Ei Men Loopgi zoek! viTplaafsSiig, DASMEISJE.. Postzegels GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand, ADVERTENTIEN. Pieter van Pattan, MÊaw Mejuffrouw FAVAUSE, netten Jongen, IE MAIN li ■gaiwc'iK leven wijdwi mij. Gelijk de adelaar in ouze-oocUgivlftg onver saagd omhoog stijgt, 100 weeet gij onversaagd! Va&u in den beginne den krijgsdienst zwaar, zoo zal de gedachte aan uwen christenplicht, aan uwe moeder die u het „Onze Vader" leerde, u sterken. Vertegen woordigt in het buitenland het vader land waardiglijk, door een goed ge drag. Onze marine is voor het uiter dijk klein maar door tucht is zij Bterker dan menige andere. Aldus zal zij in vredestijd tot het heil des vaderlands werkzaam zijn, en in oorlogstijd den vijand vernietigen. Weest als de oude Brandenburgers Bij de behandeling in de fransche Kamer der begrooting van oorlog, beweerde da afgevaardigde Roche, dat sedert 1887 het staande leger van Duitschland grooter was dan dat van Frankrijk, waarin eene organisatie moet worden voorbereid, overeenko mende met de duitsche. Er ontstonden eenige weelige too- neelen door de houding der socia listen, die Panama in het debat mengden. Roche ging hierop voort met te betoogen dat men bet evenwicht op de begrooting niet bereiken mocht door te bezuinigen op het leger. H'j laakte generaal Mercier wegens het geanticipeerde terugroepen van 37,000 man. Na eene redevoering van Cavaig- nac werd de voorzetting verdaagd tot Donderdag. Het congres der Vereenigde Staten is Dinsdag gesloten. Dit heeft over het algemeen vreugde verwekt, daar deze congres-zitting zeer onvruchtbaar is geweest. Dinsdag zou LihoengUjang, de chi- neesch3 vredesonderhandelaar van Tientsin naar Japan zijn vertrokken. Volgens bericht uit Moskou behelst de Moekofskijn Wédomosti een ge ïnspireerd artikel, waarin verklaard wordt dat Rusland partij zal moeten kiezen voor de Chineer.en indien Ja pan afstand van Chineesch grondge bied of Korea eischt. Rusland kan dat geenszins toelaten. Naar de „World" uit Colon ver neemt, rukken de Columbiaansche opstandelingen op die plaats aan. Vele werklooze arbeiders van het Panainakanaal hebben zich bij hem aangesloten. Vijftig gevangen geno men opstandelingen, onder hen zes tien officieren, zijn doodgeschoten. liet instrument bij «ju optreden in 1882 ender de dw&ngmiddtlen. De dokter zegt dat hom in den eersten tijd het bestaan van den muilkorf onbekend was gebleven en toen hij later eens een persoon in de cel met den muilkorf om had gezien, had een oude opzichter hom gezegd: het is een middel ©wt weerspannige gevan genen te bedwingen. De dokter had geen bezwaar tegen het gebruik van den muilkorf. Volgens de deskundigen was de dood niet te wijten aan het gebruik van den muilkorf, maar moet de go- strafte het toestel opzettelijk ver schoven hebben waardoor zij niet meer kon ademen. De beide beklaag den werden vrijgesproken. Het O. M. had voor ieder eene week gevangenisstraf geëiecht. K. Bismarck. Voor den aanstaanden 80sten geboor tedag van prins Bismarck is door een Berlijnsehe firma een zilveren gedenk penning geslagen ter grootte van een vijfmarkstuk, die den minder goed ge kozen naam draagt ?an Bismarck-Se- gensmünze. Aan de eene zijde vertoont zij het borstbeeld van den gewezen rijkskanselier in profiel, gekleed in politiek met den bekenden breedge- randen hoed op het hoofd. Aan de keeerzijde ziet men het beeld van Germania, die zegenend de handen uitstrekt over Bismarck's geboorte plaats Schöahaueen en zijn tegen woordige woonplaats Friedrichruhe. Van deze penningen worden er 5000 De engelsehe meisjes te Amsterdam. In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis deelde de vice- minister voor buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, mede dat van den Britschen consul te Amsterdam een bericht was ontvangen van den vol genden inhoud De bagage der beide engelsehe meisjes wordt volgens den eigenaar van het café chantant „Ca sino" achtergehouden, omdat hij den meisjes door bemiddeling van zijn agent ie Londen geld heeft voorge schoten. Hij eischt teruggave van het geld en zal daarna de bagage afgeven. Het derde meisje is naar Londen vertrok ken. Naar het schijnt werd zij niet tegen haren zin in de inrichting ge houden. De genoemde consul, merkte sir Edward Grey verder op, schijnt al het mogelijke gedaan te hebben om achter de leiten te komen en de Am sterdam sche politie zou gaarne alle mogelijke hulp verleenen. Muilkorven voor menschen. Pariiccorresp. Keulen). Onze correspondent deelt ons het volgende mede Tegen den directeur en den dokter der „Provinzialarbeitsanst-alt" te Brau- weiler bij Keulen was rechtsingang -verleend wegens het door nalatigheid veroorzaken van den hood van de in die inrichting gedetineerde vrouw Wilhelmine Wadtke. Tot de middelen tot straffen be hoort sinds jaren de „Mundbinde" of muilkorf. Den 7en Mei 11. werd dit dwangmiddel op de genoemde vrouw toegepast en loen men het haar na verloop van 50 minuten weer afnam, ademde zij nog slechts flauw en over leed een half uur later. Het oordeel der deskundigen inidde, dat die vrouw tengevolge van de toepassing van dien muilkorf gestikt was. Over 't algemeen achten de des kundigen den muilkorf ongevaarlijk. De voorzitter van het gerechtshof deed ter zitting aan eene andere gedeti neerde, die als getuige moest optre den, de „Mundbinde" aanleggen. Eene ministerieele beschikking van 20 Maart 1871 heeft het gebruik van den „muilkorf*' verboden. Aan den diiec- teur was van deze beschikking niets bekend en sinds jaren was de muil korf Li gebruik, ook in den t-iid toen de inrichting nog onder toezieht der regeering stond. De direeteur vond Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aa7i den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteur! Dat na den brand op jl. Zondag avond bijna alle ooggetuigen veront waardigd waren over de inrichting en toestand van de brandweer is zeker, en het verwondert mij dan ook niet, dat reeds gisterenavond een ingezon den stukje in uw geacht blad voor kwam. Daarmede mag echter de zaak niet uit zijn en vertrouw ik, dat in de eerstvolgende raadszitting door een of meerdere leden daarover wel de noodige klachten zullen worden ge uit. Het is een zaak van algemeen en groot belang waar het blijkt dat de toestand van dien aard is dat men reeds machteloos staat tegenoverren villa in het Florapark van middel matige koo>te; waar moet het dan heen met blokken huizen als op het Nassau- en Frans Halsplein, en vele der laatstgebouwde perceelen van be langrijke hoogten Is het geen schan de dut men daarmede geene rekening heeft gehouden en is ingeslapen al léén door het toeval, dat, (behalve de laatste 3 weken) er hier betrek kelijk weinig branden, de l-atste 12 jaren bijv. zijn voorgekomen Zeer zeker zijn aan verbeteringen van ma terieel etc. groote kosten verbonden, maar ware het niet beter gelden te besteden aan hoog noodige zaken, dan aan luxe alsmausoleum, muziek korps, bruggen etc. Natuurlijk kan men hier niet verwachten een be paalde gekazerneerde brandweer als te Amsterdam, al ware zulks ook in minia uur, maar zoude het niet prac- tisch en verplichtend zijn te beginnen met het aanschaffen van een stoom spuit en de bediening daarvan op te dragen aan de flinke bemanning van de „Tien"? Gaarne erken ik dat er moeielijk- heden zijn en critiek gemakkelijk op alle toestanden is uit te oefenen, maar zooals de toestand der biusch- middelen en inrichting Zondagavond is gebleken te zijn, moet er verande ring plaat3 vinden en mag uitstel van grondige en practieche besr-rekingen daarover niet plaats hebben. U dankzeggende voor de opname ter wille van het algemeen belang. Hoogachtend Uw I\-Dr' Haarlem4 Maart '95. meen ik de vrijheid te mogen heb ben den heer K. eene opmerking te maken, en wel dat de brandweer in Amsterdam, wellicht de beste in Europa, doch ook de meest koBtbare is in vergelijking met het aantal inwo ners van andere groote steden; bet is zelf zoe ver gekomen dat er sinds eenigen tijd is gesproken over de een of an dere inkrimping der brandweer te Amsterdam om zoo mogelijk de kos ten wat te verminderen. Zouden wij Haarlemmers nog meer belasting moe ten gaan betalen, daar het reeds tot kookpunt is gestegen. Men kan wel een paar stoomspui ten aanschaffen, doch wanneer ze koud staAn als er brand uitbreekt geeft het niets en het is te kostbaar om er dag aan dag stoom in te houden en bui tendien is er voor noodig personeel, stalling voor spuiten, paarden enz. Zou bet niet wenschelijker wezen dat de bevoegde autoriteiten zulke maatregelen namen, dat ingeval van brand de dichtst bijgelegen spuit mocht uitrukken en niet behoefde te wachten totdat het klokkengelui der St. Bavo zulks aankondigde. Ik geloof, mijnheer de redacteur, dat wanneer Zondagavond, direct toen de brand uitbrak om 8% uur, de spuit standplaats Heerenhek had kunnen aanrukken deze veel had bijgedragen om den brand in het begin te stuiten. Mijnheer de Redacteur, u dank zeggende voor verleende plaatsruimte, teeken ik Lw dienaar A. S. Vo r dezelfde gelegenheid heeft een chromo-lithographische drukkerij een goedgelijkend portret van den taeh tigjarigen vervaardigd. Het Eng. stoomschip „Oroya" van Londen naar Sydney, is in de Golf van Napels op zandigen bodem ge strand. Aan boord van het stoomschip be vonden zich 180 kajuit- en 80 tusschen- dekpassagiers, terwijl de bemanning uit 160 man bestond. Hiervan zijn 70 personen in booten geland, waarvan een omsloeg en drie matrozen verdron ken. De nog aan boord zijnde passa giers verkeerden niet in gevaar. stukje, Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezon den stuk in het nummer van 5 dezer, Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het voorkomende in „Haarl. in Uw tweede blad, van jl. Maandag 4 dezer, veroorloof ik mij eenige op merkingen, omtrent het begraven op de Alge*: eene Begraafplaats. Als medeonderteekenaar van het rekest door 17 aansprekers ingediend aan- en behandeld door den gemeen teraad, aeht ik mij verplieht er op te wijzen, dat Uw aanmerking volko men gegrond, maar volstrekt niet nieuw is; het is verstoorend en hin derlijk voor nabestaanden en familie betrekkingen, als er bij het begraven als het ware om een graf bevolen of gesproken wordt, zulke is echter al leen te voorkomen door het aanstel len van meerdere gravenmakers, het geen volgens besluit van den gemeen teraad beslist geweigerd werd, toen hetzelve per rekest verzocht werd. Hier moet ik nog bijvoegen, dat het buiten de aansprekers hun be voegdheid is, om dienst te doen als gravenmakers-noodhulp; de gemeen tewet vereiseht dat zij als zoodanig enkel de kist hebben te dragen tot de grafstede, dus van dienst duen als gravenmaker is volstrekt geen sprake, en doen zij zulks uit eigen beweging, waaronder inzender bijna altijd zelf behoort, zij worden daarvoor volstrekt door de gemeente niet bezoldigd, ter wijl zij hunne dure kleeding er ge heel aan wagen. Het plan door Fidelio aangegeven, tot het plaatsen van een daartoe aan gewezen gebouw op de begraafplaats, kan ik mij volstrekt niet mee ver eenigen, daar het een zeer vreemd idee is, een familielid te gaan begra ven, en het lijk feitelijk boven de aarde staande, te moeten achterlaten. Ten slotte Waarde heer Fidelio Wat de bevrijding aangaat van de zonderlinge gewoonte, van de dank zegging van den aanspreker, soms nog wel nadat een der familieleden dat heeft gedaan, moet ik U melden, dat zulks onder de aansprekers, die gewoonlijk onder de notabelen daartoe bevoegd worden, bijna nimmer ge schiedt, de familie is zelf overtuigd, dat de begralenis is afgeloopen, dus is die dankzegging volstrekt over bodig. De aansprekers die zulks toch doen hebben geen opvatting van hun werk, het gebeurt enkel door dengenen, de- welken nieuw in het vak zijn, en op hunne beurt eens in het oog willen loopen, dat da begralenis hun is op gedragen, dus wordt m. a. w. voor 'n soort van reclame gebruikt. Br is zelfs een aanspreker onder, die nog een soort van aanspraak houdt, ais de familie zulk3 niet doet, maar dat is een except geval, wat volstrekt geen navolging vindt, derhalve ver onderstel ik, dat zulks niet van een algemeene toepassing behoeft te zijn voor alle andere vakgenoeten, daar zulks m. i. volstrekt niet te pas komt. Dankzeggende voor de mij verleen de plaatsruimte, verblijvende: Uw dw Dr. H. H. v. BILDERBEEK Jr. Fransche mail, vertrok 3 Maart vau Alexandrië naar Marseille. Het kan den 8sten dezer aldaar worden ver wacht. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Maart te Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst. vertr. 1 Mrt. van Padang. Het stoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, passeerde 1 Maart Ouessant en wordt Donderdagochtend vroeg te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Prins Willem II, arriveerde 4 Maart van West-Indie te Newyork. Het stoomschip Prinses Amaliav. Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Maart te Genua. Het stoomschip Sumatravan Ba tavia naar Amsterdam, pass. 5 Maart ten 6 ure nam., Dungeness. CORRESPONDENTIE- Den Heer X. Wij kunnen geen melding maken van berichten of ingezonden stukken, waarvan de steller ons zijn naam niet noemt. REDACTIE. VARIA. Muzikaal. Huisvrouw. Kapelmeester, speelt u dat adagio wat snellerde soep wordt al opgedaan I Vegetarianisme. Een „vegetariër" wordt betrapt ter wijl hij aan een biefstuk smult. Ter opheldering zegt hij„dat doe ik nu louter als blijk van waardeering voor den os, aan wien deze biefstuk heeft toebehoord en die zijn geheele leven lang vegetariër is geweest." Feest. Iemand vindt zijn vriend, een ro manschrijver, aan den arbeid met een flesch wijn naast zich. Ei, zoo feestelijk? Ben je jarig? Neen; maar mijn heldin wordt vandaag verloofd. Ondertrouwd: 6 Maart. J. B. v. Siooten en J. v. d. Veldt. J. J. Scholtz en E. Dekker. Getrouwd: 6 Maart. J. Mon- nier en M. Smit. F. Ks^an en G. v. Huizen. A. v. d. Hoff en J. D. Den kers. Bevallen: 4 Maart. A. v. d. Lindenv. Koningshoven d. Overleden: 5 Maart H. Boeij- ing 46 j. Ged. Raatogr. J. G. Engel- berts 43 j. Dyserinckstr. Stoom vsartberichtsn. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriv. 4 Maart te Southampton. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, vertrok 5 Maart v. van Port-Said. Het stoomschip Natal, met de FA.VHUESERIOHTEIN^ Bevallen: 2 Maart. H. J- Wee- nink—Ubens d., Asast. J. J. C. Stolp Altlas d., Reenen. A. M. C. Koch de Goede levenl. d., Monnikendam. 3. L. E. Fransen v. d. PutteDie- mont van Dathar d., N.-Amstel. 4. W. M. van Swinden KoopmansVan Roosendaal d., Arnhem. K. Bos Graanboom d., Amst. 5. J. A. Vol kersVan Reijsen z., Amst. M.Jan senKoopmans levenl. z., Amst. Over le den: 27 Febr. C. v. Soest 80 j., Oosterwijx. 2 Mrt. J. A. Thom son jd. 41 j., Amst. J. D. Faber jm, 28 j., Amst. J. M. A. Huisman jd. 1 j., Almeloo. Jhr. L. E. C. de Sturler de Frienisberg 6 md., Ten Boer. C. W. H. Pek jd. 51 j., N.-Amstel. 3. Wed. W. H. de HaanDe Jong 71 j.. Amst. A. M. C. KochDe Goede 31 j., Monnikendam. G. BoijleVan Logchem 30 j., N.-Amstel. Th. Ra- maer Fentener van ViLsingen. Sche- veningen. Wed. H. C. van Braam Blussé van ZuidlandDe Iongh 83 j., Dordrecht 4. C. A. Goldenberg 65 j., Deventer. J. P van Goethem 44 j., den Haag. Wed. W. Smedink Oderkerk 68 j., den Haag. MARK TNiEUWS- Haar'cm, 6 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 0 koe f 0.a f 0.62 nuchtere kalveren f 10,a f6,8 schapen f 19,a f 17, Haarlem6 Maart. Aangevoerd en verkocht 11 stapels kaas, uitmakende 1276 kazen, weg. 2471 Kg. Laagste prijs f0,.Hoogste prijs f 23.50 per 50 Kg. Amsterdam6 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Frieschc Franeker Jammen f2,80 a 3,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 2^30 a 2,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,A nd ijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per HL Den 19en Maart 1895 hopen onze geliefde Oudere, JAN KLABOU en ALIDA MIZERIUS, hun 50 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Namens (Is KinderenBe huwd-, Klein- en Achter kleinkinderen. Haarlem, 5 Maart 1895. .Y.v77r7.wY .vw ,-,/y wS 5 Na een langdurig lijden over- leed te Scheveningenmijne innig geliefde Echtgeuoote, Haarlem3 Maart 1895. WILLEM RAMAER. Eenige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig doch ge duldig lijden, onze geliefde Va der, Behuwd- en Grootvader, Da een werkzaam leven, in den ouderdom van ruim 68 jaar, Haarlem3 Maart 1895. P. v. PUTTEN Jr. J. v. PUTTENCassbe. Arnhem. N. v. PUTTEN. J. v. PUTTENStreef. Haarlem, H. v. PUTTEN. J. v. PUTTEN-Buurman. Utrecht I. SWEMLE. J. P. SWEMLE— v. Putten. (Afdejling HAARLEM) DONDERDAG 7 Maart a s., des avonds ten 8 ure, zal in de Bovenzaal der Sociëteit i Vereeni- gingt optreden van Utrecht Een Meisje uit fatsoenlijken stand, bekend met Costuumnaaien, bij voorkeur in Haarlem Adres met frrnco br. onder lett. A W., Boek handel P. N. SOMBEEK, Zaandam. Er wordt gevraagd een net niet beneden 16 jaar. Adres in persoon des avonds na 8 uur Zijlneg 3, alhier. Voor Winkelwerkzaamheden en eenig Loopwerk gevraagd een boven de 15 jaar. Br. fr. lett. W., aan SPOON's Boekh Koningsir. 23. GEVRAAGD. AdresKruisstraat 35. van Ned.Indië TÈ KOOP ge vraagd, tegen nader overeen te komen conditiën. Brieven motto sPostzegelo, bureau vau dit blad. voor eigen gebruik Kamper Na tuurboter onfvangendetegen marktprijs, wenscht in kennis te komen met meerdere gezinnen, om de zending te vergemakkelijken. Qualiteit oaovertreffelijk. Brieven franco iett. S., bureau vau dit blad. vau O. H. BOSCH. Confiseur, Wor- kum, zijn versch te bekomen bij den e,r A. v. d. MAAREN JANSEN, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3