Mtoor-Dnitata. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 25 Januari 1895. No. 3547 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: c. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". B IN N E N L A N X), FEUILLETON 12e Jaargang HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franee door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Buraau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuceParij» 31 bis Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda sn alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever Haarlem, 24 Jan. 1895. De heer L. Jansen Fz. vondWoen- dagavond een aandachtig gehoor voor de door hem gehouden voordrachten bij de leden met hunne dames van de afdeeling Haarlem der Nederland- schen Vereeniging van Spoorweg ambtenaren, die het gezellig boven zaaltje van café „Brinkmann" vulden. Verscheidene malen reeds zijn wij in de gelegenheid geweest den heer Jansen proeven van zijn talent te hooren afleggen, en ook de avond van Woensdag heeft zijne goede re putatie van uitstekend lezer te zijn bevestigd. Van de zestal voordrach ten, die hij voor dezen avond geko zen had, en waarmee hij het aandach tig gehoor wist te boeien, werden voor de pauze gegeven „Alle vijf" van en ,,'t Diner van Manus" van Justus van Maurik Jr., het eerste een eenvoudig, treffend verhaaltje, het tweede geschreven in den bekenden gezelligen trant van van Maurik, om den lachlust op te wekken. Ondanks echter het verschil van inhoud wer den beide op juisten toon door den heer Jansen voorgedragen. Verder bevatte het programma voor dezen avond nog: „Hoe Jetje ge zoend werd," door J. van Maurik Jr., „Jodocus" van W. M. Terwogt en „De vertrapte pier" en „De wedstrijd in het reciteeren", heide door F. D. Henny. Arrondissements-Rechtbank Zitting van heden Donderdag 24 Jan. 'De vischventster te Zaandam, Grietje Bendeker, die veertien dagen geleden terecht stond wegens brandstichting in? hare eigen woning, werd heden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf De eisch van het O. M. was éen jaar. Een niet veel goeds belovend ventje is de veertienjarige Hendrikus Dirks. Dit „jochie" stal in December een koevoet van de firma Beijnes en zeven en vijftig spieën van de Hol- landsche Spoor. Deze spieën wegen te zamen veertien kilo, maar het ventje vervoerde ze in eenmaal in zijn broekzakken Wanneer hij gelegenheid heeft zich even om te keeren, steekt nij spottend den tong uit tegen het publiek. Reeds vroeger heeft hij ook wegens diefstal van ijzer 14 dagen gevangenisstraf ondergaan. Deze kwajongen is, naar de subst. off. v. just, mededeelt, de eenige uit een groot gezin die niet oppassen wil. Strenge straf acht spreker ter zijner verbetering noodig en requireert derhalve zijne veroordeeling tot ge vangenisstraf van 6 weken. Onder de treurigste strafzaken ter wereld behoort wel de moed willige verlating van kinderen door hnnne ouders. Voor dit feit staat Ferdinand Felder terecht, verwers- knecht, die naar de dagvaarding zegt zijn dochtertje Wilhelmina even drie jaar oud, in de maand Novem ber onverzorgd aan haar lot heeft overgelaten. Felder werkte toen in den Haag en gaf daar f5,kostgeld. De reis kostte hem f 1.50 en daar zijn loon f 10,bedroeg had hij nog f 3.50 in den zak toen hij des Zaterdags thuis kwam. In zijn woning in de Tulpen straat was zijn vrouw niet meer, deze was in de gevangenis met haar zui geling. Een bekende van Felder, vrouw Smit in de Kleine Houtstraat, ver klaarde zich bereid het kind van Fel der en een zijner voorkinderen tot zich te nemen, op voorwaarde dat de vader voor de kleertjes zorgen zou. Felder gaf daarop geen antwoord en vertrok, zooals hij zelf zegt, baloorig over zijn vrouw, Zondagavond naar den Haag, de stumpers onverzorgd achterlatende. Wel tracht hij nu te beweren, dat de belofte van vrouw Smit in zijne oogen niet veel te beteekenen had en dat hij feitelijk niet in staat was de kinderen te onderhouden omdat hij geen geld bezat, maar de subs. off. v. just, qualificeert het misdrijf als zeer ernstig. Er kan twijfel bestaan over de vraag of hij verplicht was tot het onderhouden der kinderen van zijn vrouw uit het eerste huwelijk, maar zeker was hij daartoe verplicht ten opzichte van zijn dochtertje Wil helmina. Eisch gevangenistraf van 3 weken Daarna stond terecht Hendrik Ja cobus de Wilde, 18 jaar, koopman wegens het ontstelen van een porte- monnaie met geld aan een stom dronken man, dien hij met Albertus Willemse zou thuis brengen. Deze Willemse. het boefje dat on langs aan een dame in de kerk op de Groenmarkt, een portemonnaie ontrolde en nu in bewaring is, treedt als getuige op. Zijn verklaring is nu anders, dan die hij vroeger aan mr. Van Outeren heeft gedaan, „maar", zegt hij, „als je 24 uur in een hok zit, zeg je maar alles om er uit te komen." Stijf en sterk ontkent hij, dat er tusschen hem en den be klaagde in de cellen beneden een gesprek is gevoerd. Het is evenwel door een rijksveldwachter opgetee- kend en de Wilde vroeg Willemse, om maar aan de Rechtbank te zeggen dat het donker was, dus dat hij het wegnemen van de portemonnaie niet heeft kunnen zien. Eisch zes maanden. Eindelijk kwam nog voor de 19- jarige Joseph Bos, arbeider te Lands meer, wegens nachtelijken diefstal van zeven eenden. Beklaagde bekent, de eisch is 4 maanden gevangenis straf en de ambtshalve toegevoegde verdediger pleit clementie. Is het niet merkwaardig en treurig tevens, dat van de 4 beklaagden in dit verslag vermeld, drie nog slechts aankomende jongens zijnOver 't algemeen en niet enkel heden komen er tegenwoordig tal van jeugdige per sonen als beklaagden voor de recht bank. Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 24 Januari hebben zich de volgende personen aangemeld 42 voor werkvrouw, 5 voorwasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 18 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 14 voor loopknecht, 5 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 6 voor schilder, 12 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid, 1 voor strijk ster, 1 voor dagmeisje, 1 voor zadel mak "r. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 36 uur verkregen wor den bij den administrateur, burem Doelen. Aangaande de bekende Spaarkas zaak te Hillegom wordt ons nog ge meld: Nader blijkt dat jde nalatenschap van wijlen den penningmeester H. Nieuwenhuis o.m. bestaat uit onbe zwaarde vaste eigendommen ter waarde van circa f9000. Ook al blijven de sedert 1882 afge treden commissarissen weigerachtig de voorgestelde bijdragen te voldoen, bestaat er geen twijfel meer of de in leggers ontvangen al hun inlagen uitbetaald. Velsen. Offchoon eenige heeren, meest allen bestuursleden der Verei-niging „Hulp en Bijstand" het voornemen hadden opgevat, om weer warme spijs in een lokaal op de Heide gratis te verstrek ken, is hun na onderzoek gebleken, dat in dezen winter de behoefte lukkig nog niet zoo groot is om reeds uitvoering aan dit plan te geven. Voorloopig zal men er dus nog niet toe overgaan. Te Sloten (N.-H.) is een derde koe van de vtehoadster Pruim aan milt vuur gestorven de overige runderen zijn thans ingeënt. De krans, die Zaterdag aan de uit Lombok terugkeerende militairen na mens IJmuidens burgerij aangeboden is, werd door hen te Amsterdam - ver- gegeven aan kapitein Wijnmalen met verzoek hem op het bureau van af monstering op te laten hangen. Zij stelden hem op hoogen prijs, ma r begrepen, dat het ook hun kameraden, die na hen zullen repatrieeren, genoe gen zal doen te weten, hoe hunne daden door de bevolking van IJiijui- den gewaardeerd zijn geworden. Bij den landbouwer van. Wijk bij Nieuw Vennep zijn acht schapen do r honden verscheurd. {Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag Parlementaire praatjes. Precies zooals ik de eer had te voorspellen ving het debat over de wetsontwerpen betreffende de gemeen tezaken van Opsterland en Weststel lingwerf aan, met een rede over de grondwettige quaestie, door die wets ontwerpen in het leven geroepen. Er ger dan datDe heer Borgesius ging zelfs de geheele geschiedenis der be paling van art. 144, alinea 4, der Grondwet in bijzonderheden na. Na tuurlijk met een bedoeling en wel dezete doen uitkomen, dat de be paling slechts kon worden toegepast met goedvinden der Staten-Generaal en dat positief van „grove" verwaar- loozing moest zijn gebleken. Nu kon er grove verwaarloozing zijn zonder opzet of kwade bedoeling, ook in het onderhavige geval, maar in elk ge val heeft men rekening te houden met de bedoelingen der betrokken gemeentebesturen. Er was hier geen weigering om een begrooting op te maken, wèl om een begrooting op een bepaalde wijze vast te stellen, gelijk door de hoogste administratie ve macht werd gevorderd. Het recht nu om dat te vorderen, werd door den heer Borgesius op Staatsrechte lijke gronden bestreden. Nader in gaande op den toestand der beide ge meenten en de belastingheffing aldaar, betoogde spr. dat van „grove" ver waarloozing geen sprake kon zijn. Althans de Min. bad dit niet bewe zen. En te minder was de heer Bor gesius nu geneigd de voorstellen aan te nemen, omdat hij andere uitwegen zag, bijv. heffing van meerdere op centen op het ongebouwd en opcenten op 't gedistilleerd. Met ernst waar schuwde hij tegen de ernstige gevol gen die dwangwetten als deze hebben konden. De uitvoerige rede van den heer Borgesius werd gevolgd door een even uitvoerige van den heer Pijttersen, grootendeels een herhaling van feiten en cijfers door hem in zijn artikelen in De Amsterdammer medegedeeld Een en ander ten betooge, dat de door de Reg. gewenschte inoreuk p de autonomie der gemeenten niet gerechtvaardigd kon heeten, omdat de oorzaken van d n achter- uitgang der gemeenten O. en W. niet te vinden waren in het be heer der respectieve raden. Subsidiën voor werkverschaffing, ter vervanging van de bedeeling, die z. i. volstrekt niet te ruim geregeld was, of opcen ten op het gedistilleerd konden deze gewelddadige maatregelen voorkomen. Beide sprekers betoogden dat de hoof- delij&e omslag niet kon worden op gevoerd. Aan hun zijde schaarde zich dr. Kuijper, wiens stem zoolang niet in de Warner was vernomen en wiens rede naarstalent en zeggingskracht door zijn Iziekte niet bleken te hebben geleden. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 35) HOOFDSTUK XX. Inspecteur Holt aan het werk. Dat heeft mijne ervaring mij geleerd. Degeen, die de kist heeft geopend, deed dat kalm en zonder overijling. Hij ver wijderde de planken boven het graf, sprong er in, nam een schroevendraaier ter hand en maakte eenvoudig de schroe ven achter elkaar los. Daarna klom hij er weer uit, totdat hij den rand van het deksel vasthield, en daarna...." „Houd maar op!" riep Arnold uit. „U maakt mij ziek," en hij liep naar de deur en begaf zich naar beneden, terwijl inspecteur Holt alleen achterbleef, het deksel weer op zijne plaats bracht en hem daarna volgde. „U blijft nu zeker hier?" zeide hij en trad de eetkamer binnen om zijn hoed te halen. „Dat hangt van de omstandigheden af," antwoordde Ar nold. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u alleen liet, maar ik ben nog met geheel in orde, en op mijn woord u waaTt...." „Wat al te realistisch nietwaar? Nu, goeden dag mijnheer Derweut." Toen hij eenmaal buitenshuis was, wreef inspecteur Holt zich vergenoegd de handen en begaf zich met vlugge schre den naar „The Laurels". Nadat hij in de ontvangkamer was binnengelaten verschenen weldra dokter Viret en Florence, die niet was te overreden om zieh verder niet met die pijn lijke zaak in te laten. Na de beproeving van dien morgen zag zij er zeer vermoeid en uitgeput uit, maar haar blik ver helderde toen zij inspecteur Holt zag, die ondanks zijne laatste vergissing haar nog vertrouwen inboezemde. Door het onderzoek was geenszins eenig licht in de duis ternis gekomen, en evenals toen Owen haar het nieuws had medegedeeld, was zij met afgrijzen vervuld over de verdwij ning van het lijk harer moeder. „Ik was bang, dat u weer naar Londen waart terugge keerd," zeide zij, toen de detective haar had begroet, „want ik heb er naar verlangd om u te kunnen spreken. Inspec teur Holt," voegde zij er smeekend bij, „spoor als 't u blieft het lijk mijner moeder op! Waar zou het kunnen zijn? Alles wat ik in de wereld bezit zou ik er voor over hebben om het weer te vinden." Het was meer haar toon dan hare woorden, die de harten van hire toehoorders troffen, hoewel Holt hiervan minder liet blijken dan dokter Viret. „Ik zal mijn best doen," gaf hij ten antwoord, „meer kan ik niet zeggen. Wat wij moeten ontraadselen is een van de duister-'e gchei zinnigheden, waarbij ik ooit betrokken ben geweest. Wat wij het eerst moeten opsporen is, wie de moor denaar van mijnheer Dt-rwent is geweest." „Dat is van geen belang bij het andere vergeleken 1" riep Florence u:t. „Mijne lieve moeder heeft men mij ontstolen. Zeg nnj waar zij is, laat haar lijk worden teruggebracht en weer rusten in haar graf!" Dotter Viret drong haar met zachte hand plaats te nemen in een stoel, en terwijl inspecteur Holt ook ging zitten, bleel hij zelf staan met zijn blik gevestigd op het droeve, schoone meisjesgelaat. „U moet weten miss Derwent," verklaarde Holt, „dat ik hoop. dut de eene ontdekking de andere ten gevolge heeft. Niet dat de perBoon, die mijnheer Derwent vermoordde ook noodzakelijk het lijk uwer moeder moet hebben doen ver- dwij en. Dat volgt er volstrekt niet uit. Iemand kan haar kist hebben geopend om te beginnen...." „Maar daarmee kan men geen doel hebben gehad," aldus viel Florence hem in de rede. „Er was geen enk, le mogelijke be wee-reden voor." „Diefstal was de beweegreden niet," antwoordde de inspec teur. „Mijnheer Derwent had zijn horloge nog op zijn lichaam. Het was stil blijven staan op kwart voor vieren. Ik kom zoo juist van „The Rookery"." „Hebt u geen enkele aanwijzing gevonden vroeg dok ter Viret. „Ik kan niet zeggen juist eene aanwijzing té hebben dok ter, maar een paar omstandigheden hebben toch mijne aan.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1