BINNENLAN D. Haagsche Brieven. Nijverheid de directie der H. IJ. Spoorwegmaatschappij gemachtigd den trein, ten 10.11 v.m. van Haar lem en dien, ten 10.45 v.m. van Zand- voort vertrekkende aan de halte „Dorp Zandvoort" te doen stoppen. IJmuiden, De Harmonie vereeniging Concordia gaf Zondagavond in café „Afslag" haar eerste concert voor heeren dona teurs en oprichters van dat gezelschap. Onder leiding van den directeur J. J. Zwart, van Beverwijk, en met me dewerking van den jongeheer J. Donker, violist, werden een tiental nummers ten gehoore gebracht. Het herhaald en luid applaus van het publiek werd door de heeren dilettanten ten volle verdiend; zoodat dan ook de woorden van dank, die de heer Halverhout na afloop tot den president, den heer Reigersberg, den directeur en de leden der vereeniging richtte, onverdeelde instemming von den. IV. We hebben in de vorige week we der angstige dagen beleefd. Niet alleen blies de storm weder met volle kracht uit het Noord-Westen, met vernieling bedreigend de met zooveel moeite aangebrachte verdediging der kust voor Scheveningenniet alleen moest men er reeds aan gaan denken het gedenkteeken aan het strand, ter eere van de wederkomst van den eersten Willem opgericht, af te breken en meer landwaarts te plaatsen,maar., we hebben ook rondgeloopen met angst voor anarchistische aanslagen tegen ons Parlement. Schrik en ontsteltenis was toch verspreid door de mededeeling in de dagbladen, dat bezoekers van de pu blieke tribune der Tweede Kamer voortaan overjassen, stokken en pa- rapluies moeten afgeven wat van ouds met de laatste voorwerpen al het geval was maar ook.... pakjes. Natuurlijk aldus redeneerde men dat de politie op het spoor is ge komen van een of ander anarchisten complot en dus onze Kamerleden voor hunne aanslagen wil behoeden. Intusschen is de explicatie reeds ge volgd. De beregende of besneeuwde jassen gaven een onaangename uit waseming in 's lands vergaderzaal vandaar de maatregel. Terecht is ge vraagd wat iemand beginnen moet die zich onder winter- of overjas de luxe van een ander jasje nietpermit- teeren kan. Yan dat genre zijn er nog een massa in DenfHaag.f Er zijn er die nu nog met een zomerpakje loopen en 't heel benauwd kunnen hebben, bij tijden. De maatregel, waarvan ik zooeven sprak is, indien hij werkelijk door voorzorg of ongerustheid is gedic teerd, een echte Kamperstreek. Want wie iets kwaads in den zin mocht hebben, kan dat heusch doen zonder overjas, parapluie, stok of pakje. De heeren bommenmakers en bommen werpers fabriceeren tegenwoordig zak- bommetjes, die men om zoo te zeg gen in zijn vestzak kan bergen. Speel goed, mijnheer! Yan Kamperstreek gesproken ik zie eigenlijk volstrekt niet in, waaromj men niet voortaan van Haag sche streken zou spreken. Zij wegen tegen die van Kampen op. Een recent voorbeeld daarvan is het volgende. Op den hoek van Wagen- en Yeene- straat bestaat e^n z.g. hangende lan taarn, een arm die aan een muur is bevestigd. Reeds driemalen achtereen is die lantaarn, topzwaar geworden, neergestort, voor eenige dagen zells op het hoofd van den daaronder ge- posteerden politieagent, die tamelijk ernstig verwond werd. Nu denkt ge natuurlijk, dat die lantaarn dooreen steviger zou worden vervangen. Mis I Men heeft deze lichtverapreidende machine in den ouden toestand her steld niet alleen, maar aan den tegenoverliggenden hoek een tweede aangebracht1 Men moet toch n aar Dractisch wezen. Onze huismoeders lebben den naam het te zijn. Maar het is toch inderdaad quaestieus of ze op dien eerenaam blijvend aanspraak kunnen maken. Onpractisch zijn zij stellig waar zij aan overdreven zinde lijkheid lucht trachten te geven, 'tls een Haagsch gebruik om des Zater dags stoep en straat te schrobben en wellicht niet uitsluitend Haagsch, Welnu, Zaterdag konden stoep en straat van de meeste huizen wel een schoonmaakkuur velen. Een vieze sneeuwmassa vertoonden ze slechts. Dra waren bezem en dwijl in de weer aan het reinigingswerk. Maar het vroor dat het kraakte, de pas ge schrobde steentjes werden spiegelglad en dank zij de voorschriften van het politie-reglement waren ze weinige oogenblikken na de schoonmaak be strooid met asch of zand en vuil als immer te voren. Denk nu niet, dat ik kwaad wil spreken van onze vrouwen, 'k Zal het wel laten en ieder gehuwd man zal het wel laten hardop over de vronw in beschouwingen te treden. Maar er zijn vrouwen die ons vrijelijk het recht van critiek over haar daden vergunnen. Dat zijn de kunstenares sen bij do gratie Gods. Oogenschijn- lijk slechts huldigen zij de Multatu- liaansche opvatting van critiek, maar het „publiek, ik veracht u", klinkt uit haar mond, niet innig genoeg om gemeend te zijn. En dat is maar goed ook, want wie voor 't oordeel der wereld ongevoelig is, dreigt op- of onder te gaan in zelfgenoegzaamheid. Nadat ik dit beetje levenswijsheid aan den man heb gebracht, wilde ik dan - ven ver tellen, dat mevr. SegondWeber bier weder lauweren heeft geoogst en dat haar impreesario, de heer Schürmann, ons binnen niet al te langen tijd ken nis zal doen maken met Eleonore Duse, de beroemde Itaiiaansche ac trice, die 5000 lire per voorstelling krijgt, 't Zal dus nog al geld kosten om haar talenten te bewonderen, wat ook bij haar optreden te Berlijn het 1 was, zoodat een humorist haar toezong raam zoo laag, dat vrees voor betim mering rechtvaardigen kon een uit gaaf van meer dan een halve ton. In- tusschen, de gemeente trachtte dan ook spoedig van het „koopje" af te ko men en deed het over, onder beding, dat een deel van den tuin haar eigendom bleef en dat de scheidingsmuur igstens drie meter hoog mocht wezen. Maar nu komt 't fraaiste. In een der vertrekken van het verkochte Derceel was een mooie eikenhouten jetimmering. En nu heelt de gemeente zich voorbehouden, zich die betim mering toe teeigenen, een voorwaarde waarin de nieuwe eigenaar schijnt te hebben bewilligd. Kleinzielig van de ge meente maar dom van hem H. A. GANUS Jr. Meine liebere Lora Duse, Favorita von die Musenl Dir vedere, det war schebn, Ma, per bacco, 'swird nitjehn, lek, als padre, mit der madré, Nebst zwee figlias, det sind quadré, Und 's billetto zum parquetto, Costa deci marko netto. Det ist, da monete rare, Mir ein bisl troppo care. We willen hopen, voor den irnpres- sario, dat de 12 voorstellingen die de schoone Leonora in ons land denkt te geven, slechts dertigduizend im- pressario-guldens kosten, anders zon hij er wel eens een leelijke pijp mee kunnen rooken. 't Zelfde gebeurt nu met den koo per van een huis, dat aan de ge meente toebehoort, al is 't dan ook slechts een leelijk pijpje, dank zij de kleingeestigheid van het gemeente bestuur. Dat huis, moet men weten, werd door de gemeente gekocht, ten einde te verhinderen dat het lioht van de H. B, S. voor meisjes, achter den tuin van het perceel gelegen, zou worden betimmerd. Afgescheiden van het feit, dat daarvoor geen gevaar bestond, was er aan de achterzijde van het schoolgebouw geen enkel Loon en Arbeidstijd. Aan alle Raden van gemeenten met meer dan 5000 zielen is door de hee ren prof. Drucker, F. H. van Malsen en C. Muysken, voorzitters van de particuliere arbeidsraden, onderschei denlijk te Leiden, 'sGravenhage en Amsterdam, een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: De ondergeteekenden daartoe uit- genoodigd door de particuliere ar beidsraden te Amsterdam, Bolsward, Dordrecht, Franeker, 's Gravenhage, Haarlem, Leiden en Zutfen en zelf doel uitmakende van de arbeidsraden, veroorloven zich de vrijheid het na volgende beleefd doch dringend aan de overweging van uwen Raad te on derwerpen. De genoemde arbeidsraden zijn eenstemmig van oordeel, dat het< in het belang van het algemeen ge- wenscht is, dat bij de uitvoering van werken ten behoeve uwer gemeente de daarbij werkzaam zijnde arbeiders beschermd worden tegen bet gevaar, dat het loon ingekrompen wordt en de werktijd te veel uitgebreid, wan neer de aannemers dier werken op deze punten niet door bepalingen in de bestekken worden geb*ndeo. Zij meenen, dat, waar bij het op maken van de ramingen niet gere kend wordt op vermindering der Ico nen of overdrijving van den werktijd, het ook wenschelijk is bepalingen in de bestekken op te nemen, die den aannemer daaromtrent binden. De opneming van dergelijke bepa lingen in de bestekken van werken ten behoeve der gemeente Amsterdam heeft doen zien, dat deswege van de gemeente geen offers van eonig be lang gevorderd worden. Zij meenen dan ook het vertrou wen te mogen uitspreken, dat nw Raad bij ernstige overweging de wen- schelijkheid van de navolging van dit voorbeeld zal erkennen en ook voor de werken die in het vervolg ten behoeve van uwe gemeente zul len worden uitgevoerd bepalingen be treffende een minimumloon en maxi mum werktijd in de bestekken zal doen opnemen, echter met dien ver stande, dat in de bestekken tevens beperkende bepalingen worden ge maakt ter voorkoming van toevloed van arbeiders uit andere gemeenten, waar geene voorschriften omtrent minimumloon en maximum werktijd in de bestekken voorkomen. Missiven van gelijke strekking wor den gezonden aan de ministers van oorlog, marine en waterstaat, met het oog op de bestekken voor werkea, die ten behoeve van hunne departemen ten worden uitgevoerd. Wereldtentoonstelling van Ho tel- en Reiswezen Dat Engeland niet zou achterble ven bij de inzenders uit andere lau den, was te verwachten en men is nu dan ook reed» zeker van de deel neming van 22 groote Eagelsche firma's. Bovendien rekent het bekende expeditiekantoor Cook and Sons op een zoo grooten toevleed van touristen, dat deze firma zich thans reeds heeft verzekerd van 270 kamers, zoo bij particulieren als in hotels te Amster dam, waarover zij de beschikking zal hebben tijdens de tentoonstelling, boven het gewone logies dat zij Bteeds voor haar reis-klanten hier openhoudt. Aan het Engelsche comité en aan de Londensche pers wordt Woensdag a. s. door de heeren Calisch en Mes dag namens het Uitvoerend Comité een lunch aangeboden. Het Berlijn- sche comité wordt Maandag geïnstal leerd. Omtrent de expeditie zijn opnieuw eenige gunstige bepalingen verkregen. Zoo is in België en Frankrijk geheel vrij van vervoer voor expositie-goede ren toegestaan, terwijl op de booten van Ringrose (van Huil) en op de Wilson-lijn (van Italië of van New- York en Boston) belangrijke vracht verlagingen zullen worden gegeven. Wat den bouw aangaat, daarop i de min gunstige weersgesteldheid van weinig invloed geweeet. Van Oud-Holland zijn nu 16 huis jes in geraamte verrezen (de gansche kant aan het Rijksmuseum) en Zater dag zulle» er zeker 40 in aanbouw zijn. Dat het oude stadhuis van Amsterdam ook te midden der ge bouwen van O ad Holland zal prijken, is thana zekerhet stadhuis van De Rijp zal daarvoor komen te vervallen. Onder de belangwekke ide inzen dingen zal zeker ooit behoeren eene gecombineerde van verschillende maatschappijen voor levensverzeke ring, ea een van de mee3t interessante exposities ia de tuinen zal die van den heer Galesloot zijn, die een bion- stervak van 1000 rozen zal aanleggen met 4 kleinere rozenperken daarom heen. Men begrijpt dus zeker dat er heel wat te be- en verwerken valt (b.v. niet minder dan 400.000 M, doek voor het behangen). De gevraagde uitbreiding van het terrein is toegestaaner zullen nog 3200 vierk. M. bijgetrokken worden. De Kooilandsche dijk heeft het no gehouden, volgens laatste berich moet echter de dijk van een der ka$ veis overloopen. Ook de Johanna-poldtr is de vorige week opnieuw aan het water prijs moeten gegeven worden, wegens door braak op de oude herstelde breuk van 22 December, terwijl de Laagjes mede onder water staan. Zaterdagavond was de rechercheur van politie Van den Doorn aan het commissariaat op het Alexanderveld te 's-Gravenhage bezig zijn revolver schoon te maken, niet wetende dat er zich nog een scherpe patroon op bevond, toen het wapen afging en de kogel hem naast het rechter oog trof. Door de geneesheeren Steijn Parvé en Benkema Andreae werd de eerste hulp verleend, doch de kogel was tot in de hereenen doorgedrongen en kon niet verwijderd worden. De verwonde werd Bpoedig per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige oogenblikken later overleed. Hij laat eene vrouw met negen kinderen ach ter. Prof. Huizinga. Bij koninklijk besluit van 19 dezer is dr. D. Huizinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 0SL-Ct.) Aanvaring van de „Schiedam." Het stoomschip Schiedam van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij, is Zaterdagavond bij Dungeness in aanvaring gekomen met de Michiganvan Londen naar Baltimore. Naar „Reuter" bericht, meldt eeu telegram uit Boulogne aan de Times dat de Schiedam daar bin nen is geloopen. Het schip had groote materieel© schade gekregendoch. hoewel het veel water inkreeg, wei gerde het hulp van de Michigan aan te nemen. Zondagmorgen kwam de Schiedam te Boulogne aanonder de passgiers heerschte de grootste kalmte. De aanvaring had geen aanleiding gegeven tot paniek. Over de zware verwonding, te Weert gepleegd op Th. H., waarbij deze tweo-en-twintig steken en sne den bekwam, kan nader gemeld wor den, dat do vermoedelijke daders zijn opgespoord. Het zouden de drie ge broeders A., uit Weert, zijn. Een hunner is ook vrij ernstig gewond, in den rug, welke wond hem door H. zou toegebracht zijn. Hoog water. Door den doorbraak van den dijk van den Strijenscben polder ia deze laatste geheel onder water geloopen, nadat ieder landbouwer zijn have en )d Vrijdag zooveel mogelijk op veiliger plaats heeft gebracht. Te Strijensas hebben ook velen ge ruimd of hun goederen naar hoogere plaatsen vervoerd, zoomede de bewo ners langj de ka ven aldaar tot aan do kaai, omdat het water over den Sasseweg is gekomen en zoo in ver binding met de haven. Tot behoud van den Kooilandschen dijk iü op het zwakste punt eene kisting aange bracht, doch men verwacht dat deze niet zal standhouden en het Kooiland dus ook onder water komt, hetgeen de bewoners reeds deed besluiten om aan alles meer veiligheid te bezorgen. Tot steun voor de sluisdeuren van den polder het Oudeland, was men Vrijdagavond in de kom der gemeen te druk bezig, om daarvoor zakken zand en stroo aan te brengen. Ge lukkig is de wind gunstig en stil. Met het getij van Zaterdagmorgen is het water 2 voet hoog gekomen en het stond langs de haven van huis tot huis; te 12 uur was het we der verminderd, omdat te Strijensas kon gespuid worden. Eene botsing. Een rangeermachine van de S.S., die Vrijdagavond omstreeks 10 uur vau het station te Zwolle naar het goederenterrein reed om te rangee ren, kwam aldaar in botsing met eenige voertuigen van den N. C. S. goederentrein, die te ruim 9 uur was binnengekomen. De botsing is nog al hard aange komen, althans van de rangeerma chine werd het voorgedeelte bij den schoorsteen ingedrukt en de buffer- balk verbrijzeld, terwijl een paar voertuigen zwaar werd-n beschadigd de schade aan de overige is gering. Een petrole om wagen van de Arneri- kaansche Petroleum-Compagnie, die door den schok uit de rails wae ge sprongen, kwam daarbij terecht op een volgenden wagen, die geladen was met vaten petroleum, waardoor enkele vaten braken en de petroleum over het terrein verloren ging. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaatsalleen bekwamen de wissel wachter en de leerling machinist een paar lichte schrammen aan arm en hoofd. „Nederlandscha Volkspartij.', De „Nederlandsche Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht" heeft onlangs besloten zich zoodanig te vervormen, dat hij eene vereeniging worde van alle democratische vereeni- maar omtrent eene zaak koesterde zij geen twijfel: wat dok ter Viret had vernomen kon geen smet werpen op Owen. Toch verlangde zij te weten wat het was, met een verlangen, sterker dan zij ooit had ervaren. Dokter Viret was de eenige in geheel Rookfield, wien de toegang tot dat huis gewillig was verleend. Daar hij genees heer was, was er wellicht (dit was inderdaad zeer waarschijn lijk) iemand ziek op „Boschzicht". Was Arnolds argwaan inderdaad toch gegrond Was er behalve Owen en zijne ondergeschikten nog iemand in huis? „Gaat u weer naar mijnheer Fairford?" vroeg zij toen dokter Viret van de ontbijttafel opstond zonder bijna iets gebruikt te hebben. „Goddank niet!" was het met nadruk uitgesproken ant woord. Owen had hem dus zeker niet voor een zieke gehaald. Een onbeteekenende ongesteldheid zou hem er niet toe heb ben genoopt om met zijne gewoonte te breken niemand in huis toe te laten, terwijl éen bezoek, hoewel een langdurg bezoek, toch niet voldoende was in geval van eene e.nstige ziekte. „Zal dokter Brown geraadpleegd worden?" drong zij aan; dokter Viret, die op den drempel stond, trad de kamer weer binnen en sloot de deur. „Florence," smeekte hij, „laat om Godswil dit onderwerp rusten l Dat is het beste mijn kind, stellig het beste. Tracht deze zaak uit uwe gedachten te bannen." Het was vrij overbodig haar dit te zeggen; den geheelen morgen werd zij er door vervolgd en haar eenige troost was, dat zij Owen stellig wel binnen niet te langen tijd zou ont moeten. Twee menschen konden in een dorp als Rookfield niet langen tijd wonen zonder vroeg of laat met elkaar in aanraking te komen. Toen Arnold haar dien namiddag een bezoek kwam bren gen, liet zij zich wegens hoofdpijn verontschuldigen, wat ook waar was, en weigerde hem te zien. Niet zonder huivering bedaoht zij nog zijne voldoening bij het vernemen van den dood haars vaders en zij wilde hem liever niet zien alvorens inspecteur Holt te hebben ge sproken. Het was acht uur toen Joe Bodger dien Maandagmorgen op „Boschzicht" verscheen. Niet alleen was hij vermoeid en uit zijn humeur na zijn vergeefschen nachtelijken tocht, maar ook onverschillig om de goedkeuring van juffrouw Cawdrey te verwerven. Blijkbaar was een crisis ophanden, en het was duidelijk, dat de tijd om te spreken nu was gekomen. Tot zijne verbazing bemerkte hy, dat Sarah aan de deur de plichten waarnam, die anders door juffrouw Cawdrey wer den vervuld. „Zeg!" riep hij uit, „waar is de oude tante heen?" „Zij is boven." Jee floot. „Het ia daar den geheelen nacht mooi toegegaan. Een vreemdeling is in huis gekomen nadat ik naar bed was en ik werd ingesloten J Ik moet je verklaren dat ik er niet veel mee op heb. Ik hoorde kesn on mynheer Fairtord en ben opgestaan om eens te gaan kijken, maar juffrouw Cawdrey had er voor gezorgd, dat ik niet veel zou zien. Zij had de deur op het portaal gesloten en als er brand in huis was uitgebroken, dan was ik levend verbrand. De deur werd voor mij ontsloten door mijnheer Fairford, toen ik voor zijn ont bijt moest zorgen." „Waar is bij dan heengegaan?" „Hoe weet ik dat was Sarahs bescheid. „Het was nog voor zes uur; onmiddellijk dronk hij een kop koffie en ging daarna weg." „Had hij zijn hoogen hoed op?" „Ja, hij was fijn in de kleeren, maar zag er verre van vroolijk uit, dat kan ik je verzekeren." Uit de mededeeling betreffende den hoogen hoed, maakte Joe op, dat Owen naar Londen moest zijn gegaan, en zonder zich dien dag om zijn werk te bekommeren, begaf hij zich na het ontbijt naar „de Leeuw", en keerde vandaar terug naar zijne eigen kamer om zijn goed in te pakken en zich dus voor het vertrek gereed te maken. Hij zette den stoel weg van onder het venster van den hooizolder en sloot zorgvuldig de deur, die ook bij zijne komst gesloten was geweest. (WvpAt vervolgdI)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2