Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden. niets was gebleken. Daarop volgde dan nog een sterk gepropageerde me- dedeeling over het „ongeval" den directeur „overkomen," waarin zoo veel als betoogd wordt, dat van zelf moord toch geen sprake kan zjjnals een uitstekend zwemmer verdrinkt, met een geladen revolver in den zak. Ik zou zoo zeggen, dat, als een uit stekend zwemmer verdrinkt Maai, dit buiten beschouwing ge laten, het gegeven démenti heeft geen kntwoord gebracht op de vraag, et er niet, met name ten aanzien vall de werklieden, dingen gebeurd wa ren, die als minder in den haak moe ten beschouwd worden. Om bij het chapiter werklieden te blijven, zoo wordt ook nog met groo- te belangstelling afgewacht, wat er geschieden zal met den werkman, een typograaf, die door Gebr. van Langen huijzen, de bekende druk kersfirma, werd ontslagen op grond yan zijn secretariaat eener vakver- eeniging. De zaak is door mr. Ker- dijk in het „Sociaal Weekblad" be handeld en in het algemeen keurt men hier de handelwijze der patroons af. De man die ontslagen is en in het openbaar daartegen heelt gepro testeerd, zal wel op andere manier weer aan brood geholpen worden. De hulp van menschen als mr. Kerdrjk is in dit opzicht veel meer waard dan honderd„protest-meetingB", die toch niemendal uithalen. Want ik zie nog de „meeting" niet waarin het middel aan de hand wordt ge daan om een patroon te verbieden iemand te ontslaan uit zqn dienst, terecht ot ten onrechte, paree que c'est ton bon plaisir. En dat is wellicht maar gelukkig ook. Wat en wie ook gelukkig zij, van den onder-bibliothecaris onzer Ko ninklijke bibliotheek, dr. Knuttel, kan men dat niet zeggen. Tot opvol ger van den overleden bibliothecaris is toch benoemd dr. Bijvanck (een uwer vroegere stadgenooten, meen ik) met voorbijgaan van den man die zijn sporen met eere heelt ver diend. Nieuwsgierigheid noch belang stelling mogen ons verleiden tot een onderzoek van de motieven die de regeering by deze benoeming hebben geleid, ma&r indien 't waar is, wat beweerd wordt, nl. dat de politiek hier een rol heelt gespeeld, dan ver oorloof ik mij toch te dezer plaatse een bescheiden woord van protest. Ik sprak daar het woord politiek uit en wil in verband daarmede er even op wijzen, dat de reusachtige vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gra venhage" eindelijk weer een president zal krijgende tegenwoordige is al bijna een paar jaren lang „waarne mend". De benoeming van den oud- Minister Smidt tot bestuurslid der vereeniging wijst er op, dat men het voornemen heeft dezen het praesidium aan te bieden. Sedert dr. Zaayer dat nederlegde heeft 't dan ook inderdaad aan krachtigen leiding ontbroken, 't geen minder te wijten was aan ge brek aan goeden wil dan wel aan gemis van de voor het veldheerschap onmisbare eigenschappen. Mr. Smidt bezit die in voldoende mate en 'tis dus mogelijk dat onder zijn aanvoe ring de vereeniging nieuwe overwin ningen tegemoet gaat. Wij bemoeien ons tegenwoordig veel met andermans zaken schreei ik in den aanvang en zoo kom ik er toe ook een enkel woord te zeggen van een quaestie,die te Haarlem inder daad een „question bruiante" is, de vraag van reorganisatie der brand weer. Natuurlijk verstout ik mij niet een oordeel te vellen over hetgeen men ten uwent als wenschelijk voor- stolt. Maar ik veroorloof mij alleen den belastingbetalers te waarschu wen voor grootsche plannen, als waar toe een beroepsbrandweer kan wor den gerekend. Wij zullen hier nu, re kening houdende met de enorme uit breiding onzer gemeente, een hulp post cuzer gemeentelijke brandweer gaan maken, gelijk er een te Scheve- ningen is, wat f30.000 in eens en jaarlijks f5000 meer zal kosten. En die uitgaven zullen steeds meer en meerstijgen. Vooreen groote gemeente als den Haag nu is een brandweer organisatie als de onze onmisbaar en met erkentelijkheid mogen we zeggen, dat het aantal branden hier tot een minimum is gedaald. Maardekosteu zijn zeer belangrijk en een kleinere gemeent?, die nocathans met weinig minder zou toekunnen, mag zich er daarom nog wel eens tweemalen op bedenken het voorbeeld van groote re zusters te volgen. H. A. GANUS Jr. Bij kon. besluit zijn bij het leger in Nederlandsch-Indië benoemdtot ial-majoor bij den generalen staf, de kolonel, chef van dat dienst vak, J. J. K. de Moulin tot generaal- majoor der infanterie, de kolonel van dat wapen, L. Swart, eu totgeneraal- majoor der genie, de kolonel, chef van dat wapen L. J. Resmer. Kamers van Arbeid. Naar men van wel ingelichte zijde verneemt zal weldra een ontwerp van wet tot instelling van Kamers van Arbeid, het departement van justitie verlaten. Men schijnt bij de samen stelling van dit ontwerp de Belgische wet tot voorbeeld te hebben gekozen. Het ontwerp is verdeeld in zeven paragrafen, Uie achtereenvolgens be handelen 1. De samenstelling en werkkring. 2. De leden. 8. De kiezers. 4. De afdeelingen. 5. Het bestuur der Kamers. 6. De geschillen. 7. De vergaderingen der Kamers en der afdeelingen terwijl algemeene bepa lingen het ontwerp, dat uit ruim 40 artikelen bestaat, besluiten. De Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Omtrent de vordering van den bouw en de inrichting der Amster- damsche tentoonstelling, welke door de vorst tot heden aanzienlijk werd vertraagd, kan het volgende worden gemeld. De balkenlaag, waarop de expositie hallen van het hoofdgebouw komen te rusten, is geheel gereed en het fa ga degebouw is niet alleen nagenoeg geheel betimmerd en bekapt, maar zelfs voor een groot deel atgedakt en, wat de buitenwanden aangaat, be pleisterd. Galerijen, torens, hoofdkoe pel, zij-ingangen, alles is reeds vol tooid of het werk daaraan is „op een oor na gevild." Ook het schip is aan 't ontpoppen. Het groote geraamte van ribben moet nog slechts bekleed worden om aan het schip het gewone aanzien te geven. De beide masten staan reeds. De grootste veranderingen merkt men echter aan Oud-Holland. Als men daar binnenkomt en dan in het eerste vak blijft staan Oud-Holland wordt door de oude poort van deo Vijgendam in twee deeien gescheiden waarvan het voorste de gracht bevat dan bevindt men zich reeds in een geheel omsloten ruimte. Rscüts zijn nog slechts gebouwtjes in hout te zien en ook de poort van den Vijgendam is nog in dien vorm. Maar links staat men tegenover eene Oud- Hollandsche huizenrij, zoo volkomen nagebootst als men die te Alkmaar of Dordrecht in werkelijkheid niet anders zou verlangen. De poort doorgaande komt men in het tweede gedeelte dat nog niet geheel is afgesloten maar waarin ook reeds het een en ander is voltooid en waar de gevellijn in allen geval is te onderscheiden. De iagang|is hiervrg smal met een hoogen gevel rechts, hetgeen den indruk van ouderwetsch- heid eigenaardiglijk versterkt. Het uitvoerend comité is op het denkbeeld gekomen om op den laat- sten Zondag van deze maand het terrein gedurende eenige uren tegen een geringen toegangsprijs voor het publiek open te stellen opdat een ieder van den stand van het werk een juist denkbeeld zal kunnen krijgen. De netto-opbrengst van dien dag wordt tei beschikking gesteld van de werk verschaffing in het Buitengasthuis, nl. als eerste gift voor het volgende winterseizoen. Reeds zijn enkele douanebeambten op het terrein aanwezig, wijl uit Rus land 42 inzendingen onderweg zijn en Italië met een deel zijner inzendingen op 't laatst van deze maand aankomt. Voorts wordt voor de meabelfabrikatie eene afzonderlij ke afdeeiing ingericht desgelijks voor rijwielen. De Hon- gaareche regeering doet een Hon- gaarsch wijnhuis oprichten en te Berlijn wordt eene Dnitsche courant uitgegeven, uitsluitend aan de Amster- damsche tentoonstelling gewijd en onder den naam: Weltav>88tellung Amsterdam 1895, daarvoor menschen moest nemen, welke de arbeiders en dc arbeiders beweging kennen. Mannen, die door groepen van werklieden tot hunne leiders werden gekozen. Verder tracht men door verlaging van prijzen, door Velkskoffiehmizen, genoemd bezoek zoc goedkoop mo gelijk te maken. De Spoorweg-Maatschappijen zullen goedkoope treinen organieeeren. Onze commissie is gaarne bereid die genen, welke zulks mochten verlangen nog nadere inlichtingen te versohaf fen, en stelt zich voor over ©enigen tijd meerdere bijzonderheden ter ken nis van het groote publiek te brengen. Moge onze oproeping geede gevol gen hebben en het bezoek der werk lieden onze verwachtingen overtreffen. „snobs" te strijken kregen; in Frank rijk is het chic de „se faire blanchir Londres", maar als dan eens onza Gigerl's in het vervolg te Parijs hunne overhemdbersten blinkend laten ma ken? Door de commissie ter bevordering van het werkliedenbezoek op de wereldtentoonstelling ta Amsterdam, bestaande uit de heeren P. Nolting! Voorzitter, G. van Duivenboden, W, W. C. J. Passtoors, en J. D. Root Jr., H. Wertheim, secretaris, is eene circu laire verspreid van den volgenden inhoud Waar tegenwoordig de massale pro ductie in omvang toeneemt en het handwerk ai meer en meer verdringt is het de plicht van een ieder, die, hetzij direct^ hetzij indirect, groote voordeelen der industrie geniet, zonder daaraan onmiddellijk deel te nemen, om hun, die dat wel doen, en hun leven in werkplaatsen en fabrieks- lokalen slijten, een minimum levensge not te verzekeren. De industrieel gaat ieder jaar van de werkplaats, waar hij woont, naar buiten, of naar de groote steden, om afwisseling te heoben van het eentonige leven, dikwijls gebukt onder zorgen, om mee te kunnen arbeiden en strijden op het slagveld der vrije concurrentie. De arbeider mist die gelegenheid, want het loon dat hem uitbetaald wordt en dikwijls slechts uitbetaald kan worden door de scherpe concur rentie, waarbij nog komt dat buiten- landsche producten de markt over- stroomen, welke dikwijls tengevolge van de goedkooperegrondstoff n, voor deelen genieten boven de voortbreng selen der Nijverheid van het Binnen land, is nauwelijks voldoende voor het onderhoud van hem en zijn gezin. Thans zal er te Amsterdam eene Tentoonstelling gehouden worden, waar men den v r::-uitgang der in dustrie, kuiusuiu en handwerken ge durende de laatste jaren kan beoor- deelen. Daar wordt eene gelegenheid geboden om kennis te verrijken, gepaard met aangename ontspanning, welke heilzaam zullen werken op het moreel der bezoekers. Het Comité van Uitvoering begreep te recht, dat men ©en en ander onder het bereik van een grooten kring van personen moest brengen, ten einde te zorgen, dat het algemeen belang gebaat werd. Naast verschillende andere Sab Commissiën, werd er ook eene tot bevordering van het werkliedenbezoek gevormd, welke o. a. moest trachten de werklieden buiten Amsterdam tot een bezoek aan de hoofdstad op te wekken., Men begreep terecht, dat Een© vrouw, wonende Rozenstraat te Amsterdam, heeft aangifte gedaan dat Zaterdagavond, tijdens zij aan het verhuizen was, van hare kamer een blikken trommel, waarin 3 spaar bankboekjes te haren name, waarop f1600, benevens een bedrag van f90 en eenige gouden en zilveren voor werpen, is ontvreemd. Een ma*, die met een onbekenden kaaap bij deee verhuizing had geholpen, verklaart dat die jongen met den trommel aan den haal is gegaan. Volgens mede- deeling zou echter de man het vloer kleed, waarin de trommel was ge wikkeld, hebben losgesnedem, waarom hij als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal in arrest is genomen De trein 191, |van Leiden naar Utreeht, heeft Zondagochtend tus- schen Waarder en Woerden een man overreden. De man, van wien men Zondagmiddag te Utrecht neg niet wist wie was, was onmiddellijk dood. Eleonore Duse. Ook te Rotterdam is deze italiaan- sche actrice als Marguérit» Gauthier in „La dame aux eamélias" opge reden. Over haar spel wordt in da N. Roti. Ct. het volgende geschreven. Sprekende ever het idealisme dat in al wat bestaat iets schoons opmerkt, zegt de criticus, dat dit ook het idea lisme is der wonderbare Vrouw die het omhulsel Tan Dumas' Marguérita heelt aangenomen, omdat zij in dia schepping Tan zijn idealisme eea kleine kern rond die iets refle teerde yan wat hkkr groote ziel ons had te zegge* wier kunst ziel is, sentiment, yan het begin van dit gekunstelde tooneelstuk tot het einde, wier woor den tranen waren en die in een heel sterke en toch heel zachte uiting van weemoed het verlangen heeft uitge plaagd, «aar wat dit trieste leven al leen nog levenswaard maakt, de Liefde. Dit zij voor nu genoeg. Alleen moet nog vermeld werden dat mevrouw Duse ook hierin anders doet dan de meeste „sterren", dat zij de reis maakt met een heel goed gezelschap. Een valsch bankbiljet. Door de politie te Rotterdam is een ralseh bankbiljet van f100 in beslag genomen. Het vertoont geheel dezelfde kenmerken als die, welke indertijd door Krause c. s. te Amsterdam ver vaardigd werden. Het watermerk ont breekt, het papier is wollig en het draagt don datum Juni 1890. Men veronderstelt dan ook, dat de bezitter er van tot nu toe met het uitgeven van het bankbiljet gewaeht heeft, ia de hoop dat er nu, na ver loop van ruim een jaar, minder op zoude gelet worden. Zaterdagavond te 8 uur ontstond brand in de meubelfabriek aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen. Het gebouw stond spoedig in lichtelaaie. Het onmiddellijk daarachter gelegen •yinn ,sium liep gelukkig geen gevaar, daar de wind naar den spoordij k was gekeerd. Het gebouw brandde tot den grond af. Twee spuitgasten werden zeer ernstig gewond door het instorten van een muur. Iu schier hopeloozen toestand zijn zij naar het Ziekenhuis vervoerd. Voor onze bleekers. Vuil linnen schijnt tegenwoordig uit Engeland door stoomboot- en spoorwegmaatschappijen tegen zóo lage vracht naar ons land gezonden te worden, dat het voor de Engelsehen goedkoeper uitkomt hun linnengoed in ons land te laten wasschen dan iu hun eigen land. Bovendien schijnt de Engelsehe waschvrouw niet onberis pelijk te werken, terwijl de bleekerij- maatschappijen met haar chemische en mechanische aanvallen op het goed het nog wat erger maken. De vraag zal nu zijn of onze waschvrouwen het beter doe*. Het zou wel aardig zijn, wanneer wij hier de overhemden der Engelsehe Jaap Edaa te Arnhem. Zondagmorgen, dus eerder dan ver wacht was, is de wereldkampioen te Arnhem gearriveerd. Door de ver vroegd» komst was hij in staat om van d» vermoeiende reis, die hjj achter zich had, nit te rnsten en krachten te verzamelen voor de vermoeienissen, die hem wachtten wanneer hij het middelpunt zou zijn van een hem toejuiehende menigte. Dee avonds had zich eene groote menigte naar het station begeven om van zijn aankomst getuige te zijn, zonder dat zg wisten dat hij reeds aangekomen was 1 Eden werd door de feestcommissie afgehaald en ge zamenlijk ging het naar het Hotel Pauw. Te acht uur, bij aankomst in „Musis," werd hij met gejuich door het talrijke publiek ontvangen. De muziek speelde hem een saluut toe. Daarna werd de eerewijn geschonken. De voorzitter der ijsclub „Arnhem," mr. Aberson, sprak deu overwinnaar toe in de concertzaal. Hij deelde hem mede, hoe bjj het bekend worden zijner overwinning, op 24 Febr. te Hamar behaald, op het bericht-, dat hij het eerst te Arnhem zou aankomen, de ijseiub het initiatief nam voor zijn feestelijke ontvangst en met twaalf andere sportclubs samenwerkte, om Jaap een dergelijke ontvangst te bereiden. Spr. riep vervolgens den wereld kampioen bet welkom toe. „Uwe nog onverwelkte lauweren, in de veloci- pède-wedstrijden behaald," zoo zeide hij „zijn gevolgd door lau weren in het barre Noorden. Daarheen gingt gij alleen, maar in gedachten volgden wij u allen en wij jubelden mede: eere deu koeneu HollanderI Toen gij het wereldkampioenschap veroverdet, werden ouderen zoowel als jongeren met geestdrift be ield. Wij allen gevoelen hoe heilzaam het is, de sport in eere te houden; voor de jeugd trouwens is het beter in de frissche lucht vermoeid te worden, dan| de nachten in k ffichuizen door te brengen. „Jong Holland, sterkt uw beenen, staalt uw spieren! ve-v- lgde mr. Aberson. „Gij zult die r;et gebruiken genaara. Ik za! spoedig trouwen, heeft zij gezegd, en ik zal wel geld bezitten; het eenige onaangename wat mij ooit kan overkomen is, dat ik somtijds in gevaar zal verkeeren sehip- brenk te lijden, maar nooit zal ik verdrinken." „Dat ia zter mooi," lachte dokter Black Crum. „Ik hoop voor u, dat ze nog bewaarheid worden dat wil zeggen met uitzondering van de eehipbreuk." „Ik deni het wel," zeide Jane vol vertrouwen. „U kust daarover ongetwijleld het best oordeelen," zeide dokter Bleek Crum. „Misschien zijt u er al zeker van?" Toen het gesprek dezen loop had genomen begon hij te bemerken, dat een uitgesneden houten krukje niet de ge makkelijkste zetel is. Hij stond op met het plan om naar het salon terug te keeren. „Nu, om u de waarheid te zeggen, dat is zoo," antwoordde Jane, „tenminste wat het geld betreft." Dokter Black Crum was onmiddellijk geheel aandacht en nam weer plaats. „Werkelijkzeide hij. „Sta mg toe u van harte geluk te wenschen." „Wanneer u zoudt willen beloven het geheim te honden," zeide Jane, bloosde en sloeg haar blik neer, „dan wil ik u wel vertellen hoe de zaak is." Onmiddellijk beloolde dokter Crum om te zwijgen als het graf. „Heusch Zult u er nooit iemand over spreken, dat ik het u verteld heb?" zeide Jane. „Op mjjn woord van eer, ik zal er nooit over spreken," riep dokter Black Crnm uit. Hij was zeer nieuwsgierig om te vernemen hoe Jane, in wie hij dikwijls haar gemis aan fortuin had betreurd, een fortuin in haar bezit zou kunnen krijgen, de moeite waard om er over te sprekeD. „Kent u mijn oude taute Hawkins begon Jane. „Ja," zeide dokter Black Crum, „zeer zekerdie oude dame, die zulke scherpe opmerkingen maakt. Wel, is zij rijk?" „Zij bezit ongeveer twintigduizend pond," zeide Jane. „Een aardig sommetje," merkte dokter Black Crum goed keurend op. „Zij heeft kort geleden haar testament gemaakt en laat haar geld na aan een van ons meisjes, die getrouwd is op Nieuwjaars dag vóór twaalf uur," verklaarde Jaue, keek voor zich neer en bloosde. „Inderdaad I" riep dokter Black Crum uit. Hij was zeer verbaasd. Nn was er eene gelegenheid, die hij niet mocht laten voorbijgaan. Hg was iemand, die er volstrekt niet van hield om haastig een besluit te nemen en toch zag hij dni- lijk in, dat hier geen tijd was te verliezen. Hij werd zeer rood in zijn gelaat en stamelde hoe aange naam het was te hooren dat zij zoo gelukkig was zulk eene rgke en edelmoedige tante te bezitten. „Maar wanneer een van uwe zusters ook gehuwd is voor den bepaalden tgd, wat gebeurt er dan vroeg hg voor zichtig. „In dat geval wordt het geld tusschen ons verdeeld," antwoordde Jane. „Dat zou toch wel jammer zijn, nietwaar?" merkte Crum op. Jane stemde toe, dat het zeer jammer zou j i. Eeu tamelijk langdurig stilzwijgen volgde, gedurende waar- van men verscheidene bezoekerB kon hooren vertrekken. „Miss Dudley; Jane I" Hiermee verbrak del 'Bic'. Crum eindelijk de stilte; zijne stem was hcesch, door de ontroering. Jane antwoordde niet; zij keek onafgebroken 1 r de punt van haar schoen, en een donkerder rooi verfde hare wangen. „Jane, weet je ook, wie de gelukkige mai. -a-, dien ja zoudt huwen volgens de handlezeres „Neen," stamelde zij zachtjes. „Weet je zeker van niet vervolgde dokter Black Crum met vuur. Jaue antwoordde *iet. Zij hoorde den laateten bezoeker ep een na afscheid nemen en verlangde wel dat dokter Black Crum wat meer haast maakte. Crum hoorde het ook en deed zijn best. „Zou o Jane, zou ik het kunnen zijn?" fluisterde hij met vleiende stem. De laatste bezoeker had nn de deur bereikt. Er was dns geen tijd te verliezen en Jane gaf met zachte stem een b«* vestigend antwoord. (Wordt rervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2