visimpm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 29 December 1894. No. 3525 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. B INNENLAND, LOM ISOK. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*=L, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Snee., Parijs 31 bie Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten In de ArbeidersbuurtBinnenen Buitenlandsche berichtenVaria Advertentién enz. Visitekaartjes worden ter Stoom drukkerij van dit Blad goed gedrukt met nieuwe letter en tot billijken prijs geleverd. Haarlem28 Dec. 1894. Naar wij vernemen bestaat bij de Eerste Coöperatieve Vereeniging voor electrisch licht het voornemen, het gebouw van het oude postkantoor in de Smedestraat aan te vragen om daarin de fabriek op te richten. Aanbesteding. Aan het bureel der genie werd he den aanbesteed I. Het maken van aardwerken voor de linie van den Zuid wij kerm eerpol- der-Veldhuis. Raming f211,000. II. Het maken van onderbouwen enz. voor loodsen bij Vijl huizen en Hoofddorp en het wijzigen van het glacis te Hoolddorp. Raming f 15100. III. Het herstellen van vloeren in de militaire gebouwen te Haarlem en het leveren van kazernemeubelen. Raming 11550. Voor het sub 1 genoemde werk kwa men 9 biljetten in en was dat van J. Volker te Jutfaas bet laagst voor f188500. Voor het sub II genoemde 10 biljetten waarvan dat van G. de Vries te Haarlemmermeer het laagst voor f13285 en voor het sub Hl ver melde werk 8 biljetten waarvan dat van A. Rinkema te Haarlem het laagst voor f1415. Donderdagavond vergaderde in café Brinkmann de kies vereeniging „Voor uitgang" tot verkiezing van periodiek aftredende bestuursleden. Tot voor zitter werd gekozen de heer F. Lief- tinck in de plaats van den heer mr. Th. de Haan Hugenholtz, die niet voor eene herbenoeming wenschte in aanmerking te komen. In de plaats van den heer P. Heyting, die wegens vertrek bedankt heeft, en den heer P. H. van der Ley, die ook niet wenscht herbenoemd te worden, wer den gekozen de heeren G. C. C. Ree- ser Jr. en dr. J. Timmer. De heer W. L. Schram werd als bestuurslid herkozen. De gekozenen namen de benoeming aan; de heer Lieftinck was echter niet aanwezig, zoodat diens be slissing nog niet is mede te deelen. De bijeenkomst werd door 15 leden be zocht. R. Kath. Leesvereeniging. Dinsdagavond werd op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" de eerste le zing in dit seizoen gehouden door bo vengenoemde vereeniging, voor wel ker leden optrad de Z.Eerw. heer B. H. Klönne, rector van het Beggijn- bof te Amsterdam. De spreker voerde de aanwezigen in hunne gedachten terug naar de middeleeuwen, den tijd der gilden. Uitvoerig beschreef spreker de inrich ting en de werking van bet oude gildewezen, dat ons bekend maakt met vele beginselen die ook in den tegenwoordigen tijd veel ingang vin den. Om in een of ander gilde te worden opgenomen moest de ongeveer 14 ja rige knaap eerst 3 4 jaar als leer ling dienst doen bij een meester; hij werd in het gildeboek inge schreven, en kwam bij zijn meester inwonen, wien hij stipte gehoor zaamheid verschuldigd was. Had hij zijn leertijd uitgediend, dan kon bij als gezel in het gild worden opgeno men, mits den overlieden een getui genis over zijne bekwaamheid en goed gedrag door zijn meester werd over- Den gezel was het zelfstandig wer ken het hebben van eigen klanten streng verboden. Wat in het gil dewezen vooral zoo uitstekend werkte was, dat het èn den leerling èn den gezel niet moeielijk werd gemaakt hun goed recht tegenover hun mees ter te verdedigeneen onwaardeer baar voordeel der gezellen was de be scherming, die zij van de overlieden genoten. Eene scherpe vergelijking te ma ken tusschen het loon van vroeger en in den hedendaagschen tijd is moeie lijk met het oog op de groote veran dering der waarde van het geld. Dat een gezel in de heltt der 15de eeuw een weekloon had van 35 ets., kunnen wij ons alleen voorstellen, als wij weten, dat in dien tijd voor dat bedrag een schaap kon worden ge kocht, een schepel rogge 37 etc., een paar schoenen 13 ets. kostte en alles naar rato. De toestand van den gezel was toen niet te beklagen, als men nagaat dat hij meestal twee vleezen daags gebruikte. Toch werd er ook wel eens geklaagd over laag loon en loonsverhooging gevraagd, ja soms werden wel werkstakingen ge organiseerd om de eischen ingewilligd te zien. In dien tijd gingen der ge lijke bewegingen echter niet uit van raddraaiers en meestal werden de eischen der gezellen, indien zij als bil lijk beschouwd werden, ingewilligd. Was een gezel ongeveer 4 jaren in zijne ondergeschikte positie geweest, dan kon hij meester worden, mits op zijn gedrag niets viel aan te merken en nadat hij een proefwerk onder goede contröle had afgelegd. Het gildewezen vormde een hiërar chisch geheel, dat zichzelf bestuurde, en het kweekte tevredenheid en trots op het ambacht. Het streven voor den meester moest zijn naar een goed bestaanonnoodige verrijking werd door strenge bepalingen beperkt. Deze waren als volgt: 1. De meester mocht geen twee ambachten tegelijk uitoefenen. 2. Het stond den meester niet vrij zooveel leerlingen te nemen als hij verkoos (1 of 2). 3. Een meester mocht slechts één winkel, ééne werkplaats hebben. 4. De meesters hadden niet het recht hunne artikelen te verkoopen voor een door hen zeiven vastgestelden prijs. Dien prijs stelden de overlieden vast. 5. De grondstoffen voor de ver schillende ambachten waren het eigen dom van het gilde. Hierdoor had het monopolie van het geld geen invloed. Verder be stonden er nog verschillende bepa lingen om de meesters en hunne ge zinnen na rampen of tegenspoed voor den ondergang te redden. Werden door brand de bezittingen van een meester verwoest, dan kon hij steun vinden bij het gilde, dat voor schotten verleende. Stierf de meester, dan kon de we duwe een anderen meester in hare zaak aanstellen. Het gildewezen was uitstekend ge ordend, en geplant op den bodem van den godsdienst. De hervorming gaf den eersten knak aan den bloei van de gilden, die bij den treurigen toestand op godsdienstig gebied meer en meer achteruit gingen. Voor zijne onderhoudende rede werd den Z.Eerw. heer Klönne na afloop dank gebracht door den heer Gonnet, president van de R. Kath. Leesver eeniging. Eenige postduiven-liefhebbers hier ter stede, hebben gehoor gegeven aan een oproeping van den heer A. F. H. Harms, om een winter-wedvlucht te houden, met het doel te zien wat men in den winter met de postduif kan verrichten.Zoo kwamen zij in Sep tember bij elkaar en bierbij sloot zich aan de vereeniging „Kennemerland" te Bloemen daal. Er werd toen beslo ten op 23 December gezamenlijk een wedvlucht te houden en wel van den Helder, welk wêer het ook mocht zijnde duiven moesten in elk geval vliegen en een ieder kon africhten zoo hij verkoos. Zaterdag den 22en December werden circa 90 duiven verzonden. Men dacht geen duif meer tehuis te zien, wanneer het den vol genden dag zulk wêer als Zaterdag zou zijn. Evenwel Zondag was de wind bedaard en werden de duiven door welwillendheid van den stations chef bij goed weer (te schoon voor een winter-wedvlucht) om 10 uur in vrijheid gesteld. Zij kwamen aan volgt: le pr. H. Slot 2e A.F. H. Harms 3e Rouwens 4e A. Koolhoven 5e L. H. Koolhoven 6e Terhorst 7e Kuipers 8e Leurs 9e J. van Booren De heer Rouwens behaalde voor de 2 en drie eerstgetoonde duiven twee zilveren medailles, terwijl de groote zilveren medaille voor de meest ge toonde duiven werd behaald door den heer A. F. H. Harms en door den heer Vester als laatst geconstateerde duif een consolatie pr^s. Voor de arrondissements-rechtbank alhier heeft Donderdag nog terecht gestaan de 19-jarige Maarten Wil- lemsen, die 10 December Ursula Ap peldoorn uit Heemskerk op de Boter markt alhier haar beursje heeft ont rold en twee dagen daarna in de katholieke kerk juffrouw S. J. Proot, terwijl deze geknield lag, haar porte- monnaie heelt ontvreemd. Door den officier van justitie werd 2 jaar ge vangenisstraf voor hem geëischt. uur m. sec. 11 5 42 11 19 21 11 30 40 11 49 20 11 49 53 12 03 10 12 28 23 12 53 47 12 54 10 tot machtiging van het in onderhan deling treden met de firma Alberts Co. bericht was ontvangen dat ge noemde firma weigerde uitstel van executie te verleenen, hangende de enquête. Alsnu werd, namens het college van Burgemeester en Wethouders, ter tafel gebracht een concept-besluit tot het a an paan van eene geldleening, groot ƒ15000, tegen eene rente van hoogstens 4 pCt. 'sjaars, aflosbaar in 14 jaren en wel de eerste twee jaren (1896 en 1897) /T500 per jaar en vervolgens telken jare j 1000, totdat de geheele leening zal zijn afgelost. (Het aan de firma Alberts Co. ver schuldigde, bene\ ens renten en kosten van het proces, bedraagt ruim ƒ15000.) Tot stemming overgaande besloot de Raad met algemeene stemmen con form het concept, waarna de verga dering gesloten werd. Van de ƒ11.000, destijds als tekort in de spaarkas te Hillegom geconsta teerd, is voor ƒ8000 door de weduwe van den penningmeester en door de beide commissarissen teruggegeven. De te Hillegom bestaande afdeeling der Maatschappij voor bloembollen cultuur, die ook hare gelden in de spaarkas had belegd, doch geen aan deel heeft in deze 8000, heeft beslo ten maatregelen te nemen, om hare gelden terug te krijgen. Raadsvergadering te Zand- voort. In de Donderdagavond alhier ge houden openbare Raadsvergadering, waarbij de heer C. Draijer afwezig was, werden na opening door den voorzitter de notulen van het ver handelde in de vorige vergadering ge lezen en goedgekeurd, waarna een in gekomen adres van A. H. Hegers en G. Koper alhier, nopens het Gasthuis plein, als zijnde niet op zegel gesteld, werd ter zijde gelegd. De voorzitter deelde daarna mede, dat naar aanleiding vau het in de vorige vergadering genomen besluit BATAVIA, 28 Dec. (Part. tel. van het RdblDe Rus Malengin, raads man van den radja van Lombok, is naar Karang-Asem ontsnapt. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct., seint onder dagteeke- ning van Donderdag: Eene expeditie naar Karang Asem in het begin van Januari is waar schijnlijk. Jhr. mr. W. A. C. de Jonge heeft ontslag gevraagd als lid van den Raad van State. De heer De Jonge is, als oudste lid van den Raad in rang van benoeming, tevens lid van den Raad van Voogdij der Koningin. Indertijd is hier melding van een aanstaande uitgaaf, naar den trant van „ParisMurcie", van een boek ten bate der slacht offers van de aardbevingen in Turkije. Zij die dat werk samenstelden, wilden dat het goed zou worden, en zoo heeft P. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 14) HOOFDSTUK IX. Lizzie's ontsteltenis. Zweetdruppels stonden op zijn voorhoofd, en zijne knieën knikten, terwijl hij daar stond te luisteren. Zijne volgende handeling was een groot waagstuk. Hij gevoelde er zich zeker van, dat hij ze leeg zou vinden, maar Joe was in ieder geval toch menschelijk, en wanneer zijne theorie onjuist op gezet en Owen daar aanwezig was, dan zon onvermijdelijk zijn geheele spel bedorven zijn. Hij legde zijne linkerhand op den deurknop en omklemde met zijne rechter het breek ijzer, dat hij in zijn zak had een handig wapen en tegelijk een kostbaar instrument en draaide behoedzaam den knop om, ging op handen en voeten naar binnen, en kroop naar het bed, terwijl hem het hart in de keel klopte. Toen hij het had bereikt bleef hij een oogenblik staan en luisterde scherp toe. Zijne hand beefde toen hij een lucifer aanstreek, die hij zoo hield, dat het licht op het bed viel. Het was leeg en ongebruikt. Op het laken lag de zwarte jas, die Owen aan het middagmaal had gedragen. Toen hij weer veilig in zijne eigen kamer was terugge keerd, deed bij zijn boord af, stak zijn pijp aan en ging zit ten op den rand van zijn bed om na te denken. Wat beduidde dat alles? Owens kamer leeg; de vrouw buiten in het dorp rondzwervende 1 Wanneer niemand op de eerste verdieping verblijf hield, waarvoor dan al die geheim zinnigheden 1 Het was zeer wel aan te nemen, dat juffrouw Cawdrey voedsel en andere benoodigdheden naar boven bracht; toch Joe was steeds op zijne hoede geweest, en ook Sarah had uit velschillende beweegredenen een oogje in het zeil gehou den, maar geen van beiden hadden haar ooit door de deur zien gaan. Joe was volstrekt niet dichter bij de oplossing van het geheim, maar iets betwijfelde hij niet meerer was geld bij te verdienen; er moest geld bij te verdienen zijn veelgeld- Alvorens echter de schroeven aan te zetten, moest hij den te volgen weg wat duidelijker afbakenen. Hij besloot dus te blijven, in den tuin te spitten, schoenen te poetsen en zijne kleine, scherpziende oogen open te houden. Den volgenden Maandag was Florence alleen in de zit kamer t->en Owen binnentrad en na eenige beuzelachtige op merkingen vroeg hoe het met Ann ging. „Zij is erger," was het antwoord. „Zij kan nu nauwelijks alleen worden gelaten overdag noch des nachts. Dokter Viret maakt zich zeer ongerust." „Dat spijt mij. Ik vreesde reeds niet te zullen hooren, dat zij beter was. Het was eene verontschuldiging voor mijn be zoek, ziet ge." „Dat was toch volstrekt niet noodig mijnheer Fairfordl" „Het sust de stem van het geweten. Dat verraadt groote zwakheid en toch is het een feit. Er bestaat geen reden voor mijne komst." „En toch zijt gij hier?" „Ons innerlijk wezen verlangt somtijds naar wat toegevend heid. Natuurlijk moet de tol er voor betaald worden, en toch loopt men het gevaar." Door deze laatste woorden nam zij wellicht minder harte lijk afscheid van hem dan anders. Hij had zoo niet moeten spreken. Niet, dat zijne woorden haar juist griefden, maar ze maakten hun omgang moeielijker. En waarom zou er voor hem geen reden zijn om haaipte bezoeken? En als dit zoo was, waarom kwam hij dan? Nu het was niet moeielijk te raden, maar zij wilde wel, dat die woorden niet uitgespro ken waren. Ann scheen dien av^nd zooveel erger, dat Florence dokter Yiret wilde laten halen. De zieke smeekte haar echter dit niet te doen. „Het is voor mij nutteloos, dat er een dokter naar mij komt kijken evenals het was voor mijne dierbare meesteres," zeide zij. „Ik ben al te ver heen miss Floy; Goddank dat er niemand is om n van mij weg te voeren zooals zij dat met mij hebben gedaan. Ik ben niet bang om te sterven," voegde

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1