BINNENLAND, Haagsche Brieven. Letteren en Kunst Kes. Sport en Wedstrijden. Koloniën, Politiek 0 verziekt Een bijzondere wedstrijd werd he den te Beverwijk gehouden het was eene hardrijderij met hinderniseen voor jongelieden, die verplicht waren, met een hoogen hoed op te rijden. Te Uitgeest moesten de deelnemers aan een hardrijderij aldaar lange pijpen in de hand dragen, terwijl op de banen te Aalsmeer en Nieuw- Vennep de rijders kruiwagens ef sle den beladen met tonnetjes moesten meevoeren. VII. „Niets geen nuf!" „En kijk eens; ze zit heelemaal scheef op haar stoel I" Zoo klonken verwonderde en be- wonderende uitroepen dooreen bij j gelegenheid van het bezoek der jonge Koningin en haar moeder, aan het laatste Diligentia-coneert. We hoorden er Joachim en het Hollandsche terzet. Heel mooi! Of dat is eigenlijk niet genoeg gezegd. En gij muzikale Haarlemmers die dezen grootmeester der kunst, die Joachim heet, zelf bewonderd hebt, ik behoef u waarlijk niet te schilderen wat we genoten hebben. Wat bij dit concert ook te genieten viel behalve het talent en de gratie der drie kndgenoeten die in den vreemde, dank zij oek de protectie van „Onkel" Joachim, zoo veel lauweren vergaarden was weder de eenvoud waarmede onze jeugdige Koningin zich in 't openbaar vertoont. En ofschoon het Haagsche publiek daarvan dagelijks getuige is, wordt bet er toch niet zat van onze toekomstige gebiedster toe te juichen en te bewonderen. Ik moet zeggen, dat het goed doet Koningin Wil- helmina zoo ongedwongen te zien optreden, zooals b.v. ook bij het gefeest, dat onze militairen dezer da gen organiseerden. Niet alleen met de officieren, doch ook met de minderen onderhielden de Vorstinnen zi«h geruimen tijd. En de Regentes ver telde toen ook reed» welke hooge onderscheidingen zij aan general Vetter en den Indischen legercom mandant had toegedacht. Dat die mededeelingen een uitstekenden in druk maakten behoeft wel niet gezegd. En dit is ook het geval met de onder scheidingen zeiven. Toch mo ht mis schien nog wel eens worden overwogen of aan generaal Vetter niet een hulde blijk mocht worden aangeboden, dat niet alleen de erkentelijkheid vertolkt van Kroon en Regeering, maar van de geheele natie. Een vorig maal sprak ik U van de moeielijkheden waarin ©nze gemeente dikwerf verkeert, met betrekking tot zekere overheersching vanwege het hoogheemraadschap Delfland. Het is een voortdurende strijd over de competentie vraag, over de vraag: of dit of dat werk al of niet tot de taak der gemeente of tot die van Delfland behoort. Zoo is het ook met de werken voor de Schevöning- sche zeewering. Ged. Staten hebb© aan het hoogheemraadschap gebie dende voorschriften gegeven en da college heeft geantwoord met een brief, die zoodanig is gesteld, dat we het van een particulier „onbeschoft" zouden noemen. Iatusschen wetende belanghebbenden nog altijd niet wat er nu van de zeewering zal terecht komen. En in die onzekerheid heeft de maatschappij tot exploitatie van het Oranje-Hotel zich dan ook weder tot den Raad gewend met het ver zoek om langs 't strand een b izalt- dijk te willen beuwen, op de manier van 03tende. Nu geef ik dadelijk toe, dat we een goede zeewering noodi; hebben om niet op een goeden oi liever kwaden dag onder te loo- pen, maar ik zou van Sohevenin- gen niet graag een imitatie van Ostende zien; gemaakt. Het.mondaine leven moge te Scheveningen wat min der opgewekter zijn, de aantrekkelijk heid is toch altijd het strand en de zee en de mogelijkheid om de zee zoo te kunnen zien als we dat willen en gewend zijn, niet alsof men van een walletje naar beneden kijkt. Een andere quaestie van competen tie is dezer dagen door den minister van Binnenlandsche zaken uitge maakt, in 'n memorie van inlichtingen op een tot de Tweede Kamer richt adres. Het betrof de vraag of een telegraafambtenaar bevoegd was bestuurder te zijn v«n de coöpera tieve broodfabriek en verbruiksver- eeniging „de Hoop", alhier. Afge scheiden van de vraag of een ambte naar geen baantjes van dien aard zou mogen waarnemen,|in:het algemeen na spreekwoord, dat van de „vuile wasch" spreekt. H. A. GANÜS Jr. tuurlijk, schijnt mij toeh in dit geval volkomen begrijpelijk de argumen teering van den minister. Deze vreest nl. schending van het heim ten aanzien van handelsberich ten, als een ambtenaar met de over brenging daarvan belast tevens belang hebbende is bij een onderneming, die zelf handel drijft. Of zoo hij geen schending vreest, dan vreest hij toch wantrhuwen bij het publiek. En dat wil hij zelfs voorkomen. Aangezien dat zaakje indertijd is opgezet door eenige anti-coöperators geloof ik dat men er in de Kamer nog wei eens een woordje over spreken zal. De coöperatie heeft daar verschei dene warme voorstanders ea het is zeer de vraag of zij zich gedwee bij opvatting zullen neder- Belangrijke diefstal. Bij den heer Bottenheim, wonende aan de Heerengracht, te Amsterdam is Vrijdagnacht een bedrag van f 8000 aan bankpapier en f300 aan specie uit de brandkast op het kantoor ge stolen. De dief heeft zieh. waarschijn lijk in den vooravond toegang tot de woning verschaft, daar noch aan de buitendeur, noch aan den achtergevel van het huis iets bijzonders was te bespeuren. Op de deur van de brand kast waren enkele krassen merkbaar op den grond werd een ijzeren ikje gevonden. De justitie doet onderzoek, maar heeft reden te ge- looven dat de dief reeds de wijk heeft genomen na r het buitenland. Het bleek dat de dienstbode des avonds bezoek van haren vrijer had gehad het verhoor dat deze beide personen ondergingen gaf echter geen reden op hen eenige verdenking te vestigen. nen. De treinen 17 ,'en 18 vervielen daardoer en de volgende avoadtrei- nen haddea een half uur tot twee uur vertraging. Zaterdagochtend vertrok ken de versehillende treinen weder op tijd. De eerste trein naar Purmerend ondervond echter neg een half unr vertraging door de sneeuwvan half elf af wa* de geheele dienst ook op Parmerend weder geregeld. De sneeuw was Vrijdag gedurende den nacht tot mansheogte opgehoopt. Te Leiden zijn Zaterdagmorgen een arbeider, vrouw, eene inwonende we duwe en diens zoontje bewusteloos gevonden. Eene sterke gaslucht duidde op de oorzaak van het ongeval. On middellijk werden de patiënten buiten de woning gebracht en aldaar ver pleegd de man werd naar het acade- miscn ziekenhuis vervoerd. Er bestaat geen vrees voor overlijden. Hoewel er in de woning geen gasleiding was kan toch onder den grond gas zich ver zameld hebben. 's Ministers leggen. Nu zou ik nog iets kunnen vertel len, iets saillante Maar 'k zal het niet doen. Men moet tegenwoor dig extra voorzichtig wezen. Getu.ge het feit, dat dezer dagen iemand, van wien men dat geenszins verwachten zou, veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf. En waarom? omdat hij een hondje ver kocht had. Maar dan moet er bij ge zegd worden, dat 't hondje zijn eigen dom niet was. Zijn kinderen hadden 't bij eenkleêrlappertje gezien, vonden 't aardig en vroegen het, om er mee te spelen. Dit werd toegestaan. Later kwam er ten huize van den vader der kinderen een vriend, die f10 voor 't hondje wilde geven en de koop werd gesloten. Dit kwam onzen snij der ter ooreh9. wilde de f10 zelf hebben. Dat was zijn recht. En toen men hem nu met een rijksdaalder wilde afsohepen, gaf hij de zaak aan. 't Resultaat vermeldde ik reeds. De straf komt velen hier wei wat excep tioneel hoog voor, maar 't moet ter terechtzitting gebleken zijn, dat de „heer" die 't hondje verkocht nog min der „eenvoudige" dingen op zijn ge weten had, althans vroeger daarvan werd verdacht. Men moet voorzichtig zijn Getuige ook het feit, dat een mij ner eollega's, Haagsche brie!schrijvers, met een vervolging wordt bedreigd. Hij had, naar aanleiding van de reor ganisatie eener kiesvereeuiging, den wensch uitgesproken, dat haar can- didaturen nu niet langer die van de meestbiedenden zouden zijn. Dit blijkbaar op het hier algemeen bekend feit, dat voor de verkiezing van een onzer deftigste raadsleden een niet onbelangrijke som aan deze vereeni- ging werd geschonken. Ik heb een flauw vermoeden, dat mijn collega zijn mededeeling kreeg uit den kring waar men het feit 't best weten kon. En ik heb nog sterker vermoeden, dat de heele bedreiging met vervol ging een storm in een glas water zal blijken, omdat men ziohte juister tijd wei zal herinneren het Fransctie De heer Willem Kes heeit de be noeming te Glasgow aangenomen en er is kans, dat een of meerdere so listen van het „Concertgebouw" hem vergezellen. Vrij zeker de heer I. Mossel. Brandstichting. Het onderzoek, door de pelitie te Nijmegen ingesteld, naar aanleiding van den brand, op den avond van 9 dezer ontdekt in een huis aan de Regulierstraat, heeit P., die reeds dadelijk onder verdenking stond, tet schuldbekentenis gebracht. Zaterdag ochtend werd hij naar Arnhem ge transporteerd. Klaas Boes, wegens den dubbelen moord te Schagen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, is daartoe naar de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Op de baan der Overtoomsche IJsclub werd Zaterdagmiddag eene hardrijderij opsohaatsen gehouden voor amateure. Het fraaie weder, de op wekkende tonen der muziek, de uit stekende toestand van het ijs, de groote belangstelling van het talrijke publiek dit alles werkte mede om het ijsteest naar wensch te doen sla gen. Br waren 22 deelnemers. Delengte der baan bedroeg 500 meter. De uit slag was als volgt: Eerste prijs (gou den need.) Vrouwes alhier in 553e. tweede prij» (zilv. med.) Banning uit Edam iu 563/. s-, derde prijs (bronzen med.) RoMkema uit Joure inSS'/s se conden. De prijzen werden uitgedeeld in het café Schinkelhaven. Bt< lei a" Ia een buitengewoon Politieblad bericht de eificier van justitie te Groningen, dat aldaar den 13n dezer zijn gestolen: 1000 Dr. 4 pCt. Ie hyp. Missouri Kansas Texas no. 27390; 1000 Dr. 5 pCt. Ie hvp. Western Newyork Pensyilvania no. 4331; 1000 Dr. 5 pCt. Ie hyp. Chicago Erie »o. 2504 3 aandeelen central Paeific a 1000 Dr. no. 3 D. 24459, 46754, 36234. Van dezen dieistal wordt verdacht! Schietwedstrijd. Dejaarlijksehe nationale schietwed strijd der Vereeniging vaa Neder- landsche scherpschutters zal dit jaar te Hoorn worden gehouden en Maan dag 24 Juni geopend worden meteen snelvuurwedstrijd. Daarna hebben ro- zenwedstrijden plaats tot 's avonds 7 uur; en voorts zal dagelijks tot en met Zaterdag 29 Juni geschoten kun nen worden. Er zullen 20 geweerba- nen zijn met een afstand van 250 meter. BATAVIA, 16—17 Jan. Omtrent den overval van de wacht, bij de controleurs te Edi indertijd telegraphisch hier te lande bekend geworden, schrijft men aan de Deli Cf. ,-an daar dato 2 Januari het velgeude „Ondanks den regen, die den ge- Ruurt Klaas do Vries, ongeveer 551 heelen dag aanhield, kwamen gisteren jaren, haar grijs, eenigszins kaal, alhier tunwomd rerha'e mn 'ia.-!1 kleine bakkebaarden, oogen grijs loopt een weinig scae f, oudacntig uiterlijk, gekleed met donker pak, donkerbruine overjas, lagen hoed. Hij was boekhouder bij den bestolene en had toegang tot diens brandkast; is 14 Pebr. des voormiddags voor het laatst gezien te Groningeu en sedert voort vluchtig. Genoemde officier van Justitie ver zoekt zijne opsporing en aanhouding benevens in beslagneming van de effeeten en draadbericht. Sneeuw. Ten gevolge der groote sneeuwop- waaiingen bleven Vrijdag de treinen 15 en 16 der N.-Holl. Tram-Mij. te Monnikendam en Ilpendam in de sneeuw steken. Onmiddellijk werden van Amsterdam drie machines de lij a opgezonden om hulp te verle de alhier aanwezige radja's van Edi, Perlak, Soengei Raja, Bagoh en vele mindere hoofden den controleur bij gelegenheid van het Nieuwejaar hunne gelukwenschen aanbieden. Ook in den vooravond waren allen bij hem ver- eenigd om tegenwoordig te zijn bij het afsteken van vuurwerk op een open ruimte achter het eiviel eta blissement, welk vuurwerk door Tengkoe Tjihik Perlak was aange boden. Om toezicht te houden op de binnenkomende Atjehers (de Radja'i en hunne volgelingen) was door den controleur in de achterpoort 'n wacht geplaatst van een sergeant en 4 po litie-oppassers. Terwijl het vuurwerk werd afge stoken, overviel de toeschouwers een hevige regen, die allen met den rneeB- ten spoed door de achterpoort naar binnen deed vluchten. Van deze gelegenheid schijnt éen. misschien eok mesr, Atjehers gebruik gemaakt te hebben, binnen het etablissement te sluipen, waar hij ou der het kantoor eene veilige schuil plaats vond. Om kwart voor vieren werd de hoofdwacht der oppnssres (de «aata- matas, die van wacht kernen en op post moeten trekken en slapen in dit gebouw) gealarmeerd door het herhaaldelijk slaan op de tong-tong door den oppasser in het verhoogd schilderhuis ep p.m. 6 meters veor de Controleurewoning. Een onderzoek willende instellen naar ,de reden biervan, begaven zich de sergeant der politie-oppassers en éen dezer derwaarts, maar stuitten op den gewapenden politiedienaar Oemar, die met een greote gapende wond vóór het kanteer op den grond lag, terwijl zij tegelijkertijd zagen, dat door een Atjeher de lantaarn aan de voorpoort werd uitgeblazen. De in het kantoor aanwezige mili taire contrölewaeht, bestaande uit een gegradueerde en twee man, trad, na dat zij den harden bonB, waarmede Oemar op den grond viel, gehoord had, onmiddellijk te voorschijn. Van de 8 man waarover hij be schikte, zonderde de sergeant Kassi- man 4 man af ter beveiliging van de woning van den Controleur Verbeke trok zelf met 4 man langs de woning van Controleur Leon naar het verhoogd schilderhuis dat zich daarveor bevend. Ten einde den con troleur eerst wakker te maken, hield hij even voor diens woning halt en toen werd op het troepje uit het ver hoogd schilderhuis het eerste schot gelost, dat geen ander doel trof, dan dat het een bloempot verbrijzelde. Na dit schot vielen onmiddellijk van het verhoogd eehilderhuis achter de Controleurswoning twee echoten, zoo dat de sergeant, in de veronderstel ling verkeeresdo, dat beide schilder- huizen door kwaadwilligen bezet wa ren, langzaam terugtrok. Van weers zijden werden toen langs en onder de controleurswoningvan Leon schoten gewisseld, waardoor een fuselier ge wond werd. De laatste schoten wer den, naar gemeld wordt, gelost op een of twee AtjeherB, die zich met spoed voorbij de woning van den Controleur Leo» naar die van zijn ambtgenoot Verbeke begaven. Intussehen was alles in de benting op de been, doordien alle wachtposten van het civiel etablissement op de tong-tongs het alarmsignaal geslagen hadden, en werden vandaar uit lieht- fakkels ontstoken. Nadat 'ornmuni- catie met de benting was verkregen, trok een patrouille onder luitenant Tolhuijs l.et civiel etablissement bin nen, die het daglicht brak juist aan het verhoogd schilderhuis verkende en daarin den politie-oppas- ser vermoord aantrof. De arme kerel had een rentjongsteek in den rug, een groote houw over den sshedel eenige vingers van zijn rechterhani waren weggekaptterwijl men ten slotte zijn hals geheel had afgesne Zijn achterlaadgeweer, alsmede zijn patroontasch, inhoudende 30 patro nen, werden vermist. In het verhoogd schilderhuis aehter de controleurswoning, werd de daar waeht houdende mata-mata gehee! •ngedeerd aangetroffen; hij had op niets en waarschijnlijk uit angst ge schoten. De dader of daders zijn ontsnapt In den duitschen Rijksdag is Zater dag het voorstel betreffende het doen bijeenroepen eener internationale mun toonleren tie aangenomen. De con servatieven, het Centrum en de meeEie nationaal-liberalen stemden er voor „Wie?" vroeg tante Hawkins nogmaals. „Mijnheer Pobb," antwoordde wanhopig Amy luider, vlak bij het oor van hare tante. „Zoomijnheer Snob 1 Snob in naam en Snob in uiter lijk. Hm, hm, hm!" antwoordde miES Hawkins. Dokter Black Crurn stond nu op. Pobb deed hetzelfde en beide jonge mannen namen afscheid. Het was al laat, zoodat de dames ook weldra vertrokken. Amy en Jane schoven hare stoelen bij het vuur en be gonnen de gebeurtenissen van den dag te bepraten, terwijl NeUie nog speelde en liederen zong. Tante Hawkins verliet de kamer. Er werd geheld. „Er zal toeh niet iemand meer komen riep Amy uit. „Ja toeh," liet Jane er op volgen en goot bij voorbaat wat lauwwarm water bij do reeds tamelijk afgesehonken thee. Wainwright trad binnen. Hij reikte de meisjes de hand en verontschuldigde zich over zijne late komst. „Maar," ver volgde hij en wendde zieh tot Nellie, terwijl hij een kaart uit zijn zak te voorschijn haalde, „ik weet, dat n veel van mnziek houdt, daarom heb ik het gewaagd een kaart voor u mede te brengen naar het Wagner-ooneert van de volgende week. Mijne moeder noodigt u uit des avonds bij ons te dineeren om daarna met ons naar het concert te gaan. Zij xal er u over sehrijven." „O, hoe heerlijk voor jon Nellieriep Amy op afgunsti- Snob beteekent: fat, poen. gen toon, terwijl Nellie met gloeiende wangen hem hartelijk bedankte. „Jij hebt twee uitnoodigingen voor de volgende week en ik geen enkele." „O zeg dat niet miss Amy," en lachende reikte de jonge Wainwright haar een brief over. „Wat 1" riep Amy uit op verrukten toon, toen zij de en veloppe had opengescheurd. „Een brief van lady Bayley, waarin zij mij persoonlijk nitnoodigt. O, mijnheer Wain wright, dat is dunkt mij al te vriendelijk van haarMaar ik weet, dat ik dat geheel aan u te danken heb. Nu ben ik zoo gelukkig. Ik benijd je je concert volstrekt niet NeUie. Het zijn BtelUg vervelende, klassieke stukken, maar deze soirée is iets heerlijkB En Amy zweeg, geheel buiten adem van verrukking. De jonge Wainwright begon te lachen, liet zieh niet over halen om te gaan zitten en snelde onmiddellijk heen. In de acht i negen dagen, die nu volgden, nam misB Hawkins in beterschap toe en verbeterde dientengevolge ook haar humeur. Zij schonk de drie meiejes ieder een bank biljet van f 5 om zieh kleeren voor de soirée aan te schaffen. Aan Judith, die uit huis vertrok om naar de universiteit terug te keeren, gaf zij eene coUsetie met Btof bedekte papie ren, die q de kostbare wiskundige aanteekeningen van haar broeder noemde, gemaakt toen bij nog een jonge man was in het jaar '39. Judith had ook liever b willen hebben, maar naar hare meening werd niet gevraagd. Aan Hubert gaf q een rijwiel van het nieuwste en duurste fabrikaat. Squelsh kommandeerde de dienstboden zoodanig, dat bei den dreigden haar dienst op te zeggen. Dit waren de weinig beteekenende gebeurtenissen van die week; grootere dingen zouden weldra plaats hebben ten minste naar het oordeel van Jane en Amy, misschien ooi naar dat van Nellie. De nieuwe japonnetjes zagen er keurig uit. Dat van Jane was rose vieux rose, noemde zij het. Amy, dia eerst had wiUen kiezen met het oog op haar donker haar, was zoo ingenomen met Jane's keuze, dat zij ook tot rose over ging, daar dit toeh eigenlijk de kleur was, die het meestin den smaak viel. Zij kou echter niet dezelfde tint vinden die van haar zusters japon, zij koos dus wat er „het dichtst bijkwam," zooalB zij het zelve noemde. Hot gevolg was, dat toen de zusters naast elkaar gingen staan, nu juist niet g zegd kon worden, dat de kleuren goed harmoniëerden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2