Rechtszaken. Koloniën. Politiek Overiicht meenteraadsleden alsof hier een strijd wordt gevoerd tegen alles wat groen is." Inderdaad het heeft er iets van. Zeldzaam mooie etadsge leelten worden bedorven door er de boomen om te hakken, plantsoen te verwij deren (voor het Naseauplein is daartoe dezer dagen besloten) of groene taluds angs de grachten te herscheppen in steile ka imuren. Een en ander wordt geschoven op rekenine van het „alge meen belang", wat een ijselij k rekbaar begrip is. In waarheid moet men in de groenbestrijding het gevolg zien van een stelsel, door een der leden onzer commissie voor plaatselijke wer ken ingevoerd, om overal boomen en groen te verwijderen, waar slechts in de verte sprake is van overlast voor ver keer en bevolking. Vandaar dat de on bezoldigde opper-plantsoenopzichter thans reeds spottend „opper-boomhak- ker" wordt genoemd en De Spectator, voor het eerst weder eens geestig sinds langen tijd, zijn eerste nummer in 1895 vergezeld deed gaan van een „Nieuw jaars- heil en zegenwensch" oan het Edelachtbaar gemeentebestuur" en de ingezetenen „eerbiedig opgedragen door de gezamenlijke boomhakkers." Misschien want alles is moge üjk moet men in het gevolgde systeem een poging zien om onze ge meente van karakter te doen veran deren, er het air van luxe-stad, ook uitwendig, aan te ontnemen. Want wat den „inwendigen dienst" betre t, zou dat nog al moeite kosten. Den Haag is nu eenmaal de stad waar men het geld verteert wat men elders heeft verdiend. Maar verteert met be leid en met de noodige voorzichtig heid. Vandaar waarschijnlijk, dat de omzet van de winkelvereeniging „Eigen Hulp" (zonder de bij-afdeelingen) in 1894 een geschatte omzet heeft gehad van 1.128,000 gld. (ruim elf ton dat zegt iets Het karakter der stad veranderen, wil men wellicht zeide ik. Want het is immers bekend, dat we een scheep vaartkan aal om de stad zullen krijgen, waarvoor de onteigeningswet reeds is gevoteerd. Zonder de onteige ning af te wachten, koopt de gemeente langzamerhand alle benoodigde gron den in en er gaat zooals deze week 6chier geen raadszitting voorbij, zonder dat we een honderd duizend gulden of wat meer geleend of te leenen geld beleggen in gronden voor een kanaal enhandelsin richtingen, waarvoor onze kinderen en kleinkinderen, in den vorm van belasting, renten en aflossing zullen te betalen hebben. Indien althans niet uit den verkoop van een deel der gronden de uitgaven weder kunnen bestreden worden. En in elk geval zal wellicht het nage slacht, dank zij kanaal en handels inrichtingen, nog eens, in verminderde belasting, de vrucht kunnen zien van het wijs beleid der vroede vaderen, die van den Haag een handels- en industriestad willen maken. Den Haag een handelstad I Het doet me denken aan die an dere illusie onzer zuidelijke buren agn Parijs, een zeehaven. H. A. GANÜS Jr. En van de marine: de 3e machi nist P. W. Gritters, de matrozen J. Bakker, K. Grollé de konstabel- maat De Winter de mariniers W. M. Brants, J. M. v. d. Berg, de vuursto- ker F. Karssens. Het detachement van het Indische leger aan boord van de Conrad is 27 man sterk, wordt te IJmuiden ont vangen door den kapitein-commissaris Wijnmalen en geleid naar Amster dam, om aldaar afgemonsterd te wor den. De gewezen veldprediker op Lom bok ds. C. Rogge is Vrijdagavond be houden bij zijne familie te Deventer aangekomen. Moordaanslag op Texel, Op een geacht ingezetene van Tes- sel is Donderdagavond een moord aanslag gepleegd, die op het eiland heel wat ontsteltenis teweegbracht en natuurlijk veel stof tot praten geeft. Met de middagboot vertrokken dien dag van den Helder naar Tessel een heer en twee dames, die daar met den trein waren aangekomen. Te Oude- schild aan wal gestapt, begaven zij zich per diligence naar den Burg, waar het drietal in het hotel De Lin deboom zijn intrek nam. Omstreeks half acht 's avonds ver voegden zij zich te,n huize van dr. W., die, vroeger te Tolen woonachtig, zich niet lang geleden te Tessel ves tigde. Wat er tusschen dr. W. en het drietal is voorgevallen, is niet be kend, maar zooveel is zeker, dat na een kort onderhoud een der dames een revolver voor den dag haalde en daaruit een schot loste. Het schot bleek goed gericht, doch de kogel smoorde in de wollen onder- kleeding van den aangevallene, waar door dezen slechts een vrij onbedui dend schampschot werd toegebracht. Toen de dokter hierop de vlucht nam werd hem nog een kogel nagezonden, die echter evenmin doel trof. De vreemdelingen keerden vervolgens op hun gemak naar het hotel terug, waar zij spoedig door de politie in bewaring werden genomen. Na een langdurig verhoor te hebben on der- dergaan, werd de heer en een her dames weder op vrije voeten gesteld, terwijl de andere, die de schoten loste, in hechtenis werd gehouden. iemand te zijn opgemerkt, zijn zij tegen middernacht aldaar gearriveerd. Na aankomst hadden zij hun bivac in een anderen ledigen wagen betrok ken, in welke coupé zij vernieling heb ben aangericht. De jongens zijn Zaterdagochtend overgegeven aan de politie, aan welke zij mededeelden in den laatsten tijd te Amsterdam verschillende kleine diefstallen te hebben gepleegd en te vens, dat zij ook een wagen van eene stoomtram aan de Weesperpoort in brand hebben gestoken door middel van het vuur van het kacheltje, dat daarin gestookt wordt. De jonge zwervers zijn naar Am sterdam overgebracht, waar hunne ouders wonen. Lombokstrijders. Met het stoomschip Conrad van de Maatschappij „Nederland", dat 8 Ja nuari van Genua vertrok, dus a. s. Donderdag of Vrijdag hier kan zijn, repatrieeren o.m. rechtstreeks van Lombok de le luitenant der infanterie G. J. Velds, die 27 Augustus bij den terug tocht op Ampenan aan het been zwaar gewond werd; de sergeant der infanterie P. Piet, de infanteristen le klas H. Lanssens, J. Stiel, A. J. Gremme. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat ten kantore van den ontvan ger der gemeente Zwartsluis diefstal is gepleegd; f1300 aan waarde wordt gemist. Hbld. Den 5 of 6 arme Egmondschen zee lieden, die zich bij de stranding van de Caroline met groot levensgevaar in de branding begaven om de schip breukelingen te redden, werd daar voor namens de Noord- en Zuid-Hol- landEche reddingmaatschappij ieder eene belooning aangeboden van vijftig cents. De meesten hebben bedankt, doch de persoon, die den kapitein (van een schip met 1400 ton inhoud) be houden aanbracht, accepteerde deze gift. Op avontuur. De poetsers van de Bpoorwegrij tui gen aan het staatsspoorstation in Den Haag vonden Zaterdagochtend vroeg bij het schoonmaken van een tweede klasse-compartiment reeds twee zeer jeugdige passagiers in den wagen, of beter gezegd, onder de banken. Het waren twee knapen van 10 jaren, echte Amsterdamsche straatjongens die mededeelden Vrijdagavond te Am sterdam heimei ijk in den laatsten trein te zijn geslopen en zich te heb ben verstopt onder de banken van een tweede klasse-wagen. Zonder door Een smet op de „levende brug." Zooals reeds gemeld werd, is het aan de ijverige bemoeiingen der po litie te Dordrecht mogen gelukken, den dader van den diefstal uit de kas van het gezelschap Van Lier dat in „Kunstmin" „De Levende Brug" ver toonde, in handen te krijgen, tot be kentenis te brengen en, ofschoon er nog duistere punten in het gebeurde overb.ijven, althans wat meer licht over deze zonderlinge zaak te ver spreiden. De dader is gebleken te zijn B. Groenteman, geboren le Londen en laatstelijk woonachtig te Amsterdam, een jongmensch van 19 j aar, dat eerst als tolk tusschen het „elastieke trio" en de directie dienst deed, maar later mede den val in het onbekende waag de als middelstuk van „de levende brug". Nadat het doorzoeken van het per soneel en de overige aanwezigen geen resultaat had opgeleverd, was de po litie overgegaan tot eene nauwlettende huiszoeking in alle deelen van het uitgestrekte gebouw. Hare moeite bleef niet onbeloondin de ruimte onder het tooneel n. 1. die dienst doet voor opberging van coulissen, werd een zakdoek gevonden, waarin ge knoopt f105 aan specie. Nadat alle sporen van de ontdek king zorgvuldig waren verwijderd, werd de zakdoek met het geld weer op zijne plaats gelegd en in de na bijheid een paar politiebeambten ver dekt opgesteld. De dader liep in den hem gespannen strik. Na eenigen tijd wachtens zagen de verscholen politie mannen bovengenoemden B. Groente man r aderen, stilstaan, behoedzaam rondzien en zich vervolgens naar de plaats begeven waar de zakdoek ver stopt was. Op dat oogenblik werd hij gearre steerd, net als in een heusch drama, precies als ook in „de Levende" mo gelijk zou zijn. Helaas, dat bij dit treurig voorval ook „de Levende" iets van hare glo rie heelt moeten inboetenHet on begrijpelijke kunststuk, „de tour de force" bij uitnemendheid heeft zijn aureool verloren 1 Niet slechts dat uit de medegedeelde feiten blijkt, hoe een eenvoudige Amsterdamsche jon gen, die wat Engelsch kende, zich met weinig moeite tot den rang van middelstuk heeft kunnen opwerken, mar.r nu is zijne plaats zelfs inge nomen door een eenvoudigen Dordt- schen turner Intusschen is uit het verhoor van Groenteman gebleken, dat hij door middel van een schaar den bodem uit de tafellade heeft weten te breken het geld verborgen was, en zich daar van, behalve de genoemde f105 in specie, nog twee bankbiljetten van f 25 heeft toegeëigend. Daar hij vrees de doorzocht te zullen worden, heeit hij de specie op de boven aangeduide wijze verborgen en de beide bankbil jetten, die hij na het wegbrengen van het baar geld bij zich had ge houden, uit vrees voor ontdekking verbrand. De politie heeft de in de kleedkamer gevonden papierasch ver zameld, en het scheikundig onderzoek zal misschien kunnen uitmaken of het werkelijk de asch van bankpapier dan wel van een stukje courant of sigarenzakje is. Maar daarmede is de zaak nog niet opgehelderd, want er werd f 190.55 vermist en het bovengenoemde vormt slechts een bedrag van f 155. Groente man heeft echter verklaard dat hij niets meer ontvreemd heeft en blijft op dit punt bij zijne bekentenis. Of een ander na hem zijn slag heelt slagen toen de lade al verbrokon was en het metalen geldmandje met het weinige bedrag onder de tafel lag, is voorloopig niet uit te maken. Vreemd is het in ieder geval dat nog f52.45 in het mandje werd gevonden Een brievenbesteller te Joure, die een haas als postpakket bestellen moest, is door den brigadier der rijks veld wacht bekeurd wegens het vervoeren van wild meer dan 14 da gen na de sluiting der jacht. De haas werd in beslag genomen. Tegen den geschorsten gemeente ontvanger van De Bilt tegen wien Vrij dag voor de arrondiesemen ts-recht- bank te Utrecht eene gevangenisstraf van 5 jaren is geëischt, zal eerlang weder eene nieuwe strafprocedure worden aangevangen, zooals trouwens tijkens de pas gevo:rde pleidooien door den oificier van justitie reeds vret een enkel woord werd medege deeld. In deze zaak wordt Takken beschuldigd onder zijn beheer zijnde gelden van de spaarbank te hebben verduisterd en ter bereiking van dit doel ook meermalen documenten val- schelijk te hebben opgemaakt. De raadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht heett rechts ingang verleend met bevel tot gevan genhouding tegen A. H. D., oud 53 jaren, zonder beroep, gewezen stads- weger te Maastricht, thans aldaar gedetineerd, beschuldigd, dat hij tij dens hij als bezoldigd beambte, door Burgemeester en Wethouders aange steld, werkzaam was bij de stadswaag, lo. van verschillende personen giften, bestaande in geldsommen, heeft aan genomen, wetende, dat deze sommen, hem werden gegeven, om in strijd met zijn plicht op de weegbriefjes een meerder gewicht dan het werkelijke te vermelden; 2o. opzettelijk en val- schelijk, met het oogmerk, om ze als echt en onvervalscht te gebruiken, weegbrieljes vervalecht en 3o. daarvan gebruik gemaakt heeft. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goe- vernement Atjeh en Onderhoorighe den, loopende van 19 November tot en met 3 Dec., wordt in de Jan. Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Op onze posten Kroeng- Gloempang, Senelop en Biloel, zoo mede op het door Atjehers bezette wachthuis Aloer-Oe, viel nu en dan een enkel schot, zonder evenwel eenig letsel te veroorzaken. Ook kreeg de op 19 November van Biloel afgeloste en terugkeerende bezetting eenige schoten, welke haar echter geen na deel toebrachten. Van het eiland Weh viel niets bij zonders te vermelden. De civiel en militair goeverneur maakte van 21 tot 26 November een dienstreis naar de Noord- en Oost kust. Onderhoorigheden. Oostkust. Ge beurtenissen van ecnig belang hadden niet plaats. Noordkust. Zoowel te Telok-Semawé als te Segli werd de rust niet verstoord. Van vijandelijkheden tusschen Tjoenda en het onderhoorige Boeloeh werd niets vernomen. In de bovenlanden der Pedirstreek werd de ru3t nog niet hersteld. De pretendent sultan werd nog steeds te Kemala ingesloten gehouden door T. Bintara Kamangan. Westkust. Op politiek gebied viel niets meldenswaardigs voor. Te Poe- loe-Raja en Melaboeh bleef het rustig. De weersgesteldheid was regenach tig? gepaard met oostelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zeeposten ter Westkust goed, ter Noord- en Oostkust minder gunstig. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 26 tegen 26 en dat van de berri-berri 11 tegen 14 gedurende d^n vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was stationnair. Zaterdag heeft zich in de fransche Kamer weer het feit voorgedaan, dat een afgevaardigde de Kamer is uit gezet, en hij veertien vergaderingen lang niet mag verschijnen in de ver gaderzaal. Deze censuur is toegepast op den socialist Rouanet. Aan de orde was dien dag het wets ontwerp betreffende de begrooting voor het Legioen van Eer. Rouanet stelde voor den post, die was uitge trokken voor medailles en decoraties, te verminderen met 1000 fr., opdat de Kamer daardoor tegen het verlee- nen van enkele decoraties zou pro testeeren. Bij de toelichting van dit amendement zeide Rouanet, dat de Kamer niet meer in staat is om een eerlijk besluit te nemen. De heer Brisson verlangde, dat de afgevaardigde deze woorden zou in trekken. Rouanet weigerde en vond steun bij zijne partijgenooten, die rie pen „Het volk is met ons, weg met de dieven De president stelde toen voor den socialist uit de zaal te doen verwij deren. Dit voorstel werd goedgekeurd. Zonder verzet verliet Rouanet de zaal. Toen hij heenging riep de afgevaar digde Hubert uitHet land moet niet kunnen zeggen voorheen hing men de dieven op aan kruisen, maar nu hangt men de kruisen aan de dieven." Het amendement werd evenwel toch behandeld en verworpen. De fransche minister van openbare werken Barthoux heeft Z ndag bij pre sident Cas;mir-Perier zijn ontslag in gediend. De minister nam dit besluit wegens de beslissing van den staats raad, die, betreffende het geschil over den waarborg, door den Staat tever- leenen aan de spoorweg-maatschap pijen, de regeering in het ongelijk stelde. Deze zaak betrof het geschil tus schen den Staat en de „Compagnies d'Orléans et du Midi". Met groote meerderheid is Zater dag door den duitschen Rijksdag het ontwerp tegen de omwentelingspar tijen naar de commissie verwezen. De alvemeene beraadslagingen werden ge sloten met eene redevoering van den rij kskanselier, w arin hij een beroep deed op de meerderheid, ten einde de regeering te steunen en het ont werp goed te keuren. Evenals de zitting der fransche Ka mer was ook die der grieksche Za terdag zeer rumoerig. Bij de debatten in deze Kamer over het krenten-ont- werp, vielen sprekers de bevoorrech- Tiger, en toen zij haastig de laan doorliepen, vroeg dokter Viret hoe het ongeluk was gebeurd. „Ik zekeren zin door mijn schuld," gaf Owen ten antwoord. „Ik had wat gewandeld...." „Hm 1 nogal ruw weer voor eene wandeling mijnheer Fairford." „En," vervolgde Owen, zonder acht te slaan op de opmer king, „was juist ongeveer om een uur het huis binnen ge gaan en wilde de deur sluiten, toen iemand ze met alle macht openduwde. Ze vloog open en ik zag Derwent. Hij drong er op aan om binnen te komen, en wilde dit doen door geweld te gebruiken. Natuurlijk kon ik dat niet toe staan. Inderdaad moet ik bekennen, dat ik mijne kalmte verloor, gaf hem een slag met mijn rechtervuist en het on geluk wilde, dat hy viel en zijn rechterarm brak. Het is een eenvoudige breuk." „Misschien zal hij nu zijn bekomst hebben," zeide dokter Viret, meer tot zichzelf dan tot zijn metgezel. „Wandelt u dikwijls 'g nachts een uur in het dorp?" vroeg hij, toen zij het kerkhof overstaken, daar dit de kortste weg was naar „The Rookery". „Niet dikwijl»." De toon, waarop Owen sprak, was verre van bemoedigend, en dokter Viret bewaarde het stilzwijgen, totdat zij het hek hadden bereikt. „Is het ook onbescheiden om te vragen, wat de reden was, dat u vannacht buiten wandelde zeide hij. „Ik vrees van ja dokter." Florence deed de deur open en bracht dokter Viret onmid dellijk naar Arnold. Een oogenblik scheen Owen te aarzelen, waarna hij haar volgde naar de eetkamer. „Zet hem maar spoedig dokter I" riep Arnold uit. „Ik weet wat het te beteekenen heeft. Fairlord zal u wel een handje helpen. Hebt u chloroform meegenomen?" Dokter Viret zette het fieschje met den glazen stop neer naast de andere benoodigdheden op de tafel. „Uitstekend!" riep Arnold uit, op een toon van ver lichting. Florence werd nu verzocht de kamer uit te gaan en dok ter Viret volvoerde onmiddellijk de operatie; toen de arm gezet was, geleidde Owen Arnold naar zijne slaapkamer. „Dat is eene treurige geschiedenis voor u," zeide de dok ter toen hij Florence in de gang ontmoette. „U hebt nog geen rust gehad, en het is al drie uur. Hoe gaat het met Ann „Zij is dood, was het antwoord. „Zij stierf om half een. Het was vreeselijk om getuige te zijn van haar laatsten strijd. Zij deed haar uiterste best om te spreken alsof zij nog wat wilde zeggen." Owen kruiste zijne armen en wendde zich af toen hare tranen opnieuw begonnen te vloeien. „Het is beter, dat ge nu alleen blijft," zeide dokter Viret. „Morgen kom ik wel spreken over Anns begrafenis." Owen volgde den dokter uit het huis en terwijl hij voor het zijne bleef staan, vroeg hij plotseling „Wat zijn de gevolgen van dit alles?" „Derwent moet zich een paar weken kalm houden en vooral wat matig zijn." „Ik bedoelde meer met het oog op mijzelf. Natuurlijk spijt het mij, dat hij gekwetst is. Ik zou wei eens willen weten of hij nog ruchtbaarheid aan de zaak geeft." „Hij weet, dat hij er zelf de schuld van is," gaf dokter Viret ten antwoord. „Wanneer iemand mijn huis trachtte binnen te dringen, dan zou ik hem op dezelfde wijze behan delen. Kom Tiger. Goedennacht, mijnheer Fairfo;J." Van uitOiet raam van den hooizolder zag^jflpe Bodger Owen naderen. Gedurende de laatste uren had^gtr. *Re Tan taluskwellingen geduld. Met spanning had 1 uitslag afgewacht van de ontmoeting met de Mogford. was zeer verwonderd geweest toen hij de gedaante all. den tuin weer had zien binnentreden, oogen6chijnlijk ongedeerd; die verbazing was nog toegenomen, toen hij eene tweede gedaante door de andere poort zag binnensluipen, waarna hij een woordenstrijd had gehoord, gevolgd door den kreet van pijn van Arnold. (Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2