MoorMwerta IET SPOOK fli IÜKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Vrijdag 8 Februari 1895. No. 3559 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat l'A, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. DAUBE A Co., JOHN F. JONES, Snee., Pari)» 31 hi. Faubourg Montmartro. Nota's, Rekeningen, WiBsels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en ving gedrukt. De] Directeur Uitgever j. c. Haarlem, 7 Febr. 1895. De heer F. van Erkel, directeur van de Ambachtsschool alhier, beeft em redenen van gezondheid, tegen 1 Mei a.s. ontslag nit zijne betrekking gevraagd, hetwelk hem eervol iB verleend. Zaterdag en Zondag zullen op de baan van de ijselub „Haarlem en Omstreken" wedstrijden gehouden worden voor zoons van leden. Voor nadere bizonderbeden verwijzen wij naar achterstaande advertentiën. li- Verbouwing van „de Kroon." r In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van leden der Sociëteit „de troon" is met zeer groote meerder- aeid van stemmen besloten tot de verbouwing van het gebouw aan de de van de Smedestraat. Het koetshuis en naastgelegen woning worden afgebroken en in de ts daarvan komt een flinke toe ing tot de groote zaal, benevens een waar men in de pauze van een e roorstelling of bal iets kan gebruiken, lerhalve iets als een toyer. Boven wordt gemaakt een repeti- iezaal, geschikt ook voor vergaderin- ;en, waar ongeveer 500 personen laats zullen vinden. Naar wij vernemen gaat deze So- lieteït in ledental zeer vooruit. De ■erbonwing waartoe thans besloten is mag een flinke verbetering heeten. Wij namen heden een kijkje van ie reeks platen en teekeningen van rade gebouwen uit Dordrecht, be- ïoorende tot de verzameling van Mr. 5. van Gijn aldaar, welke afbeeldingen tijn tentoongesteld in het Museum 'an Kunstnijverheid alhier. Niet slechts voor den bouw kundige, maar ook voor den leek zijn deze afbeeldingen zeer interessant. Men vind er Dordrechts beroemde peor- ten van verschillende kanten bezien, het Stadhuis in tal van afbeeldingen kerken uit- en inwendig, en wat niet het minst merkwaardige is, verschil lende gevels geheel of gedeeltelijk en interieurs van particuliere woonhui zen. Wie voor antieke bouwkunst ietB gevoelt, mag niet nalaten deze ten toonstelling eens te gaan zien. Zitting van Donderdag 7 Febr. Nu eu dan ontvangen wij van dezen en genen, die wegens het een of ander misdrijf moet terechtstaan, een brielje waarin het verzoek wordt gedaan om van de zaak geen melding te maken. Deze moeite nu kan men zich be sparen. Is de zaak van geringe betee- kenis, dan nemen wij er toch geen notitie van, is zij daarentegen wel van eenig belang, dan maken wij er melding van, em 't even wie of wat de beklaagde iB. Wij achtten bet niet nutteloos, dit eens ter algemeene kennis te brengen. Heden stond terecht Dirk Schrijn- ders, 48 jaar, werkman te Haarlem, die er zich op schijnt toe te leggen den meesterknecht der Haariemsche Katoenmaatschappij, Dankelman, on aangenaam te zijn en die dan ook reeds een maand gevangenisstraf voor beleediging van Dankelman heeft ondergaan. Nauwelijks uit de gevan genis, schold hij op zekeren nacht Dankelman uit voor al wat leelijk was, maar kreeg daarover later be rouw en verzocht dat Dankelman zijn aanklacht zou intrekken, waartegen over hij beloofde hem nooit meer lastig te vallen. Dankelman trok de aanklacht in onder beding, dat die zou worden doorgezet als Schrijnders hem toch weer lastig viel en in Dec. 1894 be gon de man opnieuw en werden beide feiten tegelijk vervolgd. Thans is hem ten laste gelegd, dat hij op Nieuw jaarsdag een werkman zekeren Cornet in het water van de Burgwal heeft geworpen, met de vriendelijke op merking „daar hoor je 1" „Als ik drank in 'tlijf heb," zegt beki., „ben ik buiten bezinning. Als ik een borrel heb wil ik er twee heb ben en zoo ga ik door." Dergelijke verklaring hoort men in de zitting meer en die schijnt dan te moeten dienen, als verontschuldigingalsof 't gebeurde eigenlijk de schuld was van den alcohol en niet van den man die hem drinkt, wetende dat hij er niet trgen kan. Veertien getuigen waren gedagvaard waaronder twee a décharge die even wel al heel weinig décbargeerden. De eisch is, wegens de herhaling der fei ten, tien maanden gevangenisstraf. Hooger beroep. De Rechtbank alhier veroordeelde onlangs tot gevangenisstraf van negen maanden wegens diefstal in de Room- sehe Kerk te Heemskerk, Ferdinand Rosamund, reparateur van naaima chines te Delft. Bepaald werd dat de tijd door den veroordeelde vóór de tenuitvoerlegging van de uitspraak voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht, bij de uitvoering van de straf, geheel in vermindering zoude worden gebracht. Hij werd overigens alreeds meermalen wegens diefstal in Roomsche Kerken veroordeeld. De olficier van justitie alhier heeft tegen het vonnis hooger beroep aan- geteekend waarvan het gevolg was dat Ferdinand Rosamund dezer dagen tot twee jaren gevangenisstraf door het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld wsrd. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Januari 1894 1895: Reizigers in 1894 f 5681.70, in 1895 f5915.voordeelig verschil f233.30. Goederen in 1894 f 1038.18, in 1895 f 892.89,, nadeelig verschil f 145.28'. Tezamen vervoer in 1894 f6719.81 in 1895 f 6807.89', voordeelig verschil f88.01,. Diversen in 1894 f 592 39, in 1895 507.67 nadeelig verschil f84.72. Totale opbrengst in 1894 f 7312.27, in 1895 f 7315.56,89,, voordeelig ver schil f3.29,. Per dag kilometer in 1894 1 8.424, 1895 f8.428, voordeelig verschil f 0.004. Afdeeling„Werkvers chaffing"* Van 1 Nov. tot 7 Februari, hebben zich de volgende personen aangemeld 43 voor werkvrouw, 5 voor wascb- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 18 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 14 voor loopknecht, 6 voor op passer, 3 voor koffiebuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 6 voor schilder, 12 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecbt 1 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid, 1 voor strijk ster, 1 voor dagmeisje, 1 voor nood hulp, 1 voor zadelmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten. Te Velsen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de beer A. D. C. Clarion; de beerj. H. Klauwers verkreeg 150 van de 326 uitgebrachte stemmen. Woensdagavond is uit de kleine slnis te IJmuiden opgehaald het lijk van den ruim 70jarigen A.K., vroeger vletterman, die door een noodlottig toeval te water geraakt moet zijn. Van Amsterdam uit zijn gisteren nog naar Haarlem opgestoomd de sleepboot Betsy met een geladen schuit van het Kaarseladevaa^ en een der booten van de directie Busde tocht door Zij kanaal en Spaarne eiscbte bijzonder veel inspanning. Heden zijn de diensten gestaakt; het doorbreken is niet meer mogelijk. Van Amsterdam naar IJmuiden is gisteren gesleept bet groote bouten driemastscbip Lopos door de sleep- booten Noord-Holland no. 6 en no. 10de tocht ging zonder vertraging. Te Haarlemmermeer wordt thans nog meer dan anders de behoefte ge voeld naar eene stoomtram verbinding bij open water kan men tenminste van de uiteinden der verschillende wegen af langs de ringvaart per stoom boot naar de markten te Amster dam en Leiden. Thans echter ont breekt daartoe de gelegenheid wijl de stoombootdiensten g6en wagens laten rijden. Gratis koffie en brood. Door de commissie toi gratis ver strekking van koifie en brood zijn beden uitgereikt 452portiën. Koloniaal Werfdepot. Voor den militairen dienst in Oost-Indië werden in Januari j.l. bij het Kol. Werfdepót te Harderwijk aangenomen 134 personen, t. w. 83 Nederlanders, 34 Duitscbers, 9 Belgen, 4 Zwitsers, 3 Oostenrijkers en 1 Luxemburger, en werden overgeno men van de verschillende korpsen van bet leger h. t. 1. 45 onderoffic. en minderen, n.l. 40 van de inf., 3 van de art. en 2 van de genie. Het totaal der werving bij dat depót be* droeg dus 179. In de le categorie zijn begrepen 26 miliciens (waaronder 2 korps.), die voor 2 jaarin de 2e categorie 5 onderofficieren, die voor 4 jaar, en 10 miliciens (waaronder 1 serg. en 1 korp.), die voor 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd. Van genoemd depót werden in Ja nuari naar Oost-Indië uitgezonden 4 detachementen, sterk 9 offic., 9 onder offic., 20 korp. en 150 soldaten, en afzonderlijk 1 onderoffic. Naor West-Indië (Suriname) vertrok 1 officier, die daar voor 3 jaar gedeta cheerd werd. Te Harderwijk keerden in genoemde maand uit Oost-Indië terug 6 onder officieren, die voor 4 jaar en 20 mi liciens, die 2 jaar bij het leger aldaar gedetacheerd waren geweest eerstgenoemden werden weder op hunne korpsen gedirigeerdlaatst genoemden vertrokken met groot verlof. Uit West-Indië (Suriname) repatri- ëerde 1 soldaat, die met paspoort uit den dienst werd ontslagen. Ongedachte u tredding. Verleden Zaterdag bad te Winters wijk een geval plaats van een zeld zame als ongedachte uitredding van levensgevaar. Terwijl do treinsmid De G. op het terrein der H. IJ. S. M. werkzaam was, naderde hem van achteren een trein, die langzaam rangeerend ach teruit stoomde. De G., die dit niet had opgemerkt, werd door een der buffers omvergestooten en viel tus- scben de rails, maar behield ge lukkig zijue tegenwoordigheid van geest. „Ik voelde dat ik omviel," heeft bij later verteld, „maar ik begreep dadelijk wat er gebeurde en ik dacht: „Nou moot ik plat gaan liggen." Zoo rolden dan ook de wagens een voor een over hem been, maar de locomotief, die achteraan kwam, moest wegens bare eigenaardige inrichting, hem zeker vermorzelenwant nie mand van bet personeel had den man opgemerkt. Maar juist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil, en stoomde daarna weer even langzaam vooruit; daar bij nu juist den gezoebten wissel voorbij wasen De G. stond ongedeerd we der op. Naar het engelsen van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXV. De verklaring van dokier Viret. Stilzwijgend staarde Holt Cadman een oogenblik in hst gelaat. Zijne ontroering was te groot dan dat hij dadelijk ton spreken. „Cadman," zeide hij daarna met bewonderingswaardige elf beheersching, „neem mijn raad aan en ga naar huis terug sn wanneer je eenmaal weer in Rookfield bent, ga er dan looit meer vandaan." HOOFDSTUK XXVI. Verdwenen. Het bericht van Cadmane terugkeer in Rookfield werd Woensdagavond door Arnold op „The Laurels" medegedeeld. „Ik dacht, dat je het gaarne zoudt willen weten," riep hij uit en trad opgewonden de eetkamer binnen. „Cadman is weer terug, juffrouw Cawdrey is hem ontglipt dat is ook nist te verwonderen...." „En waar is inspecteur Holt?" vroeg dokter Viret. „De Hemel wete het. Cadman heeft hem te Southampton achtergelaten. Om je de waarheid te zeggen weet ik niet of het mij wel zoo bizonder spijt. Men moet geen slapende honden wakker maken. Het is nu juist niet wenschelijk, dat de geheele zaak weer in de kranten wordt opgerakeld, nietwaar dokter „Van eene zaak kunt u zeker zijn," zeide dokter Viret: „de moordenaar zal niet ongestraft blijven." „O n bedoelt door zijn schuldig geweten kom, dat is toch nonsensgat Arnold ten antwoord. Toen hij vertrok ken was bleef dokter Viret naast Florences stoel staan. „Dokter Viret," zeide zij, leunde achterover en keek hem in het gelaat, „vertelt u mij nu eens wat u er van denkt. Denkt n, dat mevrouw Fairford werkelijk weet, wie mijn vader vermoord heeft „Heb ik je diezelfde vraag al niet reeds een dozijnmaal beantwoord?" was zijn antwoord. „Hoe kan ik je dat zeggen. Het kan zijn en het kan niet zijn." „Wanneer zij het niet weet zal ik het nooit te weten komen." „En toch hebt je gezegd te hopen, dat Holt haar niet zon opsporen I" „Dat is ook zoo dat hoop ik ook," was haar antwoord. „Ik ben vreeselijk wispelturig. Soms voel ik, dat ik de waar heid wensoh te weten, en toch...." „Mijn kind," zeide hij zeer vriendelijk, „je weet, dat je ouders helaas beiden dood zijn. Niets kan hen meer tot het leven doen terugkeeren. Je bent geen meisje, dat alleen naar wraak verlangt. Wat zal het je helpen wanneer je weet, dat de een of andere arme duivel er voor wordt opgehangen?" „Dat is hst ook; niet, was haar bescheid, „maar ik zou zoo gaarne willen weten, waar men het lijk mijner arme moe der heeft heengebracht. Toch zou ik het liever niet willen weten wanneer inspecteur Holt er voor de hand moest leg gen op mevrouw Fairford." „Florence," zeide hij, „geloof mij. Je zult Fairford nooit weerzien. Je weet, dat ik altijd van meening ben geweest, dat het verstandig is om steeds terstond het ergste van eene zaak voor eogen te houden. Ter wille van jezelf, van hem en ook van mij, want ik zou je zoo gaarne weer gelukkig willen zien, hoop ik dat langzamerhand deze zaak je uit de gedachte zal gaan." De zaak ging haar echter niet zoo spoedig nit de gedach te, al was het alleen omdat zij met hare gedachten gaarne verwijlde bij dat eene glansrijke gedeelte uit dit dramabij Owens sehoone zelfopoffering. Zij kende zijn trotsch, gevoe lig karakter en was verstomd, wanneer zij zich een denkbeeld trachtte te maken van de beproevingen, die hij in de laatste zes jaren had ondergaan; den smaad, waaraan hij zich had meeten onderwerpen, zonder andere waardeering dan die van zijn eigen geweten. En nu was hij heengegaan zonder een woord tot afscheid, en zij begon hem reeds te betreuren alg

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1