MÏPLAOILJETTEN. Yoor onze Vensters. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ~'e Jiurgfin Woensdag 3 April !S95. Nn. 3605 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON 7) HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en .Bureau: Kleine Houtstraat 14., Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suee., Parijt 31 bi» Faubourg Montmartro BILJËTTËK voor Tellingen en Aanbestedingen,voorFeestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukkery van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever In de étalage yoor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na- I volgende afbeeldingen gelegd Pring Von Bismarck en zijne fa- milie. Yorst Bismarck (Uit Eigen Haard.) Het kamp te Sathonay in 5 afb. Het nieuwe jacht van den Czaar. Een moorsche afgezant met zijn secretaris. Begrafenis van Ismail pacha in Cairo. Slatin pacha, de laatste van Gor dons luitenants. Aankomst van Slatin te Oaïro na 112-jarige gevangenschap. I Een verteller in het ehineesche ■kamp. I Onderhandelingen voor de overgave |van Wei-hai-wei. Het hoofd van een valschen bericht gever opgehangen bij een poort. De opening in den cbineeschen nuur bij Shan-hai-kwan. Koning Koko in zijn oorlogsboot. Engelsehe hondenliefhebbers. Aftreden van Peel. Het transporteeren eener zieke yrouw over den berg Pilatus, Scheren. Een gevaarlijk oogenblik. Pallas, de nieuwe schilderij van Botticelli. De eerste wedstrijd van de engel- |eche dames voetbalclub. Tentoonstelling van photo's (2 atb.) Zegening van het water in Rusland. Yvonne (Uit Eigen Haard.') Politieke Platen en Portretten. Haarlem2 April 1895. In de vergadering van het dep. Noord-holl. der Vereeniging van leeraren aan Inrichtingen van mid delbaar onderwijs, te Amsterdam ge houden, besprak de Heer C. Heijman, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem, de vraag of op het eind-examen een vertaling of wel een opstel in de vreemde talen de voorkeur verdiende. Naar aanleiding van de nieuwere rich tin sr bij het onderwijs, waarbij niet langer de grammatische oefenin gen op den voorgrond worden ge steld, maar vooral gestreefd wordt naar het aankweeken van zekere gemakkelijkheid in het gebruik van de taal als middel tot uiting en wisseling van gedachten, verdedigde de inleider het opstel. De overgroote meerderheid der vergadering vereenigde zich met zijn gevoelen. De Haarl. Kegelclub „Hard gaat ie1' behaalde Zondag den 4den prijs verg. zilv. med. in een kegelwed strijd, die te Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van het 5 jarig be staan van den Nederlandscben Kegel bond 22 vereenigingen uit ons land waren ingeschreven. Aangaande de beweging van de timmerlieden alhier, kunnen wij me- dedeelen, dat gisterenavond bij het looncomité nog niets bekend was van den uitslag van den eisch der timmerlieden. Men zeide ons, dat vele patroons eene afwachtende houding aannemen. Eerstdaags zal weder eene verga dering van timmerlieden worden ge houden. Wie daarbij als sprekers zul len optreden is nog niet bekend. Zaterdag heeft de heer Lampe in de Gierstraat zijn winkel heropend. De winkel heeft eene belangrijke ver bouwing en verbetering ondergaan. Het plan daartoe is gemaakt door den architect H. Nelisaannemer was de heer A. van Es. Het is thans een flinke winkel, van voren en van achteren stroomt het licht erin4 toonbanken geven gelegenheid de bezoekers vlug te bedienen. Des avonds zal er gasgloeilicht branden. Yoor eene goede ventilatie is gezorgd. Voorts is de voorpui, uit een bouw kundig oogpunt besohouwd, de ver melding waardig. Het magazijn biedt eene flinke gelegenheid tot berging van de artikelen, waarin de heer Lampe handel drijft, die zooals men weet zijnconfectie en japonstofien. Heden viel in den Raamsingel bij de Houtbrug een zoontje van den heer T. v. B. te water, dat niet dan na eenige moeite gered werd door den heer M. G. Güthschmidt,ass.-baas aan de Ambachtsschool, die daartoe ge kleed te water sprong. „Tesselschade". De afdeeling Haarlem der Nederl. Vrouwen vereeniging „Tesselschade", verzoekt ons beleefd hartelijk dank te zeggen aan allen die hebben me degewerkt aan den zoo uitnemend ge slaagden Bazar. Tevens vermelden wij dat het Be stuur verblijd is met een gift van f200 tot aankoop van overgebleven voorwerpen, die bestemd worden om als prijzen te dienen bij eene even tueel te houden loterij van „Welda digheid naar Vermogen." Bij 't verlaten der stad heeft de heer Ch. Binger, lid der firma Emrik Binger een afscheidsfeestje gegeven 11. Zaterdagavond aan 't geheele per soneel dier firma, met hunne vrouwen en verdere genoodigden, in het lokaal Felix Favore. Toen de heer Binger de zaal binnen kwam werd hem een welkomstlied toegezongen, en daarna bij monde van den heer J. Postma namens het per soneel een album aangeboden. Verschillende voordrachten werden op den feestavond ten beste gegeven mede ook eenige Tableaux Vivants, voorstellende eenige reclameplaten door de firma Ernrik Binger ver vaardigd, als reclameplaat Ned. Gist Spiritusfabriek en VanVollenhovens Stout, en meer andere, welke alle veel bijval vonden. De avond werd gezellig doorgebracht afgewisseld door dans, gecostumeerde optocht enz. Gisteren werden wij in de gelegen heid gesteld het album te bezichti- geu, door het personeel der firma Emrik en Binger, aan den heer Ch. Binger, bij zijn vertrek naar Brussel, geschonken. Op den eikenhouten omslag van het album, waarop de heer W. B. IJzerdraat Jr. een bouquet had ge beeldhouwd, prijkte het portret van den heer Ch. Binger. Het album is voorzien van zilveren sloten, waar in het wapen van Haarlen is gegra veerd. De leêren band en deze sloten werden geleverd door de bekende firma Oostenbroek en Zn. alhier. Op de le bladzijde van het album lazen wij het volgende: „Ter herinnering aangeboden aan den heer Ch. Binger, bij zijn uittre den uit de firma Emrik en Binger door het personeel". Verder bevat deze bladzijde nog een klein gedicht, getiteld „Afscheids groet" van den dichter F. H. van Leent, dat door dezen dichter met eigen hand in het album was ge schreven. De 2e bladzijde is voorzien van bet portret van den heer Ch. Binger. Op de volgende bladzijden zagen wij afbeeldingen van verschillende gedeelten van de inrichting van de heeren Emrik en Binger. Op de laat ste bladzijde komen de bandteeke- ningen voor van de gevers. De ver sieringen op de verschillende blad zijden zijn door het personeel van de firma Emrik en Binger zelf aange bracht. Bij vonnissen van de arrondisse- ments-rechtbank alhier, dd. 2 April 1895 zijn in staat van faillissement verklaard lo. S. Slagter, broodbakker te Haar- zem, met ingang van 30 Maart. Tot rechter commissaris is benoemd mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator mr. A. Kist, advocaat en procureur alhier. 2o .D. H. Hoekstra, koopman in turf te Haarlem (heropend faillissement). Rechter commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. A. Kist, advocaat en procureur alhier. Voetbal-matoh. Maandag speelde te Heemstede de Maidstone-club weer een match en wel met een elftal uit Noord-Hol land, bestaande uit de heeren: Kool, Fr. Dolleman, W. Dolleman, Jhr. Schorer en Vortjes uit Haarlem, Van der Linden, Kampers, J. Stok, His- gen, De Bordes en Van Hasselt uit Amsterdam. Door het slechte weer was de op komst van het publiek niet groot, en de Engelschen lieten degenen, die er waren nog 2 uur onnoodig wach ten, door bun late verschijnen, daar de tegen half twee uitgeschreven match eerst half vier een aanvang nam. Met half time stonden de kansen gelijk, 11, maar hierna maakten de Engelschen nog 5 goals tegen 0 van den kant van N.-Holland. Zij wonnen dus den wedstrijd met 6 tegen 1. Morgen spelen zij in Utrecht. Einde Juni worden de Koningin nen op het Loo verwacht. De Wereldtentoonstelling. Het comité van Oud-Holland op de tentoonstelling voor hótel- en reiswe- zen te Amsterdam heeft pogingen in het werk gesteld zich den steun van verschillende aldaar bestaandegymnas- tiekvereenigingen te verzekeren. Met den besten uitslag zijn deze bekroond. Er zal n.l. een vendel soldaten, mus ketiers en piekeniers gevormd wor den, waarover H.H. M.M. de Konin ginnen, bij baar bezoek aan de ten toonstelling een wapenschouwing zullen houden. De manschappen van dit vendel zullen gekleed zijn uit den tijd van Prins Maurits. Ter bege leiding van Hare Majesteiten zal een eerewacht van honderd personen wor den geformeerd. Eenige officieren zullen de leiding op zich nemen. Op de Beurs zullen vooraf oefeningen worden gehouden. HH. MM. de Koninginnen zullen de wereldtentoonstellig te Amsterdam niet openen, doch bij deze plechtig heid vertegenwoordigd worden. Wel zullen Zij de tentoonstelling in den loop der zomermaanden met HDr. bezoek vereeren. (D.) In de zitting van den gemeenteraad van Maastricht van Zaterdag werd gelezen een schrijven van jhr. De Ranitz, particulier-secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, houdende mededeeling dat het H. M. behaagd heeft de uitnoodiging van den ge meenteraad'tot bijwoning van een feestbanket welwillend aan te ne men en daarvoor te bepalen Woens dag 23 Mei te 6Vs ure namiddags. In verband hiermede heeft de Raad met eenparige stemmen eene som van f 15.000 toegestaan voor het doen van vernieuwingen en veranderingen aan het raadhuis, de muziektent op het Vrijthof en andere werken van blijvenden aard en voorts burgemees ter en wethouders gemachtigd, uit de post van f25000, op de begrooting voor appropriatie der vestingterrei nen uitgetrokken, de uitgaven te be strijden voor de plechtige ontvangst van HH. MM. de Koninginnen. De toestand van den R. K. aarts bisschop te Utrecht is zoozeer achter uitgegaan, dat het ergste gevreesd wordt. De geestvermogens blijven helder. Ben spoedig einde schijnt aan staande. Een Engel8chman, die van de jongste Haarlemsche bloemententoonstelling had gehoord, had daar ook willen tentoonstellen en zond naar Haarlem een keurige partij bloemen, naar men zegt, eenige soorten Amaryllus. De douanen dachten er echter anders over en weigerden de zending te laten Naar het tngeleeh van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK HL Het eerste verhoor. Ofschoon het nieuws van Rowan Kings plotselingen dood oor den avond reeds over het halve graalschap zich had verspreid, kwam er dien dag geen bezoek dan van twee of Irie bevoorrechte personen van de parochie en van Richard ing. Rowan King had zulk een groot gedeelte van zijn iven in het buitenland doorgebracht, en had na zijn thuis- ;om8t zoo ongezellig en eenzaam geleefd, dat men hem in iet graafschap meer van naam en door zijn karakter dan rsoonlijk kende. In Yewle was ook niemand aan wien men #jne deelneming kon betuigen; men meende dat het eenig ergebleven familielid zijne gevangenisstraf nog onderging. Toen Richard King versoheen bleef hij op een afstand van B voet van den doode verwijderd staan en beschouwde hem lerscheidene minuten lang stilzwijgend. Daarna haalde hij diep adem en verliet de kamer waarvan Stokes de deur weer achter hem sloot. Hij deed slechts twee vragen aan den bottelier „Op welk uur hebt ge ontdekt, dat mijnheer King dood was „Ongeveer halfzeven mijnheer." „En weet ge ook of hij reeds lang dood was f" „Hoe kan ik u dat zeggen mijnheer Hij voelde kond, dat is alles wat ik weet, want ik ben geen dokter." „Hr zal natuurlijk een onderzoek plaats hebben," merkte Richard King weldra op, „en eene lijkschouwing door de geneesheeren. Ik moet nu naar Souchester terug. Ik zal eerst mevrouw King op de pastorie gaan opzoeken; morgen vroeg kom ik echter terug." Het gelaat van den ouden dienaar onderging eene veran dering bij het noemen van de namen „lijkschouwing" en „geneesheeren", en na een minuut van onrust en aarzeling vroeg hij, „zullen zij zullen de geneesheeren, denkt u, het lichaam van mijnheer Rowan openen bij de lijkschouwing f" „Natuurlijk StokeB. Terwille van het gerecht moeten zij de oorzaak van den dood opsporen." Richard Kings paard werd voorgebracht, en hij reed in galop de laan uit. Nadenkend staarde de oude dienaar hem bij de deur na. „Hij zal het denk ik wel zijn," zeide hij bij zichzelf, „want ik vrees, dat de arme mijnheer Charles geheel is buitenge sloten. Hij is toch echter geen King; hij heeft niets van het Yewlebloed in de aderen. Maar mijne dagen zijn nu zoowat geteld." Langzaam liep de oude man door de gang, welke uitkwam op de hiljartkamer, of die tenminste dat eenmaal was geweest, met zijn hoofd gebogen en eene uitdrukking van diepen kommer op het gelaat. „God helpe ons allen mompelde hij het hoofd schuddende „God helpe ons I De laatste van hen. Het einde eener flinke familiehet ras gaat den ondergang te gemoet. En nu willen zij mijnheer Rowan nog het lichaam opensnijden alsof hij een dood beest was? Ik zon liever willen, dat zij dat met mij deden dat is zeker. Niet, dat het mijnheer Rowan veel zou kunnen sche len als hg had geweten, dat het zou gebeuren, en men hem zijne toe'stemming had gevraagd," voegde Stokes er bij op ernstigen toon, „maar nn hij het niet weet en om zijne toe stemming niet iB gevraagd, maakt dat een groot verschil een groot verschil 1" Na aan deze zonderlinge gedachten uiting te hebben ge geven, opende Stokes de deur van de biljartkamer en trad binnen. Francis Gray en een heer, ongeveer van Stokes' leef tijd zaten in een der vensterbanken. „Mijnheer Richard is vertrokken," zeide Stokes en bleet in het midden van het vertrek Btaan. „Hij gaat nn een bezoek op de pastorie afleggen en komt morgenochtend vroeg hier terug. Ik denk," voegde hij er bedroefd bij, „dat hij nu de meester hier zal worden, maar hij is volstrekt geen King alleen in naam. Hij heeft niets van het bloed der Yewles." „Mijnheer Richard was zeker diep geschokt?" vroeg Gray. „Niet bizonder voor zoover ik kon zien mijnheer Gray. Wanneer hij het was, en ik wii volstrekt het tegendeel niet

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1