BINNENLAND. Letteren ea Kaast. Sport en; Wedstrijden. Aanranding. jtfet de veiligheid in de omstreken van Haarlem is het tegenwoordig treurig gesteld. Dit ondervond o. a. Maandagavond jhr. A. E. Barnaert. Met den trein van 6X uur te Vogelenzang gekomen, werd hij op zijn weg naar huis door een drietal personen aangerand. Van een hunner kreeg hij onverwacht een schop of een stomp, zoo dat hij viel. Op te staan en zgn aanrander aan te vallen was voor den 60jarigen, on- gewapenden man het werk van een oogenblik, doch het baatte niet veel, want een tweede persoon schoot toe en sloeg den heer B. met zijne schaatsen drie bloedende wonden op het hoofd, waarvan éene van 8 c.M. grootte. De heer B. wendde zich nu tot dezen, pareerde met den arm de slagen, waarbij hij nog eene wond aan de hand opliep, en wist den aanrander op den grond te krijgen, waarop hij hem een pak slaag toe diende, waardoor ten minste deze onschadelijk was. Van de anderen was hij echter nog niet af. Terwijl hij op den grond bezig was, kreeg hij een schop tegen het achterhoofd. Dezen nu ging het ech ter als zijn kameraadook hij werd gegrepen en onschadelijk gemaakt, waarna de derde afdroop en de heer B. zijn weg kon vervolgen. De aanranders zijn bekend en d. justitie heelt proces-vorbaal opge maakt. (Ar. R. Ct.) dingzaak" op de Bloemgracht te Am sterdam. De houten sohotten van een der benedenlokalen vatte vlam. De on derwijzeres slaagde er in de kleintjes spoedig in veiligheid te brengen. Zij werden opgenomen in bet weeshuis, dat zich in de nabijheid der school bevindt. De brandweer, spoedig aangerukt, wist het vuur weldra te bedwingen, zoodat slechts weinig schade is ge leden. Een ijsleest. Vrijdag zal jdoor de vereeniging .Olymphia" te Monnikendam op de Gouwzee weer een eigenaardig leest gegeven worden. Het meeBt aantrek kelijke punt zal zjjn: de Marker bruiloft in kostuum; ook de hardrijderij van Markers zal een nummer zijn, dat veel belangstelling wekt. In het ijspaleis zal, zoo luilea althans de vertrouwbare mededee- lingen, een café-chantant van muzi kale Samojeeden verschillende nuaa mers ten beste geven. Dat alles wordt afgewisseld en besloien met een bal op^ het ijs, waarbij het fanfarekorps van Broek i/W. zijn medewerking zal verleenen. De uitslag der herstemming ter verkiezing van zea leden voor den gemeenteraad te Rotterdam was als volgt Uitgebrachte stemmen 4625. Van onwaarde 10. Gekozen de heeren: Jac. van Ves sem, met 2896 stemmenW. C. Coe- pijn, met 2278 stemmenM. H. Hey- broek, met 2268 stemmen; mr. E.E. van Raalte, met 2217 stemmenR, Mildere, met 2099 stemmenP. van der Pols, met 2087 st. Op de heeren H. Dane CL. zijn 2069 stemmen, P. Lambert 2064 st., Herman Kolff 2060 stemmen, J. W. Thompson 2047 stemmen, mr. J. Mascheck 2011 stemmen en mr. J. D. M. van Blommestein 2004 stem men uitgebracht. Eene militaire begrafenis. Het stoffelijk overschot van kapi tein F. W. J. M. Hustinx, van het regiment grenadiers en jagers, werd Woensdag te 's-Gravenhage met mili taire eer ter aarde besteld. Op de begraafplaats hadden veis opper-, hoofd- en verdere officieren zich vereenigd, o.a. generaal Rompei- man, divisiecommandant; kapitein baron Van Voorst tot Voorst, verte genwoordigende den inspecteur in dat wapen; de overs ten Van Hoogstraten. Van Berckel, De Bock en De Wij en voorte deputatiën van alle wapens de veldartillerie, de vestingartillerie en de cavalerie. Nadat de godsdienstige ceremoniën verricht en de militaire honneurs waren bewezen trad de kolonel-com mandant van het regiment grena^ diers en jagers, jhr. Liman Trip, uit het groote carré, dat de officieren rond de groeve hadden gevormd, naar voren, om een hartelijk woord van hulde, waardeering en erkentelijkheid te wijden aan de nagedachtenis van den overledene. Brand in een bewaarschool. Woensdagmiddag ontstond door het in brand geraken van roet in den schoorsteen een kleine paniek onder de kinderen der christelijke bew.iar- school van de vereeniging „De Zen- in me en wat was meneer Hamecher boosl Van Hamecher ging hij over naar Verwoert, die met een kindergezel schap een tournée door België maak te. Met acht en twintig gulden op zak keerde hij te 's-Gravenhage terug, waar hij zijn ouders in gebrek vond. Vader, die vond dat ik te oud was om niemendal te verdienen, besloot een recept dat hy voor goede schoen smeer had, klaar te maken en er mij met een paar dosijn petjes er op uit te sturen. Ik zie me nog gaan in een geel tooneelbroekje en den kiel met den riemin de hand een grooten trom mel dragend en in dien trommel potjes, die ik voor ze3 centen per stuk aan den Man moest brengen. De verkoop ging goed, veel men- schen, die me van de planken ken den, kochten van me, alleen omdat ik de kleine komiek van Verwoert Men meldt uit 's-Gravenhage Bij den terugkeer van de troepen met dë muziek der K. M. kapel Woensdagvoormiddag van de R. K. begraafplaats naar de kazerne ont stond op hot Nasaauplein een op- stootje.Door jongens werd met sneeuw ballen geworpen naar de soldaten en toen een hoofdagent een der belha mels wilde grijpen, werden hij en de overige agenten uitgejouwd door een troep personen onder wie een jager. De hoofdagent greep den militair vast, dech hij moest hem weier los laten door he- opdringen van het volk. De politieagent, die zij n wapen stok had getrokken en zich daarmede verweerde, kreeg in 't gedrang een paar slagen op het achterhoofd en in net gelaat. De moord te Sohagen. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft Woensdag terecht gestaan Jan Oudshoorn (vriend van Klaas Boes, den moordenaar van Behagen,) be schuldigd van medeplichtigheid aan dien dubbelen moord. Tegen hem werd éen jaar gevan genisstraf geëischt. Willem van Zuylen. Ter gelegenheid van hetaaQgtaand 40 jarig jubileum van Zoo weet ik nog heel goed, dat ik minstens tweemaal ia de week bij bakker Koning kwam en dat de win kelknecht me geregeld toeriep: D'r staan nog wel zes potjes, jongen 1 Maar dan kwam juffrouw Koning uit de achterkamer„Och, zei ze, is het kemiekie van Verwoert, neem er nog maar eentje. Lust jij een warm kadetje, knulletje?" Eind lijk was het op aanbeveliag van Verwoert, dat Victor Driessens hem kwam engageeren om de kleine Jacquinet in „Paljas" te spelen. „Driessens heeft van mg gemaakt, wat ik geworden ben en nooit zal ik vergeten, dat ik aan dien eminenten man alles te danken heb; met de votie denk ik aan mijn goeien leer meester, zijn portret zal altijd in mijn huiskamer een eereplaats heb oen en nooit krjjg ik een krans of hij wordt dadelijk om Drieesea's beeltenis ge hangen J" Veertien jaar oud kwam hij te Amsterdam bij Roobol, Tjasink en Peters en debuteerde in „Koning Richard III" als het jonge prinsje, verzeilde daarna bij Sauvlet die in „Diligentia" een café-chantant exploi teerde, maar werd uitgefloten en met rotte appelen gesmeten. Eindelijk, op zestienjarigen leeftijd, vindt wear «n engagement bij Driessens in Antwerpen, staat na 6 maanden op straat, werdt venter van sigarenpijpjes, handelaar in c'aaco- lade, snoeperijen, omslagdoekjes en eindigt na veel ontberingen en avon turen met te Bo .terdam te belanden, waar „Kees de portier" zijn eerste vriend wordt, maar waar hij niet da delijk aangenomen wordt. „In de dagen van aanhoudend te rugkomen en terugkomen was ik maar weer aan 't geldyerdienen ge gaan met Kapper Jambroes, die ook ging, namen Albrecht en Van Olle- fe* de directie over en kwam Van Zuijlen druk in het repertoire. De bekende quaestie, toen deze directeu ren ook Amsterdam wilden bespelen, volgde en de Rotterdamseho combi natie Le Gras, Van Zuijlen en Has pels ontstond. „Dadelijk kregen wij de bewijzen van de volle sympathie der Rotter dammers; onze zaal wij bespeelden de kleine komedie werd aruk be zocht en we maakten voortreflelijke zaken. Vooral en bij voorkeur speelden wij oorspronkelijke Hollandsche stuk ken. Zoo werd „Vorstenschool" door ons op het repertoire gebracht in het eerst met Mina Kruseman als Ko ningin en Elise Baart als Hanna. Nu vooral werd door heel Nederland een warme belangstelling in on; mooi streven getoond Daarna werd Van Zuylen zelfstan dig directeur, in zijn weerzin om tot de „Koninklijke Vereeniging", die toen nog met monopolie-plannen rond ging, over te gaan. Maar het lukte hem niet, zooals eveneens bekend is. Hij kreeg weer engagement bij Le Gras en Haspels en begon voordrach ten te houden. Alhoewel hot weder zieh Dinsdag morgen niet gunstig liet aanzien,, heeft de sneeuw voor liefhebbers van arren een gewenscht tapijt over de wegen verspreid, en op het bekende Meer nabij Abcoude waren in den middag zeer vele belangstellenden van elders bijeengekomen, om den wedstrijd met paard es slede bij te wonen en zieh op het uitgestrekte ijsveld te vermaken. Br waren 13 mededingers ingesohre- ven3 vreemdelingen en 9 ingezetenen der gemeente. De bekende harddraver Tabor II,. bestuurd door den eigenaar A. de Rid der, uit den IJpolder, behaalde den lsten prijs, bestaande uit een mar meren pendule met eoupesde le premie, een milieu met zilver ge monteerd, won J. J. Kapteijn, van Amstelveen, en de 2de premie, f 10, D. v. Eek, nit Weesper Garspel. Prijs en premiën werden in het Amsterdamsehe Koffiehuis, uitgereikt door den voorzitter der commissie, den heer G. J. Deude van Troost wijk. Ned. Opera „Stadsschouw burg". Dt aanval op den molen van AUred Bruneautekst nkar Zola, had Diasdagavond een onge hoord succes. Nog zelden was het Amsterdamsehe operapnhliek zo» uitbundig in zijne lofuitingen. Hetiz dan ook een bijzjnder werk, zeo iets geheel nieuws en overweldigend. Het geheel vloeit over van eigenaardige Klankeffecten en mant uit door een schoone instrumentatie, dooh stelt tevens bijzonder hooge eischen aan alle uitvoerenden, zoowel aan zangers als orehest. Of de moeilijkheden overwonnen werden? Ik kan gerust zeggen glans rijk. En geen wonder, want de hoofd rollen waren in handen van artisten als: Mevr. Engelen-Se wing (Pran- 8 use), mej. Kempees (Marcelline) en de heeren Orelie (Merlier) en Pau wels (Dominique.) Ook aan de vertolkers van de kleinere partijen als mevr. Tijzssn- Bremerkamp, de heerenEngelen, Tijssen, Poena en Alexanders, komt een woord van waardeering toe voor de wijze waarop ze zieh van hunne taak kweten. Wat me vooral trof, was de schoone klank van het mannenkoor in de vierde acte. Het orehest was dezen keer bijzon- Willem van Zuylen is bij Van Holkema en Wa- rendorf verschenen een levensbe- schrijving „door hemzelven verteld j hiell er een zware basstem op na en n oververteld door Henry M. Dok. 1 1 der goed, ook aan décors en kostuums waa veel zorg besteed. -.. -„..De heer Bruneau, welke expres uit uit Antwerpen teruggekomen was. Hij Fraakrijk wag gek'omm om het ge- V hial.1 Ar «Ar» v.waru noaatAiM nn nft An J D heel te leiden, mag dus evenals de king", waaraan wij een en ander ontieenen. Vad Zuylen begint met te vertel len, hoe hij debuteerde in eeu ballet „O, ik kan me nog zoo goed her- ioneren, wat er op dien debuut-avond gebeurde. Ik had geen flauw idee van het gewicht der mij opgedragen taak en nog minder van de verplichtingen, die een acteur tegeuover zijn publiek heeft. Gekleed als haremdienrar moest ik den Sultan een pqp en der Sultane kolfie aanbieden, dat deed ik met de noodige en niet-noodige zwierige buigingen, die meneer Ha mecher mij geleerd had, en toen de twee het vraohtje aangenomen had den, geloofde ik mijn taak geëindigd. Ik liep naar den voorgrond en tot een goed vrouwtje, dat daar zenuw achtig vóór in de zaal zat, riep ik Moeder, is 't goed gewee3t Wat hadden de menschen een schik een beetjo kennis van fluitspelen, ik streek viool en zong tenor en deze kundigheden hebben we geëxploi teerd. 's Morgens gingen weden boer op en zongen we vóór de hofsteden en ook wel in de straten van Delftsha- Schiedam en Overschie, mooie liedekens, den heelen dag door, en de centen, die we ophaalden, deelden we eerlijk. Ik woonde toen op een dood ar moedig hofje in de Nadorstlaan, waar een oud moedertje me eeu kamer verhuurd had voor eeu gulden iu de week. Ik had een bedstede met een bei en een paar dekens en voor dat b9d een stoel met een waterkan er op; een kamer, vrij van alle weelde dus ea ontzettend koud." Toch kwam er ook aan die ellende een eind. De Vries liet hem debu- teeren in „Het turfschip van Breda en het succe3 ging stijgend. Toen Eluard de Vries naar Amsterdam directie, met veel ingenomenheid te rugzien op de première van zijn schoon werk. Hij moest na het einde van het tweede bedrijf voor het opgewonden publiek verschijnen, dat, o wonder, na afloop der voorstelling niet naar huis stormde, maar niet tevreden was voordat de componist nogmaals teu tooneele versoheen, terwijl hem bij beide gelegenheden onder fanfares en daverende toejuichingen een fraaie krans werd aangeboden. Ik geloof, dat de heer Bruneau, als hij naar zijn land terugkeert, een goeden dunk zal medenemen van het Nederlandsehe publiek, de Neder- laudsche opera en van haren lalent- voilen en ijverigen leider, den heer V. d. Linden. G. G. Athleten-wedstrijd- In het Verkooplokaal te Rotterdam had Woensdagavond de internatio nale athleten- en worstelwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Rotter- damsche Athletenolnb „Hercules" De worstelwedstrijd duurde tot laat in dsn nacht. Er stonden er dan ook 76 op het programma, uit Rotterdam, Keulen, Utrecht, Amsterdam, Duisburg, Dus- seldorf en Mühlheim. Des nachts om twaalf uur was de stand als volgt Zwaarste drukken, le afdeeling: prijs, verg. zilv. med., P. Schöns uit Dusseldorf, (100 K.G.) premie, zilv. med., M. Joosten nit Amsterdam, (90 K.G.) Zwaarste drukken, 2e afdeeling prijs, zilv. med., M. D. Speijer uit Am sterdam, (85 K.G.)premie, bronz. med., G. y. d. Broek uit Rotterdam, (80 K.G.) Zwaarste stooten, le afdeelingprijs, gouden med., H. Kupper, uit Duis burg (115 K.G.); premie, zilveren med., W. Esreveld nit Amsterdam (100 K.G.) Zwaarste stooten, 2s afdeeling: le prijs, verg. zilv. med., Duhn, (102 I K.G.)2e prijs, zilv. med., J. F. Qslmest uit Rotterdam (100 K.G.) Veelkeerig drukken van 60 K.G., le atdeelingle prijs, zilveren me daille, Hufenstuhl uit Mühlheim, 22 punten, 11 keer; 2e prijs, bronzen medaille, G. Niepoort, te Rotterdam-, 21 punten, 11 keer. Veelkeerig drukken van 50 K.G. 2e afdeeling. Het hoogt aantal tebe- hal-n puntea is 25. le prijs, zilveren medaille, Meijer, uit Rotterdam, 22Ü punt, 16 keer2e prijs, bronzen mede De Winter uit Amsterdam, 191 puilt) 17 keer. Kampioenschap van Fries land. Voor amateurs werden Woensdag te Leeuwarden twee wedstrijden ge houden om het kampioenschap van Friesland (1500 M. en 500 M.) In beide wedstrijden behaalde de heer A. van Welij var. Leeuwarden, den eersten prijs, een gouden medaille, onderscheidenlijk in 3 m. 6s/'s see. en 57" t sec. Op de baan van 1500 meter werd de tweede prijs, een zilveren medaille, behaald door den heer H. J. Gorter van Zwolle, in 3 min. en 21!/s sec.; de derde prijs, eene bron zen medaille, door den hser U. Rom- kema van Joure, in 3.28eeu Voor den wedstrijd op 500 meter, hadden de heeren Romkema en C. H. Kap, het nooit had gezien, deelde hij mij mede, dat hij het mij eens zou leenen, maar ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat hij het zich nog herinneren zou." Na deze verklaring verliet Nellie de kamer. Hubert liet een langgerekt en veelbeteekenend gefluit hooren. HOOFDSTUK II. Den volgendes morgen riep majoor Dudley aan het ontbijt uit, na een zijner brieves te hebben gelezen.... „Drommels EmilyWie denkt je, dat bij ons komt „Wel, voor zoover ik weet hebben wij niemand uitgenoo- digd," zeide zijne vrouw en hield de theepot opgeheven. „Dat is juist het grappigste. Hier is een brief van tante Hawkins van niemand minder waarin zij meldt, dat hare geneesheeren haar verandering van lucht hebben voor geschreven (verandering van lucht voor eene vrouw boven de tachtigen dat al hare bloedverwanten behalve ik, haar met uitnoodigingen om bij hen te komen hebben vervolgd. Omdat wij alleen haar niet gevraagd hebben, is zij besloten om bij ons te komen." Majoor Dudley lsund» achterover in zijn stoel en begon hartelijk te lachen. „O Frank, komt tante Hawkins hier? Je schertst toch I" riep zijne vrouw ontsteld uit. „Volstrekt niet, dat verzeker ik je," antwoordde de majoor. ,,Lses zelve den brief maar, wanneer je er nog aan mocht twijfelen." Mevrouw Dudley nam den brief ter hand en met gefronste wenkbrauwen las zij hem langzaam door, terwijl de meisjes in verschillende bewoordingen hare verwondering en mis noegen te kennen gaven. „Komt tante Hawkins morgen hier 1 Dat is gewoon weg verschrikkelijk 1" „Ik zie volstrekt niets verschrikkelijks in het feit." zeide majoor Dudley, „maar wel een werkelijk gelukkig toeval. Nu wordt het tijd dat wij van de goede gelegenheid gebruik maken. Wie weet of zjj hare S 20.000 nu niet toch aan ons vermaakt? Wanneer Hubert maar een aardige kleine jongen was met een fluweelen buisje, dan zou hij er stellig opkun nen rekenen. Oude dames hebben altijd een zwak voor kleine jongens." „Maar waar moeten wij haar logeeren?" viel zijne vrouw hem ongeduldig in de rede. „En waarvan moeten wij de extra uitgaven betalen, en de keukenmeid gaat de volgende week weg? Natuurlijk moeten wij onze kamer afstaan en Judith, jij moet de jouwe afstaan aan hare verpleegster." „Maar waar moet ik dan studeeren?" riep Judith uit. „Bestudeer je tante mijn kind," zeide Hubert iaehend, „daarmee besteedt jij je tijd nuttiger dan met Euclides. Mag ik nog een kopje thee moeder: doer al die drukte krijg ik geen ontbijt." „Ik moet dadelijk alles in orde gaan brengen," zeide me vrouw Dudley zenuwachtig. Ik weet waarlijk niet hoe ik nog met alles voor morgen gereed kom. Nellie, wanneer je ontbeten h8bt, kom dan naar beven om mij wat te helpen." Mevrouw Dudley verliet de kamer, en haar mutsje stond eenigszins scheef op haar hoofd, wal gewoonlijk het geval was wanneer zij door huiselijke zorgen werd gekweld. De dag leverde verder niets op dan druk werk, rumoer en kwellingen. Toen de majoor hoorde, dat er een gemakkelijk kostje dien middag zou worden opgediBcht, herinnerde hij zich een afspraak in de stad te hebben en verdween. Hubert kwam des Woendags altijd laat thuis. Mevrouw Dudley besloot om maar geen middagmaal te laten klaar maken ten einde de keukenmeid tijd te besparen, en inplaats daarvan gebruikten zij en de meisjes des avonds zeven uur aan de theetafel koud vleesch. „Nog nooit heb ik mij onaangenamer gestemd gevoeld," zeide de arme mevrouw Dudley, dronk hare thee met kleine teugjes en zuchtte. „Wanneer er iemand is, voor wie ik wer kelijk bang ben, dan is het tante Hawkins. In hare beste dagen kon ik haar nooit begrijpen of met haar opschieten; en tegenwoordig, nu zij nog zonderlinger is geworden, is zij gewoon weg onverdragelijk." {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2