AAIPLAKBILJETTEN EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 19 Maart 1895. No. 3592 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. stadsnieuws. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. iBureau: Kleine Houtstraat XA, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM; Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee,, Parjjt 3ibie Faubourg Montmartre: BILJËTTËK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk- beden, Concoursen etc. kan men ter Stooeadrukkery van dit Blad tot hoogst billijken prijs latei drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige «Severing. De Directeur Uitgever Haarlem18 Maart 1895. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van de afd. Haarlem en om streken der Nederl. Maats, voor Tuinb. en Plantkunde om haar voor eene tentoonstelling in Augustus (15—19) een gedeelte van den Hertenkamp in gebruik af te staan. De tentoonstelling zal omvatten bloeiende en niet bloeiende gewassen, bloemen en bouquetten. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holl: nd zijn tengevolge van bet overlijden van Dr. D. de Haan benoemdin den Kaad van beroep te Haarlem voor de uitspraken op de bezwaarschriften betreffende de vermogensbelasting en de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten tot lid den heer C. Prins Sz. thans plaatsvervangend lid en tot plaats vervangend lid de heer C. Diuyve- gteynalsmede tot lid der commissie van aanslag voor de bedrijfs- en andere inkomsten, da heer J. J. Sneltjes. Was men in het begin der vorige week minder voldaan over den toe stand van den heer M. O. de Kanter sedert de laatste dagen neemt de pa tient gelukkig steeds in beterschap toe. Zaterdag heeft hij voor het eerst een weinig inde kamer op en neer ge- loopen. Hij heeft thans meer eetlust. In elk opzicht is zijn toestand voor uitgaande. Naar wij vernemen heeft de heer Jhr. J. J. Sandberg veel satisfactie gehad van zijne in verschillende bladen gedaan verzoek om lectuur voor de troepen op Lombok. Van alle kanten zijn boeken toe gezonden, waarbij vele fraaie en nog geheel nieuwe zelfs in prachtbanden. Een oud-onderofficier van het Nederl. leger zond uit België een heele be zending, zoodat drie groote kisten vol heden den 18den naar Lombok zijn verzonden. Het heelt ook op andere wijzeden heer Sandberg aan medewerking niet ontbroken. De firma Karthaus stond gratis kisten af, de firma de Nobel Co. maakte er, evenzeer belangloos, blikken kisten in en de firma Oosten broek nam zonder eenige vergoeding het lastige werkje vaa sorteeren op zich. Hun komt voorzeker een woord van hulde tae, maar niet het minst aan den heer Jh. Sandberg, door wiens initiatief onze militairen op Lombok nu welhaast den vijand verveling met evenveel succes zullen kunnen bevechten, ten onderbrengen als zij dat de Baliërs hebben gedaan. Door de afdeeling „Haarlem" van de Ned. vereeniging van spoorweg ambtenaren wordt een cursus opge richt ter beoefening van de drie meest gebruikte vreemde talen, de Ned. taal, de aardrijkskunde en het rekenen. De cursus zal toegankelijk zijn voor leden en kinderen of pupillen van leden der aldeeling en van kinderen van leden der Ned. vereeniging van spoorwegambtenaren, die voor de bij woning worden gesubsidieerd. De Nederlandsche Opera geeft Woensdag in onzen schouwburg Bru- neau's Attaque du Moulin, de Aan val op den Molen. Deze nieuwe Opera is zoowel in ons land als in Frankrijk zelf met groote en welverdiende belangstelling ont vangen. De directeur der Ned. Opera, de heer C. van der Linden, heeft er zijn beste krachten, mevrouw Enge lenSewing, mej. Kempees en de heeren Orelio en Pauwels voor in het vuur gebracht. Een avond van kunst genot staat ons dus te wachten. Heden waren wij in de gelegenheid, in het magazijn van den heer A. F. H. van der Vaart, Gr. Houtstraat 71, een fornuis te zien, zooals men ze zelden zal aantreffen. Het is geheel diens smederij vervaardigd de voorzijde bestaat uit witte tegels, waarachter zich een laag asbest be vindt tegen het springen, terwijl al les met geelkoper is afgezet, de lijsten, scharnieren, knoppen, ienz. zijn alle van geel koper, het fornuis loopt op rollen en is geheel volgens de nieuw ste constructie vervaardigd. De 2 ko peren fornuisketels, |met nieuw model voorstukken zijn in de koperslagerij van L. de Jong, ;Gr. Houtstraat 89 gemaakt. Het geheel is een schoon stuk werk en strekt den vervaardiger tot eer, en levert tevens het bewijs, dat men voor iets dergelijks niet naar het bui tenland behoeft te gaan. Naar wij vernemen, blijft het eenige ter bezichtiging. Onlangs werd de bekende sociaal democraat C. Cornelissen door het gerechtshof te Leeuwarden veroor deeld tot 150 boete of 10 hechtenis wegens het deelnemen aan een verboden vereeniging. Cornelissen betaalde de boete evenwel niet en werd opgeroepen tegen Vrijdag 15 Maart om de tien dagen hechtenis te ondergaan. Hierin had hij naar 't scheen wei nig lust en gaf te kennen dat hij komen zou, wanneer hij eerst het feest van de herdenking der Commune, dat gehouden wordt op heden den 18en, zou hebben meegovierd. Dit genoegen wilde de justitie hem niet gunnen. Hedenmorgen te acht uur kwamen de rechercheurs Verkerk en Van Halst met twee agenten van politie in uniform hem halen uit zijn woning Schotersingel 41 alhier. De rechercheurs gingen de voordeur binnen, maar Cornelissen, lont rui kende, trachtte de plaat te poetsen en klom over de schutting aan de achterzijde van het huis en daar viel hij in de handen van de twee ten van politie, die er waren. „Je handen uit je zakken of we doen je de boeien aan 1" zeiden de agenten, vermoedende dat de man een wapen in den zak had. Dat deze voorzorgsmaatregel niet verkeerd was bleek, toen hij aan het hulpbureau aan het station werd gefouilleerd en men een geladen revolver bij hem vond, waarvan al de kamers gevuld waren. Behalve dit wapen had Cor nelissen die zich anarchist noemde en journalist (hij is redacteur van Recht voor Allen) Spinoza's „Theolo gisch politische Abhandlung" bij zich. Op last van den procureur-generaal zal hij naar Amsterdam worden ge bracht om daar zijn straf te onder gaan. Een strafvervolging terzake van het dragen van wapenen zonder spe ciale vergunning staat hem vermoe delijk ook nog te wachten. Door de politie alhier zijn bekeurd 3 bierhuishouders ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereisehte vergunning en wel v. D. wonende Zuiderstraat (3e maal) S. S. Orange- boomstraat (2e maal) en W. J. de R. wonende Leidschestraat. Zaterdagavond ongeveer kwart voor elven brak brand uit op een Btroo- zolder, boven een bierhuis aan de Meesterlottelaan, op de grens der ge meenten Haarlem en Heemstede. Óp het alarm rukten uit de slangent gen en de spuiten 10 en 10a, die beide water gaven met twee stralen op de waterleiding. Daar de slangen van uit de Haze- paterslaan over vijf schuttingen moes ten worden gebracht en er tweemaal een slang sprong, duurde het gerui- men tijd vóórdat de „Tien" water g De brandweer van Heemstede, onder welke gemeente het perceel is gele gen, was niet aanwezig. Het perceel behoorde toe aan en was in gebruik bij den tapper en broodbakker A. Franken, mede aldaar woonachtig. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid van zijn knecht, die met een brandende sigaar op den zolder was geweest. Deze zolder is geheel uitgebrand be nevens eenige honderden bossen stroo en een gedeelte van den inboedel van het bierhuis. Het huis was verzekerd maar de inboedel niet. De Meesterlottelaan behoort, naar wij vernemen, half tot Haarlem hall tot Heemstede. De brand was op grondgebied van Heemstede, maar Haarlems burgemeester die ter plaa was, gaf order aan de Haarlenosche brandweer om den brand te blusschen, ook met het oog op het gevaar dat het haarlemsche gedeelte liep. Toen alles zoo goed als geëindigd was, kwam er éen Heemsteedsche brandmeester aangestapt met een stok. Brandmeester noch brandstok behoef den evenwel meer dienst te doen om den brand te blusschen. Indien het noodig was een open deur te bestormen, zouden wij nog eene beschouwing kunnen ten beste geven over de vraag, of dit niet op nieuw de wenschelijkheid van annex atie door Haarlem van dit gedeelte der gemeente Heemstede bewijst. Weldadigheid naar Vermogen. Benoodigd 13000. Na 9 Maart ontvangen bij den voor zitter, van W. f10. saldo ontb. Ke- eelclub f5.33. A. v. d. V. f5.— C. nogmaals f10.bij mr. Kronenberg van jhr. S, f10.Totaal f88.30 Door de politie alhier zijn houden 5 knapen van het Opleidings schip „de Wassenaar" te Amsterdam, van waar zij zonder verlof waren weggeloopen. Alliance franeaise. De Alliance franjaise aid. Haarlem hield Zaterdagavond hare tweede openbare bijeenkomst, ditmaal in de bovenzaal der Societ9it „Vereeniging.'^ De heer Mettau, bestuurslid, deelde mede dat het bestuur thans definitief is geconstitueerd en wel aldus: D. André de la Porte, president, em.- pred. en arrondissements-schoolopzie- ner; Mettau, vice-president, leeraar in de fransche taalmej. E. de Graaff, secretaresse-penningm.; mej. Goemane, mej. A. de Clereq van Weel, de heer P. C. Kool, ma joor der genie, en de heer F. Smit Kleine, letterkundige, deze vier „membres adjoints." Nog werd gemeld, dat het ledental 92 bedraagt en dat proiessor Van Hamel (Groningen) in dit seizoen nog eene conférence geven zal. Hierop nam de heer Charles Füs- ter, „publiciste et poète" het woord, de type van een Franschman zooals wij ons dien voorstellen, zwart, met lang haar, complimenteus en bewegelijk. Voor de pauze deelde hij een aantal souvenirs littéraires mede van Hip- polyte J. J. Lucas, Maxime du Camp en Philibert Audebran, waarin in bonte rij de kleine eigenaardigheden van groote mannen als Alfred de Musset, Hugo, Baudelaire, Lamartine, George Sand, Gustave Flaubert, aan ons oor voorbijtrokken. Hoewel sprekers stemgeluid niet tot een goede voordracht medewerkt, wist hij toch zijn auditorium, dat meeren- deels uit dames bestond, te boeien. Na de pauze droeg hij eenige gedich ten van hemzelven voor. Bij de alhier door den heer J. A. G. van der Steur gehouden aanbeste ding van het bouwen van 193 woon huizen voor de coöperatieve bouwver- eeniging „Eendracht" zijn ingekomen 13 inschrijvingen, waarvan de hoogste was G. D. van Doorn te Amsterdam voor f306.000.laagste H. London alhier voor f242.600. Deze week is voor het raam van „Maison Hals" geëxposeerd:eencopie naar Rembrandt, door F. Vos. De papa van „Daisy Bell." Voor eenige weken is te Amster dam met veel succes opgevoerd een oorspronkelijk nederlandsch blijspel in drie bedrijven De papa van Daisy Bell", door J. F. (de initialen van een vooral in de wielerwereld zeer bekenden Amsterdammer.) Naar wij vernemen zal ditzelfde stuk ook hier ter stede worden opgevoerd en wel Naar het engelsch van A. B. R O M N E Y. 27) HOOFDSTUK XV. „O Nellie 1" riep miss Crum uit, „wat zie je er goed uit. Die japon past je zoo uitstekend. Wat zou ik gaarne willen dat de mijne mij half zoo goed stondHet maakt op mij den indruk, dat ik er naaBt jou bespottelijk uitzie ik ben zoo klein en dik. Waren wij met ons vieren maar even groot, wat zal het nu zonderling staan dunkt mij, als wij de kerk binnenwandelen: ik zoo klein en dik en Selina zoo lang en mager." „Niemand zal naar ons kijken," zeide Nellie glimlachend. „Aller oogen zullen zijn gevestigd op de bruiden. Je kunt je niet begrijpen, hoe lieftallig Jane er uitziet en ook Amy ziet er zeer keurig uit." „Op den trouwdag ziet iedereen er goed uit," merkte miss Se lina Dudley op. „Ik heb nog nooit eene leelijke bruid gezien." „Ja, niets doet iemand er voordeeliger uitzien dan geluk," riep Nellie uit. „Het rijtuig is nu voor," riep Hubert. „Willen de dames zoo goed zijn om te komen." „Gaan wij allen tegelijk? In éen rijtuig zal dat toch niet gaan," merkte miss Crum klagend aan. „O neen, natuurlijk niet," antwoordde Judith. „U beiden gaat met Hubert en Nellie en ik ga met moeder." „Mijn broeder is zeker al weg," merkte miss Crum op. „Dat weet ik waarlijk niet," riep Hubert uit. „Ik zal eens naar boven loopen om te gaan zien. Gaat u intusschen maar in het rijtuig. Er iB geen tijd te verliezen." Hij snelde naar boven naar zijne kamer, en tot zijne groote verbazing zag hij dokter Black Crum daar nog, bezig met eene angstige uitdrukking zijn gelaat in den spiegel gade te slaan. „Wel Crum, je zult stellig nog te laat komen," riep Hu- bert uitl „Waarom blijf je hier zoo lang?" „Ik heb mij afschuwelijk gesneden," was het klagend ant woord, „en ik kan dat drommelschejbloeden maarj niet stelpen. Kijk eens!" Hij keerde Hubert zijn wang toe om die te bekijken. „Drommels, mijn waarde 1" merkte Hubert op, „je ziet er meer uit als iemand, die op het punt staat zelfmoord te be gaan, dan om te trouwen." „Is het erg te zien?" vroeg Crum angstig. „Ik moet zeggen van ja. Maar haast je wat, anders is je bruid er nog vóór jou. Ik ga nu heen. Denk er om Hubert snelde naar beneden, sprong in het rijtuig en reed weg. Zeer ontsteld bij de ontdekking dat het reeds zoo laat was Voltooide dokter Crum haastig zijn toilet, zoo goed en kwaad als het ging. Nooit was hij over zijn uiterlijk minder voldaan geweeBt van de bloem in zijn knoopsgat tot den glans op zijne schoenen, niets vond genade in zijne oogen. Wat zijn onrust nog deed toenemen was de vrees, dat ieder oogenblik zijn gelaat weer zon beginnen te bloeden. Ook zijne handschoenen kon hij niet vinden. „Ik geloof, dat die ezel van een Dudley ze mee heeft ge nomen," riep hij uit. „Ik weet dat ze op tafel lagen vóór dat hij hier kwam." Hij hoorde Jane beneden loopen. Tevergeefs keek hij of zijne handschoenen ook achter de toilettafel konden zijn ge vallen en toen hij dit deed kwam zijn hoofd in hevige boG sing met een der hoeken der openstaande lade. Wij zulien maar niet vertellen welke woorden op dit ongeval volgden. „Amy! Amy!" hoorde hij majoor Dudley in de gang roe pen, „er is geen oogenblik te verliezen. Het is reeds kwar tier over elven. Haast je toch wat I" Hij besloot zonder handschoenen te gaan. Het was een wanhopig besluit, maar wat moest hij doen?" Hij keerde nog terug bij de gedachte, dat bij misschien nog een paar van Hubert zou vinden, en woest haalde hij den inhoud van de tafellade overhoop. Terwijl hij hiermee bezig was, hoorde hij Amy de trap af- snellen, een oogenblik stilstaan op bet portaal buiten de deur van zijne kamer en daarna zich haastig verwijderen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1