Moor-DmMen. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Yrijdag 8 Maart 1895. No. 3583 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. Arrondissements-Reehtbank FEUILLE rON. l2e Jaargang DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franc» door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOÏÏL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAÜBE <t Co., JOBN T. JONES, Snee., Parjt 316» Faubourg Montmartr Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij va» dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem, 7 Maart 1895. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel «a Nijverheid werd h«den aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het beplanten van een gedeelte Rijksweg, gelegea in de gemeente Castrioum en Beverwijk, deel uitma kende van den rijks grooten weg van Velsen naar Alkmaar, provincie Noord- Holland. Hiervoor kwamen 3 biljetten in waarvan dat van C. A. ter Brake te Bus8um het laagste voor f1099. en vanwege het ministerie van Bin- nenlandsche zaken mede aan het ge bouw van het provinciaal bestuur voornoemd, het onderhouden van en het doen van herstellingen en ver nieuwingen aan de gebouwen van het paviljoen „Welgelegen" alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Decern her 1896. Van de 11 ingekomen biljetten was dat A. van Rinkeooa jte Haarlem het laagst voor f15272. Door de Maatschappij tot Exploi tatie van Sta al waterbronnen hier ter stede is van de bij haar ingezonden ontwerpen van reclamebiljet goed gekeurd dat van de firma S. Lank- hout Co. te 's Gravenhage. De naar dit ontwerp te maken groote recla im ebiljetten zullen behalve de afbeel dingen van het Brongebouw en den drinkhal verschillende gezichten van Haarlem bevatte*. Het vorige jaar zijn van het staal water ook vele proefflesschen aan italiaansche medici gezonden, waarop attesten zijn ingekomen over de resul taten van het gebruik. Een hoogst gunstig attest o. a. is dezer dagen ontvangen van den hofarts van Z. M. den koning van Italië. Morden (Vrijdag) wordt in de groote Statenzaal op het Prinsenhof de tentoonstelling geopend van de afd. Haarlem van den R. K. Volks bond en hare onderaldeelingen. Wij namen heden een kijkje, doch daar nog lang niet alles hedenmid dag gereed was, moeten wij ons ver slag tot morgen uitstellen. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Aan de primo Mei te openen ten toonstelling nemen o.a. de navolgende haarlemsche firma's deelG. de Vos Co., wijnhandelaarsGebr. Merens, (caoutchouc); A. Ratelband Co., (sigaren)Gebr Kimman, (rijtuigfa brikanten) de Werf Conrad, (machi nerieën); Van Diesen en Kerrebijn, (glasiabrikanten.) Protectionisme. Onze voormalige stadgenoot, de be kende protectionist op landbouwge bied, de heer W. Meijer, heeft bij den uitgever Jacs. Post alhier eene bro chure het licht doen zien, getiteld met welk recht eischen landbouw en industrie bescherming van den natio- nalen arbeid? Schrijver komt tot zijne opinie dat helfing van schaal- of invoerrechten noodzakelijk en wenschelijk is, door de navolgende overwegingen: Omdat zonder deze onze vader- landsche landbouw en daarmede het grootste middel van bestaan van onze natie te gronde moet gaan, het voor geen der overige middelen van bestaan nadeeligkan zijn, behalve voor den groothandel die toch reeds van Regeeringswege meer dan genoeg beschermd wordt, de meerdere vraag het arbeidsloon terstond in even wicht brengt met de graanprijzen en de werkeloosheid doet ophouden en door verzekering van den geregelden gang der nationale industrie, groote maatschappelijke beroeringen worden voorkomen, en de zedelijke en ver standelijke ontwikkeling van het volk ongestoord kunnen voortschrijden. Het is nog zonderling weer. 's Avonds en 's nachts is het winter en overdag doet een koesterend zonnetje ons aan de lente denken, met haar ont- kiemenden plantengroei en hare kin- Hedenmorg ia het jubileum van den Z.E. pastoor Aussems in de kerk op de Groenmarkt op de door ons medegedeelde wijze gevierd. Een zeer talrijke schare volgde aan dachtig de feestpredikatie en de uit voering van de Mis van Haydn en van het Te Deum van Verhulst. De kerk was fraai versierd. Kockzalafci. De bekeuring van Kockzalski's moe- d°r is nu zóo bepraat, dat 't onder werp een beetje vervelend wordt. Alle autoriteiten op hun beurt hebben ontkend, dat zij tot die bekeuring last hebben gegevende officier van justitie en nu onlangs ook de ambte naar van het O. M. bij het kanton gerecht. Laatstgenoemde kan dan daartoe ook geen last geven, volgens art. 8, alinea 6 van het Wetboek van Straf vordering. We meenden, dat deze ambtenaar in een brief aan de politie de aandacht op de zaak gevestigd heeft en dat meenen wa nog. Geheel uit eigen beweging is de politie dus ook niet tot de bekeuring overge gaan. Wij lezen nog, dat ook te Breda tekende moeder van Kockzalski pro- i-verbaal is opgemaaktwegens overtreding van de wet op den kin derarbeid. Intusschen is het tweede concert van het jonge genie hier ter stede aangekondigd. In achterstaande ad vertentie vinden de lezers daarom trent bijzonderheden. Wij twijfelen er niet aan, dat een talrijk publiek de kunst van het wonderkind zal gaan bewonderen. Op dit oogenblik hebben de dames reeds circa f25 bijeen (er is derhalve reeds 100 maal geraden) en nog is de pop haar eigendom. In 't belang van het gezin moet men wenschen, dat de geheimzinnige naam in 'tduister blijven zal. In dit voorjaars- en zomerartikel heeft de firma de Wed. de Lange en van Ek iet nieuws. Het is een wagen op te8 wielen alzee twee meer dan de tot nu gebruikte. Het voordeel ligt in de onmogelijkheid van omvallen en wegrollen en het voertuig zal menige voorzichtige moeder aanlokken. Hoe heet zij De philantropie zoekt en vindt steeds nieuwe middelen om van den meer gegoede een bijdrage te erlan gen tot leniging van veler nood. Vooral de vrouw is vindingrijk in dit werk der liefdezij houdt bazaars, verlotingen, sneeuwbal-inzamelingen en wat niet al. Drie dames (zusters) hier ter stede hebben nu een groote pop aange kleed op bijzonder fraaie manier, zoo dat Popjelief desnoods aan het hot zou kunnen verschijnen. In hare re ticule heeft zij een stukje papier, waarop haar naam is vermeid. Vrienden en kennissen worden nu door de dames uitgenoodigd, te raden naar den naam van depop. Wie goed raadt, krijgt de pop present, maar het raden kost een kwartje per keer. De opbrengst is bestemd voor een hulpbehoevend gezin. NederlancUche Opera. De opera Lakmé van Léo Delibes, Woensdagavond in onzen schouwburg ten tooneele t evoerd, bleek maar wei nig liefhebbers tot bijwoning te kun nen verlokken. Die aanwezig waren zullen zich best hebben geamuseerd. Deze opera toch is vol variatie, be vat zeer veel schoone teoneelen eu de uitvoering was te roemen. Met mej. Louise Heijmann in de titelrol is het groot getal ledige plaat sen geheel onverklaarbaar. Zij toch weet de hoorders doer haar glashel der en zoo buigzaam geluid wel den ganschen avond te boeien. Woensdagavond was zij bizonder goed gedisponeerd en werkelijk nog beter dan in de Julia (Romeo en Julia van Gounod). De legende en de twee coupletten van „de hut" in het tweede bedrijf waren juweeltjes en het applaus waaraan geen einde scheen, meer dan dubbel verdiend. Zooals wij dat van hen gewoon zijn, speelden en zongen de heeren Jean Tijssen en Judels (Gérald en Nilakantha) op voortref felijke wijze. De bekende Stances „Lakmé, uw zoete blik verdonkert" door laatstgenoemde waren bizonder. De heer Judels veroorlove mij de vol gende opmerking. Is het wel gewenseht in „Maar ik wü dat uw glimlach zal keeren", het woordje dat zoo te rek ken? Dat het woord „retrouver" er zich toe leent is, dunkt mij, nog geen reden om in de vertaling (der fran- sche text) zoo iets te laten bestaan op een woordje als „dat". Voor de typische mistress Bentson en hare pupillen Ellen en Rose zoo wel ook voor Mallika, Hadji en Fre- derik mijn compliment voor hun zeer verdienstelijk optreden. De nog al moeielijke koren werden bizonder goed gezongen. Was het or kest nu niet altijd even juist gelijk met de acteurs, vooral bij het vertrek van het koor in het eerste tooneel, dan is de afwezigheid van den heer v. d. Linden daarvan misschien de oorzaak. Ik bedoel nu nie de schuld te werpen op zijn plaatsvervanger, volstrekt niet, want iedereen zal bij Resp. Mevr. Culp—KiehlMej. Kamphuiten, en Hor aker, Mevr. Tijs senBremer kamp, de heeren S. v. Beent en S. Poons. ondervinding weten dat het ontbre ken van den gewonen leider altijd nadeelig werkt, zelfs al wordt hij vervangen door iemand van grooter capaciteit. Waarlijk, de wegblijvers hebben heel wat verzuimdik raad hun den eerstvolgenden keer die schade in te halen. H. P. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen sedert 28 Febr. Collecte bal-masqué f4.Opbrengst loten Dames-Comité f 1484.45JÉ. N. N. fl— Met voorgaande, f5947.47^'. Hedenmorgen ongeveer kwartier na elven had een begin van brand plaats in perceel 16 aan de Nassaia- laan, welke ontstond in eene bed stede. De brand was echter spoedig gebluscht, zoodat spuit 10a en de slangenwagen der politie, die uitge rukt waren, geen dienst behoefden te doen. Zitting van Donderdag 7 Maart, De behandeling van de strafzaak tegen Willem Umans, die eenige we ken geleden terechtstond wegens het verwonden met een revolverschot van een jongen, is heden voortgezet. Onze lezers zullen zich herinneren dat de Rechtbank de uitspraak in deze zaak destijds uitstelde tot het hooren van andere getuigen. Die nieuwe getuigen waren de Com missaris van politie, de heer Van Goor en de inspecteur van politie Wijbenga. Op de vra.en van den President antwoordt de heer Goor, dat weliswaar verscheidene malen door Umans aangifte is gedaan bij de po litie wegens de vernieling van zijn huis en beleediging van zijn persoon, maar men heeft nooit eene vervol ging kunnen instellen omdat Umans nimmer daders kon aanwijzen en de buren, deswege gehoord, zich onkun dig hielden. Ook omtrent een jongen met een blauwen kiel, die op zekeren dag met een volwassen werkman een stuk goot steen uit de stoep van Umans brak en dat door de ruiten wierp, waarbij Umans aan het voorhoofd werd ge kwetst, is verder niets ontdekt kun nen worden. De ambtenaar van het O. M. blijft bij den vroeger door ZEA. gedanen eisch van 4 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. Umans was niet verschenen. 20; Naa- het engelsch van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK X. „Integendeel, ik weet, dat je vader je verboden heeft om eenigen omgang met dien man te hebben," antwoordde Samuel stroef. „Je zult hem toch zeker niet ongehoorzaam zijn „Ik denk niet," riep Nellie uit, „dat wij beiden elkaar ooit zouden verstaan; het beste is dus dat ik je dadelijk verklaar dat zelfs al had ik Lawrence nooit gezien, ik er geen oogen blik aan zou denken om met je te huwen, onder welke om standigheden ook." „Watriep Samuel uit. „Dus je wilt zeggen, dat je zoo dwaas bent om mijn aanzoek mijn aanzoek te weige ren? Laat ik je waarschuwen om goed na te denken vóór dat het te iaat is. Je weet niet wat je zult verliezen door in je dwaasheid te volharden." „Het verlies is aan mijn kant waarde neef, dat erken ik; ik kan je dus al een den raad geven om uit te zien naar eene vrouw met verstand," riep Nellie uit, maakte spottend eene buiging en snelde de kamer uit. Samuel stond als versteend op het haardkleed, verlamd van verbazing en toorn. Hij afgewezen, eu nog wel door een doodarm kind, dat hij door zijn edelmoedig aanbod een fortuin in den schoot zou werpenHet was onverklaarbaar, onzinnig I „Wanneer zij echter niet haar eigen voordeel begrijpt, dan zijn er genoeg andere meisjes met meer gezond verstand en dankbaarheid." Samuel dacht na, hoe hij het gebeurde van zoo even het best zou kunnen goed maken en terzelfder tijd beter zijn slag zou slaan. Hij had eenige minuten hierover nagedacht, en zijne plan nen bijna vastgesteld, toen Amy binnenkwam. „Wanneer men aan een engel denkt, hoort men het rui- sehen barer vleugels,merkte Samuel galant op. Amy zette zich neer aan de tafel tegenover de plaats waar Samuel stond. „Het is de zijden strook van mg u japon, die zoo ruischt,'' zeide zij lachende. Samuel merkte nu op, dat de engelen, die hij bedoelde, g«en vleugels hadden maar wel zijden strooken. Amy lachte weer en zeide, dat hij de dwaaste jonge man was, dien zij ooit had gezien. „Waarom ben ik dwaas?" vroeg Samuel en deed een paar stappen om de tafel, zoodat hij dichter bij haar kwam. Amy antwoordde dat zij het niet wist, maar hij was toch vreeselijk dwaas. „Zie ik er dwaaB uit?" vroeg Samuel en glimlachte min zaam. Ja, Amy was van oordeel, dat hij er vreeselijk dwaas uit zag, zooals hij daar aan de andere zijde der tafel stond. „Zou ik er aan dezen kant minder dwaas uitzien?" riep Samuel uit en kwam nu zeer dieht bij haar staan. Amy antwoordde niet, „Amy," vervolgde Samuel, „zou je het ook dwaas van mij vinden wanneer ik je mededeelde, dat ik je steeds heb lief gehad f Lieveling, wil je...." Op dat oogenblik werd de deur geopend en de dienstbode trad met de thee binnen. Amy, ongetwijfeld van meening, dat uitstel gevaarlijk kan zijn, antwoordde „ja," zonder ai te wachten dat Samuel had uitgesproken. Mevrouw Dudley en Nellie kwamen nu in de kamer en een oogenblik daarna kwamen er eenige bezoeksters. Samuel nam plaats naast Amy en vermeed Nellie zicht baar. Weldra trad tante Hawkins binnen, leunende op den arm van Squelsh. „Beste tante," riep mevrouw Dudley uit, „ik dacht niet, dat u hedennamiddag beneden zondt kunnen komen. Zou het niet een te groote inspanning voor u zijn? Hier Squelsh, dit iB de gemakkelijkste stoel." Miss Hawkins ging zitten en keek rond. „Wie zijn dat?"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1