HET SPOOK VAIROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 4 Februari 1895. No. 3555 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. J. C. PEETOOM. STADSNIEUWS. FEUILLETON- tóe J&irgaa^ HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Paryt 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- lantiën, Brievenhoofden, Memoranda en aUe overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad billijk en vlug gedrukt. De] Directeur Uiig ever Haarlem, 2 Febr. 1895, VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 6 Februari 1895, des na middags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Rapport commissie uit den Raad naar aanleiding adres J. G. A. v. d. Steur en D. E. L. v. d. Arend, bouw Kurhaus in het Frederikspark. 3. Voorstel B. en W.W. verbouwing Hoogere Burgerschool voor jongens met 5 j. cursus. 4. Id. Id. verbooging jaarwedde leeraar middelbaar onderwijs. 5. Id. id. adres coöperatieve Bouw vereeniging „Do Eendracht" plan be bouwing grond ten tuiden van de Brouwersvaart. 6. Id.id. vaststelling 3e suppl. kohier plaatselijke directe belasting naar bet inkomen. 7. Id. id. adres Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur toekenning medailles voor tentoonstelling. 8. Id. id. opruiming pomp Groot Heiligland. 9. Id. id. met rapport commissie van Financiën adres J. Zipp, aan koop grond Kleverlaan. 10. Rapport commissie van Finan ciën rekening Kamer van Koophan del en Fabrieken over 1894. 11. Voorstel B. en WW. 'benoe ming makelaar. 12. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e kl. Ie Oplei dingsschool voor jongens. 13. Id. id. id. onderwijzer 2e kl. school A. 14. Verslag opzichter gasverlichting over Dec. j.l. Overdracht van gronden voor openbare straten. Burgemeester en Wethouders doen een voor vele uitgezetenen belangrijk voorstel. Naar aanleiding van eene bij de behandeling der begrooting gemaakte opmerking in de afdeelingen, stellen B. en W. namelijk voor om te be palen, dat in den regel eigenaars van gronden, die zij aan da gemeente voor straat willen^overdragen, de kos ten van rioleering en bestrating ge heel zullen moeten betalen. Tot dusverre bedroeg het aandeel der eigenaars in die kosten 75 pro eent, terwijl de gemeente de overige 25 proeent voor bare rekening nam. B. en W. wijzen tot toelichting van hun voorstel op de groote uit gaven, die de gemeente thans moet dragen door de voortdurende uitbrei ding der straten en op de steeds stij gende kosten van verlichting en on derhoud. Bij Kon. BeBl. is, met ingang van 1 Mei, aan den directeur van het te legraafkantoor alhier, H. L. C. Petri, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's rijks dienst. De off. van gez. Ie kl. dr. H. Zee buizen, van bet militair hospitaal te Amsterdam, thans tijdelijk gedeta cheerd alhier, keert 12 dezer weder naar zijn garnizoen terug. van der Mije, en J. Brandenburg, Haarlem. Idem onderwijzer 2e kl. school A. W. H. Jintes, W. J. van Es, W. En gels, allen hier. Museum van Kunstnijverheid Op bet mUBenm van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de oorspronkelijke teekeningen der werk stukken betrekking hebbende op ver schillende kunstambachten die bij het bouwvak behooren, vervaardigd door den beer H. P. Berlage Nz. ar chitect te;AmBterdam, nog tentoonge steld zijn. Het Museum werd gedurende de maand Januari door 359 personen bezocht. Dezer dagen zullen weder belang rijke tentoonstellingen worden aange kondigd. Des Zondags is de toegang vrij. Namens de coöp. bouwvereeniging „Eendracht" wenden zieh de heeren A. van der Velden en D. P. v. Kammen tot den Raad met het verzoek om goedkeuring van het bouwplan dier vereeniging, die arbeiderswoningen wil zetten tuSBchen de Brouwersvaart] en de Noordzijde van de Oranjestraat. In dit request zijn de meeste be zwaren door B. en W. Tgen bet vroegere plan ingebracht, ondervan gen, weshalve wordt voorgesteld, op het request, onder enkele voorwaar den, gunstig te beschikken, en ook toe te staan, dat de vereeniging slechts 50 pet. bijdraagt in de kosten van bestrating en rioleering. Bij de Vrijdag gebonden aanbeste ding voor het schilderen en lakken van de Tramrijtuigen der Haarlem- sche Tramway-Mratschappij zijn in gekomen 10 biljetten S. Hartendorp K. Bossehieter J. M. Veltbuijsen M. Mica W. J. M. Brinkman S. Goldsteen H. de Zwart P. C. Roodenburg J. van den Horst A. H. Schenk Zijnde de uitbesteding gegund aan den laagsten inschrijver A. H. Schenk voor 247.50. 598.—. 559.40. 520.-. 495.—. 455.-. 365.—. 325.-. 300.—. 298.-. 247.50. Den 12den Juli 1894 richtte zich de heer P. Muller alhier tot den Raad met verzoek om te worden benoemd tot makelaar in onroerende en roe rende goederen, assurantiën, hypothi ken en in djatihout (Java-teak). B. en W. adviseeren adressant te benoemen tot makelaar in mobilaire goedeien, assurantiën en djatihout, evenwel niet in onroerende goederen en hypotheken, aangezien de Raad in 1869 na raadpleging van de Com missie veor de strafverordeningen, besloten heeft geene makelaars in vaste goederen meer te benoemen als beboerende dit niet tot de bevoegd heid van het gemeentebestuur. De tegenwoordige Comm. voor de strafverordeningen is van betzelfde gevoelen. Voordracht voor onderwijzer 3e kl. aan de le opleidingsschool voor jongenB, J. Sturing, Hoogeveen; S. Ter gelegenheid van den Rederij kersavond, die Vrijdagavond gehou den werd voor de leden van de Let terlievende Vereeniging „J. J. Cremer," was, wat hoogst zelden het geval is bij hare bijeenkomsten, de zaal slechts matig bezet. Deze avond waB gewijd aan voor drachten van leden en genoodigden. Hunne medewerking verleenden de dames Marie Eggers, van Amsterdam, C. S. van der Heijden alhier en de heeren L. Janzen Fz. en J. Hartog, die een 9tal voordrachten ten gehoere brachten, welke alle bij het aanwezige publiek voldedende eene uit den aard der zaak wat beter dan de an dere. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. v. d. Wilk, Groote Houtstraat 105, alhier, een schilderij van Herman ten KateDe Werving. Men meldt ons De IJsclub Haarlem en Omstreken, afdeeling Werkverschaffing, heeft ten deel om in aansluiting met de banen van Amsterdam, Leiden, Spaarndam enz. goede verkeerswegen te krijgen op het ijs voor schaatsenrijders. De baanvegers zija genomen, voor de eene helft van „Weldadigheid naar Vermo gen", voor de andere helft van „Vraag en Aanbod. De baanvegers genieten een vaBt salaris per dag. Voor het baangeld zijn op de banen bussen aanwezig, Het beleefd verzoek van de ijsclub, afdeeling Werkverschaffing is, voor den goeden gang van zaken (contröle), dat de schaatsenrijders hun baangeld uitsluitend in de bussen doen en niet aan de vegers geven. Gratis broed en koffie. De commissie tot gratis verstrek king van brood en ki ffie aan behoef- tigen zal Dinsdag a.s. haar nuttigen arbeid weer hervatten. Evenals vorige jaren zal de uitdeeling plaats hebben in het Pand en wel voor werkloozen des morgens van 911 uur dagelijks en voor kinderen Woens dag en Zaterdag des morgens van 79 uur. Zeer wenschelijk zal het zijn, dat de commissie hiervoor den noodigen steun overvinde. Zij bestaat uit de heeren H. H. Kolkmeijer, President, Gr. Houtstraat 98H. v. Niel Hz., Pen ningmeester, Gr. Houtstraat 90; A. v. d. Vaart, Gr. Houtstraat 71;Gus- kens, Gr. Markt_ 1Dkt. Andrea, Pieter Kiesstraat 74; G. Velthuijsen, N. Gracht 20; A. Serné Wz„ Gier- «traat 11, Secretaris. Bandy. Hedenmiddag heeft een wedstrijd plaats op de Amsterdamsche ijsclub tusschen de Bandy club Haarlem en omstreken en de Amsterdamsehe Bandy club. Ons elftal bestaat uit de heeren. Jhr. W. Schorer. H. Eldering, Jacob Eldering Jhr. H. Deutz v. Lennep, v. d. Ley, Klaas Pander, A. Koolho ven (captain), Frans Eldering, J. Lief- tinck, W. Muiier, J. Bijvoet. De uitslag hepen wij in ons vol gend nummer mede te deelen. De wedstrijd zal zeker interessant zijn, aangezien deAmsterdamsche club steeds een niet te licht te tellen te genstander is geweest. Naar aanleiding van het ingezon den stukje in ons vorig Nr. betreifen- de het leggen van planken onder bruggen, vernemen wij dat dit ge schied is op last der politie met het oog op de veiligheid. De commissaris toch is van oor deel, dat het ijs van sleciq gehalte is. De ijsbaan op de Leidsehe vaart was gereed en van Haarlem tot Leiden vrij goeddoor tusschenkomst van de ijsclub te Hillegom hadden vele werkeloozen daaraan gewerkt klaart het weer op dan zal deze baan, zoomede die op de vaarten tusschen Haarlem en Amsterdam ten spoedig ste in orde gebracht worden. Zij die morgen een reisje op schaatsen naar buiten gaan doen, moeten zieh geen spiegelgladde ijsbanen voorstellen op enkele kleine gedeelten na is het ijs niet mooi, op sommige plaatsen zelfs slecht. Tegen Zondag en volgende dagen zrjn, ijs en weder dienende, in de omstreken verschillende hardrijderijen aangekondigd. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Zandvoort van de Noord-Hoilandsche vereeni ging „het Witte kruis" werd mede- deeling gedaan van de toetreding van twee nieuwe leden en een donateur. De rekening over het afgeloopen jaar werd, staande de vergadering, nagezien en goedgekeurd, waarna de penningmeester bedankt werd voor zijn gehouden beheer. Uit het ver slag van den magazijnmeester bleek, dat er ruimschoots gebruik is ge maakt van het verplegingsmaterieel. In het vorige jaar werden 5 huishou delijke vergaderingen gehouden en traden 5 nieuwe leden toe, zoodat thans de afdeeling 35 leden en 2 do nateurs telt. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren van Keeren en de Vries. Naa hel engelsch van THOMAS COBB. 42) HOOFDSTUK XXIV. De verklaring van dokter Virel. „Is de bediende van mijnheer Fairiord de dief!" riep Flo rence uit. „Juist. Gisteren heeft hij getracht zijn meester geld af te persen voor zijn stilzwijgen en het gevolg was, dat Fairford den agent-Cadman heeft gehaald." „Dat wa» niet de daad van een man, die eene misdaad had te verbergen," zeide dokter Viret. „Dat weet ik niet dokter. Ongetwijfeld was het een stout moedige zet. Wanneer hij echter niets had te vreezen, waar- em heeft hij Rookfield dan verlaten 7" „Rook field veriaten 1" stamelde Florence. „Is hij vertrokken?" vroeg dokter Viret. „Gisteravond ongeveer negen nnr is hij vertrokken. Het schijnt, dat gij Maandagnacht tot twee uur op „Boschzicht,, zijt geweest. Volgens Joe Bodger is mijnheer Fairford even na zes uur vertrokken en ten vier nur teruggekeerd. Zooals ik u gezegd heb, is hij ten negen ure voor goed weggegaan. Er is nog maar éen persoon in huis, een soort huishoudster, die niet bizonder voorkemend is; ik kon geen woord uit haar krijgen. Natuurlijk had mijnheer Fairiord alle toebereidselen voor zijn vertrek gemaakt, en met het oog op zijne verdwij ning liet hij Joe gevangen nemen zonder zelf veel gevaar te loopen. Wanneer hij in tegendeel was gebleven, dan zou natuurlijk de zaak een geheel ander aanzien hebben. Ik weet dokter Viret," voegde Holt er bij, „dat geen der onderge schikten ziek was. Mijnheer Fairford kon het zelf ook niet zijn geweeBt; die vroaw moet het dus zijn. U zult toch den een of anderen dag genoodzaakt zijn te spreken, zoo niet vandaag. U zult het mij niet euvel duiden, dat ik zeg, dat het uw plicht is »m mij alles mede te deelen wat u weet." Florence verlangde er even vurig naar als inspecteur Holt om dokter Virets verhaal te hooren, en smeekend was haar blik op zijn gerimpeld gelaat gevestigd. Nog nooit had zij zulk een onrust en kwelling op zijn gelaat gelezen. „Florence," zeide hij na een kort stilzwijgen, „ik zou gaarne willen, dat je heengingt en ons alleen liet. Ga als 't je blieft heen mijn kind." „Neen," was haar beBlist antwoerd, „laat mij als 't u blieft blijven dekter Viret. Ik ik heb dunkt mij het recht «m te blijven." Hij trok ongeduldig zijne schouders op, en keerde zich om ten einde inspecteurs Holts gelaat gade te slaan. „U weet, dat ik geen praktijk meer uitoefen," zeide hij „Toen mijnheer Fairford hier Zondagavond kwam en mij verzocht hem naar „Boschzicht" te vergezellen, weigerde ik eerst. Ik zeide hem, dat hij maar naar Brown te Wisborough moest gaan. Hij verklaarde, dat het een dringend geval gold dat was het volstrekt niet maar hij scheen geheel van streek en zeide dat het zoo was; na eene lange verklaring gaf ik toe en ging. Ik beloofde zijn geheim te bewaren. Vol gens mijne meening waren zijne redenen daartoe dringend genoeg. Wanneer u er op blijft aandringen dan meen ik mijn woord te mceten breken, maar ik zen gaarne willen dat u mijne stellige verzekering wildet aannemen, dat het geen ik u kan vertellen, u volstrekt niet van dienst kan zijn." „Tot mijn spijt is mij dat juist onmogelijk. Was dat wei het geval, dan zon ik in mijn plicht falen." „Ik verzoek je nogmaals Florence ons alleen te laten" zeide dokter Viret. Wat ik inspecteur Holt heb mede te deelen is iets zeer pijnlijks." „Ik ben gewend aan pijnlijke zaken," antwoordde zij. „En," voegde zij er bij, meegesleept door de opwinding van het oogenblik, „hierop vertrouw ik stelligwat u ook te vertellen kunt hebben, het zal mijnheer Fairforda naam niet bezoedelen." Dokter Viret keek haaBtig op; zijne wenkbrauwen waren gefronst en een heldere glans straalde nit zijne oogen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1