BINNENLAND. Letteren en Kunst. bedachtzaamheid dus, die Biet altijd bij voorstellingen als deze valt te lo ven. Wie zich aanmeldt op het atelier Bakenessergracht No. 94, zal misschiendoor de welwillendheid van den heer Loots, nog gedurende eenige dagen de gelegenheid kunnen bekomen, dit fraaie werk te bezich tigen. bracht waar andere middelen laaiden. gen gevangene echter op het Plein in Ben belangrijke hoeveelheid fles- en bracht hem weer in verzekerde bewaring. N. R. Ct, schen ongever 12000 stuks werd voor die proeven gratis afgestaan en had natuurlijk een ongunstigen invloed op de directe cijfers der balans. Er bestaat echter geen twijfel of zulks zal van zeer gewichtige gevolgen zijn voor de verdere ontwikkeling der zaak. Wilhelmina-Bron. Verschenen is het jaarverslag dor Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem over het jaar 1894. Het winst-sa'do bedraagt f3881, dat verdeeld over het aandeelen-kapi- taal van f112.700, eene rente -uitkee- ring toestaat van 3 pCt. Aan staal- water is verkocht voor f23.562.12. Aan de toelichting op de balans ontleenen wij het volgende De concessie van de stad legt aan de Maatschappij de verplichting op. eene waarborgsom te storten ten be drage van f 10.000 voor de behoorlijke uitvoering der op de Maatschappij rus tende verplichtingen. De stad vergoedt hierop 3% rente. Deze som bleef intact terwijl een bedrag van 11000 ver schuldigd overeenkomstig het Raads besluit in dato 24 October 1894 No. 5, in verband met de verplaatsing van het Brongebouw buiten de oorspron kelijke rooilijn, aanvankelijk geboekt is op het hoofd vaste goederen te Haarlem, welke som later zal worden verrekend zonder eenige schade voor de Maatschappij. In den loop van 1895 zullen opnieuw eenige verbouwingen plaats hebben, zoowel voor het maken van tafel- water, als voor het leggen der buizen, die het staal water naar Haarlem moeten voeren. Daar het noodig bleek, nog eenige toestellen aan te schaffen, om het water op flesschon te tappen, met de verschillende annexen, werd hiertoe overgegaan en verschijnt de rekening „machineriën" dientengevolge met een verhoogd cigfer. Intusschen werd het water door enkele medici in verschillende landen reeds voorgeschreven en met even gunstig gevolg als elders. De exploitatie vindt derhalve voortgang en bestaat er grond voor de verwachting van te zullen slagen. Ook ter verdere exploitatie van Groot-Brittannië werden nog eenige belangrij ke uitgaven gedaan,waarmede tot dusver nog geen voldoend succes is verkregen, terwijl er goede gronden bestaan voor de ö*eening dat, zoodra Haarlem als badplaats bekend zal zijn, aldaar ons staalwater meer en meer waardeering zal ondervinden. Het saldo der Balans wijst een voordeelie slot ter uitkeering aan van f3381,waarvan de herkomst op de winst- en verliesrekening staat aangegeven. Men gelieve daarbij in het oog te houden, dat de Maat schappij pas in het tweedejaar harer eigenlijke exploitatie verkeert, en dus nog,gelijk allejeugdige ondernemingen, te kampen heeft met verschillende bezwarendie eerst langzamerhand zijn overwonnen, doch steeds kosten na zich sleepten. Het bleek noodig te zijn, zoowei voor het binnenland, maar hoofdzakelijk voor het buitenland, dat den medici de overtuiging werd gegeven van de deugdelijkheid van het water. Hoe kon dit beter geschie den dan door de feiten te laten spre ken, d. i. hun het water gratis aan te bieden, telkenmale wanneer zij pa tiënten onder hunne behandeling kre gen, waarbij de toediening vanstaai- preparaten, in casu van staalwater, geïndiceerd was. Menigmaal bleek het uit mondelinge en schriftelijke mededeelingen, dat het staalwater der Wilheimina-Bron den palm der overwinning behaalde en genezing Op het Noordzeekanaal, waar de ijsbreker geregeld dienst doet en de binnenkomende en uitgaande stoom schepen nog niets geen belemmering ondervinden, is van Amsterdam tot de Hembrng ter zijde van de vaargeul een baan aangelegd. Voor hen die den ijsbreker en stoomschepen van nabij willen zien passeeren is dit een goede gelegen heid. Een brief, dezer dage» door een der Amsterdamsche bankinstellingen naar Keulen gezonden met f 6000 aan bank papier, is aan het adres bezorgd zon der het geld. De brief was aangetee- kend. Te Velsen is in den afgeloopen nacht, waar overdag eene veiling van meubelen enz. plaats had gehad eene vitrine met juweelen en verdere kostbaarheden ontvreemd. Door in- drukking van een met zeep besmeerde glasruit heeft men zich toegang tot het gebouw weten te verschaffen. In de vorige week werd te Zand- voort de equipage van 1 bomschuit gemonsterd. De Tram-Omnibus-Maatschappij BloemendaalHaarlem liet de vorige week en ook thans nog beperkten dienst rijden met drie paarden (sneeuwdienst). Kapitein Hustinx. f Uit Den Haag meldt men, dat het regiment grenadiers en jagers een zij ner flinkste compagnies-eomaiandan- ten heeft verloren in den kapitein van het corps F. W. J. M. Hustinx, sedert weinige jaren eerst bij dat re giment overgeplaatst. Marine. Het ©fficierspersoneel der marine bestond op 1 dezer nit2 vice-admi- raals, 2 schouts bij nacht, 24 kapts. ter zee, 35 kapt. luits. ter zee, 123 luit. ter zee le ki., 134 idem 2e kl., 110 adelborsten le kl. Bij den geneeskundigen dienst: 1 schout bij nacht (inspecteur), 2 dirig. off. van gez. le kl., 3 idem 2e kl., 55 off. van gez. le kl., 21 idem 2e kl., le apotheker le kl. en 3 idem 2e kl. Bij de administratie1 hoofd-in- specteur, 2 inspecteurs, 24 off. van adm. le kl., 28 idem 2e kl., 13 adjunct administrateurs. Bij den stoomvaartdienst: 7 offi cieren-machinist le kl. en 13 iclem 2© kl. Bij het korp3 mariniers 1 kolonel, 3 luit.-kolonels, 15 kapts., 21 le luitenants en 4 2e luite nants. Bij de administratie: 1 luit.-kol.- intendant, 1 kapt. kwartiermeester, 1 kapt. adm. van kleeding. Verder bestaat de kon. Ned. marine reserve uit5 buitengewone luits. ter zee le kl., 10 idem 2e kl., 5 adel borsten le kl. en 9 buitengewone adelborsten. Bij Carré. Bij Carré wordt tegenwoordig iedere voorstelling besloten met het „Feest op het Toroplein te Madrid," waarin optreden toreadors, picadors, mata dors, eene spaansche schoone enz. enz. en ook een levende stier, maar.... aan een touwtje, dat hem belet het publiek lastig te vallen. Door den heer Carré warea nn voor gisteravond f 50 uitgeloofd aan denge- ne, wien het gelukken zou een rozet los te rakken, die den stier op den kop, midden tnsschen de horens was ge hecht. Vijftig gulden, wien dit zon geluk ken binnen tien minuten. Busnak had zich aangemeld; Bus- nak een jong stevig gebouwde sla gersknecht verscheen in zijn wit jasje extra moei wit voor deze gelegenheid in de arena. Hij naderde den stier, die, vastge bonden door het touw, dat hing be ven het midden der arena, in alle richtingen tot op een paar voeten af stands de balustrade kon naderen. Busnak zag naar de rozet, die daar zoo verleidelijk zat op den kop van den stier, maar als hij den stier wat dicht naderde, verried deze zijn stie- rennatuur en rende op Busnak toe, zoodat hij een geed heenkomen zocht. Gelach in den circus, als Busnak, om zijn lijf te bergen, over de balustrade buitelde. Dan keerde de stier terug naar het midden van de arena, krabde het zand op met zijn hoeven en gluurde woest rond. Busnak naderde telkens weer, nu van terzijde, dan van achteren, doch ieder keer hield de stier hem zijn breeden kop toe, en de tien minuten waren om, zonder dat de slagersknecht de vijftig gulden had gewonnen, wat zeker velen speet. was blijven staan bij een der wacht posten. Onmiddellijk werd dat gedeelte op gehaald, waardoor de trein reeds circa 12 ure weder kon jvertrekken van Middelburg. De oorzaak van het afbreken moet waarschijnlijk gezocht worden injhet aanzetten van den trein, toen deze had moeten steppen voor een der sig nalen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verpletterd. Onder Deurne nabij Asten heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gevonden. Twee mannen waren bezig met het vellen van een boom, voor een woning staande. De laatste be slissende slag werd toegebracht, doch de boom, stortte de niet bedoelde rich ting uit tegen den grond en verplet terde met zijn zware kruin den eenigen zoon deB huize*. Onmiddellijk was de ongelukkige dood; de borstkas waB ingedrukt en de hersenpan verbrijzeld, De molen heeft mot inbegrip van zijn eenvoudige fundoering niet meer dan f 5000 gekost. Eon watermolen van het oude model, die bovendien bediening vordert, kostte zeker het dubbele be. drag. De officieele proefneming heeft nog niet plaats gehad, maar reeds nu is geconstateerd, dat bij zeer zwakken wind, wanneer de watermolens niet werken kunnen, de metalen molen in beweging komt; dat bij een flinken molenwind de molen zeer rustig en krachtig water opbrengt en met 30 32 slagen zich eenigszins uit den wind verplaatst, zoodat hij niet meer snel heid verkrijgt, en dat tijdens stormen als die op 23, 29 en 31 Jan. ook geen nadeelen werden ondervonden. Bij de te Termunterzijl (Gr.) ge houden hardrijderij kwamen eenige socialisten uit Woldendorp in verzet te^en de openbare macht, omdat zij niet mochten rijden op de voor de leden en betalenden gereserveerde banen. Ook 'savonds meenden zij rechtte hebben zonder entrée bij de uitrei king der prijzen tegenwoordig te kun nen zijn. Daar dit geweigerd werd, kwam het tot een schermutseling, waarbij de marechaussee gebruik moest ma ken van de sabel en zekere C. T. een belangrijke wonde aan het hoofd be kwam. Tegen 3 personen is proces verbaal opgemaakt. Maandagochtend is in Den Haag een jongen, die nit de gevangenis per celwagen naar het gebouw der recht bank was overgebracht, om daar te recht te staan, nit het gebouw ont vlucht door den uitgang aan het Doe- lenstraatje. De rijksveldwachter, met zijn over brenging belast, haalde den jeugdi- Moord Zondagmiddag verspreidde zich te Workum het gerucht, dat er op het zoogenaamde „Schil" vadermoord zou zijn gepleegd. In hoeverre dit be richt waarheid bevat, valt op dit oogenblik nog volstrekt niet uit te maken, aangezien door de doctoren nog geen uitspraak is gedaan en een nader onderzoek dus dient te worden afgewacht. De zaak is, dat de overledene in stervenden toestand door een zijner buren in het portaaltje bij zijne ka mer werd gevonden. Naar luid der information moet de man, terwijl zijne vrouw afwezig was, door zijn oudsten zoon zijn bezocht. Eene woordenwis seling volgde tijdens dit bezoek, die zoo hevig werd, dat men elkaar te lijf wilde. Nadat de zoon zich had verwijderd, begaf de vader zich naar buiten, zeggende politiehulp te gaan halen, indien men in zijn eigen wo ning niet veilig was. Hij volbracht dit voornemen echter niet, want spoe dig keerde hij terug, om na verloop van eenigen tijd in bovenvermelden toestand te worden gevonden. De laatste sneltrein van Boxtel naar Vlissingen had Zendagavond een on verwacht oponthoud, daar men, toen hij het station Middelburg binnen- stoomde, tot ontdekking kwam, dat een gedeelte van den trein ontbrak. Het achtergebleven treingedeelte De Telegraaf bevat het volgende „Van den man, die was gaan slapen." {Van een occasional) In de katten burgervaart lag heden nacht een schuit met koffie en een man die er op passen meest. Had zoo een slaap ging op de schuit liggen en ging slapen. Van morgen toen de werk lieden kwamen om de balen van de schuit te halen was er geen man op de schuit maar zij zagen op de schuit een pet en een jas liggen, zij zeiden het tegen de baas. De baas zij, misschien ligt hij in het water. twee werklieden namen de haak en gingen op de ,bodem voelen met de haak. een man zij, er zit wat aan, de man nen halen het op. En ja het wag de man die op de schuit moest passen. En die was gaan slapen. Een practisehe molen. Door het bestuur van het water schap Schouwen is op het gebied van polderbemaling iets nieuws toegepast. Ter vervanging van een ouden water molen met scheprad is een metalen molen gebouwd, met horizontaal lig- 'e centrifugaalpomp, een molen die de eigenscnap heelt zich zelf op den wind te zetten en vanzelf uit den wind te gaan,? wanneer de windkracht een vastgestelde grens overschreden heeft. De molen bezit acht wieken, voorzien van gegalvaniseerde bedek king en moet in staat zijn 8 M3. per minuut 1 M. hoog op te voeren. Hij kan dus tijden lang geheel aan zijn lot overgelaten worden eneischtgeen andere bediening dan het smeren op vooraf vastgestelde tijden. Intusschen is hij voorzien van eene inrichting om hem buiten werking te stellen zoodra het niet noodig is dat gemalen wordt, zoodra dus de binnenwater stand beneden een zeker peil daalt. De firma Scheltema Holkem&'s Boekhandel te Amsterdam geeft met C. G. T. van Dorp Co. te Sema- rang medio Februari hsUerste Num. mer uit van e#n tijdschrift voorelee- trotechniek getiteld „Electra", onder redactie van G. C. J. Verkerk en met medewerking ven ingenieurs, advo- eaten, etc. Onder de medewerker» vinden wij onsen stadgenoot Dr. E. van der Ven. De prije per jaargang ia f7.50, voor Indiö f9.per jaar. Het werk ver schijnt maandelijks. Van luitenant Clockener Brousson ontvangen wij een exemplaar van zijn liederenbundeltje „Voor Janmaat en Soldaat", 26ste duizend tal. Het bevat than» ;55 vaderlaedsche liederen, waaronder een |paar L inibok-litdjee, van welke wij er een hieronder laten volgen Lombok. 25 Augustu» 1894. (WijzeWilhelmus van Nassouwt Oude toonzetting. 1. Het is me of ik zie wappren Op Lombok» verre kust, De vlag, die onze dappren Omwuift in de eeuwige rust. Zij prijkt in vollen luister, De driekleur reod wit blauw; Maar.... stilte zacht gefluister Eeu kreet dan icbril en rauw. 2. Rood maant aan 't bloed der man- (nen, Die vielen door 't verraad Het blanke ataal zal spannen 't Gewicht der euveldaad Blauw is de kleur der trouwe, Die hecht ons samenbindt. Bij God en bij Nassauwe 1 Wee wien de wrake vindt 3. En is de straf voltogen, De heii'ge zaak volbracht, Brenge eerbied dan bewogen, Den braven 'tGoeden nacht I En over hun gebeente. Verzaamd deor vrome hand, Vermelde 't eergesteente Hun dood voor 't vaderland. B 81 d is ai B k tc k V: k r< b: is ti B< 01 01 Het boekje kost slechts 10 Cts. en B ia overal verkrijgbaar. De titel komt C( ons minder juist voor en de vervaar, a; diger erkent dat trouwens zelf waar hij zegt, dat het niet enkel voor den matroos en Boldaat, maar ook voor den burger bestemd is. Eeu 27ste duizend zou dan misschien kunnen heetenVoor vaderlandslievende Hol- [.1 landscbe jongen»." Naar wij tot ons leedwezen verne men, is de heer L. J. Veltman vrij! ernstig ongesteld. D. v. N. voornemen om je vader letsel toe te brengen. Daarnabe - kroop hem dikwijls het verlangen een einde te maken aan zijn eigen leven, maar ter wille van jon deinsde hij er voor terug. Hij heeft het nooit gewild, dat de verdenking op een ander zou rusten. In plaats van zijne schuld te verraden heeft hij steeds met groote beslistheid gehandeld, alsof hij in alle opzichten de onschuldige man was, waarvoor allen hem aanzagen. Toen uw vaders lijk was ontdekt verzocht hij zelfs Edwards om het verhoor bij te wonen. Ik koesterde niet den minsten angst, en ik geloof niet dat je er iets onder hebt geleden, dat je bij hem bent gebleven Florenee, totdat ik je zou kun nen komen halen. Je moet weten lieveling, dat ik er bijna zeker van was, dat ja je door mij zoudt willen laten halen." „Nooit kan ik weer een voet in zijn huis zetten," zeide zjj, „ik zou het niet kunnen doen. Hij is zeer voorkomend zeer, bizonder goed voor mij geweest." Haar stem beefde. „Ik ben dankbaar, ik kan je niet zeggen hoe dankbaar ik ben, dat hij weggegaan is v&or dat je mij alles hebt mede gedeeld, maar hij hij heelt mijn vader vermoord, en ik wil nooit meer een reet in zijn huis zetten." „Maar ondanks hetgeen hij misdaan heeft," merkte Owen op, „zal je hem toch zeker niet willen aanklagen." Zij beefde heftig. „Neen, neen, dat niet. Dat zou ik nooit doen. Maar ik moet hem nooit weerzien. Dat zou ik niet kunnen verdra gen Owen." „Je behoeft niet bang te zijn, dat je hem zult zien," ant woordde hij. „Hij zal niet eerder in zijn huis terugkeeren alvorens ik hem daartoe de vergunning geef. Ik heb zijn brief in mijn zak. Hij bekent dat hij hoopte dat ik nooit zou terugkeeren. Jou liefde en eerbied, hoewel hij ze niet verdiende, schatte hij het hoogst in de wereld. Hij begreep, dat je hem niet zoudt kunnen weerzien, voorkwam je wensch door zijn huis te verlaten, en toch smeekt hij je het als je eigendom te beschouwen totdat je Rookfield verlaat lieveling om mijne vrouw te worden. Hij voegt er bij, dat hij dan naar hier zal terugkeeren en zijn leven verder zal slijten onder dien zwaren last gebukt, dien hij niet van zich kan werpen alvorens de dood er hem van bevrijd." Florence gaf eindelijk toe aan Owens herhaald verzoek en liet zich door hem naar „The Laurels" terugbrengen, en toen zij de volgende week het dorp verliet, verklaarden de menschen, dat hare ondankbaarheid jegens dokter Viret ver schrikkelijk was. Behalve voor hen beiden, dokter Viret en mevrouw Fair- ferd te Molokai, is de geheimzinnige eluier, die den dood van Derwent en het verdwijnen van het lijk zijner vrouw bedekte, voor niemand opgelicht. Het ie een onderwerp, dat door inspecteur Holt zelden wordt aangeroerd. Owen zocht den draad van zijne loopbaan, waar hjj dien zes jaar geleden had laten vallen, weer op. Meer dan een tiental jaren is verloopen sedert Florence rijne vrouw is ge worden en de schaduwen van de droevige gebeurtenissen! zijn bijna geheel verdwenen. Somtijds denkt zij echter nog aan dokter Viret in zijne eenzaamheid te Rookfield en ofschoon zij zijne misdaad niet kan vergeten, gevoelt haar hart deelneming voor hem en vullen zich hare oogen met tranen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2