iASPLAKBILJETTES. HET SPOOK VAÏ ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargaig Donderdag 10 Januari 1895, No. 3534 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. t PEERKBOOM. STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voer Haarlem per 3 maandenf 1,20. - - - 1>65 0,05. 0,30. 0,37 i. Fraaee door het geheele Rij k, per 3 maanden Aliederlijke nummers Getllintreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-dk, Haarlem. Tulefoenw«»uer 1M. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agente* en door alle boekhandelaren en cour antiera. Di*#ot©ux-Uitg»Ter J. C. FEEREB O O) Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSue*., Parys 31 bit Faubourg Montmartrev BILJETTEN Toor Veilingen en Aanbesteding*», voor FecstellJk- I heden, Cenceareen etc. kan men ter Itooanlrakkert] ran dit Blad tot hoogst blfl()ken prijs laten drnkken. Aleuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem9 Jan. 1895. Heden is de ijsbaan onder Overveen voor de leden geopend. Zooals te ver wachten was werd er hedenmiddag reeds een druk gebruik gemaakt van de baan. De baan werd door de muziek van een draaiorgel epgevroolijkt. Het ijs is. vrij goed. „Cremer." De tooneelvoorstellingen van de Letterl. Ver. „J. J. Cremer" in den schouwburg alhier sijn steeds goed bezocht, en geen wonder, want immer oefenen zij groote aantrekkelijkheid uit, dank zij oeno goede verzorging van de uitvoering, en aangename af wisseling der opwekkende muziek van het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer Kriens, die zoo terecht bij deze gelegenheden lichte, vroolijke mu ziekstukken uitkiest. Het programma der uitvoering van gisteravond bevatte twee stukken een tooneelspei van Rosier Faassen „De oude Kassier" en „De Koopman in Oudheden", blijspel met zang in éen bedrijf van denzelfden schrijver. Het eerste stuk heelt om vertolkt te worden door een dilettanten-gezel- schap, deze minder goede hoedanig heid, dat de handeling wat langzaam is, sommige tooneeltjes hier en daar wat gerekt zijn. Deze omstandigheid stelt aan de vertolking groote eischen, en ofschoon deze over het algemeen goed was te noemen, werd heimatte der handeling er niet geheel door weggenomen. In hunne rollen voldeden vooral goed Belman, van Elten en Bertha. Een goede kracht van het gezelschap kan worden, na wat meer tooneelrou- tine, het lid dsr vereeniging, dat de rol van Karei vervulde. Gisteravond bedacht hij nog te weinig, dat wat door hem op het tooneel werd gezegd minder! nog bestemd was voor zijne medespelenden dan wel voor het publiek. De onverschillige deugniet Adolf, Jan de kantoorknecht en vrouw de Rijk waren ook zeer goed getypeerd. Het nastukje voldeed uitstekend en wist den lachlust zeer op te wekken; voornamelijk was dit te danken aan een der meest bekende leden van „Cremer", die de rol van Abraham Klij vervulde. Veel succes verwierf hij vooral met zijne zangconpletten, waarin haarlem- sche toestanden werden bezongen en gehekeld. Veel en velen werden daar bij aangehaald. Laurens Jansz. Koster, Ripperda, de cholerabarak, het bron gebouw, het jubileum van den beer H. Scherpenhuijsen, de middernacht zending, en ook het Mausoleum werd niet vergeten. Zonder over de strek king dezer coupletten uit te weiden, meenen wij toch te moeten opmerken dat de laatste regels van het „Mau soleumcouplet" piëteitshalve beter achterwege hadden kunnen blijven. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen toen dit goed vertolkte na- stukje geëindigd was. Graanrechten. Nu in onzen tijd met meer ijver dan ooit de invoering van graanrech ten wordt bepleit en het aantal voor standers daarvan zich schijnt uit te breiden, nu is het gepast om ook de bezwaren daartegen aangevoerd onder de oogen te zien. Het allergrootste argument van de tegenstanders der beschermende rech ten op graan is dat het brood er duur der door zal worden en dat de land bouwer dus zou worden bevoordeeld ten koste van den werkman in de steden. Niet ten koste van den veld- arbeider, want deze zou door de meer dere welvaart van zijn werkgever, allicht hooger loon kunnen verkrij gen en dus den verhoogden brood prijs zeer wel kunnen betalen. Wat is er nu van dit argument aan Wij zetten er een vraag naast hoe denkt de werkman er zelf over En wanneer dan de Werkmansbode in den meest volledigen zin van het woord het orgaan is van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond, dan luidt het antwoordde werkman denkt er niet gunstig over. Het laatste num mer van dat blad toch bevat eene beschouwing naar aanleiding van het bekende verzoek der werkliedenver- eeniging te Wagenborgen aan de Ka mer om graanrechten, waarin dat denkbeeld allerminst wordt aanbevo len. Dertig millioen, zoo zegt het artikel meent de vereeniging te Wagenbor gen dat door de invoerrechten op graan zullen worden verkregen. Deelt men dit door 4.800.000 (het cijfer onzer bevolking) dan is dit per hoofd 16,25, of voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen f31,25 per jaar. Erwten, boonen en aardappelen zullen door de verhooging van de graanprijzen evenzeer in piijs stijgen, zoodat de bovenbedoelde werkman met zijn gezin alles te samen geno men meer zou moeten betalen f45 6. f60 'sjaars. Met dit cijfer is men er evenwel nog niet. Immers de werkman eet grooter hoeveelheden brood, rijst, gort, meel, boonen, erwten en aardappelen dan de meer gegoede, zoodat het aan deel van den werkman in die dertig millioen aan graanrechten veel hooger wordt dan 16.25 per hoofd. Dit ge voegd bij de verhooging van andere artikelen zal het bovenvermelde gezin van 5 personen jaarlijks f65 a 1"70 meer kosten. De werklieden uit Wagenborgen willen die 30 millioen bestemmen voor een pensioenfonds, maar daar hiervoor 40 millioen zou noodig zijn, stellen zij voor die tien millioen te vinden door de bedrijfsbelasting te laten aanvangen bij inkomens van f 400. Zoo komt er bij de 65 of 70 gulden nog fl a f5, voor het werk mansgezin bij." Het artikel in de Werkmansbode, dat juist niet aan overmaat van bon digheid lijdt, betoogt verder dat de werklieden in geen geval, maar de landheeren die van hunne pachters een hoogeren prijs zullen krijgen, van de graanrechten voordeel zullen trek ken. Wij willen ons daarin verder niet begeven, maar hebben enkel de aandacht willen vestigen op het wer kelijk curieuse feit, dat de werklie den vereeniging te Wagenborgen en de werklieden van wie de Werk mansbode het orgaan is, in deze be langrijke quaestie het gansch en al oneens zijn. Men kan met reden be weren, dat de cijfers die in 't artikel genoemd worden, in de lucht han gen. Een voorstander van graanrech ten zou er andere cijfers naast kun nen hangen, die al even weinig steun punt hadden als de andere, maar in ieder geval zijn die cijfers de hoofd zaak niet en de argumenten waar het toch op aankomt, de overweging wel waard. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 25 Dec. '94 8 Jan '95. H. C. f50, Bar. v. L. f 50, v. S.fö, S. f5, Jhr. v. d. W. f25, P. f5, L., zooals verleden jaar, K. f 2,60, L. f 10, v. W. 12, F. f 10, J. C. 110, M. i 5, B. 110, A. C. K. f10, N.N. 13, Mevr. v. V.f40,M. f10, St. 110, v. K. f3, H. H. f 3, Dr. C. f 2.50, N. N. 1 60, douair. R. f100, P. de K. f500, jhr, B. f50, B. B. f 10, v. W. f 10, L. f 1. St. f 25, Sm. f 10, Yr. 11, dr. D. fl, R. H. f10, mej. de H. f50, wed. Br. f3, kinderen M. f5, Z. f2.50, KI. f20, de K. f25, W. f10, douair. H. f10, P. f5, Gr. v. L. S. f10, P.f 3, Scb. f 2.50, mevr. de wed. T. v. B. f 10, ten B. f 15, v. L. f 3,R. f 3, B. f 5, douair. d. C. 120, mevr. H. f5, mej. C. f50 W. C. K. 15, B. fl, W. M. f7,50, M. M. B. 12, Th. de K. f10, jhr. GflO, Y. v.J S. f8, v. H. f3, v. B. f10, N. fl. dr. G. f10, mej. v. d. V. 14, wed. J. H. f125, C. H. f24, F. G. f 25, P. J. W. f50, mej. v. H. f 2. M. f 1.50, dr. K. f 5, S. f 2.50, S. f3, Sa. f5, v. H. f 1.50, J. f 2.50, P. f 10, de W. f 2.50, v. d. P. Sm. f 2.50. Totaal f 1600. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Sept. 1894. Opbrengst reizigers 4997.30s idem goederen 719.374 idem diversen 84.37 Te zamen 5801.05. Per dag en per kilometer 22.80. De riDgvaart van den Haarlemmer meerpolder is voor de scheepvaart gestremd. Te Sloten (N. H.) hebben zich eenige veehouders tot den Minister van bin- nenlandsche zaken gewend, met ver zoek de stallen, waarin besmettelijke veeziekte heeft geheerscht, te doen ontsmetten; de district veearts acht zulks onnoodig. Bij kon. besluit is mr. H. J. C. van Tienen benoemd tot burgemeester der gemeente Zaandam, met toeken ning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Wormerveer. Leeftijd van vorsten, Welken leeftijd de regeerende vor sten in Europa hebben De ko ningin van Engeland 79 jaar; de groothertog van Luxemburg 77 j.; de groothertogin 61 j.; de koning van Lenemarken 76 j.; de koningin 77 j.; de koning van Saksen 66 j.; de ko ningin 61 j.; de koning van Zweden en Noorwegen 65 j.; de koningin 58 j.; de keizer van Oostenrijk-Hongerije 64 j.; de keizerin 57 j.; De koning der Belgen 59 de koningin 58 j.; de koning van1 Rumenië 55 j.; de koningin 51 j.; de sultan van Turkije 52 j.; de koning van Italië 50 j.; de koningin 43 j.; de koning van Grie kenland 49 j.; de koningin 43 j.; de vorst van Monaco 46 j.; de vorstin 56 j.; de koning van Wurtemberg46 j.; de koningin 30 j.; de koning van Beieren 46 j.; de duitsche keizer 35 j.; de keizerin 36 j.; de vorst van Bul garije 33 j.; de vorstin 27 j.; de koning van Portugal 31 j.; de koningin 29 j.; de czaar van Rusland 26 j.; de czaritsa 20 j.; de koning van Servië 18 j.; de koningin van Nederland 14 j.; de ko ning van Spanje 8 j. Een adres. Door 174 landeigenaren in de ge meenten De Wijk, RuiDerwold, Ha- velte, Nijeveen, Meppel, Staphorsten Avereest is een adres aan de Tweede Kamer gericht, met het verzoek, dat zoo spoedig mogelijk de verbetering der ^eest, Oude Vaart en andere ri vieren, uitloopende in het Meppeler Diep, alsmede de verbetering van den waterafvoer tusschen Meppel en Zwart sluis, tot uitvoering worde gebracht en door het Rijk financieel worde ge steund. Adressanten wijzen er op, dat sedert onheuglijke jaren klachten zijn aan geheven over den slechten wateraf voer in 't Westen van DreDte en 't Noorden van Overijsel en de daar over opgezondene verzoekschriften aan de bevoegde autoriteiten tot hiertoe geen gevolg hebben gehad en meestal onbeantwoord zijn gebleven. Begrafenis van ds. E. J. W, Koch. Op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage is Dinsdag het stoffe lijk overschot van ds. E. J. W. Koch met groote belangstelling ter aarde besteld. De minister van justitie was verte genwoordigd door den referendaris M. C. Feith, chef van de afdeeling gevangeniswezen; verder waren aan wezig de deputatie van den Ned. Pro testantenbond, afd. 's Gravenhage, regenten der cellulaire gevangenis te Scheveningen, leden der Haagsche afd. van het Ned. genootschap voor de zedelijke verbetering van gevan genen, leden van het hoold- en af- deelingsbestuur van den Volksbond en van de Ned. Vereeniging tot Af schaffing van sterken drank. Ds. Sibmaeher Zijnen, uit Middel burg. aldaar opvolger van den over ledene, ds. Roy^ards, medebestuurder der Haagsche afdeeling van het Ned. Genootschap tot verbetering van ge- Naar hel engelseh van THOMAS COBB. 23) HOOFDSTUK XIV. Het hetoeh van Arnold „Hoor eens Floy," antwoordde hij, „er is bijna niets, dat je mij zoudt kunnen vrijen, en dat ik niet gaarne voor je xou willen doen." „Men kan meeetal verkrijgen wat men niet hebben wil," merkte zij op. „Ik wil niets van je vragen, alleen zou ik gaarne wenschen, dat je mij in dit opzicht zeer aan je wildet verplichten." Terwijl zij hea in geipannen verwachting aanzag, bracht hij een stoel aan haar kant en met zijne armen op de tafel rustende, leunde kg er over. „Wil je t. weten komen wat er met oom Roderick is ge beurd f" vroeg kjj. „Natuurlijk, dat weet je wel. Het ia je bekend, hoe vurig ik de waarheid daaromtrent wil leeren kennen, maar mijn heer Fairford, evenmin als als iemand anders in zijn huis, kan daarvan eenigszins op de hoogte zijn, evenmin als jij zelf." „Ik weet er totaal niets van. Hoe zou dat ook kunnen; als je eens nagaat, dat ik op dat tijdstip nog niet in Engeland was Zij weet er echter meer van; hoe meer ik er over na denk, des te vaster ben ik er van overtuigd." „Dus," zeide zij en stond op. waarbij zij zich in hare volle lengte verhief, zoodat hij voor het oogenblik Owen vergat bij de bewondering voor hare schoone gestalte, „je weigert om mij een genoegen te doen Dit alleen vraag ik van je, en je zegt neen." „Ik mag hangen als ik niet liever ja zeide," was zijn ant woord, „maar het is zoowel terwille van jou als van mijzelf, dat ik standvastig blijf aan mijn eenmaal genomen besluit." „Dat is onzin," merkte zij op. „Ik wensch volstrekt niet, dat je iets doet terwille van mij." „Maar wanneer je werkelijk meent, dat die vrouw van niets af weet," voerde hij aan, „wat voor kwaad steekt er dan in, dat ik Fairford ga bezoeken Waarom wil je zoo met alle geweld beletten, dat zij ter Bprake wordt gebracht Zij bloosde hevig. „Ik heb er volstrekt geen redenen voor," gaf zij ten ant woord, „maar geloof je dan, dat die die persoon op „Bozchzicht" woont?" „Jij gelooft het ook Floy." „En als het zoo is, dan moet mijnheer Fairford doen wat hij zelf Terkieat. Ik vind het stootend om zich zoo in te drin. gen in de zaken van een ander." „Daar komt de geheele quaestie op neer. Ik houd vol, dat het mijne zaak is zuiver mijne zaak. Niet dat ik daarom van plan ben om mij in de kaart te laten kijken. Ik ben van plan hem op te zoeken, maar hij zal niet te weten ko men met welk doel. Slechts eene beleefdheidsvorm, naar het heet." „Beleefdheid 1" riep zij verachtelijk uit en verliet hem, waarna de gedachte haar kwelde of zij bij haar heimelijk verlangen om Owen te helpen zichzelve niet te veel had ver raden. Was zij er zoo zeker van, dat die vrouw nietineenig verband stond, hoe onschuldig ook, met de verdwijning haars vaders? Wilde zij werkelijk liever de kans op ontdekking van het geheim voorbij laten gaan dan Owen meerdere kwel ling bezorgen? Over eene omstandigheid koesterde zij geen twijfel; wat ook de verklaring van het geheim mocht zijn, deze moest ongetwijfeld de achting voor Owen doen toenemen. Betreffende Arnold gevoelde zij eene nieuwe teleurstelling. Zoo groot was dus haar invloed op hem, waarop hij zoo had gebluit. Twee dagen geleden had hij verklaard, dat zij de macht bezat om zijn leven te leiden in de richting, die zij wilde; dezen morgen weigerde hij een weneoh op te geven, waardoor hij haar een groot genoegen zou hebben gedaan. Wellicht doordat het geluk den stoutmoedige begunstigt, stond Owen op den drempel van het huis toen zijn bezoeker ten elf uur voor „BoBchzicht" staan bleef. „Ken prachtige morgen," riep hij uit, op dien bizonder

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1