BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht GfemengdNieawg. weinig belang zou zijn, wordt one uit Hrlfweg gemeld, dat vanwege de fabriek „Holland" aldaar veel meer ie gecontracteerd dan vorige jaren. Wel wordt minder betaald, doch ook de prijzen der vorige landbouwpro ducten zijn laag, zoodat de beetwor telenteelt en vooral de f 100 voor schot per H. A. niet te verwer pen ie. Eene ontsporing. Door het opbreken van het spoor, derailleerde gisterenavond de stoom tram te 8.20 uit Haarlem vertrokken aan de Glip. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch het ongeval veroorzaakte groote vertraging. H. M. de Koningin maakte, naar men uit den Haag meldt, in de laatste dagen verschillende uitstapjes te paard, in costuum van amazone met een rond hoedje tot hoofddeksel. Maandag vergezelden H. M. mede te paard baronesse Van Ittersum, hof dame, jhr. v. d. Poll, adjudant, en baron Bentinck, eerste stalmeester. Behalve de heer J. C. van Marken zijn nog de volgende Nederlanders naar aanleiding van de tentoonstel ling te Antwerpen benoemd tot rid der in de LeopoldsordeC. N. J. Moltzer J.Ezn., mr. Th. Stuart, mr. J. H. L. Bergsma, Alfred Daniels, mr. A. J. E. A. Bik, H. F. Bultman, J. H. Krelage, dr. D. de Loos, C. T. J. Louis Rieber, Willem Prins, J. E. Scholten, A. F. Insinger, vice-consul van België te Amsterdam en J. de Kuyper,"Nederl. consul te Antwerpen. De Koninklijke Paketvaart-Maat schappij heeft den bouw van een nieuw stoomschip opgedragen aan de „Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij" te Amsterdam. Het schip, waarvan de machines 1150 paarde- kracht zullen bezitten, zal den naam dragen van den vroegeren gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, Van Outs- hoorn. Eene droevige begrafenis. Maandagochtend werden de lijken van het viertal omgekomenen bij den brand aan dt De Wittenkade te *\m- sterdam ter aarde besteld. Om 10 uur ongeveer kwamen de drie lijkwagens vour de Rozengracht no. 1 voor. In de eerste werd het overschot der moeder geplaatst, in het tweede dat van het oudste der drie kinderen, in het derde de beide kleine kistjes der twee iongsten. In drie volgkoetsen de familieleden. Een talrijke menigte vergezelde den stoet, die zich langs het huis, waarin de ramp geschied was, naar het kerkhof „Te Vraag" aan den Sl )terweg begat. Ook daar waren talrijke vrienden, huurlieden en be langstellenden reeds verzameld. Het was een treurig gezicht, toen de vier baren, elk met het zwarte kleed bedekt, achter elkaar naar het graf gedragen werden. Een der familieleden sprak nog een kort woord van troost tot den bedroefden vader. Toen was het af- geloopen. zou feitelijk zijn teruggaan tot den toestand vóór de staking op een basis van 38 39 gld., voor partijen 40/4. De juweliers toch stellen eene ver mindering voor van 3 4 gld. per partij, doch in acht genomen de door hen sedert de staking ingevoerde res titutie moet de vermindering op 6 7 gld. per partij berekend worden. Den aanwezigen werd medegedeeld, dat deze vermindering van arbeids loon het gevolg is van de verhooging der prijzen van de ruwe grondstof. Zoo doende zouden de werklieden dus de slachtoffers worden van de wille keur der houders van den ruwen diamant, zelfs bij handhaving van het tijdens de werkstaking vastge stelde minimumtarief verdient, zoo werd gezegd, een chipmaker nog geen behoorlijk loon. Vanwege het go mi té werd medege deeld, dat dit zal trachten van de goedgezinde juweliers en van werk lieden in andere vakken financieelen steun te erlangen. De juweliers die het verlaagde tarief stelden, hebben gewaarschuwd dat zij, zoo dit tarief door de chipmakers niet wordt aanvaard, zes weken lang geen werk zullen uitgeven. Door on derscheidene der aanwezigen werd betoogd, dat de juweliers het zoolang niet zullen uithouden, vooral indien de handel eerstdaags weder ver betert. Door stemming met handopsteken werd ton slotte uitgemaakt, dat de vergadering algemeen was vóór de staking. Eveneens werd met meene stemmen besloten, de staking zoolang vol te houden tot de eiechen zijn ingewilligd. De voorzitter deelde nog mede, dat heden (Dinsdag)ochtend 11 uur eene vergadering zal worden gehouden ter vaststelling van de regeling der staking. Na afloop der vergadering trok een stoet van ongeveer 400 personen door een gedeelte der stad, zonder dat ech ter ongeregeldheden voorvielen. Op het Frederiksplein ging men uiteen. een gebroken groene flesch, tegen den wand lag een stoel, die blijkbaar aan stukken was geslagen, en in het bloed vond men een broodmes. Voetstappen of sporen van worste ling waren niet aanwezig. Des namiddags kwamen de kan tonrechter en de griffier van het kan tongerecht te Oostburg, ten einde een onderzoek in te stellen. De ongelukkige stond als een braaf en oppassend m an bekend. De vraag of hier aan zelfmoord dan wel aan een moordaanslag te denken is, is vooralsnog niet opgelost. Verder is besloten eene som van f 30.000 uit te trekken voor de aan staande feestelijkheden. Maandagmorgen had te Utrecht het volgende ongeval plaats. Mej. Bisdom bereed, vergezeld van haar pikeur, den heer Groeneveld, een paard, dat voor het eerst buiten kwam, na een maand in de manége geoefend te zijn. Van de Lange Nieuwstraat komende, schrikte het paard voor eene daar staande kar, sloeg door en liep tegen een lantaarnpaal. Mej. B. viel door den schok van het paard, met het hoofd op de hard- steenen banden van het hek van het paleis van justitie. De ongelukkige bleek overleden te zijn. Ook het paard had bij den val het leven verloren. Maandagmorgen bemerkte de mees terknecht der firma V. en Co., te Utrecht, toen hij op zijn werk kwam, dat de deur der zeepziederij in de Flieruilensteeg openstond en zulks niettegenstaande deze Zaterdagavond naar behooren was gesloten gewor den. Bij onderzoek bleek, dat de kan toordeur was geforceerd, eene op het kantoor staande lessenaar was open gebroken, zoomede dat men de brand kast had geopend en daaruit een be drag van ruim f600 aan bankpapier had ontvreemd. Aan de buitendeur waren geen sporen van braak waar te nemen. De daders zijn niet be kend. richting, die 800 leerlingen telt, to 1 Mei gesloten. Wij leren het volgende: Deze week zal Jaap Eden feestelijk worden ontvangen te Groningen, zijn geboortestad. De ijsclub zal den we reldkampioen ter schaats een diner aanbieden en haar bestuur met hem het gewone Woensdagavond-concert in De Harmonie bijwonen, dat dan stellig wel niet heelemaal gewoon zal zijn. Dat Eden echter reeds Woensdag in Groningen zou zijn is niet juist. Eerst de volgende week gaat hij er heen. De gewezen Bilcsche gemeente- ont ranger. Door de arr.-reehtbank te Utrecht werd Maandagmorgen veroordeeld D. Takken, gewezen ontvanger van de gemeente De Bilt, thans aldaar in verzekerde bewaring, beklaagd van een aantal verduisteringen van geld en valsohheden in geschrifte met ge bruikmaking telkens van dievalsche geschriften tusschen 1888 en 1894 gepleegd, tot gevangenisstraf van j aar. De diamantbewerkers te Am sterdam. In „Plancius" te Amsterdam vond Maandag opnieuw eene vergadering van diamantbewerkers plaats en wel van de chip makers, die waren opge roepen om tot een definitief besluit te komen ten aanzien van het hun door hunne juweliers voorgelegde loontarief. Aanneming van dit tarief Sedert dezen winter de vrouw van den landbouwer-herbergier Eduard Blankaert was overleden, bewoonde hij alléén te Sluis het zoogenaamde Bergehuis lang het kanaal. De huis houdelijke bezigheden te zijnent wer den sinds waargenomen door eene werk- Viouw uit de buurt, die daartoe eiken ochtend bij hem aan huis kwam. Toen deze vrouw Woensdagochtend ls naar gewoonte zich op weg naar de woning van Blankaert begaf, trok het hare aandacht dat, in tegenstel ling met anders, de luiken en het ge- heeie huis nog gesloten waren* In de veronderstelling echter dat de bewoner zich verslapen had, klopte en rinkelde zij aan de deur, doch kreeg geen antwoordalles bleef stil. Het vee in den stal, dat anders om dien tijd reeds gevoederd en geholpen was, scheen ook ongeduldig te worden, want de runders en varkens maakten een groot misbaar. Het een zoowel als het ander verwekte de achterdocht der vrouw, en deed haar besluiten een in de nabijheid wonenden land bouwer van hare bevinding kennis te geven. Deze raadde haar aan, hier van onverwijld aan de politie kennis te geven. Onmiddellijk togen de burgemees ter en de politie naar de plaats. Alles was nog gesloten. De deur werd met geweld geopend, en binnengekomen, vertoonde zich een akelig scnouwspel aan hunne oogen. Blankaert lag ba- dendein zijn bloed op den grond, met eenige sneden aan net gelaat en eene diepe wonde aan ae keel. Op de tafel stond een schenkblaadje. waarop een leeg borrelglaasje, en naast het schenkblad lag een halve frank. In het midden der gelagkamer lag Verborgen rijkdom. Zondagavond ontstond door onbe kende oorzaak binnenbrand ten huize van de koopvrouw Aaltje Schurink, oud 64 jaren, wonende in de Veld- maatsgang in de Laarstraat te Zatfen. Bij de opruiming van het vuil, dat zich in Let huis bevond, ontdekte men nog heel andere dingen dan men verwacht had en wel werd successievelijk ongeveer aan zilvergeld f5675, benevens eenig gesmolten zilver en eenige gouden sieraden gevonden. De eigenaresse stond bekend j eene behoeftige vrouw, die dan ook langs de huizen ging vragen. Stin kende potten met vleesch, 6 a 8 stuks beschimmelde roggebrooden, 40 etens- kaartjes uit de verschillende spgskol rijen, brandstof kaartjes werden onder den rommel gevonden. Zij had sedert de laatste weken een onderstand van de Herv. Diaconie. Zij verklaart jaren geleden van hare zuster f500 te heb ben geërfd en het overige geld te hebben overgehouden. Naar men meldt, is in den laten avond van j!. Zaterdag te Varik bij Tiel een moord gepleegd op den herbergier J. Udo. De dader is een jongeling van 19 jaar, Vermeulen ge- heeten. Hij is onmiddellijk in hechte nis genomen en Zondag overgebracht naar de gevangenis te Tiel. Koniaklijk bezoek aan Dan Bosch. Bij het gemeentebestuur van 's-Her- togenbosch bestaat het plan, aan de Koninginnen als blijk van hulde een geschenk aan te bieden in den vorm van de Kathedraal van St. Jan in zilver. In Berlijn houden velen het voor zeker, dat door de nation .al-liberalen in den Rijk-dag het voorstel zal wor den gedaan eene deputatie naar Friedrichsruhe te zenden om Bis marck namens den Rijksdag, geluk te wenschen met zijn 80sten verjaar dag, al bestaat de kans, dat het zal worden verworpen. Vooral het cen trum is er tegen. In eet Pruisische Huis van afge vaardigden zal de zaak waarschijn lijk Zaterdag a. s. ter sprake komen, want daar hebben de conservatieven en de nationaal liberalen nu officieel het voorstel ingediend tot het zenden eener deputatie naar Friedrichsruhe op 1 April. De ministeriëele crisis in Spanje is ontstaan omdat de minister van oorlog de misdrijven door officie ren tegen de dagbladen begaan aan een kiijgsraad wilde onderwerpen, in tegenstelling met de overige leden van het Kabinet, die hen voor de jury wilden laten terechtstaan over eentomstig de betreffende dergelijke omstandighe len gevestigde jurispru dentie. Sagasta verklaarde het onmo gelijk op die wijze verder te regeeren. De Maarschalk Martinez Campos heeft Zondag het bevel over het gar nizoen van Madrid aanvaard. De Guceta bevat een decreet, hou dende benoeming van Martinez Cam pos tot kapitein-generaal van Madrid. Maandag z\jn de zittingen van den Senaat en de Kamer geschorst. De leden van het afgetreden ministerie werden des avonds bij Sagasta bijeen geroepen. Volgens bericht uit Konstantinopel weigert de Porte Frankrijk's, Enge- land's en Rusland's verzoek in te wil ligen om hunne dragomans tot het verhoor voor het gruwelen-comité toe te laten, daar de gedelegeerden dier mogendheden de Turksche toi&en wantrouwen. Te Rio de Janeiro schijnt alles nog niet rustig te zijn. Tenminste nu weer wordt van daar gemeld, dat in de kadettenschool opnieuw een opstand tegen de regeering i3 uitge broken. De Moraes heeft nu deze in- Parys. Partieulcorresp De werklieden van 's lands lueitei fabrieken, die verleden week reej het werk gestaakt hadden, zonde eene commissie uit hun midden nu den minister-president Ribot, dezen de klachten der arbeiders doen kennen en te verzoeken de vog stellen tot verbetering in te willing De klachten der arbeiders zijn" geringe loonen en de schadelijke i vloed der prosporusdampen op gezondheid der arbeiders. De minister-president ontving arbeiders zeer vriendelij k, hoorde hui ne klachten en voorstellen aan trachtte hun daarna door officiëc bescheiden te bewijzen, dat de loom sinds fransch hout bij de fabrikat van lucifers wordt gebruikt nooitl ter dan op 'toogenblik waren. De Commissie gaf den minister kennen dat de cijfers der bescheid onjuist zijn. Dadelijk was de minis bereid door een onderzoek vast stellen of de bewering der arbeid waarheid bevatte en hij liet de co missie drie uit haar midden kie welke met drie ambtenaren van ministerie de bescheiden zullen derzoeken eu zoo noodig ook vera deringen zullen voorstellen. Wat betreft den schadelijken vloed der phosporusdampen op gezondheid der arbeiders, wel reed3 na korten tijd de vreeselij beenvreting veroorzaakt, werd Commissie benoemd, bestaande geleerden, fabrikanten en arbeid om te onderzoeken hoe dit euvel k weggenomen, althans verminderd w den. Ziju uwe klachten gegrond," zeide de minister-president, „dan ik jaan uwe zijde staan en uwe v deringen zuilen voldam worden.' Na deze verzekering van Ri waren de arbeiders tevreden en on het roepen van „ViveRiboi!" ver ten zij het gebouw en dadelijk de arbeid overal hervat. Het gerueht, dat de duitsche zer bij gelegenheid van de begrafs van Aartshertog Albrecht in Ween zich in dien geest geuit zal hebb dat bij de leesten der opening r het Noord-Oostzeekanaal te Kiel drie Keizers van Rusland, Oosten] en Duitschland bijeen zonden kon om met hunne ministers deel te men aan de beraadslaging overal heele ontwapening, wordt nu et half officiéél tegenaesproken. Zeer waarschijnlijk achten de Keizers het niet de moeite waard een onmogelijk gerucht tegen tesp ken. Bij de opening van een kanaal, in hoofdzaak met het oog op een genden oorlog is gegraven, en ff ter gelegenheid van de opening mogendheden zich door huune prs tigste oorlogsschepen doen verteg woordigen, zal de gastheer eene ferentie willen houden over ontw ning Reeds de herhaalde voordrachten den Keizer over den toestand duitsche marine zijn genoeg bewij', het denkbeeld van ontwapening aili in 't hoofd van eenige fabri.ïatt van nieuwstijdingen b-staat. Jane gaf hierop geen antwoord, maar bleef onveranderd in haar besluit om, zooals zij het bij zichzelve noemde, Amy eens te zeggen wat zij was. „Hoe laat is het vroeg zij, juist toen het rijtuig voor de deur stilhield. „Kwart voor eenen," bromde Crum. „Zou de oude Sparkes niet om een uur komen 1" „Ja," zeide Jane, toen zij uit het rijtuig stapte, „hij heeft beloofd precies om een uur hier te zijn." Crum volgde zijne vrouw naar het salon, waar het zien van het aantal fraaie geschenken hem hielp om zijne kalmte te herwinnen vóór het oogenblik, dat de andere familieleden terugkeerden. De gasten liepen doelloos door de kamer, beschouwden de geschenken, en beoordeelden heimelijk welke artikelen van zilver en welke slechts verzilverd waren; van wien elk ge- Bchenk was. en of het mooi ot armzalig was, in overeen- stemming met 1 et vermoedelijk inkomen van den gever. In het voorvertrek namen Amy en Samuel, blozend van genoegen en triomf, de gelukwenschen van hunne kennissen in ontvangst. Jane en Crum bleven achter in het salon, somber en zwijgend. Allen viel het moeieljjk den tijd door te brengen; ieder wachtte op de komst van het testament en Sparkes. Onder de aanwezigen was er geen, wiens hart niet was vervuld van hoop, dat tante Hawkins hem of haar iets had vermaakt, hoe gering ook. Do werkstaking in Engelan Ziterdag is in bijna het geh( Vereen gd Kouinkrijiï. met uitzoai ring van Stufford, Norwich®® Ki HOOFDSTUK XVI. Het sloeg een uur. Een oogenblik daarna werd Sparkes binnengelaten. Hij was een oude, maar nog werkzame man. Zijn vrij kleine gestalte was gehuld in een lange jas en een grijze pantalon, die veel te kort was wat de pijpen betreft. Hij had een lang, onverstoorbaar gelaat versierd f met een wrat op den linker neusvleugel; zijne oogen, waaraan weinig ontging, waren klein en glinsterden. Zijne handen koud en hard, hadden veel overeenkomst met de klauwen van een haan. Toen hij de kamer doorschreed om de jonggetrouwde paren geluk te wenschen, heerschte er een diep stilzwijgen onder de andere gasten. Aller oogen waren gevestigd op het zwarte handvaliesje, dat hij in zijne linkerhand droeg. Dit valiesje bevatte het kostbare testament. „Wat ik zeggen wil Sparkes," zeide majoor Dudley, trad op hem toe en stoorde hem bij het uitspreken zijner geluk wenschen aan de jonge paartjes, „wij wachten op u, dat u het testament zult voorlezen. Allen zijn we min of meer in spanning, begrijpt u; ik dacht dus, dat het beter zon zijn, dat het eerst werd voorgelezen, en wij daarna gingen lunchen." „Zeker I Dat is uitstekendantwoordde Sparkes. „Eerst zaken en dan vermaken, dat ie altijd mijn stelregel geweest. Daarna wil ik met genoegen drinken op de gezondheid van de gelegateerden." „Juist," riep do majoor uit, „straks zullrn wij allea zijn, haar oi hun gezondheid drinken. Ik voor mij verwal niets en zal dus niet teleurgesteld worden." „Ik veronderstel," zeide Sparkes, „dat allen hier bloedt wanten ziju van wijlen miss Hawkins?" „Ja, allen zijn bloedverwanten," antwoordde de maj „behalve mijne vrienden, mijnheer Wainwright, zijne en mijnheer Pobb. Als goede bekenden van ons stellen daar ben ik zeker van, ook veel belang in den inhoud het testament." „Ik ben geen familielid," zeide miss Sleat op slepea toon, „maar ik w.;s eene vriendin ik kan zeggen de b zemvriendin van de dierbare, overledene miss Henri Hawkins." Miss Sleat sloeg de met mitaines omkleede handel elkaar en keek met waterige oogen om zich heen, zien of iemand het ook met haar oneens was wat dit bell „Ja," zeide de majoor hartelijk, „wij weten hoevriendi on zorgzaam u steeds waart voor tante Hawkins, en ik alleen zeggen, dat ik hoop, dat zij zich uwer herinnerd wij weten het echter allen, dat de oude dame hare aardigheden bezat, maar goedhartig was zij zeker." (Wordt vervolgi

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2