HET SPOOK VAIHOOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 3 Januari 1895. No. 3528 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. s 8 g*§ 2 8 J S FEUILLETON- en J bij| "J )iu nets de aa :enfl ag[ m >te ze >ub| istil iil.1 nlijl 11 i. grol 8 I lili] itij rabi elis I AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 11, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSwce., Parijt 31 bü Faubourg Montmartro; féfol inifcfl jouf Haarlem2 Jan. 1895. Stukken van den Raad. Naar aanleiding van eene mededee- y ling aan het Gemeentebestuur door <Ied. Staten, dat volgens de wet van 1889 de subsidie van f1000.welke )rb de fgemeentekas aan de kweekschool L'-j yoor onderwijzeressen verleent, niet meer geoorloofd is, stellen B. en W. Da aan den Raad voor, de begrooting teei fc0or 1895 in dien zin te wijzigen, door •die post te laten vervallen, v Gunstig adviseeren B. en W. op een verzoek van den beer Herman J. de Vries, leeraar teekenen M. O. alhier, om voor een opleidingscursus tot de akte L. O. dien bij leidt, een der lokalen van de Burgeravondschool te mogen gebruiken. |gDe heeren J. C. P. A. Lanzing •en H. C. Louwerse Jr. verzoeken om r-ge grond voor hunne perceelen weder te mogen inhuren, eerstgenoemde o met uitdrukking van zijne verwon- dering over de opmeting van den grond. Voordracht voor onderwijzer le kl. school F.J. B. van Dorp, H. King- ma en W. W. Vallentgoed, allen alhier. Idem voor onderwijzeres 8e kl. school F.Mej. A. G. te Wechel, De venter S. M. van den Pauwert, Velsen en A. P. van den Pauwert, Haarlem mermeer. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis werd in de maand December j.l. be zocht door 99 personen tegen en door 282 personen zonder betaling. Jubileum van H. Scherpen- huijsen. Het politiebureau gevlagdDat is een zeldzaam feit en de op Nieuw jaarsmorgen zoo talrijke voorbijgan gers stonden er dan ook met verba zing naar te kijken, misschien ver moedende, dat de laatste dief gestorven en de laatste ruziemaker ziekentroos ter geworden was. Goed ingelichten wisten te vértellen, dat heden de heer Scherpenhuijsen, inspecteur van po litie le klasse, zijn 25 jarig jubileum als ambtenaar der haarlemsche politie vierde. Ongeveer half twaalf werd de jubi laris door den inspecteur van politie Noltheniu8 en den adjunct-inspecteur Keijzer afgehaald van zijne woning in een rijtuig, dat de stalhouder Bles graaf uit sympathie voor de politie, welwillend ter beschikking bad ge steld. De inspecteurskamer was keu rig met groen en bloemen versierd, terwijl op een verdienstelijk in de Ambachtsschool bewerkt schild het jubilé werd vermeld. Te 12 nur werd de heer Scherpen huijsen in de inspecteurskamer, in tegenwoordigheid van den Commis saris, de inspecteurs en de adjuncten en de agenten le klasse, toegesproken door den Burgemeester, die ongeveer het navolgende zeide Mijnheer Scherpenhuijsen, het is mij aangenaam u op dezen dag mijne hartelijke gelukwenechen aan te bie den. Het is een groot voorrecht, dat U 25 jaar in een bureau kunt zijn werkzaam geweest. Met gemengde gevoelens zult gij op den afgeloopen weg terugzien, want aan elke betrekking zijn voor- en nadeelen verbonden. Over het algemeen kan U evenwel met genoe gen en voldoening op die 25 jaar terugzien en de burgerij viert dan ook met u feest. De taak van den politieman is niet gemakkelij kzij levert veel moeilijks op, doch ook schoone oogenblikken. Die taak is door u steeds met toewijding en ijver vervuld. Ik hoop dat u dezen feestdag ge lukkig zal doorbrengen te midden van het korps en van nwe familie en ik heb mij het genoegen veroor loofd u tevens dezen mand met bloe men aan te bieden." De heer Scherpenhuijsen zeide be wogen dank voor de eer hem door den burgemeester bewezen zoowel door diens aanwezigheid als door zijne woorden. Daarop nam de commissaris van politie, de heer Van Goor het woord en betoogde, dat de heer Scherpen huijsen door zijn gedrag heden op hulde ten volle aanspraak maakt. Spreker wenschte den jubilaris toe, dat hij nog een reeks van jaren met jeugdige kracht en opgewektheid in het korps zal mogen werkzaam blijven en sloot zich verder aan bij het door den burgemeester gesprokene, terwijl hij den jubilaris een „pièce de milieu" mét bloemen gevuld, aanbood. Hierna sprak de heer A. Wijbenga als oudste inspecteur, namens de inspecteurs, adjuncten en den klerk en zeide den heer Scherpenhuij sen in eene sierlijke rede dank voor zijne vriendschap en de loyale wijze, waarop hij steeds met hen was om gegaan, terwijl spreker de tolk was van de gevoelens van hoogachting en waardeering, welke zij wier tolk hij was, voor den jubilaris koesteren. Het daarbij aangeboden geschenk was een keurige regulateur. Ten slotte voerde de agent van politie le klasse A. de Vries het woord namens de agenten, die den iubilaris hunne hulde kwamen betoo- nen door de aanbieding van een pen dule met coupes en van een fraaien leunstoel. Een keurig door den heer M. A, van den Berg bewerkt album bevatte de namen der gevers. Zeer bewogen dankte de heer Scher penhuijsen nogmaals allen. Te een uur kwamen de heeren J. J. F. Beijnes en Mr. W. Jager Ger- lings aan het bureau van politie, om den jubilaris namens een aantal ingezetenen geluk te wensehen. De heer Beijnes voerde daarbij het woord en verzekerde den heer Scherpenhuij zen in welgekozen bewoordingen van de symphatie der burgerij, welke hij zich in die 25 jaar heeft weten waardig te maken. In een portefeuille overhandigde de heer Beijnes daarbij namens een aan tal ingezetenen, een stoffelijk bewijs van waardeering. De jubilaris zette daarop zijne feest viering voort in zijn gezin. Nog tal van bezoeken en schriftelijke bewijzen van deelneming werden hem gebracht o.a. ontving hij nog een aantal bou- quetten, waarvan er gevuld waren met gouden Willems. Wij vereenigen ons volkomen met den wensch door allen gebracht, dat het den heer Scherpenhuijsen nog vele jaren gegeven zij met lust en ijver werkzaam te zijn in zijn vak, tot heil der ingezetenen en tot voldoening van hemzelven verkocht. laagste hoogs.pr. Boter 87 Kg. 87 Kg. f 1,10 f 1,20 Biggen 74 st. 74 st. f4,f9,— Schramm. 57 st. 46 st. f 10,15, Aardapp. 83 Hl. 83 Hl. f2.50f 3.25 Appelen 27 H.L. 27 H.L. 4.6. Peren 24 HL. 24 H.L. f2.— f4.— Bekendmaking. Den 28n Dec. jl. heeft zich te Haar lem met een bedrag van f140: (1 bankbiljet van f60 en 2 van f40) ten nadeele van den heer Albertus Resink, Alexanderstraat te Haarlem uit de voeten gemaakt NicolaasBak ker, 22 jaren, geboren te Haarlem 18 September 1872, huisknecht, middel matig lang, tenger, haar blond,, oogen blauw, dun blond kneveltje, gelaats kleur bleek, gekleed met blauw ratiné winterjas en slappen deukhoed, spreekt zeer rad, is in het bezit van een zwarten knnstknevel. Hij sprak lang te voren van zijn plan om als matroos dienst te nemen aan boord van een vaartuig om zoodoende vrije overtocht te bekomen naar de Trans vaal of naar Nederlandsch-Indie. In zijn gezelschap bevindt zich vermoe delijk zekere Roelof Peters. jDe com missaris van politie te Haarlem ver zoekt dringend zijne opsporing, aan houding en bericht. Gisteravond werd het kluchtspel „De nieuwe jongen', door het rotter- damsche gezelschap van den Tivoli- schou wburg met veel succes hier opge voerd; bij de aanwezigen verwierf het veel bijval. In het bericht in ons vorig num mer over het optreden van mej. Ca- tharina van Rennes deze maand hier ter stede, is een storende zetfout blij ven staan. Er staat vermeld, dat zij een voordracht zal geven van „Uit de mu izenwereld". De aandachtige lezeres en lezer zullen wel begrepen hebben, dat hiermee bedoeld wordt: „Uitdemui zen werel l". Staat van verkochte hoeveelheden on middenprijs der hoogste prijzen van graven en zaden in het jaar 1894 te Haarlem ter markt gebracht, ver geleken ;met die van het jaar 1893 2? CQ I tl50CO(MOr)<K5 05 b-00 »0 ÏO I COCO^ÏOLOIOCO-^COCOC^S SS^diOCÖ^dWOt^^CDHOÓMio e s r E 00 C° co" TH of O LVTTo o O 1—1—t-H 7-1 CO ^OOffiOOCi|>c*OCCOr OOiOWogMCOOOOiHh lO C7 00 H <M T3 c3 II fl a> C -3 il O L O «J ©*3 s c3 Ti 03 aS s'g pqOü WmMrt W Overzicht van de kaasmarkten te Haarlem gedurende de jaren 1894 en 1893: stapels kazen kilogr. m.pr. in 1894 2094 272011 521604 1 26 32 in 1893 2054 252800 479254 f28.46 Gisteren vlagden de bruggen over het Spaarne ter eere van het feit dat de heer P. Piepenbrink den dag her dacht, waarop hij 25 jaar geleden be noemd werd tot inspecteur over het haven- en kaaigeld alhier. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank alhier, dd. 2 Januari 1895 is Jacobus van Oostveen, huis- en rijtuigschilder en koopman te Haarlem, in staat van faillissement verklaard, met ingang van 27 December 1894. Tot Rechter Commissaris is benoemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot Curator Mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur alhier. Brand in een kerk. Op Oudejaarsavond ontstond te Aalsmeer onder de godsdienst-oefe ning brand in de Ned. Herv. Kerk door het vlam vatten en bersten van de petroleumlamp in den preekstoel. Er ontstond een oogenblik een pa niek, die gelukkig spoedig bedwongen werd, doordat een aanwezige luid „zitten blijven" riep. De brand was spoedig gebluscht en de predikant kon van het voorlezers bankje den dienst voortzetten. De stoomboot Prins Hendrik van de Maatschappij Nederland, die Dins dagmorgen te IJmuiden is binnen gekomen, heeft ten gevolge van het spuien vrij belangrijke schade aan het remmingwerk bij de Velserspoor- brug toegebracht. Met ingedrukte boegplaten heelt het schip het einde van het spuien moeten afwachten, alvorens te kunnen opvaren. De brug zelf is niet beschadigd geworden. De officier van gezondheid Visser, die te IJmuiden tijdelijk gedetacheerd is geweest, keert heden weer naar Vlissingen terug en wordt vervangen door den officier van gezondheid le kl. Trousselot van Amersfoort. Te Assendellt is een veefonds op gericht; 30 veehouders hebben zich met bijna 600 stuks vee aangesloten. De heer W. Steen Sr., ambtenaar ter gemeente-secretarie te Velsen, heeft onder zeer vele blijken van belang stelling zijn 40 jarig jubilé herdacht. Van IJmuiden is bericht ontvan gen omtrent de behouden aankomst aldaar van den logger Vrouw Catha- rinareeder Van der Toorn, te Sche- veningen. Omtrent dien logger verkeerde men in groote ongerustheid, daar hij ge durende den storm op zee was en Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XI. Arnold spreekt over de toekomst. 17) „Ik zou wel willen weten of zij iets hebben gezien," mom pelde bij en staarde op een wolk tabaksrook. „Dus het is ieen feit, dat niemand verdacht wordt er is geen enkel bewijs tegen den een of ander." „Neen, in het geheel niets. Br is nog niets aan het licht gekomen. De geheele zaak is in duisternis gehuld. Het kan zijn, dat inspecteur Holt gelijk heeft en vader nog leeft. Telkens en telkens tracht ik mij in dat denkbeeld in te denken, maar het gelukt mij niet, en toch o Arnold I ik kan niet alle hoop laten varen." „Waarvoor is het dienstig Floy om die angstige spanning te doen voortduren Neem mijn raad aan, stel je het ergste voor en laat het er bij blijven. Tien tegen een is die Holt een domoor. Nu ik teruggekeerd ben zal ik trachten je wat op te vroolijken." „Natuurlijk heb je den brief van Edwards niet ontvangen," zeide zij. „Je hebt hem niet kunnen ontvangen. Wat is het gelukkig Arnold, dat je toevallig bent teruggekomen I De brief had je nooit kunnen bereiken-" „Ik zou haast wel denken, dat die lang onderweg zou zijn geweest, want ik ben niet op een bepaalde plaats blijven wonen. Ik heb altijd nog al rondgezworven nietwaar? Ik was een rollenden steen gelijk maar nu rol ik door mos." „Wat bracht je er toe om terug te keeren?" vroeg zij. „Heb je heb je een voorgevoel gehad, dat er iets zou ge beuren? Ik geloof, dat het van bijgeloof getuigt om dat te zeggen, maar ik meen, dat men somtijds iets dergelijks Hij lachte kalm. Arnold Derwents lach was altijd aange naam om te hooren. „Het is wel wat bijgeloovig Floy. O neen, ik kreeg vol strekt veen bovennatuurlijke waarschuwing. Volstrekt niet." Hij zweeg een oogenblik en leunde voorover, terwijl hij zijne pijp weer vulde. „Kan je niet raden wat mij deed terug- keeren Floy?" Zij voerde haastig dit onderwerp van het tapijt door eene andere vraag. „Wanneer wanneer heb je den Kaap verlaten Arnold Hij was van oordeel, dat de blos, die haar gelaat verfde van de wortels van haar blond haar tot aan den zwarten kraag van haar kleed, haar uitstekend stond. „Laat ik eens nagaan ongeveer twee maanden geleden," gaf hij ten antwoord en Florence merkte op, dat hij plotse ling teekenen van ongerustheid scheen te geven. „Maar ik. dacht, dat je eerst eergisteren te Southampton waart aangekomen zeide zij eenigszins verbaasd. „Hoe lang duurt de reis van den Kaap? toch zeker geen twee maanden Zijne verlegenheid scheen toe te nemenhij zette zijne beenen, die hij kruiselings had geplaatst naast elkaar neer en verschikte zich op zijn stoel; hierna kruiste hij zijne bee nen weer en rookte een oogenblik stilzwijgend door. „Ik zal je de waarheid vertellen Floy." „Nu, men zou ook moeielijk iets anders kunnen verwach ten," gaf zij ten antwoord. „Ja, maar wat men verwacht gebeurt niet altijd. Ik zou je evengoed met een onbeteekenend, ontwijkend antwoord kunnen afschepen. Je moet weten, dat ik op Teneriffe ben achtergebleven, want op de diamantvelden heb ik wat geld kunnen oversparen." „Ik dacht dat je tot de Bereden Politie behoordet?" „Dat was een denkbeeld van oom Roderinck, niet van mij. Nadat ik te Natal was aangeland, ben ik naar Kimberley gegaan, en heb daar, zooa.'s ik zeide, wat geld overgespaard. Niet veel was het. Ik kreeg echter wat heimwee, en bedacht dat ik jou gaarne wilde weerzien, en ik vertrok met het eerste het beste schip, de Sterling Castle. Je weet wat een domoor ik ben Floy. Op mijn woord van eer, mijn plan was om regelrecht naar Engeland terug te keeren met dat ver- wensehte geld in mijn zak. Ik dacht oom Roderick nu eens

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1