Arrondissements-Rechtbank „Weldadigheid laar Vermogen". BINNENLAND. Financieels Mededeelingen. Rechtszaken. D9 Moord te Sehagen. neer voor een voldoend bedrag plaat sen genomen zijn. Wij twijfelen niet of de Haarlem- sthe kunstminnaars zullen deze ge legenheid om iets buitengewoons te genieten, gretig aangrijpen. Het bespreekbureau ie geopend. Nederlandsche Opera. Gisterenavond konden de opera liefhebbers genieten van een, waar schijnlijk aan het meeren deel van hen onbekend, werk van Ch. Gounod met name de „Romeo en Julia," en|waar- jn mej. L. Heijman de rol va* Julia vervulde.. Onwillekeurig zullen velen met mij reeds van te voren hebben gemeend dat deze opera bij de Faust zou moe ten ten achter staan. Dezen zullen dan ook met mij hunne meening hebben zien falen en meer genoten hebben dan zij zich hadden voorgesteld. Im mers het geheele werk werd hinken keurig afgespeeld en elk der artisten droeg naar vermogen het zijne bij tot het welslagen van dit sehoone werk. De beide helden van het stuk, mej. Heijman en de heer Jean Tijsaen (Romeo), (waarom zouden wij ze schei den) hebben alle recht op onzen dank. Ontzag Julia zich wat in het eer ste bedrijf dan was dit ©m in de volgen de des te meer te schitteren. Vooral het tweede bedrijf, en dit betreft beiden, was een waar meesterstuk. Van het derde bedrijf trof mij het meeste„mijn vader, ziehier mij* gemaal" en het allerkeurigst uitge voerde kwartet: „o rein geluk; o zoete vrede", door Julia, Gertrude, Romeo en pater Lorenzo. De dame, die mevr. Orelio verving in de rol van Stephano, deed dit op onverbeterlijke wijze. Het viel mij op hoe bizonder duidelijk deze dame spreekt. Met haar klankvol geluid werd het lied no. 12 zeer schoon en met het noodige sarcasme voorgedragen. Zij heeft waarlijk een schoon com pliment verdiend. De heeren Judels (Capulet) en En gelen (Broeder Lorenzo) hebben mede hoogst verdienstelijk gespeeld. Ook aan hen dus onzen dank voor hun meesterwerk. Het orkest en de koren waren over het algemeen zeer goed. Enkele kleine uit zonderingen als de niet onberispelijke zuiverheid der proloog en de ietwat ruwe uitvoering van het koor achter de coulissen konden het geheel niet schalen, zoodat de heer v. d. Linden in elk opzicht tevreden kan wezen over de opvoering van Gounod's werk. De Haarlemsche liefhebbers zijn hem zeker dankba.r voor de ken nismaking zoowel als voor het mu zikaal genot wat zij gisterenavond hebben gesmaakt. H. P. Zitting van Donderdag 21 Febr. Twee Zandvoorders, kerels alsboo- men, drongen op Nieuwjaarsavond tegen den zin van de bewoners, bin nen in het huisje van een bejaarde weduwe en mishandelden haar en haar zieken zoon, uit pure brooddron kenheid en misschien ook wel uit jeneverdronkenschap, want het twee tal kwam juist van een feestje in een naburige woning. De een, Cornells Kfeur, probeert nog te beweren, dat hij niet in huis is geweest, de ander Jan van der Meij heeft niet veel tegen de aanklacht in te brengen en de twee getuigen zijn dan ook pertinent, in hun verklarin gen. De ambtenaar van het O. M. zijn verontwaardiging over dit laffe feit te kennen gevende, requireert de veroordeeling van de beklaagden tot 6 maanden gevangenisstraf eik. Ingekomen tot 17 Febr. Mevr. d. V. f10, P. B. 110, Mevr. C. D. v. d. V. f60, G. v. d. V. f25 J. d. V. f5, H. O. V.f25,J.B.G.f6. Met voorgaande f4368. De nationale hardrijderij té Sloten (N. H.), de vorige week uitgesteld wegens het ongmnstige weer, ie thane ondanks den dooi nog doorgegaan; van de 23 deelnemers behaalden prijs en premiën H. van Oestrom te Slo- terdijk, F. Holet te N. Amstel, en P. Basse te Onder-A.instel. mannen, die blijkbaar deze gunstige gelegenheid afwachtten, het hnis bin nengedrongen, hebben een greep, ge daan in de vitrine der remontoirs en wiBten zieh bij de terugkomst van den chef met hun buit nog tijdig uit|de voeten te maken. Eene achtervolging langs de Hee rengracht der drie gauwdieven leidde tot geen gevelg. Te Beverwijk, doet de bestaande commissie voor de Nieuwjaarsbe- deeling (voorzitter Jhr. mr. G. S. Boreel) ook thans een algemeen be roep op de lieidadigheid, teneinde met het oog op de langdurige werke loosheid van velen, eene algemeens bedeeling van levensmiddelen en brandstoffen te kannen houden. Bij D. Vervloed, aan den Spaam- wouderweg te Haarlemmermeer, is inbraak gepleegd. De dieven hebben aich meesterge maakt van eene hoeveelheid tarwe en meel. De politie doet onderteek. Met het leggen van buizen van de Wilhelminabron te Haarlemmermeer, is reeds een begin gemaakt. (Fis vervolg Stadtnincm Se pag Tweede Kamer. Het voornemen bestaat em de vol- week Woensdag in de aldee lingen der Tweede Kamer te deen onderzoeken verschillende ontwerpen o. a. die betreffende de bevordering van officieren bij de marinereterre, wij ziging der Indische comptabiliteit* wet, wijziging der arbeidswet, uitvoe ring van art. 152 Grondwet, overeen komst ter zake van de Krimpener waard - speorwegenhandelsverdrag met Portugal, wijziging der wet ep de Rijkspostspaarbank, teruggaaf van het waarborgkapitaal voor de spoer- wegconcessie Kedoeng GedéCberi- bon en overeenkomst met België tet regeling van den invoer van vee en mest. Verder zal worden voorgesteld Don derdag 1% uur voor openbare behan deling aan de arde te stellen de ont werpen tot regeling van het bankwe zen, verlenging militiewet en nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde. De consul-generaal van Portugal deelt ons mede, dat bet verbaal ender het opschrift „een onbekende groot heid" in de „Nieuwe Rotterd. Courant' opgenomen, voor zooverre de cen- sul-generaal en bet Portngeesch con sulaat te Amsterdam daarin genoemd worden, geen enkel woord waarheid bevat, en dat van het geheele ver baal aan genoemd consulaat hoege naamd niets bekend is. Sdbl. Naar aanleiding van dit bericht meldt een onzer abonné's ons nog, dat een zijner vrienden, een commies- voyageur met een dergelijk avontuurtje de orde van Midjidje heeft verworven, maar dio niet durft dragen uit vrees zijne cliënten jaloersch te makea. Knoeierijen in den boter- handel- In de Woensdag te Amsterdam ge houden vergadering der vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, werd eon jaarverslag uit gebracht, dat weinig bemoediging gaf. Ondanks de pogingen dezer ver eeniging worden nog .steeds allerlei vetten onder den naam van boter verhandeld. Eenige verbetering was in nitziebt toen het landbouwoomité besloot enkele personen als onbezol digd rijksveldwachter tegen de knoeie rgen te doen waken. Aanvankelgk betaalde de regeering de reiskostendoch later liet zij de vereeniging weder geheel in den steek. Eene poging em door een onder houd met den minister gestrenge handhaving van de boterwet te ver krijgen, faalde eveneens. Daarop wendde het bestuur sicb tot de Tweede Kamer met een adres, waarin op handhaving dier wet werd aan gedrongen. Overigens deed het oestuur in het laboratorium van prof. Mao. Gillavry te Leiden verscheidene mon sters boter ondersoeken. Ter vergadering werden tot bestuurs leden gekozen de heeren C. Buisman te Leeuwarden, Mnoemeling te Vlaar- dingen, J. A. Bos te Leiden, A. G. Heineken te Amsterdam, en dr. v. d Zande te Hoorn. De heer Bultman besprak de vraag, wat de vereeniging neg ter bereiking van baar deel ken doen. Hij gaf in overweging, dat men zich met marga- rinebot'. rfabrikanten in betrekking zou stellen. Vermoedelijk zullen van over heidswege een paar personen worden aangesteld em toezicht ep de nale ving der boterwet te houden. Spr. hoopte, dat de minister daarbij bet oog zon lsten vallen op deman- nea, die reeds vroeger van wege het landbeuwcomité dergelijk toezicht hebben uitgeoefend. Hjj deed uitko men, dat de vereeniging zich niet kant tegen de tabrieatie van marga rine-boter, maar tegen bet heerscbend bedrog. Enkele aanweiigen verwachtten van overleg met de fabrikanten niet veel, wijl deze juist aan de knoeiers hunne beste klanten hebben. Men opperde hot denkbeeld siek nogmaals tot de regeering te wenden ten einde con troleurs als onbezoldigde veldwach ters aangesteld te krijgen. Een der leden wilde het daarheen leiden, dat een invoerreeht op margarine zal wor den geheven. Het voorstel van den beer Bultman iu overleg te treden met de ia- kelier Van Gelder, depothouder der firma A. Ratelband <fc Ce., bier ter stede, aan het Korte Rapenburg. De brand nam zoo snel toe, dat spoedig het geheele hnis was uitgebrand. De brandweer kon, door verschillende omstandigheden, in baar blnsscbing- werk bemoeilijkt, niet spoedig water geren, en de bewonerskondeuelecbts met levensgevaar gered worden. Aan de aebteriijde van het pand, uitkomende in de Kabbeljouwsteeg woedden de vlammen zoo sterk dat een tegenover gelegen huis mede vlam vatte. Dit begin van brand werd echter spoedig gebluscht. Alles was verzekerd, maar effecten, contanten en allerlei sieraden zijn verbrandniets werd gered. Man en vrouw zijn opgenomen in 't 8t. Eli- zabetb-gestiebt op de Hooigracht. Met de vreuw, die kort geleden een ope ratie bad endergaan, gaat 't redelijk goed, maar de man is ernstig belee- digd aan den ruggegraat, zoodat zijn toestand reden tet bedenkelijkheid De beweners moesten zich langs een ladder redden. De man viel daarbij ruggelings naar beneden en viel door een spiegelruit in het brandende per ceel. Horlogediefstal. In het uurwerken-magazijn van Paul Miche, Heerengraebt te Amster dam, is Woensdagmiddag een brutale diefstal gepleegd. Gebruik makende van het oogenbiik, dat de kantoor chef zioh even verwijderde, zijn drie Jubileum van. Zuijlen. Uit het verslag van bet jubilee van Willem van Zuylen, dat de „N. R, Ct." geeft, blijKt dat oek de bezoe kers der „heogere" rangen niet ach terbleven met blijken van sympathie voor den populairen tooueeiepeier. Zoo had hl] een briefje gekregen van „iemand die niet veel geld had te missen", maar die hem toch een klein biijk van vriendschapen respeet voor ziju talent weneehte te geven, en die „dat bad zijn vrouw zeo gezegd" daarom aan Van Zuylen vroeg met een postzegeltje voor het antwoord erbij of hij gewoon was lichte et zware te rookenEn dan een brief van een werkman, die verklaarde vroeger veel van Schiedam te hebben gehouden, maar, na Ceu- peau in „L'aesommoir" te hebben gezien, „er af" te zijn. Hij bad dat al lang eens aan Van Zay.en willen zeggen, en laatst vlak naast hem ge staan, maar toen niet gedurfd doch nu wou hij bet hem dan teoh effetjes vertellen psr brief... Van Zuylen zelf zegt met de vol gende weorden dank in een adverten tie: „Nog geheel verbijsterd, nog ab normaal van ai bet goede, het beer lijke dat mij is wedervaren, begin ik voorleepig maar mei in een adver tentie allen, allen dank te zeggen, die deze twee feestavonden root mij on vergetelijke behben gemaakt." reeds Woensdagochtend onder de hevigste pijnen is overleden. CU. D.) Eene botsing. Woensdagochtend te halfvijf had op bet rangeerterrein van het station Arnhem een botsing plaats. De ko- lentrein No. 640 reed ep een ran- ;eerenden trein, ten gevolge van ver leerden wisselstand. Een tiental wa- ;ens werden vernield, maar gelukkig fleet bet bedienend personeel zoo goed als ongedeerd. Twee vrouwen verbrand. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur ontdekte men een feilen brand in een huis gelegen in het Dorp Dene kamp, bewoond deer twee vrouwen, genaamd Geertruij Dubbelink en Eu- phemia Teders, die zieh nog te bed bevonden. De opgekomen hulp vond bet huis nog gesloten. Nadat men zich met geweld toegang tot de wo ning had verschaft, werd eerstge noemde er uitgedragen, doch gal spoedig den geest. De tweede vrouw te redden was onmegelgk. Zij werd dan ook, nadat do brandweer den brand meester was, levenloos onder de puinhoopen weggehaald. Hoe de brand is aangekomen, is niet bekend. Het huis was vsrzekerd. brikanieu werd verwerpen zijn voor stel om zioh tot den minister te wen den met h t verzoek dat deze zioh in betrekking zou stellen met bet land- beuweomité bij de benoeming van inspecteurs werd aangenomen. Voorts zal bet bestuur in overweging nemen de uitgifte van een gesebriltje om bet publiek in te liohten. Nadat nog bij acclamatie was be sloten den afgetreden secretaris, den beer Riake: Borger, bet eerelidmaat- scbap der vereeniging op te dragen, werd de vergadering gesloten. Braad te Leiden. Woensdagoobtend te 8^ uur ont stond er te Leiden een 'uitslaande brand ten huize van den sigarenwin- Dinsdagnacbt omstreeks 1 ure, bad te Utreeht de ruim 73-jarige juffrouw P., wonende in de Potter straat boven den slagerswinkel vzn den heer F. bet ongeluk om, terwijl zg zich met een branden- ie petroleum lamp in de hand van de keuken naar haar slaapkamer begaf, te vallen, ten gevolge waarvan de lamp bras, de olie voor een groot deel op haar kleeding terecht kwam en onmiddel lijk ontvlamde. De heer F., die door den val en bet daarop gevolgd geroep om hulp wakker was gewor den, snelde onmiddellijk naar boven en zag toen juffrouw P. met hare nog brandende kleeding, in bet mid den der kamer liggen. Na baar, geholpen door de huishoudster der juffrouw, het brandende goed van het fijt te hebben gerukt en het vuur te hebben gedoofd, bleek zij zulke ernstige brandwonden te hebben be komen, dat men dr. Van Spanje te bnlp riep, op wiens last zij terstond per brancard naar bet St. Andreas-ge- stiebt werd vervoerd, waar zij evenwel Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 19 Februari 1895, door hun tussohenkomst verhandeld. Aaad. Amer.-Hot. (Maats. tot expl. van bet) 122 pCt. Burger Beuw-Maat- schappij Poolscbe Koffiehuis (Maats, tot smpl. van het) Uitgevers Maatsch. „Elsevier" te Amst. U treebtsebe Hypo theekbank Deli Langkat Tabak Maatschappij AlmeloSalzbergen Spoorweg - Maatsoh. Amsterdamscbe Rij tuig-Maatschappij Nederl. Stoomboot- Maatscbappij Stichtscbe Tramway Maatschappij Nederl. Stoomblee- kerij te Nijverdal Rotterdams. Stoom Rijstpel- en Meel- molen „Tivoli" te Utrecht. Utrechtsche Hypotbeekb. Opr.-bewijzen Aand. Brandpremie Verze kering Maatschappij Vennootschap „Ne derland" (Maatsch. tot Verzekering op bet leven) 75 95 150 275 100 75 124 110 25 69 f100. 75 60 De beklaagde Jan Oudshoorn, is door de arrondissements-reehtbank te Alkmaar veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het openbaar ministerie had één jaar geëischt. Koloniën. 19 Januari 1895. Uit Soerabaja werd den 19n dezer aan de Loc. geseind Het stoomschip Amboina, dat gis teren morgen om balt eit van Am- „O," zeiae ae majoor en lachte, „dat is Amy, die op haar geliefd kussen voor het vuur zit." „Zoo, en waar is de verliefde jonge man, dien ik zou zien?" riep miss Hawkins op scherpen toon nit. „Ik vrees, dat er een misverstand heeft plaats geha'Y' verklaarde mevrouw Dudley zenuwachtig. „Mijnbeer Wain- wright is nog niet gekomen." „Hij is, denk ik, weggeloopen," zeide Amy lachend. „Heb je nooit gehoord miss Amy," merkte tante Hawkins op, dat alleen zg, die wegloopen de liefde overwinnen?Hm, hm, hm 1" Majoor Dudley zat met zijne vrouw op de sofa in een fluisterend gesprek gewikkeld. Weldra merkte Amy weer op „Ik geloof stellig dat Nellie den jongen Wainwrigbt ver keerd beeit begrepen. Zg gelooft altijd, dat de menschen alles hoogst ernstig opvatten. Zij doorziet nooit een grap. Ik heb dikwijls booren vertellen, dat Lawrence Wainwright een groote hofmaker was, maar ik geloofde bet nooit. Hij ziet er altijd zoo ernstig en geleerd nit, maar ik heb altijd opge merkt, dat menschen, die er zoo nitzien, de ergsten rijn, omdat men niet kan nalaten hen op bun woord te gelooven. Ik wilde wei, dat ik de arme Nellie had gewaarschuwd. Hoe pijnlijk moet het voar haar zijn, nu zij er zooveel drukte om heeft gemaakt, te ontdekken, dat bet geen ernst is 1" Mevrouw Dudley wilde hierop antwoorden toen Hubert de kamer kwam binnenstuiven. „Wel, hoe vindt u dat vader?" begon hij, alBof hjj niet snel genoeg kon spreken; „de Finster Maatschappij ie failliet 1" „Failliet I" riep majoor Dudley en sprong op, zeer opge wonden. „Drommels! boe gelukkig, dat ik mijne aandeelen verkocht heb. Eenigen tijd geleden kwam het mg voor, dat de zaak er niet gezond uitzag, maar ik moet zeggen, dat ik niet dacht, dat bet einde er al zoo spoedig zou zijn." „En ik boor, dat de Wainwrights totaal geruïneerd zijn. Ik heb den ouden beer .sir George Bay ley ontmoet, die door de Btad ijlde met een ellenlang gezicht. Hij is er zelf voor een groote som bij betrokken, maar voor niets in ver gelijking met de Wainwrights. De oude Wainwright kreeg een beroerte of iets dergelijks, toen hij het nieuws hoorde, en men denkt niet, dat hg er van zal opkomen." „Genadige goedheidriep mevrouw Dudley verplet uit. „Welk een verschrikkelijk nieuwsIk ga eens naar mijne arme Nellie." „Wat beteekent dat alles? Wat is er te doen vroeg tante Hawkins. „Kom eens bier Hubert en vertel mij eens waar over je al die drukte maakt." Hubert ging naast zijn tante zitten en vertelde baar bet nieuws. „Hm, hm, hm 1" begon tante Hawkins. „Dat zal stellig wel een einde maken aan Nellie's liefdesgeschiedenis, en ik ben er verheugd over. Ik heb den ouden Wainwrigbt, den grootvader, gekend en die was niet veel bizonders. Dat is al meer dan een dag geleden. Hm, hm, hmHoe minder ik er over spreek des te beter, maar wanneer zijn kleinzoon eenige gelijkenis met hem beeft, dan is zij aan een groot gevaar ontsnapt." Het diner werd nu aangekondigd. Mevrouw Dudley en Neilie kwamen beneden. Nellie zag er veel opgewekter uit dan dien namiddag. „In ieder geval," merkte zg vroolijk op, „is het nog niet de grootste ramp zijn geld te verliezen. Ik begon te vreezen, dat Lawrence dood was ol hem een groot ongeluk was over komen, zoodat toen ik bet bericht hoorde, bet mij niet bizonder trof. Lawrence is zoo knap, dat hij wel spoedig geld zei weten te verdienen. Maar bet is toeh eene vreeselijke gebeurtenis voor den ouden heer Wainwrigbt; hg zag er den laat- ten tijd al slecht uit." Allen stemden toe, dat de oude Wainwrigbt er de laatste weken slecht had uitgezien, en dat hij moest hebben voor zien eerder dan ieder ander wat er zou gebeuren. „En wat eene schande," riep Jane uit, „om dan op den zelfden grooten voet te blijven leven I Waarom hebben zij geen afstand gedaan van hunne paarden en mannelijke be dienden, en zijn in een klein huiB gaan wonen om wat over te sparen vóórdat de crisis kwam?" „Men boopt altijd nog het beste," merkte de majeor op. „Een man denkt dat in ieder geval zulk een toestand zijn tijd r.og wel zal uitduren." „Dat toont boe zelfzuchtig mannen dikwijls zijn," ant woordde Jane. „Dat is voor ben zeiven wel heel moei om juist op het geschiktste oogenbiik dood te gaan, maar hunne vrouwen en kinderen blijven over om al de armoede en ellende te doorstaan." (Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2