I SET SPOOK YAH 10KFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrijdag 18 Januari 1895. No. 3541 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS, B INNENLAND, Politiek Overzicht. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Veer Haarlem per 3 maanden Franse deor het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 J. Dit faW verschijnt dagelijks, behalve op Zon- i Bureau: Jüsino Houtstraat 3.4:, Haarlem. Telefoonnummer 1S8. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Direoteur-Ultgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrcmgère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parjjs 31 bis Faubourg Montmartre, N< ta's, Rekeningen, Wissels, Qui n tantiën, Brievenhoofden, Memoranda -■ on alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter j -Stoomdrukkerij van dit blad goed- I billijk en vlug gedrukt. De Direeteur Uitgever Haarlem17 Jan. 1825. Naar men ons mededeelt zal de Bever wij ksche Zangyereeniging, direc teur de heer K. F. van Maas Jr. alhier, hare eerste uitvoering van dit seizoen op den 30en Jan. a. s. geven. O. a. zal opgevoerd worden „Kula- nus" van Gade (Dramatisch gedicht van Carl. Andersen.) Als solisten tre den op Mevr. A. B., sopraan (Haar lem,) de heer A. C. Reisig, Tenor, den Haag en de heer J. K. Baryton. I Schouwburg. De opvoering; van „De Troubadour" van Yerdi, Woensdagavond in den schouwburg alhier, door de Neder- landsche Opera van den Stadsschouw burg te Amsterdam, onder directie -van den heer C. van der Linden, was voor de talrijke aanwezigen een avond van kunstgenot. Voor eene goede be zetting der hoofdrollen was dan ook zorggedragen. „Leonore" was mevr. Dirckxv. d. Weghe, „Azucena" mej. Kerapees, „Monrico" de heer Pau wels, „graaf Luna" de heer Orelio een viertal inderdaad, waaraan de vertolking van genoemde partijen was toevertrouwd. Vooral de heer Orelio verwierf veel succes met zijn zang in de mooi geschreven par tij van graaf Luna. Ook de andere partijen werden schoon weergegeven; alleen scheen de stem van Leonore in het eerste bedrijf eenigszins gevoi leerd in het laatste bedrijf was zij ech ter uitstekend.De actie van juffr. Kem pees was zeer goed evenals haar zang echter dient zij haar tooneelgang nog wat meer te verzorgen. De koren wer den goed gezongen, alleen in het tweede bedrijf was het kleine mannenkoor een oogenblik in de war. 4 Het orkest, geleid door de vaste hand des heeren van der Linden, voltooide het goede van het geheel. Het bekende lijfstuk van de gui tige Mad. Judic „la femme Papa" op verdienstelijke wijze uit het fransch in het hollandsch vertaald, wordt morgen in onzen schouwburg opge voerd. De hoofdrollen in deze vermakelijke comédie-operette worden vervuld door goede, oude bekenden: „Mevr. Bu- derman van Dijk en de H.H. Kreeft en Buderman. Hedenmorgen deed zich in de zit ting der Haarlemsche Rechtbank het curieuse feit voor, dat de vader van een kermisreiziger, welke laatste moest terechtstaan wegens mishande ling, in de plaats van zijn zoon in de bank der beklaagden verscheen, om dat de zoon ziek was en niet komen kon. Natuurlijk kon de Rechtbank deze nieuwe soort van plaatsvervanging niet toelaten en liet den zelfopoffe- renden vader verwijderen, om daarna de zaak tegen den zoon bij verstek te behandelen. In de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder aan Schalkwijk is de arbeider J. de Reus, aldaar woonach tigdoor het ijs gezakt en verdronken. Ook zijn zoontje die meeliep en de vrouw, die ter hulp snelde, geraakten in het wak doch werden met moeite gered. De spaarkas van de vereeniging „Nut en Genoegen" te Aalsmeer verkeert in bloeienden toestand; in het afgeloopen jaar werd meer inge legd dan uitbetaald f 6869,901 Ja nuari was de kas aan kapitaal en rente aan 316 inleggers schuldig f 37163,166. Zie vervolg Stadsnieuwe 3e pagf) Post ©rijen, Indien, in het binnenlandsch ver keer, de afzender van een pakket, waarvan hem de onbestelbaarheid per dienstbrief kaart is gemeld, nazending van het pakket verlangt aan een na der adres, kan hem in het vervolg de gelegenheid worden gegeven, om het daarvoor verschuldigde portdoor middel van op de voorzijde der retour- kaart vast te hechten frankeerzegels, bij vooruitbetaling te voldoen. De frankeerzegels worden alsdan ten kantore van atzending onbruikbaar gemaakt, en voorts bij de nazending van het pakket, de retour-kaart aan de adreskaart vastgehecht, ten bewijze dat het port is voldaan en derhalve niet 'meer van den geadresseerde be hoeft ingevorderd te worden. Eene feestelijke herdenking. Door eenige oud-officieren,- van het Oost-Indische leger is het plan opge vat tot een gezellig samenzijn, ter herinnering aan het feit van de inne ming van den kraton op Atjeh, nu wel dra 21 jaar geleden. Het zal de eerste maal zijn, dat dit feit van zooveel gewicht in de ge schiedenis ven den Atjeh-krijg en dat eenmaal in Nederland zoo'n grooten indruk {heeft gemaakt, door hen die rechtstreeks daaraan .hebben deelge nomen, zal worden herdacht en de ontwerpers van het plan meenden langs dien' weg wapenbroeders tot elkander te brengen, die arm aan arm voor koning en Yaderland hebben gestreden en sedert elkaar niet hebben weergezien. Het voornemen is dus hen te ver eenigen aan een kameraadschappelijk diner, te 's Gravenhage te houden. Alle officieren en oud-officieren, die den 24n Januari 1874 tot de krijgs macht op Atjeh behoorden, kunnen zich tot deelneming aanmelden bij de heeren generaal-majoor A. Lnijmes, kolonel G. E. V. L. van Zuijlen en luit.-kolonel M. A. E. Phaff, allen te 's Gravenhage. Reeds hebben verschillende te 's Gra venhage verblijvende hoofdofficieren hunne instemming te kennen gegeven. Met het oog op den korten tij d van voor bereiding is spoedige opgave zeerge- wenscht. Het Koloniaal-Werfdepot. Als bewijs, dat de werving van militairen, voor het Indische Leter >ij het Kol. Werfdepot in het afge loopen jaar goede resultaten heeft ge had kan dienen, dat bijna het dub bele van het gevraagde contingent voor 1894 1700 man door dat depót naar de koloniën is uitgezon den. Van de 3315 militairen, welke in dat jaar naar Oost-Indië vertrokken, behoorden 2748 tot de Inf., 410 tot de Art., 93 tot de Cav. en 64 tot de Gerie. Met het oog op de benoodigde sterkere aanvulling van het Indische Leger tengevolge der Lombok-expe ditie, bereikte de werving bij het Kol. Weifdepót in September en October jl. haar grootste aantal, waartoe vooral ook de tijdelijk gunstiger bepalingen hebben medegewerkt, waarop mili ciens tot een tweejarige detacheering bij dat leger konden worden toege laten. Niet minder toch dan 880 militie- plichtigen hebben in dat jaar zulk eene verbintenis aangegaan. Moge vroeger cok al eens de op merking gemaakt zijn, dat de hand gelden of premiën aan de voor Indië aangenomen militairen toegekend, niet steeds goed benut werden, ver melding verdient voorzeker, dat in 1894 het aanzienlijke bedrag van ƒ61.830 van het uitbetaalde hand geld, alléén door tusschenkomst van het Kol. Werfdepót aan familieleden en betrekkingen der voor Indië be stemde militairen verzonden is ge worden. Eene feestelijke ontvangst. Woensdagavond werd te Deventer eene feestelijke bijeenkomst gehouden in de commissiekamer van den schouw burg ter eere van ds. Rogge, gewezen veld-prediker bij de Lombok-expeditie. Na een toespraak bood ds. I. C. van der Slee de. Rogge een gouden me daille aan aan de eene zijde bevindt zich het wapen van Deventer en aan de keerzijde eene inscriptie „Deven- teis burgerij aan ds. C. Rogge, veld prediker Lombok 1895." Een kloppartij. Eene flinke kloppartij viel Dinsdag te Amsterdam voor in de woning van iemand, die bij de politie als flesschen- trekker bekend staat. Hij kreeg be zoek van een winkelier met drie zoons en drie bedienden, een schep van zeven personen alzoo. Yertronwende op het ontzag, clat die escorte wekken moest, eischte de win keiier, die kort te voren een flinke bestelling had geleverd, óf zijn geld óf de goederen terug. Toen hij van de vrouw des huizes tot bescheid kreeg, dat de gekochte voorwerpen niet meer in buis te vinden waren, begreep de winkelier dat zijn argwaan niet ongegrond was. Er onts'ondeen twist, uitloopende op wat men in een zachten term bandgemeenschap noemt. De winkelier en zijne trawanten bekwamen enkele lichte verwondin gen en werden nog bovendien door de politie, weike tegen hen te hulp was geroepen, naar het bureau geleid. Gemoedelijk. Voor de Rechtbank te Breda stond o. a. terecht eene dame, bij depolie- tie welbekend, tegen wie door den mbtenaar van het Openbaar Minis terie 3 maanden gev ngenisstraf werd geëicht wegens vernieling Nog iets te zeggen, beklaagde Meneerèn (buigend voor alle vijf) ik wensch jelui allemaal een zalig Nieuwjaar 1 Tot zelfs de zoo ernstige president moest lachen om deze gemoedelijke opvatting der verhouding tusschen rechter en beklaagde, en het publiek niet minder. Misschien heeft de vrouw het spreek woord gekendj'ai ri, me voil& dés- armé. Maar dat moet blijken op a. s. Donderdag, als wanneer de uitspraak geschiedt. Uit Znidhorn wordt van 15 Januari gemeld Gisteren had op Diepswal tusscben Briltil en Enumatil een ijzingwekkend voorval plaats. De knecht van den heer Van der Molen van den Hom werd bij het passeeren van den Fa- nemer watermolen door een der wie ken gegrepen en ter hoogte van den molen in de lucht geslingerd, waarna hij midden in 't Hoendiep terecht kwam. Spoedig kwam er hulp opda gen en zoo mocht men er in sla en, hem levend op den wal te brengen. Volgens geneeskundige verklaring is nog alle hoop op behoud van zijn leven niet vervlogen. De beteekenis van solidair. Dat woord is aan de orde tegen woordig. Maar of allen het begrijpen Reeds lazen we, dat het wordt uit gesproken en gebezigd als ware het van „soldaat" afgeleid en als had het iets uitstaande met militaire disci pline. Aardiger evenwel nog, dunkt ons, is de volgende, zij het ook sterk ety mologische afleiding, die we dezer dagen verklaren der wijs door een werk man aan een kameraad hoorden ge ven „Solledair, zie je, wil zooveelzeg gen, alsdatte wuillie ons zoo moeten aanfluiten als ofie we efiecitef om- mekaar gesoldeerd waren, vat je?" (Tijd) Hedenmiddag zou het Congres, be staande uit Fransche Senaat en Ka mer bijeenkomen tot verkiezing van een nieuwen president in plaats van den heer Casimir Perier. Woensdagmiddag werd de zitting der K-'mer om 3 uur geopend. De heer Brisson deelde mede. dat de president der republiek, de heer Casimir-Perier, zijn ontslag had in gediend, op grond, dat de president niet in staat is zich te verdedigen te gen de aanvallen der partijen. (Pro- test van de LinkerzijdeDe voorzitter Naar hel engelsch van THOMAS COBB. .29) HOOFDSTUK XVII. Eindelijk nieuws. „In ieder geval," riep Arnold uit, „is eindelijk het geheim »pgelost." Voor het eerst na Owens komst gaf zij acht op hem en zijne houding vervulde haar met walging en afschuw. Zelfs op dit oogenblik, zoo pijnlijk voor haar, dacht hij slechts aan zijn eigen voordeel. Helaashoe geheel anders was haar Jieef dan zij zich hem had voorgesteld. „Dat is alles wat ik weet," zeide Owen haastig, als om haar aandacht van den ander af te leiden, i „Men wilde de lijkkist hierheen brengen. Ik was bang, dat gij ze zoudt zien zonder er eenigszins op te zijn voorbe reid...." 1 „Maar moedermompelde Florence, „mijne lieve moeder, wat is er met haar gebeurd? Waar heeft men haar verbor gen? O het is afschuwelijk erger nog dan men het zich had kunnen voorstellen Het is barbaarsch en moet het werk van een onmensch zijn I" Terwijl zij sprak nog onder den eersten indruk der afschu welijke ontdekking, werd buiten het geluid van zware voet stappen gehoord, en na nog een blik te hebben geworpen op haar bleek gelaat, opende Owen de deur en verliet de kamer. „Ik heb je wel gezegd, dat oom Roderick dood was," riep Arnold luid uit. „Ik had er ook wel een eed op willen doen. Nu," voegde hij er bij, zijne woorden van zooeven herhalend, „het geheim is in ieder geval eindelijk opgelost." „Opgelost I Het is duizendmaal geheimzinniger geworden," was haar antwoord. „Opgelost 1 Zal het ooit opgelost wor den Wie zou vader vermoord en moeders graf ontheiligd kunnen hebben?" Een stilzwijgen volgde, slechts afgebroken door hare snelle ademhaling, het getik der zwart marmeren pendule op den schoorsteenmantel, en het geluid van Ar nolds voetstappen, die rusteloos heen en weer liep. Zelfs op dit oogenblik ergerden haar zijne bewegingen, en zij had hem gaarne willen vragen zich stil te houden. Ein delijk bleef hij staan. Florence hield haar adem in, en of zij het zich verbeeldde, maar de stilte in de kamer scheen toe te nemen; Een minuut later hoorde zij voetstappen op de trap als van mannen, die een zwaren last droegen; daarna heerechte er weer stilte, totdat de deur geopend werd en Owen binnentrad. „Ik heb mij vele vrijheden veroorloofd," zeide hij toen hij op haar toetrad; „ik heb uwe dienstboden bevelen gegeven alsof zij de mijne waren. De kist is naar boven gedragen." „Naar zijne eigen kamer?" „Ik dacht, dat u dat zoudt verkiezen." Zij was weer opgestaan. „Zal het stoffelijk overschot daar zelfs wel rust vinden!" riep zij uit. „Ik moet hem zien mijnheer Fairforcl." Onmiddellijk opende hij de deur. Ieder die haar kende, moest beseffen, dat een sterke wil in haar school. De kist, vuil zooals zij uit het graf was genomen, stond naast het ledikant op drie stoelen; Arnold ging aan den eenen, Florence aan den anderen kant staan. Owen lichtte het deksel op en zette het neer tegen de waschtafel. Zij zag neer op het gelaat van den teergeliefden doode. Onbewust had zij gemeend het te zullen zien zooals het bij zijn leven er had uitgezien of hoogstens bleek en roerloos, zooals dat harer moeder, toen zij deze voor de laatste maal had gezien. Arnold scheen echter het meest aangedaan door de spook achtige werkelijkheid. De schok aan zijn gestel toegebracht^ veroorzaakt door zijn gebroken arm, was hier waarschijnlijk de oorzaak van. Sedert Maandag was hij zichzelf niet ge weest, en terwijl zijne nicht slechts huiverde en haar gelaat met hare handen bedekte, deinsde hij achteruit en zou ge vallen zijn wanneer Owen hem niet had ondersteund. „Ik ben geen vrouw," zei hij een oogenblik later. „Aan de universiteit was ik toch wel aan zulke dingen gewoon,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1