KENNISGEVING. Burgerlijke 8taad. Stoomvaartbericbten. Aangeboden betrekkingen in Hederland. legenheden. Er was echter vermoe- den gerezen dat het paard dat opge- geven was als halfbloed, inderdaad 1 volbloed ie. Bij onderzoek door de l Jockey-club is dit gebleken waar te zijnhet geboortebewijs der moeder - Madame Solidor is, volgens verkla ring van deskundigen, vervalscht. Het paard en de eigenaar zijn nu van alle wedstrijden voor altijd uitgeslo ten en de baron moet de 129^00 frs. - terugbetalen, die hij met dat paard al gewonnen had. Ook de eigenaars van andere afstammelingen van Mad. - Solidor zullen genoodzaakt zijn de - behaalde prijzen terug te betalen, r met verhaal op den baron. i, n 1- :h Da expeditie naar Madagascar. Het fransche expeditieleger naar Madagascar zal buitengewoon sterk zijn. Het wordt samengesteld uit 13 bataljons infanterie, 1 bataljon jagers te voet, 7 batterij en artillerie, 1 escadron cavalerie, 4 compagnieën genie, 1 trein-escadron van 6 compagnieën, 1 Bectie voor de administratie en 1 voor ,i- dec ambulance-dien 8t. Het koloniale leger levert daarvan 6 bataljonp. ■n Hei vijandelijke leger zal dooreen der aanzienlijkste Hova's worden aan- gevoerd. Dezen zal ter zijde^ staan de a- zoogenaamde kolonel Shervinton, een Engelschman, die het eigenlijke com- mando zal voeren. Omtrent dezen in zonderlingen avonturier kan hetvol- n- gende worden medegedeeld. Hij behoort tot een voorname Schot- sr- sche familie en was in zijn jongelings- m jaren zeer gezien in aristocratische Londensche kringen. Spoedig had hij 3n er zijn fortuin doorgebracht en nam dienst in een huzarenregiment, waar hij i Eet weldra tot sergeant-majoor ns bracht. Deze titel werd hem echter ontnomen, wegens valsch spelen. Daarna verliet hij het leger, zwierf •re de wereld rond tot hij zich den titel wist te doen toekennen van „the man, that broke the bank at Monte Carlo." u- Waarom vervolgens niet e^neRus- lische prinses geschaaxt Dat deed lij en reisde Europa met haar af, tot ij hem verveelde en hij haar te Lon den liet zitten. Het gewonnen geld was reeds lang geronnen en daar er Lze in Europa geen oorlog gevoerd werd, "ging hij vechten tegen de Zoeloe's. Bij het leger der Hova's tot kolo nel verheven organiseerde hij de troe pen der inboorlingen en was juist mei vacantie ie Londen, toen Frank rijk tot het zenden der expeditie be sloot. Onder een valschen naam scheepte hij zich in en is thans op het eiland teruggekeerd. Onder de aanvoering van dezen ro manheld zullen de Hova's de republiek bevechten. el- rd iet ei F ■ef 41 b Een rollende stoomboot. De Fransche .ingenieur Bazin heelt een uitvinding gedaan, die, wanneer zij vuur de pructijk van waarde blijkt te zijn, een omwenteling in de scheep vaart teweeg zal brengen. Hij gaat uit van de stelling: „Om de wrijving tot een minimum terug te brengen moet het schip niet door het water gaan, doch er overheen rollen." Van die stelling uitgaande heelt hij de plannen uitgewerkt voor een stoomschip \an 40 meter lengte, en een breed to van 11.80 meter. Het schip bestaat uit een groot platvorm, rustende op zes groote wielen, zoodat hei zich ongeveer zeven meter boven de oppervlakte der zee bevindt. De hutten, salons, machines enz. zijn alle op het eek aangebracht, dat daar door hei uiterlijk krijgt van een klein dorp. De stoomboot heeft twee machines één oai de schroef in beweging te brengen en het schip voorwaarts te stuwen, en een andere die a. n de wielen hun ronddraaiende bewegin gen geeft en aldus de wrijving van hut water vermindert. Een dergelijk ingericht stoomschip, be ternd voor den dienst op den Atlantiechen Oce aan, zal een snelheid hebben van 60 kilometer per uur, of de snel heid van een gewonen personentrein. De tocht van Havre naar New-York zal aiuus in honderd uur worden af gelegd. De heer Bazin stelt zich voor, voor dc-n Tiansatlantischen dienst een stoomschip te bouwen op zes wielen, een lengte hebbende van 83 meter en een breedte van 27 meter. De wie len zullen in doorsnede 22 meter breed zijn. Stoombooten op acht der gelijke wielen acht hij zeer geschikt voor groote reizen, bijv. van Marseille naar Saigon. Hij zal zich echter nu tevreden stellen met een boot van 40 meter lengte. Deze zal gemaakt worden te Saint-Denis. Grooter afmetingen zijn niet mogelijk, omdat daarvoor de waterweg naar Havre niet voldoende is. Eenmaal gereed, zal het van Havre rollen naar Dieppe, van daar naar Newhaven en van Newhaven naar Londen. Daar zullen er een aantal proeven mee worden genomen op de Theems. Het stoomschip zal bestemd werden voor den dienst op het Kanaal. Aan elke zijde bevinden zich zes wie len, met een doorsnede van 10 Meter de machines zullen een kracht ontwik kelen van 400 paarden. In een vijver heeft hij het eerst proeven genomen met een wiel, dat hij een voortstuwende kracht gaf en tevens een ronddraaiende. Dit wiel rolde snel over het water en duwde het water niet voor zich uit, naar rechts of links, doch drukte alleen de moleculen naar beneden. Tusschen beide krachten, de voortstuwende en de ronddraaiende, moet een zeker verband bestaan. Wanneer bijv. de ronddraaiende kracht der wielen ster ker is dan de voortstuwende, zal dit een verlies van snelheid ten gevolge hebben. Op een ruime zee zal volgens den uitvinder een stoomschip op wielen veel minder aan slingering onderhe vig zijn, dan een gewone kielstoom- boot. De boot kan onmogelijk kan telen. Zij moet bovendien het voor deel hebben, dat averij kan worden gerepareerd, zonder een haven binnen te moeten loopen of ten anker te moeten gaan. Wanneer bijv. een ijzeren plaat van een der wielen de fect raakt, kan men den motor die de beide samenhangende wielen in ging brengt, doen stilstaan, zoo, dat het gedeelte van het wiel dat defect is, naar boven komt. De on beschadigde wielen blijven doordraai en, de schroef blijft werken, zoodat het schip onder de werkzaamheden geen oogenblik stil behoeft te liggen. Alleen zou de snelheid een beetje worden verminderd. Men heeft berekend, dat, wanneer een wiel een omtrek heeft van 69 M. 8 cM. en 24 omwentelingen per mi nuut maakt, de boot dan een snel heid zal hebben van 994 M. 56 cM. per minuut, dat is 59 kilometer 673 meter of 32,22 knoop per uur. Deze snelheid kan worden verkregen met een boot van 3000 ton en machines van 10,000 paardekrachten, 2000 paarde- krachten voor de wielen en 8000 voor de schroef. In Castans panopticum te Berlijn wordt een vierjarig meisje vertoond, dat uit Duitsche ouders is geboren en op het lichaam zwarte huidvlek ken heeft, welke met haar bedekt zijn. De vlekken zijn onregelmatig over het lichaam verspreid, doch don kerder naarmate zij meer het hoofd naderen. Die op de beenen zijn bruin, die op het gelaat geheel zwart. Het hoofd is voor het grootste deel don ker gekleurd; op het gezicht is een driehoekige witte vlek, met hetbree- de gedeelte naar boven. Het eene oor is zwart, het andere wit; negen vin gers zijn blank en de tiende is donker. Hohenlolio en Bismarck. De rijkskanselier prins Hohenlohe, zal binnenkort op Friedrichsruhe een bezoek brengen. Het deportatie-eiland Ducos. Het schiereiland Ducos, waarheen kapitein Dreyfus verbannen is, wordt in de Figaro als volgt beschreven. Wanneer men van Europa komt is het eerste wat men, in het gezicht van Nouméa ontwaart, het eiland Nou, dat den doortocht verspert, en vervolgens ter rechterzijde een on vruchtbare landtong, waarvan het uiteinde met het eiland eene zeeëngte vormt. Eiland en schiereiland dienen als deportatieplaatsen en geen vreem deling die er toegang krijgt zonder voorzien te zijn van een bewijs, dat trouwens zonder moeite bij den be velvoerenden directeur te verkrij gen is. Op het eiland Nou kan men niei alles te zien krijgen, maar op Ducos wordt niets geheim gehouden. Met een stoomsloep, die met ver oordeelden onder toezicht van een officier bemand is, komt men van Nouméa op het schiereiland aan, dat genoemd is naar een oud-minister van marine onder het keizerrijk. Men stapt af op een kleine weri en wordt reeds dadelijk getroffen door het dorre, onvruchtbare gezicht van de omgeving. Het is er thans de tijd van de groot ste warmte. Voor u verrijzen de wo ningen der ambienaren, die in de kolonie toezicht oefenenhuizen van éen verdieping, stevig gebouwd van hout en steen. Rechts van deze groep woningen ziet men de gevangenis, die „Tindu" genoemd wordt. De gevangenis omvat drie groepen van gebouwen. De eerste is bestemd voor burgerlijke gevangenen, ver oordeeld door de rechtbank van Nouméa. Deze gevangenen blijven opgesloten en hebben slechts een klein tuintje waar zij salade mogen kweeken. De tweede groep gebouwen wordt be woond door hen, die tot verbanning veroordeeld zijn, terwijl de derde groep, die ongeveer dertig cellen bevat, be stemd is voor misdadigers, die reeds op een der deportatieplaatsen waren en daar nieuwe misdaden pleegden. Rechts van de gevangenis vindt men een moerassig stuk grond en daarachter de verblijfplaats van de grijsaards en gebrekkigen. Dezen ge nieten eene betrekkelijke vrijheid op een stuksken grond, waar zij hutjes gebouwd hebben, allerlei planten aan- kweeken en zelfs koffieplantages heb ben aangelegd. Hier is het eenige vruchtbare plekje van het schiereiland. Ter linkerzijde van de landtong is de plaats waar Rochefort, Louise Michel en andere gevallen grootheden een deel van hnn leven hebben doorgebracht. Daar leven thans een twintigtal Arabieren, die bij een opstand in Algiers werden gevangen genomen. Dezen hebben zich zoo goed mogelijk ingericht en genieten groote vrijheid. Tusschen de gevangenis en de ver blijfplaats der gedeporteerden bevinden zich de woningen van adjudant Cha- telain en sergeant Naques. De eerste lijdt een heerenleventje en verdeelt zijn tijd tusschen .hengelen en zijne maaltijden. De tweede is minder gelukkig en moet nog dwangarbeid verrichtenkapitein Dreyfus, die alleen tot verbanning is veroordeeld zal in het geval van adjudant Cha- telain komen en op kosten van het gouvernement rentenieren. Ontvluchten van het schiereiland Ducos behoort volstrekt niet tot de onmogelijkheden. Het toezicht is bijna nul, en wie een boot lot zijne be schikking weet te krijgen, kan zich bij nacht zeer gemakkelijk uit de voeten maken. Niets is eenvoudiger dan met medeplichtigen in Europa afspraken te maken per brief en, door dezen geholpen, van de deportatie plaats af te komen. Aldus verzekert een persoon, die zeer goed met de toestanden bekend is en die zelfs voorspelt, dat kapitein Dreyfus bin nen weinige maanden gepoetst zal hebben. Uit Monte-Cario. In een der speelzalen te Monte Carlo had in de vorige week een groot schan daal plaats tengevolge van eene poging om valsch geld in omloop ie brengen. Een keurig gekleed heer, die er zeer voornaam uitzag, zette bij hetroulet- spel vijf Louis d'or op nummer dertien. Toen de croupier toevallig eene bewe ging maakte viel dit geld op den grond en de goudstukken rolden weg. De croupier wilde ze weder oprapen, en merkte daarbij op, dat twee er van zwaarder waren dan de overigen. Hij bekeek ze met aandacht en constateerde dat ze valsch waren. De heer, die het geld had opgezet, maakte geweldig spectakel en beweer de, dat de croupier de geldstukken hai verruild. Een buitengewoon schandaal ontstond, daarmede eindigende, dat de speler werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht waar men hem fouilleerde. Men vond nog twintig andere goud stukken bij hem, die zeer^handig waren nagemaakt. Natuurlijk werd de bedrie ger toen in arrest g houden. Naar men ze A is de valsche munter een Duitscher; nadere bijzonderheden omtrent zijn persoon heeft men echter niet te weten kunnen komen. De mail uit Fransch Congo brengt het bericht van het vermoorden van een sergeant en vijf soldaten, allen Franschen, en van een Belgisch han delsagent. Het gebeurde te Cetema in Opper-Oebangi. Een Hollandsch handelsagent en twee soldaien wisten te entsnappen. De omliggende dorpen werden daarop verwoest en 100 in boorlingen gedood. Er is nu te Cetema een post van 50 man gevestigd. Het officieele blad te Madrid behelst het uitleveringsverdrag met Neder land en een besluit tot herstelling der constitutioneele waarborgen Het schip dat het stoffelijk over schot van minister Thompson naar Canada vervoerde, is te Halifax aan gekomen. Het lijk werd met mili taire eer naar het parlementsgebouw gebracht om daar twee dagen tentoon gesteld te blijven. Duizenden men- schen waren toegestroomd om den stoet te zien in de geheele stad han gen de vlaggen halfstok. Heden had de begrafenis plaats. De sterrenkundige Fényi heeft op 24 Dec. aan het observatorium te Ka- locsa uitbarstingsverschijnselen op de zon waargenomen. Des morgens om 10 uur ontdekte de heer Fényi aan den oostelijken rand der zon, onder den 30sten graad zuiderbreedte, een protuberans van 12,000 mijl hoogte Cm 11 uur 22 min. bedroeg de hoogte reeds 21,000 mijl en de uitbarsting nam snel in uitbreiding toe. Om 11 uur 55 minuten was de reusachtige vuurkolom 468,000 K.M. op onge veer 63,000 mijl. Dit is dus 13,000 mijl grooter dan de afstand van de aarde tot de maan bedraagt. Het ver schijnsel verdween weder even snel als het gekomen was. Cm 12 uur 38 min. was de zuil gezonken tot 15,000 mijl en om 1 uur was niets meer van het grootsche natuurverschijnsel merkbaar. Uit New-Orleans wordt gemeld dat Colombia door vreeselijke stormen is geteisterd. De zee heeftjhet dorp Gaïra geheel verzwolgen en vijftig personen zijn in de golven omgekomen. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens dépêches aan de Herald zijn de censor Aneteing en tien andere Chineesche opperbeambten geheel in 's Keizers ongenade gevallen. De eerst genoemde mocht het regeeringsbeleid en zelfs des Keizers persoon critisee- ren. Anetsing gebruikte deze vrijheid om de inmenging der Keizerin-weduwe in staatszaken af te keuren, hetgeen hem hare wraak berokkende. Zij liet mede aan twee zusters, 's Keizers bijvrouwen, ve rtig zweepslagen toe dienen, ongevraagd des Keizers advies. Generaal Soeng ontkwam ter nauwer- nood aan gevangenneming. VARIA. Juffrouw Margriet staat in de apo theek en vouwt poeiers dicht, waar op Tinus de knecht staat te wachten. Juffrouw. Tinus, waarom houdt je toch altijd hier in huis je pet op Tinus. Omdat we geen hoeden heb ben juffrouw. Doet het veel piju? vraagt de operateur goedig, als hij voor de derde maal de tang aanzet. Och neen I de kies niet zoozeerl is het gelaten antwoord. Maar als u uw manchetknoop niet weer in mijn rechteroog woudt duwen, zoudt u mij zeer verplichten! De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 24en December jl. executoir ver klaarde voljaarsch kohier op de be drijfsbelasting dezer gemeente, dienst 1894-1895, op heden aan den ontvan ger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het 2e suppletoire kohier voor de plaatse lijke directe belasting naar het inko men dezer gemeente, dienst 1894, ter invordering van de daarop voorko- 'rnende aanslagen op heden aan den neente-ontvanger is ter hand ge steld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen, te voldoen, alsmede dat alBchrift van het kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatse lijke secretarie ter lezing is neder- gelegd. Bevallen: 31 Dec. J. M. Blazer v. Vlijmen z. 1 Jan. H. G. Jochemus Veen d. J. H. v. Zurk—Schol ten z. M. J. v. d. Waterenv. Ingen z. 2. C. v. d. BoogaardtFlierman z. J. Blok v. d. Veer d. J. G. HenzenLuijken d. F. Bosmanv. Dansik d. J, M. v. d. Eijkhofde Vleeshouwer z. C. H. W. SteenkenDekker z. W. C.Kroons- bergTeunisse z.L. Smitsde Vriesd. Overleden: 1 Jan. L. J. v. Dijk 22 m. z. Ged.Oude.Gr. 2. G. Nieuwboer 78 j. Dubb:buurt. J. Nieu- wenhof 62 j. Hagestraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 2 Jan. A. A. v. Praag en L. H. Aandacht, Amsterd. H. M. Hartman en G. J. Appelman, den Haag. Bevallen: 29 Dec. L. C. Koning Rootmeijer d., Amst. A. van Veen Leysen z., Amst. G. RemptVader z., Zieriksee. Baron R. van Breugel DouglasKhlebnikoff z., Tzarskoe- Zelo. A. MeursingDe Jong Cleijn- dert z., Scheveningen. 30. E. E. J. M. AlinkFieege d., Amst. 31. E. ServatiusRibbius z., Smilde. M. L. M. HarmWagemakers z., Amst. A. C. TripTrakranen d., N.-Amstel. 1 Jan. F. J. SchirneckVan der Schil den d., Amst. Overleden: 27 Dec. E. Ch. M. ModdermanVan Hall 68j., Gronin gen. 28. F. Jongens Dz. jm. 16 j., Nieuwe Nieuwe Niedorp Wed. J. San ders— Duitz 56 j., Amst. H. G. van den Toorn, Menton. A. M. Determeijer Wethacke 64 j., Munster (W.) 29. Th. F. A. O Boeliaard ven Tuijil78 j., Amst. F. A. Meers.joekVanRos- gum 65 j., den Haag. A. B. Krantz 27 j., Genève. H. de Wijn 75 j., West- zaan. 30. L. Bron 54 j., Amst. L. F. Ch. Gaston du Breuille jm. 6 j., bij Pau. L. A. ZimmermanEgbert 69 j., Amst. A. E. van StratenPreijer, Amst. D. B. Plekker 37 j., Amst. D. Köler 74 j., Amst. J. L. Herckenrath, Samarang. 31. P. van Rijn 83 j., den Haag. G. H. O. Wiesner 38 j., den Haag. B. Ph. Gomperts 60 j., Amst. H. A. VerloopHijlten 33 j., Amst. Jkv. A. E. de Brauw, den Haag. B. E. C. Henny jd., Baarn. 1 Jan. Wed. M. SpeijerSchrijver 66 j., Amst. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriv. 1 Januari te Marseille. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 1 Januari des voorm. 8 uur Prawlepoint. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amsterdam, arriv. 1 Jan. te Amst. Het stoomschip Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, pass. 2 Jan. Ouessant. Het stoomschip Prins Frederik Hen- drikarriv. 31 Dec. van West-Indie te Newyork. Het stoomschip Borneovan Rot terdam naar Java, pass. 1 Januari Ouessant. Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam naar Batavia, pass. 29 Dec. Peniche. Het stoomschip Ardjoeno, vertrok 2 Januari van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, vertrok 1 Januari van Perim. Het stoomschip Conradvan Bata via naar Amst. vertrok 1 Jan. van Port Said. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Jan. van Suez. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kltine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld •aar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van pistzegel. 1. Assistente ext. in apoth. in nabijh. v. Rett. N. W. voll. opg. 2. Duitscbe of holl. kinüerj. R. K. terst. 3. Net meisjo t. sas. in huiah. en wink. 1 Feb. 4. Huiah. P. G. deg. ontwikk. bij wcdnwn, te Leiden m. 4 kind. waarv. jongste 7 jaar om m. beh. v. dienatb. hnish. eu opv. v. kind. te help. volvoer. 5. Bekw. Ie mod. te Amst. in staai de leid. v. atel. op z'ch te nemen teg. fl. aal. 6. Boe^h, terBt. v. fabr. in Z HollJev. goed corresp. in fr. en dnitsche taal, liefst ongeh. bor. 30 j. met uitat. get. 7. Iem. op kant. eea d. 3 hoofdtak macht, en op hoogte v. geogr. eiadex. H. B. S. en bek. ai. binnen- en buiten!, treiuverb. str. t. aanbev. opg. v. verl. aal. 8. Fats. jongm. bij gro33. ia boter, kaas enz. geschikt de 3tad (Amsè) en om3t- te bereir. kenn. vak en met winkeliers str. t. aanbev. MARK TN8EUWS Haarlem31 Dec. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe f 4,90 a 0.Rogge f 3,70 at 0, Haver f2,50 a f2,40, Gerst f0a 0,Groene erwten fÓ,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f4,75 a 0.Duivenboonen f5,40 a 5,10 Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,—, Karweizaad f0.a 0.per 50 kiïogr. Petr eumbericht van P. G. C: Calkoen, Makelaars, Amst., 22 Dec. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,55, 5,70, 5,70, 5,70, 5,70, 5,70 ct. p. gall. Philadelphia 5,50,5,65, 5,65, 5,65,5,65, 5.65 ct. per gall. Ruwe olie 92jé, 94, 95 94, 95, 95 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 6,35, Levering Febr. f0,,Decemb. f'6,25, Juni/Juli f0,Jan./Maart f6,30. Russische: Disponibel f0,Entr f0,los in Entr. Amsterdam, 31 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,40 a 2,70, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 1,80 a 2,10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,25 a 4,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f 0,a 0 dito blauwe f0,a 0,alles per Hl.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3