MIPUKBILJETTEN. IET SPOOK Til ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 9 Februari 1895. No. 3560 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. HET nummer Het vergiftigingsproces Joniaux, Ie Hirawe President der Fransctie Republiek, Dd KMarea van lei Mei, De oorlog in bet Oosten, EEN SPOORWEGOYERYAL, NABETRACHTING STADSNIEUWS. FEUILLETON Id HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat ld., Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec.Parig$ Blbie Faubourg Montmartre. Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten'. Een vreeselijk oogenbliJc. Haarlem mer Halletjes CCXXVI. Binnen in Buitenlóndsche berichten. Varia. Advertesntien enz. BILJETTEN voor Tellingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken pr(]s laten drukken. Xleuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever dat deza weck verschijnt van het jEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD bevat merkwaardige gravures en ar tikelen, o. a. (met illustratie). (met portret). Het vervolg op den alom bekenden rn^beroemden roman uaar het Engelach van Rider Haggard. (met illustratie). (met illustratie). Oplossing en toewijzing Rebus No. 1. Voorts Waar Thijl Uilenspiegel werd ge- )oien. Niet schraal maar spaar- :aam. Macht der gewoonte. De Keizer van China op de sledevaart FAn den tuin van zijn paleis, (met il lustratie.) Per brief genezen. levenswijsheid. Hoe er anderhal- 'e eeuw geleden over de tabak werd ;edaoht. De bekeerde dief. Een- 'oud van zeden. Vaderlandsche rots onzer voorvaderen, Ook een meubilair. Een nieuw tooneel ituk. Uit een brief. Een taal- tenner. Een opschrift. Anecdo ten. Nieuw prijsraadsel. De drie groote artsen. Practisch voor de huisvrouwen. Amerikaanscb. Hoe men lieden met de vrijheid kan ergeren. Schaakrubriek. Mede- deelingen. uit den GEMEENTERAAD- LXXV. Het is met de Brougebouw-quaestie gegaan zooals ik voorspeld heb. Toen de heer 't Hooft het woord over de zaak had gevoerd, kon iedereen op zijn vingers nacijferen, dat er een onverkwikkelijk debat zou volgen. Dat is dan ook verschenen, lang en breed, niet hoog want dat was het niet. Er zijn beweringen gedaan die onjuist waren, men heef t meer gezegd dan men kon verantwoorden en 't resultaat van dat alles was bitter heid en verbittering. Warme hoofden en koude harten 1 Gelukkig dat de zaak nu tenmin ste aan een eind is, want ze is al veel te lang het onderwerp van de dagelijksche gesprekken geweest. 't Wordt hl te vervelend. Er moet nu eens wat anders komen. Des te gelukkiger is het dat de heele quaestie nu is afgeloopen, omdat de Raad al had hij er nog tien maal over ver gaderd, er nooit verder mee zou' zijn gekomen. Te constateeren valt hier niets of bijna niets, het was alleen een verschil van indrulc. Lees de won derlijk uiteenloopende meeningen van de Raadsleden over' de bedoeling van het rapport. De een vindt dat er uit blijkt, dat er is gehandeld in overleg, de ander ontkent dat teneenenmale. De een vindt, dat het wenschelijkï en billijk is, ge lezen het rapport de f 1000 boete terug te geven, de ander dat de positie van de architecten door het rapport vol strekt niet is verbeterd. Dat alles wordt gehaald uit dat éene rapport, een ware doos van Pandora. Zit dat in de menpchen dieniet goed kunnen lezen, of zit het ook misschien in het rapport? Ik voor mij zou het niet zoo verwonderlijk vinden, met alle eerbied voor de samenstellers, zoo een rapport waarin de makers zeiven gaarne meer licht hadden ge geven, het publiek in het duister had doen tasten. De duizend gulden intusschen heb ben we en houden we. Oi ze zullen gedijen weet ik niet, maar ik heb te dien aanzien meer fiducie op de 15000 besparing over 1893 welke de heer de Breuk voor ons op de ge meente-reiniging heeft behaald. Zulke dingen als kostonbesparing zijn we niet meer gewoon. Het behoort meer tot den normalen gang van zaken, dat een begrooting wordt onder- dan overschat. De bewoners van het Wilsonsplein zullen Woensdag hun hoofd met meer dan gewone kalmte hebben neer gelegd. Vooreerst komt geen Hoogere Burgerschool voor hun neus. De raad is geëindigd waar hij had kunnen be ginnen, namelij k door het huis van den Directeur bij de school te trekken. 'tKost niet veel, aan verbouwing en meubelen samen nog geen tienduizend gulden, maar 't is dan ook lang niet volmaakt, zeggen de deskundigen. De lokalen zijn niet alle goed gelegen, de gangen te smal, het geheel te hokkerig en er is geen gymnastiek lokaal in. Maar zouden nu (en ik hoop dat ik geen domme vraag doe) de resultaten van het onderwijs in een eenigszins gebrekkig ingerichte school, niet gelijkstaan met dat in een waar niets ontbreekt? Als men zoo hoort uitweiden over de eischen van den tijd, over voorschriften der hygië ne die ook werken op het intellect, dan denk ik aan zooveel benauwde, bedompte hokken, die kantoor worden genoemd en waar dikwijls meer in omgaatdan in menig weelderig kantoor, 't Is daarmee als met zooveel dingen: men zon liever zien dat het mooier was, maar kan het ook met wat eenvoudiger doen. En als ik dit jaar zie, dat de resultaten van de overgangs- en eindexamens niet min der zijn dan vorige jaren, dan zal ik zeggen dat we toch maar een kranig stel leeraren aan de school hebben, die voor kleine bezwaren niet vlak vallen, maar die weten te overwin nen. Zulk een kranig leeraar is onge twijfeld de heer Günther, dien buiten de organieke regeling om, een trak- tementsverhooging van f400.is verleend, in 't belang van het on derwijs. „Solch eine Unterscheidung sollte Jemands Nase krüllen lassen," zou een schooljongen zeggen als hij zijn eerste duitsche gesprek moet voeren. Haarlem8 Febr. 1895. Tot onderwijzer aan de R. K. pa rochiale school, hoofd de heer M. H. Tushuizen, is benoemd de heer J. Smal te Alkmaar. De aflevering van de tot den dienst bij de militie aangewezen lotelingen enz. zal dit jaar alhier plaats hebben op Donderdag 14 Maart e. k. des voormiddags ten half tien op den Doelen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald dat: lo. de jacht op houtsnippen zal worden gesloten 1 Mei e. k. met zons ondergang. 2o. die op eenden den 28en Febr. e. k. met zonsondergang. 3o. die op ander waterwild den 30en Maart e. k. met zonsondergang. 4o. dat het wei spel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 14 Juli e. k. 5o. dat de visscherij met uitzonde ring van die met aalkorven, aaldob bers en palingfuiken, die met het schepnet of de gebbe om kleine visch- jes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Jnni e. k. 6o. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den hengel is verboden. Naar men ons meldt wordt door de Tooneelclub „Multatuli" a. s. Zon dagavond in den schouwburg, hf»t sensatie drama „De Brooddraagster" of „Onschuldig veroordeeld" ten too- neele gevoerd. Volgens achterstaande advertentie zijn de prijzen der plaatsen zeer bil lijk. ElectriBch Lioht. Gisteren (Donderdagavond) had in de bovenzaal van café Montagne eene ledenvergadering plaats van de Coöpe ratieve vereeniging tot het verkrijgen van electrisch licht, daartoe door den heer J. J. F.'Beijnes namens het voor- loopig Comité bijeengeroepen. De heer Beijnes deelde aan de 12 ter vergadering verschenen leden mee, dat de uitslag van de gedane pogin gen om het benoodigde kapitaal van f50.000 bijeen te krijgen, teleurstel lend is. Was er reeds op den avond der vorige vergadering f 10.700 bijeen, sedert is er f9400 bijgekomen, hoewel een der leden van het Comité, de heer Wierda, zich groote moeite heeft ge geven en ook spreker zelf dezen en genen tot deelneming heeft geani meerd. Inplaats van de 200 leden die men wenschte te hebben voor men zich tot den Raad wendde, hebben slechts 69 personen geteekend. Hiermee kan men op dit oogenblik niets beginnen. De vraag is: wat nu? Het voor- loopig comité wil die vraag aan de leden ter beantwoording overlaten. Het zou te betreuren zijn om nu de zaak zoover is gevorderd, die geheel te laten rusten. Doet men dat dan komt er vooreerst geen elec trisch licht in de gemeente Haarlem. Ieder die het na deze veresniging wil beproeven, zal noodzakelijk duur der zijn in zijn prijs, omdat men er geld aan zal willen verdienen. Men heeft in Haarlem's Dagblad gelezen,dat eene engelschemaatschap pij concessie voor de oprichting van een fabriek voor electrisch licht neeft gevraagd. Zij wil licht leveren 1.8 ct. per uur en per pit van 16 kaar sen en van wat er boven 5 pet. wordt verdiend, de helft uitkeeren aan de gemeente. Spreker durft garandeeren, dat de prijs per lamp (coöperatief) minder veel minder zal zijn dan 2 ct. per uur, hoewel hij niet „het mooiste glaasje wil inschenken" door te spre ken van éen cent. Ziet de gemeente a at de coöpera tieve vereeniging het niet gedaan kan krijgen, dan zal zij zelve zekerde electrische verlichting niet ter hand nemen. De heer dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman vraagt, welke bezwaren er door de in den kring wonende per sonen tegen de deelneming aan de vereeniging zijn geopperd. De heer Beijnes noemt deze be zwaren. Velen meenen dat de Raad de ve^eischte vergunning toch niet zal geven, omdat een groot gedeelte der Raadsleden de verlichting in handen wil houden. Anderen zijn be vreesd, dat de prijs hooger zal zijn dan 2 ct., weer anderen zien op tegen de hoofdelijke aansprakelijkheid der leden voor het kapitaal. Maar er zou immers niet begonnen worden voor men van 2000 lampen zeker was 1 Ging later de gasfabriek den gasprijs verlagen, dan zou Jttoch altijd mogelijk zijn, dat dan ook het electrisch licht verlaagd was in prijs. De heer Kruseman stelt voor de vereeniging niet op te heffen, doch haar voorloopig te continueeren en te trachten, elk in zijn kring, nieuwe leden te verkrijgen. Men kan dan over 3 maanden of een halfjaar wêer eens verg'deren. De heer Beijnes verklaart zich daartoe gaarne bereid en is steeds gereed, om aan personen die erover denken om toe te treden zijne in stal latie voor electrisch 1 icht te laten zien Naa - het engelach van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXVI. Verdwenen. Langzaam en eentonig gingen de weken voorbij zonder dat er ieta gebeurde, dat eenig licht kon werpen over de geheim- nigheden; het scheen dan ook niet aannemelijk, dat ze Ooit zonden worden opgelost. Overtuigd nu dat zij Arnold onrecht had gedaan, en zich ihamende over haar argwaan, als het dezen naam verdiende 'erd de vriendschappelijke verhouding van voorheen weer hervat, en door deze reactie werden zijne blijken van zelf- «flcht op den dag van Anna begrafenis vergeten, tenminste Voor het oogenblik. Van deze verandering haastte zich Arnold gebruik te ma ken door zelden een dag voorbij te laten gaan zonder „The Laurels" te bezoeken. Toen de zomer bijna voorbij was ver gastte dokter Viret Florence op zekeren morgen door haar voor te stellen Schotland te gaan bezoeken. In gewone om standigheden verliet hij het dorp nooit dan alleen voor zijne reizen naar Portugal om daar het graf van zijne vrouw en kind te bezoeken. Florence wist, dat het tjjdstip voor zulk eene reis weer was aangebroken en dat deze werd uitgesteld alleen om haar verandering van omgeving te verschaffen. Den eersten September zouden zij Rockfield verlaten, en toen de dag naderde zmspeelde Arnold er verscheidene malen op, dat hij ook verandering van lucht en omgeving noodig had. Ten elotte wanhopig geworden kwam hij op een namid dag twee dagen voor hun vertrek op „The Laurels", onver klaarde zijn nicht zijne liefde. „Het spijt mij," zeide zij, nadat hij had uitgesproken, „maar dat is onmogelijk." „Waarom Floy?" „Omdat ik je niet liefheb niet zooals daarvoor noodig is. Ik houd veel van je bijna als van een broeder, maar je zult nooit meer voor mij kunnen zijn." Eenige minuten stond hij haar stilzwijgend gade te slaan, terwijl de opgewekte uitdrukking geheel van zijn gelaat was verdwenen. „Floy," zeide hij hierna, „wanneer je mij terugwijst dan stuur je mij in mijn ongeluk. Alles wat er voor goeds in mij is heb ik aan jou te danken. Wanneer je mijne vrouw wilt worden, dan zweer ik dat het je nooit zal berouwen. In 's hemelsnaam wijs mij niet af I" Zij stond op om een einde aan dit gesprek te maken. Het was onnoodig om het nog langer te laten duren, want wat hij nog te zeggen kon hebben zou haar niet van gedachte doen veranderen. „Het spijt mij," zeide zij opnieuw, maar het is nutteloos. Arnold, ik kan nooit je vrouw worden." „Viret heeft je zeker tegen mij opgezet I" riep hij bit ter uit. „Dokter Viret heelt de laatste weken je naam niet ge noemd." „Dan is het die verwenschte Fairford! Nu, als je niet wilt, dan wil je niet. Ik zal hier alles gaan verkoopen en dan ver trek ik. Zonder jou kan ik in dit nest niet leven. Dat ga ik doenhier vandaan om dan wat rond te zwerven." Nadat hij was vertrokken ging zij weer zitten en dacht na over wat Arnold had gezegd, zonder eenigszins berouw te gevoelen over haar antwoord en toch niet zonder eenigen weemoed, want zij had nog zoovele teedere herinneringen uit vervlogen dageD, toen weldra dokter Viret binnentrad met het ochtendblad dubbel gevouwen in zijne hand. „Watl" riep hij uit, „tranen FlorenceWat scheelt er aan?" Berst schudde zij slechts met het hoofd maar na zijn aan dringen meende zij eene verklaring schuldig te zijn. „Zoo," zeide dokter Viret, ,je hebt vandaag eene goede daad verrieht Florence. Ik houd niet van je neef, ik stel geen vast vertrouwen in hem. Mijn paard zou ik hem niet toevertrouwen, dus hoeveel minder jou dan nog. Kijk eens," voegde hij er bij en spreidde de krant op tafel uit, „hierin staat het vonnis van Fairfords bediende. Van den inbraak bij Aekew is geen sprake; toch heeft men hem zonder dat

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1