NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargaag Maandag 11 Maart 1895. No. 3585 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen, STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. France door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dj Co., JOHN T. JONES, Suee., Paryi 3ibie Faubourg Bont mart re: EERSTE BLAD. Geachte Stadgenooten, Nog een a acht het Bestuur van Weldadigheid naar Vermogenzich verplicht een beroep te doen op uw weldadigheidszin Gaarne brengen wij onzen dank aan zoo velen, die reeds hun gaven en daaronder zeer milde, eng hebben toegezonden. Helaas de langdurige winter en de vele ziekte- en sterfge vallen in de door ons ondersteunde gezinnen hebben ons in de noodza kelijkheid gebracht in het tijdsbestek van 1 November '941 Maart '95. reeds ongeveer 1200 meer uit te geven dan in het zelfde tijdsbestek verleden jaar, terwijl de ontvangsten daaren tegen 1000 minder hebben bedragen. De winter zal, zoo wij hope», spoedig voorbij zijn en het ondersteunen van tijdelijk hulpbehoevende» kunnen worden gestaakt, maar onder onze ondersteunden bevinden z'oh 165 weduwen met een groot aantal kin deren ongeveer 160 ouden van dagen en gebrekicigen en nog enkele zieken en zwakken, die onzen steun eenvoudig niet kunnen missen. Zullen wij dezen ongelukkigen, die niet werken kunnen of althans niet voldoende om in hun onderhoud te voorzien, ook maar het allernoodzakelijkste blijven verstrek ken, dan hebben wij veer het loopende jaar boven hetgeen wij ontvingen, nog minstens 300Ö noodig. Het zou ons innig leed doen, indien wij deze lieden, die buiten hun schuld hulpbehoevend zijn, aan hun lot moesten overlaten, want onze hand terug te trekken beteekent voer hen gebrek lijden. Wij houden ons overtuigd, dat gij dit niet zoudt willen en het ons euvel zoudt duiden, indien wij u dit u dit niet meedeelden. Komt, helpt ons dan nog eens! Schenkt ons, kan het zijn, rijke gaven, maar onthoudt ons ook uw penningen niet, gij, die slechts over een bescheiden deel te beschikken hebt. Mocht deze laatste handreiking in dit Vereenigingsjaar eens het gemeen schappelijk werk vaa allen zijn 1 HaarlemMaart 1895. Het Bestuur voornoemd Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landes, Eere- Voorzitter. P. E. H. Bodel Bienfait, Voorzitter. Mr. G. C. Ever wijn Lange, Secretaris. Mr. L. C. Kroaenberg, Penning meester I. E. C. van Son, Penningmeester II. Mr. C. M. Rasch. S. R. A. van der Meulen. F. M. Baron van Lijnden. Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. Jhr. F. Teding van Berkhout. A. de Cleicq. Mr. A. A. van der Mersch. W. D. Haitsma Mulier. P. H. van der Leg. A. van der Laan. Mr. W. Th. Pahud de Mortanges. G. J. van Dieren Bijvoet. .Mr. M. G. P. del Court v. Krimpen. Mr. H. J. D. D. Enschedé. Mr. N. G. Cnoop Kcopmans. P. Loosjes. J. J. van Minden. Dr. J. van Praag. Dr. L. C. Proot. Haarlem9 Maart 1895. Voordracht leeraar gymnasium Ne- derlandsche taal en gesch. (vacature dr. Bu88emaker): 1. dr. J. B. Schepen, 2. dr. J. van Leeuwen. Voordracht onderwijzer 3e kl., 2e burgerschoolS. van der Mije, Haar lem C. van der Werff, ZantvoortJ. -Nijkamp, Utrecht. Mej. T. de Roever heeft eene be noeming als onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool alhier aangenomen en hoopt 1 Mei a. s. in functie te treden. P. van der Eist. f Heden middag is alhier na eene langdurige ongesteldheid in den ouder dom van bijna 84 jaren overleden de heer P. van der Bist, oud-griffier ter gemeente-secretarie. De overledene werd op 10 Februari 1829 benoemd tot klerk ter Secretarie en heeft de gemeente Haarlem gediend tot 1 Fe bruari 1893, dus gedurende langer dan 63 jaren. H^ was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, en ontving bij zijn 50jarig jubileum van Z. M. den Koning dc benoeming tot ridder in de orde van den Eikenkroon. Bij gelegenheid van de herdenking van zijn 60jarigen dienst besloot de Gemeenteraad hem den persoonlijken titel van griffier ter Gemeente Secreta rie toe te kennen. Terecht bracht de Voorzitter van den Gemeenteraad bij de mededeeling van het verleend eer vol ontslag in de raadszitting van 28 December 1892, hulde aan de buitenge wone tronw, ijver en nauwgezetheid, waarmede de heer van jder Eist gedu rende den langen diensttijd zijne taak heeft vervuld. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" verliest in hem haar laatsten mede-oprichter. Geruimen tijd was hij bestuurslid en laatstelijk eerelid dier Mannenzang-vereeniging. Museum van Kunstnijverheid- In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zal aan staanden Zondag eene uitgebreide ver zameling gekleurde platen tentoon gesteld zijn die betrekking hebben op de decoratieve schilderkunst. In de Raadzaal is tevens een glas- sohilderwerk met het wapen van H. Ms. de Koningin ter bezichtiging ge steld, dat vervaardigd is door den heer G. Krachten, een vaderlander die te Offenburg in Baden gevestigd is, terwijl in het trapportaal eenige nieuwe Fransche en Engelsche recla- mebilj tten zijn geëxposeerd. Des Zondags is de toegang vrij. Op de tentoonstelling van het Bloemist- en Tuinbonwgilde, met medewerking der vakvereenigingen van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem,zijn de navolgenden bekroond: Tuinbouwgereedschappeu, J. Hon- nebier. Eerste prijs. Kruiwagen met houten hark, W. J. Dijkmans Heemstede. Bronz. med. Eer ste prijs. Kruiwagen met houten hark, Duijns. Getuigschrift eerste klas, eerste prijs (buiten mededinging). Ingelegde marmeren figuren. Gebr. Rigutt1^. Getuigschrift eerste klas. Planten, L. J. Spruijt, eervolle ver melding. Model schilderwerk eener deur, F. H. Nederkoorn, getuigschrift tweede klas. Dam e88chrijf bureau, J. A. Boot, groote br. med. eerste prijs. Kippenhok, Van der Aar, eervolle vermelding. Bloemtafel, Hazenbroek. Getuig schrift eerste klas. Vogelkooi, J. Groeneveld. Wagen maker, getuigschrift tweede klas. Theeblad, J. B. H. Wesselingh, zilv. med(buiten mededinging). Tafel, J. A. v. d. Boogaard. Bronz. med., derde prijs. Sigarendoozen, J. A. Lips. Eerv. verm. Schilderstuk. Portret van Z. H. Pans Leo XIII. F. H. Nederkoorn. Bekroond met getuigschrift 2e klasse. Kastje, G. Hazenbroek, bronz. med. tweede prijs. Machine, Th. A. Konings. Bekroond met bronz. Med., tweede prijs. Paraplnie standaard, Van der El, bronz. med., derde prijs. Passerdoos, W. Deppe, zilv. med., eerste prijs. 1 groep planten, J. Meijer, eerv. verm. Tuinbouwgereedschappen, J. B. Loh- mann, eerv. verm. Groep planten. J. Ruijsenaars, eerv. verm. Schrijfbureau, J. B. H. Wesselingh, eerv. verm. Hyacinthen, A. J. Koelemeijer, eerv. verm. 6 dubb. Hyacinthen, A J. Koele meijer, tweede prijs, getuigschrift der de kl. 12 Hyacinthen, A. J. Koelemeijer, Getuigschrift 2e kl. 18 Enk. Hyacinthen, A. J. Koele meijer, lc pr. Br. Med. 6 Enk. Hyacinthen. H. A. v. d. Erf, Get. 2e kl. eerste pr. 12 Enk. Hyacinthen, H. A. v. d. Erf, Get. Ie kl. eerste pr. 24 Hyae. 6 Dubb. en 18 Enk., A. J. Koelemeijer. Ie pr, zilv. med. 3 Enk. en en 3 Dubb. Hyacinthen, H. A. v. d. Erf, Get. 3e kl. 2e pr. 1 groep planten,!. Krouwels,eerv. verm. 1 Trophee van de Bakkersvereeni- ging, eerv. verm. Ie pr. 24 Hyacinthen 18 Enk. en 6 Dubb. A. J. Dernison, Get. Ie kl. 2e pr. 18 Enk. Hyacinthen, A. J. Derni son. Get. Ie kl. 18 Enk. Hyacinthen, J. v. Zanten, Get. 2e kl. 12 Enk. Hyacinthen, C. Huis in 't Veld, Get. Ie kl. 18 Enk. Hyacinthen, C. Oordhui zen, zilv. med. Ie pr. 12 Hyacinthen, J. van Zanten, Get. 2e kl. 2e pr. Een schip. W. Bosch, eerv. verm. Schoenwerk. 2 paar Schoenen, Th. H. Spook. Br. med. 2e pr. 1 paar Schoenen, G. Koning. Br med. 3e pr. 1 paar Schoenen, C. Roest, zilv. med. Ie pr. 9 kannen, A. J. Dernison, bronz. med. Ie pr. Broodgebak, van Egmond, eerv. verm. Een altaar, J. P. Lips, eerv. verm. Lederwerk, Monsma, eerv. verm. Schilderstudie, C. Rijst, get. Ie kl. Een schilder-reclamebord, F. A. van Velsen en W. J. van der Ham, j tuigschrift. Komst van Jaap Eden. Met ingenomenheid vermelden wij nog, dat Maandagavond in eene expresselijk daarvoor opgeslagen tent op de Groete Markt, een volkscon cert zal worden gegeven door de staf- muziek van het 7e reg. inf. Dit con cert vangt aan na de ontbinding van den optocht, alzoo ongeveer 9 uur en duurt tot elf uur. Aan bewoners van de straten waar de optocht doorkomt wordt verzocht de vJag uit te steken en bengaalsch vuur te branden. Omtrent de rang schikking van den stoet verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Over de Brandweer. Dezer dagen hebben wij verschil lende ingezonden Btukken ontvangen en geplaatst over de brandweer. Om evenwel te komen tot een vrucht baar gevolg hebben wij nopens ver schillende opmerkingen informatie ingewonnen en geven het resultaat daarvan hier ten beste. Het is juist, dat lange ladders ont breken bij het materieel van de brand weer. Weliswaar komen die niet dik wijls te pas, want meestal kan men door de b lendende perceelen gaan en dit is nu ook geschied, totdat het huis van den heer Holdert eveneens vlam vatie en het verblijf er onmo gelijk werd. Het aanschaffen van lange ladders zou dus wel wenschelijk zijn. Wat het ontbreken van bakken met zand batreft, de zorg daarvoor behoort tot de afd. publieke werken, niet bij de brandweer. Eene verdeeling in wijken kwam onzen zegsman onnoodig voor. Immers, de aaastbijzijnde spuit rukt toch uit al heeft hij niet de wacht. Alleen komt deze voor de premie niet in aanmerking. Overigena kan men waarlijk niet vlugger op het terrein verschijnen, dan de Tien met zijne vlugge beman ning en de heilzame concurrentie tusschen de politie met den slangen wagen en de vrijwilligers komt aldus den brand ten goede. Een stoom brandspuit acht onze zegsman niet alleen onnoodig, maar bovendien veel te kostbaar. Zoo hoog zijn de gebouwen in Haarlem niet, ef men kan met de spuiten die thans in gebruik zijn den top wel bereiken. Het lag dan ook niet aan de spuiten, dat aanvankelijk bij den brand van den heer Van Limburg Stirum het water niet hoog genoeg kon worden opgevoerd: dat was te wijten aan de geringe drukking van de waterleiding. Toen men later het water daaruit in de spuiten liet loopen en het toen oppompte, bereikte de straal de ver- eischte hoogte. Laat men, zoo werd van andere zijde betoogd, van stadswege paarden be schikbaar houden, bg voorbeeld van de gemeentereiniging en die stallen in het centrum van de stad om ze bij brand voor de naastbij zijnde spuit te spannen. Onze zegsman evenwel acht dit overbodig. In geval van nood wordt, zoeals ook Zondagavond met een van de spuiten is gebeurd, een paard geleend van een stalhouder in de buurt. Onze lezers die de ingezonden stuk ken over de brandweer onder de oogen kregen, zullen zeker ook van het antwoord op verschillende opmerkin gen gaarne kennis nemen. De oorzaak van den brand bij den beer Van Lim burg Stirum. Getrouw aan het beginsel om van belangrijke gebeurtenissen in deze ge meente steeds zooveel mogelijk bij zonderheden en vooralde juiste toe dracht der gebeurtenissen mede te deelen, hebben wij ons Maandag geïn formeerd over bovengenoemden brand bij iemand, die wegens zijne relatie tot den heer van Limburg Stirum, volkomen op de hoogte kan zijn van alles wat daarbij voorgevallen was. Daarbij werd ons medegedeeld, dat er geen sprake van was, als zou de brand door onvoorzichtigheid met kruit zijn ontstaan. Andere bladen evenwel noemden dien dag en volgende dagen toch weder roekeloosheid met kruit als aanleiding tot het onheil en van ver schillende zijde werd ons op de tegenspraak gewezen, die daarin lag met ons relaas. Uit overmaat van zekerheid heb ben wij nu onzen zegsman gevraagd, of hem wellicht bij nader inzien ook is gebleken, dat onvoorzichtigheid met kruit de oorzaak kan zijn ge weest, maar onder dagteekening van gisteren ontvangen wij het navol gende antwoord „Noch bij nader inzien, noch uit „andere latere ruggespraak met de „geïnteresseerden bij den brand van „j.l. Zondag is ons iets anders ge bleken dan hetgeen ik U zoo uit voerig mogelijk heb medegedeeld. Uw blad vermeldt de ware toedracht de andere bladen (ik heb het even eens gelezen) zijn afgegaan op ge huchten en verhalen." Dit is zoo positief mogelijk. Het strekke tot antwoord aan hen, die ons om explicatie van de tegenstrij dige mededeelingen hebben gevraagd. Zij zullen nu,i desverkiezende, wel zoo goed zijn de andere bladen om opheldering te verzoeken. Brand Bakenessergracht. Opnieuw verkondigde hedennacht ongeveer ten half twee ure klokgelui d'it in de gemeente brand was uit gebroken. Deze had plaats in het perceel Bakenessergracht 105, in het benedenhuis waarvan is gevestigd de tapperij van P. Luyten, ter wijl het bovenhuis werd bewoond door den colporteur H. F. J. Bouc- kaert. Het geheele perceel stond al heel spoedig in lichte laaie en hoewel de brandweer dra ter plaatse wa*, brandde het geheel uit. De bo venbewoners werden met moeite gered. De geheele brandweer, benevens de slangen wagen en de vrijwilligers- spuiten 10 en 10a waren uitgerukt. De jongens van de „10" gaven het eerst water. Het aangrenzende per ceel no. 103, bewoond door het gezin van F. W. Kreek, werd ook op het dak en den zolder aangetast door het vuur, maar gelukkig bleef daarbij de brand beperkt. Ongeveer ten drie ure was alle gevaar geweken. De brand is ontstaan beneden, de oorzaak vooralsnog onbekend. Het huis en de inboedel van Luyten en Kreek waren verzekerd, maar die van Bouckaert niet, waardoor dit gezin, dat niets heeft kunnen redden, alles heeft verloren. De timmerman J. P. A. Nelissen, Spaarne 2, heeft zich bij den brand zeer verdienstelijk gemaakt door ver schillende personen uit het verbran den perceel op te nemen en hun zoo veel mogelijk van kleeding te voor zien. Hedenmorgen te 10 uur werd er alweer brandalarm gemaakt. In de Witte Heerensteeg 41 boven, waar S. ten Hoeve woont, had men een bed gedroogd en hierdoor was brand ontstaan. Gelukkig kreeg de zaak geen ern stig beloop. De slangenwagen en de Tien kwamen toesnellen, doch be hoefden geen water te geven. In den afgeloopen nacht is inge broken ten huize van den winkelier in ijzerwaren P. Schous, aan de Ge dempte Oude Gracht no. 30. Door verbreking van een raam, uitkomende in het Nieuwlandje, heeft de dief zich toegang verschaft tot den winkel en uit de ongesloten toonbanklade tien gulden ontvreemd. Deze week is in „Maison Hals" geëxposeerd een schilderij „Boschge zicht" van Jan van Essen. Door de aanhoudende vorst blijft de zeilvaart gestremdalleen in het Noordzeekanaal passeert zonder hulp een enkel zeilschip. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat Vrijdagmorgen door drie personen de Amsterdamsche vaart op schaatsen werd bereden;bij bruggen en molens werd afgestapt. Het communicatie-vaartuig „Pijl" der Kon. (Ned. Marine wordt Maan dag weder in geregelden dienst gesteld om het personeel van den torpedo- dienst op en af naar de inschiet- plaats in zijkanaal F te transportee ren; de schietoefeningen zullen met April aanvangen. Parlementaire praatjes. De beraadslaging over de motie Gerritsen is geëindigd met de ver werping dier motie, met 38 tegen 36 stemmenware de Kamer voltallig geweest, dan zou waarschijnlijk het stemmencijfer der tegenstanders iets hooger zijn geweest, in gelijke ver houding natuurlijk. Als men ziet dat onder de voor stemmers waren bijna alle progressis- tische liberalen, de linkerzijde der antirevolutionairen, drie katholieken en leden als de heeren Rutgers (die waratje voorstemde, de oolijkerten Lohman dan treft het dadelijk, dat de stemming alle politieke be- teekenis mist en dat er alleen velen waren die sympathie hadden voor

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1