EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Iet Stiefel van Kinderen. l2e Jaargang Donderdag 21 Februari 1895. No. 3570 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. c, STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feeetdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOO] Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESt SuecParyt 31bi» Faubourg Montmartre; Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Ui tg ever De vraag koe kinderen die misdrij ven plegen het be»t znllen worden gestraft, is een «nderwerp dat reeds voor jaren door den heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Maearé is besproken en thans eene quaestie van den dag is geworden. Het vermetel optreden van de straatjeugd in den winter zal daartoe wel hebben bijgedragen. Wat de keer Macaré van de zaak dacht zü men zieh nog herinneren. Bespoediging van de berechting was zijne conclnsie en het is ook die waartoe thans andere bekende juristen komen. Inderdaad mag gezegd wor den, dat op dit oegenblik iedereen afkeurt den tragen gang onzer wets- machine, die het meeste blijkt bij de berechting van misdrijven door kin deren. Laat ons zien hoe elders de quaes tie besproken wordt. De heer Mr. D. Simons, de bekende amsterdamsche advocaat, hield er Dinsdag een rede over in de kiesvereeniging Burger plicht. Hg wees onder meer op hel verkeerde, dat volgen moet uit de wijze waarop jeugdige misdadigers tusBchen 10 en 14 jaar (en die eate- gorie is uitgebreid) bun straf onder gaan. Zij worden namelijk geplaatst in de gemeenschap bq knapen van denzelfden leeftijd en het gevolg is, dat de jeugdige boosdoeners elkander hunne heldenfeiten mededeelen en elkaar daardoor stijven in het kwaad. Dit worden allicht de gewoonte misdadigers die voortdurend in de gevangenis terugkeeren. De rechter zendt den beklaagde naar een Rijks-opvoedingsgesticht of naar de gevangenis, al naar hij het oordeel des on ierscheids bij hem aanwezig rekent. Dit is een verkeerde miatstaf, omdat het begrip oordeel onderscheids niet te omschrijven is en de uitspraak van den rechter lijk ambtenaar soms afhangt van de vraag ot er plaats is injde gestichten. nYeel meer dan veor opzending of gevangenisstraf veor zulke zeer jeug dige beklaagden, gevoelt de heer Si mons voor school arrest. In Zwitserland wordt deze straf den kinderen beneden 14 jaar opge legd. Vooral gewenscht is ket om de bestraffing van den kleinen deugniet zonder omslag te doen geschieden. Geen openbare terechtzitting waar hij voor zijne vrienden en kennissen poseert, in den regel zal een strenge berisping van den officier van justitie en de schoolstraf helpen; zoo niet, dan kan de rechtbank, in raadkamer vergaderd (en alzoo niet in het pu bliek) den beklaagde, desneods onder toezicht van staatswege laten opvee- den in 't huisgezin en meet alleen in het uiterste geval hem naar een Rijks opvoedingsgesticht verwijzen. En is er een gestrenge Btraf noo- dig, dan veroordeele de rechter tot gevangenisstraf die niet te kort moet wezen, in eenzaamheid wordt onder gaan en waarbij de veroerdeelde niets ontvangt dan water en brood. Wij cursiveeren de laatste woer den. Is dit niet een van de belang rijkste wapenen die de maatschappij in handen heeft tegen hen, die de orde en veiligheid verstoren Geef hun genoeg om het leven er bg te houden, maar niets overdadigs. Menige verharde boef, die als hij geen middel van bestaan wil zoeken maar weer steelt om onder dak te komen, zon zich wel tweemaal be denken als hij wist dat dag in, dag uit water en brood zijn levensonder houd zou wezen. Hoeveel te meer is dit niet het, geval bij jeugdige beosdoeners. Het strenge dieet zou hun een afschrik voor de gevangenis inboezemen, die èn de maatschappij en hun zeiven ten goede komen zou. Wat de lijfstraffen aangaat, daar van is mr. Simons geen onverdeeld voorstander. Een ep eigen gezag ge geven pak slaag kan invloed hebben, maar iets anders is het waar de jus title die lijfstraf oplegten bezoldigde personen die uitvoeren. Met de lijf straffen, zeide spreker, geeft de wet gever zich een brevet van onver mogen. 't Is waar, maar ons komt hetvoor dat dit onvermogen inderdaad geble ken is, voor zoover de tot dusver ge volgde wijze van berechting mislukt is te noemen. Waartoe toch die teer hartigheid tegenover kwade jongens? Niemand beter dan de politie kan beoordeelen hoe de werking zon zijn van de lijfstraf en zij verklaart vol mondig, dat de orde onder de jongens veel beter zou zijn te handhaven wanneer het gebruik van den stok niet verboden was. Concludeerende ziet mr. Simons vooral heil in wat de philanhoopop dit gebied nog verrichten kan door particuliere opvoedingsgestichten en patreaaten veer j-ugdige personen Ais men het kind redt, zullen de menschen niet meer verbeterd en gestraft beheeven te worden. Verschillende bekende juristen na men aan de gedachtenwisseling deel, zoo o. a. de advocaat-generaal Mr. Jolles en professor Van Hamel. De laatste zei dat de zaak dezen zomer in de juristenvereniging zal worden besproken en dat de Minister van Justitie haar welgezind is. Blijft de belangstelling van het publiek bestaan, dan is er zeker binnen niet al te ver verwijderden tijd een hervorming te verwachten. Haarlem20 Febr. 1895. De heer M. O. de Kanter heeft, naar wij vernemen, een rustigen nacht door gebracht en is heden vrij van koorts. Zijn toestand is dus in alle opzich ten bevredigend. Dinsdag is te Gravenhage ge slaagd voer het examen nuttige handwerken mej. M. T. de Kan ter, alhier. Naar men verneemt, is in plaats van den heer A. J. de Jong, die be dankt had, tot voorzitter van de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond benoemd, de heer G. Hul- sebosch, aannemer te dezer stede, thans 2e secretaris. Op de oude lijst van de Koninkl. Liedertafel Zang en Vriendschap komt ook nog voor de naam van den heer A. G. van Breemen, die thans nog werkend lid is. De expositie van de gedenkstukken der liedertafel trekt zeer de aandacht. Des avonds wordt de etalage van den heer Meurs beschenen doer Kinder- manns Gasgloeilicht, dat daartoe door de firma P. de Nobel Co. welwil lend is afgestaan. Biljart-wedstrijd. Naar wij vernemen zal in de maand Maart een 2-daagsch biljart-concours (carambole-partij) worden gehouden in de sociëteit „Trou moet Blgcken" alhier. Daartee heeft zij de sociëteiten in Nederland uitgenoodigd elk twee harer leden voor dezen wedstrijd af te vaardigen. Als [prijzen worden beschikbaar gesteld eenige gouden, verguld zilve ren en zilveren medailles. R. Kath. Leesvereening. De eerw. heer W. J. van Hooff, S. I. pastoor te Amsterdam vervulde Dinsdagavond de spreekbeurt in de laatste lezing van dit seizoen door bovengenoemde vereeniging gehou den. In boeiende bewoordingen schetste ZEw. den aanwezigen de geschiedenis der familie Gregorius, die in de vierde eeuw onzer jaartelling leefde te Na- zianze (Diocesarea) in Cappadocië. Deze familie bestond uit Gregorius en zijne vrouw Nouna, hunne dochter Gorgoniou en hunne twee zoons Gre gorius en Cesarins. Gregorius, afstammende nit een der aanzienlijk# familiën van Nazianze, was nog geen christen, toen bij met de vrome Nonna huwde. Door haar voorbeeld geleid van de volmaaktste christendeugd liet hij zich echter in 325 doepen. Ja zelfs werd hij later tot bisschop uitverkoren, na te zijn opgestegen tot eene groote christelijke volmaaktheid. Ook hunne kinderen waren echte christenen. Gorgonion was het even beeld harer moeder in reinheid en zachtheid. De loopbaan van de zoons beloofde eene schitterende te zullen worden. Hunne wetenschappelijke vorming kregen zij in Cesarea (in Palestina) en daarna in Alexandrië. Cesarius legde zich jtoe op de ge neeskunde en bracht het daarin zoo ver, dat hij als eerste geneesheer aan het keizerlijk hof te Konstantinopel werd verkozentoch ondanks zijne wereldlijke positie verwaarloosde hij ge n enkele zijner christendeugden. Nadat Gregorius ook Athene had bezocht en alle studievakken had doorloopen was hij een wonder van geleerdheid en welsprekendheid ge worden en werd later met zijn boe zemvriend Basilius de hechtste zuil der katholieke berk. Ook aan de god delijke wetenschappen wijdde hij zich. Zich te klein achtende voor de pries terlijke waardigheid werd hij niet dan tegen zijn zin tot priester gewijd. De schoonste daad zijns levens was, toen hij na een succesvol bestrijden der Arianen in Konstantinopel op het toppunt zijner macht staande, zijn bisschoppeiijken zetel vrijwillig verliet om verdeeldheid tusschen de bis- sehoppe» onderling te voorkomen. Bij hun dood werden de leden dezer familie allen heilig verklaard. Blijkens achterstaande advertentie is de door den directeurderLevensver- zekering-Maatschappij „Haarlem" op gemaakte rekening en verantwoor ding over 1894 door commissarissen goedgekeurd. Dat deze maatsehappij in toene- menden bloei verkeert, blijkt uit de volgende cijfers aan contributie werd ontvangen f38252.51# en aan rente f6742.65#, terwijl werd uitgegeven aan uitkeeringen wegens overlijden 117481.90; aan drukloonen, brief porten, reiskosten enz. f 2695.32#, aan koöten van beheer, salarissen, agenten, geneeskundigen enz. 16330.10. Het ka pitaal vermeerderde met fl8903.14>É en steeg tot f 162.857.47#, terwijl het getal leden met 1788 toenam en tot 19798 klom. Vereeniging „Kindervoeding." Onder vriendelijke dankzegging zijn door de Commissie de volgende gif ten nog ontvangen Bij de heeren de Erven Loosjes: van Wede. G. f 2.50van N. N. f 1. van R. en een whistkransje f47.10. Bij Mevr. de Wede. S. de Clercq Wzn. van t. B. f 10. Maandagmiddag is te Hillegom een 75-jarige grijsaard door een zijner knechts zekeren H. De N. op een balddadige wijze geslagen. Op deze worsteling kwam ook zijne vrouw met hare dochter aansnellen, welke eveneens door dien persoon werden mishandeld. Van een en ander is aan gifte gedaan bij de politie. Baanvegers geplaatst op de Nieuwe Meer verkeerden de laatste dagen in kennelijken staat van dron kenschap; de passeerende schaatsen rijders werden met stokken en bezems achtervolgd, waarbij de „heeren" ge makshalve op de kousen liepen. Beladen sleden werden omverge worpen en menigeen bekwam een pak slaag; éen der passeerenden werd zelfs met een mes verwond en een ander zoo geslagen, dat hij eerst bewuste loos bleef liggen. De letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" zal Vrijdagavond te Halfweg optreden, met het tooneelspel van Faassen „De oude Kassier". Het amoveeren en weder opbouwen van eene boerenwoning te Haarlem- meer voor rekening van den heer D. Veen te Haarlem is opgedragen aan den laagsten inschrijver, M. van Dam te Nieuw-Vennep voor 3922. Naar het mgeleeh van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK IV. „O, zij is volstrekt geen vriendin van mij," verklaarde Jane. „Ik haat haar dat afschuwelijk, eg< ïstisch nest I Zij kwam alleen bij mij omdat zij de mededeeling, dat zij geen oude vrijster zou worden geen minuut langer vo.r zich kon houden. Zij ie echter nog niet getrouwd; er kan nog zooveel ïebeuren; dat heb ik haar ook gezegd. Verbeeld nzij heeit mij volstrekt niet gevraagd haar bruidsmeisje te zijn, hoewel ik haar jaren lang heb gekend, en zoozeer intiem met haar was. Was dat niet laag van haar?" Dokter Crnm erk.nde, dat dit zoo was en stond van zijn «etel op, toen hij Amy zag aankomen om haar zniter te zoeken. Amy zeide met klagende stem „O Jane! Ik hek overal naar je gezocht. Nellie kan ik nergens vinden ik begrijp niet waar zij kan zijn." „Waar is mijnheer Pobb?" vroeg Jane. „Hij is zooeven vertrokken. Er is niemand, met wien ik kan praten, en het verveelt mij om nog langer naar de muziek te luisteren." „Zoudt u niet iets willen gebruiken vroeg Crum beleefd. Haastig legde Amy haar hand op zijn arm en zij traden de kamer binnen, waar het souper gereed stond. „Het is zonderling," merkte Amy op, „dat Nellie zoo ver dwenen is. Ik heb haar ook geruimen tijd niet gezien. Zij heeft zeker niemand kunnen vinden met wien zij kon praten en heeft toen maar haar toevlucht gezocht bij de oude dames." „Kjjk, daar is zij I" zeide Crum. „Waar?" vroeg Amy en keek om. „Daar; zij komt met den jongen Wainwright uit de oran jerie. Ziet ge?" Amy zag haar. Met verwondering zag zij tevens, wat een lieftallig meisjo hare zuster was. Dat was haar nog nooit opgevallen. Nellie voegde zich bij Amy. „Het wordt dunkt mij tijd voor ons om te gaan," begon zij. „Je weet, dat wij mama beloofd hebben niet later dan een uur thuis te komen en zoo laat is het bijna al. Waar zou Hubert tooh zijn?" „Ik zal hem wel voor u opsporen. Een oogenblik geleden heb ik hem de kamer voor de ververschingen zien binnen gaan," zeide de jonge Wainwright. Amy was vermoeid en daarom Btemde zij toe, dat het tijd werd om heen te gaan. Toen zij met hare avonddoeken terugkeerden stonden Hubert en de jonge Wainwright in de gang te wachten. Nellie kon haar mantel niet vast krijgen; Wainwright ver zocht haar hem toe te staan haar te helpen. Het duurde geruimen tijd alvorens hij den knoop had gevonden en toen die gevonden was nog langer om hem vast te maken. Hun rijtuig stond voor de deur. Hubert hielp Jane en Amy bij het instijgen. „Haast je wat Nellie 1" riep hij haar toe, terwijl zij nog in de vestibule stond. Wainwright hielp haar in het rijtuig. Hubert sprong er vervolgens in. Wainwright stond blootshoofds op de stoep, totdat het rijtuig uit het gezicht was. „Zeg Nellie, wat had Wainwright je toch te vertellen in de vestibule Ik dacht, dat je nooit zoudt komen." Nellie aarzelde alvorens te antwoorden. „Hij zei alleen, dat hij ons morgen komt bezoekendat was alles." Ons Zoo, zoo 1" merkte Hubert op en Btak een sigaar aan; „zeer beleefdDen laatsten tijd wordt hij machtig vriendsohappelijk, vooral jegens ondergeteekende. Een goed sigaartje heeft hij mij gegeven. Ik moet eens te weten komen waar hi) die koopt" Nellie keek zwijgend uit het raampje. Jane en Amy babbelden over de gebeurtenissen van dien avond over de verschillende zangers, de kleeding der

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1