KüloorMwerM. Voor onzi Yensiers. IT SPOOK YAN HÖOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 29 Januari 1895. No. 3550 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON 'et k I2e Jaargang HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonunmmar 1SÜ. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Dirteteur-Ultgover J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONESSucc., Pargt 31 bi» Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkamenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed billijk en vlug gedrukt. De DirecteurUitgever J. a PEEREBOOM. In de étalage voor de vensters van net Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Oud-Holland op de tentoonstelling te Amsterdam. Lord Randolp Churchill. Luitenant Velde. Uit Lombok („Eigen Haard".) De Waringin. Frankrijke presidenten. Felix Faure in schermcostuum. Vóór de verkiezing in het paleis te Versailles. Woonhuis ea kantoor van Felix Faure te Havre. Scene uit Coppée's drama „Pour la Couronne" Sehermassaut. Ondergeloope» weiden te Tomblaine bij Nancy. Behandeling van diphteritis in het kinderziekenhuis te Parijs. (5 aib.) Luikeche anarchisten. Redding van schaatsenrijders in een Londenech park. Nachtelijke overval van het kamp der Somalia te Metalemi. De aanval der Somalië op het zen dingshuis te Kuleira. Moorutooneelen in Port-Arthur. Amateur-Fotografieën. Jaardag van den sterfdag van ge neraal Gordon, den held van Khar- thoum. Achtervolgd Hert. Vrouwenportret. Kindertafreel. Politieke Platen en Portretten. STADSNIEUWS. Haarlem28 Jan. 1895. Alhier worden pogingen in het werk esteld tot het opriohten van een botanisch leesgezelschap. Men stelt zich voor de beste Amerikaan ache, Belgische, Duitsche, Bngelache en Fransche vakbladen daarin op te ne men. Coöperatief Electrisch Licht. Zaterdag 11. informeerden wij bij den heer J. J. F. Beijnes naar den stand van de plannen voor coöpera tief electrisch licht en ontvingen de teleurstellende mededeeling, die onze lezers in ons vorig nummer hebben gevonden* 't Komt mij voor," zoo zeide de heer Beijnes, „dat hieruit blijkt dat men in Haarlem nog geen behoefte gevoelt aan electrisch licht. De ge ringe belangstelling voor de zaak i* deze gemeente is des te opa»erkelij- ker, omdat uit Dordrecht eeaige hee- ren, die daar iets dergelijks wilden totstand brengen, bij den heer Beij nes zijn gekomen om inlichting en voorlichtingdat vanwege de be kende fabrieken van Scholten over dezelfde zaak bij den heer Beijces informatie is ingewonnen en dat zelfs uit Esslingen in Duitschland perso nen zich met hem hebben in contact gesteld. Allerwege heeft dus de zaak belang stelling opgewekt, behalve in de stad waar het plan gemaakt is zelve. Zaterdagavond werd in eea daar voor ingericht hoekje van den cor ridor der Burgeravondschool (er was geen lokaal dat al de leerlingen te gelijk bevatten kon) de directeur dier school dr. E. van der Ven, teegespro- ken door den oudsten leeraar, den heer J. A. Blommendaal, die hem namens leeraren gelukwenschende met de herdenking zijner 25-jarige ambtBvervulliDg,in herinnering bracht de geschiedenis der «chool in de af- geloopen kwarteeuw. Na hem kwam uit den halfcirkel der leerlingen een hunaer, de leerling der 4de klasje Vester, naar voren en bood met een eenvoudig, goedgeko zen woord namens de leerlingen den diretteur een fraai beeld aan, „de In dustrie" voorstellende. Dr. Van der Ven betuigde aan leera ren en leerlingen zijn h artelij ken dank, beval zich aan in aller mede werking en sympathie en verzekerde, dat hij als tot heden zijne beste krachten aan de school zou blijven wijden. Niet dan met groote moeite en op offering van vele kosten is het der directie van onzen schouwburg mo gen gelukken Wagner's schoone opera „de Vliegende Hollander" hier a. s. Donderdag voor het voetlicht te brengen. De beide groote schepen, in dit werk onmisbaar benevens verdere decoratiën worden uit Amsterdam medegebracht. De heer Orelio vervult de titelrol terzijde gestaan door de beste krachten van het gezelschap der Nederl. Opera van den Stads schouwburg- De heer Daniël de Lange, de bekwame Amsterdamsche muziekrecenist, heeft de uitvoering dezer opera zeer geprezen en zoowel solisten als koor en orchest den uit- vundig8ten lof toegezwaaid. Toonkunst. Voor de leerlingen der Muziek school van onze Toonkunstafdeeling is de tijd weer aangebroken dat zij in het openbaar proeven mogen af leggen van de vorderingen in het laatste schooljaar gemaakt. Zaterdag j!. waren de gewone klassen aan het woorda. s. Dinsdag zullen zich de leerlingen der solo-klassen doenhoo- ren. Hoewel er nu, uit den aard der zaak, bij de proeven der klassikaal- leerlingen, weinig „kunst" te genie ten valt en de kwaliteit hier natuur lijk zeer ten achteren staat bij de enorme quantiteit, zou toch zoo'n proefuitvoering, zoo'n openbare les vooral voor hen die bij het aan de Muziekschool verstrekte, uitmuntende onderwijs, ot ook maar in 't algemeen bij het muzikale onderricht eenig be lang hebben zeer wel zijn door te komen, als het jongere gedeelte van het publiek er toe te brengen ware op wat minder lawaaierige wijze aan zijn enthousiastische stemming lucht te geven. „Men moet", zooals een weinig poëtisch spreekwoord zegt „het vet met het vleesch eten". Goed maar zulke vetranden aan zóo minieme stukjes vleesch zouden toch ten slotte de sterkste maag te machtig worden." Het minst pretendeerende quatre- maintje ontlokte Zaterdag een storm van handgeklap en voetgetrappel, die vrijwel voldoende zou zijn voor de geheele Nibelungen Trilogie. Dit is een misbruik, dat op den duur niet enkel naenig belangstellende met niet al te sterke zenuwen, van het bijwo nen dezer proefavonden zou terughou den, maar dat tevens zeer nadeelig moet werken op de leerlingen zelf, wier openbaar optreden daardoor allen ernst en hoe noodzakelijk is deze voor het nut van dergelijke uit voeringen! verliest. Men schrijve mijn nadrukkelijk wijzen op dezen misstand niet toe aan „nurkseh"-heid of onwelwillendheid je- is ons aankomend muzikaal ge slacht, maar integendeel aan mijn zucht, naar best vermogen mee te werken tot het goede doeldat het bestuur der Muziekschool bij het in richten dezer avonden zich voor oogen stelde. Wat nu de voordrachten zelf betreft, hiervan valt niet anders dan met ingenomenheid te gewagen. Onder de nummers die ik hoorde, slaagde het een al eens wat beter dan het andere; uit alles echter bleek dat de ver schillende onderwijskrachten er op werken niet enkel de jonge vingers den vasten greep op het instrument eigen te maken, maar ook het jeug dig gemoed, voor zoover mogelijk, te gewennen in zich op te nemen wat de tengere hand reeds aan de snaren weet te ontlokken. Ook de koorklas sen (II en III) hoorde ik een welge slaagd proefje afleggen van wat en hoe hier wordt geoefend. De aardige lie deren van C. v. Hennes klonken frisch en zuiver, en werden met blijkbaren lust voorgedragen. Leeraressen en leeraren zullen on getwijfeld op de vruchten van het verloopen schooljaar met voldoening neerzien. PHILIP LOOTS. De tooneelvereeniging„D. E. V. O." gaf Zondag j.l. in de groote zaal van „Felix Favore" alhier voor hare le den en genoodigden een zeer goed ge slaagde uitvoering. Van de op het programma voor komende nummers voldeed bij uit stek, „het Paartje van Monniken dam." „De boezemvriend" en „het huis raad van Rosine" voldeden mede zeer goed. Aan de dame, die de rol van Rosine vervulde, werd een keurige mand met bloemen ten hand gesteld. Het bal gedirigeerd door den, heer J. A. Lijcklama, hield de aanwezigen nog geruimen tijd bij elkander. In de namen vermeld door ons verslag der Alliance franyaise zijn de namen van Stéphane Mallarmé en Emile Faguet geradbraakt. De goedgunstige lezer zal dit hebben be grepen. De vorst. Eensklaps is de vorst met felle kracht ingetreden. Naar wij vernemen vroor het hedennacht 15» Fahr. Dat het geducht heeft gevroren blijkt wel hieruit, dat op den Gasthuissin- gel zich reeds eenigen hedenmiddag met schaatsenrijden vermaakten, ter wijl Zaterdag j.l. nog niemand aan schaatsenrijden dacht. De ijsbaan was hedenmiddag en is eok hedenavond Eene duistere zaak. In ons vorig nummer is abusief gemeld dat de lijkschouwing, van den te Haarlemmermeer zoo plotseling overleden M. K. ook geschiedde door den heer van Maas te Haarlem, dit moet zijn door dr. Maas van Hoofd dorp. Gisteren (Zondag) werd door de haarlemsche justitie een nader onder zoek en te Halfweg een verhoor in gesteld, dat tot 's avonds 8 uur duurde en waarin verschillende personen, onder wie in de eerste plaats de huis- genooten van den overledene, werden gehoord. Uit de lijkschouwing was nl. over tuigend gebleken, dat eene 10 c.M. diepe wonde met een mes toegebracht, het hart bad geraakt. De justitie ver trok, zonder de zaak tot klaarheid te hebben gebracht. De kleederen enz. bleven in haar bezit om bij het voortgezette onder zoek te kunnen dienen. Naar wij vernemen zal ook dit jaar de handel in afgesneden bloe men met kracht worden tegengegaan» De te Hillegom en Sassenheim be staande comité's hebben zich daartoe aangesloten bij het te Haarlem be staande Algemtene comité. Mej. M. P. Loenen, hoofd der bewaar-, naai- en breischool te Ben- nebroek heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Te Hillegom worden o. a. door de aldaar bestaande afdeeling der Maat schappij voor Bloembollen-cultuur krachtige pogingen aangewend om aan de thans bestaande ladingplaats Loosterweg een eigen station te ver krijgen, dat dan slechts 20 minuten van de plaats zou verwijderd zijn. Voor de derde maal dezer winter is de zeilvaart in de omliggende wa teren gestremd. Op de slooten en het landijs werd gisteren en heden weder druk schaat sen gereden. De gemeente Haarlemmermeer, zal genoodzaakt zijn, ondanks de groote uitgaven voor 't onderwijs, voor school no. 9 evenals voor school no.10 een nieuw gebouw te stichten. Het gebouw is door verzakking op den dijk in zulk een desolaten toe stand, dat bouwing noodzakelijk wordt. Op verzoek van tal van ingezetenen der gemeente Zandvoort, heeft de mi nister van Waterstaat, Handel en Naa het engehch van THOMAS COBB. 37) HOOFDSTUK XX. Inspecteur Holt aan het werk. Was er toch eene vrouw in huiB, en was Joe het slacht offer geworden zijner eigen scherpzinnigheid Hij stond op het punt om den tuin binnen te gaan, toen tot zijn grooten alschuw Tiger opstond en hem te gemoet kwam bij den ingang en hem dreigend zijne tanden liet zien. Al zijn moed verzamelende traehtt» Joe hem te fluiten, wat met een kwaad aardig gegrom beantwoord werd. Een venster open te schuiven en zich aldus den toegang te verschaffen, zeoals hij wel meer des nachts had gedaan, zou voor hem de gemakkelijkste zaak der wereld zijn ge weest, maar zelfs als hij den hond tot zwijgen bracht eene taak, die weinig bekoring voor hem had dan zou de hond onvermijdelijk blaffen en alarm verwekken. In de meening dat Tiger hem het volgende oogenblik naar. de keel zou kunnen vliegen, sloop Joe kalm weg, verborg zich achter de heg aan den anderen kant van den weg in het grasveld, terwijl hij nu en dan nog steeds dat onder drukt gegrom hoorde. Het was even over elven toen dokter Viret, door Owen vergezeld het huis binnen ging, maar de klok sloeg twee uur alvorens hij weer verscheen. Zonder naar rechts ot links te kijken sloeg hij den weg in naar „The Laurels"; nu was de kust vrij, zoodat Joe den weg weer overstak en ongehinderd den tuin inliep. De lamp brandde nog helder in de gang, een bewijs, dat de bewoners nog niet naar bed waren. Weldra zou het be ginnen te schemeren, zoodat Joe, terwille van zijne veilig heid, niets anders overbleef dan zijne slaapvertrek boven den stal op te zoeken. HOOFDSTUK XXIX. Joe Bodger speelt zijn troefkaart uit. „Toen ik gisteravond boven was heb ik mijnheer Fairfords stem geboord, mijnheer Viret." Deze woorden volgden in éen adem op Florence's morgen groet, toen zij Maandag voor het ontbijt de eetkamer bin nentrad. „Ja Florence." „U u zijt met hem uit huis gegaau," vervolgde zij met een aandachtigen blik op zijn ondoordringbaar gelaat. Hij hiel zijn rechterhand op en wreef daarmee over het kleine plekje boven zijn hoog voorhoofd, waarop nog haar groeide, maar gaf geen antwoord. „En het was al over tweeën toen u terugkeerdet," ver volgde zij. Weer volgde stilzwijgen, hierna keek hij haar voor het eerst in het gelaat. „Je schijnt bizonder veel belang te stellen in Fairford!" riep hij uit. „Voor vaders dood," zeide zij, „zag ik hem dikwijls. Dok ter Viret mag het niet weten?" „Wat weten?" „Wat hem hierheen voerde; waarvoor is u daarheen ge gaan ik veronderstel, dat u op „Boschzicht" zijt geweest." „Neen mijn kind," gaf hij ten antwoord, „je moogt het niet weten. Vraag het mij niet Florence, vraag het mij nietl" „Maar waarom niet?" „Een der redenen is, dat hij niet wil, dat iemand het weet. Jij noch iemand anders. Bovendien heb ik hem beloofd er met niemand over te spreken." Dokter Virets gelaatstrekken werden bewegelijker toen hij er bijvoegde, „dit kan ik je zeggenik hoop van harte, dat je hem nooit zult weerzien. Meer kan ik er niet bijvoegen," zeide hij met diepe ontroering. „Ik heb in mijn leven menige pijnlijke ervaring gehad, maar nog nooit een zoo pijnlijk als deze. Voor geen geld ter wereld zou ik ooit nogmaals zoo'n nacht willen doorleven. Afschuwelijk! afschuwelijk!" Hare oogen zwommen in tranen toen zij hare gewone zit plaats innam, eu zij gevoelde haar hart als dichtgesuoerd;

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1