Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. L etteren en Kunst. Politiek 0 verziekt GemengdNieuws. Burgerlijke Stand. flioop dar veilig gadering in „d'Geel- vinck." Betref fende de uitkeering aan jde stakers uit het fonds werd medegedeeld, dat aan vrij gezellen zal wor den betaald voor de komende week f2.50, aan gehuwden f4.en boven dien 50 cent voor ieder kind beneden 16 jaar. 8 gezellen, die door bizondere omstandigheden niet kunnen staken, dragen hun geheele loon al aan het fonds en deelen als stakers in de uit keering. Een 47-tal wenschen geen ondersteuning te ontvangen. Er zijn in het geheel 397 stakers, waarvan 257 gehuwden en 93 ongehuwden uitkeering erlangden. Het aantal kin- deruitkeeringen bedraagt 543. Van vele zijden, ook uit het bui tenland, is een belangrijk bedrag ont vangen. Velsen. In deze gemeente zal een progres- sieven hoofdelijken omslag geheven worden, die een bedrag van f 11000 moet opleveren er jzal 2 pCt. van het belastbaar inkomen betaald moe ten worden, ol zooveel meer of min der als noodig zal zijn, om tot het genoemde bedrag te komen. Van inkomens tot f500 wordt niets betaald. Van 1501 tot 1600 zal menlOpCt van f 550 moeten betalen. Van 1601 tot 1700 zal 20pCt. van f650 handelt en zulk eene langdurige in- struotie neodig oordeelt, de zaak van meer gewicht is dan „een storm in een (glas water", zooals enkelen het in de eerste dagen wilden voorstellen. Thans begint ieder in te zien, dat de ontvanger en de raadsleden, die tot de ontsluiering van de zaak het hun ne bijdroegen en aanvankelijk niet door ieder juist beoordeeld werden, ja, wel een hoogst treurigen, maar niettemin een duren plicht vervuld hebben. Een jong landeigenaar uit N. Schans, de heerfF. dezer dagen eigenaar ge worden van een boerenplaats, reed Vrijdagavond met een zware hout vracht door de kom van Belling- wolde. De paarden, schichtig gewor den voor een al te kort aan den weg staanden molen, sprongen zijwaarts, zoodat de geleider van den wagen viel en de volle vracht hem over borst en buik ging. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen en in een na bijzijnde woning onder geneeskun de behandeling gesteld. Na eenige uren reeds is hij bezweken. f701 f801 f1001 f1201 f1401 f1701 f2001 1800 fiooo f1200 11400 11700 12000 f2400 30 40 50 60 70 80 90 1750 1900 f1100 11300 f1550 11850 f2200 betaald moeten worden. In de hoogere klassen zal van den geheelen aanslag 2 pCt. geheven wor den dus in de hoogste of 20ste kis sse met een aanslag van 60 tot f80000 zal 2 pCt. van f70.000 of f1400 be taald moeten worden, waarvan tot heden 660 opgebracht werd. Te Roermond is voor de arrond.- rechtbank de eerste verificatie-verga dering gehouden in de zaak van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden oud-griffier J. H. Schreurs. Hoe groot het passief is weet men nog niet, maar men kan begrijpen dat het aanzienlijk is wanneer men weet dat de kinderen, tot richtige nakoming van een akkoord dat aan geboden is, een hypothecaire inschrij ving op hnnne goederen willen geven tot een bedrag van 160.000 gul den. Een jongmensch uit een der pro vinciale steden, die er in den laats ten tijd zijn werk van maakte, rijwielen te huren, er mede naar een andere gemeente te spurten, en ze daar te gelde te maken en van dit kunstje o. a. te Nijmegen, Arnhem, Tilburg en Dordrecht met goed gevolg profi teerde, is Zaterdag te 's Gravenhage, toen bij dit ook daar poogde te doen, door de politie gearresteerd. Men schrijft uit Sliedrecht aan de N. R. CL Tien dagen is hot geleden, dat we in ons laatste bericht melding maak ten van de voorloopige inhechtenis neming van den burgemeester dezer gemeente. Sedert heeft de arrond.- rechtbank te Dordrecht het besluit van den rechter-commissaris bekrach tigd, maar van schorsing of andere maatregelen van hooger hand is tot heden nog niets vernomen,'zoodat het burgemeesterschap wel wordt waar genomen door den oudsten wethou der, maar in de benoeming van een tijdelijken wethouder ook tot heden nog niet is v-orzien. De Raad is trouwens ook de gansch© maand Maart nf t vergaderd geweest, zoodat de ingezetenen officieel ook nog geen kennis dragen van hetgeen, ingevolge de besluiten van de vorige vergade ring, is geschied. Niettemin zijn velen van oordeel, dat het hoogst wensche- lijk ware, dat zeer spoedig een krach tige hand de teugels van het bewind in handen kreeg. Inmiddels worden de onderzoekin gen naar allerlei gepleegde of ver meende onregelmatigheden van wege de justitie krachtig voortgezet. Zoo worden nog meerdere mandaten aan de onderteekenaars vertoond, van welke enkelen de handteekening niet als de hunne erkennen en schij nen de huwelijkskosten hier van velen ook aanmerkelijk meer bedra gen te hebben, dan dit op andere plaatsen het geval is. Zelfs wordt naar we vernemen, een onderzoek ingesteld naar den inhoud van ;de armhui, die bi; trouwplechtigheden dienst doet. Wij willen hopen, dat toch deze zaak in orde is. Zijn wij echter wel inge icht, dan zal ook de geheele gemeen;erekening over 1893, die dus reeds door den gemeenteraad en Gedep. Staten is goedgekeurd, aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Het wordt met éen woord een treurige geschiedenis en met den dag wordt het voor ieder duidelijker, aat waar de justitie zóo Zaterdag werd te Arnhem een voet balwedstrijd gehouden tusschen de En- gelschen en Hollanders. Te 3 uur be gonnen, eindigde de strijd te 5 uur. Vóór halftime was de stand 2 tegen 0 in het voordeel der Engelschen. Na halftime brachten de Engelschen het tot 4, zonder dat GelderlandOverijsel één punt maakte. Bij den roei wedstrijd op de Theems heeft Oxford weder gewonnen. Het weer wasr egenaohtig en koud later is de lucht echter opgeklaard. De knecht uit een berucht huis te Venloo is gevankelijk naar Roermond overgebracht, als verdacht een rijks ambtenaar levensgevaarlijk met een bierglas verwond te hebben. Door de politie te Arnhem is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een 14 jarig meisje, die met haar 12jarig broertje zich door middel van een valschen sleutel toegang had ver schaft tot de ververschingstent op het sportterrein aan den Velperweg en aldaar ten! nadeele van de pachtster der buffetten, de wed. H., een partij glaswerk en andere koffiehuisbenoo- cligdheden had ontvreemd. Behalve en kele glaasjes, die door haar vooreen paar centen verkocht waren, is het ontvreemde in beslag genomen ten huize van de moeder der kinderen, de wed.W., aan wie zij verteld hadden dat een en ander door hen gevonden Op last van den officier van justi tie te Breda is de te Rozendaal ge arresteerde V. de V., gewezen hoofd inspecteur eener levensverzekering- en brandwaarborgmaatschappij, aan de Belgische justitie uitgeleverd. V. was in België bij verstek tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en had zich te Rozendaal gevestigd onder een valschen naam. Messchaert Operazanger. Vrijdag 19 April heeft in den Stads schouwburg te Amsterdam de eerste voorstellin plaats van den Lohengrin, waarin de heer Messohaert de partij van Koning Hendrik zal zingen en die voorstelling zal ten voordeele van het echtpaar Orelio plaats hebben. Drie redenen alzoo voor één om een stampvolle zaal te voorspellen. De heer Orelio vervuld in het werk de partij van Telramund. Reeds Donderdag 4 April a.s. zijn plaatsen voor de voorstelling te be spreken. De Duitsche Keizer kan somtijds een Bchalk zijn. Nu heeft hij in ant woord op de aanvraag om audiëntie van de Voorzitters van den Rijksdag, deze genoodigd op het feestmaal dat hij heden Maandag, geelt ter eere van Bismarkck's verjaardag. De nieuwe voorzitter en vice-voor zitters kregen daarover menige scherts te hooren. Zij moeten nu wel bonne mine k mauvais jen maken en ook een glas champagne drinken op Bis marck's welz$n. De vice-president Schmidt evenwel heeft voor de invitatie bedankt.^ De Times verneemt uit Simonoseki, dat Lihoengsjang naar wensch voor uitgaat. Talrijk zijn de blijkea van deelneming, geschenken, deputatiën, die van Japansche zijde bij hem in komen. Het heet, dat Li's aanrander den dood wilde wreken van zijn broe der, die in het begin van den oorlog te Tientsin terechtgesteld werd. De man is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De wapenstilstand zal tot 20 April duren, maar eerder ophouden, indien de vredesonderhandelingen worden afgebroken. De Japansche vloot in de wateren van Formosa telt 31 schepen. De Japanners hebben de bemanning van eene Chineesche jonk, welke zij buit- maakten, ondervraagd, waar de En- gelsche vloot zich ophield. Daarna werden de mannen losgelaten. De Japanners maakten bij het gevecht op Ponghoe, 1000 krijgs^ vangenen. De overige Chineezen lieten zij in jonken ontsnappen. De Japan sche kruiser Josjmg zit vast op eene blinde klip. Het eiland wordt door 3000 Japanners bezet gehouden. In de belgische Kamer werd het debat over het gemeentelijk kiesrecht voortzet. De socialisten schijnen besloten te hebben de algemeene werkstaking te verdagen en die eerst na de dis cussie over de annexatie van den Congostaat te decreteeren, ten einde aan de volksbeweging een anti-dynas tiek karakter te geven. De Gazette maakt een telegram openbaar uit Renaix (VI.Rousse, in Oost-Vlaanderen), volgens hetwelk het lot eene hevige botsing is geko men tusschen de werkstakende wevers en de gendarmes. Een der werksta kers is gedood; 6 zijn gewond. Zondagavond hebben de gendarmes er weder op de stakers moeten schie ten. Twee personen werden gewond, van wie een zeer ernstig. enkele dagen en 27 Maart werd er mededeeling van gedaan op de alge meene jaarvergadering van de „Che mical Society." Smokkelarij. Te Antwerpen heeft men getracht eene lading meloenen binnen te smok kelen. Iedere vrucht was verborgen in een citroenschil (citroenen zijn vrij van invoerrechten), doch het bedrog werd bijtijds ontdekt. De rechten welke de verschepers wilden ontdui ken bedragen 43,000 frs., zoodat zij een boete van 430.000 frs. te betalen zul len hebben. Bismaroks verjaardag. Het aantal geschenken, dat Bis marck in de laatste dagen heeft ont vangen, is nauwelijks te overzien. Men vindt er van alles onder, van dames handwerkjes af tot twee buffels toe. Nu ea dan bekijkt de „ijzerenkanse lier" ze en schiet het gemoed hem vol bg al die blijken van sympathie en vereering. Met eene beschrijving van al de fees ten die in groote en kleine steden ter eere van zijn verjaardag heden worden gehouden, zou men een dik ken foliant kunnen samenstellen. In vele Staten zijn op bevel van staats- en stedelijke autoriteiten alle scholen gesloten. De volgende vorstelijke giften zijn er door wijlen Lord Moray vermaakt 50,000 pond, sterling aan het Zieken huis te Ediburg; 50,000 voor liefda dige doeleinden te Edinburgh; 40,000 voor hetzelfde in de graatschappen waar des Earl's landgoederen gelegen zijn; 15,000 aan de Royal National Lifeboat Inotitution en 15,000 aan de Anglikaansche Kerk binnen Londen. Zooals men weet is een pond ster ling ongeveer twaalf gulden. Deze legaten beloopen dua te zamen meer dan twee milioen. Alweer een natuurwonder. Het kind, dat zonder oogen gebo ren is, heelt een waardijen tegen hanger gevonden in een kind, dat op Kreta geboren is met twee ton gen en voorts met zes vingers aan iedere hand en zes teenen aan iedere voet. Verkiezingen bij naclit Ten einde beter invloed te kunnen oefenen op de aanstaande verkiezin gen voor de Skuptchina, heelt de Servische minister-president, volgens de K'óln. Zeit. bepaald, dat de reoht- streeksehe verkiezingen zullen plaats hebbenbij nacht I Deze maatregel heeft tal van pre fecten genoopt hun ontslag te nemen. Bovendien zijn reeds 100 protesten tegen dit besluit aan den koning ge zonden. Er is, volgens de Standardeen nieuw soort gas ontdekt door pro- lessor Ramsay. Het spectrum van dat gas komt geheel overeen met dat van het element, hetwelk men in de zon aantrof, niet nauwkeurig heeft kun nen bepalen, en hetwelk tot nog toe bekend was onder den naam helium. De ontdekking dateert nog maar van Hoe men keizerinnen vangt. De onderkoning van Nanking Tchang Tchi-Tung, een oud tegenstander van Li-Hung-Chang, maar een slimme rot, gaf der keizerin-moeder van China bij haren 60sten geboortedag meer dan honderd kanonnen van de nieuwste constructie met alles wat daarbg be hoort ten geschenke. Dit geschenk kostte meer dan een milioen taels. Maar een Chineesch mandarijn geeft niet een zoo groote som uit eenvou dig om een medemensch een genoe gen te doen, hij wil er zeil ook wat pleizier van beleven. En Tchang-Tchi- Tung, die wel geen onderkoning van Petchili kon worden, omdat hij in deze provincie was geboren, zou toch wel gaarne zien dat zijn vriend Wu- Ta-Tcheng, gouverneur van Hunan, tot dien post werd benoemd en wan neer dan de meerderheid der leden van den Grooten Raad te Peking op zgne hand was, gingen de zaken pre cies zooals hij het graag wilde. Maar Li-Hung-Chang doorzag het slim overdachte plan en toen zijne positie begon te wankelen, kocht hij de schoonste diamanten op en gaf deze der keizerin-moeder ten geschen ke. De zestigjarige vond de kanonnen wel zeer mooi en zeer doelmatig maar de pracht der diamanten ver blindde haar en de berekening van den onderkoning van Nanking faalde. Te Renieh in Egypte zijn ongeveer 500 oude munten gevonden, waaronder 360 die aan de eene zijde het borst beeld van Alexander den Groote met zijn naam er omheen, aan de andere een gevleugde overwinning vertoonen. Al deze munten zijn in uitstekenden toestand. VARIA. Vriend. Waarom noteer je die din gen voor 95 ct. Je kunt net zoo mak kelijk zetten 1 gulden. Koopman. Dat is een vakgeheim. Ieder kooper wil dan vijf centen terug hebben en terwijl ze staan te wachten op het geld kijken ze rond en vinden in den regel nog iets anders dat ze noodig hebben. Aan een tafel die bezet was door eenige opgewonden jongelieden, neemt "c een vreemde plaats, die nergens anders kon zitten. De jongelui maken hem tot doelwit van hun grappen, zonder hem echter te kunnen bewe gen het veld te ruimen. Eindelijk wendt de brutaalste zich direct aan hem met de vraag: Weet u wel, welk onderscheid er is tusschen u en een klok? Neen? nu dan zal ik het u zeggen. Wanneer men een horloge opwindt dan gaat hetwanneer men u echter Ik weet het, antwoordde vreemde glimlachend. Maar weet u ook wat ik met veel horloges gemeen heb Neen, dat is? Wanneer da juiste tijd gekomen is, beginnen zij te slaan Pas op, die tijd is op het punt aan te breken. De jongelieden lieten den vreemde verder met rust. AHnggbaden batrskkisgea in Nedorlanfi. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooienworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Dame 25 a SO j. gunst, interl. geiv. m. deftig pabl. om te g. v. f. z. d. en h. art. hoog sal. 2. R. 8. juffr. in baukelb.wink. kenn. fr. t. gen. voork 3. Fats. beseh. kinderjaffr. v. g. get. voorz. ken. vr. tai. en nuti. haudw. aanbev. 4. Jongra. v. ant.werks a. e* optr. bij afw. v. pair, in B. H, ea k.drakb. HAAKLEM. Bevallen 30 Maart.H.Giljou Buurman z. M. A. Leuterv. Tien hoven d. M. A. de VriesFakkens z. M. E. StaphorstLeeuwen d. H. C. GoversPieterse d. E. v. Pekv. Aal- derind z. C. C. v. DuijnVissers z. M. H. Smitv. Hattum d. H. L. ElskampTen Hope z. C. PrinsRip z. G. v. d. PoelWollenga d. Overleden 30 Maart. E. Ange- nenPiezza 61 j., Ruijchaverstr. P. Hoge veen 68 j., Dubb. Buurt. M. C. Scheffers 92 j., Rustenfourgcrl. J. H. Pootjesv. Boxel 77 j., Anthoniestr. C. T. Moseman 2na. d. Z. Polderstr. MARK TNIEUWS- Haarlem1 April 1895. Aardappelen- en Botermarkt, aangey. yerkockt laagste h002s.p1.. Boter 77 Kg. 77 Kg. f 1,— f 1,10 Biggen 138 st. 122 st. f4,— f8, Schramm. 47 st. 23 st. f8,f 12, Aardapp. 78 H.L. 78 HL. f 2.60 f4.25 Appelen 27 H.L. 19 H.L. 4.6; Peren 21 H.L. 14 H.L. 3.4. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe_f0.a f,0 Witte tarwe f 5,25 a 5.^, Rogge f 0.a 10, Haver f2,756 a f2,605, Gerst f3,80 a 0,Groene erwten 10,aO,Ca- pucijners f 0,— a 0,—, Paardenboonen f 0,a 0, Duivenboonen f 6,125 a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad f 0.per 50 kilogr. Amsterdam1 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,— a 0,dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers 2,30 a 2,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,50 a 5,dito Flakkeesche 3,90 a 4,20, Geldersche Blauwe f4,30 a 4,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f0,aO,HiHe- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 30 Maart De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, voi- 7,05 ct. per gall. Ruwe olie 112?, 112v, 114<f, 114H, 114, 113 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f8,25, Levering Maart f 0,,Decemb. f6,90, Mei/Juni f8,2p, Juli/Aug. f8,30. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Edam16 Mrt. KaasAangevoerd 2 stapels, weg. 403 Kg. Hoogste prijs f22,50 de 50 Kg. Alkmaar29 Maart. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 123 stapels, weg. 62,258 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f29,50. Commissie Gras f27,mid delbare Gras f25,50. Alkmaar18 Maart. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 6 koeien f150 a 185, 67 vette kalveren f40 a 102, 111 nuchtere dito f 5,a 15,1 vette schapen f 10 a 53 magere varkens f 12 a 15, 0 paarden fa alles per stuk, 182 vette varkens 31 a 38 ets. per Kg. gehouden in „de Gouden Leeuwop Zaterdag 30 Maart 1895. 1. Een Huis en Erve, in de Pieter Kiesstraat 45. Jb. Ek Jb. voor f 6090. 2. Eene Villa, met Tuin en Erve, genaamd, „Villa Clara" teZuid-Zand- voort, aan de Paulus Loos-traat. Opgeh. voor f8005. 3. Een Huis en Erve, Stalen Bol werk 44. S. J. v. Os voor f 2075. 4. Een Huis en Erve, Witte Hee- rensteeg 26. A. Uitenbosch qq. voor f3025. 5. Een Huis on Erve met Tuin, Z. B. Spaarne 110. Opgeh. v. f3900. 6. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorg. M. J. Mok f 1721. 7. Een Villa met Tuin on Erve, Kenaupark 1. Opgeh. f12005. 8. EenrWinkelhui* met Werkplaats en Erve, Gasthuisvest 40. Opgeh. v. 15450. 9. Een Winkelhuis met Tuin en Erve, Koudenhorn 14. P. C. v. Tour- nenberg f5600. 10. Een Huis en Erve met Tuin. Schagchelstraat 28. Opgeh. v. f5905, 11. Een .percel Bouwterrein, zuidz. Saenredamstraat. 12. Id. id. De perceelen 11 en 12 gecombinerrd. Opgeh. t885. 13. Id. id. 14. Id. id. De perceelen 13 en 14 gecombineerd. Opgeh. f855. ADVËRTEKTIEN Getrouwd.: H. C. VOETELLNK en A. NIJHOUT, die, mede namens hunne wederzijd- sche familie, hunnen hnrtelijken dank betuigen voor de vele bewij zen van belangstelling, dezer dagen ontvangen. Sneet, 1 April 1895. De Heer en Mevrouw BRUM- MERHullet betuigen hun dank voor d-, bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon. Kraatnviiitet norien afgewacht 8 April.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3