EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 16 Februari 1895. No. 3566 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. FEUILLETON 3) HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371,. Dit blad verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtatraat 1-3U. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlyk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever 3. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dé Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccPariet 31 bi* Faubourg Montmartrsi Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Achter de Schermen. Haarlem mer Halletjes CCXXVII. Binnen- en Buitenlsmdsche berichten. Varia. Advertmitèn enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billy k en vlug gedrukt. DeDirecteur Uitgever Haarlem15 Febr. 1895. Onlangs meldden wij, dat er plan nen werden gemaakt om de verschil lende belastingkantoren hier ter stede te vereenigen in eenige perceelen in de Kleine Houtstraat. Gisteren nu is ons gemeld, dat de inrichting reeds was verzekerd. Dit is minder juist. Wel zijn er plannen aanhangig ge weest, maar zonder tot dusverre een beslist resultaat op te leveren. De laatste mededeeling van onzen be richtgever berust dus klaarblijkelijk op een misverstand. Heden vieren 4 R. K. geestelijken alhier den dag, waarop zij vóór 12^ jaar tot priester werden gewijd. He zijn de Eerw. heeren H. J. A. Cop- pens en C. J. Juffermans, secretaris sen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, J. C. H. Klompé, oudste kapelaan in de parochie van den H. Joseph, en A. van Aalst, de laatste ambteloos tengevolge van eene aan doening van het spraakvermogen, waarvan hij onlangs mocht worden genezen. Op dezen gedenkdag, die door hen op plechtige klerkelijke wij ze werd herdacht, vielen den jubila rissen vele bljjken van belangstelling ten deel. O.a. vereerden een aantal parochianen die hem zeer hoog achten, den heer Klompé een van hunne waardeering getuigend aanzienlijk ge Echenk. Z. Eerw die ook directeur is van de R. K. militaire vereeniging alhier, heeft door de voorbeeldige wijze, waarop hij deze taak vervult, de ge- heele aanhankelijkheid der jeugdige militairen weten te verwerven. De vereeniging „Con Amore" heeft voor hare eerstvolgende uitvoering in studie de gunstig bekende opera „Nelly" van Carel Bonman. Als bewijs van het ernstig streven van „Con Amore" kan worden ge meld, dat de opvoering van „Nelly" zal plaats hebben met orchest. Door een kindervriend, die onbe kend wil blijven, zijn gisteren door tusechenkomst van het onderwijzend personeel aan de zes openbare koste- looze scholen aan ieder der leerlingen van die inrichtingen ten getal» van pl. m. 3000 uitgereikt 3 koeken, 2 krentenbroodjes en 1 sinaasappel. Met leedwezen vernamen wij gis teren dat de heer D. E. L. van den Arend zijn ontslag heeft gevraagd als commandant der brandweer. De reden die hem tot dit besluit brachten behoeven wij thans niet na te gaan, al valt het ons en velen met ons zeker niet moeielijk daarnaar te gissen. Wat wi| echter niet willen nalaten is, een woord van hulde te brengen aan den nu' aftreJenden kommandant. Van overgroot belang is voor een brandweer, ingericht als de onze, de wijze van optreden en de persoonlijk heid van den oommandant. Terwijl hij aan den eenen kant snel moet weten te handelen en zijn bevelen moet weten te doen eerbiedigen, dient dit aan den anderen kant, waar men te doen heelt met personen die hunne diensten praesteeren vrijwillig en uit ijver voor de zaak, te geschie den met tact en op weiwillenden toon. Deze beide eigenschappen, vast beradenheid en tact, had de heer iVan den Arend in heoge mate. Steeds 'was hij een der eersten bij een brand. Hand men voor zijn komst maatre gelen genomen die hem goed toe- leken, dan zei hij tot dengene die het bevel had gevoerd: heeft uitstekende maatregelen genomen 1" Was dit niet het geval dan zei hij „het is jammer dat we dit of dat niet hebben gedaan." In 't eene geval gaf hij de eer aan zijn inferieur, in 't andere nam hij zeil een deel der schuld op zich. Wat hem tevens kenmerkte was de kjfk die hij op branden had, of die spoedig uit zouden zijn dan wel voortwoekeren. Dit was niet alleen voor de omgeving maar ook voor de stadskas van belangimmers zoodra order tot het luiden der klok wordt gegeven, kost dit de gemeente eenige honderden. Wij hopen, dat misschien de hr. V. d. Arend nog tot blijven zal zijn te want is dit niet het geval dan verliest de gemeente in hem een verdienstelijk kommandant van de brandweer, die niet gemakkelijk te vervangen zal zijn. Het „Theater der Modernen" nit B-rlijn heelt ons de vorige maand kennis doen maken met „Einsame Menschen" van Gerhart Hauptmann, en Donderdagavond waren wij in de gelegenheid die kennismaking te hernieuwen door de vertolking van dit drama in het Nederlandsch over gezet bij te wonen in den schouwburg alhier, w&ar de Nederlandsche Too- neelvereeniging onder directie van den heer Chrispijn het opvoerde. Den laatsten tijd is dit gezelschap hier zelden opgetreden, wat gedeel telijk hierin zijne oorzaak vindt, dat het meestal voor slecht gevulde zalen moet spelen. Dit moet aan verschil lende bijomstandigheden worden toe geschreven; zeer zeker niet worden geweten aan de wijze waarop het zijne taak opvat en onder leiding van zijn directeur de kunst dient, zoodanig, dat het slechts op waardeering onzer zijds kan aanspraak maken. Uit hunne vertolking van „Een zamen" gisteravond, bleek ons duide lijk dat de verschillende artisten zoo geheel begrepen, hoe ons af te moe ten beelden de verschillende karak ter-figuren van Hauptmanns schep ping. Hierdoor werd bij de aanwezi gen de stemming opgewekt, noodig om de zich op het tooneel afwisse lende scènes, zich goed in te denken, waardoor het den toeschouwer duide lijk moet worden, dat de ons in de eerste bedrijven geschilderde toestan den tot een noodlottig einde zullen leiden. De heer Chrispijn vervulde de moeie- lijke rol van Johannes Vockerat. Be halve hem willen wij om hun ver dienstelijk spel nog noemen de heer Ternooy Apel als Braun, mevr. van der Horstvan der Lugt (Kathe Vockerat) en mevr. TernooyApel als Anna Mahr. Door luid applaus toonden de aanwezigen zich ook zeer voldaan. Bandy. IJs en weder dienende zal er Za terdagmiddag op de ijsbaan alhier een match gespeeld worden tusschen de Amsterdamsche bandyclub en die van Haarlem en Omstreken. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Amsterdamsche club hier in Haarlem speelt en aangezien het een zeer goed geoefend elltal ie, belooft deze wed strijd zeer interessant te worden. De N. Purm. Ct. van Woensdag maakt in een muziekverslag melding van het optreden daar ter ter plaatse den 7den jl. van het kwartet „Lore- ley" hier ter stede. De door hen ge zongen nummers werden, naar dit verslag te oordeelen, stormachtig toe gejuicht. Ook de keer B. Langeveld verwierf met zijne solo „Ons Vader land" van Richard Hol, veel succes. Bij kon. besluit is benoemd bij het wapen der infanterie bij het 1» re giment, tot kolonel, commmandant van het korps, de luitenant-kolonel N. W. Hofstedevan het 4e regiment, Niet zelden komt het voor, dat ad- ministratiën van nieuwsbladen het aanbod ontvangen, vooral van bui- tenlandsche handelaars of fabrikanten, om advertentiën te willen plaatsen voor hunne zaak en in beialing voor de kosten een of ander artikel te willen aanvaarden. Het omgekeerde zal echter meer tot de zeldzaamheden behooren, nml. dat de uitgever van eene courant aanbiedt eene advertentie te plaatsen tegen betaling van een of meer stuks van het geadverteerde artikel. Der gelijk aanbod werd een onzer stadge- nooten dezer dagen gedaan door den uitgever van een in Limburg ver schijnende courant. Een des betref lende gedrukte circulaire ving aldus aan „De enorme concurrentie heeft ook ons doen besluiten den prijs der ad vertentiën voor neringdoenden be langrijk te verlagen. Zoo kost in- liggende advertentie slechts: voor 6 plaatsingen 12 pakjes thee, enz. Vóór het tijdstip, dat de belangrij ke verlaging werd ingevoerd, hadden deze 6 plaatsingen zeker met minstens 24 pakjes thee betaald moeten worden De Bazaar ten voordeele van het Diaconessenhuis zal worden gehouden in het perceel aan den Jansweg, vroe ger bewoond door (nu wijlen) Jhr. Van de Poll, dat daarvoor door den heer P. Müller welwillend is beschik baar gesteld. Door de rechercheurs Jansen en Misset zijn aangehouden drie opge schoten knapen, Hendrikus Snijaers 19, zijn broêr Marinus 15 en Nicolaas Ootes 18 jaar oud. Dit drietal stal in compagnieschap pantalons. Een hunner ging een win kel binnen en liet zich jassen ver- toonen, waarop dan de anderen door de opengelaten deur binnenslopen en hun slag sloegen. Zoo stalen zij bij de firma Wevers in de Koningstraat, Kattenburg in de Veerstraat en de Matador in de Anegang* De daders zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Alhier is Donderdag een lijkbezor ger overleden, die een drietal dagen tevoren de begrafenis van zijnen va der had geregeld, welke oude heer zijn zestigjarige bruiloft vóór een paar weken in goede gezondheid had mo gen vieren. Donderdagavond is ongeveer half acht brand uitgebroken op deboven- voorkamer van perceel 27 in de Gier straat, bewoond door den heer Joh. H. Albers, welke in dit huis zijn manufacturenzaak „de Tijdgeest" heeft gevestigd. De politie met den slangenwagen en spuit 10 en 10a waren weldra aanwezig. De politie gaf het eerst water en onmiddellijk daarna spuit 10, met drie stralen op waterleiding. De bovenverdieping is nagenoeg uitgebrand. De kinderen van den heer Albers werden welwillend opgeno men ten huize van mej. de wed. Tiemeijer. Alles was verzekerd. IJs In den omtrek der stad, zijn de bestaande banen weer in goede orde gebracht. De pontveeren over het Noordzee kanaal bij Zaandam en Buitenhuizen, die tot heden den dienst nog vol hielden, hebben sinds gisteren moeten stakende doortocht was niet meer mogelijk. Voor liefhebbers van hengelen, die ook in dezen tijd dat vermaak niet opgeven, deelen wij mede, dat in de zij kan alen van het Noordzeekanaal veel baars gevangen wordt; devisch zit als het ware op elkander in het net, ook de aalfuiken zijn goed ge vuld. Het hakken eener bijt zal voor de heeren hengelaars wellicht wat te be zwaarlijk zijo. De ijselub, „Nova Zembla" te Spaarndam hield een hardrijderij voor paren, waaraan negen deelnamen; prijs en premiën behaaldenG. Wil- lemse van Haarlemmermeer en J. Willemse van Spaarwoude; W. de Mol van Haarlem merliede en M. Snoeks van SpaaradamC. en J. Hart ndorp van Spaarnwoude. Te Haarietumerliede werd Donder dag een wedstrijd gehouden uitslui tend voor zoons van ingezetenen Naar het engólsch van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK II. Wat hare nalatenschap betreft, zij zal nooit wat van haar ld aan ons nalaten. Zij was te zeer beleedigd toen zij aan bood om Huberts studiekosten voor Sandhurst te betalen en hij weigerde voor het examen te werken; zij dacht toen, dat het geheel mijne schuld was, omdat ik niet zeggen wilde dat het mij speet, dat hij officier werd; alsof ik moest wen- Bchen, dat mijn goede jongen zou worden doodgeschoten 1" „Stel u voor, dat tante Hawkins mij al haar geld ver maakte I O, wat zou dat heerlijk zijn 1" riep Amy uit. „O, je behoeft niet te denken, dat dit ooit bij haar zal opkomen," antwoordde Jane. „Zij heeft nooit veel van je gehouden. Na Hubert was ik hare lievelinge, en nu hij uit haar gunst ie, wie weet wat zij nog voor mij zal doen Wanneer tante Hawkins mij al haar geld vermaakte, dan zou ik natuurlijk iets voor hem doen een deel ervan zou ik hem geven ofschoon de helft is meer dan hij met eenige mogelijkheid zou kunnen verwachten. 20.000 is toch ook zulk eene groote som niet. Ze zou alleen een tame lijk goed inkomen opleveren, en natuurlijk zou ik jullie allen moeten bedenken, zoodat wanneer ik hem jaarlijks 100 gaf, het al mooi genoeg zou zijn; ofschoon nu ik er nog eens over nadenk, dat geld zou hem maar tot verkwis ting en buitensporigheden verleiden, en wanneer hem dat niet mogelijk is, zoodat hij thuis blijft, dan heeft hij toch ook geen geld meer noodig dan hij nu verdient. Ik zou hem met Kerstmis een geschenk kunnen geven,en verder wat bij andere gelegenheden. Dat zal het beste plan zijn." „Je moet den beer nog niet gaan villen alvorens hij ge schoten is," merkte Judith op. Den volgenden morgen was het even druk en rumoerig als den vorigen dag. Id den namiddag begaf majoor Dudley, na een uur lang zorgvuldig aan zijü toilet te hebben besteed, zich naar het station om zijne tante af te halen. Mevrouw Dudley en ook de meisjes tooiden zich in hare beste kleeding en zetten zich neer in de ontvangkamer wach tende op de komst van de gast. Kwart voor vijven hield een rijtuig voor de deur stil, be vattende den majoor, tante Hawkins, hare oppasseres, twee koffers, een karbios, een gummi heetwater flesch, een lucht kussen, een g»elsatijnen hoofdkussen in den vorm van een meloen, eenige dekens en doeken en vier pakjes. Tante Hawkins trad, gevolgd door hare oppasseres, juf frouw Squelsh, met waardigheid de ontvangkamer binnen, leunende op den arm van den beleefden majoor. Miss Henriette Hawkins was klein maar recht van ge stalte. Haar eenigszins behaard gelaat was gerimpeld en taankleurig. Hare groenachtige o<>gen, overschaduwd door nog maar weinige grijze oogharen, waren bizonder helder en doordringend. Zij droeg valsche tanden, opzettelijk zwart ge maakt en gedeeltelijk afgebroken. Hare japon was van donker paarsche zijde, waarvan het voorschoot was opgehaald in festonnen door middel van veiligheidsspelden. Zij droeg ook een zwarte shawl, vastge maakt met een groote broche, voorstellende een zwaarlijvigen ouden heer in marine-kostuum, een zwart fluweelen mutsje, waarboven een rond netwerk van ijzerdraad met groene zijde bedekt. Dit laatstgenoemde voorwerp werd een „huifje" ge noemd het kon naar voren of naar achteren geschoven worden, in verband met den stand der zon; in vroegere da gen werd het door deftige „belles" veel gebruikt om de teint tegen invloeden van zon en wind te behoeden. Hare voeten waren omsloten door zachte stoffen schoenen, en van haar middel hing een stalen ketting, eindigende in een ontzag lijken bos sleutels van verschillenden vorm. Nadat de gewone onoprechtheden tot inleiding waren uit gesproken, nam juffrouw Hawkins plaats op de sofa. „Squelsh I" riep zij uit, toen deze op het punt stond de kamer te verlaten „Squelsh, kom eens hier I" „Ja juffrouw," was het antwoord van Squelsh.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1