BINNENLAND. blik slaan óp dit Parlement, door aanhalingenvan de merkwaardigste re denen aldaar gehouden, waarvan som mige een broederschap van christelijke eenheid hadden bepleit. De heer Tideman eindigde met eene opwekking aan de niet-leden om van de Evangelische Maatschappij lid te worden. Uit Bloemendaal—O verveen. Vervolg der Raadzitting van Donderdag 28 Februari 1895. De heer Eldering zou de bepaling omtrent de stanklooze wagens voor- loopig willen uitlichten. De heer Rouwen* zou wemchen dat particulieren zelf maar die wagens aanschaften, als ze willen vervoeren over dag. Waarom zou de gemeente het moeten doen De voorz. is hiervoor, de wethouder er tegen, omdat dan de vorm en in richting aan het pubiek worden over gelaten. Besloten wordt, dat B. en W. de wagens vooraf moeten goedkeuren. Het aldus geamendeerde art. wordt nu goedgekeurd. Art. 39 behandelt in hoofdzaak het klaren van uit bleekerijen afgevoerd heet water. De heer van Hoof stelt voor het heele art. te schrappen. Spreker vindt die ingrijpende maatregelen nietnoo- dig; nergens bestaan ze zoo en het oude art. is voldoende. De Voorz. zegt iets van de parti culiere belangen van den heer Kou wens, nadat deze een opmerking heelt gemaakt. De heer ter Hofsteede zegt, dat nie mand hier komt met particuliere be langen, die blijven op de trap liggen. Keeds meer heeft spreker opgemerkt, dat de Burgemeester particuliere be langen bij den heer Rouwen s veron derstelt. Na eenige discussie leest de Voor». een brief voor, waarin het gemeente bestuur van Haarlem verzoekt maat regelen te heffen, dat de bleekerij der firma Byvoet Zoon niet langer de sloot langs de Kleverlaan verontrei- nige. Dit gaf aanleiding tot het voor stel. De inrichting is niet kostbaar. Een levendig debat ontstond. De heer van Hoof betoogde, dat de lucht in de Kleverlaan-sloot en Jan Gij- zenvaart niet komt van de bh-ekerijen, zooals B. en W. beweren. Zoo'n in richting is niet eenvoudig en sprek. r kan die aan zijn bleekerij alvast niet aanbrengen* De Voorz. stelt voor bij te voegen, dat uilzondering wordt verleend door den Raad, voor hem die deze inrich ting niet m ken kan en die eene inrich ting maakt, welke voldoet aan de wenechen van den Raad. Aldus geamendeerd wordt het art. aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Een art. betreffende onderhoud en zuiverhouden van riolen, slooten en wateringen, wordt aangenomen met uitlichting van de uitdrukking riolen. Op voorstel van den heer ter Hoff- steede wordt in enkele artikelen ge schrapt demogelijkheid om hechtenis op te leggen. Spreker wil de gelegen heid geven om door betaling der hoogste boete vervolging al te koo pen. Na goedkeuring van een ander art, van minder aanbelang, komt in be handeling art. 43 strekkende tot het voorschrijven van het maken in de huizen van het tonnenstelsel. De heer Rouwem heeft veel bezwa ren tegen het art. 't Is veel te omslach tig. Mocht Let worden aangenomen, dan stel ik voor, dat de gemeente de kosten betaalt. De heer N. Roozen zou de wijze die voorgesteld wordtuitnemend ach ten, maar mogelijk is het niet met het oog op de kosten. Wie dat betalen kan heeft het minst er aaa te veranderen, maar de kleine man die een eigen huisje heelt, kan dat niet betalen. Past men het op nieuwe woningen alleeen toe, dan is spreker er zeer voor. De Voorz. antwoordt dat wat zwaarste is, ook t' zwaarste moet wegen. Wat men bij een nieuw huis voegt, kan men eok vergen van iemand die het dusver verzuimd heeft. In de kosten kan men tegemoet ko men door b.v. een siphon-deksel, dat f 15.kost, van gemeentewege te ver strekken. De kosten van de turfstofclo- gets kan men vermijden door een ton netje te nemen. De beer ter Hofsteede acht het art. misschien uitvoerbaar, mits men heelt het tonnenstelsel. Nu wil ik maar niet zoo eventjeB een stelsel voteeren, dat ik niet beoordeelen kan Zoolang we geen volledige plannen hebben van den gemeente-architect over de inrichting en de kosten, zal ik en naar ik vermoed de meer derheid van den Raad tegenstem men. De Voorz. antwoordt. Laat men dan een art. bijvoegen, dat de regeiing niet in werking treedt, voordat het ton nenstelsel in werking is getreden. Z jo schuift men althans de zaak niet op de L»nge baan. De heer ter Hofsteede protesteert. De Voorz. blielt te zeggen dat spreker alweer de boel wil omgooien, om gooien is zijn gewuunte niet. Wil men ai die gebodsbepalingen uitvoöien, dan voldoen gefen 50 privaten aan de ver- eischten.Zijn de kosten van verbetering hun te zwaar, dan kunnen ze zich aan sluiten bij he l tonnenstelsel en dat is er nog niet De heer N. Roozen betwijfelt of aan de Houtvaart het stelsel kan worden toegepast. Wat kan, zoo vraagt de heer Bar- naartdat tonnenstelsel kosten De heer ter Hofsteede vindt het moeilijk het stelsel toe te passen in een gemeente van 4000 bunders als Bloemendaal. In Haarlem dat maar 500 bunders groot is, kan dat wel. Spreker stelt voer in het art. bij te voegen, dat al die gebodsbepalingen van kracht worden,zoodra de gemeente net tonnenstelsel zal hebben inge voerd. In afwachting daarvan wil de heer JS. Roozen den toestand bestendigen. Het art. wordt goedgekeurd mot het amendementter Hoffsteede. De heeren N. en A. Roozen en Rouwens zijn tegen. Over het art. betreffende afvoer van het menagewater, zou de heer ter Hofsteede wel willen nemen een proef voor de nieuwe woningen maar nog niet voor de bestaande. Dit vindt spreker te kras. Menschen die vroeger zonder die verplichting hebben gebouwd, kan men eeze zoo maar niet opleggen. Spreker twijfelt of het systeem wel nuttig werkt. Ook de heer N. Roozen. is er tegen, ook wat aangaat de kosten. Waar is, vraagt de heer A. Roozende ruimte overal te vinden? De Voorz. zegt dat als men dit voorstel niet wil, men toch iets an ders doen moet om den toestand te verbeteren. Wat de voorziening in drinkwater betreft (waarvan de heer N. Roozen repte), daar moet de Raad voor zorgen. Opgemerkt wordt dat de kosten van deze nieuwe voorstellen f50.000 voor de ingezetenen zuilen bedragen. De Voorz. meent dat het niet zoo hoog zal zijn, maar de Raad is het eenpa rig met hem oneens en de voorz. geeft geen andere berekening. Het art. wordt met algemeene stemmen verworpen. De heer Barnaart verwacht voor een volgende vergadering van een der leden een voorstel in dezelfde richting, maar minder kostbaar. De Voorz. zal dit gaarne zien verschijnen. Do verdere behandeling der wijzi gingen in de pel. verord. werdt ge schorst en de vergadering te onge veer halfvijf gesloten. De Raad van Haarlemmermeer, heeft besloten tot het aangaan eentr tijdelijke geldleening groot 110,000 a 3a pCt. Van het openen der sluizen te Haarlemmermeer hoort men niets. Ongeveer een jaar geleden waren ze reeds gereed- Het niet openen brengt men in verband met een geschil dat zou bestaan, in de overname tus schen het Rijk en den Haarlemmer- meerpolder. Mocht dit werkelijk zoo zijn, dan hoopt men dat dit geschil weidra zal opgelost zijn en de deuren der sluizen zoo spoedig mogelijk zullen openge- worden voor de communicatie, waaraan Haarlemmermeer zoo drin gend behoefte heeft. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 28 Febr. 1895. Roode wintertarwe f0.a f4.75. Witte tarwe f4.50 a f5,25, Zomer rLtarwe f0.a f4.25, Rogge f 3.50 a f 3,80, Haver f4.75, a f5.50, Che valier^ erst f 4.10 a 4.50, Duivenboonen f5.50 sl f j 5.80, Paarden boonen f4.50 a f4.80. Parlementaire praatjes, Zoo ik sprak van wetsontwerpen van geringeren omvang, dan was het wel toepasse ijk op de wetsontwerpen betreffende de regeling van het ba- kenwezea en tot tijdelijke verlenging van den diensttijd bij de milit.e, niet echter op dat betreffende de nadere regeling van de heffing vau invoer rechten naar de waarde. Werd over de beide eerste onder werpen in het geheel niet gespro ken, over het tweede zooveel te meer. Bepaald nieuws kreeg men niet te hooren, wat ook wel niet te verwachten was na al hetgeen over dit onder werp is geschreven, zoowel in de bladen als in talrijke adressen aan Kamer en Regeering en na hetgeen daarvan in de Kamers van .Koophan del en andere vergaderingen is gezegd. Een poging om bij dit onderwerp het zoo geliefde thema van vrijhan del en protectie ter sprake te brengen, werd door den Voorzitter bij voorbaat verijdeld. Hij herinnerde, dat de motie-Dobbslman daartoe gereede aan leiding zou geven. Toch gingen enkele redevoerin gen feitelijk buiten het wetsvoorstel om en het was alleen eigenlijk de heer Rink die bezwaren opperde tegen het door de wet, naast het stelsel van benadering, ingevoerde stelsel van verhooging, wat z. i. leidde tut wille keurige waardebepaling van de zijde der beambten. Uitvoerig, trachtte hij aan te toonen. dat uitsluitend verbetering van het stelsel van be nadering beter doel zou treffen, om dat het wetsontwerp gevaar ople verde voor schade voor eerlijke handelaren. Hoogstens wilde hij dus het nieuwe stelsel bij wijze van proef zien ingevoerd. Ook de heer Mutsaers had bezwa ren, die hem er wellicht toe zouden leiden de wet niet aan te nemen. Hij wilde bijv. aangifte naar de waarde door den geadresseerde, meer be paaldelijk als maatregel tegen fles- schentrekkers en expediteurs (toch zeker oneerlijke alleen gericht. In het algemeen verdedigde hij het stelsel va* heffing naar het gewiekt als beter dan het nu vigeerend stelsel van heffing naar de waarde. Ook de heer Dobbelman verklaarde zich voor het stelsel van heffieg naar gewicht of getal en wilde mede het wetsentwerp slechts bijwijze van proef aanvaarden. Als wet was ze hens te draconisch en te arbitrair. Wat nu het door deze beide heeren verdedigd stelsel betreft, dit werd zeer uitvoerig bestreden door den heer Plate. De Rotterdamsche afgevaardig de en handelsman trachtte met aller lei voorbeelden aan te toonen, dat de schatkist daarbij geen garen zou spin nen niet alleen, maar ook dat daar door de goedkoopste waren 't duurst zouden worden belast Hij wees er bijv. op dat sigaren bij ons belast zijn naar het gewicht en dat de fijnste ha- vana's veel goedkooper binnenkomen dan de gemeenste „Stincadores". De Minister van Financiën beijver de zich de aangevoerde bezwaren te we rleggen en hij was daarin niet on gelukkig. Tegen een uitgebreider stel sel van benadering als de heer Rink bedoelde, had de Min. het bezwaar dat de Staat dan als koopman zou optre den en bovendien waren er met te benaderen, d. w. z. onverkoopbare ar tikelen. Het denkbeeld van den heer Mutsaers lachte hem evenmin toe. In afwachting van specifieke tarieven, die ook niet zoo makkelijk en even min zonder bezwaren werken, verde digde de Minister het wetsontwerp als een middel om voor den Staat te verkrijgen wat hem toekomt en een einde te maken aaa het geknoei van o zoo verdorven lieden. Een eerlijke en niet te fiscale toepassing zou den eerlijken handel te minder schaden, omdat bij geschil beroep openstond niet op ambtenaren maar op onpar tijdige commissies. Heden 11 uur voortzettinr. G. Jr. Spreker wensehte zithzelven geluk met de vereenigimg der beide lauden en dronk op het lot dat de toekomst voor hen heeft weggelegd, op het succes van de Fransehe endeNeder- landsche afdeeling, op de beide lan den, welke elkander vriendschappe lijk gezind zgn en die vriendschap nog wenschen te sicn tccnemen. Deze toost verwierf luide toejuichingen. Engelsohe vrouwen te Amsterdam. In het Bngelschc Lagerhuis is weer d© zaak ter sprake gebracht van de Bngelscbe zangeressen, die eenigen tijd te Amsterdam vertoefden, maar zonder haar bagage moesten vertrek ken. De minister van buitenlandsehe zaken, de heer Grey, deelde mede, dat de regeering te dezen opzichte niets kon doen, zoolang hij nog geen volledig rapport over deze zaak van den Eugelschen consul te Amster dam, den heer Robinson, had ont vangen zoodra de regeering over de ware toedracht der zaak is ingelicht, zal zij doen, wat in haar vermogen is, om, indien onrecht gepleegd is, dat te herstellen. Naar een particulier correspondent der Arnhomsche Courant mededeelt, heeft de Holland «che consul te Lon den, de heer Maas, zich deze zaak aangetrokken, en zich voorgenomen een grendig onderzeek in te stellen. Graanrechten. Tot dusver zijn bij de Tweede Ka mer in zake graanrechten ontvangen 229 adressen van protectionistische strekking, waaronder 25 houdende adbaesie aan de motie-Dobbelmann eu 183 houdende adbaesie aan *e adressen van de Nederl. Protectionis tische Landbeuwvereeniging zoomede een geneemde motie. Daarentegen w >rdt in 25 adressen verzocht den invoer van granen vrij te laten. Tentoonstelling voor Hotel en Beiswezen. Het comité van de Fransehe af deeling der Auasterdamiche tentoon stelling bood Donderdag te Parijs den heeren Calisch en Mesdag eer, feestmaal aan de heer Lourties fungeerde als voorzitter der tafel. De heer Calisch deelde mede. dat toezegging tot deelneming aan de tentoonstelling is ontvangen Yan Frankrijk, België, Italië, Rusland, Spanje, DeitsehLnd, Portugal, Zwit seriand, China en Japan. Spreker roemde voorts de hartelijke ontvangst welke dea gedelegeerden was ton deel gevallen bij den heer Lebon, mi nister van handel, en kond gde aan dat het Uitvoerend Comité heden zou ontvangen worden door den pre sident der Republiek. Spreker ein digde met er op te wijzen, hoe zeer Frankrijk en de Franschen in Ne derland worden gewaardeerd, drukte zijne beste wenaehen uit voor het slagen der Fransehe afdeeling. De heer Lourties bracht een dronk uit op de koningin-regentes en verzocht den heer Calisch, H. M. de eerbiedige betuiging van Fran krijks sympathie over te brengen. Kon. besluiten. Gesteld op pensioen, op hunne aanvragede generaal-majoor hoofd intendant P. L. G. Doorman en de kolonel-intend. F. J. Hiurichsen het bedrag van het pensioen bepaald voor den generaal-majoor Doorman op f2700 en voor den kolonel Hin- richs op f2100 's jaars. Tevens is den generaal-majeor Doorman dank betuigd voor do veeljarige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Benoemd, bij het personeel der milit. adm.,tot kolonel-hoofdintendant, de luit.-kol.-intend. E. van Gendt, hoofd der Vie afdeeling vau het departement van oorlog en bepaald, dat de kolonel Van Gendt, tot 1 Mei 1895 zal belast blijven met zijne tegenwoordige betrekking van hoofd der Vide afdeeling van het departe ment van oorlog en alzeo die betrek king tot zoolang gelijktijdig zal waarnemen met zijn functiën ale hoofdintendant. Eene belooning. In Augustus 1893 werd door het stoomschip Maasdamkapt. Aldert Potjer, op de Newfounlandzche ban ken een zoogenaamde derie (kleine visscherssloep) aangetroffen, waarin zich twee Fransehe visschers be vonden. Bij het gebruikelijke uitzetten van vischiijmen bleken die arme lieden te ver verwijderd geraakt te zijn van hun schip het Fransehe vi3*chersvaar- tuig „Gaulois" en zouden on etwij- feld door uitputting, honger en dorst gestorven oi by stormweer verdron ken zijn, ware het niet dat zij ge lukkigerwijze door de Maasdam wa ren opgemerkt en opgenomen en bij aankomst te Boulogne s/Mer aldaar geland. Het Fransehe ministerie van marine heeft kapitein Potjer ala be looning een zilveren zeekijker ge schonken, waarop bovenbedoeld feit is vermeld. Donderdagmiddag 12 uur werd de eerste vergadering van den nieuwen Raad der gemeente Rotterdam ge opend door den heer 's Jacob. Alle leden waren tegenwoordig en schikte met hare beenige, klauw-achtige vingers stapels pa pieren en bevlekte brieven. De donkerroode gordijnen hingen in diepe plooien om het ledikant en deden de somberheid en bleekheid van dit oude, afgeleefde gelaat scherp uitkomen; nu en dan deed zich een gemompel en een zucht hooren terwijl zij brieven vasthield, geschreven deor handen, reeds lang in het koele graf rustende. Op de tafel naast de kandelaar lag een vaisch gebit, een sleutelbos en geen kistje. Wanneer gde oude vrouw zich bewoog danste de schaduw van haar liehaam fantastisch en spottend tegen de zoldering. Squelsh pookte het vuur op en zette naast de kachel drie stoelen neer, waarvan zij een legerstede voor zich moest maken. „Squelsh, Squelsh I" riep juffrouw Hawkins uit met zwakke, hooge stem. „Kom eens hier Squelsh 1" Squelsh trad op het bed toe. „Neem deze papieren bij elkaar en leg ze in het kistje; doe het op slot en geef mij de sleutels. Ik ben te vermoeid te lusteloos om vanavond nog wat te doen. Morgen zal ik wel krachtiger zijn denk je niet, Squelsh?" „Dat weet ik waarlijk niet. Wanneer u ophieldt met in die oude papieren te snuffelen, die u slechts kwellen en met stof en vuil bedekken en kalm gingt liggen slapen, dan zoudt u, denk ik, zich beter gevoelen," merkte Squelsh op, legde de papieren in het kistje en overhandigde miss Haw kins de sleutels. Daarna begaf zij zich naar de kachel, plaatste er een ke teltje op en wachtte totdat het water begon te koken. „Hier is uw drank," zeide zij en naderde het ledikant. Hier is het glas, strek uwe hand maar uit. Wanneer u dat hebt gedronken, zult u zich wel beter gevoelen. Ik begrijp mij niet dat u op uw leeftijd zich nog over zoovele dingen kwelt. In ieder geval zijt u oud genoeg om de zaken wat kalmer op te nemen." „Het hart is altijd jong genoeg om te bloeden," merkte de oude dame op en strekte hare beide bevende handen naar het glas uit. Squelsh keerde naar haar geïmproviseerd bed van stoelen en kussens terug, legde er zich op neer en zette haar nacht muts op met een verbazend grooten, afhangenden rand, die haar gelaat geheel onzichtbaar maakte. Terwijl de beide oude vrouwen haar heeten drank opslurp ten werd de stilte nu en dan sleehts verbroken door hoesten. „Waarom ben je zoo lang in de gang gebleven?" vroeg mies Hawkins na een poosje op haar gewonen toon. „Waarom ik er zoo lang ben gebleven? Wel, mijnheer Samuel was er en hij hield mij zoo lang staande met zijn gepraat," antwoordde Squelsh. „Met zijn gepraat!" riep miss Hawkins scherp uit. „Waar over heeft hij gesproken?" „Over uw testament hè, hè, hè 1" grinnikte Squelsh. „Over wat?" „Uw testament," antwoordde Squelsh „het testament, dat u morgen zult maken. Hij wilde weten, of hij goed bij u stond aangeschreven." „Die verwenschte onbeschaamdheid I" riep miss Hawkins uit. „Een wat heb je gezegd „Ik zeide, dat ik het niet dacht," antwoordde Squelsh, „Wat?" „Ik zeide, dat ik het niet dacht," riep Squelsh met stem verheffing uit, „en dat is ook zoo nietwaar?" „Hij is de ergste van de geheele bende," antwoordde miss Hawkins met drift, „en dat zegt heel veel. Van al de onop rechte huichelaars is hij de meest onoprechte huichelaar. Van al die hebzuchtige nietswaardigen is hij de hebzuch- tigste. Van al mijne onnatuurlijke bloedverwanten, die geen greintje genegenheid of liefde koesteren, is hij de hardvoch- tigste en de koelste I" Miss Hawkins zweeg, hoestte en snakte naar lucht. Squelsh wachtte totdat zij weer tot kalmte was gekomen, en merkte toen op „Wat doet het er toe? Waarom bekommert u zich om bloedverwanten en liefde? Met geld kunt u alles krijgen wat u wilt." „Met geld koopt men macht maar geen liefde," mompelde miss Hawkins. „Nu het is toch wel de moeite waard om maeht te bezit ten, maar wat is liefde Slechts mooie woordjes en glim lachjes, om iets van u te krijgen," zeide Squelsh. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2