B INNENLAND, Rechtszaken. Letteren ea Kaast. Benoeming. Bij kon. besluit zijn benoemdbij den generalen staf, tot luit.-kol., de majoor A. R. Kraijenhofi van de Leur, van dien staf; bij het wapen der infanterie, tot le-lait., de 2e-luite. Jj. A. van Nieuwland, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, en C. A. J. Struiken, gedetacheerd by de land macht in West-Indië; bij het regi ment grenadiers en jagers, tot luit.- kol., de majoor W. B. J. Duycker, van het korps bij het le regiment, tot majoor, de kapt. W. J. Harms, van het korpstot kapt., de le luits. J. H. de Wildt, van het le regiment, gedetacheerd als leeraar bij de mili taire Bchool, J. C. KoopmaD, van h»t 4e regiment, H. J. Garjeanne, van de 5e regiment, gedataeheerd bij het koloniaal werfdepot, alsmede de le sen en misschien Ook lezers Wél ge vonden worden, die insgelijks gaarne een antwoord op deze vraag zouden willen hebben en daarom geven wij weder, wat de bewuste correspondent zegt vernomen te hebben van iemand, die het weten kan. De Koninginnen geven groote, offi- cieele diners, waar meestal de muziek van de grenadiers dienst doet, en bovendien elke week kleine, meer intieme diners, waar alleen uitverko renen geïnviteerd worden. Op de groete, oflioieele diners, waar 30 tot 70 personen aanzitten, worden ge- heele coöperaties geïnviteerd. Zóezijn b.v. enkele jaren geleden alle leden van de Eerste en Tweede Kamer natuurlijk in groepen verdeeld aan den Koninklijken disch genoodigd, maar dat is bij éénmaal gebleven. Elk jaar worden echter geneodigd de ministers, de gezanten, de voor regiment grenadiers en jagers; totle luit-, de 2e luit. J. W. D. Duburg, van het korps; bij het 2e regiment, tot luit. kol., de majoors G. J. A. Verstegen, P. F. de Kok en J. L. A. ,C. de Bok, allen van het korps; bij het 3e reg., tut majoor, de kapts. L. H. A. Bonemeijer, van het 2e reg., en D. Zelvelder, adjudant van het 7e rr- lot kapiteinde le luitje v*^ JZ Burg en Q Bosschart, beide' vatl j,et korpstot le luite nant, de 2e luit. C. H, SmetB made van het korps bij het 4de re»., tot majoor, de kapitein H. T. Chappuis, van het 5detot le-luit., de 2e luits. J. A. Leers. M. M. Eyssell en F. J. G. W. Leers, allen van het korps bij het 5e reg., tot luit.-kolonel, de majoor G. van Essen, van het 3de tot kapitein, de le luit. F. A. Nieu- wenhuys, van het reg. gren. en ja gers; tot le luit., de 2e luits. H. de Haan Hugenholtz en J. G. Wagner, beiden van het korpsbij het 6e reg. tot kapt. de le-luit. H. F. van Thiel van het korps, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; tot le luit., de 2e luit. J. F. N. Bax, mede van het korpsbij het 7e reg., tot kapt., d» le luits. P. G. Weuringh, van den staf der inf., werkzaam bij het de partement van oorlog, en J. J. A. Verbrugge, van het korps; tot le luit. de 2e luits. T. Boekho t «u H. Boet, beiden van bet korps; bij hot 8e reg., tot majoor, de kapt. J. Kla- sing, van het reg. gren. en jagers tot le luit., de 2e luit. F. J. Backer, van het korps. Bij kon. besluit zijn lo. op pensioen gestelda. de luitenant-kolonel E. B. H. Frackers, van het lo regiment infanterie, op zijne aanvrage; b. de lnitenant-kolonel A. H. L. Buiding* van het 8e regiment infanteriec. de luitenant-kolonei F. W. A. baron van Dedem van Dri sberg, van het 3e reg. infanteried. de kapitein L. F. Leijds, van het 3e reg. infanterie, op zijne aanvrage 2o. is het bedrag van het pensioen bepaaldvoor den lnitenant-kolonel Frackers, op f1800; voer den luite nant-kolonel Buddings, op 11900voor den luitenant-ko!onei van Dedem van Driesberg, op f 1946, en voor den ka pitein Leijds op f1567 'sjaars So. is den luitenant-kolonel Free- kers en den kapitein Leyds, te reke nen van den dag waarop hun pen sioen ingaat, respectievelijk de rang verleend van kolonel en van majoor. luit.-adj. C. L. Vinkhuizen, van het,"tters van de hooge Colleges van - Staat, de generaals, de adjudanten in buitengewonen dienst enz. Zoo is er b.v. voor enkele dagen nog een groot diner gegeven, waar uitsluitend mili tairen van he'ogeü rang Nazaten, Bij zulk een feestdisch zit ia d<>i regel de kleine koningin nie> aa'„ talei, Wel d»-;-«,ntegen [-d koningin Wil- oeiBaina Hiel; vau de partij bij de kleine, meer intieme diners. De invi taties -aan dan eek uit vau Hare beide Majesteiten. Tot voor eenigen tijd werden de invitaties eerst verzonden op den dag zelf, maar dezen winter is dat ver anderd, zoodat nu de invitatiekaarten worden verzonden des daags voor het diner. Wat toch nog vrij laat is om: als men verhinderd is, de noedige schikkingen ie maken, want van bedanken sohynt nooit sprake te zijn In den regel wordt elk jaar weder aan dezelfde uitverkorenen de eer aan gedaan om aan den Kon. diseb te megen aanzitten. Welke regel daarby gevolgd wordt, iB niet na te gaan. Bijna altijd echter zijn de gasten df hooge staatsambtenaren al of niet in actieven dienst öf perso nen, die de een oi andere betrekking bij het Hot bekleeden. Nu eens wor den alleen heeren geneedigd, dan weer de heeren met hunne dames. Des daags na ieder diner kan men in de Haagcche bladen lezen, wie de gasten van H.H. Majesteiten geweest zijn, maar in die berichten wordt aan de schoone sexe weinig eer aangedaan, want slechts zeiden wordt er bij ver meld, welke dames mede aan den disch hebben aangezeten. Zóo werd b.v. de vorige week vermeld, dat de heeren Gleiehman, Cremers en Roest ten paleize hadden gegeten, maar niet dat do respectieve echtgenooten van die hooge autoriteiten tevens aanwe zig waren. De kleine diners vangen aan te kwart over zes of wat juister is, de gasten moeten precies zyn om 6Ü unr, maar het diner begint ongeveer half zeven. Eerst moeten de gasten eenige oogenblikken antichambreeren. Voordat H.H. Majesteiten de recep tiezaal binnenkomen om hare gasten te begroeten, scharen dezen zieh in volgorde van rang, overeenkomstig de wenken van den kamerheer of ad judant van dienst, in den kring. Een oogenblik later wordt het binnentre den der koninginnen door den cere moniemeester aangekondigd. Na een korte begroeting gaat men terstond aan tafel, waaraan dan behalve de koninginnen en de gasten in den regel niet meer dan 6 8, ook eenige leden der hofhouding, die dienst hebben, plaats nemen. De eereplaatzan zyn natuurlijk die naast de beide koninginnen. De hoog ste plaats aan tafel wordt geacht te zijn rechts van de kleine koningin. De tafel is versierd met pracht ge bloemstukkenhet menu is in den Diners ten hove. Een der getrouwe lezeressen van de Haagsche correspondenties in de Zutph. Ct. richtte tot den schrijver daarvan deze verzekert dit althans zeil de vraag, hoe 't toegaat aan de diners, die in het Koninklijke Paleis worden gegeven. Waarschijn lijk zullen er ook onder onzelezeres- ïege! klein wat treuwens ook wel noodig is, want de etikette brengt mee, dat het diner binnen een unr is atgêloopen. Achter elk van de ko ninginnen staat een lakei, en deze lakeien bedienen uitsluitend de ko ninginnen. Zoodra de tafel is atgeleopen, be geven allen zieh naar een naastbij- zynden reeeptiesalon. Daar scharen zich de gasten weder naar velgorde van rang en daar onderhonden zich H.H. Majesteiten nog een half uur of langer met hare gasten. Tegen acht uur is in den regel alleB afgeloopen en staan de rytuigen gereed om de disehgenooten naar huis te brengen. Spoorweg langs onze knst. De heeren jhr. G. G. Villenenve en mr. P. H. Scholten, te 's Gravenhage, hebben aan den minister yan water staat, handel en nyverhoid vergun ning gevraagd, tot aanleg en exploi tatie eener lokaalspoorweg met nor male spoorbreedte langs onze zeekust aehter doeh tevens zoo nabij megelijk de duinen van den Hoek van Hol land tot Den Helder. Met het oog op de uitgebreidheid van het werk wenschen zij den aan eg te splitsen in drie sectiën of sta diën n.l. lo. van den Hoek van Holland, aansluitende aan het station van den Hollandschen spoorweg en aan een eventueel aan te leggen visschersha- ven aldaar tot aan het station van den Holl. spoorweg te Soheveningen. 2o. van Soheveningen tot IJmuiden. 3o. van IJmuiden tot Den Helder. Van hoe groot gewioht het tot stand komen vooral van de eerste sectie van dezen lokaalspoorweg voor Sohe veningen zou zijn, springt in het oog, dewijl daardoor de vissoaerij met ai de daaraan verbonden inrichtingen niet alleen voor het zeedorp zoude behouden blijven, maar nok t»t ver dere ontwikkeling zou kunnen worden gebraeht. Kinkhoest. In het Meditch Wkbl. schrijft dr, Artzenius het volgende over „behan deling van Kinkhoest met verdichte lucht." „Onder het aantal geneesmiddelen, dat in den laatstee tijd met meer oi minder vertrouwen tegen kinkhoest aanbevelen werdt, is tot mijn ver wondering nimmer sprake van ver dichte lucht. Ea toch beeft menig leesbeer, vooral te Amsterdam, in zijne praktijk gelegenheid te over ge had, de niet ta loochenen goede wer- ig van dit geneesmiddel waar te nemen. ,Met enkele cijfers wil ik dit na der aantoonen. „Tot heden heb ik 167 kinderen in mijne innebting behandeld. Van 55 kinderen beneden de 2 jaar oud her stelden volkomen binnen ééne maand 45 kinderenvan de overige 112, ou der dan 2 jaar herstelden volkomen binnen ééne maand 101 kinderen. „De overige kinderen bleven lang onder behandeling, oi staakten deza door bijkomende omstandigheden. gemakt en op het punt yan verdrin ken i«. Hij sehiet toe en met yeel inspanning brengt hg hem op het drooge. De geredde drenkeling spreekt hem in het Franich toe) pnt zich uit in betuigingen yan dank, noemt hem den redder yan zijn leyen en verzoekt zyn naamkaartje te megen bezitten. Maar zegt de vreemdeling, ik kan u onmogelijk m ij n naam noemen. Nog vraagt hij den jongen man, dat deze hem naar een zeker hotel zal brengen, wijl hij den weg daarheen niet weet. De mensehenredder be toont zieh oek nu hulpvaardig en voldoet aan dien wensch. By het hotel neemt hy afscheid van den geheimzinnigen heer en keert hij huis waarts. Misschien heelt hij dezen en genen ter loepe het avontuur verhaald misschien ook niet. Dit is zeker, dat hij zelf ai spoedig piet meer aan de ge- heeie historie tlaehb Maar wat gebeurt f week gele den ontvangt hij eene uitnoodiging om een betoog te brengen aan den coning generaal van Portugal, den heer Rezeathal. Omstreeks het luneh- unr binnentredende ziet hij in dienz gezelschap den geheimzinnigen heer, dien hij meer dan een half jaar ge leden uit het water heelt gehaald. En nu wordt hem een ceuvert over handigd, inhoudendezyne benoe ming tot riader in eene Portugeesohe orde. Het groote en het kleine krnie worden hem daarby tevens overhan digd en onder beding van geheimhou ding wordt hem gezegd, welke groete der aarde aan hem het leven dankt. Nog wordt hem verzekerd, dat hij, zoo hij ooit iemands steun mecht behoe ven, slechti bij zijn nieuwen kenni» behoeft aan te kloppen om van krachtige hulp aanstonds verzekerd te zijn. Na aan den welvoorzienen discb dei conzulz een en ander tot zich genomen te hebben, keert onze vriend buizwaarts, verbaasd, verrastge ridderd I Wij stellen er prijs op, bier mede te deelen, dat ons deze zonderlinge geschiedenis, in alle opzichten his torisch, niet uit den mond van den ridder zclven is ter oore gekomen. Men mocht anders gaan meenen, dat hij zijn ridderlijk gegeven woerd van geheimhouding reeds een week na dato had geschonden. Trouweni, de drenkeling is en blijft eene ongekende grootheid voor ons, gewone stervelingen. Alleen kunnen wij vermoeden, dat hij aan den uitersten Westhoek van ens wereld deel, aan de zonnige oevers van den Taag, thuis behoort. Sleehts drie mannen kennen en bewaren het geheimDe onbekende grootheid zelf, de consul-generaa van Portugal en de jongste ridder der Portngeesche orde. gemeente overeenkomstig de dag- vaarding. Namens den burgemeester, gedaag- de, concludeerde mr. W. Thorbecke tot niet-entvankelijkverklaring der vordering, waarna aan dn procureur van eiBCher een uitstel van 14 dagen werd verleend om daarop te ant woorden. Gedaagde ntelt in hare oen- clueie, dat de politie uit zelfverdedi ging met den wapenstok moest op treden. De Arnhem zeke rechtbank heelt Dinsdag J. H. van der Aaek, ter zake van doodslag gepleegd in de Karre- ges te Nijmegen, veroordeeld tot 61 jaren gevangenisstraf. Geheimzinnig. Dit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct.: Esne eigenaardige verrassing viel dezer dagen een jeugdig stadgenoot op ietwat geheimzinnige wijze ten deel als gevolg van eene niet minder geheimzinnige ontmoeting, welke een half jaar geleden plaats greep. Ia den zomer van het vorig jaar begaf de jonge man zich in het late avond uur naar huis. Laags een onzer hoofdgrachten voortschrijdende hoort hij iemand schreeuwen, blijk baar om hulp roepende. Al spoedig ontwaart hij, dat er een heer te water Voor de rechtbank te Leeuwarden verseheen een winkelier uit Ee, be klaagd van valzchheid in geschrifte en het gebruik maken van dat val- Jjche Stuk. Beklaagde was agent vaul de iêvensvèrzekéringKaatsehappij Dt Philanthroop te Bolzward pp toen voor verschillende perzonen, van wie hij verwachten kon dat ze niet lang meer zouden leven, eene verze kering aangegaan, voor hen de con tributies betaald en als ze stierven de uitkeeringen voor zich behouden, Dit ging goed, zoolang de verze kerde som niet boven de f 100 was, want dan was er geen genees kundig attest noodig. In Sept. 1890 verzekert hij evenwel op die manier den bakker K. Weitra te Lioesseiii vulde zelf de geneeskundige verkla ring in en endergeteekende die „dr. J. Kiestra". In Jannari 1891 d. a. v. overleed Westra en zoodra de direc tie der maatschappij bericht daarvan ontving, schreef zy, omdat het bedrag nogal hoog was, aan de Wed. Westra dat het geld aan beklaagde afgezon den was. Hierover verwonderde die weduwe zich, omdat ze van niets wist, doch toen beklaagde niet bij haar kwam, schreef ze hem er tooh over en daarop bracht bij haar het geld, onder kor- ting van achterstallige contributie. Nu, 4 jaren later, is uitgekomen, dat de geneeskundige verklaring valsch is en de subst. off. van justitie, mr. H. Tb. Westenberg, requireerde de veroardeeling van beklaagde tot jaar gevangenisstraf. In de Din-dag gehouden burger lijke zitting van de Haagsche recht bank werd aangebracht de eisch van den Amsterdamschen stneadoor Flörc- ke, die van de gemeente schadever goeding vordert wegens eenemishan- deliug welke hij van de zijde der po litie zou hebben ondervonden bij de begrafenis van den socialist Van Veelen. De eischer stelt dat hij bij die gelegenheid zoodanig op het hoofd ia geslagen, dat hij een hersen schudding heeft bekomen, die hem buiten staat stelt te arbeiden en oe- weert dat de politie pleegde een on rechtmatige daad zoodat hem de schade moet worden vergoed. Mr. J. D. Veegeas verscheen als procureur van den eischer en con cludeerde tot veroordeeling van de Bij de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandeoh Tooneel, is thans studie het nieuwe blijspel van Justus vaa Maurik, „Anarchisten." Ook is ter vertooning aangenomen een nienw tooneelspel van mevr. Snij der van Wissekerke: „Sirocco." dames enz. totdat zij thuis waren. „Wel moeder," zeide Hubert en trad de zitkamer binnen, „is u nog op?" Mevrouw Dudley ging plotseling rechtop zitten, schoof haar mutsje recht en vroeg of zij zich dien avond hadden geamuseerd. „Het was prachtig 1" riep Jane nit; „de muziek was uit stekend! Alles had niet beter geregeld kunnen worden en het souper was heerlijkHeb je nog ys gehad Hubert „Nu, dat zou ik denken 1" antwoordde Hubert. „De Bay- leys weten de zaken in orde te hebben." „O moeder, ik ben zoo slaperig," zeide Amy geeuwend, terwijl zy de kandelaar opnam. Mevrouw Dudley begaf zich, gevolgd door de anderen, naar bed. Nellie fluisterde haar moeder in het oor haar naar haar kamer te vergezellen. „Weet je wel," zeide Amy terwijl zij voor den spiegel haar haar stond te kammen, „weet je wel, dat ik werkelijk geloof, dat de jonge Wainwright verlield is op Nellie." „Onzin 1" antwoordde Jane. „Ik heb baar den geheelen avond niet met hem zien praten?" „Dat kwam omdat zij al dien tijd met hem in de oran jerie heeft gezeteL." „Weot je dat zeker?" vroeg Jane op verzehrikten toon. „Ja, zeker," antwoordde Amy en knikte heftig met haar hoofd; „stellig." „De jonge Wainwright moet ontzettend rijk zijn zijn vader leeft zoo weelderig," merkte Jane na een oogenblik Eieonore Duae. De heer Schfirmann meldt ons nog het een en ander over zijne aanstaan de reis naar Nederland en zijue ver dere toohten met Madme. Duse. Hij heelt haar geëngageerd voor 300 voor stellingen, van 5 Maart a. s. tot einde Februari 1897. Heel Europa zal be-| zocht wordenwaarschijnlijk oek Pa rijs het plan is dat Duse daar in het „Théktre de la Port» Saint Martin" (vroeger Sarah's demein I) gedurende1 Oetober en November a. s. 20 voor stellingen zou geTendrie in de week; zij zou daar al de rollen van Sarah Bernhardt spelen 1 Duse ontvangt van haar impresario 5000 francs per avond voor haar ea haar gezelschap. De entreeprijzen hiei te lande zullen dezelfae zyn als voor Sarah Berhhardt. Nog meldt de eer Scniirmann ons dat zij »e „ster" voor deze tournée voor 140.0U0 francs meuwe toiletten heeft besteld, die hier in het land zullen worden ingewijd In verschillende biografieën vinden we menige aardige bijzonderheid om- van stilzwijgen op; „en hij is de eenige zoon." Mevrouw Dudley kwam by hen in de kamer. „O, meisjes 1" riep zij uit en zette zieh neer op den rand van het led kant, „wat is er denkt je gebeurd „Wat dan?" riepen de beide meisjes uit. „Nellie is verloofd met den jongen Wainwright; hij heeft haar vanavond gevraagd." „Nellie verloofd 1" riepen Jane en Amy beiden hoogst ver baasd nit. „Ja, het lieve kind 1" snikte mevrouw Dudley. „Eu ik ben zoo gelukkig. Lawrence Wainwright is de aardigste jonge man, dien ik ken, en ik ben er zeker van, dat zij gelukkig,, met hem zal zijn. Mijne kleine Nellie, mijne lieveling!" „En hij is zoo rijk 1" riep Amy uit. „Ja, hij is geheel zooals ik hem zou wenschen goed, verstandig, knap en rijk; maar hij is toch een gelukkig man, dat hij de liefde van mijne Nellie heeft kunnen winnen." „Daarom heeft hij ook gezegd, dat hij morgen hier zou komen," merkte Amy op. „Ja, hij komt uw vader spreken," antwoordde mevreuw Dudley. „Daar slaat het twee uur. Nu moet ik werkelijk naar bed, ofechoon ik geen oog zal kunnen dicht doen. Geeden nacht lieve kinderen." Mevrouw Dudley verliet het vertrek. „Ik heb nog nooit zoo verbaasd opgekeken," riep Jane uit en stapte in bed. „Dat Nellie nu het eerst van ons allen zal trouwen en wij meenden er nog wel zeker van te zijn, dat zij ongehuwd zou blijven." „Ik ben er nieuwsgierig naar wat tante Hawkins zal zeg gen," antwoordde Amy. „Een voordeel is het nu, dat Wellis met zulk een rijk man zal trouwen, dan hehueit tante Haw kins haar geen geld of iets anders na te late-. Ik hoop toch maar wanneer zij mij geen geld vermaakt, dat zy mij dien prachtigen diamanten ring nalaat dien zou ik zoo graag willen hebben. Het komt mij zoo ovei nodig voor, dat die schittert aan haar beenigea, ouden vinger vindt je ook niet?" „O houd tooh in 's hemelsnaam ep met praten Amy 1" riep Jane gemelijk uit en wendde zich om ui bed. „Ik zei op die manier nog geen oog hebben dicht gedaan wanneer het tijd is om te ontbijten." „Ik heb nog nooit iemand gezien, die zoo weinig van pra ten houdt als jij," riep Amy u t op beieedigden toon. „Ik babbel graag neg eens na. Ik ben volstrekt niet slaperig; den geheelen nacht zou ik kunnen doorpraten. Blijf toch wakker Jane, Jane, Jane 1 Luister toch 1 Jane, Jane 1" Jane weigerde echter eenig teeken van loven te geven, zoo dat Amy na eenig gepruttel verplicht was te zwijgen en te gaan slapen. (Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2