AMPLAKBILJEffEH. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i2e Jaargang Donderdag 4 April 1895. No. 3606 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: J. i STADSNIEUWS. BINNENLAND, EUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*3,. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G: L. DAUBE db Co., JOHN F,JONESNwcc,, Parjj» 31bit Faubourg Montmartre. BILJETTEAI voor VefllüMgee en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter {Stoomdrukkerij van dit Biad tot hoogst billijken prijs laten drnkken. Hicuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem8 April 1895. Door burg. en wetb. dezer gemeente I is op verzoek tengevolge van zijne benoeming als klerk ter provinciale griffie aan den heer L. M. Moolenaar eervol ontslag verleend met ingang van 5 dezer uit zijne betrekking van klerk ter plaatselijke secretarie alhier. B. en W. hebben gunstig geadvi- [seerd op een adres van Vrouwe A. IM. M. Doeff en den Heer H. Doeff, I behelzende een verzoek strekkende lom een dam in den scheidingssloot, Itusschen den Haarlemmerhout en den laan de oostzijde daarvan gelegen Schouwbroekpolder, in zuidelijke I richting te mogen verplaatsen mits ■door hen o. a. de bestaande dam worde opgeruimd, in den te maken dam leen duiker worde gelegd ter wijdte Ivan minstens 4 d.M. en dat een en lander ten genoege van Burgemeester jen Wethouders van Haarlem worde I uitgevoerd en onderhouden. Voorts Idat de uitvoering moet plaats hebben ■in overleg met, en volgens aanwij- jziging van den Hoofdopzichter over de werken en gebouwen der gemeente Haarlem. De rieuw benoemde luit. kolone* C. Kool, van den stat der genie, blijft in zijn nieuwen rang als eerst aanwezend genie-officier alhier in gar- pizoen. In de Rotonde van het Paviljoen ^lhier, zal a. s. Zaterdag 6 April des namiddags 2 uur, door den heer dr. E. Niermever, leeraar aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotter dam, een voordracht worden gehou den over de ontdekkingen aan den Boro-Boedoer en andere Javaansche (xmwwerken uit den Hindoetijd, net tentoonstelling van lichtdruk ken. Leden en Donateurs der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en begunstigers barer Mu seums hebben met hunne dames vrijen toegang. Haarlemsche Bachvereeniging Naar wij vernemen is door direc teuren van de Haarlemsche Bach vereeniging besloten donateurs en leden de gelegenheid aan te bieden tot het bijwonen van een vijlde con cert op Maandag 29 April e.k., waar op bet eerelid de beer Willem Kes met het orchest van het concertge bouw zijne medewerking heeft toege zegd. Ook de dames Reynolds (piano) en Osborne (hofoperazangeres) beiden uit Leipzig zullen zich doen hooren Uithoofde van lichtverklaarbare redenen zalj dit concert een buiten gewoon moeten zijn, doch bij eene gelegenheid als deze, nu de heer Kes afscheid neemt van het publiek der Haarlemsche Bachvereeniging, zal waarschijnlijk dit besluit instemming vinden. Heden, Woensdag 3 April en Za terdag 6 April, van des voormiddags 10 tot 12 uur en van des namiddags 1 tot 5 uur, en Woensdag 10 April van des voormiddags 1012 uur, zal examen worden afgenomen aan de leerlingen van den cursus in hoefbeslag voor burgerhoefsmeden, in de cavaleriekazerne alhier, uit gaande van de Holl. maatschap, v. Landbouw afd. Haarl. «n Omstr. Aan het examen zullen 21 leerlingen deel nemen. Examinatoren zijn de heeren: kapt. paardenartsen Lameris, Houbis en Quadekker. Woensdag 10 April, 's namiddags te 2 uur zullen in de cavaleriekazerne de diploma's uitge reikt worden. „God is mijn Lied." De christelijke zangvereeniging van bovenstaanden naam week bij haar uitvoering van Dinsdagavond in zoo verre van haar gewoonte af, dat zij dezen keer niet een reeks kleinere koorwerkjes, maar één, vrij omvang rijk en ook vrij belangrijk toonwerk ten gehoore bracht. Belangrijk wel niet in dien zin dat de componist van bedoeld werk nieuwe wegen be wandelt maar de reeds bekende door Mendelssohn en nog andere meesters betreden bewandelt bij met gemak en niet zonder geluk. De titel van bet werk luidt: Zalig uit Genade en de componist omschrijft het als een Kerk-Óratorium. Hier mede is de stijl waarin het werd be- handeld voldoende gerechtvaardigd.Of niet enkele onhebbelijkheden, dien stijl eigen, met succès hadden kunnen worden vermeden wil ik niet tot een punt van geschil maken. Sommige gedeelten dit mag ik niet verzwij' gen kwamen mij wat al te gerekt voor om de belangstelling levendig te houden overigens getuigt het geheel van groote muzikaliteit en in goede, edele richting ontwikkelden smaak. Dat de componist goed ver trouwd is met de werken der oudere en jongere contrapunctisten valt mede herhaaldelijk op te merken. Ten over vloede zij nog gezegd dat het werk geschreven bij gelegenheid van het overlijden van den duitschen Keizer (Wilhelm I) en vooral als zoodanig d. i. als gelegenheidsstuk be schouwd doet het zijn maker den Chordirector A. Becker alle eer. De uitvoering was in menig opzicht zeer verdienstelijk. Hoe zorgvuldig er was gestudeerd bleek herhaaldelijk uit de wijze waarop de juist niet al tijd gemakkelijke koren werden voor gedragen want dit woord is niet misplaatst. Alleen de zuiverheid liet somtijds, en vooral bij de tenoren iets te wenschen over. Van de solo-gedeelten verdienen inzonderheid die der sopraan veel lof, deze dame toonde behalve hare b eduidende stemmiddelen de meeste routine in het voor koorleden onge wone werk van solo-zingen. De begeleiding oorspronkelijk voor orkest geschreven was door den heer Weiss gearrangeerd voor drie harmoniums en piano. Zij maak te doorloopend een zeer goed som tijds een verrassend effect. Het geheel werd geleid door den heer H. S. Loran, die zich van deze taak naar behooren kweet, waarvoor hem den dank der vereeniging en hier een woord van lof toekomt. PHILIP LOOTS. Eene advertentie heeft het de vorige week reeds aangekondigd, maar gaarne vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat mejuffrouw E. K. Pape, hier ter stede geen onbekende, in het per ceel Kampersin iel 32, weer tijdelijk een cursus heeft gevestigd in hout- brand- en lederbrand-, schilderwerk, houtsnij- en ledersnijwerk, lederplas tiek, transparant- email- en chromo schilderen, het schilderen naar model enz. Tevens heeft zij geopend een cur sus in hei maken van kunstbloemen in alle mogelijke stoffen. Sommige hare fraaie kunstproduc ten zijn geëtaleerd in den Haarlem- schen Boek- en Muziekhandel. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) Parlementaire praatjes. Het is niet wel doenlijk omtrent de behandeling van het wetsontwerp Hartogh toe herziening van het Wet boek van Burgerlijk} Recht, heden (Dinsdag) aangevangen, uitvoerig te zijn. Bij mijne lezers behoet ik niet meer belangstelling te verwachten voor deze poging tot bevordering van ons procesrecht, opdat het snelleren goedkooper worde, [dan bij de leden der Kamer, die nauwelijks ten getale van 50 waren opgekomen. De beer de Kan ter, die den voorsteller een woord van hulde en dank bracht, liet dan ook niet na op de belangstelling van de niet-juristen in de Kamer bij herhaling een beroep te doen. Intus- schen zal hij moeten toegeven, dat verschillende der behandelde quaes- ties niet zoo binnen ieders bereik liggen. Een greep uit het debat doende wijs ik op twee, m. i. eenvoudige en voor iedereen bevattelijke quaes- ties. De eerste was deze: Krachtens de bestaande gewoonte wordt een exploit, ook in echtschei dingszaken, beteekend aan de woning waar hij of zij verblijft dien het ex ploit geldt. Is deze woning de ge meenschappelijke van man en vrouw dan is er kans dat de man het aan zijn vrouw gericht stuk verdon keremaant, dat het proces behan deld en de scheiding wordt uitge sproken zonder dat de vrouw er ietB van weet. Vindt de exploit-doende deurwaarder niemand thuisdan brengt hij het stuk naar den Burge meester, deze geeft den betrokken persoon kennis, dat bij het voor hem heeft en ieder die met die kennisge ving naar het stadhuis gaat, kan het exploit krijgen. Dat gebeurt te Am sterdam bijv. 3000 maal in het jaar. Maar er is op deze wijze weinig waarborg, dat de bedoelde persoon het stuk in handen krijgt. Daarom wilde de heer Hartogh, dat de deur waarder als bij den betrokken per soon niet treft, aan diens woning een exploitje aanplant, waarin even wel van de zaak waarom het gaat geen melding wordt gemaakt. Toch meende de heer de Kanter dat van ;e wijze van handelen, inzonder heid in kleine plaatsen, straatschan daal was te verwachten, en stelde daarom een amendement voor om deze wijze van handelen in echtschei dingszaken na te laten. De Kamer stelde hem echter in het ongelijk door de verwerping daarvan. De tweede quaestie was deze Bij art. 45 B. R. wordt bepaald, dat de rechter èf dadelijk uitspraak doet of den dag der uitspraak nader bepaalt. Sommige rechtbanken vatten dit zoo op, dat zij op een lateren dag eerst bepalen wanneer zij uitspraak zullen doen zonder dat partijen daarvan steeds op de hoogte zijn. Nu wilde de heer de Kanter, dat de rech ter dadelijk den dag der uitspraak zou mededeelen en stelde in dien geest een amendement voor. Men merkte hem evenwel op, dat dan da delijke uitspraak onmogelijk zou wor den en ook, dat de practijk in strijd met de wet, niet algemeen was doch hoogst zelden voorkwam. De heer de Kanter achtte door het debat de recht banken voldoende op de hoogte hoe de Kamer over dit misbruik dacht en trok toen zijn amendement in. Mij dunkt dat de lezer hiermede voor vandaag wel genoeg zal hebben. Een opmerking nog. Het geheele Wetboek is in de oude spelling en nomenclatuur het wetsvooratel- Hartogh tot gedeeltelijke wijziging daarvan en de amendementen dus eveneens. Was er nu zoo overwegend bezwaar om aan het slot van het voorstel een art. op te nemen, waarin gezegd wordt: in dat geheele wetboek worden de andere spelling en benamingen door de thans gebruikelijke vervan gen. Voor het overige is van de zittmg van heden nog te zeggen, dat de schrif telijke procureurstelling is afgeschaft. En voorts dat een poging is mislukt om de exceptie van onbevoegdheid vrij te houden van het verplicht voor dragen van alle gronden van verweer gelijktijdig. G. Jr. De Koninginnen brachten Dinsdag een langdurig bezoek aan het atelier van den dierenschiider O. Eerelman te 's Gravenhagedie, gelijk bekend is, een schilderij onderhanden heeft, voorstellende de jeugdige Koningin als amazone. De vorderingen aan dit schilderstuk werden belangstellend nagegaan, alsmede een afzonderlijk paneeltje, dat meer in het bijzonder de gestalte der koninklijke amazone te aanschouwen gaf. Met ingenomenheid bezichtigden de vorstelijke bezoeksters de vele in het keurige atelier voorhanden dier- studiën. De toestand van vice-admiraaljhr. De Casembroot is pijnlijk; de laatste nachten waren onrustig en de patiënt is zeer zwak. Een lichte aanval van Naar het engtleeh van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK III. Set eerste verhoor. „En wat zeide hij vroeg de dokter zeer belangstellend. „Hij zeide niets, maar keek mij met zulk een blik aan, at ik er mij wel voor hoedde dit onderwerp ooit weer aan roeren." „Welnu, de verklaring is deze. Zoover de herinnering of Jverlevering gaat, waren de leden der familie het slachtoffer an een zonderling physiek verschijnsel dat namelijk ilotseling een stilstand van het leven inviel, ongeveer over- nkomende met die geheimzinnige ziekte, tegenwoordig ge- oon catalepsie genoemd. Terwijl echter onder de vrouwe- pjke sekse de catalepsie hare meeste slachtoffers heeft, daar feestelijke opwinding de natuurlijke oorzaak, op haar den ieesten invloed uitoefent, is geen der vrouwelijke leden der imilie King ooit het slachtoffer geworden van deze eigen aardige ziekte van het geslacht. Ook staat hiermee het zon derlinge feit in verband, dat gedurende de drie laatste ge slachten er slechts een vrouwelijk lid is geboren in de lamilie King van Yewle." „U bedoelt Agnes King?" „Neen. Ik sprak van de meesters van Yewle. Het vrouwe lijk lid op wie ik doelde is de moeder van Richard King." „Dus was zijn vader toch ook een King?" „Zijn vader was een zaakwaarnemer en heette Jones, maar na zijn huwelijk veranderde hij, gedeeltelijk uit ijdelheid, gedeeltelijk om een wensch zijner vrouw te bevredigen, zijn naam in King, tot groote gramschap van mijnheer Geoffrey, die hem nooit heeft willen erkennen. Maar om tot Yewle terug te keeren. U hebt Stokes hooren spreken van Hubert King, den tweeden Rowan King en van mijnheer Geoffrey, den vader van Rowan en Charles. Zij werden achtereenvol gens door dezelfde familiekwaal aangetast. Het meest merk waardig was het ziektegeval van den tweeden Rowan King. Hij stierf op middelbaren leeftijd, ongeveer honderd jaar ge leden, maar mijn vader herinnerde zich hem en Florence zeer goed en heeft dikwijls gezegd, dat zelfs toen haar prach tig haar reed3 grijs was, zij nog de schoonste vrouw was in Engeland." De oude dokter zweeg een oogenblik en ver volgde toen„De liefde van Rowan King voor zijne vrouw had iets eigenaardigs. Het was meer eene aanbidding dan liefde. Toen zij nog jong en gelukkig waren plachten zij des zomersavonds op het terras achter het salon te zitten, en Rowan verzocht dan zijne vrouw haar prachtig goudblond aar los te laten hangen, zoodat hij het kon bewonderen en van tijd tot tijd er zijn gelaat in kon verbergen. U hebt lady Florence's portret in de galerij gezien? Men zegt, dat het slechts eene flauwe afspiegeling is van hare schoonheid en haar haar kon door niemand op het doek worden weergegeven. Welnu eens op een morgen vond zij bij het ontwaken Rowan naast zich liggen, verstijfd en levenloos. De geneesheeren, die het lichaam kwamen onderzoeken spraken van een hartkwaal. Toen hij in de doodkist lag ging lady Florence des nachts naar beneden, knipte haar schoon haar, dat zooveel bewondering had gewekt, tot den laatsten lok af en legde het op zijne borst. Rowan King zeide later zelf en bleef dit tot zijn dood volhouden, dat hij, zich bewust van hetgeen zij deed, zoo getroffen was door dit blijk van opofferende liefde en door de heete tranen die op zijn gelaat vielen, dat het leven in hem terugkeerde en zijn verstijfd lichaam doortrilde. Voor den morgen was hij hersteld. De gouden lokken werden echter alle eerbiedig bewaard en vor men nog de heiligste reliquie in de familie." „Waar worden ze bewaard dokter Hayle?" „In de groote brandkast in de studeerkamer, verborgen in een doos, omzet met kostbare gesteenten, die een fortuin vertegenwoordigen. Geen King heeft na dien tijd op Yewle geheerscht zonder de waarde van die geheime schat te ver- grooten. Men zegt," voegde de dokter er bij met diepe over tuiging, „dat die steenen in die doos honderdduizend pond waard zijn." „En mijnheer Geoffrey King, werd die ook door dezelfde

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1