Rechtszaken. Financieel© Mededeelingen. KENNISGEVING. Bargerüjfee Stand. [nneren hoe zg mij op zekeren dag üles ontnomen hebben wat ik liet bad en dat zij mij nooit voor het honderdste deel van het kwaad, dat m mij hebben berokkend, schadeloos kunnen stellen." Een mijnramp. Uit de mijn te Monceau-les-Mines mn tot dusver 21 dooden opgedolven, 1 ferwijl vermoedelijk nog vier in den •Suijnput zich bevinden. Drie mgn- Verkers zijn gevaarlqk gewend en vgf Bevinden zich buiten gevaar, terwijl jiog acht arbeiders verdwenen zijn. "Dertien der slachtoffers waren ge huwd; zij laten 45 weezen na. De ontploffing was zoo hevig, dat een Stoompomp boven den put verbrijzeld werd. Bij de ontploffing van 1867 in dezeltde mijn kwamen 96 en in 1872 weder 26 werklieden om het leven. I De begrafenis van de slachtoffers ieelt Woensdag plaats gehad; bet geheele plaatsje was in rouw en alle Kinkels bleven gesloten. De ramp der „Elbe." Van Engeleche zijde is het verwijt mitgesproken, dat de schepen van den .Nordd. Lioyd" woest en onvoorzich- jg over de Noordzee varen. In de Franhj. Ztg. komt dr. Seitz, lirecteur van den dierentuin te Frank fort am M., daartegen op. De schrij ver heeft 18 maal met de booten van den Lloyd de Noordzee overgestoken, en roemt de groote voorzichtigheid Jtie altijd in acht werd genomen. Vooral aan kapitein Von Gössel, den commandant van de Elbe, brengt de schrijver hulde voor zijne mensch- ievendheid en zijn plichtgevoel. Deze laatste eigenschap bezat de kapitein in zoo hooge mate, dat hij eens op een reis langs de zuidkust van Austra lië drie dagen en drie nachten niet lit de kleeren kwam, ofschoon er geen bijzonder gevaar was. Ondanks de betrouwbaarheid zijner officieren tras jde kapitein dag en nacht op de jommandobrug, en toen de schrijver len kapitein in het belang van diens gezondheid den raad gaf zich meer e ontzien, zeide de kapitein, die een eus van een man was: „zie ik er lan uit of ik er niet tegen kan Al3 een bewijs, hoe men op de »ooten van den „Nordd. Lloyd" alles in het werk stelt tot redding van verongeluktenverhaalt de schrijver het volgende geval. In een donkeren winternacht van het jaar 1891 stoomde de General Werder langs de Chineesche kust. Plotseling klonk een vreeselijke gil door den nachtde boot had een Chineesche visscherssloep overvaren. Aan wien de schulu? De Chinees had Uit zuinigheid geen licht aan boord fehad, en zijn sloep was dus onzicht baar geweest. Ofschoon zich nu in zulk een boot gewoonlijk slechts éen man bevindt, een doodarme Chinee sche visscher, zooals er bij iederen cycloon duizenden te gronde gaan, liet de kapitein der General Werder dadelijk: stoppen en een boot uitzet ten; een half uur kruiste de boot in den donkeren nacht op de ruwe zee, maar vergeefs. Indien de stoomer fijne reis had voortgezet, niemand zou er den kapitein een verwijt van hebben gemaaktmaar neen, ter wille van éen Chinees waagden drie Duit- schers hun leven. „Terwijl ik deze regelen schrijf om hulde te brengen aan den braven zeeman," zegt dr. Seitz, „klinkt mij nog het lied in de ooren, dat kapi tein Yon Gö3sel des morgens onder het aankleeden placht te zingen (zijn hut was slechts door een dun be schot van de mijne gescheiden) het •was een bekend zeemansliedje, waar van het laatste couplet luidt: „Kracht der Kiel dann auch zusam- (men, Ich halt' aus in letzte Stund'. Boter Trü:n mem, unter Flammen Bet' ich still zum Himmel „Amen", Bliek hinunter in don Schlund Und fanr' mil deui Schiff zuGrund". Ongeremdheden to Brooklyn. De ongeregeldheden te Brooklyn nemen woer toe, nu de soldaten naar huis zijn gezonden. Maandagavond hernieuwden de werkstakers hun aanvallen op de trams en ophetper- soneel dat door de maatschappijen in dienst is genomenook werden de draden van de electrische geleiding doorgesneden. De politie nam 80 op roermakers in hechtenis. Brand te Namen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zagen te Namen eenige mensehen, die uit den schouwburg huiswaarts keerden, rook opstijgen uit de vensters van een buis van de rue de Bruxelles, bewoond door de weduwe Boulanger en haar dochter/J In het benedenhuis was een papier magazijn en daar was een lichte brand ontstaan. De beide dames, terstond gewekt, verlieten het huis. De dochter wilde toen nog eenige papieren van waarde redden en begaf ziek weer naar boven.Inmiddels breidde de brand zich uit. zoodat het geheele huis met rook werd gevuld. Men kon toen «eej. Boulanger niet meer redden. Toen de brandweer in het huis doordrong, vond men het jonge meisje levenloee in haar kamer. Zij was door den rook omgekomen. Emin pacha's dood. De dood van Emin pacha behoort reeds lang tot de geschiedenis, doch tot dusver waren de bijzonderheden nog niet volledig bekend. De agent der Vereenigde Staten in den Congo- staat, de heer Mohun, heeft gelegen heid gehad, een der moordenaar van Emin te ondervragen. Hij maakt melding van dat onderhoud in de „Century". „Mamba en ik zeide de moor denaar stonden bij den pacha. Op een teeken van het hoofd Kinena grepen wij hem ieder bij een arm. Hij keerde zich om en vroeg wat wij wilden. Kinena zeide: „Pacha ge moet sterven." Hij riep toea toornig uit: „Wat beteekent dat? Is dat een grap Wie geeft u het recht, last te geven iemand te vermoorden? Kinena antwoordde„ik geef geen last. Ik heb bevel gekregen van Ki- bouge, mijn chef, en ik moet gehoor zamen." Emin poogde los te kernen en zijn revolver te grijpen, doch hij kon niet. Kinena toonde hem een brief van Kibouge, waarin de moord werd bevolen. Emin las, haalde lang adem en zeide toen,,'t Is goed, ge kunt mg dooden. Maar denk eraan, dat andere blanke mannen mijn dood zullen wreken, en laat mij u zeggen, dat er over twee jaren geen enkel Arabier meer in dit land zal wonen." Enain toonde geen vrees, doch zijn stem beefde alleen toen hij over zijn dochtertje sprak. Op een teeken van Kinena werd de pacha van zijn stoel getild en op den grond gelegd. Zijne armen en zijne beenen werden ieder door een man vastgehouden, terwijl ik zijn hoofd vasthield. Mamba sneed hem de keel af; Emin bood geen tegen stand en met éen snede werd het hoofd van den romp gescheiden. Het hoofd werd aan Kibouge gezonden, terwijl het lichaam bleef waar het was." Reclame. Een nieuwe manier van reclame maken deelt ons een Iialiaantch blad mee. Op de banden van een veloci pede worden letters vastgemaakt, die letters worden behoorlijk natgemaakt en het middel om in. minder dan 10 minuten over een lengte van 3 kilo meter het nut van een of andere zeep te vermelden is gevonden! De recherche te Weenen. Te Weenen verkeert men in groote opgewondenheid over den moord, welke op den advocaat Rothziegel gepleegd is. Deze moord is reeds de vijfde, waarvan men de daders niet heeft kunnen vatten. Wel vallen de vermoedens op den klerk Eichinger, doch het is volstrekt niet zeker, of. men in dezen werkelijk den moor denaar moest zoeken. Men wijt de weinige resultaten bij het opsporen van misdadigers aan de slechte in richting der recherche-afdeeling bij de Weener politie, welke volstrekt niet voldoende is voor de jbehoefte eener wereldstad. Het hoofd der Weener politie, ridder Yon Steiska, is een zeer ervaren en kundig man. en het gewone politiecorps, hoewel het te weinig in tal is, geeft dan ook geen reden tot klagen. Doch de re cherche laat veel te wenschen. On langs werd nog in een petitie aan den eerste-minister, waarin om lots verbetering werd gevraagd, uiteenge zet dat de salarissen der rechercheurs tweede klasse slechts 550 florijnen per jaar bedragen, terwijl de eerste klasse rechercheurs 625 florijnen per jaar verdienen. Voor bijzondere uit gaven ontvangen de rechercheurs 50 tot 70 kreuzers per dag, waarvoor zij rijtuig, kleeding, somtijds diners in eerste klasse restauraties en der gelijke zaken zeif moeten bekostigen. Bevordering gaat zeer langzaam en ook dan bereikt het salaris zelden een grootere hoogte dan 700 tot 800 florijnen. Bij deze geringe belooning is het te begrijpen, dat het corps rechercheurs niet bijster best is en het Weener publiek begint thans, na vijf moorden waarvan de dader4* niet konden opgespoord worden, angstig te worden. In zee gedreven. Bij Vordingborg in Denemarken zijn op 30 Januari een achttal kin deren op een groote ijsschots, die plotseling losraakte, in zee gedreven. Een man die hunne kreten om hulp hoorde, deed moeite om nog met een boot de arme kleinen te bereiken, doch voordat men een vaartuig kon vlotbrengen was de ijsschol met de kinderen verdwenen in het duister. Hen vermoedt, dat de kleinen zijn omgekomen, daar het] ijs niet sterk genoeg werd geacht om lang met lezen last drijvende te blijven. Een weduwe heeft vier van haar kleinen door het ongeval verloren. De belgische bladen melden, dat de heer Jonianx zijn ontslag heeft ge nomen ais hoofdingenieur van den waterstaat der provineie Antwerpen. De heer Joniaux is voornemens zich in het buitenland te vestigen. Men maakt zich ongerust over de Fransche mailboot Gazcognedie Zon dag te New-York binnen had moeten zijn; tot Dinsdagavond had men er nog niets van gehoord. Ook te New-York heerscht felle koude 4 graden onder 0 Fahrenheit. Ook in Engeland is het buitenge woon koud en het kwik daalt nog: te Birmingham tot 3 graden beven 0 F., en elders in het binnenland zelfs tot 6 graden beneden 0 F. Er woeden ook op vele plaatsen sneeuw stormen, die het verkeer belemmeren. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Tientsin wordt de vermeerdering van de Chineesche macht in Mantjoerie bevestigd; maar slechts weinige troepen daarvan zijn oorloge vaardig en behoorlijk gewa pend. Een Keizerlijk edict gispt scherp de gedragingen der burgerlijke be ambten en militaire overheden te Joengtjeng, omdat zij zich terugtrok ken zender de Japanners te bevech ten. Verscheidene hoofdofficieren wer den gedegradeerd, maar mogen in de legerrangen blijven, ten einde door dapperheid het verleden uit te wis- sehen. Volgens bericht uit Nioetjoean on dervinden de Japanners toenemende moeielijkheden. Zij leden eene kleine nederlaag op 17 Januari door het Mantjoesche guerillahoofd Yau. De Chinsezen onthoofdden den komman- dant van een Mantjoesch bataljon, die hen te laat steunde. Strenge winters, De volgende bijzonderheden wor den medegedeeld omtrent strenge winters In 1432, 1433 en 1434 waren de winters buitengewoon streng. Een maal sneeuwde het 40 dagen zonder ophouden, in 1688 was de winter zeer koud; het ijs in den Theems, die door rijtuigen bereden werd. had een dikte van 14 duimen. In 1709 drong de vorst 9 voet in den grond. In 1716 werden op den Theems win kels opgeslagen en hield men er marktdag. In 1718 vroor het van Nieuwjaar af tot Lichtmis toe zoo sterk, dat men van Pell worm en Nerd- strand naar de Slees wij ksche kust bij Hatstadt over het ijs kon gaan. Dit had onmiddellijk plaats nadenvreeselijken stormvloed van 1717. In 1744 was in Engeland de sterkste ale binnen den tijd van 15 minuten met duim ijs bedekt. Vaa 1809 tot 1812 had men zeer strenge winters. In 1814 hield men markt op den Theems en reed men in April dag en nacht met zwaar beladen en dikwijls met 4 paarden bespannen wagens Vk mijl over het ijs. Een reden tot vrijspraak. Als curiosum deelt men aan het W. v. h. R. mede het volgende von nis van den kantonrechter te Maas tricht dd. 26 Jan. jl. dat eene prak tische toepassing inhoudt van de waarheid, dat de kleeren den man niet maken De kantonrechter enz., O. dat de beklaagde E. H v. H. is gedagvaard ter zake dat hij op 18 December 1894 in de gemeente Maastricht, ia de tooneelzaal van den Schouwburg, alwaar dien avond eene voorstelling gegeven werd, die hij in het amphithéatre bijwoonde, als man nelijke toeschouwer, zich gedurende die voorstelling niet ongedekt heeft gehouden O. dat het ambtseedig proces-ver- baal door A. S., agent van politie te Maastricht, inhoudt en alzoo daaruit blijkt, dat de verbalisant in den avond van den 18den Dec. 1894, omstreeks 10 uur heeft gezien, dat de beklaagde als mannelijk toeschouwer was ge zeten op het amphithéatre in de too neelzaal van den Schouwburg te Maastricht en zich gedurende; de voorstelling niet ongedekt heeft ge houden O. dat A. S., ter terechtzitting on der eede als getuige gehoord, eene met den inhoud van zijn voormeld ambtseedig procesverbaal geheel ge lijkluidende verklaring heeft afgelegd onder bijvoeging dat hij uit de klee deren, die beklaagde aai.'-'. afgeleid, dat deze een mannelijk toe schouwer was; dat hij evenwel niet onder eede kan verklaren, dat deze tot het mannelijk geslacht behoort; O. dat art. 11 van de plaatselijke verordening op de schouwburgen en toeneelvoorstellingen binnen de ge meente Maastricht dd. 15 Februari 1877 naar aanleiding waarvan door het Openbaar Ministerie in deze voor den beklaagde veroerdeeling en straf wordt gerequireerd, luidt„ieder mannelijke toeschouwer is verplicht zich gedurende de vooretelling onge dekt te houden"; O. dat men derhalve om volgens de bepalingen van genoemd artikel strafbaar te zijn moet behooren tot het mannelijk gedeelte van hetmen- schelijk geslachtdat bij de dagvaar ding ook dit element van de over treding is ten laste gelegd maar dit ter terechtzitting door niets is bewe zen dat toch de gehoorde getuige alleen heeft verklaard slechta uit het aanhebben van manskleederen door beklaagde te hebben afgeleid dat hij ook tot het mannelijk geslacht zou be hooren, terwijl overigens voor het vaststaan dezer daadzaak geen ander bewijs is bijgebracht. O. nu, dat de kleederen den man niet maken, en ook meermalen voor komt, dat vrouwen eene openbare voorstelling, als waarvan hier sprake is, in manskleederen gehuld, bijwo nen dat alzoo dit element van het straf baar feit niet is bewezen en de be klaagde derhalve van het hem ten laste gelegde moet worden vrijge sproken Rechtdoende enz.: Verklaren niet wettig en overtui gend bewezen het feit den beklaagde bij de dagvaarding ten laste gelegd; Spreken hem daarvan vrijde kosten te dragen door den Staat. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 5 Februari 1895], door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Gem. Vlissingen (oude schuld). 25 pCt. Aand. Amer.-Hot. (Maats. tot expl. van het) 121^ Holl. Hypotheekb. 162*4 Ned. Bouw-Maatsch. f282. Zuidafrik. Handel- Maatschappij 10 Haagiche Bouwgr. Mij. „Duinoord". 132 Billiton Maatschap. Ie rubriek te's Hage f1600. Deli Langkat Tabak Maatschappij. .250250.^,, Kon. Ned. Locaal Spoorweg - Maatsch. te Apeldoorn. 36/s Brood- en Meelfa briek te 's Hage90 Ned. Fabr. v. Werk tuigen en Spoorweg- materieel B. 9454 Utrechtsche Brood- en Meelfabriek 112 Oprichterbew. Kon. Paket- vaart Maatschappij, ƒ320. Aand. Algem. Verzeker. Maats. „Diligentia" 40 Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat door hen in verband met een ingekomen plan van bebouwing van gronden, gelegen tusschen de Leid- schevaart en den Wagenweg aan den Raad is voorgesteld, aan den open baren dienst te onttrekken. lo. De Steenmuurslaan, voorzoover deze niet valt in eene ontworpen nieuwe straat, ter plaatse van die laan uitmondenae op den Wagenweg. 2o. Het gedeelte der Lange Laan strekkende langs de achterzijde van het op den hoek der Steenmuurslaan aan den Wagenweg, gelegen perceel kad. sectie F No. 534. De betrekkelijke stukken zullen met ingang van heden gedurende acht dagen ter plaatselijke Secretarie ter inzage van een ieder zijn nedergelegd. Haarlem, 5 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. de Secretaris C. M. RASCH. StccmvaartbarichtEn. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Genua. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, vertrok 5 Febr. van Genua. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 5 Febr. te Port-Said. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., vertrok 6 Febr. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java, yertr. 5 Februari van Southampton. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 6 Febr. van Batavia naar Amst. VARIA, Wat hebben Marie en Dina toch voor onaangenaamheid met elkaar gehad? vroeg een meisje een harer vriendinnen. Wel, zie je, Marie heeft Lena ver zocht haar oprecht te zeggen hoe zg over haar dacht. Nu ja, wat zou dat? Nu, dat heeft Lena toen ge daan. Eind der maand. Ga je mee naar de eomedie- voorstelling Neen, ik heb geen voorstellings vermogen Tijdens den Amerikaanschen vrij heidsoorlog gaf de korporaal van eene kleine compagnie zijne orders aan de manschappen bij het ophij- schen van een zwaren balk op eene van de fortificatiën, die hersteld moes ten werden. De balk was moeilijk omhoog te krijgen en telkens hoordo men de stem van den korporaal comman- deeren„Hij-ohooDaar gaat hij Hijseh op 1" Een officier, niet in uniform, kwam voorbij en vroeg den korporaal, waarom hij zelf niet een handje hielp. Deze keerde zich om met al de def tigheid en waardigheid van een kei zer, en antwoordde„Mijnheer, ik ben korporaal 1" „O zooDat wist ik nietNeem me niet kwalijk, mijn heer de korporaal," zeide de officier, zijn hoed afnemende en buigende. Nu trad hij toe en hielp hij-chen, dat de zweetdroppels op zijn voorhoofd ston den. Teen het werk gedaan was, wendde hij zich tot den korporaal en zeide: „Mijnheer de korporaal, als je weer eens zoo'n karwei hebt en manschap pen te kort komt, zend dan maar naar je opperbevelhebber en ik zal je voor de tweede maal komen hel pen De korporaal stond als van den donder getrofl' n. Het was niemand anders dan Washington zelf, die zoo met hem gesproken had. Ondertrouwd: 7 Febr. J. W. Spinks en C. Kokkelkoren. M. Oc- keloen en E. Dee. Getrouwd: 7 Febr. P. v. Dijk en A. Terpstra. J. Velthuijzen en G. J. Tollenaar. Bevallen: 5 Febr. G. Beers Meinders d. A. v. Meelv. Roosen beek d. I. M. HuijboomSmink d. S. E. de Graafi -Zwarter d. 6. J. W. FaassenKruup d. 7. M. H. v. Zor gende Graaff z. G. H. Schreijers Glas z. Overleden: 6 Febr. M. W. H. v. Honschoten 5 j. d. Kerkhofstraat H. Scheffer 8 j. z. Leidschevaart G. Moras 69 j. Kerkhofstraat. 7. C. C. Plevier 14 j. d. Spoorwegstraat. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 2 Febr. Mevr. Van MaasdijkRueb d., Breda. 4 A. H. M. Verschoor—Brakke d., Nijmegen. 5 Mevr. WoldringhKoch d., Helder. A. UhligGrotheer z., Amst. A. W. L. A. gravin Bentinckgravin Van Bylandt z., Amerongen. M. L. van der Kruk—Stoof z., Kertosono. Overleden: 31 Jan. D.Dekker Schoorl. 2 Febr. G. W. F. Moeth, Kampen. W. J. Martens 56 j., Berlijn. 3 S. ZeijlstraStemfoort 76 j.,Arast. Th. A. Petit 56 j., Amst. Wed. C. v. d. MeerEsveld 79 j., Harlingen. 4. D. Vos Hz. 56 j., Amerongen. 5. A. A. van der WaagVan der Weijde 60 j., Leiden. M. A. A. H. Mal ler jd. 10 j., den Haag. M. Polak jm. 20 j., Amst. 6. J. A. Rotteveel 51 j., den Haag. MARK TNIEUWS Alkmaar, 2 Febr. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 38 nuchtere dito, 39 schapen, lammeren,vette varkens, 46 magere dito, 235 biggen, 2 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 2 koeien, 0 ossen, 2 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa -, nuchtere dito f 6 a 16, schapen f12 a 20, lammeren f 0,a 0,magere 7arkens f 10 a 14, biggen f 4, a 8, ezel f a bokken en geiten f 3, a 5,kl. bokjes f0,aO,koeien f 140 a 180, ossen 0. paarden f 70 a 125, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3