MPUMLJEÏÏE! DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrijdag 5 April 1895. No. 3607 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. Het Geïllustreerd Zondagsblad DE HARD. STADSNIEUWS. Postkantoor te Haarlem. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland.Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuec., Parjjt 3\bit Faubourg Montmartr BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prjjs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever lat in deze week zal verschijnen he rat eene keurige Geïllustreerde No- relle, getiteld: De Erfgenaam van Jhartelpool. Voorts: het portret -an Willem Kes, Directeur van het ïoncertgebouw. Afbeelding van Jhineesche kleederdracht. Tal van :eurige gravures o. a. Fransche Berg- iTtillerïe. Nieuw Prijsraadsel, waar- ,an een fraaie prijs verbonden is. Schaakprobleem. Geïllustreerde Anecdoten enz. enz. Een fransche romanschrijver be weert, dat een volmaakte hand het onbedrieglijk bewijs is van groote %egaaidheid. De bewering klinkt iet wat vreemdtot dusver is er van de ihand nog heel weinig wetenschappe lijke studie gemaakt, veel minder van het gezicht en het hoofd, maar zeker is het dat een groot aantal beroemde menschen, welgevormde, kleine han den hebben gehad. ,#1 Niet ten onrechte is de hand „het tweede gezicht" van den mensch ge- jnoemd. Zij is de uitvoerende macht van den geest, zij kan bij hen wien de tong niet ten dienste staat, zelfs neken en wat de hand in het ver- ichten van grof en zwaar werk ver wordt slechts opgewogen door [are gave, om de meest verborgen aren in ons gemoed te doen tril- in: de streek van den vioolspeler, de aanslag van den pianist worden immers slechts geniaal door de wijze, jwaarop de hand het talent van den musicus overbrengt op het instru- jment. 3 Zou dan niet de hand, evengoed als het gezicht, een portret bevatten van zijn eigenaar Voor wien het kan vinden zeker, maar er wordt tot he den weinig naar gezocht en geen wonder, want het was juist de hand, die in vroeger tijd bij voorkeur werd gebruikt voor allerlei kwakzalverij. De kunst om uit de lijnen van de hand de geheele toekomst van den eigenaar te voorspellen, is eeuwenlang vooral voor zwervende Zigeunerinnen een kostelijk middel van bestaan ge weest. Voor den lichtgeloovige was het zeer trefiend, dat verschillende van deze soort „waarzegsters", die elkan der onmogelijk konden hebben inge licht, dezelfde voorspelling deden uit de lijnen van eenzelfde hand. Het ligt voor de hand, dat hier een slimme overeenkomst in 't spel was, een tra ditie, overgebracht van vader op zoon en van moeder op dochter. Het systeem is gebaseerd op de vier zeer in 't oog vallende groeven binnen in de hand. De lijn die aan vangt tusscnen duim en wijsvinder en recht naar het gewricht loopt, is de levenslijndie welke denzelfden oorsprong üeeft, maar de hand dwars doorsnijdt is de gezondheidslijnbij den wortel van den wijsvinger begint de gelukslijn en bij den handwortel de gewrichtslij n. Deze hoofdzaken eenmaal vastge steld ging het profeteeren verder van zelf. Een lange, diepe levenslijn be duidde een lang en nuttig leven was de lijn hier en daar afgebroken, dan moest men vele ziekten verwach ten. Een goed in 'toog vallende ge zondheidslij n wees meer op verstand en karakter, dan op gezindheidde gelukslijn, met drie vertakkingen naar boven beduidt geluk in liefde en huwelijk, waar die lijn ontbreekt, heeft men met een moordenaar of anderen misdadiger te doen 1 Het laatste kenteeken zal misschien dezen of genen van onze lezers schrik aanjagen, want dat is juist een lijn die in de hand van velen slechts half zichtbaar is. Zij mogen zich troosten met de gedachte, dat deze Zigeuner wijsheid voor hooger beroep vatbaar is en dat de lijnen in de hand in hoofdzaak ontstaan door de manier waarop men de hand pleegt te slui ten. De wetenschap van de taal der hand heeft derhalve met deze lijnen- beteeker.is niets uit te staan. Meer dan eens is getracht zulk een wetenschap te grondvesten, maar tot dusver zonder veel suoces. Een van de oudste handlezers die zich op zijn kunst nogal wat liet voorstaan, voor spelde eens van een klein kind na nauwkeurige studie te hebben ge maakt van de gansche hand, dat het een groot veldheer worden zou. „Wan neer ge het mij verzekert, moet ik u gelooven," zei de vader, „maar ik moet u toch doen opmerken dat het kind een meisje is." In de vorige eeuw schreef een en- gelsche dokter een vrij duistere studie over de taal der hand en in onze eeuw hebben een lijfarts van den koning van Saksen, Dr. Carus en een zekere d'Arpentigny, een Franschman, ge tracht een stelsel over de spraak der hand op te bouwen. Deze snuffelaars beschouwen vooral den vorm van de handvlakte, van de vingers en van den duim. Volgens d'Arpentigny be duidt een dnnne handvlakte een zwak karakter, een ruwe handvlakte dierlijkheid. Personen die gevoel en verbeeldingskracht bezitten, hebben gladde, nuch tere,praktische menschen, geldnajagers en dergelijke knoestige vingers. Dikke, plompe vingers wijzen op brutaliteit, lange en dorre op stre ken en valscbheid. Een in verhou ding tot de vingers te kleine duim beduidt zwakheid van karakter, een matig groote energie, een bijzonder groote onverschilligheid. Een vol maakte hand moet vast, maar niet hard, elastisch en niet week zijn. Te slappe handen wijzen op zwakheid en ongeschiktheid t ,t handelen, te har de handen op ruwheid en begeerig- heid. Kunstenaarshanden zijn meestal glad met mooie duimen, die van men schen van zaken breed met knokige viDgers en sterk ontwikkelde duimen; maar klein is de hand van den heer schar, van den denker, staatsman, dichter, veldheer, met gladde, welge vormde en niet te lange vingers en elegante duimen. Dit is ongeveer de quintessens van het boek van d'Arpentigny, maar hij zelf erkent dat zijn beweringen op zeer losse schroeven staan. Of er ooit iemand zal opstaan, die een goed in elkander passend stelsel schept van de taal der hand zal nader moeten blijken. Zooveel is zeker, dat de lezers die met het oog op den vorm hunner hand minder vleiend in dit artikeltje beoordeeld worden, zich daarvoor niet boos behoeven te maken. De bewer ker van dit stukje zelf heeft bijna geen gelukslijn, dikke en knokige vin gers en een dikke handvlakte,zoodat hij volgens d'Arpentigny niet alleen bru taal en dierlijk, maar ook een mis dadiger of moordenaar zou zijn. En deze persoonsbeschrijving is, hij durft dat met alle bescheidenheid consta- teeren, toch niet juist. Troosten we ons dan met de verklaring van d'Ar pentigny zeiven, dat er ook op zijn regels uitzonderingen zijn. G. Haarlem4 April 1895. B UITENGEWONE VERGADE RING van den Raad der gemeen te Haarlemop Vrijdag 5 April 1895, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. adres Mr. E. J. Ever wijn Lange verplaatsing dam Haarlemmerhout. 3. Rapport Commissie van financiën. Adres H. Scholten huur grond Hee renlogement. 4. Zitting met gesloten deuren. Wegens een vergissing in het be sluit inzake de verhuring van grond aan H. Scholten, hebben B. en W. opnieuw een ontwerp-besluit inge diend. Wij ontvingen het jaarverslag van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" over 1893/4, doch daar wij bij de jaarvergadering reeds een en ander hebben medegedeeld, meenen wij thans te kunnen volstaan met een opwekking aan onze lezers, om dat verslag eens met aandacht na te gaan. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het uitvoeren van werken tot ver sterking van den duinvoet op het Noorderstrand van het eiland Vlie land, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Raming f3500. Van de 9 ingekomen inschrijvings biljetten was het laagst dat van M. Daalder te Terschelling voor de som van f2913. En aan het Bureel der Genie alhier lo. Het doen van werkzaamheden en leveringen voor het in staat van verdediging brengen van het fort bij Aalsmeer. Raming f14.700. 2o. Het doen van voorzieningen aan de cadettenschool te Alkmaar. Raming f5900. Voor het sub 1 genoemde kwamen 11 biljeten in waarvan dat van J. van Noordenne te Utrecht het laagst voor f 119.69; en voor het sub 2 genoemde 3 bil jetten waarvan dat van W. Greve te Amsterdam het laagst voor f5800. De le-luit. P. F. M. Dammers, van de infanterie in O.-I., met verlof al hier, heeft bevel ontvangen om op den 20 April a.s. met het alsdan van Amsterdam vertrekkend stoomschip Prinses Sophie naar Indië terug te keeren. De nieuw benoemde le luit. inge nieur F. Dekker blijft in zijn nieuwen rang toegevoegd aan den eerst-aan* wezend genie-officier alhier. De heer dr. P. Bakker, alhier, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland voor het district Helder, dit jaar aan de beurt van aftreding, wenscht bij de verkiezing in Mei a.s. niet voor eene eventueele herbe noeming in aanmerking te komen. De ondergeteekende brengt ter kennis dat de brievenbus Parklaan heden wordt verplaatst naar de over zijde tegen de woning No. 28, be woond door Mevrouw Wed. Nijborg. Directeur Postkantoor Haarlem DOFFEGNIES. Wij vestigen nog eens de aandacht op het concert, dat de Koninklijke Liedertafel („Zang en Vriendschap" a.s. Vrijdag geeft in de Muziekzaal der Sociëteit „Vereeniging". Die avond toch, gewijd aan haar 65-jarig bestaan, zal terecht een Lie deravond kunnen worden genoemd, want behalve eenige fraaie koorwerken door de Liedertafel te zingen, zullen onze beroemste landgenooten op mu zikaal gebied, Mej. Marie Luning en de Heer Joh. Messchaert het concert met hunne heerlijke gaven opluis teren. Haarlems kunstminnende ingezete nen hebben dus een avond van waar kunstgenot te wachten. „Con Amore". De heer jhr. W. Ph. Teding van Berkhout heeft bereidwillig het be schermheerschap der Haarlemsche Operette Vereeniging „Con Amore" aanvaard, terwijl de heer E. A. Kru- seman het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen. De eerstvolgende uitvoering van „Con Amore" heeft plaats einde April in den schouwburg. Opgevoerd wordt de Nederl. opera „Nelly" van Carel Bouman (tekst van M. van Zanten.) De uitvoering heeft plaats met het or- chest van het Stedelijk muziekkorps alhier. Naar het engelaeh van P. L. Mc. DERMOTT S) HOOFDSTUK IV. Een verrassende ontdekking. ■Gray, die met zijne elbogen op zijne knieën rustte en het hoofd gebogen had, gaf geen antwoord. ■Tamelijk breedvoerig vervolgde Stokes het verhaal van zijne ontmoeting. Zoodra hij Stokes herkende, liet de vicaris zijne angstige houding varen, want hij wist dat hij zich op den dienaar kon verlaten. Hij verklaarde, dat hij alleen heimelijk des nachts verscheen om een laatst vaarwel te brengen aan zijne vrouw en kind en broeder alvorens voor altijd het land te verlaten. „Nog een jaar langer Stokes en het zou mij het leven hebben gekost," had hij gezegd, „ja zelfs maar een halfjaar. [Ik kom juist van de pastorie, en ik weet dat ik door de i tuindeur bij Rowan kan komen ik zie aan het licht, dat hg er nog is." Hij drukte den bottelier een bankbiljet in de hand een van tien pond bleek het te zijn, een nieuw engelsch bank biljet en nam afscheid van hem, terwijl zijne laatste woor den een smeekbede waren om te zwijgen, daar anders zijne kans om te ontvluchten verkeken zou zijn. „Ik weet mijnheer Gray, dat het geheim bij u even veilig is als bij de dooden en met Gods hulp zal mijnheer Charles spoedig uit hun bereik zijn 1" „Heeft hij je niet verteld waar hij heenging „Neen, dat zal hij mijnheer wel verteld hebben. Het zou een dubbele ramp voor de familie zijn, mijnheer Gray, wan neer hij werd aangehouden 1" „Je hebt hem zeker niet zien weggaan „Nadat ik mij overtuigd had, dat het overal in huis veilig was ben ik dadelijk naar bed gegaan." „Het doet mij genoegen Stokes, dat je mij dit verteld hebt. Om verschillende redenen moeten wij het geheim zorgvul dig bewaren. Ik zou het zelfs niet wenschelijk achten dat dokter Hayle het wist, ofschoon men op hem even goed kan vertrouwen als op jou en mij, maar hoe minder personen in een geheim zijn ingewijd, des te veiliger is het." „Dat is waar mijnheer Gray. Maar het spijt mij toch, dat ik het geld van mijnheer Charles heb aangenomen. Ik wist niet wat ik deed, en het is zeer waarschijnlijk, of mijnheer Rowan moet hem gesteund hebben, dat hij het meer noodig zal hebben dan ik. Ik dacht er over," voegde hij er op fluis terenden, ernstigen toon bij, „dat het plotselinge bezoek van mijnheer Charles en de toestand waarin hij zich bevond, de oorzaak kunnen zijn geweest van u weet wel," zeide hij en wees in de richting der studeerkamer. Over dit gezichtspunt betreffende de oorzaak van Rowan Kings noodlottig uiteinde maakte Gray geen opmerking, maar hij sprak den bottelier over het gevaar om dat bank biljet in zijn bezit te houden, daar bankbiljetten voorwerpen zijn, die kunnen worden opgespoord. „Dan zal ik het verbranden 1" riep Stokes uit, en zocht het bankbiljet te voorschijn. „Dat zou geldverspilling zijn Stokes. Geef het mij maar, ik zal het wel veilig kunnen uitgeven." Stokes deed dit, en ondanks zijn gemoedsbezwaar dat hij het geld had aangenomen, stemde het hem verre van on aangenaam er van Gray tien goudstukken voor in ruil te ontvangen. Het was nu laat in den namiddag, en Gray, die in de portrettenzaal op en neer wandelde en nu en dan bleef staan voor het portret van lady Florence om dat te beschouwen, werd gekweld door de gedachte aan de twee dames op de pastorie. Het was wreed om hen alleen te laten, maar hoe kon hij ze gaan troosten Hij zou het inderdaad wel kunnen en voor hen verborgen houden het feit, dat Charles King na hen te hebben verlaten op den Hall was geweest. Het bewustzijn echter van zijn pijnlijk geheim en dat de lijk schouwing den volgenden dag de vreeselijke waarheid over Rowan Kings tragischen dood aan het licht zou brengen, zou hem ongeschikt maken om woorden van troost te spreken.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1