BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. Het voorstel van den heer Krnse- ^nan wordt met applaus aangenomen «;n besloten opnieuw byeen te komen in de maand September van dit jaar. Vanwege het Comité werd nog me- legedeeld, dat eene onderhandsche oezegging tot deelneming in den vorm van eene betuiging van ingenomen- leid met de zaak, was gedaan door esturen van de sociëteiten Trou, de Vereeniging en de Kroon, door den igenaar van den Schouwburg en Com- lissarissen van het Brongebouw. Sluiten deze zich bij de vereeniging an, dan is voor hen alleen reeds meer .an 2000 lampen noodig. Door een compagnie van het alhier u garnizoen liggende bataljon infan- 3rie, had hedenmorgen wederom eene •eféning op schaatsen plaats en wel p de Leidschevaart, in de richting van Vogelenzang. Haarlem-Zan Jvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Oct. 1894. Opbrengst reizigers 1653.44 idem goederen 498.04 idem diversen 77.75 Te zamen 2229.23. Per dag en per kilometer 8.46. IJs. Te Spaarndam en Haarlemmerliede /arden Donderdag hardrijderijen ge- ouden, die begunstigd door prachtig inter weder door veel publiek, waar- ïder veel Haarlemmers werd bij ge oond. Spaarndam, vanwege de ijsclub »No- a Zembla"; deelnemers 16; prijs 30) en premiën A. B. Boersma te .tnsterdam, P. J. Beelien en J. Smits s Haarlem en J. Me3kes te Hille- >m. Haarlemmerliede, ijsclub „de Liede" /adstrijd voor ingezetenen13 rijders: cijs en premiën. W. de Mol (f20), E. de Vries, W. van der Peet en Schouten. ging heeft besloten zoo spoedig me- gelijk de vereeniging Bols ward tot een wedstrijd uit te dagen. De heer Rodenhuis, die zich tot dusver dezen winter als de snelste rij der op 1500 M. heeft doen kennen, stelt zich voor een Nederlandsch re cord te maken over den afstand van 25000 M. Hij heeft daarvoor natuur lijk uitgezien naar de beste baan in ons land en zijn keuze is op die der Zwolsche ijsclub gevallen. Het bestuur heeft daartoe gaarne zijn medewer king verleend. Behoudens bijzondere omstandigheden die dit plan moch ten verhinderen, zou hij heden na middag tegen half twee uur, op de baan zijn en rijden. De seeretaris van den N^derlandscken schaatsenrijders- bond, de heer mr. C. Vermeer te De venter, zal er waarschijnlijk bij tegen woordig zijn. (Z. C.) Te Nieuw-Vennep werd Donderdag ;n wedstrijd gehouden voor jonge- )den, die op schaatsen een met ton- :tjes beladen slede moesten voort- ekken. D. de Wilde, f Te Utrecht is ia dea ouderdom van 63 jaren overleden de heer D. de Wilde, tijdens de tweede expeditie tegen Atjeh gezagvoerder van het stoomschip Willem kroonprins der Nederlandentevens vertegenwoordi ger derNederlandsch-Indieche Stoom- vaart-Maatsenappij. Van bijna geheel de Indisch, zee- en landmacht niet alleen, maar bij na van alle toenmaals in Indië ver- blijthoudenden was kapitein De Wilde, die ook vele jaren gezagvoerder is geweest van het stoomschip Konin gin Sophie, een goede bekende. En vooral de krijgsmacht in Atjeh, waar kapitein De Wilde in 1874 belang rijke diensten bewees, heeft aandien gezagvo.rder greote verplichting. In het kiesdistrict Groningen is Donderdag tot lid der Prov. Staten verkozen de heer mr. B. Feith (libe raal). werkloozenin „Constantia" het woord te voeren. Brand te Enschedé. Doderdagochtend te zeven uur ont stond te Enschedé een hevige brand in de fabriek der firma Ter Kuile Zonen aan den P.,rkweg. De brand nam speedig groote afmetingen aan, zoodat spoelhuis, pakhuis en drogerij niet meer te redden waren. De weverij bleef behouden. ;Als oorzaak van den brand wordt opge geven het springen van een gasmeter waarbij de arbeiders Ridderhof, ter Heegde en Horst gekwetst werden. De schade is groot. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te oofddorp Haarlemmermeer, 7 Febr. ,95. Witte tarwe f4.25 a f4,75, Rogge 3.50 a f 3,75, Haver f4.50, a 15.40, livenboonen f5.50 a. f 5.75, Paar- ■•n boonen 14.50 a f4.75, Bruine boo- jn ill.a 14. Bandy-matoh. De bandy-match te Bolsward ge- iuden tusschen de vereenigingen te serenveen en Bolsward werd begun- igd door het fraaiste winterweer, dat sn zich kan denken. De beide elf den waren volkomen tegen elkaar w assen. ii r haif-time maakte Heerenveen >a ls tegen Bolsward 0. Ook na de pauze maakfe Heeren- ■sn 0 goals tegen Bolsward 0. Aan den uitslag van dezen wed- ijd, den eersten tusschen Friezen Frieschen bodem, is te zien, dat partijen volkomen aan elkaar wa- i gewaagd. Dat er geen goal werd maakt, is vooral toe te schrijven n het te goed verdedigen der goals. 3 wedstrijd duurde in 't geheel 1»/ ;r. Door Bolsward werd na den om slisten strijd aan de club Heeren- jn een herinneringsmedaille uitge- kt. De Heerenveensche ijskolf-vereeni- Steeds voorwaarts. Er moet opnieuw verdeeldheid zijn ontstaan tusschen de leden der ver eeniging van Nederlandsch spoor-en tramwegpersoneel„SteedsVoorwaarts" welke vereeniging, zooals men weet, op socialistische leest is geschoeid. Be halve de parlementaire en de revolu tionaire socialisten heeft zich nu eene derde partij opgeworpen, die zich niet meer plaatst op den bodem van het communisme. Deze partij wil art. 1 van de statuten thans luidende als volgt „afschaffing van het privaatbe zit" doen wijzigen en vervangen door „verbetering van vaktoestanden.11 De werkloozen te Amsterdam Donderdagmorgen te elf uur kwa men een zestigtal werkleozen op den N. Z. Voorburgwal tegenover het Han delsblad samen. De pogingen in het werk gesteld, om al de werkloozen tot aansluiting te bewegen, hadden dus weinig resultaat gehad. Met 't co mité voorop, ging het door de Kal- verstraat, Amstelstraat, over het Jonas Daniël Meijerplein, door de Joden Breestr.iat weder over den Dam naar .Constantia". Inmiddels was de stoet tot een veertigtal mannen verminderd, 't Co mité vond het dan ook beter, om de vergadering, waar Reens het woord zou voeren, niet te houden, 't Deelde mede, dat men Dinsdag a.s., op 't zelfde uur en ter zelfder plaatse weer zou bijeenkomen en onderwijl zou alles ge daan worden, wat mogelijk was, om de werkloozen tot aansluiting te bewe gen, Domela Nieuwenhuis zou uitge- noodigd worden, om dan voor de Oogatberichten. De Staatscourant bevat een uitvoerig oordeel, omtrent den oogst in Noord- Holland over 1894. Daaraan is het Volgende ontleend In September viel er bijna overal meer dan de dubbele hoeveelheid regen van die verwacht kon wor den. Dat met zoodanigen neerslag ook de temperatnur beneden de normale zoude blijven, zal wel geen verwon dering baren. Terwijl October hierop eene kleine uitzondering maakte, bleef September dooreen ongeveer 1° en November 0.75" kouder dan gewoon. Vorst van eenige beteekenis viel vrjj laat ia. Olzcheo» het nu niet te ontkennen valt, dat de wintergewas sen van de late vorst hier en daar geleden hebben, moet anderzijds ook erkend worden, dat de grond in een veel beteren toestand kwam, dan hij sedert de bewerking geweest was. Ook de nu volgende periode was den plantengroei gunstig, zoomede de grondbewerking en het uitzaaien en poten der zomergewassen. Op deze periode volgde er echter eene die Bchraal en koud was, zoedat de plan tengroei een tijdlang als het ware stilstond en menig landbouwer met zorg vervulde. Er kwam echter op nieuw hoop, ja tot het midden van Juli zelf beloofden bijna alle gewas sen een goeden oogst, alleen de erw ten stonden niet te best, terwijl ook de gerst niet veel meer dan een mid delmatig beschot beloofde. Half Juli trad echter een tijdperk in, dat de goede verwachtingen den bodem insloeg. Een, schier onbekend, langdurige natte wearsgesteldheid sloeg de win ter- en zomergrane* aan den grond of bemoeilijkte op zoodanige wijze het oogsten, dat veel er van te velde verloren ging of bedierf, terwijl het hooi, dat eenigszins lang gemaaid was, hoogst moeilijk gewonnen werd en een groot deel, als slecht van qualiteit, schier waardeloos is als veevoeder. De weiden waren het grootste deel van het jaar en tot laat in den herfst overvloedig met gras bezet. De verschillende gewassen nagaande blijkt het, dat ook deze provincie haar aandeel in het totale verlies heeft geleden, ofschoon het bouwland in uit gewest nagenoeg slechts van het grasland inneemt. Bedoeld verlies bepaalt zich eohter niet tot de opbrengst maar ook de qualiteit van bijna alle gewassen liet veel te wenschen over. De tarwe gaf slechte resultaten, zoowel in opbrengst als qualiteit stroo was er wel in ruim middelma tige hoe veelheid,doch dooreengenomen van niet meer dan middelmatige q ua- liteit. De rogge werd beter dan de tarwe geoogst, zuodat de qualiteit van graan en stroo beter waren en ook de opbrengst aan graan naar evenredig heid die van de tarwe overtrof. De gerst viel nog tegen, ofschoon de verwachtingen daarvan al niet hoog gespannen waren. Stroo was er in ruim middelmatige hoeveelheid voorhanden en was dooreen beter van qualiteit dan net graan,dat beneden het middelmatige bleef. De haver, het meest geteelde pro duct van de landbouwgewassen in dit gewest, gaf wel is waar nog een ruim middelmatige opbrengst aan graan en stroo, maar kan zeker niet meer dan een middelmatig gewas genoemd wor den, doordien het graan van slechte qualiteit is en ook het stroo in hoe danigheid te wenschen overlaat. Boekweit, koolzaad, kanariezaad en vlas worden in deze provincie over het geheel weinig verbouwd. In die plaatsen echter waar men deze gewaB- sen betrekkelijk nog al aantreft, heeft men zich over de uitkomsten te bekla gen gehad. Boonen en erwten bleven in op brengst ver beneden een middelmatig beschot. De qualiteit van de banen is door eengenomen middelmatig, van het stroo redelijk voldoende het andere peulgewas daarentegen ia zoowel in vrucht als stroo beneden het middel matige. De aardappelen gaven sleohte re sultaten. Geede opbrengsten werden alleen van de vroege variëteiten verkregen, die mede van goede hoeda nijjheid waren. Hoe later aardappel hoe ongunstiger de opbrengst was en hoe Blechter de qauliteit uitviel. De opbrengst van de suikerbieten bleef mede ver beneden het middel matige, de qualiteit bleek echter vrij goed. Het karwijzaad, dat voer meer dan de helft van den totaal verbouw in Ne derland in deze provincie wordt aange troffen, gaf slechte resultaten. Mosterd- en blauwmaanzaad gaven in alle opzichten onvoldoende resul taten. Wortelvoedergewassen worden hier zeer weinig als eerste oi hoofdgewas verbouwd, zij gaven echter voldoende opbrengsten van vrij goede quali teit. De klaver heeft reden tot tevreden heid gegeven zoowel voor groen ge was als hooi. De gras-anden waren dooreen over vloedig met gras be :et en zeker zoude de hooioogst alle reden tot tevreden heid hebben gegeven, indien er niet zooveel hooi van middelmatige en zelfs van slechte qualiteit geoogst was. Ia niet minder dan 21 gemeen ten was de hoedanighe.d van bet hooi bepaald sleoht en voor veevoeder nagenoeg waardelooB. Alle mededee- lin-eii «temmen hierin overeen, dat het vroege hooi van beste qualiteit en ook de hoeveelheid goed voldoende is, terwijl later gewonnen hooi wei in hoeveelheid het eerste overtreft maar in hoedanigheid daarbij zeer ten ach teren s aat. De warmoezerijen gaven eerst laat vruchten van den open grondooi klaagt men vrij algemeen over lage prijzen. Later waren er voldoende hoeveelheden groenten voorhanden hoewei sommige gewassen en daar onder vooral de erwten, augurken en komkommers en de stamelaen de stok- snij boonen veel van den regen geleden hebben. Appelen waren er betrekkelijk niet veel, peren daarentegen genoegzaam voorhanden, van aardbeziën en aalbes sen was de pluk voldoende. De smaak evenwel liet van alle ooit en fruit te wenschen over, hetgeen ongetwijfeld een gevolg zal zijn van den weinigen zonneschijn tijdens den voornaamsten groei dezer producten. Omtrent de bloembollenteelt loopen de mededeelingen zeer uiteen. Uit Bloomendaai wordt bericht, dat de opbrengst goed, doch de qualiteit middelmatig waste Bennebroek was de teelt van tulpen geed, van hya- ointhen middelmatig, terwijl te Uit- ;eest en te Limmen zoowel in op brengst en hoedanigheid, middelma- tige uitkomsten werden verkregen. Wanneer men nu bedenkt dat in deze ;emeenten de bollenteelt ruim de lelft van de oppervlakte beslaat van de totale teelt in deze provincie, en dat alleen te Bloemendaal meer dan van de geheele bloembollenkweekerij in dit gewest wordt aangetroffen, dan is het niet gewaagd om te besluiten, dat de bloembollenteelt vry goed is gelukt. De prijzen der tulpen schijnen echter zeer laag te zijn geweest. De boom- en bloemkweekers hadden dit jaar weinig reden tot klagen, met uitzondering evenwel van die te Aalsmeer, waar de bloementeelt on gunstige en de boomkweekerq nietmeer dan middelmatige uitkomsten zouden gegeven hebben. Het houtgewaB maakte dit jaar over het geheel een goed lot, en was zoo wel de eik als het teengewas van goede qualiteit. Kiesrechtuitbrelding. Het beBtuur der sociaal-democrati sche arbeiderspartij in Nederland, gevormd uit de heerenW. P. G. Helsdingen te Rotterdam, Voor zitter, J. H. Schaper te Gronin gen, Secretaris, G. Israël te Arnhem, Penningmeester, W. H. Vliegen te Maastricht, Buitenlandsch Sect., P. Troelstra te Utrecht, Js. Loopuit te Amsterdam en L. Cohen te Zwolle, heeft eene circulaire verspreid „Aan de Nederlandsche Arbeiders", waarin wordt opgewekt tot het oprichten van een algemeen en democratisch ar beiders-comité voor de uitbreiding van het kiesrecht. Het doet dit in de volgende be woordingen „Wij noodigen u uit, met ons tot de vorming van dat comité samen te werkenLaat ons daardoor de spreuk onzer vaders», dat eendracht macht maakt, weer eens betrachten 1 Ons aller gemeenschappelijke vijand, het konservatisme, ontleent zijn kracht slechts aan de verbrokkeling, het onderling wantrouwen, de wederzijd- sehe vooroordeelen en misverstanden, die in de gelederen der demoeraten en arbeiders heerschen. Door allen een tqdlang onze aan dacht geheel te wijden aan dat ééne punt, waarin ons aller belangen sa menvloeien, zullen wij het konserva- tiBme toonen, dat onze overtuiging van de noodzakelijkheid der kiesrecht- uitbreiding krachtig genoeg is, om al wat ons verdeelt voor die ééne zaak tijdelijk te vergeten. Deze tijdelijke vereeniging, als daad van solidariteit en van verstandig beleid, zal reeds op zich zelf het konservatisme een geweldigen schok toebrengen. Gaan wij niet tot dezen maatregel over; kunnen wij elkaar zelfs iu deze omstandigheden niet de hand reiken; kunnen wij ons niet tot deze daad van zedelijken moed opwerken, dan vreezen wij, dat ook ditmaal elke po ging in de Kamer, om de kiesrecht kwestie op eenigzins afdoende wijze te regelen, zal afstuiten op den on wil der tegenstanders en op het on verstand en de laksheid der voorstan ders van kiesrechtuitbreiding. Het is daarem, dat wij alle veree nigingen en personen in Nederland, die voorstanders zijn van eene spoe dige en zoo ruim mogelijke uitbrei ding van het kiesrecht en alle Neder landsche arbeidersorganisatiën uit- noodigen tot bijwoning eener verga dering op Zondag 10 Maart a.s. des namiddags één uur in d'G-elvinck te -. vijl jaar gevangenisstraf veroordeeld." „Dokter Viret," vroeg zij, „verwondert het u niet, dat wij i ets van inspecteur Holt hebben gehoord 7" „Dat kan ik juist niet zeggen. Het spijt mij ook volstrekt et. Het is het beste mijn kind, dat het onderzoek gestaakt rdt en tracht maar te vergeten." „Natuurlijk zouden wij wel iets gehoord hebben wanneer I niet overtuigd was dat zjjn argwaan betreffende Arnold heel ongegrond was." „Ongegrond I natuurlijk was die ongegrond I" „Toch dunkt mij," zeide zij, „dat hij openhartig genoeg ad moeten zijn om zijne vergissing te erkennen." Foor haar intrek van Rookfield zag zij haar neef niet weer i na haar terugkeer in de tweede week van October wa» eerste verandering, die zij in het dorp opmerkte een berd i den tuin van „The Rookery" geplaatst, waarop vermeld - md, dat het huis te huur of te koop was. De twee ver ten huizen aan het einde van het dorp leverden een droevig aid van verlatenheid op. Na den terugkeer uit Schotland van Florence zeer oruitgegaan wat hare gezondheid betreft, hoewel wat ge- ukt in hare stemming leidde zij een zeer kalm leven i het huis van dokter Viret. Zjj was door hare kennissen -ïringd en de vriendelijkheid van haar gastheer was gren- loos. De kleinste wenech door haar uitgesproken werd or hem ingewilligd, hoewel de grootste wensch van haar i rt nooit werd uitgesproken Het Kerstfeest was voorbij; de voorboden van de lente verschenen en het was de eerste verjaardag van Derwents dood. Op den dag, die het geheele leven van Florence had veranderd, kwamen pijnlijke herinneringen haar kwellen, en het verlangen kwam weer bjj haar op om de waarheid te leeren kennen. Inspecteur Holt had blijkbaar de geheele ge schiedenis vergeten; na hare weigering aan Arnold om zijne vrouw te worden had zij dezen niet weergezien, en het was niet meer dan waarschijnlijk, dat de sluier over het geheim nooit zou worden opgeheven. Op een helderen Aprilmorgen kwam Florence wat later in de eetkamer dan gewoonlijk. In plaats van met zijn ont bijt te beginnen bleei dokter Viret staan met zijn rug naar het vuur gekeerd, de handen op den rug en starende op een paar brieven op tafel, kort geleden geopend. „Florence," zeide hij, „ik moet je verrassen." Haastig keek zij op terwijl hare hand ia de zijne lag. „Ik ga op reis." „Voor lang?" vroeg zij. „Een paar dagen Bleehts voor eenige dagen. Je schijnt er niet bizonder verwomderd over." lij wist, dat hij in den herfst het plan had gemaakt naar Portugal te reizen, en dat hij de reis had uitgesteld om met haar naar Schotland te gaan; vandaar dat zij niet zeer ver wonderd ophoorde too» hij haar vertelde, dat hij op reis ging. „Wanneer denkt u te gaap?" vroeg zij daarop, e» hij seheen eerst uit te rekefie* alvorens haar den datum te „Laat eens zien overmor.en Donderdag," gaf h ten antwoord. In dien tusschentijd pakte Florence zijne koffers en spaarde zich geen moeite om hem bewijzen te geven van de dankbaarheid, die zij werkelijk voor hem gevoelde. Hij wilde niet, dat zij hem naar het sta tion u vergezellen en toen Donderdagmorgen het rijtuig voor de deur kwam, zijn koffer werd opgeladen en Florence stond uit te kijken in de ontvangkamer, kwam dokter Viret haastig binnen om af- seheid van haar te nemen. „Kunt u mij niet zeggen wanneer ik u kan weerzien?" zeide zij, en toen hunne blikken elkaar ontmoetten viel het haar op hoe vreeselijk afgemat en ontdaan hij er uitzag. „God weet het," was zijn antwoord. Daarna reikte hij haar de hand en drukte de hare verscheidene malen met kleine rukjes. „Vaarwel Florence." Zij zeide hem vaarwel, en hij wendde zich om en trad op de deur toe. Toen hij deze wilde Bluiten, duwde hij ze weer haastig open en trad de kamer weer binnen. „Ben je hier gelukkig geweeBt f" vroeg hij kortaf en bleei voor haar staan. (JPerdl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2