EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i. c. De Kiiieren van den Nevel, 12e Jaargang Vrijdag 22 Februari 1895. No. 3571 ABONNEMENTSPRIJS: Het Geïllustreerd Buitenlsndscbe beroemdheden BERGBESTIJGINGEN. STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnnmmer 122. ADVERTENTIÈN: van 15 regels 50 Cents j iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Diroctour-Uitgever J. C. PEEKEBOOK. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUieité Eteangère G. L. DAUBE 4 Co., JOBS F. JONES, Snee., Pary, 3Uie Faubourg Montmartre, Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tsntiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goéd- billik en vlug gedrukt. De DirecteurUitgever dat deze week verschijnt, bevat merk waardige gravure# en artikelen, o.a. De ondergang van de Elbe (met 2 illustraties). (3 .portretten), van Nicolaas von Giers, Canrobert, Lord Randolph Churchill. Cs Toovenarej ybh Kreli's Kraal. (eene novelle) (met 3 illustraties). Het vervolg ep dea alom bekenden en beroemden roman: naar hel Engelsch van Eider Haggard. Voorts Spelden en spijkers oprapen. Een praatje op de voetreis, (met illustra tie). De Engelsche stoomboot ,Crathie". Anecdoten. Aan de grenzen. Een geeBtig rechter. Ook al niet nieuw. Nieuw prijs raadsel CXXXII. De gulzigheid van Fidel en zijn baas, (met 4 illustra ties). Oplossing van raadsel CXXX. Een middel tegen brandwonden. Een pendant. Een aanmerking in kieechen vorm. Prijswinnaar van raadsel CXXVII. Schaakrubriek. Mededeelingen. Haarlem21 Febr. 1895. Voor het examen muttige hand werken zijn Woensdag te 's Graven- hage geslaagd de dames G. Ph. Char- bon, J. L. Weber en IJ. S. Woutereen' allen alhier. Stukken van den Raad. De comm. van fin. heeft geen be zwaar tegen het bouwplan van den heer J. Wolbers, maar wil jdaarin lezen dat geen huizen zullen worden gebouwd beneden een huur waarde van f400.— Er stond huur. De heer H. Scholten, hotelhouder in den Hout, dient nu een ander request betreffende huur van grond en verlegging van het voetpad bij zgn hotel in. Hij vraagt nu een klei ner terrein dan hij nu in huur heelt, in het midden sich 4 meter yer minder zuidelijk uitstrekkende en iets reehter toeleopende op den oos telijken heek van zijn stalvoorts wenscht hg het voetpad te verleggen om het hek heen en het nu opnieuw in huur te bekomen terrein op te boegen, gedeeltelijk 25 30 c. M. boven het voetpad en gedeeltelijk evenveel boven het bestaande terras. B. en W. zijn hiermee ingenomen, voornamelijk deor de hierdoor ver kregen verbreeding van den open baren weg. De achter het hotel wonenden, nl. de heeren P. H. Kaars Sypesteyn, A. F. Insinger, D. van Staveren en W. B9rkemeier, verzoeken het veetpad in zijn tegenwoordigen toestand te laten blijven. Minimum loon en Maximum Werktijd. De voorzitters van den Particulieren Arbeidsraad te Leiden, 'sGravenha- ge en Amsterdam, de heeren Prof. Mr. H. L. Drucker, F. H. van Mal- sen en C. Muysken, richten aan den Raad een beteog over de wenschelijk- heid van het opnemen van bepalin gen betreffende minimum loon en maximum werktijd in de bestekken der gemeentewerken. Zij wijzen er op, dat in Amster dam de opneming van dergelijke bepalingen geen financieele offers van oelang van de gemeente heelt ge- eischt en eindigen met de opmerking dat het noodig zal zijn, in die bestek ken beperkende bepalingen te maken ter voorkoming van toevloed van ar beiders uit andere gemeenten, waar geen voorschriften omtrent minimuoj Joon en maximum werktijd in de be stekken voorkomen. Adressanten zijn tot het richten van dit adres uitgenoodigd door de Particuliere Arbeidsraden van Am sterdam, Bolsward, Dordrecht, Frane- ker, 's Gravenbaye, Haarlem, Leiden en Zutfen. Missives van gelijke strek king werden gezonden aan de Mi nisters van Oorlog, Marine en Water staat. Odzö Markten. De gezamenlijke kaaswerkers heb ben een verzoekschrift gericht tot den Raad om een vast weekgeld. Tot dusver toch is hun verdienste onge lijk, op stille dagen komt er naar hun zeggen niet meer dan 10 k 15 cents in en op andere tijden meer. Zg vin den namelijk hun belooning daarin, dat zij van den verkooper mogen vorderen 12^ cent voor kaas die niet meer dan 100 kilo weegt en 2J4 cent meer voor elke 20 kilo meer. Burgemeester en Wethouders geven op, dat zij in 1890 ongeveer per marktdag hebben verdiend f 1.79, in 1891 f 1.63, in 1892 11.145, in 1893 fl.14 en in 1894 fl.28s, een opsom ming waaruit men mag afleiden, dat de kaasMarkt er sedert 1890 niet ep vooruit is gegaan en dat, al wijst 1894 ook een zekeren vooruitgang aan bij de daaraan voorafgaande jaren vergeleken, dit jaar toch verre achterstaat bij 1890. B. en W. stellen nu voor de kaas- werkers uit de gemeentekas een vast traktement te verleenen en wel van fl.76 per marktdag. Zal dus voortaan de kaasverkooper nietz meer te betalen hebben Men sehijnt dit uit het voorstel te moeten opmaken en zeker is het in 't alge meen gewenscht, dat marktbezoekers zoo weinig mogelijk worden geplaagd met onkosten voor dit en uitgaven voor dat. Maar of dit alléén onze kaasmarkt tot eenigen bloei zal kunnen brengen, meen en wij te mogen betwijfelen. Denken B. en W. dit er mede te zullen bereiken, dan houden wij de 1270.die de maatregel aan de gemeentekas kosten zal, voor ver loren. Indien het nog mogelijk is, de kaasmarkt en de andere markten die hier worden gehouden of heeten te worden gehouden, te doen floreeren, dan zijn stelselmatige pogingen van het gemeentebestuur daarvoor noodig. De belangen die een plaats heeft bij een drukke markt behoeven wij waarlijk niet te omschrijven. Men weet wat Alkmaar, Hoorn, Purmerend (om in onze onmiddellgke omgeving te blijven) van hunne markten profiteeren en wij zouden zoo gaarne zien, dat de Raad daarop zijne bijzondere aandacht eens wilde vestigen en eene speciale commissie uit zijn midden benoemde met de opdracht, rapport te doen over deze beide vragen le. „Is Haarlem geschikt voor het „houden van markten 2o. „Zoo ja, welke middelen liggen „onder het bereik van het Gemeen tebestuur om den bloei dier markten „te bevorderen?" Nog nooit zoover wij weten, heeft de Raad deze zaak uitvoerig nagegaan en toch is zij de moeite zeker wel waard. Br moet nu. eenmaal voor het ter sprake brengen van een onderwerp in den Raad eene aanleiding zijn ons dunkt, dat die g&vonden kan worden in een betrekkelijk onbedui dende quaestie van het loon der kaasdragers. wijze, geschieden vóór 15 Juni bij den Secretarisde uitspraak geschiedt vóór 15 September. Ingeval geen der ingezonden composities werd bekroond, zal de prijsvraag 30 Februari 1896 opnieuw worden uitgeschreven. Dit voorstel vond bij de leden een zeer warm onthaal, zoodat op Btaanden voet het besluit daartoe werd ge- Zang en Vriendschap. De leden der koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap kwamen Woens dagavond bijeen in de groote restau ratiezaal van de Sociëteit Vereeniging om daar met hun Bestuur en Di recteur het 65-jarig bestaan hunner vereeniging huiselijk te vieren. Het ontbrak er niet aan welgemeen de heilwensehen voor den bloei der Liedertafel, mondeling door aanwezi gen en sehriftelijk door verschillende eereleden en andere belangstellenden uitgebracht. Men bleef tot ver in den nacht vroolijk en vriendschappelijk bijeen, terwijl verschillende leden proeven gaven van hunne muzikale talenten. Met luide toejuichingen werden in den loop van den avond het lidmaat schap van verdienste verleend aan den heer T. C. Niephaus, secretaris der liedertafel, die welhaast 25 jaar lid daarvan is en aan den hoer A. G. van Breomen, die het oudste lid (in zangersjaren) der liedertafel is. Een belangrijk voorstel werd door den voorzitter, den heer Ed. de Lanoy namens het bestuur van de lie dertafel gedaan, namelijk om namens baar uit te schrijven een prijsvraag voor Nederlandsche en Vlaamache componisten voor een oorspronkelijk mannenkoor capella, met Neder- landschen tekst, dat 10 15 minuten moet duren. Alg prijs wordt uitgeloofd een gouden medaille ter waarde van f150. en een premie van f100.De be kroonde oompositie wordt uitgegeven voor rekening der liedertafel en blijft haar eigendom, terwijl de componist zich verbindt zijn werk op een coneert der liedertaiel zelf te komen diri- geeren. De jury zal bestaan uit een oneven getal erkende toonkunstenaars. Inzen dingen moeten, op nader aan te duiden Te Brussel is voor een paar dagen overleden de heer J. J. H. Kervel vroeger hier woonachtig en gedurende eene reeks van jaren Consul van België te Soerabaja. Hij was ridder der orde van Isabella la Catolica van Spanje en geboren te 'sGravenhage 25 Juli 1828, Heden herdacht M. C. Busking, ploegbaas aan de centrale werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der maatschappij trad. Als draaier in dienst gekomen, werd hij onlangs bij de uitbreiding der draaierij tot ploeg baas bevorderd, wat voorzeker be wijst, dat Busking steeds tot genoegen zijner superieuren is werkzaam ge weest. Verschillende blijken van belang stelling zoowel van zijne superieuren als van het draaierspersoneel vielen dan ook heden den jubilaris ten deel. Heden ontving de heer D. E. L. van den Arend opnieuw een adres, nu onderteekend dcor 500 spuitgasten va» de haarlemsche brandweer, waar in zij hem beleefd verzoeken terug te komen op zijn besluit als 1ste com mandant van het corps hrandblus- scbers af te treden. Zij verzoeken hem dat, in aanmer king genomen zijne uitstekende lei ding en de bestaande gunstige sa menwerking bij het eorps, en van mee ning zijnde, dat door zijn aftreden èn de gemeente èn het corps daaronder zullen lijden. Tot concierge van de begrafenisbos de Broederlijke Liefdebeurs in de Jans straat alhier is benoemd J. B. Huls hof alhier. Iro presario Scbiirmann is voorne mens op Woensdag 13 Maart a.s. in den Haarlemschen Schouwburg eene voorstelling te geven van „La signora dalle Camelie" met me ewerkingvan de beroemde, boven Sarah Bernhard gestelde actrice, Eleonora Duse. Daar aan deze representatie zeer hooge kosten verbonden zijn, zal de zelve alleen dan plaats hebben, wan- Naa- het engelsch van A. B. ROMNEY. 8) HOOFDSTUK V. Vóór het ontbijt was hst nieuws van Nellie's verloving op |de eene of andere wonderdadige wijze bij alle huisgenooten bekend. Miss Hawkins liet mevrouw Dudley verzoeken bij haar in hare kamer te komen, om een langdurig onderhoud met haar te kunnen hebben. De majoor kwam tijdig voor het ontbijt beneden eene Jmgehoerde gebeurtenis bij hem. Hij kuste Nellie teeder, kte haar op de wang, en zeide dat hij zich sinds jaren niet gelukkig had gevoeld als dezen morgen. Jane en Amy keken Nellie aan met eene belangstelling, i zij neg nooit voer haar hadden gekoesterd. Zelfs Squelsk glimlachte en keek alsof zij ook in het ge- .eim was en het goedkeurde. Nellie was zeer gelukkig. Men verwachtte dat Wainwright des namiddags ongeveer vier uur zou komen. Op dat unr zaten Nellie en hare moeder in het salon, wachtende op zijne komst. Uit eigen beweging had Jane aangeboden om wat koekjes te bakken, waarvan zij alleen het recept kende, voor de thee, ter eere van Nellie's verloving. Amy was boven om zich te verkleeden. „Zal ik het licht maar aansteken moeder," zeide Nellie toen het vier uur sloeg. „Het wordt zoo donker; het begint er zoo somber in de kamer uit te zien, vindt u niet?" „Ja lieveling. Steek het maar aan als je dat wilt," ant woordde hare moeder en sloeg hare dokter met liofdevollen, trotschen blik gade. Wat zag zij er lieftallig uit. Haar goudblond haar bedekte in krulletjes baar statig, klein hoofdje; de zijdeachtige wim pers onderschadnwden de donkerblauwe oogen; een glans van geluk lag op hare blozende wangen. Hare japon was groen getint met rood afgezet. Zij zag er uit als het beeld der lente. Al hare bewegingen duidden bevalligheid, frisch- heid en jeugd aan. De lampen waren aangestoken, de lampenkappen weer net jes bevestigd en het vuur brandde vroolijk toen Jane bin nenkwam met gloeiend gelaat en de gebakjes op een schotel. „Wat! Is h(j er nog niet?" riep zij uit. „Ik dacht dat hij hier al een half uur zou zijn." „Het is nog maar half vijf," antwoordde mevrouw Dudley. „Hij is zeker door het een of ander opgehouden." „Mijne gebakjes zullen bederven," zeide Jane, „en zij zien er zoo goed uit, dat ik het jammer vind, dat zij koud zullen worden." „Zet ze maar op het vuur, dan blijven zij wel warm," zeide hare moeder. Jane zette den schotel met gebakjes op den baard en bleef zwijgend wachten. Nellie liep rusteloos de kamer rond. Eindelijk sloeg de klok vijf uur. „Weet je wel zeker Nellie," begon Amy, die zich gemak kelijk had neergevleid bij den haard, en de gebakjes dicht onder haar bereik,bad „weet je wel zeker dat je je niet hebt vergist in de woorden van den jongen Wainwright? Mis schien was het slechts scherts van hem. Of misschien heeft hij meer gezegd dan zijn plan was en wil hij zich nu terug trekken; dat doen mannen immers meer." „Ik heb mij niet vergist," antwoordde Nellie vriendelijk en verliet de kamer. „Het is werkelijk eene zonderlinge geschiedenis," zeide mevrouw Dudley. „Hij moet ziek zijn, maar waarom heeft hij dan geen boodschap gestuurd?" Miss Hawkins trad de kamer binnen, leunende op den arm van majoor Dudley. Toen zij had plaats genomen keek zij nieuwsgierig rond. „Wie is dat?" riep zij uit „Emily, mijne vrouw," antwoordde majoor Dudley. „En die roode gedaante op de plaats, waar de kat behoord te zijn?" vroeg zij en wees op Amy.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1