AAIPLAKBILJETTEN. HE! SPOOK YAH HOOKFIELD. NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 17 Januari 1895. No. 3540 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: J. c. STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD V«r Haarlem per 3 maanden FraaM d#or het geheele Kijk, per 3 maanden Afe«*«lerlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: KJ «ine Houtstraat X-3L, Haarlem. Telefoonmiöimer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOMi Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dé Co., JOHN F. JONESSnee., Pargt 31 bie Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoarsen etc. kan men ter Stoomdrukker!) ran dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Meuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem16 Jan. 1895. School voor Kunstnijverheid De afdeeling Woe*sdag en Zaterdag middag cursus voor mannelijke leer lingen, die van 24 uur plaats heelt zal voor het schooljaar 1895 eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Niet alleen dat de leerlingen van tijd tot tijd met de heeren leeraars een bezoek brengen aan het Museum van Kunstnijverheid en in de klasse kunst beschouwingen zullen gehouden wor den, dooh de cursus is thans ook in twee afdeelingen gesplitst, die in ver schillende lokalen zulle» werkzaam zijn. Het onderwijs der lagere afdee ling is aan den heer R. Stroth toe vertrouwd, terwijl de heer F. Grabijn de meer gevorderde leerlingen onder zijn leiding zal houder. Voor het schooljaar 1895 worden nieuwe leerlingen ingeschreven. HaarlemscheBachve reeniging Met een kort woord vil ik het con cert bespreken, hetwelk de Haarlem- sche Bachvereeniging gisterenavond» haren le ien aanboed. Het concert, waarin als solisten mejuffr. Johanna Nathan, uit Frankfort (zang), dr. F. Ondricek (Hofviolist van Z. M. den keizer van Oostenrijk) uit Praag, en prof. James Kwast, Oberlehrer Hoch's Conservatorium, te Frankfort amM., (piano) optraden, verschafte het tal rijk opgekomen publiek veel muzi kaal genot. De F dur Sonate voor piano en viool, van Beethoven, was nummer éen van 't programma. Het werd met een prachtig ensemble door de beide kunstenaars ten gehoore ge bracht. Verder gaf ons de heer dr. F. On dricek in zijne solo's voor viool volop gelegenheid zijn vaardig spel te be wonderen. Van het begin tot het eind' hielden zijne heerlijke kunstuitingen ons geboeid. Zijn Barcarollede Un- Liedervan Ernst, Hmoto perpetuowerden door hem met onge ëvenaarde technische vaardigheid ver tolkt, terwijl hij met de Romance van R. Wagner en in zijne toegift A bend- lied van Schumann door zijnen mol- ligen toon en warme voordracht 't ge heele publiek in verrukking bracht. Als eerste kunstenaar liet de heer prof. James Kwast zich op 't klavier hooren. Hij is een piano-virtuoos in den echten zin van 't woord. Met een rust en kalmte, die te bewonde ren vallen, zit hij voor zijn instru ment en speelt schijnbaar zonder de minste inspanning. Het Andante van Grieg, Toccato van F. Hiller, zijn eigen compositie Caprice en de moeilijke Etude van Dovali, werden meesterlijk volbracht. Het laatste nummer vooral stelt technisch hooge eischen. Mej. Johanna Nathan heeft eene schoonestem. Zij bracht verscheidene nummers ten gehooreFeldeinsam- keit en Minneliedvan BrahmsAn die Musikvan Schubert; Myhrten und Rosen en Widmung van Schu mann, Suleika van Mendelssohn en als toegift Es blinkt der Thau van Rubinstein. Deze jonge kunstenares schonk haren toehoorders genotvolle oogenblikken door de warme, recht muzikale voordracht harer liederen. Dat de heer Schlegel aanspraak heeft op dankbaarheid van het kunst minnend publiek, behoef ik eigenlijk niet te vermeldendoch dat hij zijn taak als accompagnateur wêer muzi kaal en art:stiek volbracht heeft, moet ik toch even noemen. Zijne keurige begeleiding, vooral in Ungarische Bie der verdient wel waardeering. C. G. J. RüHL. De heer Tebbuth, te Londen, de bekende amateur-champion in schaats- rijden op de lange baan, die hier te lande meermalen op de internationale wedstrijden medereed, en niet min der een bekend bandy speler (ijskol- ven), heeft aan de bandyclub te Hee renveen bericht gezonden, dat deEn- gelsche vereeniging zich met haar en de Haarlemsche club wil meten. De Engelsche club zou het liefst zien,dat de wedstrijden alhier zonden gehouden worden, om haar eene reis naar Friesland te besparen. Als het nu maar weer wil gaan vriezen. Velen verdrongen zich heden voor de etalagekasten van het magazijn van den heer J. Pander in de Kruis straat, waarin uitgestald zijn 2 groote schilderijen van den schilder Calis- sendorff te Rijswijk. Het grootste stelt voorAanvang der groote mis in de Kathedraal te Capri en is 3% bij 21 me ter. Het koor, dat zich in alle kerken voor het altaar bevindt, is te Capri achter het altaar. Het is daar zeer oud, en de banken, waarin de pries ters zitten, zijn met snijwerk versierd. De schilderij stelt het oogenblik voor dat de prieBter, die den dienst zal waarnemen, binnenkomt voorafgegaan door de koorknapen en gevolgd door nog twee priesters. Onder de duide lijk sprekende figuren treft men fraaie koppen aan. Eene bizonderheid is, dat de personen naar het leven zijn ge schilderd, evenals op de andere schil derij, voorstellende een dienst in de Protestantsche kerk te Rijswijk. Ty pisch en bizonder sprekend zijn ook hierop de verschillende gelaatstrek ken. Van dit doek, 2J£ bij 1.70 meter, is voor eenige weken eene reproductie in kleurendruk opgenomen in de „Il lustration". Dezelfde fraaie schilderijen zijn bij de firma Pander te Amsterdam geëxpo seerd geweest. „Alldromaque',. Dat het schoone spel van mad. Se- gond-Weber, toen zij het vorige win terseizoen hier ter stede optrad in „Phèdre" en „Les Horaces" de treur spelen, onderscheidenlijk van Racine en Corneille, nog in de herinnering der kunstliefhebbers was gebleven, bleek j Maandagavond uit de vrij tal rijke opkomst in den schouwburg bij de vertolking van „Andromaque" tragedie van Racine, waarin de be gaafde, talentvolle actrice de rol van Hermione vervuldéj Het onderwerp van dit treurspel is ontleend aan Virgilius' „Aenëus", zoowel als aan Euripides' „Andro- machus." Pyrrhus, zoon van den door den trojaanschen krijg beroemd geworden held Achilles, zal met de schoone Hermione, dochter van Menelaus en Helena in het huwelijk treden vol gens belofte haars vaders. In Epirus houdt Pyrrhus gevangen de weduwe van den door zijn vader verslagen Trojaan Hector, Andr machus en haar zoon. Hermione is hem onverschillig, maar voor Andromachus gevoelt hij eene vurige liefde. De weduwe van Hector wijst hem echter terug on danks het groote gevaar dat haar zoon bedreigt. Immers de zoon van Agamemnon, Orestes komt uit Grie kenland in Epirus met de opdracht aan Pyrrhus de zoon van Androma chus ter dood te laten brengen. Pyrr hus weigert maar tot het uiterste gebracht door Andromachus' houding tegenover hem, staat hij op het punt aan Orestes tee te geven, wanneer de moeder om haar zoon te redden in een huwelijk met Pyrrhus toe stemt. Beklagenswaardig is echter het lot van Hermione. Hare liefde voor Pyrrhus wordt niet beantwoord, ter wijl tegelijkertijd Orestes eene hevige hartstocht voor haar gevoelt. Door jaloezie verteerd, belooft ten slotte Hermione hare hand aan Orestes, die haar onverschillig was, wanneer hij Pyrrhus vermoordt. Orestes laat hem aan den voet van het altaar vermoor den, maar wanneer hij den prijs komt vragen voor zijne misdaad, wijst zij hem met afschuw af. Ziehier de korte inhoud van het stuk, dat door het fransche gezelschap hier werd vertolkt, en waarin mad. Segond-Weber door haar heerlijk spel de aanwezigen boeide. Hare stem, hare gebaren, haar ge laat, hare kleeding, alles was met elkaar in harmonische overeenstem ming. Meeslepend was zij vooral in de laatste bedrijven. Van de overige medespelenden was vrij goed mons. Teste als Orestes. De heer Charpeu tier, dien wij nog van de vorige „tournée" kennen, vervulde de rol van Pyrrhus; zijne schokkende armbewegingen waren nu juist met aangenaam voor het oog, vooral als men daartegenover bewonderen moet de bevallige gebaren van Hermione. Aan „Andromaque" ging vooraf het kleine blijspel„Le serment d'Ho- race". Mogelijk is het, dat den 29n dezer mme. SegondWeber hier ter stede nogmaals optreedt in „Phèdre". In ons nummer van 15 dezer maak ten wij melding van een klacht van een onzer abonnés over het feit, dat hem Maandagmiddag door de politie werd verboden de sneeuw te verwij deren van het trottoir van zijne wo- ning. Naar aanleiding daarvan willen wij nog opmerken, dat dit bij algemeene politieverordening is verboden. Volgens art. 30 wordt ieder, die sneeuw of ijs van de straat wegbreekt, ge straft met boete van ten hoogste f2.50. Deze strafbepaling is niet van toe passing op ieder, die handelt op aan zegging van den commissaris van po litie. Heden, Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is Cornelis Muller, oud 33 jaar vrachtrijder, wonende Nieuwe Raam straat no. 10, bij het ontladen van een vleugelpianino uit een wagen op het Stationsplein gevallen, waardoor hij de pianino, die hij met andere personen vasthield, moest loslaten die gedeeltelijk op zijn lichaam terecht kwam. Hij is per brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De heer Peereboom, arts, alhier, heeft geneeskundige huip verleend en ver klaard dat zijn bekken gebroken was. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. GeopendZaterdagavond van tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Lnitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn; Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, metselaars, schilders, vuurwerkers, bakker, wagenmaker, lood- en zinkwerker, koperslager, schoenmaker, boekbinder, grof bank werker, parapluiemaker, loopknechts, losse werklieden, te zamen 168 per sonen, welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken. wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie J. HUIZING, Secret Velsen. In de vergadering van de kiesver- eeniging „Velsen" die Dinsdagavond in hotel Appeldoorn gehouden is, werd tot voerzitter benoemd, in plaats van den heer J. van Loenen Martinet de heer F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, die tevens tot af gevaardigde gekozen werd naar de ver gaderingen der centrale, liberale kies- vereeniging. Tot candidaat voor den gemeenteraad koos men den heer A. D. C. Clarion. Een hulde betuiging. De Harmonie-Vereeniging „Concor dia" te IJmniden, heeft het initia tief genomen om de van Lombok re- patrieerende troepen, die aanst. Don derdag of Vrijdag te IJmuiden per stoomschip Conrad worden binnen verwacht, feestelijk te ontvangen. Eenige toepasselijke liederen zul len worden verspreid en de Harmo nie zal de ontvangst opluisteren. De burgerij blijkt met het plan zeer ingenomen te zijn, zoodat de eer, IJmuiden aangedaan van de eer ste troepen uit Lombok na de roem volle overwinning te zien terugkomen, waardig zal gevierd worden. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XVI. Het overlijden van Ann. „U helpt mij," gaf hij ten antwoord. „U helpt mij alleen door dien wensch, meer dan ik u zeggen kan, meer dan gij ooit zult weten. U verschaft mij de twee zaken, bijna de heerlijkste in de wereld uw vertrouwen en sympathie. En," voegde hij er bij, terwijl hij zich meer rechtop verhief dan gewoonlijk, „ik geloof, dat ik ze waardig ben." Hij nam zijn hoed van tafel en bleef een oogenblik staan. Weldra trad hij nader op haar toe en zij hoorde haar eigen hart kloppen, terwijl zij wachtte vol spanning over hetgeen hij verder zou zeggen. Maar het was slechts een afscheidsgroet en een minuut daarna was hij verdwenen. HOOFDSTUK XVII. Eindelijk nieuws. Het was Dinsdagmorgen en de dag, bepaald voor Anns begrafenis. De gordijnen waren alle neergelaten op „The Ruokery" en de zon scheen warm, en de bloemen prijkten met hare kleurenpracht in den tuin. Gedachtig aan Florence's minsten wensch had dokter Viret vrijwillig aangeboden de oude dienstbode naar haar laatste rustplaats te vergezellen. Behalve hem zou er niemand meer zijn; vol dankbaarheid had zij toegestemd. De begrafenis was bepaald op een uur, en half twaalf zat Florence in het ochtendblad te lezen, terwijl Arnold lusteloos op de sofa lag met zijn gewonden arm, toen er gebeld werd. Tot hunne verbazing snelde Owen de dienstbode voorbij en trad zonder verontschuldiging binnen; zonder Arnold te begroeten, dien hij sedert den nacht van hunne ontmoeting niet gezien had, snelde hij op Florence toe. „Ik breng slecht nieuws 1" riep hij uit, blijkbaar in een zeer opgewonden toestand verkeerend. „Over vader 1" stamelde zij, en zelfs hare lippen werden wit, terwijl hare oogen grooter werden. „Het lijk van mijnheer Derwent is gevonden." Arnold stond van de sofa op, volstrekt niet haastig; onge twijfeld was hij door zijn gebroken arm wat behoedzamer in zijne bewegingen dan anders. „Goede hemel 1" riep hij uit. Florence zonk weer neer op haar stoel; hare oogen waren droog, en een uitdrukking van verbijsteringen wanhoop vertoonde zich op haar gelaat. „Waar? waar?" hijgde zij, nauwelijks in staat om de woor den uit te spreken. „Zeg het mij vlug, laat mij het ergste weten. Ik kan het dragen." „In om Gcdswil wees mcedig Florence, vervolgde Owen „in het graf van uwe moeder." Terwijl hij zich tot haar boog, kwamen hare oogen ver uit hunne kassen, en hare lippen droegen eene uitdrukking van afschuw; vast omklemde zij Owens linkerarm. „Ik liep voorbij het kerkhof," vervolgde hij haastig, „en toen ik er eene massa menschen op zag voegde ik mij bij hen. De kist lag naast het graf en het deksel was er af gehaald." „Waarom waarom is dat er afgehaald?" riep zij uit. Arnold liep in de kamer op en neer. De vluchtigste op merker zou gezien hebben, dat het nieuws, hetwelk haar met ontzetting vervulde, op hem een geheel anderen indruk maakte. Zijn knap, opgewekt gelaat vertoonde eene uitdruk king van vreugde; het was duidelijk, dat hij in opgewonden toestand verkeerde. „Toen Mogford zooeven het graf opende," verklaarde Owen, „zag hij, dat er met de bovenste kist iets was gebeurd en hij liet den agent Cadman halen. In diens tegenwoordigheid werd hot deksel losgemaakt; het was slechts door middel van vier schroeven bevestigd. In plaats van het lijk uwer moeder, zag hij dat van mijnheer Derwent." Wordt vervotgd.j

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1