Yoor onze Vensters. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J.C. 12® Jaargang Dinsdag 12 Maart 1895. No. 3588 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: BINNENLAND, Haagsche Brieven. x. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en I Bureau: ÏUwne Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onu agenten en door alle boekhandelaren en courantien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dk CoJOHN F. ZONES, Succ.Paryi 311a. Faubourg Monlmartre Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tnntiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed' billijk en vlug gedrukt De Directeur-Uilgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De tooneelspeelster Eleonore Duse- Beroemde personen (schaduwbeel den). k Het duel van Harry Alis en le Chatelier. I. De Moulin Rouge. II. Het duel in de balzaal. III. Het lijk van Harry Alis. Schipbreuk van de „Annie Ainslie" in 2 alb. f» Een sprong op sneeuwseboenen van 19 meters. Wedstrijd op sneonwschoenen in Noorwegen. De baan. f- De portier dor St- Paul-katbedraal te Londen. Het jacht „Britannia" van den prins van Wales te CanneB. De prins van Wales aan de lunch aan boord van de White Lodge." - De poort van den Prins van Wales, maar niet zijn kleeren. Harddraverij van engelsch-indisohe Artillerie- De Ktiedive van Egypte en zijn Ministerraad. De ontdekkingsreizigers Dutreuil de Rhine en Grenard. Vrouw uit Turkestan. Inboorlingen van Turkestan op een feestdag. Volksvermaken op de chineesche grenB. Een voorstelling van chineesche komedianten. Een Makua. Gezicht op Mozambique. Straat in Quelimane. Ingang van de pier op Mozambique. De oever der rivier in Quelimane. Politieagent in Korea. Japansehe Koelies. Chineesche soldaat met provisiën belast. Chineesehe soldaten plunderen Ko- reanen. Japansehe troepen begeleiden chi neesehe gevangen. Handel in curiositeiten aan de oude graven van Ghizeh. Ontscheping te Majunga op Mada gascar van bet bataljon zeemarine te Diego Suarez. Van Lombok (3 pl. „Eigen Haard.") Paleis van aartshertog Albrecht te Arco. Zomerstemming. (Uit Eigen Haard.) Het meten van gevangenen. (Bertil- lonage.) Politieke Platen en Portretten. STADSNIEUWS. Haarlem11 Maart 1895. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer P. van der Eist zal Dinsdagmorgen elf uur op de begraafplaats aan den Schoterweg plaats hebben. De le luit. G. W. Fris, van het 4e reg. inf., gedetacheerd bij de militaire school alhier, is definitief tot leeraar benoemd aan genoemde inrichting. Door den Commissaris der Konin gin zijn beneemd tot zetters van 's Rijks directe Belastingen: te Alkmaar de heer C. Janssen Cz., te Diemen de heer C. de Novy, te Haarlemmerliede en Spaarnwonde de heer K. Schoen, te Heemstede de heeren W. C. Preijde en A. de Wilde, te Hoogwoud de heer J. Schermer, te Koedijk de heer J. Jonker, te Kor- tenhoef de heer H. Grotendorst, te Oudorp de heerG. Admiraal, te Zaan dijk de heer D. van Hoorn. Niets moeten wij onbeproefd laten om den grooten vijand van het chris tendom en van de welvaart der maat schappij d. i. den drank te vernieti gen. Daartoe moet men het oog op Christ»s gericht houden, Hem na volgen en Hem om kracht bidden, zeide de spr. o. m. Concordia. De gymnastiek- en schermvereeni- giig „Concordia" gaf Zaterdagavond in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" hare tweede openbare uitvoe ring vah dit seizoen. Uit hetgeen wij door de werkende le len bij deze ge legenheid zagen verriehten, bleek dat het aan voldoende voorbereiding voor deze uitvoering niet heeft ontbroken, daar deze zeer zeker neodig was om de vrije- en ordeoefeningen op eene zoo flinke, correcte wijze te doen uit voeren als Zaterdagavond het geval was bij de ruim 30 werkende leden dezer vereeniging. Komt hiervoor een woord van lof toe aaa den directeur van „Concordia," den heer A. J. Meye- rink, tevens komt hulde toe aan den leider der doer acht leden bijna onberispelijk uitgevoerde colonne- bel. Ook op een geheel ander terrein kwamen de werkende leden uit, nml. op dat der tooneelspeelkunst. Opge voerd werd een tooneelspel met zang in twee bedrijven „De Concurrent van den Dokter," waarin o. a. haarlemsehe toestanden worden besproken en be zongen. Met dit stuk werd veel succes verworven. Jammer was het echter dat voor degenen die aehter in de zaal een plaats hadden, niet alles goed verstaanbaar was. Het programma bevatte verder een geweer- en sabelcolenne, een staafrij, toesteloefeningen en eene pyramide, welke nummers, naar wij vernamen, goed slaagden. De avond, die geopend werd met •en toespraak van den voorzitter, werd besloten met een bal. „De macht van het voorbeeld." Dit onderwerp werd door den heer P. C. Tijssen, secretaris van de afd. Haarlem van den Ned. Christ. Geheel Onth. Bond Zondagavond in eene openb. vergadering van genoemde vereeniging besproken. In een goed bewerkte rede, deelde de spreker mede hoe allen het voorbeeld van anderen volgen, hoe niet alleen het goede, maar ook het slechte voorbeeld wordt nagevolgd. Met enkele verhalen lichtte de spr. dit toe. Ontzettend groot is de macht van het voorbeeld. Dat iedereen daarom zorge, dat hij een goed voorbeeld geve op het ge bied der geheel onthouding. De liefde tot den naaste moet ons den drank doen bestrijden. Aan onze daden moet j c«it onderwerp is gezegd in de ver men kunnen zien, wat wij zijn. jgadering Donderdag j.l. in „Weten De jeugdige virtuoos Raoul Koc- zalski is Zondag voor een vrij talrijk publiek in de groote zaal der sociëteit Vereeniging opgetreden. Ditmaal viel er geen incident voor. Het wonderkind behaalde ook ditmaal uitbundig succes. Woensdagavond wordt in eene ver gadering van timmerlieden in „Felix Favore" de loonquaestie besproken en wel in verband met hetgeen over en Werken" gehouden. Zie verder ach terstaande advertentie. Caveau Myatérieux. De Caveau Mystêrieux of Kelderde» Geheims is een inrichting waar de jongen uit het bekende sprookje het huiveren zou kunnen leeren. Met grooten omhaal en op een manier, die er op berekend is de toe schouwers kippevel te doen krijgen, wordt een persoon uit het publiek in een opstaande doodkist binnen en kele se«o*den in een geraamte ver anderd. Hoe d® vertooners het klaarspelen om den jongen allengs te laten ver- bleeken, hem ingevallen wangen te geven en ten slotte een skelet in zijn plaats te brengen, is ons natuurlijk Liet verteld. Dat men voor de mal gebonden wordt, is duidelijk, want met hetzelfde gemak wordt het skelet weer levend en komt de jongen kalmpjes onder 't publiek terug. In de lijst van bekroningen der tentoonstelling van den R. K. Volks bond staatBroodgebak, van Bgmond, eerv. verm., dit moet zijn Bakkers- vereeniging „St. Hubrecht." Maakten wij reeds vroeger mel ding van de talrijke diefstallen te Halfweg en in Noordelijk Haarlem mermeer de laatste weken gepleegd, een inbraak j.l. Vrijdag in de sui kerfabriek plaats gehad, leidde tot de arrestatie van een tweetal personen uit Haarlemmermeer. Uit de fabriek en het laboratorium waren nl. verschillende artikelen van hooge waarde ontvreemd bij een paar verdachte personen werd onmiddel lijk huiszoeking gedaan, terwijl de recherche te Amsterdam met den Rijksveldwachter van Halfweg aldaar bij eenige opkoopers een onderzoek insteldeverschillende voorwerpen werden daarbij in beslag genomen wat leidde tot de arrestatie, welke Zondag door de beide veldwachters Haak en Koster geschiedde. Heden (Maandag) wtrden de beide arrestanten eerst naar Amsterdam en daarna geboeid naar Haarlem over gebracht. De afdeeling „Oegstgeest en Omstre ken" der Holiandsche Maatschappij van Landbouw besloot dit jaar eene afdeelingstentoonstelling te houden te Lisse en wel in de maand Sep- teinbe; zij verklaarde zich tegen de heffing van graanrechtende afdee ling Houtrijk en Polanen verklaarde zich daarvoor. Bij den heer J. Pijnacker te Lisse is reeds nu een verzameling bloeiende hyacinthen tentoongesteld in circa 80 potten; de heer P. toonde reeds meermalen een bekwaam bloemist te zijn; deze verzameling wordt ook door vakmannen bewonderd. Door de gsclub te Lisse is besloten het batig saldo der rekening 1894, zijnde f 150, te verdeelen onder de wer- keloozen in deze gemeente. Tempora mulaniurde tijden veran deren en wij met hen. In onzen tijd bemoeit men zich het meest met de zaken van anderen. Vroeger slechts met de eigen aar gelegenheden. Men zegge nu niet, dat 't daarom in dien goeden ouden tijd zooveel beter was, want er was dan toch, bij gebrek aan de nieuwsgierigheid ons eigen, een groete dosis harteloosheid en egoïsme in het zich niets aantrekken van wat een ander aangaat. Eu wat het hui dig geslacht drijft is bovendien, naast nieuwsgierigheid, toch ook vaak be^ langstelling. Zoo veroorloofde ik mij de vraag te stellen, naar aanleiding van het voorgenomen bezoek der Koninginnen aan Noordbrabant en Limburg, of niet een particuliere woning ter beschik king der vorstinnen kon worden ge steld. Eu nu blijkt het inderdaad dat een villa te Vught aan H.H. M.M. was aangeboden, doch dat zij voor het aanbod hebben bedankt. Het zal voor de Bosschenaren een teleurstel ling zijn, dat de vorstinnen slechts op den dag hun gasten zullen zijn, want in het organiseeren van avondfeesten zijn onze zuidelijke landgenooten bazen. Groote belangstelling openbaarde zich hier ook voor de vergadering van aandeelhouders der Zuidhollandsche boekdrukkerij, welker directeur zoo plotseling uit het leven scheidde. Scheen men aanvankelijk tegenover de nieuwsgierigheid der menigte een diep stilzwijgen te willen bewa ren, die gedragslijn werd veriatenen ter logenstraffing van „onjuiste be richten" in de bladen (de bladen heb ben het altijd gedaanniet alleen medegedeeld, dat de fiuancieele toe stand der maatschappij uitstekendis wat ook wel bleek uit het voor stel om f30.000 obligaties uit te ge ven maar ook, dat van malver satiën in het beheer der onderneming Naar het engelach van A. B. ROMNEY. 22. HOOFDSTUK XI. Samuel boog en wenechte terzelfder tijd, dat zfjne armen niet zoo lang waren. „Het is zeer koud en mistig weer," begon Samuel, „vindt u niet zelfs voor dit land. „U zult dat wel onaange naam vinden." „O ja! De straten zgn afschuwelijk. Niets dan modder, modder, modderMijne laarsjes zijn niet toonbaar." En made moiselle liet een fijngevormd, klein, kalfsleeren schoentje zien met éen moddervlak er op. „Welken weg hebt u genomen mademoiselle vroeg Nellie. „Deze weg langs, of langs het pad door de weiden „Ik ben door de weiden gekomen," antwoordde mademoi selle en hief beide handen omhoog. „En o, ik -ben zoo ge schrokken „Wat is er dan gebeurd „Toen ik onderweg was ontmoette ik een koe, en die kwam vlak, vlak bij mij, dat verzeker ik u en toen begon zij tegen mij te miauwen. O, het was vreeselijk I" Allen barstten in lachen uit en te midden der vroolijkheid traden Po'ob en Black Crum binnen en nauwelijks hadden zij plaats genomen of er kwamen nog verscheidene dames. Voortdurend vervulde een gegons van stemmen het ver trek. Het was een onophoudelijke af- en toevoer van thee kopjes bij Nellie's theetafel. Samuel diende boterhammen en gebak rond. Toen Pobb aan eene jonge dame werd voor gesteld, liet hij zijn gebakje vallen en trapte er vervolgens op. Er kwamen meer bezoekers; het gesprek werd levendi ger en levendiger, de thee slapper en slapper. Toen de cmv«rsatie het levendigst was begaf Jane zich naar de plek waar dokter Crum stond en glimlachend vroeg zij hem of hij het ook niet te warm in de kamer vond, en het in de oranjerie niet wat koeler zou zijn? Wat Jane met den naam „oranjerie" bestempelde, was een kleine broeikas, die een paar dozijn potten met bloemen, een rieten stoel en een krukje op drie poolen bevatte. Dokter Black-Crum stemde toe, dat het zeer warm was en volgde Jane uit de kamer. Beiden namen plaats. „Wat een bekoorlijk plekjemerkte dokter Black Crum op, terwijl hij angstig op het krukje balanceerde. „Ja," stemde Jane toe. „de planten moeten alleen maar wat sneller groeien. Hier hebt u bijvoorbeeld het vrouwen haar-plantje dat ik gekocht heb in de meening dat het zoo aardig zou zijn om het telkens wanneer ik op een partijtje moest mij er'mee te kunnen tooien en nu staat het er zoo treurig bij en het duurt nog langen tijd vóórdat er nieuwe blaadjes aan komen. Akelig dingGisteren heb ik er wat thee op gegoten ik hoorde dat het dan sneller groeide en ik geloof niet dat het wat geholpen heeft. Kijkt u maar." Dokter Black Crum keek naar het fraaie, blanke handje, dat hem naar een armzalig plantje wees. „Het ziet er zeer treurig uit," merkte hij deelne mend op. „O, armzalig voorwerp vervolgde Jane (dit tot het plantje niet tot doktor Crum) „ik heb een aischuw van jeEn zij rukte het laatste takje uit en wierp dat weg. „Gelooft u in de kunst om nit de handlijnen de tpekomst te kunnen voorspellen vroeg Jane weldra, „want ik begin er veel waarde aan te hechten." „Ik sta inderdaad niet van dit onderwerp op de hoogte," zeide dokter Black Crum en glimlachte welwillend tegen zijne l:eve gezellin, wier onnoozelheid bij hem het geloof in zijn eigen verstand en wijsheid versterkte. „Hebt u zich ooit uwe toekomst uit uwe hand laten lezen vroeg Jane ongeveinsd. „Neen nooit," zeide dokter Black Crum. „U „Ja," antwoordde Jane. „Kort geleden nog door miss Blims u weet, dat zq er verbazend knap in is." „En was de uitslag bevredigend?" vroeg Crum. „O zeker," antwoordde Jane haastig. „Die was zeer aan

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1