MiPUilLJEfTEN. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I2e Jaargang Dinsdag 2 April 1895. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, Haagsche Brieven. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat l'A-, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ona« agenten en door alle boekhandelaren en conr&ntiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dPublicité Etrangére G. L. DAUBE (V Co., JOHN F. JONISSure.Pargt 31 fa. Faubourg Jtfontmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 1 April 1895. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 73 personen tegen betaling en door 255 personen zonder betaling. 7 Staatsblad no. 83 bevat een konink lijk besluit van den 20en Maart 1895, tot wijiiging van het koninklijk be sluit van 26 Juli 1893 (Staatsblad, no. 129), houdende vergunning tot op richtingvan een krankzinnigengesticht alhier aan de Nieuwe Gracht en be paling van het aantal verpleegden en het minimum van het getal De majoor P. C. Kool van de genie alhier is bevorderd tot luitenant-ko lonel. Voor het examen, nuttige hand werken is Zaterdag te 's Gravenhage o.a. geslaagd Mej. I. Ejjssen, alhier. Onder andere giften ten vorigen jare gedaan aan het Instituut voor Doofstommen te [Groningen vinden wij er ook eene vermeld van Teijlers Stichting ten bedrage van 1300. Gisteren, Zondag, speelde de Maid- stone-Football Club tegen een Hol- landech elftal te Heemstede. Voor halftime maakten de Engelschen een goal en kort daarna een tweeden, doch spoedig daarop wieten ook de Hollanders een goal te maken, zoo dat de match eindigde met 21. De Engelsehen speelden zeer mooi. Het elftal van Noordholland be stond uit de heeren J, W. G. Coops, jhr. W. Schorer, Van Hasselt, F. Dol leman, J. Stok, jhr. F. van den Bosch, H. Vestjes, Otto Megten, K. Monod de Froideville, F. Eyken en W. J. H. Muiier. Heden (Maandag) namiddag speel den de Engelschen weer te Heem stede tegen een elftal uit Noord holland. Door de influenza die ook aan onB redactie-bureau een bezoek heeft ge bracht, werden wij verhinderd de al- gemeene vergadering van de Algem. Vereen, v. Bloemb. Cultuur op Zater dagmiddag alhier gehouden bij te wonen. Over deze vergadering vinden wij in de Telegraaf een verslag en ontleenen daaraan het navolgende Zij werd te ruim 1 uur door den heer J. H. Kersten, onder-voorzitter van het hoofdbestuur, geopend, die daarbij mededeelde, dat de voorzitter der vereeniging, de heer J. H. Kre- Iage, door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Kersten wees in zijne openingsrede op de gehouden tentoon stelling, die als gelukkig geslaagd mag worden beschouwd en op de prach tige inzendingen, die ieders bewonde ring wekten. Tegenwoordig waren de afgevaar digden van 17 afdeelingen; 8 afdee- lingen waren niet vertegenwoordigd. De vereeniging telt thans 1565 do nateurs-leden en lid-leerlingen of 150 meer dan in Maart van het vorig jaar. Door gemis aan verschillende ge gevens en de vele bemoeiingen met de gehouden tentoonstelling, kon de rekening thans nog niet worden me degedeeld en werd zulks tot later uit- Uit het verslag van den seeretaris- penningmeester bleek, dat de toestand der vereeniging gunstig is te noemen; het ledental vermeerderde sterk en het aantal afdeelingen kwam van 24 op 28, door de splitsing van de afdeeling Sassenheim-Voorhout in éen afdee ling te Sassenheim en éene te Voor hout. Medegedeeld werd voorts, dat de gehouden tentoonstelling was bezocht door 2829 betalende personen en door 1163 werklieden van leden. Aan en treegelden was ontvangen som van f 1070.80, of ongeveer f400 minder dan in 1890, hetgeen voornamelijk daaraan is toe te schrijven, dat thans het ledental 1000 personen sterker is dan bij de vorige tentoonstelling, die dus allen haar op grond van hun lidmaatschap kosteloos konden be zoeken, terwijl ook de ongunstige weersgesteld op den Zondag van in vloed ia geweest op het bezoek. Bij de rondvraag bracht de afge vaardigde van Hillegom den water stand ter sprake en vroeg naar het resultaat der gevraagde opgaven. De voorzitter antwoordde, dat sleohts van vier afdeelingen daaromtrent berich ten waren ingekomen, waaruit bleek dat allen met den tegenwoordigen wa terstand waren ingenomen. Nadere opgaven zullen echter nog worden ingewacht. Schouwburg Haarlem. Door een samenloop van omstan digheden kan het Gezelschap van de Ned. Opera v. d. Stadsschouwburg te Amsterdam hier deze week weder niet optreden. In de plaats daarvoor heeft volgens achterstaande ^annonce op a.s. Woensdag eene voorstelling plaats van Offenbach's algemeen bekende operette „Het leven te Parijs" (la vie Parisienne) plaats. Deze operette in langer dan 10 jaar hier niet op gevoerd, heeft overal het grootste succes, wat niet te verwonderen valt. wanneer men weet dat mevr. Buder- manv. Dijk en de h.h. Kreeft en Buderman er de hoofdpartijen in zingen. Verkiezing Prov. Staten. Reeds ettelijke weken geleden heb ben wij Mr. I. F. T. van Valkenburg schriftelijk gevraagd, of het juist was dat hij zich bij zijne periodieke aftreding als lid van Prov. Staten, niet weer verkiesbaar zou stellen. Destijds meldde Mr. van Valken burg ons, dat hij nog geen besluit hieromtrent had genomenthans schijnt hij inderdaad besloten te heb ben zich terug te trekken. Dit besluit werd in de liberale partij wier candidaat ihij was, reeds voorzien en men is te rade geworden in zijne plaats een ander te stellen. Natuurlijk zal de heer ter Hoffsteede die ook moet aftreden opnieuw worden gecandideerd en men spreekt er van om tegenover den heer 't Hooft, den heer Jhr. J. B. van Merlen candidaat te stellen en in de plaats van Mr. Van Valkenburg, Dr. B. van der Ven, Arr. schoolopziener en conservator van Teylers museum. Op het ingekomen verzoek van zijne timmerlieden, om van 1 April af een arbeidsdag te bepalen van 11 uur en het loon d 23 cents per uur, heeft de heer G. P. J. Beccaritim merman en aannemer alhier ter hun ner kennis gebracht, overtuigd te zijn dat een billijk en voldoerid loon naar bekwaamheid wordt uitbetaald en in overweging daarvan heelt besloten aan het verzoek geen gevolg te geven. Die kennisgeving is in de werk plaats opgehangen. De heer Ch. Binger, die eerstdaags de stad verlaat eu zich metterwoon te Brussel gaat vestigen, gat Zater dagavond een afscheidsfeestje aan het personeel.' Het personeel zijnerzijds bood den vertrekkenden patroon een album ter herinnering aan. In ons volgend Nr. zullen wij van een en ander bij zonderheden mededeelen. Weldadigheid naar Ver mogen Maandelijksch overzicht der uitga ven van de vereeniging Aan behoeftigen werd in Nov., Dec., Jan., Febr. en Maart na onderzoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,08», Dec. '94 f586,01, Jan. '95 f677,05, Febr. '95 f 660.69,, Maart t 539,83, totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Maart '95 f 2944,67,. Aan brandstoffen f62,98, f214,55 f 101.16, f299.65 en f31,57 totaal f709,91. Aan ligging en kleeding f 68.77,, f94,82, 130,92», 54.22*, en f35,— totaal 1333,75. In geld f965,45, f 1057,91, 1176,65 f 1156.70, en 83902,. totaal f5195.73'. Totaal in Nov. '94 11578,29 in Dec. '94 f 1953,29,in Jan. '95 12085.78* in Febr. '95 f2171.27, in Maart f 1445.43. Totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Maart '95 f 9234.07. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, brandstoflen, enz. uitgereikt. Nabij Spaarndam is een met gezaagd hout beladen vaartuig van de firma de Lange van Westzaan door den hevigen wind Zaterdag vol water ge- loopen en gezonken. De uitslag der te Bennebroek ge houden verkoopiug op Zaterdag jl. door den notaris mr. W. H. Smit, te Heemstede, van een huis voor 3 wo ningen ingericht, aan de Bennebroe- kerlaan van wijlen J. Frank, is, dat dit gekocht is door Joh. Hogenstein aldaar voor 12250. Zaterdag werden te Haarlem een ze vental personen ter instructie gehoord in zake den geheimzinnigen dood van K„ den jvleesohhouwerszoon M., uit Haarlemmermeer en de arrestatie van diens broeder. Tot poldermeester van den Rieker- polder onder de gemeente Sloten (N.-H.) iB gekozen de heer J. van Bodegraven en tot hoofdingeland de heer G. Winkel, beide aldaar. XIII. Het lijkt nog niemendal op lente weer hier. Wel is er een mooi en warm zonneschijntje, zoo poeslief alsof het al Mei was, maar in de schaduw loopt men te huiveren van den kou den, guren wind. Slecht weer voor het grootjaantal reconvalescenten, dat onze goede stad herbergt. Zij worden gedwongen in huis te blijven, want wie zich er uit waagt stelt zich aan de vaak doodelijke gevolgen bloot. Het aantal slachtoffers, door onvoor zichtigheid, neemt een belangrijk deel in van de doodenlijst, meer dan men denkt. Men zou zoo tot de conclusie komen, dat sommige ziekten eerst gevaarlijk worden als ze over zijn. Als ik nu, evenals de vorige maal, weder begin met te spreken van ziek ten en dooden, dan is het vooral te wijzen aan de omstandigheid, dat onze aandacht daarvoor maar al te zeer gevraagd worden. De zieken hou den ons inderdaad bezig; elk heeft er nadeel van in zijnen kring. Ook de aandacht der Koningin-Regentes schijnt in de laatste dagen meer be paaldelijk op zieken en andere hulp behoevenden gericht. Zij bezocht al thans verschillende philantropische instellingen en steeds gold hare be langstelling in de eerste plaats de zieken. Zij had de vriendelijke atten tie overal een korf met oloemen, rui kende viooltjes, mede te brengen en elke zieke werd een ruikertje uit liare handen meester. Voor velen kwam er nog een vriendelijk woord bij. En ik behoef wel niet te zeggen, hoe wel dadig de invloed van zooveel vrien delijkheid op de arme zieken is. De stad onzer inwoning lijdt in den laatsten tijd belangrijke verliezen. Tot dezulke reken ik het overlijden van den heer Karei Enthoven, die zoovele jaren aan het hoofd stond, van „de Pletterij," een industrieele onderne ming die tot de belangrijkste van het land mocht worden gerekend. Het was onder zijn beheer, dat de groote ijzer fabriek steeg tot de hoogte waarop zij thans Btaat, honderden gezinnen brood verschaffende. En dat deze fa briek voor gansch het land van over wegend gewicht was, kan iedereen nagaan als hij in bijna elke groote stad de kanalen en vaarten overspan nen ziet met ijzeren bruggen, waarop de naam der firma Bnthoven is aan gebracht. Ook de Staat maakte me nigmaal, zoowel hier te lande als in Indië, van de diensten der fabriek gebruik, laatstelijk nog voor den bouw Naar het mgelsch vail P. L. Mc. DERMOTT 6) HOOFDSTUK IH. Het eerste verhoor. De bleekheid van haar gelaat en de trilling van al hare ledematen toonden aan, welke diepe ontroering zich van haar had meester gemaakt. Haar angst betrof slechtB haar echtgenoot en een vurig smeekgebed, dat zij naast haar bed neergeknield, opzeide, bewees duidelijk, hoe diep die vrees in haar ziel was doorgedrongen. Zij riep het gebeurde van den vorigen avond in haar ge heugen terug, en kon beseffen, onvolledig weliswaar, maar toeh voldoende om hevige ontsteltenis te veroorzaken, dat een onrecht zooals haar echtgenoot was aangedaan, er wel op berekend was om zijn karakter te doen veranderen en zelfs zijn geest te krenken. Er over peinzende in de eenzaam heid, waarover hij in zulke bittere bewoordingen had ge sproken, zou zelfs de zachtste natuur kunueu verharden eu ongevoelig worden voor alle invloeden met uitzondering van eene. Konden de geestvermogens van haar echtgenoot zoo in de war zijn geraakt gedurende zijn langen en onverdienden straftijd, dat hij zijn broeder van het onrecht zou gaan be tichten? Dat hij beslist iemand verdaoht was duidelijk en de ongelukkige vrouw herinnerde zich nu misschien werd er nu meer beteekenis aan gehecht dan wel redelijk was op welke wijze haar echtgenoot het voorstel van Rowan King betreffende zijn vertrek naar een ander land had ver worpen. Met niet geringe dankbaarheid vernam zij dan ook eenigen tijd later dat Francis Gray beneden was. Haastig kleedde zij zich aan, bleef een oogenblik staan voor de deur van haar doohters kamer om zich te vergewissen dat deze nog sliep, en begaf zich vervolgens naar het salon. Gray, die uit een raam stond te kijken, keerde zich bij haar binnentreden haastig om en aarzelde een paar seconden alvorens te spreken. „Ik bemerk, dat ik niet de eerste ben, die het droevige nieuws komt brengen," zeide hij en zag haar in het van angst en kommer sprekende gelaat; na een oogenblik van stilzwijgen voegde hij er bij, „weet Agnes het reeds?" „Neen, zij slaapt nog. Eerst bij het aanbreken van den dag is zij in slaap gevallen. Arm kind, zij zal het spoedig genoeg hooren. Vertel er mij eens wat meer van." „Er is niet veel mede te deelen. Toen ik gisteravond terug gekeerd was zat mijnheer King als gewoonlijk in zijne stu deerkamer te lezen. Hij bleef altijd op tot ongeveer een uur na middernacht. Ik deelde hem mee, dat ik u zijn bood schap had overgebracht en gaf in uwe eigen bewoordingen weer de woorden van dankbaarheid door u gesproken. Hij scheen hierover aangenaam gestemd en daarna wenschte ik hem goeden naeht en begaf mij naar mijne eigen kamer. Vroeg in den morgen werd ik gewekt door den ouden Sto kes, den bottelier, die mij vertelde dat zijn meester dood was. Ik ging met hem naar beneden en zag mijnheer King zitten in den stoel, zooals ik hem den vorigen avond had verlaten, maar dood. TusBohen zijne vingers hield hij nog een half opgerookte sigaar. Dat is alles." Msvrouw King hield haar adem eenigen tijd in, en haalde toen diep adem, met hare hand tegen hare zijde gedrukt „Is dat alles?" zeide zij met eene stem niet veel luider dan een geiuister. „Dat is voor het oogenblik alles. Men heeft om de ge- neesheeren gestuurd en zij zullen ongetwijfeld de oorzaak van den dood aangeven." „Die man die tuinman, welke hier vanmorgen gekomen is zeide dat mijnheer King vermoord wasl" „Voor zoover ik heb kunnen ontdekken is er niet de minste aanwijzing, dat aan een moord zou moeten worden gedacht. Wie zou mijnheer King vermoorden? De man was denk ik opgewonden en wist niet wat hij zeide. De doktoren zullen de oorzaak van mijnheer Kings dood wel opsporen." Gray werd ondanks zichzelf getroffen door de verandering die plaats greep op mevrouw Kings gelaat, waarop vrees, spanning en hoop elkaar Bnel afwisselden.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1