MoorMwerta EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PMËBOOM, l2e Jaargant Maandag 4 Maart 1895. No. 3579 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Bit i.timmer bestaat uit twee bladen, STADSNIEU VVS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voer Haarlem per 3 maandenf 1,20. France door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3.4, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Grootc letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOH. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. JDAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paryt 31 bi» Faubourg Montmartro. EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren veerkemenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haar'cm, 2 Maart 1895. Voor bet examen nuttige handwer. ken zijn Vrijdag te 's Gravenhage ge- jd de dames D. E. van Rijn en A. Putman Cramer, beiden aJhier- Museum van Kunstnijverheid Zondag 8 Maart zullen voor het laatst de teekeningen uit de collectie van mr. S. van Gijn betrekking heb bende op Dordrechts oude gebouwen te bezichtigen zijn. Ook is wederom de collectie Berlage, teekeningen van werkstukken, opnieuw tentoongesteld. Het museum werd gedurende de maand Februari door 283 personen bezocht. Des Zondags is de toegang vrij. Koloniaal Museum. Bet Koloniaal Museum ontving dezer dagen uit Java eene groote verzameling uit hout gesneden en sierlijk bewerkte Manoekansen Sam- bilangs, voorwerpen waarmede de jukken der vrachtkarren zijn ge tooid. In Oost-Java wordt veel gebruik gemaakt van karren met twee sapies bespannen voor het vervoeren van allerlei materialen, o. a. van suiker riet. De boom van de kar is vast aan deze verbonden terwijl de sapies aan een bamboejuk trekken. Gewoonlijk neemt men hiervoor een stuk bamboe dat eenigszins gebogen is, zoodat de nekken van de sapies onder de con cave gedeelten komen. In de bamboe zijn 5 gaten gemaakt, een middelste om de bamboe aan den boom der kar te bevestigen en aan weerszijden twee anderen waarin stokken tot het vastmaken der touwen waarmee de sapies aan bet juk worden verbon den. Het juk zelf wordt door de karrevoerders Pasangan genoemd, de stok die recht op bet midden van bet juk staat beet Manoekan, en de stukken bout aan weerszijden van den nek der sapies beeten Sambi- lang. Deze Manoekans en Sambilangs worden in allerlei grillige vormen uit bout gesneden en met bonte kleuren versierd. Zij zijn een merkwaardig voorbeeld van Javaansche kunstvlijt en verdienen de aandacht vooral om den kunstzin der Javanen te wasr- deeren die zelfs bij gewone dagelijk- sebe voorwerpen wordt toegepast, zooals dit ook eenmaal met de Neder- landscbe kunstvlijt geweest is. Deze voorwerpen, alsook twee bouten bellen voor de sapies (gemaakt van Nangka-hout, dat een welluidende klank geeft), zijn aan bet Museum aangeboden door den beer Dr. J. D. Kobus, Redacteur van bet Archief voor de suikerindustrie te Soerabaja. Een proces verbas! Vrijdagavond is door den in specteur van politie Balkenstein pro cesverbaal opgemaakt tegen de moe der van den jeugdigen pianist Raoul Koczalski, wegens overtreding der arbeidswet en wel voornamelijk op grond van art. 3 dier wet, dat behelst „Het is verboden een kind beneden „twaali jaar arbeid te doen verrichte»." Wij willen gaarne aannemen, dat volgens de letter vaa de wet dit ver baal mogelijk was en wenscben voor niemand onder te doen in deferentie voor onze Rijkswetten. De vraag rijst evenwel, of de wetgever wel bet oog beeft gehad op personen als deze jonge musicus, die zijn werk dat slechts anderhalf uur duurt, volbrengt met een gemak en een opgewektheid, die zeker niet aan overmatig en arbeid doen denken. Ter eere van bet kerkelijk feest van den Zeer Eerw. beer Aussems zal bet zangkoor van de kerk op de Groenmarkt Donderdag a. s. des morgens te 9 nur een Mis van Haydn en het Te Denm van Verbuist uit voeren. Van 813 Maart wordt in de groote zaal van bet Prinsenhof eene ten toonstelling gehouden van bloeiende bol- en knolgewassen, planten enz. vanwege de vakvereenigingen van den Ned. R. K. Volksbond. Naar wij vernemen belooft de tentoonstelling zeer fraai te worden en vol afwisseling te zijn. Voorleden van den R. K. Volksbond is de toegangsprijs van Zondag 10 Maart af 10 ets., voor werklieden niet- leden op Zondag van 10—1 uur 10 ets. Zie voor verdere oizonderheden achterstaande adverientie. Concert Baoul Koczalski. In de groote zaal yan de „Vereeni- ging" trad gisterenavond op de jeug dige piano-virtuoos Raoul Koczalski. Het „Oordeel der Pers" in bet num mer yan laatstleden Woensdag beeft de lezers van dit blad al voorbereid op de verbazingwekkende gaven van dezen knaap. Zijn reclames meestal overdreven, ditmaal in geen enkel op zicht. De 10-jarige pianist (een flinke jon gen voor z'n leeftijd) gaf zulke over weldigende bewijzen van zijn ongeëven aard genie, dat men werkelijk werd overbluft. Het programma bevatte behalve een reeks van stukken van groote techni sche moeielijkheid, een tweetal eigen composities „Gavotte" en „Mazurka". De „Gavotte", welke ik de beste oor deel, is een flink en contrapunctiscb goed bewerkte compositie. Is men ver baasd over zijn schitterende techniek, nog meeielijker te begrijpen is het, hoe in zulk een jong hoofd zulk een schep pend genie kan schuilen. Ik schreef daar schitterende tech niek. Die uitdrukking, boe juist ook, is t$»ch te algemeen voor Raoul. 't Is eenvoudig niet te beschrijven welkeen vingervaardigheid getuige de Valse van Chopin Op. 64 No. 1 welkeen praebtigen toon en, ik zou baast zeg gen, volmaakte voordracht bij bezit. Niet genoeg te prijzen ook is zijn kalmte. Volkomen is hij zich zelf meester, zoodat de moeielijkste pas sages, voor zijn kleine handen b.v. octavengangen, hoogstens een lichten blos verwekken. Uitbundig toegejuicht en daardoor eenige malen teruggeroepen bracht bij n«»g ten gekoore de bovengenoem de Valse van Chopin en leverde daar mede voor zijn prachtig concert een schitterend slot. H. P. Donderdag zijn door de politie alhier bekeurd ter zake bet verkoopen van sterken drank in bet klein zon der de daartoe vereischte vergunning, K. v. L., slijter, Pieter Kiesstraat en J. S., bierbuisbouder, wonende Oran jeboomstraat. Door den agent van politie Bosman zijn Vrijdag aangehouden twee jongens van 15 en 16 jaar, die in een winkel in de Spaarnwouderstraat ieder een pet hadden ontvreemd. Terwijl gisterenavond trein 123 aan de wachtpost voor bet station Half weg moest stilhouden, verliet een militair, vermeenende dat bij reeds ter bestemder plaatse was, zijn rijtuig. Zijne vergissing „door benevelde ge dachten" niet zoo spoedig bemerkende, was de trein weder in beweging toen hij ontwaarde, dat bij toch eigenlijk niet te „Veisen" was. Hij vervoegde zich daarop aan het station Halfweg, waar hem werd medegedeeld dat bij na verloop van 2i uur naar Haarlem kon komen, doch dien avond niet meer naar de plaats zijner bestemming. Na een paar nur in de wachtkamer te hebben uitgeslapen, vertrok bij met dien trein. Aan de te velde staande planten en gewassen in de boom kweekersen onder Aalsmeer is door de hevige vorst groote schade aangericht jhetaan- tal bevroren planten bedraagt duizen den, terwijl een evengroot aantal der mate geleden heeft, dat zij den eersten tijd niet leverbaar zijn. Te Spaarndam is geheel afgebrand een keet der geniewerken de geheele inhoud, niet verzekerd zijnde, werd een prooi der vlammen. De voorjaars paardenmarkt zal dit jaar te Sloten gehouden worden a.s. Dinsdag 5 Maart. Maandag zal aan de inscbietplaats voor visch-torpedo's in zij kanaal F, door bet personeel om den torpedo- dienst met kracht begonnen worden aan de werkzaamheden van bet noo- dige voor de groote oefeningen van dit jaar in gereedheid te brengen. Het Noordzeekanaal is nagenoeg geheel vrij van ijs; de Rijksveeren hebben de diensten met pont en roei boot hervat. Ook de Bever wij kscbe stoonabooten zijn weder in de vaart. IJmuiden. Vrijdagnacht is bier verdrenken db Amsterdamsche bootman J. Jan sen, die met de Leitbboot, „de Os borne", van Amsterdam mede naar hier kwam. Om het ijs was de vlet zoo als altijd aan den voorboeg op- gebeschen bij bet te water laten met twee man er in slipte een touw uit, de Engelschman hield zich aan de vlet vast, maar de Hollander, een zeer oppassend man, verdronk. Zijn lijk is hedenmorgen gevonden. Parlementaire praatjes. Ook beden (Vrijdag) werd de be raadslaging over bet wetsontwerp tot herziening van de heffing der invoer rechten naar de waarde nog niet ten einde gebracht. Wel liep de algemeene discussie spoedig af. Daaromtrent kan ik kort zijn en mededeelen, dat zij zich be paalde tot replieken van de beeren Mutsaers, Dobbelman en den Minister, waaruit absoluut niets nieuws is te distilleeren. Wat nu de behandeling der arti kelen betreft, zoo meen ik, met voor bijgang van de eigenlijke discussie, 't best te doen om er op te wijzen welke belangrijke veranderingen in het wetsontwerp zijn aangebracht, veranderingen die eiken handelsman belangstelling moeten inboezemen. Al lereerst dan in art. 1, dat bepaalt, dat de ambtenaren binnen 24 uren moe ten beslissen of ze al dan niet willen benaderen zoo de aangifte bun te laag voorkomt ofwel dat zij zullen verhoo- gen. Voorts houdt dit artikel in, dat de aangever verlengingvan dien termijn kan vragen, verdubbeling daarvan en vóór dien tijd zelf zijn aangifte kan verboogen. De Commissie van Rap porteurs redeneerde nu zóó, dat die laatste bepaling weinig zou baten als de ambtenaren dadelijk beslisten en stelde dus een amend, voor om de ambtenaren eerst na 12 uren te doen beslissen. Wel vreesde de Minister hiervan eenige vertraging, doch hij gaf toe, toen bepaald werd, dat, op verzoek van den aangever de beslis sing ook vroeger zou kunnen genomen worden. De Min. nam het amend, over. Evenzoo deed hij met een amend, om te bepalen dat, bij benadering, de goe deren niet aan eventueele koopers mogen worden vertoond gedurende den tijd totdat over die goederen kan worden beschikt. Ook over an dere, kleine en minder beteekenende wijzigingen werd men 'teens. Niet alzoo over de belangrijke quaestie der schadevergoeding, in bet geval dat de Raad van Beroep de aangifte van den aangever juist acht en deze in bet gelijk wordt gesteld. Het regeeringsartikel sebiep- een faeultatieve bepaling, de mogelijkheid alzoo, om, bij wijze van vergoeding voor bet geleden oponthoud en de daaruit ontstane schade, ten hoogste 5 pCt. schade vergoeding uit te keeren. Maar de C. v. R. wilde meer en stelde een amend, voor om schadevergoe ding te verleenen als een recht, voor elk geval van schade, zelfs tot 10 Naa het engelsch van A. B. ROMNEY. 16) HOOFDSTUK VIII. „Dat kan zijn, dat kan zijn," antwoordde miss Hawkins en rustte met baar kin op baar borst. Er volgde nu zulk een langdurig stilzwijgen dat Squelsh begon in te dommelen, toen de stilte weer door miss Haw kins stem werd verbroken. „Squelsh Squelsh I" riep zij. „Wel, wat is er nu weer? Ik sliep juist," zeide Squelsh gemelijk. „Squelsh Vergeet niet wanneer ik dood ben, dat pakje den linkerhoek van bet eikenbouten kistje met mij te laten begraven, en vergeet ook niet wat rouge op mijne wan gen^ te leg-en, want ik wil er zelfs als ik dood ben voed uitzien. Denk er om Squelsh dat je bet niet vergeet. Wat ik in mijn testament voor jou heb bepaald hangt er van af, dat je dit doet. Vergeet bet niet Squelsh." „Ja, ja, ik hoor u wel!" antwoordde Squelsh en voegde er binnensmonds bij, terwijl zij zich omdraaide: „dat beeft zij mij nu al duizend maal verteld. Rouge op bare wangen En dan nog van ijdelbeid spreken." „Squelsh 1" riep miss Hawkins weer uit; „Squelsh de kaars druipt." Squelsh gaf ge3n antwoord en veinsde te Blapen. „Squelsh!" riep mis3 Hawkins nogmaals, maar toen zij geen antwoord ontving zuchtte zij diep en keerde baar ge laat naar den wand. HOOFDSTUK IX. Den volgenden morgen was miss Hawkins te zwak om bare kamer te verlaten. Sparkes verscheen om elf uur en werd verzocht naar boven te gaan. Majoor Dudley, Jane, Amy en Samuel zaten in koorts achtige spanning in de eetkamer. Hubert was naar de stad gegaan en Nellie maakte eene wandeli*g. „Hoe is het vandaag met tante?" vroeg Samuel, toen mevrouw Dudley binnenkwam na Sparkes den weg te hebben gewezen. „Treurig," antwoordde mevrouw Dudley. „Toen de dokter baar bad gezien zeide bij, dat h;j haar niet kon toestaan bet ted te verlaten. Zij sprak van hem als „die dwaas met zijn lang gezicht" en bleef er ep aandringen te willen opstaan. Niets van betgeen bij voorschrijft, wil zij innemen, want zij zegt, dat bet baar langer verveelt om alles voor baar maag te doen; zij wil nu eens aan haar verhemelte denken. Nu zit zij bij de kachel in een zwart satijnen japon met een kanten doek, gemelijk en bitser dan ooit." „Weet u ook waar Squelsh is?" vroeg Samuel weer. „Zij is ook in de kamer." „Wat I" riepen allen nit, „u wilt toch niet zeggen, dat zij in bare kamer blijft, terwijl bet testament wordt gemaakt „Het is zeer zonderling," antwoordde mevrouw Dudley, „maar tante Hawkins heeft gezegd, dat zijjin de kamer moest blijven." „Drommels!" riep majoor Dudley uit, „dat is bet eigen aardigste wat ik ooit hebt geboord. Ik wil wedden, dat zij alles in het werk zal stellen om baar geld machtig te worden." „Wanneer dat gebeurt," riep Samuel uit en sprong van zijn stoel op, „wanneer dat gebeurt, protesteer ik tegen de gel digheid van het testament. Ik zal bewijzen dat tante Haw kins niet wel bij het hoofd was toen zij bet maakte." „En wanneer zij alles aan jou vermaakt?" vroeg Amy. O, dat zou geheel iets anders zijn," zeide Samuel. „Dat zou op zich zelf reeds bewijzen, dat zij goed bij het hoofd was." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1