Rechtszaken. Financieels Mededeehngen. Gemengd Nieuws. VARIA. Burgerlijke Stand, slager het haar niet roede geven. Zij werd zoo woedend dat zij had petro leum onder haar boezelaar haalde zij er onder uit en spreide het over het ylepsch. De slager wou haar grijpen maar het was Telaat Twee politie agenten komende van het politiebron oudenbrug rooken het vleesch. Ja alles rook naar petroleum. Zij heb ben onderzoek naar die vrouw gedaan. Tel Aan den Ceintuurbaan te Amsterdam zijn Woensdagmiddag twee perceelen van een in aanbouw zijnd huizenblok ingestort. De werklieden (er waren er niet minder dan 15 in de gebouwen bezig) bemerkten gelukkig nog intijds, dat de achtermuur begon te wanke len en konden zich door de vlucht redden. Zij hadden al enkele geleden in dien achtermuur werking bespeurd en waren vreemd genoeg daar toch maar aan den arbeid ge bleven. Toen eenmaal de achtermuur be gon te bezwijken konden ook de beide voorgevels en de tusschenmu- ren het niet langer uithouden. Met luid geraas zakte het gansche bouw werk ineen; geen steen bleef op den andere. Even vóór de aankomst aan het station Schalkwijk had door het niet afsluiten der sluitboomen Woensdag ochtend omstreeks 8.50 een ongeluk plaats. Het paard van een tentwagen waarin man, vrouw en kind gezeten waren, van de kerk huiswaarts kee- rende,werd door den voorbij snellenden trein 104 's HertogenboschUtrecht gegrepen en circa 100 meter voort-' gesleept. Het paard werd gedood en de wagen verbrijzeld. Als door een wonder kwamen de in den wagen gezeten personen met den schrik vrij. Onder Voorst is Woensdagmiddag een rijtuig, waarin de gemeente-ont vanger en de gemeentebode van Voorts waren gezeten, in het wj' ter geraakt. Beiden verdronken. Koetsier en paard werden gered. Kwaadwilligheid Een boerderij aan den Leggelooër straatweg te Meppel is met alles wat er in was in de asch gelegd. Ook twee koeien kwamen om. Vermoede lijk is kwaadwilligheid in 't spel. Het huis was verzekerd. Een lastig lieer. Sedert eenige dagen heeft de politie te Groningen de handen vol meteen jongmensch, dat zich aan allerlei buitensporigheden overgeeft. Voor eenigen tijd legde hij zich nu en dan op de spoorwegrails, altijd wanneer er geen trein in aantocht was. In de laatste dagen veroorzaakte hij elk oogenblik wat men noemt „standjes." Harm v. d. Vinne, zoo heet de man, was n,l. te Assen, waar hij als mili cien in het Ziekenhuis in observatie opgenomen was, afgekeurd, en wijl hij geene andere kieeren had liet men hem in zijn soldatenpakjegaan. Zoo kwam hij hier terug, en in dit kostuum hield hij op de openbare straat, ten aanhoore van vele nieuws gierigen, toespraken over de verdor- venheid van deze wereld en andere gewichtige onderwerpen. Dan werd hij door de politie opgepakt, die, daar hij niet b paald krankzinnig is, geen raad met hem wist en hem al spoedig weer liet loopen. Het duurde echter niet lang of zij zag zied alweer verplicht den man in te rekenen, en zoo ging het een paar dagen voort. In het Toevlucht van het Leger des Heils joeg men hem weg omdat hij te veel drukte maakte. Zondag werd hij weer eenL e keeren opgebracht en Maandagmorgen ontslagen met bur- gerkleeren, welke het armbestuur wel zoo goed was hem te verstrek ken. Eenige uren later werd hij op nieuw door de politie opgebracht, ditmaal wegens dronkenschap. (N. G. C Nordd. Lloyd contra CratWe. Namens mr. Van Raalte vroeg mr. mr. C. P. Zaaijer Woensdag aan de Rotterdamsche rechtbank, dat aan den Nordd. Lloyd als eischer zou worden toegelaten om door getuigen het bewijs te leveren van de bij con clusie vau eisch gestelde feiten. Hier op is door mr. Reepmaker, advocaat der eigenaars van de Orathiewederom 8 dagen uitstel gevraagd. Koloniën. ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 12 tot en met 25 Fe bruari wordt aan de Jav. Ct. het volgende ontleend: G r o o t-A t j e h. Onze posten Lam- koenjit, Bitoel, Anagaloeng, Semelop en Tjot-Rang werden een enkele maal beschoten, waardoor te Biloel een dwangarbeider werd gewond, ter wijl de door Atjehers bezette wacht huizen Mata-Ajer en Aloer-Ooe in den nacht van 16 op 17 en eerstge noemde nog in den morgen van 21 bovendien van kanonvuur hadden te lijden, hetwelk hen echter geen ver lies berokkende, hoewel 2 projectie len in het wachthuis Mata-Ajer sprongen en de planken omwanding voor een groot deel uit elkander werd geslagen. Op de aflossing van Senelop en het terugkeerend detachement van Biloel vielen respectievelijk op 19 en 21 mede eenige schoten, terwijl ook de werkzaamheden buiten Senelop, Anagaloeng en Biloel nu en dan, zoo mede het transport van Anagaloeng naar Lambaroe verontrust werden, evenwel zonder voor ons nadeelige gevolgen. Op het eiland Weh viel niets bij zonders voor. Onderhoorigheden. Oost kust. De politieke toestand bleef bevredigend. Noordkust. Te Telok-Semawé en in de omliggende landschappen werd de rust niet verstoord. In den nacht van 14 op 15 werd te Segli een aan de Inlandsche vor sten toebehoorend en nabij de visi- tatieloods gemeerd stoomsloepje door eenige kwaadwilligen geroofddoor het donkere 'en regenachtige weder bemerkten de schildwachten er niets van. De daders zijn nog niet gevat. Westkust. In den omtrek van Melaboeh heerschte in de eerste helft dezer maand onder de bevolking eenige onrust, ten deele voortspruitende uit naijver tus-chen de hoofden aan wie de bezetting van het om Melaboeh gelegen gebied was opgedragen, ten deele uit wantrouwen over eene in die dagen onverwachts plaats gehad hebbende militaire opname nabij Roen- ding. woners, 10 frank in gemeenten van 10.000 en 15 frank in gemeenten van meer bewoners. De gemeenteraden zouden afzonderlijke leden hebben, benoemd door den nijverheidsraad te wetenvier in gemeenten van 20.000 tot 70.000 inwoners, en acht in gemeenten van grooter bevolking. De socialisten konden dan niet meer zeg en dat de viervoudige stem der bezitters hen belette hunne candida- ten te kiezen, aangezien zij het voor recht zouden hebben eene bijzondere vertegenwoordiging te kiezen. Minister Burlet zeide uit naam der regeering, dat hij het amendement- Helleputte aannam. De aanneming van het aldu# gewij zigde wetsontwerp met groote meer derheid is zeker. Betreffende den politieken toestand in Noorwegen wordt gemeld, dat de koning voor zijn vertrek van Chris tiania naar Stockholm aan de mi nister-president Stang te kennen heeft gegeven, dat hg het verzoek om ont slag van dezen nog niet kon toestaan. Tevens verklaarde koning Oscar, dat hij zich, zoolang de meerderheid van het noorsche Storthing zijne houding niet verandert, als koning van Noor wegen zoowel als van de Unie, niet meer tot die meerderheid kan richten de Grondwet dwint den koning niet zijne ministers uit de meerderheid te kiezen. Het Berl. Tagelatt maakt het vol gend telegram van zijn correspondent Eugen Wolf openbaar, gedateerd 1 April en afkomstig van Madagascar: De Howa's verdreven de Franeche kooplieden uit Morondawa. De Sala- kawa's verjoegen de Indiërs. Het Fransche eskader, dat zich naar het zuiden wendde, heeft zich met de Fransche landtroepen vereenigd. Ma- rowony, Liopiska, Mahabo en Betsi- koka met storm genomen en 2 ka nonnen buitgemaakt. Het opperhoofd der Howa's is gevallen ten strijd. Aan Fransche zijde werd niemand gedeerd. abattoir om er gratis vleesch te halen, 's Middags houden zij zich bezig met visschen. Geen wonder zou men zeggen dat het er absoluut kalm is. Van deze omstandigheden werdTwijfelachtig is het bericht, dat de door eenige kwaadwilligen gebruik j Franscheu reeds het fort Dauphin gemaakt om in den nacht van 9 op J zouden veroverd hebben. De gezond- 10 een 10-tal schoten te lossen op onze versteking aldaar; uitwerking had dit vuur echter niet. Na gehouden onderzoek werd de rust er geheel hersteld. Elders bleef het rustig. De weersgesteldheid was warm. heidsstoestand der Fransche troepen is goed. Er wordt nog gemeld omtrent den opstand op Cuba tegen het Spaansche gouvernement, dat te Havana groote opwinding heerscht. Een groot aan tal opstandelingen zouden geland zijn. vergezeld van Oostelijke windennu De pas aangekomen Spaansche troe- en dan vielen er flinke regenbuien.pön gaan terstond naar het binnen- Herhaaldelijk werden aardtrillingen land, maar men weet niet waarheen, gevoeldschokken van aardbeving j Hun [gezondheidstoestand is zeer on meest in horizontale richting en en-gunstig. Een derde hunner is ziek en kele zelfs zeer hevig werden in hetDinsdag kwamen reeds 66 gevallen geheele gewest waargenomen op 16van gele koorts voor. en 20 Februari. I De Times vernam uit Buenos- De gezondheidstoestand op de zee-Ayres dat de Bondsrechtbank aan den posten was minder gunstig. districtsrecht te Salta beval, Ja- In Groot-Atjeh was hij over het jbez Balfour onder gewapend geleide algemeen ongunstiger. i naar Buenos-Ayres op te zenden, Het gemiddelde ziekteeijfer bedroegtot overgave aan de Britsche legatie. 24 tegen 27 en dat van de berri-berri Dit bevel zou Woensdag worden opge volgd. Het ministerie in Venezuela is af getreden. Het nieuwe ministerie stelt zich voor, het geval met de gezanten vreedzaam op te lossen. 12 tegen 12 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 2 April 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amsterdamsche Ga lerij-Maatschappij 49% pCt. Hotel Adrian Maat schappij 25 Poolsche Koffiehuis (Mij. tot expl. v. h.) 100 Weltevreden. Expl. Maats. v. Bouwterr. 50 Bouw- Maatsch appij Schevening. (Oranje Hotel)69 Nijmeegsche Maats. tot expl. Bouwterr. 28^ Diamantslijperij Mij. 80 Meel- en Broodfabr. (Maatsch. voor)70 Ned. Fabriek van Werkt, en Spoor- wegmateriëel A 78j£ Neder]. Gist- en Spi- ritusfabr. te Delft. 137 Opr. bew. Maatschappij tot expl. van Staatssp. ƒ105. Aand. Haarl. Brandverz.- Maats. 2e serie 142 Politiek Overzicht. In de belgieehe Kamer is Woens dag het debat over het wetsontwerp oyer de gemeenteraadsverkiezingen voortgezet. De afgevaardigde Théodore bestreed het ontwerp, dat eene uit zonderingswet zou worden en spoorde de regeering aan tot eene schikking te komen. Zijn partijgenoot, Helle- putte ontwikkelde een tweeledig amendement, dat verandering brengt in den verschillenden censue en aan de arbeidersklasse in de gemeente raden eene afzonderlijke vertegen woordiging waarborgt. Getrouwde ar beiders van 35 jaar zouden eene dub bele etem krijgen, als zij 5 frank betaalden in gemeenten ran 2000 in- Het hof van cassatie te Luik heeft het hooger beroep in zake het anar chistenproces verworpen. De Oregon-sneltrein is Zaterdag nacht omstreek één uur bij Weatland, op 30 Engelsche mijlen van Sacra mento, door eenige gemaskerden aangevallen en tot staan gebracht. De roovers drongen de waggons bin nen met het doel de reizigers uit te plunderen. Zij maakten een aanzien lijke som geld en vele juweelen buit. De sherif van Tehama die toevallig in den trein was, trachtte de roovers met revolverschoten op de vlucht te jagen. Hij doodde een van hen, doch werd spoedig daarop zelf doodgescho ten. Het voordeel eener werk staking. Als men niet wist, hoeveel ellende een werkstaking voor de werklieden en hun gezinnen gewoonlijk met zich brengt, dan zou men geneigd zijn te zeggen, dat het staken voor de luci fersarbeiders nog zoo onaangenaam niet is. Ziehier bv. wat de secretaris der werklieden-vereeniging te Panti en Aubervilliers heeft doen aanplak ken „Uit Bègles deelt men ons mede, dat een kapper de werkstakers gratis zal scheren en dat een restaurateur hun alle dagen soep zal verschaffen. Laten wij hetzelfde trachten te ver krijgen." Een afgevaardigde uit dat bevoor rechte plaatsje deelt bovendien mede, dat alle leveranciers aldaar aan sta kers crediet verleenen en dat gratis een balzaal ter hunner beschikking gesteld is „opdat zij in afwachting van de hervatting der werkzaamhe den zullen kunnen dansen." Te Pantin-Aubervillier» gaan de werkstakers iederen morgen naar het Welk een genot, soldaat te zijn! Engelsche bladen deeien de volgen^ de verleidelijke advertentie mede van een werver: V. R. Sergeant Tromfett, Wervingssergeant, Barking. 100 Recruten 100 gevraagd, 100 gevraagd. Loyale en trouwe borsten, om In Harer Majesteits regimenten, de goede oude „Fla Irons" (het 44ste) en de „Pompedours" (het 56ste) te dienen I De vier-en-veertigsten liggen nu in Termoy (Ierland), waar zij lekker zijn als lords, en zich den tijd korten met visschen, bootje-varen, schieten naar de schijf, wandelen, cricket en allerlei andere sport. De zes-en-vijf tigers staan nu in Inaië, het solda tenparadijs, waar Tommy Atkins zijn eigen oppassers en mrs. Atkins haar eigen huisknecht krijgt. Twee uurtjes exerceeren in den vroegen morgen, en het overige van den dag zij t gij vrij man, en dat op een plaats, waar ontspanning van allerlei aard te vinden is. Thans is het de tijd om te teekenen, wanneer gij goede offi cieren, goed eten, goed drinken, goede kieeren, goede huisvesting, goede be taling, goed gezelschap en sport in overvloed kunt krijgen I en De oorlog tusscken China Japan. Waarschijnlijk zal Li-Hung-Chang binnen weinige dagen geheel hersteld zijn, en dan deel kunnen nemen aan een nieuwe conferentie. De cholera breidt zich uit in Moji een groot aantal gevallen zijn voor komen aan boord van transport schepen die van China terugkeerden. De Japansche overste Ito meldt het volgende omtrent de verovering der Pescadores Het kasteel Mahung werd eerst na twee aanvallen genomen. Het verlies der Chineezen bedraagt 30 dooden en 60 gevangenen. Op het schiereiland Yenhung gaven zich 1000 Chineezen over. De Japanners maak ten negen zware stukken geschut en een groot aantal geweren buit. De Chineezen lieten een magazijn sprin gen. droevigen toestand huiswaarts wordt De president beweert niet geweten te hebben, dat de afgevaardigden met geweld hadden belet dat het veto in zijne handen kwam. En de republi kein heeft zijne betrekking. Een Amerikaansch blad, dat te zeer bij de zaak betrokken is om den grappigen kant van de zaak te zien, schrjgft over het „ergerlijke oproer", dien „regelmatigen voetbalwedstrijd", waarbij een aantal afgevaardigden gewond werden en waaruit de secre taris van den gouverneur met bebloed gezicht, een gebroken rib en een ge kwetst middenrif werd weggedragen, dat dit geval bijdraagt tot de schan dalen, die in het geheele land het parlementarisme in kwaden reuk brengen. En verder: „Hetgeen echfer in deze zaak het meest aandacht verdient is, dat het kabaal ontstond over eene onbeteekenende benoeming. Geen oorlog, financiën, belasting, drankverbod, noch eenig ander onder werp, dat de aandacht der wetgeven de vergadering moest innemen en binnen hare bevoegdheid lag, zou tot een dergelijk tooneel hebben kunnen leiden. Yoor zulke dingen zijn onze politici tegenwoordig nog al lauw. Daar winden zij zich niet voor op. Hetgeen hun geest in allen politieken strijd het meest bezig houdt is, welke baantjes er te halen zijn, als zij den strijd winnen. Hetgeen hen het wan hopigst maakt als zij verliezen, dat zijn de baantjes, die de anderen krij gen". Herkend. Boer (die zooeven zijne hoeve heeft verzekerd, tot den agent.) Wat krijg ik nu, als de volgende week de boel bij mij in den brand vliegt? Ver zeker ings-agent. Nu, een jaar of vier tuchthuis zal er wel op zitten l AmerikaanscR. Bij de sluiting van de zitting der wetgevende vergadering van den staat Indiana is iets gebeurd, dat men zeer parlementair gesproken een inci dent zou kunnen noemen. Ter ken- ïetsing van Amerikaanschc zeden heeft het verhaal belang, en op zich f is het ook vermakelijk. Ziehier het geval. De republikeinsche meerderheid had een weisvoorstel aangenomen, waar door de bewaarder of opzichter van het parlementsgebouw, die een demo craat was, werd vervangen door een republikein. De democratische gou verneur van den staat, die zijn veto over het ontwerp wilde uitspreken en dus den democratischen „claviger" behouden, besloot listig dat veto zoo kort voor de sluiting der zittin- bij de vergadering in te zenden dat deze geen tijd meer hebben zou het wets ontwerp, tegen het veto in, alsnog in tweede lezing tot wet te verheffen. Te twaalf uur middernacht moest de zitting gesloten worden. Precies te half twaaJf zette de overbrenger van het vetode heer Myron King, parti culier secretaris van den gouverneur, den voet in de lift. Maar de republi keinen stonden op wacht. Terwijl de lift de tweede verdieping passeerde grepen een dozijn republi keinen King aan. Democraten kwa men hem te hulp, en daar ging het op een regulier^vechten. Na een held- haftigen strijd moesten de republikei nen zich den gevangene zien ontwor stelen en King slaagde er in, de ver- ierzaal, waarvan de deuren nog openstonden, te bereiken. Maar niet verder. Opnieuw begint eene worsteling om hem het binnentreden te beletten. De republikeinen trachten de deuren te sluiten en intusschen wordt de on gelukkige boodschapper geduwd, ge stompt, onder den voet geloopen. Maar ten slotte slagen zijne vrien den er in hem binnen te loodsen. Daar wordt het een algemeen tu mult, men dringt op een hoop, schreeuwt, slaat om zich heen. Met gescheurde kieeren bereikt King ein- delyk de tribune en bestijgt de tre den, maar op het oogenblik, dat hij zijn stuk aan den president zal over handigen, krijgt hij van achteren een g, die hem van de tribune doet tuimelen, en tegelijkertijd verklaart de president de zitting gesloten. Nog eenigen tijd duurt het gevecht voort, totdat de ongelukkige King in een StsomYaartbsrichten. Het stoomschip Soenda, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 2 April van Padang. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., vertrok 3 April van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 3 April van Port-Said. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 3 April van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 3 April des midd. 1 u. 30 min. Scilly. Onder trouwd:4 April. H. Mar seille en H. M. v. Donselaar. I. W. Storm de Grave en E. Copes y. Has selt. A. C. Hendriks en G. Mrurs. B. Braskamp en E' Nagel. J. Jansen en A. M. v, Alphen. Getrouwd: 4 April. F. G. Moe- ton en G. C. J. de Lang Evertaen. Bevallen: 30 Maart. M. A. Seuter—van Tienhoven z. (herplaatst wegens misstelling.) 2 April. M. H. v. NesKlooster z. L. J. Metselaar v Veldhrnjsen z. C. de Haan Broekmeijer z. J. C. de VeerTromp d. B. BrandonVieijra z, 4. L. v. d. Stauwe Visscher z. Overleden 2 April. J. J. van Dijk 70 j. W. Heerensteeg. 3. H. Jonk mans 78 j. Gr. Houtstr. M. E. v. d. Vossenv. h. Hoofd 82 j. Antho- niestr. A. M. KeessenStevens 77 j. Nassaulaan. C. G. J. Kerkhove 7 d. z. Gasthuisstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 3 April. H. de Jong en A. Wiener, den Haag. Bevallen: 30 Maart. C. G. von der SohulenburgAeijelts z., Keulen. 31. J. HulstBeelenkamp d., Oor schot. 1 April. C. C. Wierdeman Fröger z., Amst. Chr. W. Wernink Van Nouhuijs z., Oudshoorn. H- H. BurkijTe Nuijl z., Amst. 2. R. P. OlieBrandt Amst. Overleden: 29 Mrt. F. C. Kü'nn jd. Velp. 31. H. Lampe 66 j., Amst. 1 April. D. A. van Tonderen 69 j., Amst. C. Voet 47 j., Leiden. Wed. W. C. AvelinghKetB 67 j., Velp. Wed. J. Ch. MeijnadierBrouwer 88 j., Amst. 2. R. y. d. SluisDouwes 68 j., Heereuyeen. P. van Vlissingeu jm. 21 j., Nijmegen. Wed. H. E. Verweij Mejanbaronesse Van Reede van OudlBhoorn 95 j., den Ha'g. 3. B. H Smeenk 54 j., den Haag. I. H. Schro der Jr. jm. 24 j., Amst.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3