MoorMwerlra. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i2e Jaargana Dinsdag 19 Februari 1895. No. 3568 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. c. STADSNIEUWS. „Weldadigheid «aar Vermogen". FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-dfc, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangére G. L. DAÜBE dt CoJOHN F. JONESSuec.Parijt 31ÏS. Faubourg Montmartre Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever Haarlem, 18 Febr. 1895. gin de „Staatscourant" ataat het navolgende te lezen „Aan de Kamer» van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Dordrecht, Schie dam, Leiden, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twenteche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is door den minister van w. h. en n. een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and na vigation of the United Kingdom" nopens de maand Januari 1895". De Kamer van Koophandel te Haarlem staat er niet bij- PsHet gebeurt meer dat de Minister dergelijke stukken rondzendt en ook dat de K. v. K. alhier daarvan ver stoken blijft. Waarschijnlijk zullen sommige dier stukken voor velen dier K. v. K. wel van weinig practisch nut wezen, maar o. i. behoorde waar plaatsjes als Schiedam en Harlingen met 's Ministers aandacht worden vereerd, ook de K. v. K. te Haarlem in het lijstje te zijn opgenomen. Naar wij door informatie aan het St. Elizabeths Gasthuis hebben ver nomen, is de toestand van den heer de Kanter zeer bevredigend. De pi)n die hij heeft van de brandwonden is afgenomen en tot dusver heeft zich geen koorts voorgedaan. De heer de Kanter heeft dan ook dezen en genen ontvangen. Uit aohterstaande advertentie be merkt men, dat de heer Van Deurzen voorloopig zijn zaak voortzet in den winkel van den heer Berndes. Binnen de muren van de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" was het Zaterdagavond al drukte en vrooiijkheid, teweeggebracht door de talrijke in;»ierlijke baltoiletjes gehulde leerlingen van de heeren J. G. Martin en Zenen, dis het jaarlijksche dans feest gaven. Zooal» gewoonlijk was weer voor de uoodige afwisieling zerg gedragen eu het dan»progan»ma werd deorver- schillende intermezzo's onderbroken, o. a. door een waaierdans, een boet- groepeering op het tooneel, door zang opgeluisterd, en een boerendans, die alle zeer in deu smaak vielen ook bij de talrijke toeschouwers. Zooals gewoonlijk, werden naarmate het uur vorderde, de zeer jeugdige offeraars aan Terpsiehore doer meer ouderen vervangen. Bandy match. Zaterdag namiddag had op de ijB- baan alhier de aangekondigde bandy - wedstrijd plaats tusachen de Amster dam sche bandy-club en die van Haar lem en omstreken. Voor half time maakte Haarlem 3 goals, daarna niet minder dan 5; tel ken» werd gedurende 35 minuten ge speeld. De eerste goal werd eerst gemaakt na bijna 25 minuten spelens. Voor Amsterdam kwamen uit de heeren, Alibaba, A. Gouda, Pijzei e» P. Jonas (forwards), Abspoel, Hamed en De Bruyn (hall-backs) C. Huys- ken en Wegerman (backs) en Aliba ba II (goalkeeper). Veor Haarlem traden op de hee ren jhr. W. Schorer, H. en J. Elde- riDg, Van der Leij en W. Muiier (for wards), K. Pander, A. Koolhoven en jhr. H. v. Sminia (half backs) J. Lief- tinck en jhr. mr. B. C. van Merlen (baoks) en L. H. Koolhoven (goal keeper). De majoor-commandant der d.d. schutterij alhier, de heerm. W. Jager Gerlings, heeft zich vergezeld van kapt.-adjudant P. Piepenbrink, kapt. G. K. J. H. Claassen, le luit. kwar tiermeester W. F. Roosdorp en 2e luit. L. P. Noë, begeven naar den heer N. W. Hotstede alhier om hem geluk te wenschen met zijne benoeming tot kolonel, commandant van het 1ste reg. ini. Van beide zijden werden bij de receptie woorden van waardeering uitgesproken. Zaterdag is alhier overieden de Heer A. M. Schraders, geboren 14 November 1808, De ontslapene, die an de krijgsverrichtingen van den Belgischen opstand in het Nederland- sche leger had deelgenomen, was o.a. ook te Brussel bij de troepen, die uit de huizen aldaar hevig werden bestookt. Zijn borst was versierd met het metalen kruis en de citadel medaille. Ook was hij in Frankrijk als krijgs gevangene. De Dood van een Vorst. Zondagmiddag is de vorst over- leden. Hoewel bij van zijn geboorte af reeds de ziekte onder de leden had, waar aan hij sterven zou, kwam zijn dood nog onverwaeht. Zaterdag was hij uog zoo sterk en fliak, maar Zondagmor gen begonnen zich verdachte ver schijnselen voor te doea, een hevige koorts scheen hem te bevangen, althans de thermometer klom steeds hooger, steeds hooger en toen het kwik 32 graden overschreed, wan hoopten allen dis hem liefhadden aan zijn leven. Nog een oogenblik spartelde de vorst tegen en was niet meer. Op de ijsbanen waar negen tiende van Haarlems burgerij op dat oogen blik te viaden was, veroorzaakte het bericht niet geringe opschudding. „De Verst heeft opgehouden... te bestaan Het nieuwtje ging van mond tot mond. Maar na de eerste ontsteltenis zwierden de jonge paartjes lustig voortwat hielp het treuren 1 De baanveger dien ze voorbijreden, keek vroolijkhem bedroefde het overlijden van den Vorst, die een strenge heer- soher veor hem geweest was, niet in het minst. 'tWerd avond. De schaatsenrijders gingen naar huis en spraken van den overleden VorBt. De amateur-hard rijders ea de bandy-spelers klaagden over zijn doodze hadden nog zoo gaarne een aangekondigden wedstrijd meegemaakt. Maar daarvoor was de toestemming van den Vorst noodig geweest en de Vorst was dood De Natuur treurde mee. De milli- oenen sterren die tijdens 's Vorsten leven aan het uitspansel hadden ge blonken, bedekten zich nu bet aan gezicht. Ja, zelfs boomen en huizen vergoten dikke tranen, die naar be neden vielen en als plasjes bleven liggen. De Verst is dood, maar zijn regee ring was voorspoedig en vol zonne schijn en langer van duur dan die van velen zijner voorgangers, die soms onmiddellij k na hunne troonsbestijging het leven verloren. Velen onzer heelt bij goed gedaan, zijn bestuur zal lang in herinnering blijven. De Vorst is dood, bij stierf aan do sloopende ziekte die Dooi heet. Maar nu hij niet meer is, mogen wij uit roepen „De Vorst is daod I leve de Vorstin I" Straks houdt zij haar blij den intocht, de Koningin der Lente, vergezeld van Zuidenwind en met viooltjes in het haar. Ter aanvulling van ons bericht over de expositie Vrijdagavond jl. in „Weten »n Werken" gehouden, kun nen wij nog medeelen, dat de bij die gelegenheid aanwezige sciopticon be- langlooB door den heer van Tubergen was ter beschikking gesteld. De ter bezichtiging gestelde serie afbeeldingen waren niet van de heeren Roog en van den Ban, maar van den heer J. A. G. van der Steur, lid van „Kunst zij ons Doel". Kegelconconrg. De kegelolub „Hard gaat ie" begon Zondag 17 dezer haren internationalen kegelwedstrijd in Café Brinkmann. Van de 17 vereenigingen die voor dezen dag waren ingeschreven kwa men 13 op. Er werd niet hoog ge worpen. De meeste houten maakte „de Vaste Hand" van Amsterdam 179 daarop volgen„de Koningsmoor- ders" van Leiden 176, „Je Maintien- drai", den Haag 172, „Haarlem," van Haarlem 161, „Houdt de Plank" en „Nooit Gedacht" beide van Nieuwer- Amstel resp. 139 en 156 „Groote Vauxhal" en „M. O. M." Haarlem resp. 133 en 125. Daar de wedstrijd op 24 Februari en 3 Maart wordt voortgezet is deze uitslag slechts voorloopig. Evenzoo wat betreft den «ereprijs, waarvoor Zondag in aanmerking kwam de heer P. Daudejj van de „Groote Vauxkall" met 50 houten. Uit de 31e rekening der Holl. maatschappij van levensverzekering over 1893/94 gevestigd te Haarlem (directeuren de heeren J. C. van Bern- melen en J. C. van Bemmelen Jr.) blijkt, dat de som der op uit. October van kracht zijnde verzekeringen f 648.100 bedraagt. Aan diverse pre- rniën is ontvangen f22,892.66; aan diverse intresten is ontvangen f 4879,13x; aan inschrijvingen Groot boek Ned. S. is belegd f4523,75; het saldo der loopende kaB bedraagt f 195,94; terwijl de bezittingen der maatschappij eene waarde vertegen_ woordigen van f157,217.24. Schoonrtjden. Het was gisterenmiddag zeer druk op de ijsbaan. Vele waren ongetwij feld aangelokt door het heldere, zachte weer, maar velen ook door den wedstrijd in het schoonrijden voor paren, rijdende aan den stok achter elkaar. Er werd gereden op de baan, waarop meestal door de bandy-club wordt gespeeld. Het ijs was aan de opper vlakte wel eenigszins zaeht en ver toonde, hier en daar eenige voor de mededingenden lastige plekken. Acht paren dongen mee en wel: de heer H. Eldering en mej. E. El- dering, de heer J. G. Eldering en mej. C. Eldering, de heer J. G. Martin en mej. E. Martin, de heer G. Klinkha mer en mej. A. Klinkhamer, de heer F. Eekhof en mej. S. M. Martin, de heer P. Vermeulen en mej. E. Ver meulen, de heer G. A. van der Steur Jr. en mej. W. E. Hendriks, de heer J. Bijvoet en mej. H. Eldering. De moeielijke taak der beoordee ling hadden op zich genomen de heeren J. H. de Wildt, J. Posthuma en L. H. Koolhoven alhier en Ant. J. Ampspoel, Amsterdam. De uitslag was als volgt: De heer J. G. Eldering en mej. C. Eldering, eersten prijs (verg. zilv. mod. en broche), de heer G. Klink hamer en mejnf. A. Klinkhamer, tweeden prijs (zilveren medaille en broche) en de heer H. Eldering en mej. E. Eldering, den derden prijs (bronzen medaille en broche.) Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 18 Februari hebben zich de volgende personen aangemeld: 43 voor werkvrouw, 5 voorwasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 18 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 14 voor loopknecht, 6 voor o]> passer, 3 voor koffiebuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 6 voor schilder, 12 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht 1 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid, 1 voor strijk ster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadel maker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten. IJs. Langs de trekvaarten en dus ook te Slotendijk en Halfweg was het gisteren aanmerkelijk minder druk dan de beide vorige Zondagen. Naar het engeltch van A. B. ROMNEY. 6) HOOFDSTUK III. Den volgenden dag kwam de uitnoodiging voor lady Bay- ley's soirée, en eok, daar het de ontvangdag van mevrouw Dudley was, een aantal bezoekers, onder welke dokter Black Crum en Reginald Pobb. Dokter Black Crum was een jonge geneesheer, die niet lang geleden zich in de aangrenzende stad had gevestigd. Voor het oogenblik waren zijne praktijk en inkomen beide beseheiden naar men me«nde. Men kon hem ontmoeten bij alle tennis-n»atche» en thee partijen, en werd algemeen beschreven, als een „aardige, jonge man." Hij was klein ran de juiste lengte om de gevaarlijke plekken in kamer», opgevuld met rietwerk, tafeltjes, rieten stoelen, draperieën, porselein en «choothondjes, gemakkelijk te vermijden. Hij was blond zijn haar bedekte in eene inderdaad bevallige golving zijn eenigszins vochtig, glad voorhoofd. Hij was onuitputtelijk iu salon-praatjes. Wanneer hij aanwezig was in het s. Ion, dan was de gastvrouw behoed voor die vreeselijke leemten in het gesprek, die haar zoo kunnen kwellen en de gasten verlegen maken. Hij zong een weinig en speelde niet kwaad piano, maar zijne grootste aantrekkelijkheid was, dat hij naar eene vrouw rondkeek. Zijn vriend Reginald Pobb, die hem den laatsten tijd steeds vergezelde bij zijne bezoeken aan de Dudleys, werd verondersteld groote vereering te koesteren voor Amy. Zij was in ieder geval steeds in zijne nabijheid en schertste eD lackte met hem van het oogenblik af dat hij kwam tot zijn vertrek, en daar hij, zwaar gebouwd en met een bril op, nog al links in zijne bewegingen was, vreesde hij, wanneer hij eenmaal van een stevigen, mahoniehouten stoel naast de deur had bezit genomen, om op te staan en dien te veria ten voor een van lichter maaksel, al was die geplaatst naast eene aangename praatster. Na een half dozijn keer de familie te hebben bezooht, deed de gewoonte, wanneer hij de flauw verlichte kamer binnen, trad, hem dadelijk den stoel, die den proef doorstaan had, opzoeken, en daar Amy onmiddellijk bij hem kwam en hem thee en koekjes opdrong, scheen hij zich daar beter dan elders te amuseeren. Beide jonge mannen waren voor den 22en bij lady Bayley nitgenoedigd. Amy gaf Reginald Pobb als haar oordeel te kennen, dat het schande was, dat zij genoodzaakt zou zijn huis te blijven, en dat zij het onvr iendeiijk van lady Bayley vond, haar niet speciaal eene uitnoodiging te hebben ge zonden, terwijl zij wist, dat zij (Amy) eenvoudig van verlan gen stierf om er heen te mogen gaan; en dat als zij thuis blijven moest zij den geheelen avond zou schreien; en vond hij ook niet dat het schande was? Reginald Pobb antwoordde ernstig„Wat u zegt." Dit was zijn gewone vorm van antwoord, wanneer het vroolijk gebabbel van een jong meiBje hem in verlegenheid bracht. Dit antwoord mishaagde Amy zoozeer, dat zij, haastig op stond en zich verwijderde. Hierop at Pobb den schotel met sandwiches leeg, dien zij onbewust op den stoel naast hem had laten staan en door zijne brilleglazen wierp hij bewon derende blikken op Nellie, die zachtjes voor de piano droo- merige dnitsche arias speelde. Amy begaf zioh naar den hoek bij het vuur, waar tante Hawkins zat met een strak gezicht. „Ik hoop, dat u nu weer geheel zijt uitgerust tante," be gon zij vriendelijk. „Wilt u nog niet een kopje thee?" „Neen, voor mij behoef je geen water meer op te gieten, dank je," antwoordde tante Hawkins op beleefden toon. „Vertel mij eens, wie is die lioht bruine daar in den hoek Terwijl zij sprak wees zij met een langen, beenigen vinger op Pobb, die een lichtbruine jas droeg. „Mijnheer Reginald Pobb tante," antwoordde Amy fluis terend en werd zeer rood daar verscheidene bezoekers hun gosprek staakten en omkeken.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1