MeorMwerM DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 26 Maart 1895. No. 3598 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat l'l, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conraatiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére Gr. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuecParrjt 3tin. Faubourg Montmartret Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem25 Maart 1895. Stukken van den Raad. EP De Comm. van Fin. vereenigt zich met het voorstel van B. en W. inzake ruiling van grond met het Rijk, doch zou in de overeenkomst eene tijdsbe paling willen zien opgenomen, bin nen welke het nieuwe huis van be waring door het Rijk in gebruik moet zijn genomen. B. en W. en de Comm. van fin. adviseeren tot goedkeuring van een verzoek van Gebr. Schornagel aan gaande het bouwen van een berg plaatsje aan de Oostvest. De C. v. fin. adviseert tot goed keuring lo van den aankoop van een strook gronds in de Zijlstraat van de Haarlemsche Bankvereeniging. 2o van de rekening over 1894 van de bewaar school in het voormalig Barbara Gast huis ad f 1364.603o van de rekening over 1894 der Stads-Apotheek in ont vangsten en uitgaven bedragende f8947.11, waarbij f5520.66 als subsidie der gemeente; 4o van een ruiling van grond met M. A. van den Berg en 5o van een ai- en overschrijving op de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur. Voorgesteld wordt de onderwij zers 3e kl. J. H. Scholten en M. Eike lenboom, aan .de le opleidingsschool voor jongens te bevorderen tot id. 2e klasse. Staalbad Haarlem. De Raad van Beheer van de Maats, tot expl. van Staal waterbronnen ver zoekt goedkeuring aan den Raad van een parkaanleg bij het Brongebouw, ontworpen door de firma Zocher en, in verband hiermede, tevens goed keuring van het nog steeds aange houden plan om bij dat gebouw ver andahs te voegen. Het plan is dien aanleg eenigszins golvend te maken, met pleinen voor zitplaatsen en een breed hoofdpad, waarlangs eveneens tafels en stoelen zullen kunnen worden geplaatst. De firma Zocher acht de verandahs niet alleen passend in het geheel, maar ook noodig voor koele avonden. De achterzijden wil men aan 't gezicht onttrekken door groenblijvende en bloeiende heesters en de stijlen bene vens de lijst met klimplanten laten begroeien. Voorts zijn er overdekte zitplaatsen ontworpen niet hoog, rus tiek en van lichte constructie, inge sloten tusschen groen en begroeid met klimplanten. B. en W. vinden het plan zeer sierlijk en adviseeren tot goedkeuring daarvan, behoudens enkele opmer kingen over de grenzen, over de hoogte van het hek etc. Tegen de over dekte zitplaatsen (Lauben) zijn B. en W. evenwel zeer bepaald gekant; het College acht die onnoodig en vreest, dat zij de publieke wandeling in het park zullen belemmeren. Hoewel B. en W. met den uitbouw der beide verandahs in 't algemeen niet zijn ingenomen, meenen zij, dat nu de Maats, daarop weder aandringt gesteund door de firma Zocher, er geen overwegende bezwarenbestaanom daaraan geen goedkeuring te hechten. Tevens deelen B. en W. mede, dat nu de Maats, een terrein voor de plaatsing van haar badhuis heeft ver kregen, h. i. geen bezwaar meer be staat tegen de gevraagde verplaatsing van dat badhuis, dat zooals men weet, aanvankelijk in het Frederiks- park had moeten verrijzen. Aanbesteding. Zaterdag is aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen jdoor den archi tect J. H. WeLenaar. Ingeschreven was als volgt: G. Hulsebosch ƒ13660. N. H. Braakenburg 12840. B. Zuithof Zn. 12745. F. Maas 12500. D. A. Braakenburg 12371. G. van Abs 12181. G. van Wageningen 11890. Giebels Servellen „11840. J. van Gelder „11741. J. W. van Santé 11692. G. van Es 11459. Onze stadgenoot de heer Max Jes- surun is door de geneesk. Staatscom missie te Amsterdam bevorderd tot arts. Mejuffrouw A. Wiegand alhier heeft Zaterdag te 's Gravenhage het examen nuttige handwerken algelegd. De Forensen. In ons vorig nummer meldden wij, dat Ged. Staten den Forensen gelijk hebben gegeven tegenover de gemeente Amsterdam. Waar deze gemeente van oordeel was, dat de uitwonenden die hunne iabrieken, magazijnen, kantoren te Amsterdam hebben be hoorden te worden aangeslagen in de plaatselijke belasting zijn Ged. Staten van een ander gevoelen, gegrond op de meening dat zij die dagelijks Amsterdam bezoeken om er hunne zaken te doen en de stad eiken dag weer verlaten, niet kannen worden geacht daar hun hoofdverblijf te hebben.; Met groote ingenomenheid hebben wij deze beslissing vernomen. Altijd hebben wij waar zulks te pas kwam, de onrechtmatigheid van dezen eisch der gemeente Amsterdam betoogd, een eisch trouwens die waarschijnlijk grootendeels het gevolg was van Amsterdams financieelen nood. Voor Haarlem is de beslissing van zeer groote beteekenis, omdat ware deze anders uitgevallen, allicht vele Forensen die in Haarlem wonen, naar Amsterdam zonden zijn gegaan, daar toch op den duur hun het be talen van belasting in twee gemeenten zou hebben verdroten. De meening van sommigen, dat er van deze beslissing nog hooger beroep zou zijn, is onjuistGed. Staten be slissen ten deze in hoogste ressort. Door Z.E. den Minister van bin- nenlandsche Zaken zijn aan de ge meentebesturen afdrukken gevraagd van de bepalingen ten doel hebbende de gevaren van ontvlambaarheid te verminderen van petroleum in den handel toegelaten en voor huishoudelijke doeleinden bestand, alsmede betreffende de prostitutie. Hier ter stede is Zondag overleden de heer T. Soeters, ridder der Mili taire Willemsorde, welke onderschei ding hem bij Kon. Besluit van 16 November 1830 no. 59 werd verleend. Hij was gebor- n te Amsterdam 5 October 1808. De officier van justitie alhier is naar wij vernemen in hooger beroep gekomen van het vonnis waarbij J. Assems en N. Klok zijn vrijgesproken van de hnn te laste gelegde aanranding en berooving van den landman A. Beets te Purmerend. De toekomst van Haarlem. De Telegraaf maakt zich, ,rbij pen- ne" van een briefschrijver van hier ongerust over onze toekomst. Er wordt gewezen op het aantal leegstaande perceelen en op den steeds voortdu- renden aanbouw, „waaraan de coöpe ratie niet vreemd is." Weliswaar is de bevolking weer vermeerderd, maar daarom ging de stad nog niet voor uit immers over het algemeen ver meerderden de arbeidende en de mid denklasse. De hooger© standen ont trekken zich gedeeltelijk" enz. Aldus de sombere briefschrijver. Wij. mogen wel de aandacht vestigen op het feit, dat de coöperatie in woning bouw bijna geheel geschiedt voor en door de arbeidende en middenklasse en aangezien deze volgens des schrij- vers^eigen woorden, zijn toegenomen, kan hij, logisch tegen dezen coöpe ratie-bouw niet opkomen. Dat er op dit oogenblik vele huizen leegstaan valt niet te ontkennen en dat dit ieeltelijk een gevolg is- van de nieuwe inkomstenbelasting loochenen wij evenmin. Ons jaagt dit verschijn sel evenwel niet, zooals den briefschrij ver, vrees aan „voor de toekomst van Haarlem." Ook elders, met name te Arnhem, heeft men na de invoering der inkomstenbelasting hetzelfde ver schijnsel waargenomen. Yan menschen die vroeger niet naar de mate van hun vermogen in de belasting bij droegen, wordt uit den aard der zaak door een inkomstenbelasting een bil lijker bijdrage gevergd en weinig ge beurtenissen werken zoo nadeelig op 's menschen humeur als een verhoo ging (ook al is die niet onbillijk) van zijn belasting-aandeel. Heeft de brief schrijver het beruchte kohier van de vroegere verteringsbelasting wel eens bestudeerd Evenwel is zulk een crisis, als men den staat van zaken zoo noemen wil, uit den aard van de zaak slechts tij delijk. Overal nemen de belastingen toe, dat kan men in Amsterdam, waar de Telegraaf verschijnt, wel weten. In den Haag is een inkomstenbelas ting in aantochthet zal weldra de moeite niet meer loonen, voor het verschil van het belastingcijfer uit Haarlem naar de hofstad te verhui zen. Hare talrijke attracties,, de heer lijke omstreken, de nabijheid der zee en (van Amsterdam, om maar eLkele te noemen, blijft Haarlem behouden en deze (zullen altijd menschen. trekken, ook vermogende lieden. De briefschrijver weet zeer positief te vertellen, dat de belastingen te Haarlem „steeds worden opgevoerd om vele onnoodige uitgaven te dek ken." Hij zou ons en velen met; ons zeer verplichten door die vele onnoodige uitgaven eens aan te wijzen. Thans maakt hij het zich door deze bewe ring jten beste te geven zonder argu menten, wel wat al te gemakkelijk. Wij vestigen gaarne de aandacht op de jaarlijksche collecte, die den 27sten Maart zal worden gehouden voor het fonds van den gewapenden dienst. Meer dan ooit is flinke steun noo dig, omdat te voorzien is, dat weldra een aantal verminkten van Lombok om onderstand zullen vragen. De afd. Haarlem van den Volks bond wenscht op het Stationsplein een wachtkamer op te zetten, die ten allen tijde en vooral bij guur weer, tot schuilplaats kan strekken voor koetsiers, conducteurs, dienstmannen etc. en waarin tevens voor zeer lagen prijs koffie en andere dranken (geen gedistilleerde) te verkrijgen zullen zijn. Dit gebouwtje zal hebben een mid dellijn van 2j£ en een hoogte van 2.34 Meter, zoodat een oppervlakte van hoogstens 10 M* noodig is. B. en W, adviseeren het verzoek toe te staan tegen een jaarlijksche recognitie van f3.en raden aan, het gebouwtje naast (ten oosten van) het hulpbureau van politie te plaatsen. Do vereenigde artisten der Nederl. Opera, van Let Paleis voor Volksvlijt, komen morgen in onzen schouwburg met hun volledig orchest van 34 be kwame musici en een voltallig koor van 28 dames en heeren, opvoeren „Cavalleria rusticana" en „Paggliacci" (Paljas), beide herhaaldelijk te Am sterdam en ook hier, ofschoon door een ander gezelschap, met het grootste succès voor het voetlicht gebracht. De hoofdpartijen zijn in zeer goede handen en het kunstlievend publiek is dus in de gelegenheid eene verge lijking te maken tusschen deze Opera, die hier voor het eerst optreedt, en die van den Stadsschouwburg. Zooals men zich zal herinneren is indertijd op het voetspoor voor de plan nen voor coöperatief electrisch licht te Haarlem, oox te Dordrecht beproefd iets van dien aard tot stand te bren gen. Het plan is daar thans afgestuit op onvoldoende deelneming, naar men hoopt echter niet voor goed, om dat de deelneming al was die niet geheel voldoende, toch zeer belangrijk is geweest. Naar wij vernemen, werd de bloe mententoonstelling tot heden, met Naar het engel&ch van P. L. Mc. DERMOTT 1) HOOFDSTUK I. Eene familieramp. Waarschijnlijk was er in het gansche koninkrijk geen familie te vinden, wier geschiedenis zoovele zonderlinge ge beurtenissen opleverde afs die der Kings van Yewle in Southshire. De Kings waren eene oude familie, niet bizon der rijk, maar daar gedurende vele geslachten het bloed zui ver was bewaard, genoot zij een algemeen ontzag, dat nog aanzienlijker familiën zelden deelachtig wordt. In de maand Maart 1870 stierf Geoffrey King en liet twee zoons achter. De oudste, Rowan King, was natuurlijk de erfgenaam, en op dat tijdstip acht en twintig jaar oud; de jongste Charles, was drie jaar jonger, en na in de theologie te hebben gestudeerd, was hem de iamilieplaats Yewle op gedragen, waar hij nu vicaris was. Hunne moeder was reeds verscheidene jaren dood. Geen twee mannen konden meer in uiterlijk en karakter verschillen en toch waren de broeders door ^ene wederzijdsche genegenheid nauwaan elkaar verbon den hoewel hiervan aan de buitenwereld niets bleek, zoodat zelfs hunne beste vrienden niets vermoedden van het bestaan dier genegenheid. De oudste broeder had een ernstig gelaat, was terughoudend, had een vasten wil en een rusteloozen geest hij was een King in merg en been. De jongste was blond, veel minder teruggetrokken dan zijn broeder, vriendelijk in zijne manieren, uiterlijk en woorden, meer gelijk zijne moeder. Nadat na hun vaders dood zij met den notaris der familie hunne zaken hadden geregeld, zocht de jongste broeder zijne pastorie weer op, waar hij een kalm leven leidde in zijne parochie, en de oudste ging op reis. Eenige maanden lang kwamen er dikwijls brieven van hem, totdat hij op zijne reis de Nijlstreek bezocht; in een tijdsverloop van twee jaar liet hij niets van zich hooren. Hij zwierf ergens in Midden- Afiika rond. Gedurende zijne afwezigheid vond de vicaris evenwel gelegenheid verliefd te worden. Een aangrenzend kerspel was vacant, en een predikant uit het noorden van het land, een weduwnaar met een eenig kind, een meisje, werd voor deze plaats beroepen. Charles King vond genade in de oogen van dit lieftallig meisje en in dit kalme land stadje werd uit de kennismaking spoedig genegenheid gebo ren. Wanneer ik dit gedeelte van de geschiedenis vluchtig verhaal, dan is dat omdat de gebeurtenissen, die er op vol gen, er voldoende licht over zullen werpen. De zachtzinnige vicaris van Yewle had bij zijne liefde voor Florence Walton slechts een sterken hartstocht dat was het verlangen naar een bezoek aan het Heilige Land. De af wezigheid van zijn broeder had hem tot dusverre belet dit verlangen te bevredigen, en nu was de band tusschen hem en Florence Walton gelegd, een tweede hinderpaal. Zoodra het meisje evenwel ontdekte welken wensch de vicaris koes terde, drong zij bij hem aan dit bezoek aan de heilige plaat sen te brengen alvorens zijn intrek in de pastorie te nemen zij sterkte hem inderdaad in zijn verlangen meteen vuur, dat alleen ontsproot uit hare liefde voor hem hij besloot om zijn eerstvolgende herfstvacantie te benutten voor het verwezenlijken van zijn wensch. Na zijn terugkeer zouden zij trouwen. Dit was alles goed voorbereid, maar alles hing nog af van Rowan Kings terugkeer in Engeland, daar de vicaris toezicht moest houden over het huis en het landgoed van zijn rondzwervenden broeder gedurende diens afwezigheid. Op een morgen in het laatst van Juni trad Rowan King de pastorie binnen met een sigaar in den mond, donkerder van gelaat dan ooit en even kalm alsof hij slechts naar Lon den was geweest. De broeders hadden elkaar veel te ver teilen en begaven zich naar het huis der familie. In een afgelegen hoek van het gebouw bevond zich een oud studeer vertrek, waar het donker was, zelfs op deu middag van den heidereten dag, en gevuld met een bonte verzameling ge neeskundige en wetenschappelijke werken. De jongste broeder, evenals zijne moeder voor hem ja evenals elke vrouw en moeder, die ooit in Yewle had ge woond had een sterken afkeer van dit vertrek, dat ge-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1