AANPLAKBILJETTEN. BET SPOOK YAN ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 3549 12e Jaargang Maandag 28 Januari 1895. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIÊN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. FEUILLETON Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONESSuce., Parijt Blbie Faubourg Montmartre: LÉD Veer Haarlem per 3 maandenf 1,20. Frame» deor het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. van 1regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL--3L, Haarlem. Telefoon»manier 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. EERSTE BLAD. BILJETTEK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter §toomdrukker{| van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Aieuwste Lettersoorten. 5poe dige aflevering. De Directeur Uiig ever j. c. Haarlem26 Jan. 1895. i Zondag zullen op het Museum Tan Kunstnijverheid de werkstukken voor meubelmakers, smeden en deco ratieschilders als ook de bouwkun dige teekeningen van den beer H. P. Berlage Nznog tentoongesteld zijn tevens is in de Rotonde van bet Museum eene fraaie collectie repro- dactiën kantwerken te zien, die voor zeker de belangstelling der dames zal opwekken. Wij herinneren tevens, dat de boekerij van bet Museum, die zicb bevindt in het gebouw der school voor Kunstnijverheid, eiken dag der week voor het publiek geopend is van 1012 uur, des Zaterdags van 24 uur. Hier vindt men ruimschoots gele genheid de werken die betrekking hebben op Kunstgeschiedenis en op kunst en ambachten te raadplegen. Des Zondags is de toegang tot bet Museum vrij. Naar wij vernemen, zullen eerlang op bet Harmenjansenveld langs bet water een groot cellulaire gevange nis en een Huis van Bewaring wor den gebouwd. Een straat van 12 M. breed zal voor de gebouwen worden In betaling biervoor zou naar luid van bet ons medegedeelde, de gemeen te Haarlem bet Huis van Bewaring aan [de Tuchthuisstraat met bijbe- hoorend terrein in eigendom verkrij gen, benevens een zeker bedrag aan geld. Bij het Dagelijkscb Bestuur zou bet plan bestaan, laatstgenoemd ge bouw dan te bestemmen voor Hoofd bureau van Politie. De hier ter stede gevestigde in stelling „Gemilad gasa dim" hoopt in bet volgend jaar het eeuwfeest van haar bestaan te vieren. Gemilad gasa dim, betgeen in onze taal zeggen wil„het uitoefenen van welwillendheid" is eene stichting der Israëlieten, die ten doel heelt de leden der gemeente in de gelegenheid te stellen de wekelijkscbe predikatie bij te wonen in bet lokaal in de Wijn gaardstraat en tevens om te zorgen, dat de door den ritus voorgeschreven plechtigheden bij overlijden en be grafenis worden vervuld en de kosten daarvan te bestrijden. Zuinigheid en overleg hebben dit fonds doen aan groeien en deze week is bet besluit genomen een gedeelte van de voor banden som te bestemmen als grond- kapitaal voor de oprichting van een tehuis voor oude en hulpbehoevende israelitische mannen en vrouwen. Evenwel is dat bedrag op verre na niet toereikend en sleebts als de basis van het benoodigde kapitaal te be schouwen. Terecht rekenen bestuur ders van het fonds op den steun van de pbilantropie, zoowel onder geloofs- genooten als onder andersdenkenden. Het goede doel wettigt deze hoopvolle verwachting volkomen. Eene oudere stichting der Israëlie ten Abie Jethomim, wier doel is het plaatsen van haarlemsche Isr. weezen in het Centraal Isr. weeshuis te Utrecht, zal eerstdaags haar 25jarig bestaan herdenken. Hoe dankbaar men ook gestemd was voor den van gemeenteleden on dervonden steun, werd niet verbergen, dat de belangstelling grooter had kun nen zijn. Een damescomité zal dan ook trachten den financieelen toestand te versterken. Liefdadigheid heeft geen vaderland, zij heeft ook geen godsdienstige rich ting. In haren dienst (slaan allen, hoe verschillend ook van overtuiging, de handen ineen. Dit moge opnieuw blijken, wanneer eerlang een beroep zal worden gedaan op onze ingezetentn, tot bevordering van het philantro- piseh doel dezer beide liefdadige in stellingen der Haarlemsche Israëlieten. De heer Dr. P. M. Heringa, leeraar in de Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier, heeft een zeer lezenswaard artikel geschreven ovrr „de zee als beweegkracht", dat wij, voorzien van een 4tal afbeeldingen, hebben geplaatst in het bij dit Nummer behoorende bijvoegsel. Vooral thans, nu van alle kanten en ook in onze stad getracht wordt, bet licht der toekomst tot lagen prijs verkrijgbaar te stellen, is deze beschou wing o. i. van belang. Jubileum Dr. E. vender Ven. Het heeft Dr. van der Ven bij den herdenking van zijn 25-jarig direc teurschap der Burgeravondschool op heden, niet aan belangstelling ont broken. In den loop van den morgen ontving hij van de aan de school verbonden leeraren de fraaie porte feuille met afbeeldingen van de fres co's, die in het koninklijke kasteel te München het „Lied der Niebelungen" illustreeren. Bij dit prachtwerk was een welgeslaagde gecalligrafeerd© op dracht gevoegd van de hand van den vroegeren leerling der school, Joh. B. Smits. Ook de leerlingen der school zullen van hunne genegenheid tot hunnen Directeur doen blijken. Zij hebben Dr. Van der Ven verzocht, om inpJaats van zooals anders te 6 uur, beden- avond te half zeven in de school te komen en zullen hem dan feestelijk ontvangen. Waarin dit bestaat, moet, daar ons blad velen vóór dat tijdstip in handen komt, nog achterwege blijven. B. en W. zonden den jubilaris een zeer vleiend schrijven van gelukwen- sching terwijl namens de Comm. van Toezicht op het M. O. de heer Struve Dr. Van der Ven kwam feliciteeren. Tal van particulieren gaven blijk van hunne belangstelling. Coöperatief Electriech Licht. Naar wij vernemen is de belang stelling die de ingezetenen toonenin de bovengenoemde zaak zoo gering, dat zij niet totstand zal kunnen komen. Was de deelneming op den avond der vergadering aanvankelijk bevre digend (naar men weet werd er toen voor f10,700 ge teekend), in weerwil van de pogingen van de leden van het comité is het niet mogen geluk ken nog vele belangrijke inschrijvin gen te verkrijgen. Van de f50,000 die door deelnemers moesten worden bij eengebracht is nog geen 120,000 ver zekerd. Intusschen is een concessie-aanvrage tot bet oprichten eener fabriek van electrisch licht bij onzen Raad ge daan door eene groote engelsche Maatschappij, die zich behalve hi rop t elegt op de ozon-fabricage. Onze landgenoot jhr. Henry Tindal is bij deze Mpij. geïnteresseerd. Bereids beeft de vertegenwoordiger der Maat schappij een onderhoud met den bur gemeester gehad. Alliance frarcaise.JH De aankondiging van eene confé rence littéraire door den bekenden parijscben dichter Georges Rodenbacb bad Vrijdagavond een talrijk en uit gelezen publiek in het keurige zaaltje van Grand Hotel Funckler bijeenge bracht. Allereerst nam prrf. Van Hamel van Groningen het woord, om mede te deelen, dat bet doel van de bijeen komst was de oprichting te Haarlem van eene aid. der „Alliance frargaise", die ook te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen onlangs zijn gevormd. In Frankrijk heeft deze vereeniging ten doel, de kennis van de fransche taal en letterkunde in de koloniën te verspreide», in Nederland kan zij ditzelide doel bevorderen in de steden en dorpen en stelt zich voorts ten doel het organiseeren van conlérences, 3 a 4 per jaar, door een acteur, een dichter of een „professeur". Voorts kan men in een departement der Alliance cursussen organiseeren e. d. m.in iedere stad zijn wel per sonen, die goed fransch spreken, hetzij leeraren dan wel kooplieden. Dit is geen dor arbeidsveld. Jaarlijkskomen 800 onderwijzers en onderwijzeressen zich aan het examen fransch L. O. onderwerpen en dat het onderwijs van het fransch op de scholen te wenschen overlaat, toonde spreker aan door het citeeren van eenige vol zinnen uit leerboekjes. Alzoo studie van taal en van lite ratuur. Het doel is om zooals prof. Van Hamel het in zijn sierlijk fransch uitdrukte „d'avoir une oreille tendu vers la France." Vroeger stond in het concept-regle ment: „ceux qui ont le regard tour- né vers la Franc-*," maar sommigen zagen daarin eene politieke beteeke- nis en die heeft de Alliance niet in 't minst. Om lid te zijn van een voorloopig comité hier ter stede hebben zich reeds bereid verklaard de beeren An- dré de la Porte, Kool, Smit Kleine en mej. de Graaff. Onder hen die reeds een conférence hebben toege zegd noemen wij Mad. Thénard, S óphane Mollaimé, Gaston Paris, Emile Fageret, Brunetière. Vo">r 3. is men lid en beeft toegang tot de conférences met 2 dames. Met een opwekking om toe te tre den stelde de spreker eene kleine pauze in, waarna de heer Georges Rodenbach aan het woord zou ko men. ,.C'est de bonne augure," ein digde prof. Van Hamel, „d'avoir un poète pour parrain, car c'est lui qui a assisté notre naissance." De heer Rodenbacb, een blond, jong man, begon met fransche hoffelijk heid een compliment te maken aan onze stad, daarbij een passage citee- rende uit bet Journal des Goncourt. Hij noemde de professor van Hamel den „ambassadeur de la langueetde la littérature fraEgaise en Hollande." Na eene beschrijving van zijn jeugd doorgebracht te Brugge en zijn jon gelingstijd te Parijs, onder de bohé miens littérairep van dien tijd: Mau rice Rollinat, Paul Bourget, Léon Cla- del, zijne kennismaking met Victor Hugo, Coppée en André Gille gaf hij eene poëtische beschrijving van Brugge en bet verblijf der orde van de Bagijn- tjes, „mi laïque mi religieuse," daar in vlechtende een paar zijner eerste verzen „le Coffret" en „les. Cloches". Feitelijk was dit slechts de inleiding tot de voordracht van zijn tooneel- ■pel in een bedrijf „le Voile", tref fend door de vermenging van de mu ziek der fransche taal met de som bere noten geschreven op bet blad van 's schrijvers herinneringen aan de stille stad Brugge, „triste et morose." Welverdiend applaus werd der keu rige voordracht van den franschen dichter toegebracht. Een 60-jarig huwelijk. Op 4 Februari hopen H. van Ake en G. Krijgsman, wonende Oranje boomslaan 27, den dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaar in den echt zijn vereenigd. Hoewel de man al 13 jaar blind is genieten beiden nog hunne volle gezondheid. Wij hepen, dat het beiden oudjes op dezen dag niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken, en zij in staat zullen worden gesteld dit zelden voorkomende feest recht ge- noegelijk te kunnen vieren. In „Maison Hals" is deze week ge ëxposeerd „In den Stal" van W. Ver schuur Jr. De heer P. Meurs, boekhandelaar alhier, is voornemens met 1 Februari a.s. eene leesinrichting te openen, uitsluitend ten dienste van dames en heeren, bij het onderwijs werk zaam. In onderscheiding van iedere andere bestaande leesinrichting te dezer stede zullen bij voldoende deelneming, hier in behalve tijdschriften van algemee- nen aard, ook paedaogische tijd schriften, brochures en boeken wor den opgenomen. Naar hel engelsch van THOMAS COBB. 36) HOOFDSTUK XX. Inspecteur Holt aan het werk. Het moest hen eene toevallige omstandigheid toeschijnen, dat de moordenaar de ledige kist bij de hand had gevonden; maar zulke toevallige omstandigheden komen somtijds voor. Het was duidelijk, dat twee personen vooral de gedachten van den inspecteur bezighielden Ann en Arnold, en het kon niet moeielijk zijn om aan elk hun rol in dat vreese ijk nachtelijk drama toe te deelen. Florence hechtte evenwel in werkelijkheid geen geloot aan die verklaring, zoo het eene verklaring mocht worden ge noemd, evenmin in de schuld van haar neef. Zij was alleen denkbaar geworden door Arnolds ongevoelige houding op Donderdag. Toch zag zij weer verlangend uit naar een be zoek van Holt, en hoopte van hem te hooren, dat hij met zekerheid kon getuigen, dat Arnold eerst eenige weken na den moord in Engeland was teruggekeerd. Te midden van al hare ellende had ééne zaak haar ge noegen gedaan en wel het [stilzwijgen van den detective betreffende Owen. Aan Arnolds dwaze argwaan, indien deze, beschouwd bij het licht van het oogenblik, niet slechtB ge huicheld was, was door den detective geen gewicht gehecht. Toch bleef het een niet te verbloemen feit, dat groote ge heimzinnigheid Fairford omhulde hij had dit zelf openlijk erkend. Sn had hij ook niet verklaard, dat hij haar vertrou wen en deelneming op hoogen prijs stelde? Hoe waren zijne woorden ook geweest? „Zij waren bijna de kostbaarste ga ven in de wereld I" „Bijna. Wat was voor hem nog kost baarder? wat anders dan hare liefde?" Hare jonkvrouwelijke 5 overdenkingen werden verstoord doordat er heftig aan de bel werd getrokken. Wie kon daar nu nog komen, zoo laat en dat Zondagavond Immer dokter Viret oefende geen geregelde praktijk meer uit, hoewel den laatsten tijd verscheidene patiënten hem waren opgedrongen. Zij hoorde Tiger blaffen en dokter Viret, die meestal de laatste was, die naar bed ging, den hond tot kalmte brengen toen hij de gang in kwam. „Mijnheer Fairford I" Zijn uitroep van verbazing werd duidelijk door haar ge hoord evenals het haastige antwoord van Owen die om een onderhoud van een paar minuten vroeg. Daarna nog eenig onderdrukt gegrom van Tiger, voetstappen van twee men- scben in het vertrek beneden het haie en eindelijk het onduidelijk gemompel van Owens stem. Een kwartier daarna deden zieh opnieuw de voetstappen in de gang hooren: de deur wer d geopend en gesloten, en Florrnce trad op het raam toe, schooi een gordijn ter zijde en zag juist twee lange ge daanten in de kromming van den weg verdwijnen. In dien tusschentijd had Joe in de schaduw van een heg liggen wachten en luisteren, totdat na een ontzettend lan gen tijd, naar het hem toescheen, hij voetstappen hoorde en zijn adem inhield. Onduidelijk bereikte de stem van Owen zijn oor. Hij sprak nog steeds ernstig, toen hij met dokter Viret terugkeerde, die naast hem liep, het hoofd ge bogen, zijn jas los fladderende in den koelen avondwind, een forschen, eikenhouten stok onder zijn arm, zijne handen op den rug, terwijl hij met blijkbaar groote aandacht luis terde. En dokter Viret werd op de hielen gevolgd door den getrouwen (dien verwenschtenTiger. Bevreesd voor den hond, bewaarde Joe een eerbiedigen afstand toen de mannen het kerkhof overstaken. Toen zij „Boschzieht" bereikt hadden, zeide dokter Viret een paar woorden tegen den St. Bernard, die onmiddellijk ging liggen voor het hek, waardoor zijn meester was bin nengetreden. Terstond liet Owen zijn metgezel binnengaan, en sloot de deur. Joe trad evenwel op den anderen ingang toe, besloten om zich den toegang tot het huis trachten te ver schaffen, en te weten te komen wat daar binnen gebeurde. Het lag voor de hand te veronderstellen, dat dokter Virets tegenwoordigheid noodig werd gemaakt door eene plotselinge ongesteldheid. Maar van wie? {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1