Letteren en Knnst. Rechtszaken. Politiek Oyerzijiit. den bij de Kamer instemming en zoo werd de eindstemming oyer het ontwerp op Donderdagmiddag be paald. Daarna hield de Kamer zich bezig met de inlichtingen der Regeering op de adressen inzake den Noord Ooster- locaalspoorweg. Dit is een oude ge- Bchiedeni8, door telkens gewijzigde plannen van den welbekenden heer Wallink vaak in het licht gesteld en waarmede men in het Noordoosten des lands al jaren doende is. Het debat, waarin de lijdensgeschie denis dezer zaak, met name door den ond-mini8ter Lely, nog eens dunne tjes werd opgehaald, yond twee een- clusiën tegenover elkander. De een, afkomstig van de commis sie van Rapporteurs, sprak de ver wachting uit, dat de Regeering met kracht zou willen steunen ^verkeers wegen" te maken in de bedoelde ge deelten van Drente, Overijsel en Groningen. De tweede yan de heeren Reessingh c.s. vroeg meer bepaaldelijk den steun der regeering voor „een lokaal-spoorweg". Over de discussie zal ik mij ver oorloven kort te zijn, zij is slechts belangrijk voor de bewoners der be trokken streken. Maar enkele vragen van algemeen belang deden zich daarbij toch ook voor. Terwijl toch de voorstanders van een lokaalspoor weg allerlei heerlijke gezichteinders openden van welvaart en handel- en nijverheidsbloei in de betrokken stre ken, vroeg men naar wat beter ar gumenten waar offers van den staat werden geëischt. De staat had voor een der plannen reeds 80 pet. sub sidie aangeboden, maar vorderde, dat belanghebbenden de rest deden, wat toch niet onbillijk kan worden ge acht. En nu werd wel gezegd, dat er rekening moet worden gehouden met de draagkracht der belanghebbenden, doch daartegenover werd opgemerkt, dat de staat dan ook zekerheid moest hebben van de productiviteit yan door hem geheel of bijna geheel be kostigde werken. Men kan ook te veel vragen van den Staat dat was het wat de heeren Lely en van Karnebeek trachtten te betoogen. De minister van Waterstaat achtte voor de belangen der streek een stoom tram voldoende wat te voren door den heer Smidt bestreden wa3 - en grootere dan daartoe noodige uitga ven niet gerechtvaardigd. Morgen (Woensdag) wordt de be raadslaging voortgezet. G. Jr. Een request aan de Koningin. zullen alleen nog zgn te regelen de batige saldo's over 1889 en 1890, te samen bedragende 112,701,717.38. Een gedeelte van het saldo over 1875 en de saldo's over 1877 en 1878 worden bij dit voorstel tet een gezamenlijk bedrag van f 121/s millioen bestemd om te dienen tot zoogenaamd admi nistratie-kapitaal voor Nederlandsoh- Indië. roep, vooral uit Antwerpen. De po litie krijgt dus de handen vel. Woensdag 3 April zal te Schagen de Paaschtentoonstelling van stieren, melk- en fokvee, vet rundvee, vette varkens en schapen op het Markt plein te Schagen worden gehouden. Graanrechten. Door het Hoofdbestuur van den NederlandsGhen Brood- Koek- en Banketbakkersbond is aan de Tweede Kamer een adres gezonden om te verzoeken geen invoerrechten op van het buitenland ingevoerde granen te heffen. Adressant grondt zijn verzoek voor namelijk hierop, wijl het gebruik van buitenlandsche tarwe en rogge, hier te lande, gebiedend noodzake lijk is: lo. omdat de qualiteit der Neder- landsche tarwe niet geschikt is, om daarvan zonder bijmenging van bui- tenlandsch graan, eerste qualiteit meel te maken. 2o. omdat de quantiteit van in- landsche tarwe en rogge niet vol doende is om de broodbakkers, meel fabrikanten, branders, brouwers, fou- ragehandelaren, enz. van grondstoffen te voorzien. Adressant gelooft dan ook niet, dat eene belasting op de eerste levensbehoeften in werkelijkheid niet zoude strekken tot verbetering van den toestand van den landbouw; maar wel zou ten gevolge hebben, het leggen van lasten en zorgen op dat grootste deel des volks, dat in het dagelijksch brcod zijn voornaam ste voedsel vindt. Onlangs is in verschillende bladen medegedeeld, dat de inleggers in de spaarbank te Hillegom het hun toe komende hadden terug ontvangen. De arme lieden wilden wel dat het waar was Wat toch is het geval? De familie Nieuwenhuis heeft haar woord gestand "aan en de -toegezegde f5000 ge stort. Hiervan is het der commissie mogelijk geweest de rechtskosten en jl. m. 48 pCt. van den inleg terug te uetalen, maar of zij ook de rest zal kunnen voldoen is nog lang niet zeker, daar de commissarissen, de heeren baron Van Heemstra en G. H. v. Waveren, de beloofde f 3000 nog niet hebben betaald. Intusschen heeft de afd. „Hillegom" van de algemeene vereeniging voor bloembollencult. den erven Nieuwen huis een proces aangedaan tot terug betaling van de f 300, waarvoor zij in de zaak is betrokken. N. R. CL wat hun voorkomen betreft, niet al te best seheea te vertrouwen. Goede raad was duur. Sen hunner zou in «ea ceafeetie-m&gazij n een fantasiepakje keopen en dan zon wisseling van net bankbiljet wel ge schieden, terwijl de ander zoolang in een tapperij zou wachten. Toen de kooper van het pak op die wijze specie in handen had, liet hij zijn kameraad wachten en toog alleen naar 's Gravenhage, alwaar hij zijn verteringen voortzette, totdat hij door de Amsterdamsche politie werd aangehouden. Zoowel tegen de beide vrouwelijke personen als tegen de helers, is proees-verbaal opgemaakt, waarna zij ter beschikking van den officier van justitie te 'sGravenhage zijn gesteld. De nachtboot Amsterdam I, geladen met vrachtgoed, is te Ouderkerk a/d IJsel gezonken. De opvarenden zijn gered. Dief8 tal. Nader wordt gemeld, dat behalve Hr. Ms. „Atjeh" ook Hr. Mr. „Alk maar" tegenwoordig zal zijn bij de opening van het Noord-Oostzeekanaai. Een goede vangst. De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duit- scher kwam zich beklagen, dat hem in een verdacht huis, welk en waar k- n hij zich niet meer herinneren, 6000 Mark ontstolen was. Het bleek weldra, dat hij in „Bierhalle zum Cambrinus," Pijlsteeg no. 11, geweest was. Dit huis werd door een Duit seher gehouden en voornamelijk Duit- sche mannen en vrouwen plachten er de vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling had het eerste gedeelte van den avond in ver- Maandagnacht te ongeveer half een ontstond een ernstige brand in de villa bewoond door de dames Van Houten te Weesp. Het vuur verteerde een groot deel van den inboedel, of schoon de vlanamen niet uitsloegen, De spuit der fabriek verleende krachtdadige hulp, doch de schade vooral door het water is zeer aan zienlijk. Tot Dinsdagmorgen halfeen werd het blusschingswerk voortgezet delijke moord had op Pruisisch grond gebied plaats zoomede yan |den getuige Krieicher het belangrijkste. De eersten toch, door de Pruisische justitie met de ljjkschouwing belast, kwamen na een uitvoerig visum re- pertum tot de slotsom, dat de dood van den verslagene het gevolg is ge weest van verstikking door mechani sche sluiting der ademhalingswerk- tuigen (verworgen). Het vermoeden bestaat nl., dat de verslagene door de beide beklaagden en een nog on bekend gebleven persoon eerst jzwaar mishandeld is geworden en daarna dood of bewusteloos is opgehangen, om aan zelfmoord te doen ge- looven. Dit vermoeden wordt bevestigd door den getuige Kriescher uit Aken. Deze heeft verscholen achter struiken, gezien,hoe de beide beklaagden meteen derden persoon, nadat de verslagene door den tweeden beklaagde met een slag op den grond was geworpen, op hem nebben getrapt en vervolgens aan den tak van een boompje, waar heen zij hem sleepten, met een touw, dat door de eerste b--klaagde werd gegeven, opgehangen hebben. Getuige had eenmaal een hulpgeschreeuw ge hoord, doch durfde niet uit zij n schuil hoek te voorschijn komen uit vrees voor mishandeling. De beide beklaagden ontkennen alle schuld. „Bij de terugkomst van een rijtoer [schillende bierknijpen van de War- 'moesstraat doorgebracht en in elk daarvan vermoedelijk te diep in vele glaasjes gekeken. Hij wist dus niet juist meer, wat er daarna met heca gebeurd was, maar waarschijnlijk is het, dat hij door eene der „habituees" van de genoemde bierhalle p straat is aangesproken en meegetroond naar de Pijlsteeg. Om vier uur verscheen dus Zon dagnacht een groot aantal recher cheurs voor het bij de politie sinds lang verdachte huis, verschafte zich toegang en nam alle aanwezigen naar het hoofdbureau mede. Van daar zijn zij Maandag, een heele gevangenis- wagen vol, naar het Huis vau Be waring overgebracht, om weldra, als zonder middel van bestaan over de grenzen gezet te worden. Den eigenaar van het café, die vrouw en kinderen heeft, werd aan gezegd, dat hij te zorgen had met den meesten spoed het land te ver laten. In den laatsten tijd zeker reeds in het vooruitzicht der naderende ten toonstelling, is het te Amsterdam een ware ivase van vrouwen zonder be van H. M. de Koningin-Regentes ten Paleize Dinsdag te 23A uur, heeft een meisje uit de menigte zich naar het rijtuig begeven en H. M. een re quest overhandigd. Het meisje, dat uit Amsterdam af komstig bleek, werd vervolgens door de politie naar het commissariaat op de Groenmarkt gebracht. De Tweede Kamer ontving een wetsontwerp dat dient om, in navol ging van hetgeen geschiedt ten op zichte van de staatsrekeningen, ten aanzien van de Indische rekeningen bij de wet de bestemming der voor- deelige sloten te regelenden in de dekking der nadeelige sloten te voor zien. Het wetsontwerp bevat daarom eene regeling van de bestemming der batige sloten en van de dekking der nadeeli&e sloten zooveel mogelijk over het 25-jarig tijdvak van 1867 tot en met 1891. Ter gedeeltelijke dekking van het slot der rekening over 1892 wordt reeds eens som van f761.399.90 uit het voordeelig slot der rekening over 1887 bestemd. Na aanneming van dit wetsontwerp Door zeer toevallige omstandighe den is een te Leiden gepleegde dief stal aan het licht gekomen, zegt het Leidsche Dagblad. Een ingezetene van Amsterdam, als getuige voor de rechtbank te 'sGravenhage moetende verschijnen, kwam na afloop daarvan met een persoon in aanraking, die nogal ta melijk veel geld bij zich had en goede verteringen maakte. Wetende, dat er in den laatsten tijd nogal gelddiefstallen te Amster dam waren gepleegd, deed hij na zgn terugkomst te Amsterdam van zijne ontmoeting aangifte bij de politie aldaar. Twee van daar naar's-Gravenhage jzonden rechercheurs van politie troffen den persoon in quaestie al daar aan en brachten hem naar Am sterdam. Onderweg wilde de aange houdene wel bekennen, dat hij schul dig was aan diefstal van geld; doch niet te Amsterdam, maar te Leiden had hij, volgens zijn zeggen den dief stal gepleegd. Op een telegram van Amsterdam kon door de politie te Leiden geen bevestigend antwoord gegeven wor den, aangezien aan het commissariaat geen aangifte van diefstal was ge daan. Op ec-n tweede telegram, waarin de naam van den bestolene voorkwam, werd een onderzoek ingesteld en het bleek toen, dat de bestolene onder Leiderdorp woonde. Deze, aan het bureel ontboden, wei gerde daaraan te voldoen en zulks omdat hij in een beschonken toestand verkeerde en liever naar bed ging. Toen het onderzoek middelerwijl werd voortgezet, bleek, dat de besto lene zich in de afgeloopen week in een huis te Leiden had bevonden en bij die gelegenheid door twee vrouwen voor een aanzienlijk be drag aan bankpapier was bestolen, Ook die vrouwen houden er nog goede bekenden op na, aan wie het gestolene ter hand gesteld werd. Die goede bekenden gingen met het bankpapieer onmiddellijk naar Rotterdam en maakten daar goede sier, waaraan nog de vader van een hunner deelnam. Toch schenen zij nogal moeite te hebben om een bankbiljet van f200 te krijgen, daar men hen. In den Parkschouwburg te Amster dam zal Vrijdagavond a.s. een „wieier blij.-ped' worden opgevoerd, waarbij gelijk men denken kan, in het bijzon der op een wielrijdcnd publiek wordt gerekend. Deze soirée is georganiseerd door de vereeniging „Amsterdam's Wielryders-Bondslokaai" en de repeti tion voor „De Papa van Daisy Bell" aldus luidt de titel van het stuk zijn geleid d >or den heerWensma van hot „Nederlandsoh Tooneel". M^j. Bos, eertijds aan datzelfde gezel- chap verbonden, verleent hare mede werking, en, zoo de wereldkampioen van Hainar, Jaap Eden, aan do uitnoodiging om de voorstelling bij te wonen, gehoor geeft, zal men de gele genheid te baat nemen om dezen sporthold eene ovatie te brengen. (Deze ovatie zal niet kunnen plaats hebben. Zie onder „Stadsnieuws".) In de zaak vau den stucaioor Flörcke t6 Amsterdam tegen den bur gemeester yan 's-Gravenhage (ver wonding van eiscker door de politie) is Dinsdag namens den eischer ge concludeerd, tot toelating yan een bewijs der feiten. Namens de gedaagde werd gecon cludeerd tot niet ontvankelijk verkla ring der vordering. Do zaak is weer 14 dagen uitge steld. De Hoo?e Raad heeft de uitspraak in de bekende zaak der valsche bank biljetten, die op Maandag was be- p tald, uitgesteld tot M a a n d a g 11 dezer. Uit de artisten van het ontbonden opera-gezelschap-De Groot, heeft zich eene commissie gevormd, welke de onderneming voorloopig zal voortzet ten met alle solisten, uitgezonderd Van Loo; en met 24 koristen. Leden der commissie zijn de heeren: Bre naventeCoïneCulpDons en Schmier. Men zal trachten reeds a. s. Zater dagavond in den Paleissohouwburg de „Faust" te geven. Wie orkest directeur zal worden, is nog niet be kend. Men noemt echter den heer Keurvels te Antwerpen. Moord te Bocholtz. Voor de rechtbank te Maastricht is Maandag de behandeling begonnen der zaak tegen lo. Th. J. Chantilion,. wed. van M. J. J. Pelzer, oud 32 jaar, zonder beroep, en 2o. L. Cruts, oud 22 jaar, daglooner, beiden wonende te Bocholtz, thans gedetineerd te Maas tricht, beschuldigd van moord op M. J. J. Pelzer, echtgenoot van de eerste beklaagde. Van de 20 getuigen, welke dien dag werden gehoord, waren de verklarin gen van de deskundigen, twee ge neesheeren uit Aken de verrnoe- Koloniën, De soliatten van Lombok. De heer H(aaxman) schrijft in het Bat. Hbl. De zoogenaamde schatten van den voor maligen Sultan van Lombok zijn herwaarts overgebracht met de be doeling, van ze hier op publieke vei ling te verkoopen, zooals beweerd wordt. Wij willen dit laatste aanne men voor de massa, maar voor de bizonder fraaie edelgesteenten, welke, naar gezegd wordt, zich daar onder bevinden, gelooven wij veeleer, dat zij van gouvernemeniswege in Europa zullen worden geplaatst waartoe al daar ontegenzeggelijk ruimer gelegen heid bestaat dan hier. Wellicht zal langs dezen weg grooter opbrengst worden verkregen dan de getaxeerde, welke, volgens de berichten, voor de aeele massa slechts drie millioen bedraagt en hierdoor minder dan de oorlogskosten. Laat ons derhalve ho pen, dat de kostbaarste preciosa niet hier, maar in ïuropa zullen worden verhandeld,, Te Wilhelmshaien werden Dins dag de duitsohe reeruten voor de marine beëedigd, we;Ito plechtigheid keizer Wilhelm bijwoonde, die een toespraak hield, wa.iriu hij weea op de heiligheid van den eed en het volgende zeide: „Gelijk de Keizer zich geheel aan 'het vaderland wijdt, zoo moet gij uw „Ja," zeide Squelsh. U vindt het toch zeker niet veel, vijf honderd pond voor mij, alles in aanmerking genomen?" „Neen zeker niet," antwoordde Samuel opgewekt. „Het zou mij niets hebben kunnen schelen al had zij jou het dubbele toegedacht." Squelsh verliet het vertrek. HOOFDSTUK X. Samuel zat eenigen tijd in aangename gedachten verdiept, daarna stond hij op, borstelde zijn haar, voorzag het met pomade, deed een sthoon boord om en een nieuwe das, het nieuwste wat er op dit gebied was en begaf zich in de meest opgewekte stemming naar het salon. Het begon juist te schemeren; het vuur in den haard brandde flink en Nellie zat bij het vunr, zich overgevende aan gelukkige droomen. Zij schrikte op toen haar neef bin nenkwam en vroeg hem glimlachende waar hij was geweest. Samuel zette een stoel dicht bij haar neer en antwoordde, dat hij had gesehreven. Eene pijnlijke gewaarwording gaf hem de herinnering aan hetgeen hij zooeven had geschreven. Nellie zat achterovergeleund in haar gemakkelijker! stoel en Samuel zag haar aan met de meeste bewondering, tot dusverre voor iemand of iets gekoesterd, uitgezonderd zijn eigen beeltenis in den spiegel. „Wil je eens om lieht bellen Samuel," zeide Nellie weldra, toen zij bemerkte dat door Samuels aanwezigheid hare vizi- oenen van geluk waren weggevaagd. „Nog niet lieveling I" antwoordde Samuel. Nellie liet een vroolijken lach hooren, want zij was van meening, dat haar neef haar trachtte te vermaken. „Nellie," vervolgde hij en schoof zijn stoel wat dichter bij „Nellie, ik wilde je spreken." „Nu Samuel, wat is er? Je ziet er zoo verbazend grappig uit. Wat heb je mij te zeggen?" Samuel Behoof zijn stoel nog wat dichter bij, sloeg zijne beenen om de pooten van den Btoel, wat hij steeds deed wanneer hij wat zenuwachtig was en vervolgde niet eene diepe, plechtige stem. „Nellie, ik wilde je de grootste eer bewijzen, die een man een meisje kan aanbieden." „En wat dan?" lachte Nellie en schooi haar stoel wat verder van hem af. „Het is dit," vervolgde Samuel met nog grooten plechtig heid, en legde op hetgeen hij zeide grooten nadruk door zijn dikken wijsvinger op en neer te bewegen „het is ditOm verschillende redenen, waarover ik op het oogenblik niet be hoef te spreken, ben ik bereid om je kleine gebreken en tekortkomingen waarvan ik je ongetwijfeld zal kunnen genezen over het hoofd te zien, en ook daarbij je groote onbescheidenheid om dien Wainwright aan te moedigen zal verontschuldigen, want het is mij niet onbekend dat alle meisjes gaarne bewonderd willen worden en een weinig ro mantisch zijn. Ik herhaal Nellie, dat ik al deze bezwaren over het hoold wil zien, evenals je gemis aan lortuin, wat een ongeluk voor je is buiten je schuld, kortoor mijn kind, ik heb je gekozen om mijne vrouw te worden 1" Nellie ging rechtop zitten, beschouwde zijn ernstig, deftig gelaat, totdat zij besefte, dat hij werkelijk in ernst had ge sproken en niet in staat om nu hare neiging te onderdruk ken, barstte zij in lachen uit totdat de tranen haar in de oogen stonden. „Beste Nellie," begon Samuel na eenige oogenblikken te hebben gezwegen, „het verwondert mij volstrekt niet, datje verbaasd en verrast bent, maar ik wenechte wel, dat je je leerdet bedwingen. Er ie niets, wat ik in eene vrouw zoo verafschuw als zenuwachtige aanvallen en het beste is, dat je maar dadelijk leert begrijpen, dat tranen niet deu minsten indruk op mij maken." Nellie zocht haar zakdoek te voorschijn en veegde hare tranen weg. „O Samuel 1" zeide zij eindelijk, ,je wilt toch niet zeggen dat het ja ernBt is?" „Het is mij volkomen ernst, dat verzeker ik je," antwoordde Samuel koel. „Het is mijne gewoonte niet over zulke belang rijke zaken te schertsen, wees daarvan verzekerd." „Maar Samuel," vervolgde Nellie .n Deet zich op de lippen om niet weer in lachen uit te barster, „ik dacht dat je wist, dat ik met Lawrenee Wainwright verloofd waB Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2