&L SPOOK VAN RÖOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I i2e Jaargang Zaterdag 26 Januari 1895. No. 3548 abonnementsprijs: advertentiën: j. c. stadsnieuws. b inn e nl a ne, FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bur«au: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOÏÏ. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESt Succ.Parjjt 31bw Faubourg Montmartre: Het Bijvoegsel van het blad dat later dag a< ond verschijnt, zal bevatten: ïen tocht op den Si. Bernard. De te als beweegkrachty door dr. Heringa. Binnencn Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentien enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- .antiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op an toren voorkomenworden ter stoomdrukkerij van dit blad goed- lillijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever Haarlem25 Jan. 1895. Op 1 Januari jl. waren in deze ge- neente aanwezig Openbare scholen ;wee opleidingsscholen voor jongens ;ot het middelbaar en hooger onder- trijs met 2 hoofden en 19 onderwijzers in 418 leerlingen; eene opleidingsschool voor meisjes "fot ket middelbaar onderwijs met 1 loofd, 9 onderwijzeressen en 249 leer ingen twee burgerscholen met 2 hoof- [en, 8 onderwijzers en 7 on der wij ze- essen met 276 jongens en 217 meis- i; twee tusschen scholen met 2 hoof den, 12 onderwijzers en 9 onderwijze- •essen met 525 jongens en 401 meis zes kostelooze scholen met 6 hoofden, 43 onderwijzers, 25 onderwij zeressen en 1734 jongens en 1333 meisjes; een Rijksleerschool met 1 hoofd, 6 onderwijzers, 2 onderwijzeressen en 137 jongens en 101 meisjes. S Bijzondere scholen dertien scholen met 13 hooiden, 48 onderwijzers, 20 onderwijzeressen en 654 jongens en 870 meisjes vier meisjesscholen met 4 hoofden, onderwi]zere8 en 32 onderwijzeres- Ben en 1184 leerlingen. Naar wij vernemen heeft de heer L. C. Petri, directeur van het te legraafkantoor alhier, besloten tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag te vragen uit deze betrekking, na meer dan 40 dienstjaren achter den rusr te hebben. Burgeravondschool. Naar aanleiding van het feit, dat morgen, Zaterdag, de heer dr. E.van der Yen 25 jaar het Directeurschap van de Burgeravondschool heeft ver vuld, deelen wij over die school het on derstaande mede: Onder den naam van „Industrie- en Teekenschool" werd door de ge meente Haarlem in 1860 een school geopend, die, toen in 1864 de wet op het middelbaar onderwijs vorderde, dat in die gemeente een Burger avondschool werd opgericht, daarin werd vervormd. Tot directeur [der school werd be noemd de heer W. M. Logeman, tot dusverre eerste onderwijzer van de technische vakken aan de Industrie- en Teekenschoolaan deze laatste was geen directeur verbondenzij stond onder het bestuur van een commissie van vijf leden, die door den gemeenteraad werd benoemd. De burgeravondschool werd geopend op den len September 1864 met 104 leerlingen, die over vier leerjaren wa ren waren verdeeld. Dit aantal bleef aanvankelijk vrij stationair; het daalde echter bij den aanvang van den cursus 18691870 weer van 100 op 86. Nadat in het najaar van 1869 de directeur zijn eervol ontslag had gevraagd en verkregen, werd, £bij raadsbesluit van 26 Jan. 1870 in zijne plaats benoemd, de toenmalige direc teur der Hoogere Burgerschool dr. E. van der Ven. Onder zijn beheer bleef de school op den ouden voet voort- werken alleen het leerplan werd ge- wijzigden de eischen van toelating wer den wat hooger gesteld. Het jaar 1888 was voor de Burger avondschool een gewichtig jaar; bij raadsbesluiten toch van 20 Juli en 8 Augustus van dat jaar werd het on derwijs geheel gereorganiseerd. Deze reorganisatie betrof in de eerste plaats de verhouding, die er bestond tus schen het aantal lesuren aan het tee kenen en aan de overige vakken ge wijd; de eersten werden ten koste van de laatsten aanmerkelijk ver meerderd. Algemeen toch was men van gevoelen dat het onderwijs in het teekenen zooals dat sedert de oprichting werd gegeven, niet meer voldeed aan de hoogere eischen, die in den loop der jaren aan den ont wikkelden werkman werden gesteld. Omvatte dit onderwijs tot nog toe alleen het hand-, het lijn- of bouw kundig teekenen, thans werd daaraan toegevoegd het machine- en vakteeke- nen, onder welk laatste men dat teekenen te verstaan heeft, dat hun ten goede komt, die een ander tech nisch vak dan het bouw-of machine vak uitoefenen. Ook werd aan de leerstof de Fransche taal toegevoegd, in welk echter, vak om niet nog meer uren aan de andere vakken te ont- rooven, des avonds van 56 uur wordt onderwijs gegeven, terwijl aan het overige onderwijs, op de vijf eerste werkdagen van de week, de avonduren van 6—9 uur zijn gewijd. Ook zijn de leerlingen voor dit vak niet in vier klassen verdeeld, zooals voor de overige vakken, maar in drie afdeelingen en is het aan de ouders overgelaten of zij hunne kinderen er al dan niet aan willen doen deelnemen en dit zelfde werd het geval met het onderwijs in de wiskunde, de begin selen der natuur- en scheikunde en die der werktuigkunde, van welke vrijheid echter slechts weinig wordt gebruik gemaakt. Een tweede wijziging betrof de regeling van den leertijd. Werd te voren in September en Maart van 7—9 uur, van October tot en met Februari van 69 uur onderwijs ge geven en de cursus gedurende de zomermaanden uitgezonderd een vacantietijd, die met die der Hoogere Burgerschool samenviel aangehou den met een uur les per avond van 8 tot 9 uur thans werd bepaald, dat die van begin September tot einde April onafgebroken op dezelfde wijze met lesuren van 69 uur, zou worden voortgezet en gedurende de overige maanden zou worden afgebroken. De vrees, dat gedurende eene zoo lange vacantie de school zou verloopen, dat na dien rusttijd weinigen van de oude leerlingen lust zouden gevoelen tot de schoolbanken terug tekeeren, had tot de vroegere inrichting doen be sluiten de ondervinding sedert 1888 opgedaan, heeft echter bewezen, dat die vrees ij del was. Inderdaad verkeert dan ook de school in bloeienden toestand. De thans loopende cursus werd geopend met 165 leerlingen, verdeeld als volgt le klasse A 35 leerlingen. id. B 38 2e id. A 24 id. B 25 3e id. 34 4e id. 9 Daarvan ontvangen 47 onderwijs in de beginselen der Fransche taal. Naar ons wordt medegedeeld was de opvoering van „Cleopatra" giste ren in onzen schouwburg door het Nederl. Tooneel gegeven, zeer goed. Was het spel van mevrouw Brond- geest in de titelrol ietwat mat, zeer mooi gaf mevr. Holtrop de sympa thieke figuur van Creusa weer, ter wijl de heer Bouwmeester, hoewel soms al te zeer steunende op den souffleur, zeer fraaie momenten gaf te zien. De belangstelling van het publiek was aan de verdienste der opvoering niet evenredig. Velen zullen met on zen berichtgever verblijd zijn geweest over den terugkeer der kapstokken bij den uitgang van het balcon. Men verzoekt ons de aandacht van hen dien het aangaat te vestigen op de onbegaanbaarheid van de brug bij den Kleinen Houtwegen hare opritten. In deze dagen van sneeuw en daarop volgende regen met dooi, iB het daar vuiler dan ergens elders. Misschien kan de gemeentereiniging er eens op letten. Een paar man ruimen in een halluurtje den rommel gemakkelijk op. Eene aanranding. De vrachtrijder S. alhier is eergis terenavond op den Amsterdamschen straatweg door een hem onbekend man aangerand geworden. Reeds had hij 's mans jas opengesneden, kenne lijk met het doel daaruit de porte feuille te halen, toen S. hem door zijn flink optreden op de vlucht joeg. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften tot 21 J an '95 Jhr. Q. f25. A. de C. f10. N. N. f 50. E. de L. f 25. Lange pijpen club fl.50, makende met het voorgaande f2984. Het Bestuur dankt de milde gevers, maar vestigt de aandacht van hen, bij wie de kaart oningevuld is blijven liggen op de bestaande behoefte. Door de Ver. worden gesteund 550 gezinnen, waaronder 151 weduwen met 3 9 kinderen en 171 oudenen gebrekkigen. Wij hebben minstens even veel noo- dig ais verleden jaar. Toen ontvingen wij aan ixtra-giften meer dan f7000. nu nog geen f3000. Helpt ons toch den nood te leni gen I Het Bestuur. Velsen. Het departement Velsen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal dezen winter weer een paar sociale vraagstukken doen inleiden in een vergadering met ruime introductie. Dr. H. A. v. d. Meulen zal 1 Febr. in het hotel Appeldoorn, te Velsen, spreken over „Verheffing van het handwerk," en Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, zal in het begin van Maart in IJmuiden be handelen „De verzekering van werk lieden voor den ouden dag." IJmuiden. IJmuidens Zangkoor zai Maandag 4 Febr. e. k. in vereeninging met het Mannenkoor een uitvoering geven ten voordeele van de nagelaten betrekkin gen der schipbreukelingen met den vischkotter IJ. M. 26. De heeren C. Blazer, P. v. O., C. G. J. Rühl en P. Tas, van Haarlem, hebben voor dien avond hun belang- looze medewerking toegezegd. Te Sloten (N.H.) is door de ingeze tenen op verzoek van het Gemeente bestuur eenparig besloten geen giften meer te geven aan bedelaars, die uit Amsterdam komende,in grooten getale deze gemeente doortrekken; die giften zullen thans als bijdragen aan de Vereeniging voor werkverschaffing worden gesehonken. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is gistermiddag; het huis bewoond door J. Groeneweg en behoorende aan Mej. Wed. Berkemeier afgebrandvan den inboedel kon weinig gered worden een aangrenzende stalling, waaruit het vee reeds was verdreven, werd door het vlugge optreden der brand weer behouden. Alles was verzekerd. Aangemonsterd is te Zandvoort de equipage van 1 bomschuit, zoodat thans in 't geheel 4 schuiten zijn ge monsterd. Bij de te Zandvoort gehouden aan besteding is de levering van de leer middelen, schoolbehoeften en school boeken voor het jaar 1895 gegund aan den heer A. Bakels aldaar, Parlementaire praatjes. De heer Farncombe Sanders heeft hedenmiddag, (Donderdag) het woord nemende over de wetsontwerpen be treffende Opsteriand en Wetstelling- werf, gezegd, dat over deze quaestie niets nieuws was te zegsen. En dit is ook in het algemeen de indruk, dien het debat den attenten hoorder geven moet. Maar waar de Kamerleden deze meeDing, blijkens hun praten, niet deelen, daar moet de verslaggever wel, kortelijk, elks opinie trachten weer te geven. De Voorzitter, dit tusschen haakjes, had heel goed ingezien, dat er heden nog heel wat sprekers h et Naar het engelach van THOMAS COBB. 36) HOOFDSTUK XX. Inspecteur Bolt aan het werk. Weinigen doorschrijden dit aardsche tranendal zonder met leedwezen terug te zien op eenige plaats gehad hebbende ge beurtenis van hun leven. Bij overmaat daarvan wordt zulk een terugzien ziekelijk en erger dan nutteloos; maar het kan niet gezegd worden, dat Joseph Bodger in dit opzicht zich aan eene dwaling schuldig maakte. Na zijn terugkeer op .Boschzicht" na het verhoor, werd hij evenwel het slacht offer van een bitter zelfverwijt. Wanneer hij inspecteur Holt maar onverschrokken onder de oogen durlde treden, zou hij hem mededeelen wat hij wist en dientengevolge duizend pond in zijn zak kunnen stekenHelaas, door de zwakheid van zijn karakter kon hij onmogelijk aldus handelen. Hij was de houder van deze be langrijke aanwijzing; hij wist, dat iemand op dien bewusten nacht den vermoorde op zijne schreden had gevolgd; toch was hem de mond gesnoerd, en waren hem de handen ge. bonden zoodat hij den prijs wel binnen zijn bereik zag lig gen, maar niet in staat was dien te bemachtigen. Toch was hij van plan iets in het werk te stellen, en dat wel spoedig uit vrees van anders ontdekt te worden. Het is waar, zijn uiterlijk was er aanmerkelijk op verbeterd sedert zijne komst op „Boschzicht", maar inspecteur Holt bezat een gevaarlijk goed geheugen, en het was zeer goed mogelijk, dat hij nu n het dorp rondzwierf. Joe koesterde de grootste belangstelling voor alles wat er in de naburige woning voorviel, vooral voor de begrafenis van Derwent, die Zaterdagnamiddag plaats had. Op „Bosch zicht'' ging alles zooals gewoonlijk, en toch aarzelde hij om zijn laatste kaart uit te spelen. Inderdaad was hij van mee ning, dat het een troef was, maar hij wist niet zeker wat Owea Fairford in zijne hand had. Hij koesterde ookeenigen eerbied voor zijn meester, en wensobte dat er iets mocht ge beuren om de crisis te bespoedigen. Er is eenige moed noo- dig om zich in eene algemeene verwarring te mengen om zijn slag te slaan, maar toch nog meer moed om in koelen bloede dien slag te slaan. In dien tusschentijd liet Joe geen gelegenheid voorbijgaan om het geheim verder te ontsluieren. Wat het doel van de nachtelijke wandelingen betreit, verkeerde hij nog steeds in het onzekere, ofschoon in alle omstandigheden zijne onwe tendheid te dien opzichte van weinig belang was. Hij wist echter stellig, dat Vrijdag- en Zaterdagnacht nie mand het huis had verlaten. Zondagavond, toen Sarah naar de kerk was en juffrouw Cawdrey zeer verdiept was in de „Pelgrimstochten" in de keuken, terwijl Joe haar heimelijk gadesloeg, en zijne duimen ronddraaide, deed zich even na negen uur plotseling het gerucht hooren van eene deur, die geopend werd. Juffrouw Cawdrey sloot het lijvige boekdeel en ging rechtop zitten; het volgende oogenblik hoorde Joe Owens stem. „Juffrouw Cawdrey! juffrouw Cawdrey! Kom om Godswil dadelijk hier Zijn toon was zeer gejaagd en juffrouw Cawdrey gaf onmiddellijk aan zijne roepstem gehoor. Joe volgde haar in de gang en kwam daar nog tijdig genoeg om haar don kere rok door de bovendeur te zien verdwijnen. Nauwelijks was deze gesloten of hij sloop behoedzaam naar boven en neergehurkt op de bovenste trede luisterde bij aandachtig. Na eenige oogenblikken onderscheidde hij Btemmen, die van Owen en juffrouw Cawdrey; maar hoewel hij kon zeg gen, dat ze ernstig smeekend klonken, verstond hij geen enkel woord. Joe bleef naar het hem zelf toescheen, langen tijd in die neergehurkte houding, totdat hij beneden voet stappen hoorde, en bemerkte dat Sarah zooeven uit de kerk was teruggekeerd. „Zoo, dat heeft lang geduurd in de kerk," zeide hij, en toen hij dit opmerkte, sloeg de klok tien uur en ging de deur boven weer open. Joe bleef in de gang staan en zag Owen naar beneden komen met ontsteld, verwilderd gelaat, en de eetkamer binnentreden, waar hij een kwartier lang bleef loopen steeds heen en weer. Joe kon iederen voetstap

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1