MoorMwerken. Yoor onze Yensters. HET SPOOK YA1ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 6 Februari 1895. No. 3557 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: I. c. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-Jt, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAÜBE c£ Co., JOHN F. JONESSnee., Parig. 31bu Faubourg Montmanr. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De] Directeur Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Maarschalk Canrobert (2 afb.) Portretten der nieuwe franschemi nisters. Sneeuw in 't zuiden van Frankrijk. Kanonneerboot Précieuse voor de expeditie op Madagascar. Minister Von Giers. Engelsch oorlogsschip Majestic. Wrak van 't stoom Bchip Escural. Vijf platen uit Eigen Haard. Zaak Joniaux. Uit den Japansch-chineeschen oor log 8 afb. I. Ontscheping van Japansche troe pen bij nacht. II. Fort van Tai Lien Wan. III. Japanners een kanon van het fort beproevende. IV. Japansche oorlogsschepen be schieten de dorpen langs de oevers. V. Na de inneming van Port Ar thur: getrouw tot den dood. VI. De Japanners na den val van Port Arthur. VII. Chineesche soldatenwachtend om over de Peiho te worden gezet. VIII. Een chineesch bivak op de oevers van de Peiho. Uit Oost Afrika (3 afb.) Amatenr-photographiëen. Dames die hun brood verdienen. Een winderige dag. Politieke platen en portretten. Namens het voorloopig Comité van de opgerichte vereeniging tot het coöperatief verschaffen van eleetrisch licht, noodigt de heer J. J. F. Beijnes de leden uit tot eene vergadering op Donderdag 8 uur in Café Montague. Bij deze gelegenheid zal den Lden worden medegedeeld wat wij reeds meldden, nml. dat de financieels deel neming ver beneden de verwachting gebleven en onvoldoende is. Museum van Kunstnijverheid. Door de welwillendheid van den heer Mr. L. van Gijn te Dordrecht werd het Museum van Kunstnijver heid alhier in de gelegenheid gesteld eene zeer belangrijke tentoonstelling te houden va* afbeeldingen va* Dordrechts oude gebouwen die tkans geopend is en vermoedelijk tot Zon dag 24 Februari zal geopend blijvea. Het grootste aantal dezer af beeldig gen is het werk van den in 1884 op 75iarigen ouderdom overleden Dord- schen schilder en teekenmeester Jan Rutten e.a. De catalogus, bevattende 167 num mers, is op het museum verkrijgbaar gesteld. Haarlem, 5 Febr. 1895. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland is ter vervanging van den heer Jan Julsing, tot zet ter voor de belasting of bedrijfs- en andere inkomsten te Amsterdam, 6e kantoor benoemd, de beer Zeeger Deenik. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend wegens verandering van woonplaats aan de heeren F. P. du Rieu als kapitein, en H. R. G. J. Brongersma als 2de luit. bij de d.d. schutterij alhier en zijn benoemd tot kapitein de beer J. A. G. van der Steur, thans le luit., tot 1ste luit. de heer mr. J. Spoor, thans 2de luit., tot 2de luit. de heer mr. F. A. Bij voet, thans 2de luit. la suite en de beer F. F. M. R. Barge. Met genoegen en waardeering heb ben wij de poging gezien, die twee Raadsleden, de heeren Sneltjes en Stolp, doen om de zaak van den bouw van het Brongebouw te beëin digen. Het komt ons voor, dat hunne motie het best denkbare slot is voor deze bouwbistorie, die, evenals de kikvorsch in de fabel, opgeblazen is tot een omvang welke de hare niet i». Groote noch kleine gevoeligheden worden door deze metie gekwetst. De duizend gulden boete die de Maat schappij heeft betaald worden dan teruggegeven. Behield de gemeente die, dan zou later aan btt staal water toch een bitteie nasmaak zijn. En wat zouden daarvan de verwachte badgas ten zeggen? Maar alle gekheid op een stokje wij hopen, dat de Raad deze motie Woensdag zal aannemen zonder debat. Want moet er eeret nog over gedis cussieerd worden, dan krijgen we lioht een debat, dat aan hoffelijk heid te wenscben zou kunnen over laten. Onzes inziens nu is het heele geval de moeite niet waard, dat men er in den Raad elkander onaangenaamheden over zegt. Sohwamm d'rüber I Volgens de in dit blad voorko mende advertentie zal a. s. Vrijdag de heer C. V. Gerritsen van Amst. optreden voor de Afd. Haarlem v. h. Alg. Ned. Werkl. Verbond. Het te behandelen onderwerp: op neming van bepalingen omtrent loon en arbeidsuur in bestekken voor ge meentewerken, verdient ten volie de belangstelling van werklieden, pa troons, gemeenteraadsleden en archi tecten. Wij vertrouwen dan ook dat de belangstelling op menige plaats aan dit onderwerp geschonken, ook hier niet zal ontbreken. De Wedstrijd op de Ijsbaan Om tijdig gereed te zijn konden wij in ons vorig Nimmer niet anders geven dan den uitslag van de hard rijderij voor amateurs, welke de IJs club Haarlem en Omstreken Maan dagmiddag hield op hare baan onder O verveen. Wij deelen daarover thans eenige bijzonderheden mede. In weerwil van den geweldig kou den wind, die den rijders om de ooren woei, was er een zeer talrijk publiek, dat met groote belangstel ling de ritten volgden. Door de uit nemende zorg van het bestuur, voor namelijk, naar wij vernemen, van den heer C. J. Posthuma, was de baan bijionder fraai, spiegelglad en zonder barst. Klinkhamer kwam te vallen en moest daardoor den strijd opgegeven. De jeugdige K. N. Houtman van bier, die voor zoover ons bekend, voor 't eerst uitkwam, is een broer van J. Houtman die vroeger menigen prijs verwierf. Bij zijn eersten rit was zijn tijd 3.25 en bad bij bij den twee den rit de snelheid waarmee bij af ging kunnen volhouden, dan zou hij zeker een prijs hebben behaald. Wel dra bleek, dat bij zijne kraobten al te sterk bad aangepakt en tegen Deet- man kon bij bet in den beslissenden rit niet houden. Zijn tijd was toen 3.33. Houtman maakt evenwei den in druk van een gegierd rijder te zijn en allicht zal bij later bij voortgezette oefening en meer kalmte, meer succes behalen. Deetman met wien bij reed, is een niet te versmaden tegenstander. Zijn manier gelijkt op die van Vrouwes beiden rijden kalm en met merk waardig vasten slag, steeds met de banden op den rug. Van Sminia, welk een flink rijder bij ook is, kon het dan ook tegen Vrouwes niet hou den en werd tweede, De uitreiking van de prijzen g6' scbiedde door den heer Jhr. A. E. Barnaart met een toepasselijk woord. De vereeniging door „Inspanning Uitspanning" gaf Zondag in den Schouwburg alhier eene uitvoering. Opgevoerd werden „De Duivel van Parijs" en „de Hut in bet Ge bergte." Te oordeelen naar bet luid applaus dat den medespelendes ten deel viel, mag men aannemen, dat beide stukken zeer goed voldeden. Aan 2 der leden, die 20 jaren aan bovengenoemde vereeniging zijn ver bonden, werden onder goed gekozen woorden fraaie kransen, voorzien van linten met de stadskleuren, ter band gesteld. Naar ons uit Houtrijk en Polaneü wordt gemeld, is.daar Zondag 3 Fe bruari in de Ned. Herv. Gemeente niet Ds. Van Lennep, maar Ds. Bar bas als prediker opgetreden. Toch was den Zondag te voren aan gekondigd, dat eerstgenoemde op 3 Februari den dienst zou vervullenen wist de kerkeraad tot op bet oogen- blik dat Ds. Barbas verscheen, van de ruiling niets af. In Houtrijk en Polanen wordt men er aldus langzamerhand aan gewend, dat de predikant wiens komst voor den volgenden Zondag wordt aange kondigd, niet komt. Men vraagt zich daar af, of dat moet blijven voortdu ren zoolang de Haarlemscbe bladen die niet met de officieele lijst der predikbeurten begiftigd zijn, blijven melden wie er in de gemeente als voorgangers zullen optreden, en men voegt er de vraag bij of bet ter elfder ure omruilen wel is in overeenstem ming met de kerkelijke reglementen, die voorschrijven dat van zoodanige ruiling de betrokken gemeente acht dagen van te voren in kennis moet worden gesteld. Voor den volgenden Zondag (10 Februari) is nu het optreden van Ds. Swaan afgekondigd. Of ZEw. dan ook werkelijk den dienst zal vervullen, is met het oog op het voorgevallene, aan twijfel onderhevig. Maandelijksoh overzicht der uitga ven van de vereeniging Aan behoeftigen werd in Nov., Dec. en Jan. na onderzoek uitgereikt: Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,08%, Dec. '94 f586,01, Jan. '95 f677,05, totaal van 1 Nov.'94 tot 31 Jan. '95 f 1744.14%. Aan brandstoffen f62,98, f214,55 en f101,16 totaal f378,69. Aan ligging en kleeding f 68.77», f94,82, en 130,92%, totaal f294,52j(. In geld f965.45, f 1057,91 en 1176,65, totaal f3200,01. Totaal in Nov. '94 f 1578,29 en in Dec. '94 fl953,296 en in Jan. '95 f 2085.78^. Totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Jan. '95 f5617,37. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, brandstollen, enz. uitgereikt. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid te Haarlem bestaat gelegenheid tot inschrijving van werkloozen voor vak mannen op Woensdagavonden en losse werklieden op Zaterdagavonden tel kens van 8% tot 9% uur op den „Doelen". Door de commissie worden de vol gende werkeloozen aanbevolen: Timmerlieden, metselaars, schilders, bakkers, ketelmaker, vuurwerkers, cir kelzager, modelmaker, boutdrager, bleeker, bloem misten, loopknecht, losse werklieden, te zamen 290 per sonen, welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaats is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie: J. HUIZING, Secret. Te Hillegom beeft bet 3jarig zoontje van L. O. alleen zijnde, een doosje lucifers weten machtig te worden, waarmede bet al spelende in brand geraaktehet kind bekwam vreeselijke brandwondenten spoedigste is bet half verkoolde lichaam naar bet zie kenhuis te Leiden overgebracht. Uit financieele oorzaken, wil de gemeente Haarlemmermeer pogingen aanwenden, bij de bevoegde autori teiten, uitstel te krijgen tot een vol gend jaar, voor het bouwen van eene nieuwe school in plaats van school No. 9, die in vervallen toestand ver keert. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 44) HOOFDSTUK XXIV. De verklaring van dokter Viret. „Alle voorzorgen waren genomen ter wille van anderen; bare afgedragen kleeren werden door Fairford zelf verbrand, en bij verrichtte aog veel ander werk, dat in sommiger oog vernederend zou hebben toegeschenen. Des nachts wandelde zij somtijds in den tuin, en dan begaf bij zich naar bare kamer, er steeds op uit zooveel mogelijk voor baar gemak te zorgen. Somtijds was de verleiding haar te sterk om den tuin te verlaten en in het dorp te gaan wandelen, en lang zamerhand kwamen er zonderlinge geruchten in omloop. De dienstboden klaagden over zonderlinge geluiden, geheimzin nige voetstappen; de menscben zeiden dat bet in bet buis spookte, en daar verzekerd werd, dat des nachts eene lange, zwarte gedaante in bet dorp rondzwierf, maakte Fairford op verzoek zyner moeder, hoewel met grooten tegenzin, zelf een paar nachtelijke wandelingen. Het hielp echter niets; bet werd hem in bet dorp te warm gemaakt, en bet gevolg was dat zij bet een maand geleden hebben verlaten en bierbeen zijn gekomen. Zij gebruikten bier dezelfde taktiek met den zelfden uitslag; en nu," voegde dokter Viret er bij, „heb ik u dunkt mij alles verteld inspecteur." Hoe droevig dokter Virets verbaal ook was, bet verkwikte Florence's hart, zooals bet ieder edelmoedig hart moest ver kwikken bij bet verbaal van zulk eene edele daad van zelf verloochening. Holt liet baar den tijd niet om voor bet oogen- blik hierover na te denken. „Eene droevige geschiedenis dokter," zeide hij, „maar n hebt nog niet verteld waarom u Zondagavond zijt gebaald." „Heb ik nog niet genoeg verteld?" vroeg dokter Viret. „Niet geheel. U hebt bijvoorbeeld niet verteld, waarom zij is weggegaan en waarbeen." „Daar weet ik niets yan," luidde bet antwoord. „Wanneer men er mij naar had gevraagd, zou ik haar hebben aange raden om een paar dagen te wachten. Wanneer u bet dan juist weten wilt zal ik zeggen, waarom ik bij baar ben ont boden. Ter wille van baar bad Fairford tot zekere grens ge neeskunde bestudeerd. Hij gaf baar nu en dan opium een zeer laakbare handelwijze naar ik hem vertelde maar bij deed bet. Zondagavond liet hij een hoeveelheid van dit ver- doovende middel bij baar achter, en zoodra hij baar den rug had toegekeerd, trachtte mevrouw Fairford een einde te maken aan baar rampzalig bestaan. Hij verloor zijne zinnen en riep juffrouw Cawdrey. Hoewel er zeer weinig kwaad wag aangericht, daar bij te spoedig tussebenbeide was gekomen, was juffrouw Cawdrey zeer ontsteld, en dreigde zelve een ge nees beer te balen, zoo bij bet niet deed. Ten einde raad weifelde Fairford eerst, en keerde zelfs naar boven terug en verzocht juffrouw Cawdrey om bet nog te willen schikken. Zij is eene uitstekende, trouwe vrouw volgens de verklaring van Fairiord, en bad alles voor hem, nog meer dan voor zijne moeder willen doen. Zij was echter van meening dat mevrouw Fairiord in bare poging was geslaagd, en niets kon haar geruststellen; om ten slotte verdere moeielijkbeden te vermijden, maakte bij een einde aan zijn lang bewaard ge heim en kwam mijn hulp inroepen. Ik beloofde zijn geheim te eerbiedigen, en u hebt mij mijn woord doen verbreken. Wat hebt u er ten slotte mee gewonnen?" Inspecteur Holt was nu ten minste te weten gekomen wat de beweegreden van mevrouw Fairford was om zich van de wereld zoo geheel af te zonderen. Dat zij belangrijke inlich tingen kon verstrekken, ja zelfs ooggetuige van de misdaad bad kunnen zijn, geloofde bij stellig, en nu kon bij ook be grijpen, waarom zij daarover bet stilzwijgen bad bewaard. Haar afkeer om baar bestaan bexend te maken, was eene voldoende verklaring van baar stilzwijgen. Toen inspecteur Holt was vertrokken, keek Florence dok ter Viret een oogenblik stilzwijgend aan, terwijl bij bij het sterk vermoeden van bare genegenheid voor Owen, innige deelneming voor baar koesterde. „Hoe jammer, dat je dit je niet hebt bespaard," zeide bij vriendelijk en naderde baar. „Het zou veel beter zijn geweest

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1