EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Mem vsa flea Nevel, i2e Jaargang Vrijdag 15 Februari 1895, No. 3565 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEKRKBOOM. Het Geïllustreerd DE MONT-BLANC, Tweegevecht met den dolk, VILLA SERENA.' STADSNIEUWS. Arrondissements-Reelitbank FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verBchijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-dc, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuec.y Parijt 31 tó» Faubourg Montmartrê. BILJETTËK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukker!) van dit Blad tot hoogst billijken prjjs laten drukken- Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De\ Directeur Uitgever dat deze week verschijnt, bevat merk waardige gravures en artikelen, o.a.: (met 4 illustraties). Het vroegere (met illustratie). Het vervolg op den alom bekenden en beroemden roman naar het Engelsch van Rider Haggard. Oplossing en toewijzing Rebus No. 2. Nieuwe Rebus No. 4. Voorts Een man, die geen last van de zenuwen had. Aneedoten.Ame rikaan sch weldoen. Poesjes bij den tandarts (met illustratie). Wat tact is. Middel tegen vochtigheid in ap- of ziekenkamers. Een plei dooi. Bedeelden in vroegere dagen. Ook een statistiek. Gebisseerd. Waar het fortuin al niet van af- hangt. Prijswinnaar van raadsel CXXVII. Snelheden. Aneedoten. Oplossing van raadsel CXXIX. Schaak rubriek. Mededeelingen. Haarlem14 Febr. 1895. Naar wij vernemen heeft de heer D.E. L. van den Arend, commandant der brandweer hier ter stede, eervol ontslag aangevraagd uit die functie. Onze belastingkantoren Naar wij vernemen is de inrichting van een gebouw van Rijkswege, waarin de verschillende belastingkantoren, zoowel Nan de stad als de buitenge meenten worden opgenomen, verze kerd bedoeld gebouw wordt gevestigd in het door ons vroeger aangeduide perceel in de KI. Houtstraat, waar thanfj^de Haarlemsche Bank gevestigd is, en aangrenzende perceelen. Heden herdenkt de heer P. de Wilde, assistent-opzichter aan de werkplaatsen der H. IJ. S. M. den dag, waarop hjj vóór 25 jaar in dienet trad bij genoemde Maatschappij. Talrijk waren de bewijze» van be langstelling, zoowel van superieuren en collega's ala van de werklieden. Hedenmorgen door eene deputatie uit de werklieden aan den ingang der werkplaatsen ontvangen en geleid naar zijn kantoor, dat als Let ware onder het groen was bedolven, werd de jubilaris door het woord en door het lied op ondubbelzinnige wijze ge huldigd. Getroffen door ueze hulde, sprak de heer de Wilde een kern achtig woord van dank. Verder her denken op dezen dag de draaiers H. L. Groeneveld en L. Ruifrok hunne 25-jarige dienstvervulling bij de H. IJ. S. M. Ook dezen ondervonden, zoowel van de Maatschappij als van hunne kameraden vele blijken van belangstelling. De drukte in het goederenvervoer aan de spoorwegen, neemt met den dag toe. Met uren vertraging komen de goe derentreinen alhier binnen, niettegen staande er extra treinen zijn inge- Vooral aan de Zaansche stations liggen de loodsen overvol met te ver zenden goederen. Aan alle aanvragen om materieel kan intijds niet meer worden voldaan. Morgen, (Vrijdag) herdenkt de WelEerw. Heer J. C. Klompé, Ka pelaan aan de Kathedrale Kerk en Directeur der R. K. Militaire Ver- eeniging, den dag, waarop hij 12Kjaar geleden de H. Priesterwijding ont ving. Naar wij vernemen zal het den waardigen en algemeen geachten Geestelijke dien dag niet aan belang stelling en deelneming ontbreken. Volgens achterstaande advertentie spreekt Mej. Elise A. Haighton mor sen (Vrijdag) te acht uur in Hotel Fnnckler over vrouwenkiesrecht. Door een ooggetuige is ons mede gedeeld, dat de werkman Meijer gis teren niet door eigen schuld het leven heeft verloren. Meijer ging met een' zak met kolen tusschen stilstaande wagens door, toen een rangeerende goederentrein deze (losse) wagens raakte. Wanneer dit zoo is en de oogge tuige verzekerde het ons, dan ziet het geval er natuurlijk gansch anders uit, reden waarom wij dit mededee len. Men schrijft ons Door de Tooneelclub „Multatuli" worden in den loop dezer week de circulaires ten behoeve eener liefda digheids-voorstelling aan de ingezete nen dezer gemeente aangeboden. D. zuivere opbrengst dezer uitvoe ring is ten behoeve van een weduwe met zeven kleine kinderen waarvan de jongste 4 maanden en de oudste slechts 10 jaar oud is. Wij doen dan ook een beroep op de menschlievendheid onzer stadge- nooten om de oirculaire niet onin gevuld ter zijde te leggen, daar de overleden echtgenoot A. Beekman, wonende Meesterlottelaan 50b, 9 k 10 weken bedlegerig is geweest en het bed waarop hij gelegen heeft vernie tigd moest worden, en de arme we duwe tot eenige beschutting tegen de koude een paar bossen stroo heeft om het bed te vervangen. De ge'br. Schornagel, aannemers alhier, hebben bereidwillig hunne medewerking verzekerd; door hen zal alles gecontroleerd en verantwoord worden. Aanbesteding. Bij de Woensdag gehouden aanbe steding door den architect C. L. M. Robbers alhier, van het bouwen van een boerderij met woonhuis aau de Leliestraat 7c., waren ingekomen 11 biljetten, als volgt: H. D. Schornagel G. Hulsebosch Opdam en v. Amstel Smoring en Smink H. van Es C. v. Reijendam, Spaarndam J. A. Wennekes Sr. J. van ReyBen F. Zandvoort H. van 'tWout J. A. Kaub, Halfweg Het werk is gegund aan den heer J. A. Kaub te Halfweg. f4550. „4090. „4007. „3948. 3937. 3888. 3848. 3787. 3728. „3695. 3495. Zitting van Donderdag 14 Febr. Onze lezera zullen zich herinneren hoe de uitdrager Willem Umans in de Spaarnwouderstraat op den 22en October als gewoonlijk geplaagd door de straatjeugd, een revolverschot op zijne belagers loste, waarbij een ko gel den zestienjarigen P. K. de KruijfF in het been trof. Voor dit feit had zich Umans heden voor de Reehtbank te verantwoorden. Het is een oud hardhoorend man netje en hij bekent het feit, maar noemt het zelfverdediging. „Zou ik," zoo vraagt hij, „mij niet mogen ver dedigen als ze mij willen vermoorden in mij» deur? 't Bloed stroomde over mijn gezicht, ze gooiden met steenen Neen, EdelAchtbare Heeren...." en daarbij schudt hij het hoofd alsof hij zich met de qualificatie van het feit, mishandeling, gansch niet kan ver eenigen. Het valt niet te ontkennen, dat de man buitengewoon getergd en gesard was. Er ging haast geen dag voorbij of de „lieve straatjeugd," die geen medelijden kent en geen eerbied voor grijze haren, schold hem uit, belegerde zijn huis, wierp hem met steenen en zijn ruiten stuk. En in een opwelling van woede greep de man naar zijn revolver en schoot op zijn kwel geesten 't Is waar, niemand beter dan hij wist dat men op dergelijke wijze zijn eigen rechter niet mag zijn. Reeds den Ben Mei had Umans in een der gelijke omstandigheid op zijn belagers geschoten en J. P. van Nieuwenhoven zadelmaker en G. van Houten kleer- bleekersknecht te O verveen geraakt. Destijds kwam hij er af met een strenge vermaning van Mr. Van Ou- teren subs. off. v, just, en dezen amb tenaar had hij toon beloold, niet meer op deze manier ©p te treden. Was er, zoo zegt genoemde ambte naar, ooit aan 't parket een vervolg bare klacht ingediend tegen de per sonen die het Umans zoo iastig maak ten, dan zouden dezen zeer zeker zijn vervolgd geworden. Wat dezen jongen betreft, de Kruijff, deze heeft 14 dagen in het gasthuis gelegen en is volkomen herstel. De eiBch tegen Umans is 4 maan den. Hierna stond terecht Nicolaas Bak ker, 22 jaar, die toen hij nog huis knecht was bij den heer A. Resinlt, ingenieur, Wilhelminastraat alhier, een som van f 140 die hem door me vrouw Resink was toevertrouwd om daarmee postwissels te betalen, in zijn zak heeft gestoken en er mee vandoor gegaan is. Na in België en Frankrijk te hebben rondgezworven is hij uit armoede zich komen aanmelden bij de politie te Haarlem. Vroeger heeft de man reeds 2 jaar in de gevangenis gezeten. Naar zijn eigen verklaring had hij bij den heer Resink een goede betrekking en werd er goed behandeld. Ei sch 2 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegd verdedi ger Mr. C. G. Von Reeken, pleitte verzachtende omstandigheden. Uit*praak over 8 dagen. In de zitting van heden is Dirk Sohrijaders, wegens het herhaaldelijk beleedigen en het in het water wer pen van een zekeren werkman Cor net, veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. De eisch was 10 maanden. Op de door de bakkersgezellen-ver- eeniging gehouden vergadering Dins dag in de groote zaal van Felix Favore, waarvan reeds een verslag is gegeven, waren uitgenoodigd de navolgende haarlemsche vereenigin- gen Ned. Christelijk Werkliedenverbond PatrimoniumTimmerliedenvereeni- gicg „Door Eendracht Verbetering"; Meubelmakersbond Algemeen Ned. Werkl.-verbond (Goedgekeurd bij Kon. BesluitSchilders- en Behangersver- eeniging „Hulp lenigt de Nood"; Alg. Ned. Typografenbond; Timmer lieden vereeniging „Eensgezindheid" Kalk- en Steenbewerkersbond Socia- listenbondVereeniging Algemeen Belang Sigaren- en Tabakbewerkers- bond IJzer- en Metaalbewerkersbond; Vereeniging „Volksgebouw". Volgens de daarvan opgemaakte statistiek bedroeg te Zandvoort het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein op 31 De cember 1894 23. In 1894 zijn geene nieuwe vergunningen verleend. IJs De ijsclub „Christiania" te Zuid- Schalkwijk hield gisteren een hard rijderij ten bate van eenige behoeftige gezinnen; niet minder dan 38 perso nen namen aan den wedstrijd deel, waarvan de winners bovendien nog een prijs ontvingen. Eèn zeer talrijk publiek woonde dit ijsfeest bij, dat werd opgevroo- lijkt door het fanfarecorps „de Een dracht" van Houtrijk en Polanen. Aan den te Aalsmeer gehouden wedstrijd namen 12 paren deel; de prijs f25, verkregen A. Geerking en G. Jongkind van Uithoorn; de pre mies, f10 en fö, J. Willem8e en A. Willemse van Haarlemmermeer en M. Jongkind en A. Alderdes van Aalsmeer. Naahet engelsch van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK I. „Hoe gaat het met u?" riep Jane nit met een glimlach reikte den jongen man de hand. „Wilt u ni6t wat dichter Jij het vunr komen? Wat is het koud vandaag, vindt u liet Nellie, bel eene voor de thee. Ik begin er naar te ver lengen. Ze is vandaag wat later dan gewoonlijk, want wij rerwachten vader en moeder ieder oogenblik thuis. Van- norgen zijn zij naar Londen gegaan." Wainwright gaf een beleefd antwoord en zeide zich tot Nellie wendende: „Ik heb het gedicht voor u meegebracht, dat u, naar u anlangs hebt gezegd, zoo gaarne zoudt willen lezen Ocnone - herinnert gij u wel?" „O, ik dank u zeer mijnheer Wainwright," gaf Nellie ten mtwoord. „Hoe vriendelijk van u om daaraan te denken. Het is geloof ik een prachtig gedicht. Met veel genoegen zal ik het lezen." „Ik moet bekennen," merkte Wainwright op, toen hij, nadat er the» met koek was rondgediend, eene plaats dich ter bij Nellie ging zitten „ik moet bekennen, dat ik mij over het algemeen zeer teleurgesteld gevoelde over het ge dicht. Ik ben nieuwsgierig om te hooren hoe u het vindt Denk er aan, dat ik verwacht uw oordeel er over te ver nemen." „Zijt u den laatsten tijd nog veel uit geweest mijnheer Wainwright?" vroeg Jane, nog vóór Nellie kon antwoorden. „Neen, niet veel. Ik ben eenige weken naar Schotland geweest. Ik zal u toch zeker den twee en twintigste wel bij lady Bayley zien?" „Wij hebben er nog niets van gehoord o, ik hoop zoo, dat zij ons zal uitnoodigen I" riepen de meisjes bijna gelijk tijdig uit. De jonge Wainwright begon te lachen en zeide: „Natuurlijk zal zij dat doen. Ik weet, dat zij alle uitnoo- digingen nog niet he»it rondgezonden. Mag ik hopen n daar te zien?" vervolgd» hij en keek Nellie aan. „O hemelriep Amy op bedroefden toon nit, „het is mijne beurt om thuis te blijven. En het zal er stellig zoo gezellig zijn. Ik herinner mij, dat lady Bayley den laatsten keer de geheele laan langs tooverlantaarns had laten op die hangen, en dan verrukkelijke muziek „Tooverlantaarns I Amy, wat zegt je daar nu toch riep Jane lachende nit. „Ik bedoel natuurlijk lampions," was Amy's antwoord, die zich wat beleedigd gevoelde over deze uitbarsting van vroolijkheid. Wainwright vertrok woldra. Zoodra de voordeur was gesloten snelden de meisjes de gang door naar de eetkamer, waar Hubert en Judith nog steeds zaten. „Nu, hoe was Black Crum vandaag?" vroeg Hubert op den meest onschuldigen toon. „Het was dokter Black Crum in het geheel niet; het was die vervelende, verwaande, jonge Wainwright," begon Jane. „In ieder geval hebben wij wat nieuws van hem gehoord Hij vertelde ons, dat zijne tante, lady Bayley den twee en twintigste een soirée geeft. Is dat niet heerlijk?" „Wat is de jonge Wainwright voor iemand?" vroeg Ju dith. „Ziet hij er nog al knap uit „Hij is groot en donker, en heett een vreemdsoortige kin en zulke onaangename oogen, die iemand zoowel van binnen als van buiten schijnen te zien," antwoordde Jane. „Hoe heb je hem leeren kennen?" vervolgde Judith. „Wjj hebben hem van den zomer dikwijls op het tennis veld ontmoet. Hij speelt tamelijk goed. Wat ik zeggen wil Nellie," vervolgde Jane en wendde zich tot hare zuster, „bij welke gelegenheid heb je met hem over dat gedicht gespro ken, dat hij je heeft gel»end?" „Toen ik Maandag uit Londen terugkeerde heb ik hem ontmoet en hij wilde juist ai mijne pakjes dragen. Toen vroeg hij mij of ik het had gelezen, en toen ik zeide, dat ik

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1