„Weldadigheid naar Verwagen". BINNENLAND. Letteren en Kuist Financieele Mededeelingen. m Reektszaken. Sport en Wedstrijden. Vrijgesproken zijn Jan AssemB en Nicolaas Klok, die Zaterdag terecht hebben gestaan onder aanklacht van aanranding gepleegd op den land bouwer Beets te Nek. De eiech was voor ieder een jaar. Afdeeling: „Werkverschaffing"- Van 1 Nov. tot 7 Maart hebben rich de volgende personen aangemeld 45 voor werkvrouw, 6 voorwasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 21 voor loopwerk, B voor brei werk, 16 voor loopknecht, 6 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 6 voor schilder, 12 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht 2 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor waakster, 1 voor smid, 1 voor strijkster, 1 voor nood hulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zie- ken-óppasser, 1 vöö? waker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. den zes jaren, 22 jongens boven de zes jaren, 83 meisjes beneden 6 jaren en 15 meisjes boven 6 jaren totaal 214 leerlingen. Behalve de verkiezing voor de pe riodiek altredende leden van het col lege van Hoogingelanden van den Haarlemmer meerpolder zal op 20 Maart mede een verkiezing gehouden worden ter vervulling van twee vaea- turen is dat college, ontstaan door de benoeming van den heermr. E. de Vries tot dijkgraaf van Rijnland en het bedanken van den heer P. Koppes, te Haarlemmermeer. Als gevolg der lage suikerprijzen, worden er te Haarlemmermeer veel minder bietencontracten gesloten dan vorige jaren. De prijs is f8.50 per 1000 K.G. en 't voorschot bedraagt 100 gulden. De keuring van hengsten ter toe kenning van provinciale en aanhou- dingspremiën zal gehouden worden te Hoofddorp op Donderdag 14 Maart; rij gaat uit van de afdeeling Noord- Holland van het Nederlandsche paar denstamboek. Van uit Haarlemmerliede is een met tal van handteekeningen, waar onder die van het gemeentebestuur, voorzien adres gezonden aan den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij,waar in wordt verzocht met den zomerdienst aan de wachtpost „de Liede" een zestal treinen te doen stoppen. De vrij hevige nachtvorsten zijn oorzaak dat de scheepvaart in hoofd zaak nog gestremd isslechts het Noordzeekanaal is vrij van ijs. Vooral door den buitenman wordt verlangend naar ander weer uitgezien, wijl verschillende werkzaamheden in tuinen en op akkers daarop wachten. De aflevering der lotelingen voor de lichting 1895 zal voor Zandvoort plaats hebben op Donderdag 14 Maart a.s. Het aandeel in de lichting be draagt 5 man. Een loteling heefteen plaatsvervanger en een loteling een nummerverwisselaar gesteld. Volgens het tabellarisch overzicht van de Bewaar- en kleinkinderscho- len bestond op 1 Jan. j.l. te Zand voort 1 bijzondere bewaarschool, waaraan verbonden waren 1 onder wijzeres en 4 helpsters. Het getal leerlingen bedroeg 94 jongens bene- Parlementaire praatjes. Het debat over de Nuord-Oosterlo- caalspoorweg-quaestie, heden (Woens dag) voortgezet, met eenige replieken en een paar nieuwe sprekers zonder nieuwe argumenten, heeft een einde gehad, dat door niemand werd voor zien. De conclusie der heeren Roessingb c.s. werd toch aangenomen met 57 tegen 27 stemmen. En als men nu de stemlijst nagaat, dan hebben weliswaar de meeste, zoo niet alle, plattelands-afgevaardigden gesl ten gunste van een locaalspoorweg voor de bedoelde landstreken, maar dan blijft het geheel onverklaard, welke redenen sommige anderen had den om te stemmen voor iets, dat de regeering ontraadde. Maar aan den an deren kant is hieruitanderen stem weer wèl te verklaren. Doen ais onpartijdig beschouwer zou ik dan willen vragen moet men nu elke gelegenheid aan grijpen om te toonen, dat men anti ministerieel is? Nadat deze zaak was afgedaan kwam in behandel.ng de motie door den heer Gerritsen voorgesteld en lui dende „De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, „van oordeel dat het weaschelijk is bij de uitvoering der bouwwerken van Rijkswege in gemeenten, waar het gebruikelijk is bijzondere bepa lingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken op te nemen, met dat gebruik rekening te houden, „gaat over tot de orde van dea dag," Met een herinnering aan de aanlei ding tot indiening dezer motie den bouw van het Amsterdamsche postkantoor leidde de heer Ger ritsen de bespreking in. Hij merkte op, dat nu in vele gemeenten bepa lingen omtrent loon en arbeidsduur aanhangig zijn (Haarlem bijv.), de zaak een meer algemeen karakter krijgt en de reg. daarmede rekening dient te houden. De motie had geen politieke beteekenis, was slechts tot den Staat als werkgever gericht en legde ook niet de verplichting op de bepalingen van lagere besturen, na te volgen, evenmin om onder alle omstandigheden dergelijke bepalingen te maken, 't Was alzoo een beschei den stap die spr. voorstelde. Maar hij wees op de belangrijke oecono- mische voordeelen die bereidt werden uitDetaling van een goed Kon aan den werkman, voordeel voor den werkman doch ook voor de productie, dit met een beroep op het buiten land. Bepalingen alleen omtrent ar beidsduur achtte hij onvoldoende. Een der zwakke zijden van de mo tie, nl. dat zij alleen op de bouwvak ken sloeg, werd zeer handig door den heer Michiels van Verduijnen gerele veerd. Van bepalingen als de voorge steld j duchtte deze spr. minder uit voering van werk, dus meer werke loosheid, terwijl hij ook in het alge meen tegen uitbreiding van staatsin menging ten sterkste was gekant. In elk geval moest aan zoodanige in menging een nauwkeurig onderzoek voorafgaan. De particuliere regeling, het scheppen van verschillende toestan den in vakken en steden keurde hij al en de consequentie, dat de staat, alierwege zou kunnen komen tot de toepassing van het beginsel was voor hem een reden om tegen de motie te stemmen. Men weet niet waarheen zij voerde en dat noemde spreker roe keloosheid. De heer Bouman gaf toe dat de staat rekening moest houden met den in sommige gemeente door de ge meenteraden gemaakten iabreuk op het arbeidscontract iets waar hij zeer tegen was. Was hij dus geneigd zijn stem aan de motie te geven al achtte hij het optreden der ge meenten oeconomisch nadeelig hij wilde toch nog een en ander nader toegelicht zien en vroeg ook den Min. of 't door dezen toegezegde onderzoek is afgeloopen zag de motie allten op enkele vakken en enkele gemeen ten dan was hij er tegen. Ook de heer Bastert was er tegen. Hij wilde den staat niet binden aan bepalingen van gemeente-besturen. Ook noemde hij de reeds met het stelsel opgedane ondervinding nadee lig. Loon moest zich regelen naar vraag en aanbod men moest daarin niet ingrijpen. Morgen (Donderdag) 11 uur voort zetting. G. Jr. gevaren met Bay deelden, en die mij, door hunne plichtsbetrachting, hunne dapperheid en hunnen opgewekten geest, in staat hebben gesteld, den Lombok-krijg tot een ik mag het gerust zeggen schitterend einde te brengen. Aanvaardt, Mijne Heeren, met uwe mede-onderteekenaren, de verzekering mijner diep gevoelde erkentelijkheid en weest overtuigd, dat de door U aan Leger en Vloot in mij gebrachte hulde mij steeds in aangename her innering zal blijven." Uit de Haarlemmer trekvaart tus- schen de Amsterdamsche gasfabriek en Sloterdijk zijn Woensdag niet minder den vijf lijken opgehaald,die er blijkbaar reeds geruimen tijd in het water hadden gelegen. Namens H. M. de Koningin-Re gentes is aan den heer Haage Jr. te Rotterdam door Hdr. particulier se cretarie een vleiend schrijven gezon den, wegens het ontwerpen van het sneeuwen borstbeeld van H. M. de Koningin, waarvan wij dezer dagen melding maakten. (D.) Bij een eventueel bezoek van de Koninginnen aan 's Hertogenboseh, heeft de burgemeester dier stad aan HH. MM. zijn buitenverblijf „Ree burg" te Vucht als verblijfplaats aan geboden. Lombok. De toekenning van onderscheidin gen ter zake van een expeditie op Lombok, kan vóór de eerste helft van April verwacht worden. den, die 's naehts met het vloedtij in den Amer, het Bergschtveld of h«t Zuid-Maartensgat zijn drii rende ge raakt, en waardoor, werden zij niet verbroken, de opengemaakte geulen wederom verstopt zenden geraken. Door de te Deeneplaat gestationeer de genietroepen werd tot heden reeds 2500 KG. buskruit en 235 KG. dy namiet voer mijnen gebruikt. (St.-Ct.) Een brief van generaal Vetter. Generaal Vetter, afgetreden Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht der expeditie naar Lombok, heeft aan de Hoofdredacteuren van het Nieuws v. d. Dag en het Algem. Handelsblad het volgeode, den 30e i Jan. 1895 geda teerd, schrijven gericht: Toen mij, onmiddellijk nadat de lijding van de verovering vanTjakra Negara in het vaderland was bekend geworden, het telegram bereikte, waar in mij en mijnen dapperen hulde werd gebracht door u en vele anderen, die zich bij u hadden aangesloten, ontving ik omstreeks denzeltden tijd uit alle oorden des vaderlands, zoowel als uit deze kolonie en uit vele steden in het buitenland, waar Nederlanders zijn gevestigd, zulk een groot aantal gelukwenschen met de behaalde overwinningen, dat het was op al die uitingen van sympathie en geestdrift te antwoor den. In die dagen toch namen nog zooveie ernstige plichten mij zoo geheel in beslag, dat ik mijne erken telijkheid niet anders wist kenbaar te maken dan door het plaatsen eener openl'i ke dankbetuiging in eenige der voornaamste organen der dag bladpers. Thans echter, nu mij, in aansluiting mei evenbedoeld telegram, de keurig gecalligrapheerde lijst bereikt, waarin ik de namen aantref van hen, die zich met u hebben vereenigd om hun gevoel van vaderlandsliefde te toonen door de warme belangstelling in het door het Nederlandsch-Indische leger, onder mijne bevelen, op Lombok be haalde suceè3, acht ik het mij tot een aangenamen plicht, u allen daarvoor mijnen warmen dank te betuigen, mede namens hen? officieren en min deren, die vermoeienissen, ellende en Brand te Amsterdam. In den afgeloopen nacht ontstond een ernstige brand in de Valkenbur gerstraat, in het p erceel no. 146, waar de firma J. G. Veermaa een pakhuis vau lompen en beenderen had ge vestigd. De brand begon te half een. Het pakhuis. geheel van hout en met lompen gevuld, begioeg eene groote uitgestrektheid op een erf, gelegen achter vier perceeien. De brandweer was spoedig ter plaatse met vijf stoomspuiten. Te iwee uur was men den brand mees ter. Aanvankelijk bestond er groot gevaar voor de aangrenzende percee ien, die door vele en talrijke gezin nen waren bewoond. Natuurlijk veroorzaakte de brand in de dicht bevolkte buurt groote ontsteltenis. Het krachtig optreden der brandweer, die hot vuur uit 18 slangen bestookte, maakte echter het ontruimen der aangrenzende perceeien overbodig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ondanks het late uur was natuurlijk eene talrijke me nigte in de buurt op de been. De commandant der brandweer, de heer Meijer, leidde zelf het blussc-hingswerk. Het pakhuis met den inhoud is geheel vernield. Het gezelschap waarmede Mme. Eleonore Duse hier optreedt, uit 21 personen bestaande, is Dinsdag te Amsterdam aangekomen. Woensdag, morgen arriveerde Mme. Duse zeil. Heden wordt in den Stadsschouw burg gerepeteerd. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 5 Maart 1895, door hun tusschenkomBt verhandeld. Aand. Amstel-Hutel Maat schappij Burger Bouw Maat schappij Bouw-Maats. Scheve- ningen (Oranje Hot.) Oblig. idem idem Java Spoorweg-Mij. te 's Hage Aand. Koffieplantage Mij. Hansa Oblig. Singkep Tin Maat schappij Aand. Friesche Noord-Hol landsche Stoomboot Maatschappij 140 pCt. exd. Aand. Holl. Stoomb. Mij. 75 98 pCt, 75 684 75 99 Onrechtmatige behandeling. Dezer dagen heeft zich een sergeant van het 5e bataljon jagers beklaagd over hoogst onrechtmatige bejegeningen, ondervonden van den compagnies commandant, kapt. J. P. v. d. Hofi, zoowel tegen over zijn persoon als tege- over de compagnie, handelingen die geheel in strijd zouden zijn metde voor schriften van het reglement op den inwendigen dienst, welke eischei, dat de militair „zacht en vaderlijk" door de meerderen in rang worde behan deld. Een commissie, bestaande uit een mij onmo- hoofdofficier en twee kapiteins, is be last met een onderzoek. Het kader, zoowel als een paar manschappen, wien bedoelde officier lichamelijke terechtwijzing zou hebben toegediend, zijn reeds door de commissie gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet en daarvan zal het afhangen, of de zaak al dan niet voor een krijgsraad zal gebracht worden of dat zal berust worden ia hetgeen de kapitein tot zijne verontschuldiging heeft inge bracht. IJsopruiming. Met hot opbreken van de no^ dik wijls enkels meters zware ijsbezetting op de Nieuwe Merwede door 5 ijs- brekers geholpen door een detache ment genietroepen, wordt geregeld voortgegaan. Bij dit werk worden groote moei lijkheden ondervonden, ook door dat eiken dag een gedeelte van den werktijd moet worden doorgebracht met het verbreken van groote ijsvel- De moord te Oirsbach. In de zitting van de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht van Dinsdag werd het getuigenverhoor in zake den moord te Oirsbach voortge zet en ten einde gebracht, waarna het O. M., waargenomen door mr. Gerardts, het weord bekwam. In rijn sierlijk en uitgebreid requisitoir wees Z.E.A. er op, d*t het vaststaat, dat een misdrijf heeft plaats gehad en dat alleen de beide beklaagden,er belang bij konden hebben, dat de varslagene, de echtgenoot van beklaagde, wed, Pelzer, moest verdwijnen. Z.E.A, achtte hunne schuld wettig en over tuigend bewezen en eischte tegen beide beklaagden, wed. Pelzer en L,. Cruts, op grond van de artt. 47,289, junc. art. 5 van het wetboek van strafrecht en, daar de moord op Pruisisch grondgebied is geschied, op grond van 211 van het strafwetboek in Pruisen, schuldigverklaring aan moord en veroordeeling tot levens lange gevangenisstraf. De verdedigers van beklaagden mrs. Gadiot en Bonhomme trachtten aan te toonen, dat het wettige bewijs voor de schuld van beklaagden niet was geleverd en concludeerden tot vrijspraak. Uitspraak 18 Maart. Over de ontvangst van Jaap Eden te Arnhem leren wij het volgende Jaap Eden wordt Zondag uit Hamar in het vaderland terugverwacht. Het is thans zeker, dat hij eerst Arnhem zal aandoen, waar hij tegenwoordig gevestigd is. De ijsclub „Arnhem1' besloot het initiatief te nemen tot vroeg zij in een hoorbaar fluisteren, en wees op de be zoeksters. „De dames Carrington—Smith," antwoordde mevrouw Dudley. „Wat zegt zij vroeg miss Hawkins aan Squelsh, die bezig was haar kussens goed te schikken. „CarringtonSmith, zoo heeten deze dames," verklaarde Squelsh, luid fluisterend. „Zoo I zoo I Een mooie naam 1" verklaarde miss Hawkins. De bezoeksters vertrokken weldra, tot groote geruststelling van mevrouw Dudley, die zieh nooit op haar gemak ge voelde wanneer miss Hawkins zich in de kamer bevond tij dens er bezoek was. De meisjes gingen zich nu kleeden voor het middagmaal terwijl Samuel beneden bleet om de verbaasde mevrouw Dudley het nieuws van de verloving mede te deelen. „Jane en Nellie," riep Amy, „komt eens bij mij op mijne kamer, ik heb jullie wat te vertellen." „Nu, wat dan vroeg Jane. „Wie denkt jnllie dat verloofd is vroeg Amy lachende. „Wie?" riepen Jane en Nellie haastig uit. „Miss Senior? Neen, die kan het toch niet zijn „Neen, miss Senior niet," antwoordde Amy. „Iemand, die hier in de buurt woont?" vroeg Jane. „Ja," zeide Amy lachende. „Nu, wie dan Kennen wij haar vroeg Nellie. „Ja zeker, zeer goed." „Goede hemel 1 Toch zeker niet een van die oude dames Carrington—Smith riep Jane uit. „Neen," zeide Amy, het is iemand, die jullie zeer intiem kent. Vanmiddag hebt jullie haar nog gesproken." „Wie ter wereld kan het zijn? Den geheelen middag ben ik er niet op uit geweest, en alleen de CarringtonSmiths zijn hier geweest," riep Jane uit. „O," zeide Nellie, „zeker een van de dienstboden. Is het zoo niet?" „Neen." „Nu, dan geef ik het op. Vertel ons maar, wie het is?" drong Jane aan. „Ik ben het zelizeide Amy op zegevierenden toon. „Met wien vroeg Jane. „Met Samuel," was Amy's antwoord. Wanneer Samuel had kunnen zien welke groote verbazing zich op Nellie's gelaat aiteekende bij deze mededeeiing, dan zou hij zeker voldaan zijn geweest. „Dat zou ik nooit doen!" riep Jane uit en ging zitten. „Je meent het toch niet in ernst zeker?" „Weet je zeker, dat je je niet vergist?" riep Nellie uit. „Natuurlijk," antwoordde Amy Bcherp. „Jij denkt zeker, dat niemand anders verloofd kan zijn dan jij alleen?" „Maar ik dacht, dat jij altjjd een afkeer hadt van Samuel," wierp Nellie hiertegen in. „Wat zon dat? Wanneer wij eenmaal getrouwd zijn, zal ik hem wel klein krijgen." „En je bent dus werkelijk verloofd met Samuel vervolgde Jane. „Vertel eens, wanneer heeft hij zioh verklaard?" „Even vóór dat wij gingen thee drinken," verklaarde Amy. „Vanmiddagriep Nellie verbaasd uit. „Ja. Is dat zoo zonderling?" zeide Amy. „Kon het toen niet evengoed gebeuren als op welken tijd ook?" „Ja natuurlijk," stemde Nellie toe, „maar toch...." „Nu, wat is er?" vroeg Amy. „O niets; maar ik ben er verbaasd over; er is iets, dat mij zoo zonderling voorkomt. Ik hoop, dat je zeer gelukkig met hem zult zijn," voegde Nellie er vriendelijk bij. „Wel natuurlijk zal ik gelukkig zijn," riep Amy uit en sloeg hare oogen wijd open. „Zooals ik reeds gezegd heb, zal het een groot vermaak zijn om Samuel te plagen en hem alles te laten doen wat ik wil. Je zult zien, dat ik het doe 1" Nellie verliet de kamer. Amy had zich spoedig verkleed zij was zeer opgewonden en verlangde er naar om door haai nieuws nog meer menschen in verbazing te brengen. „Ik brand van verlangen om tante Hawkins gelaat te zien wanneer zij het hoort!" riep zij uit. „Dan zal je vanavond dat genoegen niet hebben," ant woordde Jane, „want ik heb Squelsh aan de meid hooren zeggen, dat tante Hawkins niet aan tafel zou verschijnen. Zij gevoelt zich, denk ik, onwel, en dat is niet te verwon, deren, wanneer zij steeds blijft doorgaan te doen wat de dokter haar heelt verboden." Wordt vtrvolftL)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2