Rechtszaken. Ds Forensen-quaestie. DE MOORD TE SCHAGEN. Sport en Wedstrijden. Politiek Orerzicht, Als de boot nu maar niet bij nacht passeert, want dan kan er van fees telijke ontvangst natuurlijk niets ko men. Lombok. Het gedicht Gevallen van den op Lombok gesneuvelden luit. Alting v. Geusau is door den Berlijnschen com ponist Wilhelm Berger getoonzet voor piano en zang. De compositie wordt uitgegeven ten voordeele van het nationaal londs ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in Ned. Indië gesneuvelden. De anti-belasting mannen Van sociaal-democratische zijde wordt eene beweging op touw gezet tegen den gerechtelijken verkoop van den inboedel van A. M. Reens op Woensdag 28 Januari te Amsterdam. In Recht voor Allen komt een inge zonden stuk voor, onderteekend door een 7 tal sociaal-demoeraten J. H. volmaakte gezondheidhun eenige gebrek is, dat zij zeer doof zijn. Geel, L. Robles, A. B. Soep, J. Kroese, W. Speelman, H. Wolring en F. Men ger, waarin een beroep gedaan wordt op „de partijgenooten en geestver wanten in den lande." Uitgaande van de veronderstelling dat de autoriteiten le Amsterdam bij dien verkoop het voorbeeld der Frieeche autoriteiten bij den verkoop van den inboedel van Stienstra teHarlingen zullen volgen, willen de onderteekenaars de Amster- damsche arbeiders oproepen om met duizenden bij die verkooping te ver schijnen „opdat de overtreding der wet aan de regeering althans niet zoo gemakkelijk zal vallen." Strooi biljetten moeten in alle hoeken van de stad verspreid worden, vergade ringen moeten worden gehouden, in één woord er moet worden geagiteerd zoo heet het en om dit te kunnen uitvoeren wordt van de partijgenoo ten en geestverwanten geld gevraagd. Maandagavond te 11.40 viel aan den veesteiger te Amsterdam de o.r. van gezondheid der marine Th. Koppe- schaar door de gladheid in het water; na eenige moeite mocht het den onder officier der wacht P. W. gelukken met behulp van zijn wachtvolk hem te redden. Een berucht Inbreker. Door de recherche te Amsterdam is de hand gelegd op een zeer be rucht inbreker, H. F. Strube naamd, een man, die ter zake van inbraak bij verstek veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 4i/2 jaar en gedurende het laatste jaar ver schillende steden door zijn inbraken onveilig maakte. De Eerste Kamer der Amsterdam- sche rechtbank, Dinsdag uitsptaak doende in de zaak van den makelaar J. R. Scholten, forens, contra de ge meente Amsterdam, verklaarde zich onbevoegd in deze recht te spreken en veroordeelde den eischer tot beta ling der proceskosten. De eischer had terugbetaling gevor derd van het door hem betaalde in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, waarvoor bij over 1891 2 en 1892/3 was aangeslagen. De rechtbank verklaarde zich on bevoegd, wijl de zaak neerkwam op de al- of niet wettigheid van den aanslagen wijl de beslissing daarom trent bij de administratieve autori teit, niet bij den burgerlijken rechter berust. Deze uitspraak maakt de positie der forensen ongunstig. De diamantversteller E. Degen, die op 2 Dec. jL op de fabriek der hee- ren Beffie te Amsterdam den werk lieden, in dienst der gebroeders Kloet, gedurende geruimen tijd het werken belette, is, wegens huisvredebreuk, veroordeeld tot een gevangenisstraf van éen maand. De Strijenhamsche polder. De oorzaak van de doorbraak van den Strijenhamschen polder is thans gevonden. Het zeewater is door eene eenvoudige doorlating in den dijk landwaarts in gestroomd. Zoolang er alleen water door den dijk welt is er geen direct gevaar, maar wanneer er grond mede komt, is dit een bewijs, dat zich een ka naaltje door den dijk heeit gevormd en dat dit langzamerhand grooter wordt; neemt eindelijk, zooals hier het geval is geweest, het doorsijpe lend water een straaivorm aan, dan is het gewoonlijk binnen weinige uren met den achter den dijk gelegen polder gedaan. Er wordt nu met kracht gewerkt. De aannemer laat den Zuiddijk ver- hoogen en verzwaren en het polder bestuur laat een nooddyk aanleggen. Terwijl eerstgenoemde alleen overdag en op de werkdagen laat arbeiden, heeft het polderbestuur twee ploegen, elk van 58 man, aan het werk, die om beurt dag- en nachtploeg zijn en die ook op Zondag arbeiden. Des nachts wordt het terrein met Well's lampen verlicht- De grond, voor het werk benoodigd, wordt uit de Steen- land- en Poortvlietpolder aangevoerd zoodat men onafhankelijk blijft van het tij. Het werk ondervindt alleen eenige vertraging door de vorst, om dat de bovenlaag van den uit te gra ven grond telkens eerst moet worden losgehakt. De Zuiddijk houdt zich tot nog toe goed. Dinsdag voormiddag had op den molen van E. Nijzink te Heemeeeen vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl N. bezig was om zakken met meel van den zolder af te laten, brak eens klaps het touw en een zware zak met meel viel plotseling naar bene den. Ongelukkig bevond de knecht van Nijzink, Jan de Leeuw, zich on der in den molen. De zak viel hem op het hoofd, waardoor hy tegen den grond werd geslagen en bijna onmid dellijk een lyk was. Een 70 jarig huwelijk. Dinsdag vierde den heer H. Ran- sink en echtgenoote te Onderdendam (prov. Groningen) hun 70jarig huwe lijk. De oude lieden zijn 93 en 92 jaar oud. Beiden verheugen zich in eene Onder het verhoor van de getuigen op Dinsdag kwamen verschillende bizonderheden voor, die in ons tele grafisch relaas nog geen plaats hebben gevonden. Op zekeren dag gedurende de Alk- maarsche kermis zei een van de be waarders in de gevangenis tot Boes, althans naar hij beweert„Ze moes ten jou voor een kwartje in een hok op de kermis laten kijken," en als het ware bijwijze van biUf, wee3 hij op het gevangenisnummer dat op zijn borst hing en zei snoevend„dat is een medaille die ik verdiend heb met koppensnijden, dat kan niet ieder een Naar de directeur van de strafge vangenis mededeelt was de beklaagde aanvankelijk zeer onrustig, ook in zijn Dag en nacht werd hij bewaakt in de cel en toen hij voor den rech- ter-commis8aris zou worden gebracht werd hij gefouilleerd en vond men een touw, waarmee hij naar zijn ver klaring, zich op een gunstig moment had willen ophanden. In den beginne was hij wel eens aangedaan, later niet meer en toen de verdediger hem zei dat zijn moeder dood was en hoe zij was gestorven, maakte dit bijna geen indruk op den beklaagde. Nooit heeft deze getuige van Boes een woord van medelijden met zijne slachtoffers gehoord, Overigens was hij in de gevangenis zeer geschikt en werkte ijverig. Vooral ook las hij veel. Na het verhoor dat de verdediger hem liet ondergaan, zei hij„ik zal het maar zeggen, mijn moeder wist ervan en heeft mij met raad en daad bijgestaan." Deze me- dedeeling heeft hij later en ook nu weer op de zitting ingetrokken. Hij zei dit alleen om vermindering van straf te krijgen. Voorts traden verschillende getuigen op, die minder belangrijke verklarin gen hadden af te leggen. Bij het begrafenismaal heeft de moeder van Boes in de voorkamer gezeten van het sterfhuis en meege geten. Dadelijk na den moord vroegen Boes en zijn moeder aan den execu teur-testamentair de afleveringen van „de twee Weezen" en „het gevloekte geheim" terug, de twee boeken die beklaagde tot den mo^rd hebben ge bracht en die hij aan vrouw Bute geleend had. Aan Anna Beijers had zij een le gaat van f3000 vermaakt. Het meisje had sinds korten tijd kennis aan een bakkersknecht te Amsterdam, zekeren Roos. De eerste bekentenis v xn Boes deed hij aan den burgemeester van Scha- gen, terwijl deze de justitie vergezelde bij een huiszoeking. Toen kwam hij naar den burgemeester toe en zei: „mag ik u even spreken Ik zal het maar zeggenAlot heeft den moord begaan en ik heb hem in alles den weg gewezen." Deze getuige noemt den vader van Boes een suften man. Op den dag van haren zelfmoord verklaarde vrouw Boes, dat Alot vol maakt onschuldig was. De burge meester kreeg den indruk alsof zij er wel meer van wist. Een oudoom van Boes weet nog heid of zelfmoord in die familiën zijn hem echter nitt bekend. Een neef, die op den Zondag na den moord bij zijn nicht vrouw Boes huis was, deelt mede dat zij ge- i heeft toen Klaas op het stad huis verhoord werd„Als hij zich maar niet verpraat." Ze voegde er by kunnen daar zulke rare vragen doen." Na eene pauze wordt o. a. gehoord Hendrik Snoeks, bewaarder der straf gevangenis. Hij noemt Boes in de gevangenis zeer spraakzaam. Hij gaf niet den indruk dat hij berouw had. Bewogen zag hij hem nooit, wel zag hij op tegen de zitting. Soms vertelde hij lachende het misdrijf. Als de be waarder zich verwonderde over dien toon, zweeg hij of praatte over wat anders. Wat hem betrof, mochten ze nog wel in leven zijn, maar 't moest hem geen cent kosten. Tot dezen be waarder zei hij, op zijn nummerplaat tikkende„dat heb ik eerlijk verdiend met koppensnijden te Schagen." Hij verlangde naar de reis naar Leeuwar den, want hij was nog nooit over zei geweest. „Niet iedereen," zei hij, staat om te doen wat ik gedaan heb.r Beklaagde heeft, met het oog op de erfenis, Zaterdag den bewaarder de mogelijkheid medegedeeld, dat mis schien Anna Beijers al dood was, vóór de weduwe Bute den adem uitblies. Rudolf Anton Boes, 62 jaar, wordt nu gehoord buiten tegenwoordigheid van beklaagde, zijn zoon. De man is in. Dat Klaas de dader zou zijn, is zelfs bij de begrafenis nog niet bij hem opgekomen. Later zei zijn vrouw tot hem, dat ze vreesde dat Klaas het gedaan had. Toen men de gestolen zaken kwam opgraven. vrouw Boes tot getuige, dat niet Klaas maar Alot het gedaan had, Later zei ze het tegenovergestelde, doch pas op den dag van de huis zoeking. Zij was, zegt getuige, een zeer las tige vrouw, in den laatsten tijd erger dan ooit. Onrust alsof zijn vrouw iets verborg, heeft hij bij haar niet opge- i Avondzitting van Dinsdag. Elizabeth Franken, die vroeger bij de weduwe Bute diende, vertelt dat Anna Beijers met de weduwe wel eens een woordenwisseling had, om dat laatstgenoemde geen tegenspraak kon dulden. Eens vertelde Anna aan get. dat zij bang was voor Klaas Boes omdat hij een revolver in den zak droeg en kwaad op haarwas. Toen Klaas Boes eens de machinekist van Anna kwam politoeren, deed hij al lerlei vragen omtrent het uur v -n haar heengaan of zij daar sliep en of de twee vrouwen boven of beneden sliepen. Boes hoorde Anna wel eens zeggen, dat vrouw Bute zich met haar zaakje niet zoo behoefde te pla gen, want dat ze het toch niet zoo noodig had. Get. herkent de messen, die als overtuigingsstukken op tafel liggen, evenals tal van kostbaarheden die Boes wegnam, Toen deze get. voor den rechtercom missaris moest komen, zei vrouw Boes tot haar„wat moet jij vertellen Zeker wie er over Luis kwam. Je weet, dat ik er nooit kwam, alleen Donderdags ooi groente te halen". Z8 sprak ook over haar zoon Klaas en dat deze verdacht werd, maar dat zij, vrouw Boes, wel beter wist. Zij raadde get. aan maar niet over de machinekist te spreken, „dat hield de heeren maar op en ze hadden er toch niets aan." Op den avond toen Klaas Boes de machinekist kwam politoeren, heeft hij het zuringzout in de koffie gedaan, maar nam nog een Btuk ko^k aan dat vrouw Bute hem aanbood en at dat in haar bijzijn op. Een hevige hoofdpijn van Anna was de eenige uitwerking van 't vergif. Nog een paar voormalige dienst boden der wed. Bute komeu gestolen voorwerpen identifieeren. Nadat eenige winkeliers in goud en zilver zijn gehoord over de stuk ken van overtuiging, deelt de briga dier van de rijks veld wacht Klaas de Vries te Anna Paulowna mede dat hij in de woning van Jan Oudshoorn, ver borgen achter een paal, het munt- Zitting fan {heden. Pe|r Telegraaf. Hedenmorgen is het getuigenver hoor voortgezet. Koster, de veldwachter verklaarde, dat een oudoom van den beklaagde eens met een sikkel een geit heeft doormidden gesneden. Deheelefami- lie van moederszijde was woest en driftig. Voorgelezen wordt eene ver klaring van beklaagde omtrent de medeplichtigheid zijner moeder, wel ke later door hem i9 ingetrokken. Vrienden van bekl. deelen reeds bekende bijzonderheden mee; de gewe- zen verloofde van Anna, de bakkers knecht Roos, had direct na den moord vermoeden op Klaas Boes. Nog wordt gehoord een meisje, waarmee hij op de kermis te Scha en uitging en Jan Wagenaar die gezien heeft dat beklaag de een met kruit, spij kers en glas ge laden cacaobus liet springen. Na de pauze wordt Jan Oudshoorn weder verhoord. Hierna is het getuigenverhoor af- geloopen. Zondag is bij Berlijn een wedstrijd op het ijs gehouden, waaraan ook heeren-rijders uit Stockholm, Chris- tiania en Warschau deelnameD. Den i eersten prijs op 5000 meter behaalde Paul Mündner, van Berlijn, in 9 min. 56xs sec. Die afstand was vroeger in Duitschland, door Ehrhorn uit Ham burg in 9 min. 34cs sec. afgelegd. merkt. Op aandringen van zijn vrouw en Klaas heeft deze getuige voor den rechter-commissaris valschelijk ver klaard, dat hij ep den avond van den moord een man had zien vluchten. Zelfs deze houding gaf dezen getuige nog geen aanleiding tot wantrouwen jegenB zijn zoon, evenmin als de ver maning van zijn vrouw, dat hij voor de politie hetzelfde moest verklaren als zijn zoon had gedaan. Getuige maakt een indruk van versuftheid en verwart zich blijkbaar in wat hij zelfgezien heeft en wat vrouw Boes en Klaas hem getracht hebben wijs te maken. Beklaagde wordt nu gehoord in tegenwoordigheid van zijn vader en bevestigt wat zijn vader heeft verklaard en dat de president hem nu voor leest. Alleen ontkent hij, dat hij zijn moeder op den avond van den moord zou hebben gesproken. De vader van den beklaagde gaat nu heen. De volgende getuige is Rudolf Anton Boes 16 jaar, broer van den be klaagde, de meervermelde Dolf. Deze getuige praat lijmerig en op ^enigszins kinderlijken toon. Toen Klaas weg ging naar buiten ging deze getuige mugjes vangen. Klaas was bij zijne terugkomst (dat was dus na den moord op vrouw Bute) zeer bleek en onrustig en verlangde dat Dolf mee naar achteren zou gaan, om te zien wat de gillen, die hij gehoord had „o, God, o, God, o, God 1" beteeken- den, maar getuige wou niet omdat hij op bioote voeten was. Toen ging Klaas weer weg en ge tuige zette het muggenvangen voort. Uiterlijk gelijkt deze getuide veel op den beklaagde. Vroeger heeft getuige verklaard, dat zijn moeder hem op den dag van haar zelfmoord, heeft gezegd „Klaas is de moordenaar, maar Alot mis schien niet". Nu kau hij zich dat „niet erg best" herinneren. Op verzoek van Klaas heeft get. aan den rechter-commissaris voorge logen, dat toen hij vrouw Bute hoor- de gillen, Klaas bij hem was. Get.1 beklaagde, die twee jaar bij hem ge- heeft dat gezegd omdat Klaas hem [werkt heeft. Hij biljet heeft gevonden, dat Klaas Boes hem na den moord geschonken had, om hem tot zwijgen te bewegen. Van uit zijn slaapkamertje dat op de bo venste verdieping van een ouden to ren was, kon Oudshoorn niet naar beneden komen zonder de slaapka mer van zijne ouders door te gaan. Vandaar dat, zooals in 't begin van dit verslag is gememoreerd, Ouds hoorn 's avonds de deur niet uit kon. Bij 't overbrengen van Boes naar Alkmaar, vertelde deze aan de Vries dat Alot hem gezegd had ook de twee vrouwen in Haarlem vermoord te hebben. Hij Boes had aan den moord op vrouw Bute en Anna niet willen meedoen, „omdat een moord bloedsporen nalaat." Hierna valt de veldwachter een man als een boom, plotseling flauw en wordt door zijn kameraden uit de zaal geleid. De schildersknecht G. Schut heeft hem tweemaal loodwit verschaft, een maal gaf hij hem dat in tegenwoor digheid van Jan Oudshoorn. Voor de tweede maal kreeg hij het na den moord en had het dus niet meer noodig, maar nam het toch. Andries de Rooij 15 jaar en juist vandaag jarig, heeft zuringzout gebaald voor Boes, die het hem verzocht in tegenwoordigheid van Oudshoorn. Iu 't Dij zijn van dezen getuige deed hij loodwit in taartjes, zoogenaamd voor katten die zijn vaders k ppen opaten. Er werd op de werkplaats gezongen, maar na den moord had Boes daar geen lust meer in. Hij was toen ook beter oij kas dan vroeger en droeg andere kleeren, zoodat hij zelf zei „ze kunnen mij ook wel voor den moordenaar houden omdat ik andere kleeren draag." „Weet get. ook dat bekl. vroeger een bom heeft gemaakt van een ca caobus vraagt de verde iiger. Daar weet het knaapje niet van. Beklaagdes gewezen patroon Bie renbroodspot geeft inlichtingen over juist een harsdoosje had gegeven. Even vóór zij zich van kant maakte was zeer „aanne melijk" en No. 1 op de werkplaats.! Echter was hij leugenachtig, dief-- zei vrouw Boe3 tot Dolf: „als je weer j achtig en lichtgeraakt. Portretten van kan antwoorden. Lorand verzocht geroepen wordt, moet je de waarheid j de vermoorde vrouwen werden een j daarop de Kamer zich uit te spreken dag of wat na de moorden op de'over uitstel zijner interpellatie. Bij Belangrijk nieuws op politiek ge bied: de heer Caaimir Perier, presi dent der Fransche Republiek heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. De opvolger van Carnot heeft een gewichtig staatsambt neergeleid, dat hem nu juist gedurende den korten tijd, dat hij het waargenomen heeft, geen rozen heeft gebaard. De toestand in Frankrijk is kritiek, en allerlei on aangenaamheden vloeiden daaruit voort voor den president. In een nota van Havas zijn de voor naamste denkbeelden samengevat, die de president zal ontwikkelen in de boodschap, welke hij tot do Kamer I zal richten. De President heeft het besluit ge- j nomen uit zijn ambt te treden. De vergadering en de stemming der Ka mer van Maandag zijn in zijneoogen slechts ondergeschikte incidenten in den strijd, dien men tegen het par lementaire stelsel en tegen de open bare vrijheid heeft aangeboden. Hij had gehoopt, dat het presidentschap der Republiek, ontbloot als het is van middelen om kraehtig op te treden, ook verschoond zou blijven van de aanvallen der partijen en dat het po litieke vertrouwen van alle republi keinen hem kracht en gezag zou ver- leenen. Hij had gehoopt, dat zij, die hem zijns ondanks gesteld hadden in een post, waar hij de gelegenheid om zich zeiven te weren mist, zich de verdediging van den ambtenaar, die de hoogste waardigheid des lands be kleedt, tot taak zouden hebben ge steld. De president heeft den ministers verzocht voorloopig hunne aanvrage om ontslag in te trekken ten einde een geregelde overdracht van het be wind te verzekeren. Dupuy heeft de presidenten van Kamer en S maat van Perier's besluit in kennis gesteldde zen zullen het parlement in urgentie bijeenroepen. Omtrent de ontslagaanvrage van het fransche ministerie wordt nog gemeld, dat hierover niet veel leed wezen wordt aan den dag gelegd, daar er te groote verdeeldheid in het Ka binet heerschte. De vorige week heeft de belgische minister van binnenlandsche zaken aan de Kamer toegezegd, gisteren (Dinsdag) verklarin- en te zullen af leggen betreffende de Kongo-quaestie. In de zitting van Dinsdag deelde hij echter mee dat de verwachtingen der regeering niet ziju uitgekomen en de i onderhandelingen met de mogendhe- den nog steeds worden voortgezet. 1 De minister verzocht dus de Ka mer de Kongo-discussie te verdagen, totdat de regeering zonder bezwaar zeggen, en verder goed oppassen." Toen begreep hij wel dat Klaas de' moordenaar was, maar vroeger niet. Klaas deed hem wel eens pijn door hem te knijpen. Wel was get. blij dat zijn broer uit huis r.iakte, maar niet om de gevangenisneming. Eikaars gezthchap zochten ze niet. Klaas erkent de waarheid van de gedane mededelingen en zijn broer, plotseling in tranen uitbarstende, ver laat de zaal. Nadat nog eenige getuigen zijn ge- te vertellen, dat beklaagde een jaar boord, wier verklaringen van minder of drie geleden dronken bij een brug u~' heeft gelegen. In de lamilie van va ders- zoowel als moederskant komen enkelen voor, die leden aan drank zucht. Vallende ziekte, krankzinnig-1 w - liet hij hem uit het huis zijner ouIers belang zijn, wordt de zitting geschorstnaar het lijk van vrouw Bute kijken tot desfavonds zeven nur. en heeft hem de bloedige afdrukken van vingers op de schutting aange- I wezen. I Woensdag 10 uur voortzetting. plank bij zijn gereedschap gevonden.1 opstaan en zitten blijven besloot Deze waren gewikkeld in het bu let n Kamer de interpellatie te verdagen, waarbij f750 werden uitgeloofd voori In den loop van het debat zeide de ontdekking van den dader. Zelfs j de minister van buitenlandsche zaken vroeg hij aan zijn baas een lijst voor I nog, dat de regeering hoopt de onder het portret van Anna Beijers. J~,:1 Oudshoorn noemt hij een suf, on ontwikkeld persoon, slecht van be grip, stil en leugenachtig. Den meubelmakersleerling Visser]door keizer Wilhelm geopend met zei bekl. op den dag na den moordeene troonrede in de witte zaal van „hier is ook een grapje gebeurd". Toen het kèizeriijk paleis. De Italiaansche generaal Baratieri kwam den 12den dezer des morgens vroeg te Coatil aan. Den lSdenviel hij onverdacht het hoofd Mangascia aan, die over 10,000 man bevel voer- handelingen betreffende 'de Kongo- quaestie weldra tot een einde te bren- gen. De pruisische Landdag is Dinsdag de. Mangascia werk gedwongen zich

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2