HIT SPOOK VAN ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 7 Januari 1895. No. 3531 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit J;timmer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Fra»«» door bet gebeele Kijk, per 3 maanden 1.65. Alïoaderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bareaa: Klaine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per rcgeL Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paryt 31 bit Faubourg Montmartrei ï'RRSTE BLA.D. Ha i.rJem5 Jan. 1895. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 9 Januari 1895, des na middags te 1 ure. I. Trekken afdeelingen. V 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Verzoek ontslag J. H. Brinkman als makelaar. Id. id. S. Voorzanger, on derwijzer 2e kl. le opl. sehool voor jongens. Adres Cricketclub „Rood en Wit" om ontslag huur van grond in bet Frederik spark. p 3. Voorstel B. en W.W. adres Maatschappij tot Expl. Staalwater- bronnen, wijziging erfpacht van gron den in het Frederikspark. 4. Id. id. tot het in gebruik geven van een lokaal der Burgeravondschool aan H. J. de Vries. 5. Id. id. bestrating Saenredamstraat. 6. Id. id. met rapport commissie van financiën, wijziging gemeentelijke begrooting, dienst 1895. 7. Id. id. id. id. adres J. Faber, huur grond Lange Heerenvest voor touwfcaan. F 8. .Id. id. id. id. adressen J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louwerse Jr., wederinhuring gronden Zijlweg. g. 8. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer le klasse school F. 10. Id. id. id. onderwijzeres 3e kl. school F. II. Verslag opzichter gasverlichting over November jl. 12. Voorstel B. en W.W. lijst aan hangig gebleven stukken op 31 De cember 1894. 13. Zitting met gesloten deuren. Coöperatief Electrisch Licht. Vrijdagavond waren op uitnoodiging van het voorloopig Comité voor de oprichting van eene coöperatieve ver- eeniging tot het verkrijgen eener electrische verlichting, een aantal personen, winkeliers en particulieren, vergaderd in de bovenzaal van het Nutsgebouw tot oprichting van zulk eene vereeniging. Ongeveer 40 personen waren aan wezig. Aan de groene talel hadden plaats genomen de heeren J. J. F. Beijnes, Th. G. Schürmann, J. Goo- sens, W. K. Wierda, H. Fikkert, Mr. Joh. Enschedé Jr., J. J. Driessen en de juridisch adviseur der vereeniging Mr. Z. W. Straatman. De vergadering werd gepresideerd en geopend door den heer Beijnes. Spreker deelde mede hoe hij tot het denkbeeld dezer vereeniging is geko men, namelijk door den aanleg der leiding in zijn eigen fabriek. In Am sterdam is een groote fabriek, opge richt lo.om geld te verdienen en 2o.om licht te leveren. Daar kan men door het groote aantal groote verbruikers, geld verdienen, maar hier zal de deelneming geringer zijn zoodat men te Haarlem het licht moet trachten te verkrijgen op de meest economische manier en zonder daarvan winstbejag te verlan gen. Dit kan alleen langs coöpera tieven weg. De eventueel te maken winst komt terug in de portemonnaie der verbruikers. Zeventien ingezetenen hebben alreeds hunne medewerking toegezegd en met Bprekervoorloopige statuten opgemaakt, die geformuleerd zijn door Mr. Straatman. Nu komt het aan op de oprichting der vereeniging zelve door den steun van de winkeliers die in den ring wonen. Het kapitaal is begroot op f200.000, maar men heelt de gele genheid willen geven dat ieder daar aan deelneemt. In den ring Btelt spreker 270 personen, die electrisch licht kunnen gebruiken. Nemen 200 daarvan elk 1250. aandeel, dan is er f50.000 en kan men een lee ning sluiten voor f 150.000, waartoe men een heel stuk op weg is. De heeren, zegt spreker, moeten wel begrijpen dat hij die zaak niet opricht voor zich zeiven, maar in 't belang der ingezetenen. Voor de aandeelen wordt 5 pet. uitgekeerd, de leening zal tegen 3^ pet. moeten worden gesloten. Spreker wekt op tot vertrouwen in de zaak, al kan bij zelf niet profitee- ren van het mooie en goedkoope licht. In 't ontwerp worden de kosten geschat op 2 ct. per lamp en per uur, welke prijs gesteld wordt door een maatschappij die geld moet verdie nen. Derhalve kan ook een coöpera tieve vereeniging dat doen. Willen de heeren een kapitaal van f45.000 bijeenbrengen, dan wil spre ker als bewijs van vertrouwen nemen f5000 (applaus). Daarvan verlangt hij geen rente van 5 pCt. maar het rentecijfer dat de bankier die de f150.000 zal fourneeren, vragen zal. Aan vertrouwen behoeit het dus niet te ontbreken, men krijgt goed en goedkoop licht. Nooit zal een fa briek het goedkooper kunnen doen dan de heeren zei ven, omdat zij het zullen hebben voor den kostenden prijs. De zaak wordt instand gehou den door de leden en voor vallen is spreker niet bang. Mocht dat toch gebeuren, dan geeft hij de f 5000 cadeau, als een nieuw bewijs van zijn vertrouwen in de zaak. Ten slotte verklaart spreker zich tot inlichtingen bereid en deelt mede, dat Mr. Straatman inlichting zal geven over de statuten. Zal de ver eeniging zijn gesticht, dan zal aan den Raad worden gevraagd om ver gunning voor het leggen van kabels en voor levering van stroom, voor licht zoowel als voor kracht. Immers licht gebruikt men enkel 's avonds en 's nachts en daarom wil men den dag ten nutte maken voor levering van kracht, b.v. aan een tram (de haarlemsche paardentram) verder voor electrische motoren voor kleine industrie. De heer A. van der Laan Jr. vraagt of de prijs van 2 ct. per lamp en per uur een maximum ie. De heer Beijnes antwoordt beves tigend. Verschillende deskundigen o. a. Prot. Snijders, noemen dien prijs, aan de Zaan wil men het zelfs leve ren tot lVs cent. Dezelfde vraagt naar de kosten van inrichting. Deze, zegt de Voorz., zijn zeer verschillend. Wil men zijne g kronen er voor inrichten, dan kost dit f516.per lamp, fraaier ingericht hoogstens 110.Onder houd is er heelemaal niet. Elke gloei lamp brandt 1000 uur, die vernieu wen kost 40 cents. De heer H. J. Visser vraagt welke sterkte het licht heeft. Van 16 kaarsen. Kindermanns gloeilicht geeft naar ik lees 31 kaarsen. De heer Beijnes betwijfelt of deze opgave wel juist is. Onlangs kwam bij spreker iemand die 100 lampen brandt, om inlichtingen, en zeide dat zijne gasrekening f1600 's jaars be draagt. Neemt men aan, dat een lamp per jaar 800 branduren heeft, dan levert men voor f1600 100 gloeilam pen. En de Haarlemsche schouwburg brandt niet het geheele jaar door, die staat eeu groot gedeelte van den tijd stil. Heeft, vraagt de heer Visser, het bestuur de zekerheid dat het ge meentebestuur de vergunning zal geven. Eene concessie, antwoordt de heer Beijnes, zal de gemeente op dit oogen blik: niet geven. De vergunning die wij noodig hebben kan de gemeente eerst geven als de vereeniging zal zijn opgericht. Ik zie de mogelijkheid niet, dat de Raad die weigert. Toen indertijd een Engelschman in Haar lem kwam om geld te verdienen met een waterleiding, kreeg hij de vergunning, evenals later de Imperial. Nu "zou ik wel willen weten of de Raad den gemeentegrond zal weige ren als de eigen burgers dien vragen om zich zei ven licht te verschaffen. In principe is de aanvrage reeds gelormuleerd. We zullen vragen ver gunning voor 't leggen van kabels en de oprichting van een centraal station, in het oude postkantoor in de Smedestraat, dat men liefst in erfpacht zou ontvangendoch zoo danig dat het gemeente-bestuur de zaak ten allen tijde kan naasten tot den koetenden prijs We moeten even wel niet dalen beneden de zes procent en hoe meer we aflossen, des te goedkooper wordt het licht. Óp een vraag van den heer Visser antwoordt de Voorz., dat de kosten niet ingaan voordat de vergunning is gegeven. Komt die niet, dan behoeft niemand kosten te betalen. De uit gaven tot dusver gemaakt zijn be taald. „Moet," vraagt de heer Randoe, „jaarlijks f22.50 contributie worden betaald „Brandde men eventueel geen licht en was men tóch aangesloten, dan moest toch voor den aanleg worden betaald. De rente voor het kapitaal wordt daarmee voldaan." Verschillende inlichtingen werden daarop gevraagd en gegeven. O. a. werd nóg gemoveerd, dat de verant woordelijkheid van elk persoonlijk niet gaat boven f100 en de genomen aandeelen. Op een vraag van den heer F. H. Smit, of het voor mogelijke stagnatie niet noodig zal zijn naast den elec- trischen aanleg een aanleg voor gas te hebben, antwoordt de heer Beijnes dat dit hier niet kan voorkomen om dat men lage spanning nemen wil en alzoo niet te maken heeft met de bij hooge spanning noodige transfor matoren. Bovendien kan men bij stagnatie stroom leveren door accu mulatoren. De heer Randoe stelt voor, reeds nu het aantal aandeelen waarvoor men teekenen wil, op te geven. (Ap plaus). Nadat de lijst heeft gecirculeerd, blijkt dat er ingeteekend is voor f 10.700. De heer Leupen stelde voor een bestuur te benoemen en wel uit de negen heeren, die aan de bestuursta fel hadden plaats genomen, maar de Voorzitter achtte beter het voorloopig Comité alsnog diligent te verklaren, ten einde beter stappen te kunnen doen tot verkrijging van hetbenoodigd kapitaal. Dit werd goedgevonden. Ten slotte deelde de heer Beijnes mede, dat men voornemens is bij de aanvrage aan den Gemeenteraad om de vereischte vergunning tot het leggen van kabels in den gemeentegrond en het ontvangen in erfpacht van het oude postkantoor, aan te bieden de gratis verlichting van de verschillende ver trekken van het Stadhuis en het kosteloos plaatsen en branden van twee booglampen voor dat gebouw.| Door den heer Snoek werd gevraagd of het dan niet beter was een gedeelte van de straatverlichting gratis aan de gemeente aan te bieden. De heer Beij nes evenwel achtte dit minder ge- wens cht, daar men dan op minder aangename wijze in concurrentie zou treden met de gasfabriek en boven dien de niet-electrisch verlichte stra ten dan nog donkerder zouden schij nen, dat ze nu reeds zijn. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, zijn ter vervulling van opengekomen plaatsen benoemd tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen, de heeren J. Besse, te BergenP. Pz. Zonne veld, te HeemskerkW. A. van Am- stel en T. Smit, te Heemstede; J. Kz. Zijp, te Venhuizen; P. van het Kaar, te WestzaanJ. de Moor, te Zijpe S. de Lange P.Bz., te AlkmaarC. B. Streefkerk, te Nederhorst den Berg; C. Benard, te Spaarndam C. Klaver, te SpanbroekM. Grootes Jr., te Westzaan en D. Donker, te Zaandijk. Museum van Kunstnijverheid. Gedurende de maand December 1894 werd het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem bezocht door 839, gedurende het afgeloopen jaar door 10763 personen. Verder werden in de maand De cember 103 boek- en plaatwerken verzonden naar verschillende plaatsen in ons land, terwijl in Dordrecht en Leiden gedurende de kerstdagen ten toonstellingen van plaatwerken ge houden werden. De tentoonstelling van het werk der leerlingen zal a.s. Zondag te be zichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Op de tweede „Soirée Musicale"te geven door den heer Joh. Steenman alhier Dinsdagavond 8 dezer in de bovenzaal der „Vereniging", zal be halve mevr. S. BosmansBenedicts (piano) nog optreden de heer Joh. Messchaert. Behalve 4 liederen van Joh. Brahms zullen door hem worden gezongen „DieReigerbaize" en „Die Heinzelmannchen" van C. Löwe. Het Naa het engelseh van THOMAS COBB. 20) HOOFDSTUK XII. Owens vergissing. „Je wilt mij toch niet vertellen, dat hij alleen woont?" „Ik heb nog nooit gehoord, dat er iemand anders woont," zeide zij; maar...." „Wacht een oogenblik Floy. Je hebt gezien, dat hij van het bestaan dier vrouw weet. Nooit heeft iemand zich zoo mooi blootgesteld. Wanneer zij niet in dat huis woont, waar woont zij dan Zij moet toch ergens in Rook field uithangen. Wat ik nu maar wil weten is, waar? „Je weet alles wat ik er van weet Arnold," gaf Florence lusteloos ten antwoord. „Ik weet tot nu toe nog niet veel, maar hij weet alles. Wanneer zij Maandagnacht rondzwierf waarom gebeurde dat dan ook niet in andere nachten? waarom niet in den nacht, waarin oom ^Roderick verdween? Veronderstel eens dat zij hem gezien heeft!" „Als dat zoo is, ofschoon niets meer onwaarschijnlijk klinkt „Als! je denkt er nog al koel over Floy. Wel, het zou dö meest belangrijke getuigenis zijn, die de wetenschap over hem betreffende den nacht zijner verdwijning mtt drie uur verlengde. Zij zou ons stellig kunnen mededeelen, in welke richting hij was gegaan." „Wie zij moge zijn en waar zij moge wonen," merkte Florence op, „stellig :zou zij het ons onmiddellijk hebben doen weten. Welke reden zou zij kunnen hebben tot geheim houding „Dat weet ik niet," gaf Arnold ten antwoord, „maar het is het beste spoor, dat zich voor het oogenblik heeft opge daan. Eene vrouw, vangwie niemand hier ooit iets heeft ge hoord, en die toch ongetwijfeld in het dorp woont, en die gewoon is om de^een of andere^,reden te middernacht in het dorp rond te dolen." „Van wie men slechts !weet dat zij'een nacht door het dorp heeft geloopen." „Dan moet je dit nog niet uit het oog verliezen," vervolgde hij opgewonden. „Jij doet het verhaal aan Fairford. Je be merkt, dat hij er alles van 'weet; in plaats nu van eene verklaring te geven poetst hij gewoon de plaat. Ik geef je de verzekering, dat ik niet zal rusten alvorens ik haar heb opgespoord." „Wanneer dat het geval ie," antwoordde zij, „dan is na tuurlijk de eenige eerlijke weg om mijnheer Fairford eene verklaring te vragen." Zij zou het hem nooit zelve kunnen vragen, hoe vurig zij er ook naar verlangde de waarheid te weten te komen, maar daarentegen zou zij nooit een stap doen om ze op te sporen. Toch was het waar wat Arnold had gezegd, dat Owen zich zelf had verraden en Florence was er ook van verzekerd, dat Owen heel goed wist, wie Lizzie zulk een angst had aange jaagd. „Ik ben niet geheel en al een domoor 1" riep Arnold met verachting uit. „Bestrijd een man met zijne eigen wapens, dat is mijn leus." Zij sprak verder niet over dit onderwerp en kort daarop wenschte zij haar neef goeden nacht. Slechts voor Owen ge voelde zij sympathie. Haar vertrouwen op zijn eer was vol komen. Te dien opzichte zou zij nooit weifelen. Dat iets geheimzinnigs een schaduw wierp over zijn le vensweg, daarvan was zij voor zichzelve reeds lang verzekerd geweest, evenals nu, dat die vrouw er bij besrokken was. Woonde zij op „Boschzicht", zooals Arnold opperde? Het scheen tenminste waarschijnlijk. Rookfield was geen groot dorp, en Florence die er altijd gewoond had, kon zich bijna alle huizen, die het bevatte, voor den geest halen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1