BINNENLAN D. Politiek Overzicht. öemengdNieuws. ge: Financieele Mededeelmgen. Rechtszaken. Lombok. De Telegraaf ontving uit Weltevre den het volgende telegram Generaal Vetter is hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Goe- verneur-Generaal. Naar Het Vad. verneemt, heeft de lnit.-generaal Kromhout, inspecteur van het wapen der genie, zijn voor nemen te kennen gegeven om in den loop van dit jaar den militairen dienst met pensioen te verlaten. Weerstandsvermogen der duinen. De heer B. (G. van der Hegge Zijnen vestigt in Het Vad. de aandacht op een tak van nijverheid, waardoor het weerstandsvermogen der duinen af neemt: de schelpvisscherij. „Herhaaldelijk worden daardoor 5 vierk. meter en meer schelpen van de zeekust weggehaald. Wanneer men nu (hetgeen een axioma is denk maar aan de koraalriffen eilanden) nagaat, dat, als die laag schelpen onaangeroerd blijft, langza merhand, door den invloed van lucht, zonnewarmte, zeewater, rotting der in die schelpen aanwezige organische zelfstandigheden, enz., een scheikun dige verandering ontstaat, waardoor zij tot een lijmachtige, taaie, weer- standbiedende, het rulle zand be dekkende laag wordt, die, bij hoog water, de duinen bespoelt, daaraan blijft kleven en ze meer weerstand biedend maakt, dan is het duidelijk, dat door het beletten van de vorming van die laag, de duinen minder weer standbiedend moeten worden, omdat de kanten alleen uit mul zand be staan." Conclusie: de schelp visscherij sou onmiddellijk aan de kust verboden moeten worden. De heer v. d. Hegge Zijnen werd op deze zaak opmerkzaam gemaakt door een Scheveninger, die beweerde dat de strandhoofden te Terheiden door de schelpvisscherij noodig ge worden zijn. De bakkersgezellen te Amsterdam. Omtrent de beweging der bakkers gezellen is alleen te vermelden, dat de bakkerskarren der drie veelge noemde fabrieken Woensdag nog voortdurend met een politieagent op den bok uitreden, en voorts dat de toestand van den mishandelden gezel Brandts geen reden tot bezorgheid geeft. Op verzoek van den officier van justitie heeft Brants' geneesheer een officieel verslag van de daad der verwonding geleverd. Ook is de gezel Diessel, die zich in m arrest bevindt, met Brants geconfronteerd. Hij bekent de eerste zijn geweest, die Brants aangreep en sloeg, hoewel het thans zeker is dat niet deze gezel, maar een andere man de verwonding met een boksijzer moet hebben toegebracht. Diessel was zonder werk en wordt dus beschouwd op het oogenblikdat het ongeval plaats vond niets in de buurt der fabriek van den heer Geert de Jonge te maken te hebben gehad. Naar het Hbld. verneemt heeft de justitie een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de door Luitjes en Reens gesproken woorden in de ver gadering van werkloozen, Zondag jl. in Frascati te Amsterdam gehouden. buiten de stad afgebrand. Gelukkig was de wind naar de zijde waar geen andere gebouwen stonden. Aanranding. Een heer, blijkbaar een vreemde ling, die het Hollandsch niet mach tig scheen, werd Dinsdagavond in het Voorhout te 's-Gravenhage lastig ge vallen door drie beschonken artille risten. Een andere heer trachtte den vreemdeling uit de verlegenheid te helpen, doch werd toen door de mi litairen, die hunne sabels getrokken hadden, mishandeld en verwond. Een officier van administratie, in garni zoen te Leiden, die zichin burger- kleedingmet de zaak bemoeide, na zijne qualiteit te hebben bekend ge maakt, werd door de dronken mili tairen uitgescholden. Tegen de artil leristen is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagnamiddag had in de Zand straat te Rotterdam een oploop plaats, veroorzaakt doordien eenige bewoners dier straat aan het vechten en schel den waren. Eenige aldaar surveillee- rende politie-agenten begaven zich naar den schreeuwenden troep om hem uit elkaar te drijven. Gelijk in denlaatsten tijd gebruikelijk is, keerde zich nu de gansche bende, die ieder oogenblik versterking kreeg, tegen de agenten. In korten tijd was van den eenen agent de jas gescheurd en had een andere een steen tegen het hoofd gekregen. De politiemannen trokken nu van leer, en het publiek begon met steenen, vuilnis enz. naar de agenten te werpen, zoo van de stra it ais uit de ramen. Het slot was dat twee personen onder hevig verzet werden gearresteerd en al vechtende gebracht naar het politie-bureau in de Pau wens teeg, waar men hen in bewaring stelde. Dakhazen. Een zonderling bericht staat in een der Limburgeche bladen. Te Haelen, aldus luidt het, heeft Zondagavond het jaarlijksche dak- hazen-souper plaats gehad. Dat hier nog al gezonde magen gevonden wor den, bewijst, dat door 8 deelnemers niet minder dan 7 kilo van boven gemeld vleesch verorberd werd. Geen wonder, dat de landbouwers klagen over den lagen prijs der varkens, i men het vleesch van de poes boven dat van het varken stelt. Een der gebr. De Bie, betrokken den moord indertijd op den wachtmeester Hoekman te Oss ge pleegd en dientengevolge tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld, is van Leeuwarden, alwaar hij zijne straf ondergaat, naar 's-Hertogenbosch overgebracht om daar heden terecht te staan als beschuldigd van graf schennis. Men herinnert zich, dat het graf van den heer Hoekman het nog moest ontgelden. De justitie van Maastricht heeft zich op Nieuwjaarsdag naarHengem begeven, waar eene vrouw door een revolverschot levensgevaarlijk aan het hoofd verwond is. De vermoedelijke dader, zekere D., is aangehouden. Moord te Nijmegen. Omtrent den te Nijmegen gepleeg- den moord mtldt men van daar nader De vermoorde bezocht, met drie anderen, in den nacht eene herberg in de Zwanengas, waar logeerden Van der Beek uit Arnhem en Van Tricht uit Deventer. Aan de vier bezoekers werd drank geweigerd, waarop eene woordenwisseling ontstond. De be zoekers werden de deur uitgezet, en daarna achtervolgd door de genoemde twee personen en meerderen. Van Laanen, die zijne drie makkers had verlaten, werd later vermoord gevon den op de straat in de Karregas. Dinsdag zijn vele personen voor den rechter-eommisearis en den offi cier van justitie uit Arnhem gebracht. De genoemde twee personen werden bij het lijk in verhoor genomen en vervolgens gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Wie de schuldigen zijn, is onbekend. Letteren en Kunst, Men schrijft ons uit Amsterdam Bij de Nederlandsche Opera (stads schouwburg) zal a.s. Dinsdag 8 Ja nuari de eerste opvoering plaats hebben van Richard Wagner's Vlie gende Hollander met den heer Orelio de titelrol, de dames Engelen Sewing als Senta en CulpKiehl als Mary, de heeren Jean Tijssen als Erik, de Nobel als Daland en Urlus als stuurman. Onmiddellijk daarna Dinsdag 15 Januari eerste voorstelling van Gou nod's Romeo en Julia met mej. Heymannenden heer Pauwels in de titelrollen, terwijl de eerste voorstel ling van de Molen van Merlier (l'At- taque de Moulin), onder leiding van den componist, is vastgesteld op Dinsdag 20 Jan., waarbij de hoofdro." len zijn toebedeeld aan de dames Dirckxv. d. Weghe en Jo Kempees en aan de heeren Pauwels, Orelio en Engelen. De Britsche Anti-sla vernij-vereeni- ging ontving uit Tripoli eene dépêche, volgens welke de geheime handel in jonge meisjes onder medewerking van- de Turksche overheden ongehinderd voortgaat. leg dei vol Jo< ziji Mc pa; all Onder Alkmaar is Woensdagavond half zes door een onbekende oorzaak de touwbaan met werk-en bergplaats van den heer L. M. J. Paleari even Een ontstemde sollicitant. Een der sollicitanten naar de on langs te Ellewoutsdijk vacante be trekking van hoofd der school, aan wien, evenals aan nog veertig andere mededingers, het genoegen eener be noeming meest ontzegd worden, doch die zich klaarblijkelijk nog al ide alen had geschept, drong een der da gen van de tegenwoordige Kerstva- cantie, die hij daar ten huize zijner ouders doorbracht, op ongepaste wijze de secretarie binnen. Hij eischte daar als het ware verantwoording over zijn passeering bij de benoeming en beleedigde ten slotte den burgemees ter zoodanig, dat het dezen geraden scheen dien ongenooden gast, die weigerde de secretarie te verlaten en een dreigende houding aannam, door middel van de politie op straat te laten zetten, hetgeen niet dan na vrij hevig verzet plaats had. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 31 December 1894, door hun tu8Schenkomst verhandeld. Aand. Amer.-Hot. (Maats, tot expl. van het) Trans vaalsche L and- bouw Maatsch S teenkolen Maatsch. Oost-Borneo A en B Serie 15 Oosterstoomtr. Mij. Gooische Beetwortel suikerfabr. te Naar- den Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en beambt. (Ver.) 1015 '8 Opr.b. Kon. Paketv. Mij. 300. 121 pCt. 65 38 99 10 De slijter A. d. K, uit Amsterdam, die op den 22en November als St. Nicolaas verkleed, ten nadeele der weduwe v. N. te Helmond eene trom mei met effecten, enz. ter waarde van f 50.000 ontvreemde en tegenover haar geweld pleegde, stond Woensdag voor de rechtbank te Roermond te recht. De substituut-officier Tan justitie, mr. Garaten, hield het aan d. K. ten laste gelegde, diefstal met geweldple ging, wettig cn overtuigend bewezen en eischte tegen A. d. K. eene j vangenisstraf van 3 jaren. Door den verdediger, mr. Verscheure, Jr. die op hst vroeger goed gedrag van beklaagde wees, werden verzach tende omstandigheden gepleit. Uitspraak over 8 dagen. Behalve het tot rede 'brengen der Hova'8 op Madagascar, schijnt Frank rijk eene nieuwe taak te wachten en wel een krachtig optreden tegen de republiek San Domingo op het eiland Haïti. Reeds sedert geruimen tijd bestond er geschil tusschen beide regeeringen over eene schadeloosstelling van 1.200.000 francs, welke Frankrijk eischt wegens de bekende zaak van kapitein Boimaré, een Fransch on derdaan, die door de regeering van San Domingo werd benadeeld. Naar het heet, heeft de minister president Dupuy, die, tijdens de ziekte van den heer Hanoteaux het beheer voert over het departement van bui- tenlandsche zaken, den Franschen gemachtigde te Port-au-Prince last gegeven den president der republiek, generaal Heureaux, een ultimatum te stellen. De vice-admiraal Feurnier zal met eenige oorlogsschepen dezen eisch ondersteunen. Mocht de president weigeren de schadevergoeding, welke Frankrijk eischt, te betalen, dan zal de ring de machtiging der Kamer aan vragen, om San Domingo met geweld tot rede te brengen. De L inessan, de ontslagen gouver neur van Iado-China, zal reeds 6 de zer vertrekken uit Haïphong, en kan het begin van Februari te Mar seille worden verwacht.In antwoord op de betuiging van deelneming van een bevriend dagblad uit Hanoi heeft hij gedeind„Prétexte ridicule", waaruit blijkt, dat hij niet van plan is zich in stille berusting bij zijn ontslag neer te leggen. De Koning van Wurtemberg heeft aan Keizer Wil hem telegrafisch eenen hartelijken nieuwjaarswensch gezon den met warme dankbetuiging voor de onvergetelijk schoone dagen in Oost- en West-Pruissen en met den wenschdat 1895 den Keizer en het vaderland zegenrijke dagen, en hem, den Koning, het genoegen van eene hernieuwde persoonlijke ontmoe ting brengen moge. De Keizer dankte oprechtelij k voor dit telegram, welks inhoud (zegt hij) hem met levendige blijdschap vervult. Ook den Keizer zouden die dagen van trouwe kameraadschap onvergetelijk zijn, en terwijl hij mede op een we derzien hoopt in dit nieuwbegonnen jaar, wenscht hij den Koning en diens land Gods besten zegen toe. Naar de „Times" uit Sofia ver neemt, wordt eene buitengewone voorjaarsvergadering van de bul- gaarsche Sobranje steeds waarschijn lijker. De Turksche regeering ver langt vermoedelijk de uitlevering van den in vrijheid gestelden Toepekts- jieff, dien eene Turksche rechtbank wegens medeplichtigheid aan den moord op Voelkovitsj tot viji jaren kerker veroordeelde. De Daily News vernam uit Kon- stantinopel dat de Turksche pers met geestdrift de ontvangst beschrijft van den gezant des Sultans, die aan Zekki Pasja des Sultanz decoratie over bracht. De muzelmannen hielden eene betooging te zijner eere. Zekki Pasja wordt beticht de Armenische gru welen te hebben aangesticht. ter ter al va; So, be me M; te ca tre sec de ba de ge ZO' Ei m Baron Ungern von Sternborg. De groote onbekende in het anar chisten-proces te Luik, is Jaholkowsky, alias baron Ungern von Sternberg. De eene beweert, dat hij een „mou- chard" is, een spion, een „agent pro vocateur"; een ander dat men hier met een heuschen anarchist heeft te doen. Sternberg of Jaholkowsky is thans in handen der Russische justitie, die hem niet wil uitleven. De Luiksche correspondent van de Temps wijdt thans een artikeltje aan zij: dezen onbekende en beweert, dat de ba rol, welke Sternberg,heeft gespeeld, opgehelderd zou zijn, wanneer men hem de vraag stelde, wat hij eigen lijk in België was komen doendoch ongelukkig heeft de Russische justi tie blij klaar deze vraag geheel ver geten. Op verzoek van den rechter van instructie te Luik is, volgens denzelf den Luikschen correspondent, het hoofd der Amsterdamsche politie in lichtingen gaan vragen bij den Russi- schen consul aldaar. Deze moet hebben geantwoord, dat Jaholkowsky zich in zo Mei bij hem had laten aandienen on- ge der den naam baron Ungern von. Sternberg; ;dat hij dadelijk had ver- sc kiaard dat dit een aangenomen naam ja: was, en dat hij van de Russische L( regeering de opdracht had ontvangen er in alle landen van Europa een onder- di zoek in te stellen naar de woelingen hi der anarchisten. Hij had toentevene bi een paspoort getoond ten name van oi Jaholkowsky. D Reeds meermalen was ons teroore de gekomen, schrijft de Tel., hoe van w sommige zij don hardnekkig werd vol- tl gehouden, dat Sternberg een „mou- cnard" waar. ei Naar aanleiding van dit bericht h: thans in de Ttmps hebben wij ona| zi; tot den Russischen consul zelf ge- jd< wend, beter 1 gezegd tot de „chancel- w lerie" van het consulaat. Op onze ii vraag, of waar was, wat er geschre ven stond, ontvingen wij ten antwoord: ,Wij geven geen berichten aan cou ranten." Dit ontwijkend antwoord laat dui zend en een uitleggingen toe, dat het bericht onwaar is, maar ook, dat het waar is. Waarom geen pertinent antwoord op een vraag, die kon die nen tot rehabilitatie van het] Russische consulaat Woensdagochtend is een geweldige brand uitgebroken in Martin's Fran- sche bleekerij, Edgware Road, W telijk Londen. Door het late opdagen der brandspuiten konden de vlammen zich snel uitbreiden. Spoedig warei eenige huizen verbrand en daarifl kwamen eenige menschenjammerlijk i het leven. Hoevelen verbranc zijn is nog onbekend, vermoedelijk acht sommigen meenen vijftien. Te Roubaix vond een brievenbestel Ier den 31sten December in een wo ning drie mannen en een vrouw doo slagen vermoord. Een vijfde, dien men voor den moordenaar houdt, had ziet gen. Een sport-schandaal. In de Fiansche sportwereld is eei groot schandaal aan het licht geko men. Bij een wedren had de merrif Ma Souveraine van baron De Laroul lière gewonnen, evenals bij vorige g] waarop hij bleef leunen. „Het is zeer goed van je om dat te zeggen," gaf zij ten antwoord, „maar er zijn vele bezwaren. Ten eerste, ik heb geen geld, en wanneer dokter Viret mij niet had geholpen..." „Heeft hij dat gedaan? Een goede kerel! Natuurlijk, men heeft geld noodig. Dat is ook nog een reden om te blijven. Ik heb op het oogenblik ook niet al te veel, en hoe dan den strijd vol te houden?" „In ieder geval moet ik nu naar Ann gaan," zeide zij, en toen zij eenmaal boven was, begon zij er voor de eerste maal ernstig over na te denken of zij het aanbod van dokter Viret maar niet zou aannemen. Aan een feit twijfelde zij niet: spoedig zou het noodzake lijk worden om de „Rookery" te verlaten. HOOFDSTUK XII. Owens vergissing. „Floy," zeide Arnold nadat dokter Viret Woensdagmorgen Ann had bezocht, „zullen wij het graf van tante Alice eens gaan bezoeken?" Aangenaam verrast door dit voorstel stemde Florence toe en kort na het middaguur begaven zij zich op weg. In een klein teenen mandje had zij wat lelietjes van dalen meege nomen, met wortel en al uit haar tuin gehaald, en daarboven een troffel. Onderweg naar de begraafplaats wees zij het huis aan van kolonel Askew. „Herinner je het je; hier is de inbraak gepleegd," zeide zij. „Ja," antwoordde hij, „en wat nog meer zegt, oom Rode- riek heeft dezen weg geloopen." „Wat spreek je beslist!" „Ik ben er zoo zeker van Floy alsof ik hem gezien had. Hij verliet het huis en ging door deze poort evenals wij nu gaan. Wanneer hij het graf niet wilde bezoeken, wat had hij dan anders willen doen?" Eenige minuten daarna stonden zij voor het graf. Onder den ijpenboom, die al eeuwen op dezelfde plaats had gestaan, terwijl de geschiedenis werd gevormd en Florences voor ouders waren geboren en hun kort bestaan hadden gevoerd om daarna te sterven, lag de grafsteen, bedekt met de na men van vroegere Derwents. De plek was geheel verborgen voor het oog van voorbijgangers op den weg, zoodat Florence kon neerknielen om de lelietjes te planten in het langwerpig perk, tot dusverre begroeid met kleine struikjes maagden- palm, zonder de minste vrees gezien te worden. „Arme moeder!" fluisterde zij en keek op naar Arthur. „Wat was zij zacht! Het moet jou, die haar slechts gekend hebt, toen zij volmaakt gezond was, wel onmogelijk zijn om te beseffen, dat zij is heengegaan." „Neem mij niet kwalijk Floy," zeide hij als uit een diep gepeins ontwakende, „ik dacht aan oom. Het is zeker, dat hij hier geweest is. Ik zou er een eed op willen doen. Nu is het maar de vraag wat er verder gebeurd is." Zij boog zich dieper over de bloemen en Arnold stak zijne handen in zijne zakken, en liep naar den uitgang, terwijl hij zacht floot. Toen zij op hunne terugreis „Boschzicht" naderden, kwaa Owen uit het huis te voorschijn. „Is dat die vent vroeg Arnold. „Dat is mijnheer Fairford. „Je kunt hem wel eens aan mij voorstellen." Zij bleef Btaan en deed wat hij verzocht, terwijl zij ni nalaten kon, vergelijkingen tusschen beide mannen te makeij Owen was een hoofd grocter dan haar neef maar was nie zoo recht. Hij zag er dien morgen zeer lusteloos uit terwi hij naar den toestand van Ann vroeg. „Zij is erger," antwoordde Arnold voer haar. „Een vret Belijk vervelend ding; het huis wordt er een gasthuis doo Ik voor mij heb genoeg van gasthuizen gehad. Wat ik zei gen wil mijnheer Fairford, kom ons eens opzoeken. Kom b ons dineeren. Hoe laat Floy?': Owen sloeg echter deze uitnoodiging af en zeide, dat met genoegen wilde komen maar iets later. „Ongeveer negen uur," zeide hij. „Zooala ik gewoon w te doen, miss Der went." Bij zijne komBt vond hij Arnold alleen in de zitkamei Florence was boven bij de zieke. (Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2