Financieels Mededeelingen. Sport en Wedstrijden. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. dienstbaar wilde maken aan ver betering van lager- en herhalings- onderwijs, aan een arbeids-, aan een pensioenregeling. Arbeidspensioen- fondsen, vooral voor geval van ziekte en invaliditeit vroeg ook de heer Regout (die den wensch uitdrukte tevens, dat een jaarlij ksche opgave zoa geschieden van kredieten zonder wettelijke sanctie geopend. De heer de Jong vroeg voorzienin gen van Staatswege tot bescherming der Noordzeekusten, voornamelijk om de Noordhollandsche kust voor door braak te vrijwaren en wees daarbij bepaaldelijk op den onvoldoenden toestand der zeewering te Callantsoog. Dit denkbeeld werd evenwel bestreden door den heer van Nispen tot Pan- nerden, die meende dat als men Rijksmiddelen voor de zeeweringen toestond, waterschappen en meerpol ders voor hun waterkeeringen dezelfde aanspraken zouden doen gelden. Wat deze spreker wèl begeerde was een enquête naar den toestand van han del en nijverheid. Aan den toestand yan den landbouw, den zeer achter- uitgeganen toestand, was ook de rede des heeren Bultman gewijd, die over brenging van de landbouwzaken naar Waterstaat noodig achtte, omdat er bij Binnenlandsche zaken altijd ge vaar is voor politieken invloed daar op, wat hij minder gewenscht achtte. Had de heer Alberda van Eken- stein, met een klacht over de voort durend te late behandeling der begroo ting in deze Kamer, het .Kabinet een vriendschappelijke hulde gebracht,ook de Heer Melvill van Lijnden toonde zich, in een beschouwing van alge meen politieken aard, een vriend dezer regeering, in wie hij moed, beslistheid en kracht waardeerde en wie hij dan ook zijn steun toezeide. Onderwerpen van meer specialen aard behandelden de heeren van Bo nevalj_Faure en Vening Meinesz. De eerste drong aan op een regeling van het eedsvraagstuk, in den zin van vrijheid tot aflegging van eed of belofte. Hij achtte de tegenwoordige op dit stuk bestaande bepalingen in strijd met de Grondwet. De heer Meinesz verdedigde in oen uitvoerige rede de Arnsterdamsche politie, wie het verwijt is gemaakt, dat zij aldaar niet voldoende het gezag zou hebben gehandhaafd. Hij ontkende dit beslist en wees op het bedenkelijke verschijnsel, dat men het gezag ver zwakt door het voortdurend te be schuldigen. Hij deed uitkomen, dat intusschen het gezag aan versterking zeer beslist behoefte heeft. Door omzetting van openbare vergaderingen in huishou delijke werd. z. i. de wet op vereeni- ging en vergadering ontdoken. Daar tegen waren wettelijke maatregelen noodig, evenzoo spoedige berechting van misdrijven tegen het gezag (tot meerdere verhoogiag daarvan), her ziening der gebrekkige maatregelen tegen opruiing (verscherping der straf bepalingen) en last not least gewijzigde wederinvoering der coalitie- wet van 1872, teneinde samenscho lingen en werkstakingen als dwang middel te kunnen tegengaan. De heer Meinesz had de klacht over het optreden zijner politie blijk baar opgediept uit het verslag der Kamer. De heer van Zinnicq Berg man haastte zich dan ook te verze keren, dat men niets grievends voor Amsterdam's burgemeester op het oog had gehad, maar drong ook nader aan op versterking van de middelen tot handhaving van het gezag. Te dezer aanzien gaf ook hij verschillende wenken. Morgen is de Regeering aan het woord. 30 Jan. G. Jr. Het N. v. d. D. ontving Woensdag het volgende telegram uit Batavia: De heer W. A. Hoeck, agent van de Paketvaart te Bonthain (Z.-Celebes) is vermoord. Audiëntie der Eerste Kamer. H. M. de Koningin-Regentes heef t, gelijk reeds kortelijk is gemeld, Dins dag de Eerste Kamer der Staten- Generaal in gehoor ontvangen. Deze audiëntie, ongeveer kwart vóór zes uur aangevangen en waarbij de Kamer vergezeld was van haren grif fier en commies-griffier, allen in ambts- kleeding, eindigde te kwart vóór zeven uur. Gedurende dien tijd heeft de Verstin zich persoonlijk met den voorzitter en alle leden, die in volgorde van den dag hunner benoeming in de audiëntiezaal geschaard stonden, op zeer minzame wijze onderhouden, ge lijk mede met de heeren van het bureau der Kamer. De Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Woensdag werd te Londen eene commissie benoemd, ter behartigin; van de belangen van de Engelsche exposanten, die deel nemen aan de internationale tentoonstelling, welke in dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden. Aan het dejeuner, dat bij deze ge legenheid werd gegeven, waren tegen woordig de Nederlandsche en Belgi sche consul8-generaals,de heer Gooday, de directeur der „Continental Great Eastern-maatschappij" en vele andere toongevende vertegenwoordigers van handel en nijverheid. De heermr. N. A. Calisch leidde de bijeenkomst. De feestelijke bijeenkomst werd ge opend met het instellen van een dronk op de gezondheid van koningin Vic-, toria, de Nederlandsche koningin en koningin-regentes. Deze toasten wer den met algemeene instemming be groet. De heer Mesdag deed daarna een beroep op de medewerking der En- elsche industriëelen bij dezen wed strijd, opdat Engeland daarbij eene plaat3 zou innemen, zijner waardig. Sir Albert Rollit voerde daarna het woord en herinnerde aan de aloude vriendschap, welke steeds tusschen Engeland en Nederland heeft bestaan. De heer Gooday deelde mede, dat hij bijzondere maatregelen zou treffen, teneinde het vervoer van reizigers uit Engeland, die de tentoonstelling wil len bezoeken, te bevorderen. De heer Stanley wijdde vervolgens een dronk aan de bestuurders, die zich met het organiseeren van deze tentoonstelling hebben belast. Tot de aanwezigen behoorde ook de Nederlandsche gezant aan het hof van St. James, |baron|Van Goltstein. De gezant betuigde zijn dank voor de ontvangst, welke den genoodigden ten deel was gevallen en eindigde zijn toespraak met de verklaring, dat het steeds zijn streven zal blijven de goede betrekkingen tusechen Engeland en Nederland te handhaven. Indien de grensregeling tusichen Amsterdam en Nieuwer-Amstel door gaat, zullen ruim 25,000 inwoners, 1900 kiezers en 1150 hectaren bij Am- sterdam worden ingelijfd. Nieuwer- Amstel zal dan niet meer dan 5000 inwoners tellen met ongeveer 300 kiezers, die vermoedelijk voor ver kiezingen voor de Tweede Kamer bij Haarlemmermeer gevoegd zullen wor den en voor de Statenverkiezing met Ouder-Amstel Aalsmeer en Sloten voortaan slechts één lid zullen te kiezen hebben. Overreden. Nabij het station Wichen werd Woensdagochtend door een beambte der Staatsspoorwegen het lijk gevon den van een manspersoon die den kelijk door een der treinen was over reden. De politie werd hiermede onmiddellijk in kennis gesteld. Na onderzoek bleek de overredene in de gemeente Wichen thuis te be- hooren. Te Gieten is het huis van den alleenwonenden G. Grevenkamp afge brand. Het treurig feit doet zich hierbij voor, dat de man er zelf in verbrand is, alsmede ook zijn paard. den o» ook de derde, een zestienja rig seeisje, Van B. genaamd en wo nende aan den Morschweg, te red den. Niettegenstaande den geheelen na middag naar de vermiBte werd ge dregd, mecht het niet gelukken het lijk boven water te brengen. doorkruisen patrouilles de straten. De cadetten der militaire school zijn aan het muiten. Uit het onderzoek der politie blijkt, dat M. Koevoets, die te Rozendaal voor dood in een weide is gevonden, niet vermoord is, zooals aanvankelijk algemeen werd gedacht, doch dat K. zich zelf erg verwond had bij het inslaan eener ruit. In zijn angst heeft de ongelukkige in de weide rondgedoold, alwaar hij ten gevolge van het groote bloedverlies en de strenge koude een verschrikkelijken dood heeft gevonden. Toen men hem 's morgens vond, wa ren zijne voeten bevroren en de levens geesten zoo goed als geweken. IJsbericliten. Het drijfijs in de rivier voor Grave is dermate toegenomen, dat de over tocht bijna onmogelijk is geworden. Ten gevolge van de strenge vorst en het aikomen van veel ijs, werd yerwacht dat de scheepvaart in de Merwede heden zou worden gestaakt. De dienst had Woensdag ongeregeld plaats. De binnenwateren zijn,geheel dicht. Aan het Katerveer is de rivier over 1/3 gedeelte met drijfijs bedekt. De overtocht per pont is gestremd. De IJsel voor Deventer was Woens dag over 2/3 zijner breedte met drijf ijs bedekt. De stoombooten „Deven ter Packet" en „Daventria" kwamen aldaar over Utrecht en Arnhem aan. Onderweg hadden zij met zeer veel drijfijs te worstelen. Voor Kuilenburg is de Lek over dekt met zwaar drijfijs, hetwelk door den sterken oostenwind snel naar beneden drijft. Overtocht zeer moeilijk per roeiboot. Water vallende. Het vele drijfijs in den IJsel bij Kampen heeft zich waarschijnlijk om de felle strooming nog niet vastgezet. Ia het ij8 beklemd. De sleepstoomboot Heemskerk te Amsterdam, door den burgemeester van Edam aangenomen om te trach ten de Volendammer schippers Jan en Klaas Mol te redden, is helaas onverrichter zake teruggekeerd. Het ijs was te dik. De toestand wordt hachelijk voor de arme menschen vermoedelijk zit ten zij op de zoogenaamde „Zuider draad", bezijden Harderwijk. Redding van uit Amsterdam zal onmogelijk worden. De burgemeester zet zijne pogingen voort. Door het ijs gez&kt. Op het Galgewater bij Leiden ver maakte zich Woensdagmiddag een gezelschap, bestaande nit een heer en twee jonge dames, met schaatsenrij den, toen plotseling een onopgemerkt wak hen alle drie door het verrader lijk ijs deed zakken. Spoedig aangebrachte hu p mocht er in slagen twee der drenkelingen op vasten bodem te brengen, doch alle pogingen faal- Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 29 Januari 1895, door hun tuesehenkomst verhandeld. Aand. Amst. Liquidatie ka»104 pCt. Nederlandsche Bouw- Maatschappij f232. Ned.-Indische Gas- Maats. te Rotterdam Tabak Maatschappij „Wehrburg" 1# Gron. Tramway Maatschappij Oosterstoomtr. Mij. Brood- en Meelfabr. te 's Gravenhage. Oblig. Maats, tot exploit, van Koolzuurfabr. in Engeland Aand. Twentsche Stoombl. te Goor Maatsch. van Assur. Disconto en Bei. der •tad Rotterdam^. 130 30X 122 100 90 97 170 180 Wedstrijden te Zwolle. Bij de Woensdag te Zwolle gehonden harddraverij voor beroepsrijder3 (180 M.), waren van de 14 deelnemers overwinnaars: le prijs, f100, Entje-, van Groningen; 2e prijs, f75,E.Pau- lusma, van Hardegarijp3e prijs, f50, E. J. ter Molen, van Zwolle4e prijs, f25, Pieter Wester, van Eernewonde 5e prij', f10, Merk Kingma, van Grouwde kortste tijd was 16' t sec. Woensdag is in de belgisehe Kamer tot voorzitter gekozen de heer Beer- naert met 91 stemmen van de rech terzijde tegen (46 van de linkerzijde, uitgebracht op den vroegeren presi dent de Lantsheere, die zooals bekend is zijne functie heeft neergelegd. Na de stemming verklaarde de heer Beernaert, dat hij de benoeming zou aanvaarden. Hij betuigde zijn leedwezen over het aftreden van den vorigen voor zitter en verklaarde tevens, dat hij het betreurde, dat de Kamer, na de invoering van het algemeen stem recht, nog zoo weinig tot stand had gebracht. De voorzitter spoorde de Kamer-leden aan om alle persoonlijke twisten ter zijde te stellen en er aan te denken, dat het in de eerste plaats hun taak is de welvaart des lands te bevorderen. Anders is het niet moge lijk het sociale hervormingswerk, dat in 1886 is begonnen, tot een goed einde te brengen. De leden der rechterzijde begroetten de rede van den heer Beernaert met luide toejuichingen. De toestand in Bulgarije is verre van rooskleurig. Volgens een be richt in de Times nemen de mooie- lijkheden der regeering en de ontevre denheid in het leger toe door de weg zending van vele officieren, onder wie 25 stafofficieren, die de oppositie steunen. Volgens een telegram, dat de New York Herald dd. 29 dezer uit Rio de Janeiro heeft ontvangen, zijn daar roepen op de pleinen gekampeerd en Eene verschrikkelijke zeeramp. Het stoomschip Elbe van de Word- deutsche Lloyd uit Bremen naar New- York vertrokken, is Woensdag ge zonken na aanvaring met een ander stoomschip. Twintig der opvarenden, onder wie een tweede officier en een loods, zijn met een vischtchuit te Lo westoft aangebracht. Volgens een bij den Nordd. Lloyd uit Lowestoft ontvangen telegram is de snelstoomer Elbe, die Dinsdag uit Bremerhaven is vertrokken, Woens dagochtend omstreeks 6 uur in aan varing gekomen en gezonken. Een reddingboot met 22 opvarenden is aan land gekomen. Berichten om trent de andere opvarenden ontbre ken nog. Volgens een ül«wi*r-telegram uit Londen zouden rneor dan 200 personen verdronktn zijn. Te Lowestoft zijn geland vijf pas- sagiers, waaronder eene vrouw, de eerste machinist, de derde officier, vier kassiers, zeven matrozen en twee loodsen. Deze verklaren, dat zich aan boord van de Elbe 240 passagiers en eene bemanning van 160 koppen be vonden, van wier lot zij niets weten. De Elbe zonk onmiddellijk na de aan varing. Een Lloyds-telegrain nit Maassluis meldt, dat aldaar is aangekomen de Britsche stoomboot Crathie,een kolen- schip van 470 ton, dat slechts op weg was van Rotterdam naar Aberdeen. De gezagvoerder van dit schip be richt, dat zijn schip te 5 u. 30 min. hedenochtend op 30 mijlen afstand van den Hoek van Heiland in aan varing is gekomen met een groot stoomschip. De Crathic is aan den voorsteven zwaar beschadigd, doch is niet lek. Zij begeeft zich morgen naar Rotterdam om hersteld te worden. De aanvaring had plaats 47 mijlen ten Z. W. van het lichtschip op de Haaks. Het was nog zeer duister, maar toch was 't helder weder. Alle passagiers waren te bed. De schek was verschrikkelijk. De voorsteven der Crathiê drong diep midden in de machinekamer. Dade lijk overstroomde het water het ach terschip der Elbe. Geen enkele eerste-klasse-passagier is gered en slechts 5 tweede-klasse reizigers zijn behouden. Op den schok volgde een verschrikkelijke verwar ring. Men snelde naar de booten. De^ passagier A. Hoffmann verhaalt, datj twee booten neergelaten werden. Een, daarvan zonk onmiddellijk en van de opvarenden dezer boot werd slechtst1 eene vrouw, Anna Boecker geheeten gered, de andere boot zonk na ver loop van twintig minuten. Terwijl de vrouwen e* kinderen zich in de booten inscheepten, zonk het schip plotseling. Een reddingboot met 20 geredden dreef zes uren lang rond en werd toen aan land gebracht door de visschers- schuit Wild/lower. Aan boord van de Elbe bevonden zich 146 man bemanning en 175 passagiers. Daarvan zijn tot dusver! slechts 22 personen gered. Nadere be richten ontbreken. - Heden 31 Jan. wordt alsnog be richt uit Bremen Het stoomschip Elbe van de Nordd\ Lloyd had aan boord 47 kajuitspas sagiers, waarvan 29 mannen, 14 da-| mes en 4 kinderen, en 139 tusschen- dekspassagiers. De bemanning be stond uit 165 koppen. Onder de kajuit. opzoeken. Wanneer ik die geheimzinnige vrouw nog niet bijtijds kan laten arresteerer, dan is mijn naam niet hm!" Na Joe in de cel te hebben opgesloten begaf Cadman zich naar het postkantoor en zond een telegram aan inspecteur Holt op Scotland Yard, waarin hij hem de arrestatie van den inbreker berichtte. De inspecteur, die zooeven van Sout hampton was teruggekeerd, begaf zich onverwijld naar het station en vertrok met den laatsten trein naar Rookfield. Een bord voor de deur met de woorden „Politiebureau" daarop geschilderd met zwarte letters op een witten grond, en een lantaarn, was alles wat de woonplaats van Cadman onderscheidde van de andere kleine huisjes in het dorp. In een soort bijgebouwtje bevonden zich de twee cellen, waar van er een nu bewoond werd door Joseph Bodger. Hij was niet veel grooter dan een kast, met een bank om op to leg gen, en gaten in de deur om licht en lucht door te laten. Het was bijna elf uur dien Maandagavond toen Cadman de deur ontsloot en Joe, vol verwachting opkijkende, inspec teur Holt zag. „Wel Joe," riep hij uit, „ben jij het Wacht maar niet," zeide hij tot Cadman, „maar geef mij de lamp maar hier. Dank je," voegde hij er bij, waarna Cadman heenging. „Dus je hebt getracht eene nieuwe levenswijze te beginnen Joe?" „Daarvoor geven ze je de gelegenheid niet," jammerde Joe. „Wanneer je den eerlijken weg wilt bewandelen, dan aten ze je in dit land niet toe. Ik trachtte een geheel ander mensch te worden en alleen omdat ik mijne werktuigen niet san een anderen armen stumperd ten geschenke heb gege het eens voor den inbraak bij kolonel As- zeide Joe, „geen ven, brengt men mij achter slot. Ik weet niet waarom ik hier ben." „Wanneer kew was?" „Men heeit niet het minste bewijs,1 enkel." „Ik heb al gernimen tjjd naar je gezoeht," gaf Holt ten antwoord, „laten wij dus die geschiedenis bij Askew maar laten rusten. De eene dienst i« echter de andere waard, en wanneer je mij ronduit alles vertelt wat je dien nacht gezien hebt den 4en Maart bedoel ik dan zal ik het je zoo gemakkelijk maken als ik eenigszins kan." „Maar als ik er nu niet geweeBt ben en niets heb ge zien „Dan zou je nooit bij mijnheer Fairford zijn gekomen. O, ik weet er alles van, wees nu openhartig en vertel allee." Daar hij er naar verlangde (om zich op Owen te wreken) alles wat hij wist aan Holt te vertellen, aarzelde Jee niet langer, maar beschreef met een paar woorden wat hij in den nacht van den 4en Maart had gezien, «n later in Ow»ns huis, terwijl hij niet veigat melding te maken van het lang durige bezoek, dat dokter Viret er den vorigen nacht had gebracht. Tien minuten nadat hij Joe'» eel had verlaten, trad in specteur Holt het hek van „Boiehzicht" binnen. Ofschoon alle vensters in duisterni» waren gehuld, brandde er een licht in de gang en nadat hjj voor de tweede maal ge beld werd de deur door juffrouw Cawdrey geopend. Onge. merkt zette hij zijn voet zoo, dat ze niet meer gesloten koi| worden. „Mijnheer Fairford vroeg hij. „Niet thuis," antwoordde zij kortaf. „Hoe laat verwacht u hem terug Ik ben inspecteur Holi van Scotland Yard en heb eene gewichtige boodschap. Ik moet mijnheer Fairford vanavond nog spreken." „Dan toch hier niet mijnheer," antwoordde juffrouw Caw drey wat vriendelijker. „Hij komt niet terug." „Wilt u daarmee zeggen, dat hij Rookfield voor goed heeft verlaten „Ja voor goed." „Dan moet ik uwe meesteres spreken." „Neem mij niet kwalijk," zeide juffrouw Cawdrey, „ik bei hier alleen in huis." „Zijn hier geen andere ondergeschikten; de werkmeid dan?' „Zij is vanavond uit haar dienst gegaan." Holt stond op de mat en keek in gepeins verzonken voo: zich neer op zijne glimmende laarzen. „Hoe laat is mijnheel Fairford weggegaan?" vroeg hij eindelijk." „Ongeveer negen uur mijnheer." „Met den trein." „Hij is hier voor het huis in een rijtuig gestapt." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2